Salaris kan best eens tegenvallen... Carvalho ziet in zijn arrestatie rechts offensief £eidóeSowa/nt Regering België dreigt aardappelen te gaan vorderen PALESTIJNEN RUKKEN OP IN LIBANON STUGENDE VRAAG NAAR OLIE Ford slaat Reagan met neuslengte Wind blies gaswolken Rotterdam snel weg LE1DSÜ COURANT Kernbom men voor aanleg van kanaal LONDEN (UPI) - De Sow- jet-Unie is van plan 250 kernbommen tot ontplof fing te brengen voor de aanleg van een 120 km lang kanaal door een rotsachtige bodem in het kader van een project, dat dient om uitdroging van de Kaspi sche Zee te voorkomen, zo heet het in een artikel in het Britse weekblad „New Scientist". Het artikel is van de hand van Boris Belitzky, een we tenschappelijke medewer ker van radio-Moskou. Vol gens Belitzky is uit proef nemingen gebleken, dat met behulp van kernbom men, die vele malen krach tiger zijn dan die welke aan het einde van de tweede wereldoorlog op Hirosjima en Nagasaki werden afge worpen, zowel de kosten van aanleg van het bedoel de kanaal als de duur er van aanmerkelijk snel ver minderd kunnen worden. Belitzky schrijft verder, dat de mogelijkheid van milieu verontreiniging nauwkeu rig bestudeerd is en dat Sowjet-technici menen, dat ervoor gezorgd kan wor den, dat de kernuitstraling geen gevaar oplevert. (Van een onzer redacteuren DEN HAAG De eerste salarisbetalingen in dit nieuwe jaar staan voor de deur. Het is zeer waar schijnlijk dat men even verbaasd opkijkt van het netto-bedrag, dat men uiteindelijk in handen krijgt. Want in vele gevallen zal het „schone" bedrag van eind januari lager zijn dan dat van december. Wie rond de jaarwisseling een prijscompensatie en/of een periodieke verhoging toegekend heeft gekregen zal er doorgaans minder op vooruit gaan dan verwacht werd. De oorzaak: enerzijds het algemene verbod om een reële loonsverhoging toe te kennen de c.a.o.'s zijn bevroren anderzijds verzwaring van de sociale lasten. En dan is belastingminister Dui- senberg nog mild geweest. Hij is weliswaar danig aan het sleu telen geweest met zijn tarieven, maar tenslotte zijn de bedragen, die aan loonbelasting worden ingehouden wat lager dan vorig jaar. Ook weer niet zoveel lager, dat men er bokkesprongen van kan maken, maar bijvoorbeeld bij een salaris van 3000 gulden per maand toch wel zo'n 25 gulden en bij het minimumloon circa 12.50 (uitgaande van ge huwden zonder kinderen). Een vervelende situatie doet zich tel- kenjare voor. Op een zeker mo ment zit er in de loonbelasting tabel een „knik" omdat bij een bepaald salaris enkele aftrek mogelijkheden gaan functione ren. Het is te ingewikkeld om dit precies uit te leggen maar het betekent, dat men dan met een luttel loonbedrag meer, ogenschijnlijk paradoxaal min der AOW-premie en minder loonbelasting betaalt. Een van de oorzaken is, dat het deel van de ziekenfondspremie dat door de werkgever wordt betaald door de fiscus als loon wordt gerekend. Dat is in de tabellen reeds verwerkt. Als men uit het ziekenfonds moet krijgt men dus fiscaal gezien loonsverla ging. Die „knik" lag vorig jaar in de buurt van 1850 gulden per maand, nu is ze verlegd naar 2150 gulden. Wie dus een loon heeft van circa 1800 gulden pro fiteert niet meer van de knik en gaat duidelijk meer AOW-pre mie en belasting afdragen, wie rond de 2150 gulden zit, is goed af. Bij een salaris van 2145 gul den per maand betaalt een ge huwde zonder kinderen bijvoor beeld 245 gulden voor de AOW en 268 gulden voor de loonbelas ting. Iemand met een salaris van 2150 gulden betaalt respec tievelijk 234 en 242 gulden. Daarna stijgen de inhoudingen uiteraard weer, maar pas bij een salaris van rond 2250 gul den zit men weer op het indhou- dingsniveau van 2145 gulden. Maar de belastinvoordeeltjes van 1976 worden overschaduwd door de verhoging van de socia le lasten. Weliswaar zijn de pre miepercentages, mede dank zij aanzienlijke overheidsbijdragen in de verschillende fondsen, niet erg verhoogd (circa driekwart a een procent voor de werkne mers, verschillend per bedrijf stak) maar de maximum-bedra gen waarover premie moet wor den voldaan, zijn aanzienlijk ge stegen: voor de aow/aww met rond 4000 gulden, voor de wao, ww en ziektewet met rond 5700 gulden en voor het ziekenfonds met circa 3000 gulden per jaar. Degenen, die vorig jaar reeds tot het maximale werden belast de zogenaamde middengroe- pers moeten dus een extra veer laten. De middengroeper zal door gaans niet worden getroffen door de hogere ziekenfondspre mie omdat hij boven de loon grens zit, maar daar staat tegen over, dat de premie voor de particuliere ziektekostenverze kering eveneens aanzienlijk zijn gestegen. Zeer velen in Nederland hebben per 1 januari j.l. nog een prijs compensatie van 4.5 procent ge kregen. Gezien het bovenstaan de zal daarvan een flink stuk verloren gaan. Intussen maakt een en ander wel duidelijk wat collectieve lasten eigenlijk zijn en welke omvang ze intussen hebben aangenomen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Advies-kap sel Een advies-kapsel voor de KLM-ste- wardessen wordt hier getoond door de Amsterdamse kapper Jerry Bar- ning. Het getoonde kapse! is niet be werkelijk en iedere goede kapper kan het model maken. De KLM-directie heeft alle geünifor meerde dames die bij haar in dienst zijn (ongeveer 2500) verzocht zich aan deze stijl te hou den. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Jan Brouwers zal worden overgeplaatst UTRECHT (ANP) Jan Brouwers, bekend van de gijzelingen in Deil en Scheveningen, zal wor den overgeplaatst van de Koepel-gevangenis in Breda, naar het selectie-instituut van justitie in Utrecht. Brouwers heeft dit afgedwongen door een honger staking sinds half oktober en een dorststaking sinds half december. Jan Brouwers wilde worden, overgeplaatst omdat hij, naar zijn zeggen, na de gijzeling in Scheveningen zou zijn mishandeld in de Koepel-gevangenis. Wanneer hij zal worden overgeplaatst hangt af van het vertrek van Daan Denie, zijn collega bij de gijzelingszaken, uit het selectie-instituut. Hij zal worden overgebracht naar de Dr. Mesdagkliniek in Groningen. Uit veiligheidsoverwegingen acht het selectie-instituut het niet verstandig de twee tegelijk in dezelfde gevangenis onder te brengen. LISSABON (UPI/Rtr) Majoor Otelo Saraiva de Carvalho, de gedegradeerde vroegere bevelhebber van het ontmantelde Portu gese veiligheidscommando „Copcon", wijt zijn arrestatie aan een „rechts offensief". De Carvalho, van generaal teruggezet in een majoorsrang, werd maandagnacht opgepakt nadat de Revolutio naire Raad hem in een rapport mede-verantwoodelijk had ge noemd voor de mislukte militaire opstand van 25 november vorig jaar. Hij zou wapens hebben uitgedeeld aan muitende parachutis ten. In afwachting van zijn uiteindelijke berechting zit de vroegere Copcon-chef thans gevangen in Santarme, 80 kilometer ten noord en van Lissabon. Gisteren publiceerden enkele Lissabonse kranten De Carvalho's commentaar op zijn arrestatie. Daarin zegt hij ondermeer: „De rechtse krachten moesten in hun eigen belang „bewijzen" dat er op 25 november een militaire coup is uitgevoerd. Maar op mijn erewoord, het lijkt me niet dat ik beschuldigd kan worden van een poging tot staatsgreep, omdat ik mij juist altijd heb uitgespro ken tegen het soort avonturen waarvan de rechtervleugel kan profiteren", aldus De Carvalho in dit commentaar. Naar verluidt zijn er behalve De Carvalho nog 12 andere „mannen van 25 november" gearresteerd. De communistische partij van Portugal heeft zich gekeerd tegen de beschuldiging dat zij betrok ken is geweest bij de militaire revolte van november jL Volgens een rapport van een commissie van onderzoek hadden leden van de communistische partij deelgenomen aan ondermijnende activi teit in het leger. In Rome werd de laatste drie dagen alles getoond wat Italië voor het komend seizoen aan mode te bieden heeft. Uiterst zijig en zachte weefsels zijn voornamelijk in de collecties gebruikt. Zoals voor de luxe „overall" van Martieri, losjes, ruim met een smalle ceintuur en bandjes om de enkels (bo ven). Barocco zocht het in de kimono-stijl; een zijden cock tail-ensemble, wit en afzet met zwarte biezen (onder). Ook onrust in PvdA VERGELEKEN BIJ DE MEESTE ANDERE regeringspartijen heeft de Partij van de Arbeid de laatste anderhalf jaar lekker te paard gezeten. Maar bij de socialisten blijkt de periode van onrust ook te zijn aangebroken en dat kan niet alleen te maken hebben met de „troep" in Amsterdam's gemeentebestuur. Ditmaal begint in Alkmaar niet de victorie, maar de oprichting van een PvdA-werkgroep „De socialist" welke partij het kabinet Den Uyl tot een meer radicaal-socialistische koers wil dwingen. Wat dan wel eens het vóórtijdig einde van het kabinet zou kunnen betekenen. BEVESTIGD WORDT dat het aantal bedankjes op het partijbureau van de PvdA opvallend groot is; de hoofdzaak van de grieven betreft Amsterdam, maar er zijn ook bedankers, die de veelbespro ken bezuinigingsverklaring van de minister-president als aanleiding voor hun opstappen als partijlid noemen. Alles bij elkaar genomen wordt dan ook beter begrijpelijk dat de verkiezingsprognose-cijfers voor Den Uyl en voor links in het algemeen de laatste tijd wat minder florissant worden, hoewel de jongst-gepubliceerde cijfers berusten op materiaal dat verzameld was, toen de crisis in Amsterdam nog niet haar dieptepunt bereikt had en Den Uyl nog voor de VPRO-microfoon moest verschijnen. ER KOMT DUS MEER LEVEN in de politieke brouwerij; een ontwikkeling die overigens te verwachten viel, omdat binnen afzienbare tijd de voorbereidingen op nieuwe parlementsverkiezin gen weer het meest besproken-agendapunt van partijvergaderingen en een niet te verwaarlozen omstandigheid bij het kabinetsbeleid gaan vormen. Lagerhuis wil lijfstraffen handhaven LONDEN (Rtr) - Het Britse Lagerhuis heeft met 181 tegen 120 stemmen een wetsontwerp afgewezen, waarin afschaffing van lijfstraffen op de scholen werd voorgesteld. De indiener van het voorstel, de Labourafgevaardigde Dennis Caravan, had de lijfstraffen „een van de laatste sporen van gelegaliseerd geweld op onze scholen" genoemd. 180. 0.777: amaryllis 5412. 0.543: anjers am. 23240. 0.348. anthurium 2405. 1.783; blauwe druifjes 1910. 1.035 chrys. tros n.c. 415. 3.274. chrys. tros jr c 8050. 3.462; euphorbia 80. 0,365; forsythia 3155. 0.565; freesia 3048. 1.990, gerbera 3020. 0.800; glas. colvill. 100. 0.160; hyacint hen 7185. 1.407; hyacinth, met bol 30440. 0.452. iris 4253. 2,642. ixia 120. 1.300; narcis kas 24054. 1.553; narcis carlton k 70386. 1.139. orchideeen 5847. 0,599; rozen grootbl. kleinbl. 6500. 0.398; sm. 0.210; narcis 2e soort 1028. 0,767. anjers tros 10900. 0.300; rozen baccara 6020. 1.011. rozen soma 9016. 0.550; 3940. 0.408; anjers select 3800.0.479; anjers fancy 2500.0.406. Roelofarendsveen. 20'1 bloemen Anjers Rood 38 - 44; Le Reve 39 - 43; Nora 43 - 55; Charmeur 53 - - 56; tros 30 - 37. overige 28 - 45; Rozen. Ilona. Baccara. Sonia 58 - 110; Yellow Belinda. Belinda. Evergold, Mar ma. Motrea. Garnette. 40 - 67 Diversen: Cymbidium mini 27 - 55. Cymbi- dium mini groot 85 - 145; Slrelitzia 190 - 225; Gerbera 62 - 85; Forsythia 50 75:" Primula 100- 105. per bos: Chrysanthen: Spider 295 - 320; tros 170 - 245; Freesia: Corona 310 - 350. Ballerina 210 - 255; Gold Melody 190 - 235; Fantasy 230 - 250; Aurora 200 - 255; ge- i ilona 1460. 1.136; s 631. 4.303: div snijbloemen 3476*1623; div. snijbloemen 2156. 1.084. alstroemeria imp. 1670. 0 508; anemonen imp 10845, 0.780: anjers am. imp. 10840. 0,333. gladiolen imp 100, 0.450, liatris imp. 3300. 0.693; narcis kas imp. 65. 1.023. orchid, cymb. imp. 320. 0.733; ranonkel imp. 70. 1.293; orchid ara- ch imp. 11800, 0,122; nare. kou. gr. imp. 1020. 0.873: anjers tros imp. 3990. 0.522; mimosa imp. 7398. 1.256. div bladsrt. imp. 3891, 1.604; div. snijbl. imp. 3203. 3.387. div snijbl. imp. 8107. 0.847; azalea 382, 2.803: st. paulea 416. 1.008; div potplanten 412, 2,393. gladiolen ardent 4850. 0.549; glad, eurovision 16610, 0.630, glad, moliere 4000. 0,566, gl. spic span 430, 0.473; gl. peter Aanvoer: pears 460. 0.889; gl. colv. comet 3180. 0.230; schorsen. Sheba. Mad Spoor. Coriolan. Cantor. 260 345; Apeldoorn. Golden Apeldoorn. Blen- da, Cassini. Wonderland. Christmas mar- I*S!nj?enc*- Z*rowti2- Mickey Mouse. 200 - 280: Tommy. Chrf Witwe, Paul Richter. Wintergold. 175 - 225. Katwijk 20/1. groenten - Waspeen p. kist AI 6.00 - 8.70. All 3.40 - T90. BI 5 80 - 9.40. BII 2 00 - 4 50. CI 5.30 - 6.50. C1I Z50 5.60; breekpeen 2.40 6.10: boerenkool 30 53; groene kool 13; rode kool 23 44: selderie 29 31. Schorsene- "■gj -V. BI 18 - 42; Cl 7 AI 56 - 205.000 kg waspeen. 20.000 kg Rotterdam ANP Volgens mr. G. A. Wagner, president-direkteur van de Shell zijn er aanwij zingen, dat de vraag naar aardolie weer toeneemt. Dit geldt vooral voor die olie-afnemende landen, waar het economisch herstel al op gang gekomen is. De president-direkteur van Shell waarschuwde in een uiteenzetting voor financiële deskundigen in Zurich (Zwitserland) tegelijk voor een al te groot optimisme. Hij meent namelijk, dat de toekomstige vraag naar oÜe het niveau van vóór de oliecrisis zeker niet zal benaderen. Vóór de crisis bedroeg de stijging van de vraag gemiddeld zeven procent per jaar, voor de komende tien jaren wordt slechts een gemiddelde stijging van vier procent verwacht. Het vroegere sexidool, de filmster Rita Hayworth veroorzaakte bij haar aankomst op het Londense vliegveld Heathrow enig opzien, door te weigeren uit het vliegtuig te stappen. Na een half uur werd zij er min of meer uitgedragen. Ze maakte een uiterst verwarde indruk. Volgens medepassagiers kwam dat omdat ze in het toestel flink aan de champagne had gezeten, maar haar begeleiders vertelden, dat ze alleen maar oververmoeid is geweest. Rita Hayworth is onder meer getrouwd geweest met Orson Welles en prins Ali Khan. DES MOINES (DPA) In de Amerikaanse staat Iowa heb ben de republikeinse en demo cratische partijafdelingen giste ren een eerste stemming gehou den over de kandidaten die zij voor de presidentsverkiezingen in november thans hun voor keur geven. Bij de republikeinen behaalde president Gerald Ford een mini male voorsprong op zijn voor naamste tegen-kandidaat, de Califomische oud-gouverneur Ronald Reagan. De democraten van Iowa spraken zich uit voor de vroegere gouverneur van Georgia, Jimmy Carter. De re sultaten zijn niet meer dan een zeer voorlopige graadmeter en kunnen tijdens de komende par tijcongressen nog ingrijpend worden gewijzigd. Britse marine van IJsland weggevaren (Van onze correspondent) LONDEN De Britse fregat ten hebben de zóne van 200 mijl rond IJsland verlaten. De onge veer 40 britse trawlers, die him netten uitwerpen voor de IJs landse kust, blijven onbe schermd achter in de 200 mijl zóne, die IJsland eenzijdig heeft vastgesteld. In het Lagerhuis is gisteravond gezegd, dat de tussenkomst van secretaris-generaal Luns van de NAVO een weldoende invloed heeft gehad op de IJslanders, die niet langer van plan zouden zijn Britse vissers lastig te val len met hun zeven kanonneerbo ten. Groot-Brittannië hoopt, dat zij niet meer opzettelijk op de trawlers zullen botsen. Groot- Brittannië beweert, dat het niet toegegeven heeft aan IJslandse druk en dat het de beslissing om de fregatten terug te roepen al genomen had voor IJsland dreigde met een diplomatieke breuk. OPSCHUDDING ROND RITA BRUSSEL (ANP) - De Belgische mi nister van economische zaken, Her man, heeft meegedeeld dat de rege ring aardappels zal gaan vorderen als de producenten en grossiers nog lan ger weigeren te leveren. Vandaag is in het Belgische staatsblad een minis terieel besluit verschenen dat produ centen en handelaars, op straffe van hoge boetes, verbiedt consump tieaardappelen nog langer aan de dis tributie te onttrekken. Vorige week stelde het ministerie een maximumprijs voor aardappelen in van ongeveer 70 cent per kg voor de consument. Onmiddellijk daarna be gonnen producenten en grossiers hun voorraden vast te houden. Dat niet-le- veren is dus met ingang van vandaag verboden. Minister Herman deelde mee de economische inspectie op zijn departement belast te hebben met het inventariseren van alle voorraden, die groot genoeg zijn. Minister Herman zei ook dat de rege ring het initiatief heeft genomen om het verbruik van aardappels in het leger en op scholen te verminderen. Hij deed een beroep op de bedrijfsres taurants om dit voorbeeld te volgen. De consumenten bond hij op het hart geen aardappels voor een hogere dan de vastgestelde prijs te kopen. Hij wees de verbruikers op de mogelijk heid tijdelijk aardappels te vervangen door andere produkten. In de Sovjet-Unie kampt men daaren tegen alleen met een tekort aan graan, ook de produktie van aardappelen is te gering om de binnenlandse con sumptiebehoefte te dekken. ROTTERDAM (ANP) - Vooral dankzij de krachtige wind die er gisteravond stond heeft de onbedoelde lozing in de Rotter damse haven van waarschijn lijk elf ton van de gevaarlijke chemische stof acrylnitryl, niet tot persoonlijke ongelukken ge leid. De stof was afkomstig van het Westduitse schip „Alche mist Flensburg" dat afgemeerd lag in de derde Petroleumha ven. Acrylnitryl doet bij aanra king met het water explosieve en giftige gaswolken ontstaan. De wind blies deze wolken gis teravond in Rotterdam snel weg. Wel werd het scheepvaart en wegverkeer in de omtrek voor enige tijd stilgelegd. Gulf gaf geld aan partijen in Italië ROME (Reuter-AFP) Tussen 1969 en 1972 heeft de Ameri kaanse oliemaatschappij Gulf ruim 600.000 dollar betaald aan de christen-democratische partij en de socialistische partij in Ita lië. De toenmalige directeur van „Gulf Italiana", Nicolo Pignatel- ii, zegt dit in een interview met het Italiaanse weekblad Expres- so. Hij is nu directeur van de Europese vestigingen van Gulf. Volgens Pignatelli gaat het om wettelijke betalingen aan de uit geverij Publiprop van de chris ten-democratische partij en aan het dagblad Avanti van de Ita liaanse socialisten. J CONCORDES MAKEN EERSTE LIJNVLUCHTEN LONDEN Uit Londen en Parijs zijn vanmiddag een Britse en woordiger van het koningshuis de hertog van Kent, in vier i een Franse „Concorde" vertrokken voor de eerste geregelde dienst naar Bahrein, aan de Perzische Golf. van dit omstreden straalverkeersvliegtuig dat met 2.400 km per De Concorde van Air France vertrekt van de luchthaven Charles uur tweemaal zo snel als het geluid vliegt. de Gaulle, bij Parijs. Er zijn ook daar honderd passagiers aan r>0 r inn boord, die in een tijdsbestek van zeven uur naar Rio de Janeiro De Britse „Concorde vliegt met 100 gasten, onder wie als vertegen- gevlogen zullen worden. Brief van de negen" had voorganger in crisisjaren DEN HAAG (ANP) - De brief die negen topondernemers vori ge week aan het kabinet-Den Uyl hebben gestuurd heeft een voorloper gehad op 26 oktober 1938 toen eveneens negen topfi guren uit het Nederlandse be drijfsleven een adres stuurden aan het kabinet-Colijn. Deze negen hadden in hun brief, nadat zij hadden kennisgeno men van de miljoenennota, ui ting gegeven aan hun grote be zorgdheid over de toestand en de vooruitzichten van de publie ke financiën. Ondanks een korte opleving in 1937, zo merkten zij op, is het met de openbare fi nanciën in steeds sneller tempo bergafwaarts gegaan. „Het gehele overheidsbeleid zal moeten worden omgezet in een beleid dat in de eerste plaats er op is gericht de produktiekosten te verlagen en de bestaansvoor waarden van het particuliere bedrijfsleven te versterken te neinde een natuurlijke verrui ming van de werkgelegenheid te krijgen", zo schreven zij o.a. in hun brief. BEIROET (UPI/Reuter) Een tweede brigade met tanks van' het Palestijnse bevrijdingsleger (PLA) is naar verluidt, afgelo pen nacht vanuit Syrië Libanon binnengetrokken. Na een fel ar tilleriegevecht met het Libanese leger zouden de Palestijnen een strategisch kruispunt dat de we gen over de berg Libanon be heerst, hebben veroverd. Volgens Libanese zegslieden zou de nieuwe troepenmacht onge veer 4000 man sterk zijn. Ze zouden zich aangesloten hebben bij de 4000 Palestijnen die eer der al Libanon waren binnenge trokken. De Palestijnen hebben het Libanese leger verdreven uit Chtoura, en verzamelen zich nu in Bekaa-vallei, aan de voet van de berg Libanon. Het Libanese leger heeft zich teruggetrokken op stellingen rond de christelij ke stad Zahle, 30 km ten oosten van Beiroet. Ook in de hoofdstad wordt nog fel gevochten. De Moslemwijk Karantina die begin deze week door falangistische troepen werd veroverd, wordt door bull dozers met de grond gelijk ge maakt Duizenden mensen uit deze krottenwijk zijn dakloos geworden. De linkse moslems en Palestij nen schijnen daarvoor vergel- Een jong meisje deelt voedsel uit aan de islamitische bewoners van de krottenwijk in Noord-Beiroet Karantina. Deze wijk werd maandag door privé legers van de christen-bevolkingsgroep veroverd en daarna, met bulldozers, met de grond gelijk gemaakt. De duizenden bewoners hebben nu geen onderdak meer. dingsmaatregelen te nemen in het door hen veroverde stadje Damour. Volgens een christelij ke zegsman wordt de plaats sys tematisch platgebrand. In het noorden hebben Palestij nen samen met 3000 man van sjïietische stammen aanvallen ondernomen op politiebureaus en een groot deel van het noord en in handen gekregen. Ze zou-, den het grootste deel van de strook van de havenstad Tripoli tot de Syrische grens onder con trole hebben. Nederland heeft aangekondigd, dat de Nederlandse ambassade voorlopig nog in Beiroet blijft.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9