Duizenden Spaanse agenten verhinderen demonstratie Steeds meer duikers vinden de dood op bodem van Noordzee DUIZENDEN BOUWVAKKERS ZULLEN MOETEN AFVLOEIEN Meer propaganda voor autogordel Brand in meubelfabriek Proces tegen Franse kalimij nen wellicht naar Europees Hof VVD-aanval op hulp aan Cuba Mogelijk uitbreiding van steun GEDICHTEN VAN MAO Wiegel daagt Den Uyl uit voor t.v.-debat Wasserijen moeten zich specialiseren WOENSDAG 21 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT^ PAGINA 7 Economisch Instituut Bouwnijverheid in rapport: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de komende jaren zullen duizenden bouwvakkers moeten afvloeien. Deze conclusie kan worden getrokken uit een rapport van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid. Dit rapport schetst de ontwikkeling van de bouwbehoefte en de werkgelegenheid in de bouw tot 2000. Verwacht wordt dat er in 1980 40.000 arbeidsplaatsen minder in de bouwnijverheid zullen zijn. Hierbij is geen rekening gehouden met verminderde werkgelegen heid in de toeleveringsbedrijven. Minister Gruyters (Volkshuis vesting) is van oordeel, dat het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid een ..reëel beeld" geeft van de dalende werkgelegenheid. De minister heeft meegedeeld dat de rege ring voor half juli beslissingen zal nemen over het te voren beleid voor de komende jaren. In een nota over de verwachte bouwproduktie worden ramin gen tot 1980 gegeven op basis van realistische veronderstellin gen. Voor de jaren daarna moet meer van globale verkenningen worden gesproken. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid gaat ervan uit. dat de totale bouwproduktie' zich na de recente inzinking enigszins zal herstellen. Het peil van 1973 zal echter niet meer worden gehaald. Tot 1980 wordt een bouwproduktienivëau voor zien, dat weinig afwijkt van dat van 1974. Daarna zal de bouw produktie dalen, voornamelijk door de verminderde bevol kingsgroei en een kleinere be hoefte aan wegen, openbare ge bouwen enzovoorts. In de omvang en samenstelling van de bouwproduktie zullen veranderingen optreden. Zo daalt de nieuwbouw van wonin gen. Herstelwerk, verbouw en onderhoud zullen daarentegen toenemen. De stijging van de arbeidspro- duktiviteit zal in sterke mate van invloed zijn op de perso neelsbezetting. Verwacht wordt, dat de groei van de produktivi- teit na 1980 geleidelijk zal afne men. De daling in de werkgele genheid wordt voornamelijk, door de stijgende arbeidspro- duktiviteit bepaald. Deze daling zal zich vooral laten gelden in een verminderde behoefte aan minder geschoolden, ijzervlech- ters, lagere technici, dakdek kers. steenbewerkers en wegen bouwers. De werkgelegenheid in de toele veringsbedrijven zal vermoede lijk sterker dalen dan in de bouwnijverheid zelf. Moeilijke opgave De regering heeft naar aanlei ding van de nota laten weten, dat de gegevens nog bestudeerd dienen te worden. In verband met de samenstelling van de rijksbegroting voor 1977 zullen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort zal worden bekend gemaakt hoe het stimuleringsprogramma van 650 miljoen gulden ter verbetering van de werkgelegenheid in de bouw, zal worden ver deeld. De vraag moet nog worden bezien of nog meer gelden voor de bouw zullen worden uitgetrokken. Minister Gruijters wil de moge lijkheid daarvan niet uitsluiten. Zo'n 20.000 mensen hebben werk gevonden dankzij de recente maatregelen ter stimulering van de bouwactiviteiten. In het midden van dit jaar zullen die aanvullende werken aflopen zodat er weer een vrij sterke daling in deze werkgelegenheid zal optreden. Nog niet bekend is wat er verder ter stimulering van de bouwac tiviteiten zal worden gedaan. Gelijk met de nota van het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid over de ontwikke ling van de bouwbehoefte en de werkgelegen heid heeft minister Gruijters (Volkshuisvesting) het bouwprogramma 1976 bekendgemaakt. Ook voor dit jaar zijn verschillende ramingen opgesteld. Het is namelijk mogelijk dat de aantallen gesubsidieerde woningen, waarvoor in de rijksbegroting gelden zijn uitgetrokken, niet in aanbouw kunnen worden genomen en dat ook de onggesubsidieerde bouw verder zal dalen. Wanneer het programma wel zal worden ge haald, kunnen tussen de 104.000 en 114.000 woningen in aanbouw worden genomen, waar van 40.400 woningwetwoningen en 53.600 pre miewoningen. uiterlijk half juli beleidsconclu sies getrokken moeten worden. Van belang daarbij is. dat de regering zoekt naar mogelijkhe den om in de collectieve uitga ven 1 procent te bezuinigen. Mi nister Gruijters sprak gister avond dan ook van „een moeilij ke opgave". Hij wees er overi gens op, dat dankzij de stimule rende maatregelen de werkloos heid in de bouw eind januari 17 procent minder was dan een jaar geleden. Tevens zei de be windsman, dat in de komende jaren in het westen nog genoeg kan worden gebouwd, zeker in vergelijking met het noorden en Limburg De bouwondernemers en de bouwvakbonden reageerden zeer verschillend op de sombere voorspellingen. Voorzitter Van Eijkelenburg van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf zag geen aanleiding om het bouwbedrijf maar „af te slanken", hoewel hij erkende dat er sprake is van overcapaciteit. Voorzitter Buys van de federatie bouwbonden NW/NKV verklaarde niet ver rast te zijn door de nota. „We hebben een paar jaar geleden al de stormbal gehesen", zei hij. Hij noemde de ontwikkeling „geen probleem van de bouw sector alleen" en werd daarin bijgevallen door de heer Brou wer voorzitter van de bouwbond NKV. Deze laatste zou graag onderzocht willen zien. of ar beidsbesparende bouwmetho den wel goedkoper zijn. MADRID (AP) Met groot machtsvertoon heeft de Madriieense politie gisteravond de eerste massale demonstratie tegen het regime van koning Juan Carlos verhinderd. Duizenden agenten, te voet, te paard en in jeeps, gewapend met wapenstokken, automatische pistolen, waterkanons en rubberko gels, hadden een cordon gelegd rond het plein bij het ministerie van premier Carlos Arias Navarro. In zijstraten kwam het tot centrum/links partijen, hoe dan schermutselingen. De wapen- ook te zullen voorkomen. stok werd hier en daar gebruikt. Traangas dreef demonstranten uiteen voor het nabijgelegen mi nisterie van Defensie. Maar het plein bij het ministerie van de premier was afgesloten, en de door linkse groeperingen voorgenomen betoging kon geen doorgang vinden. Het kwam niet verder dan dat groepjes van 50 tot 100 demon stranten, voor het merendeel jongeren, leuzen schreeuwden als „Vrijheid, vrijheid". Bij het naderen van de politie zochten de demonstranten een veilig heenkomen. Het machtsvertoon dat de poli tie dinsdagavond in het centrum van Madrid liet zien was groter dan in jaren het geval was ge weest. De regering had reeds aange kondigd de demonstraties, die waren uitgeroepen door de ver boden communistische partij en In de industriewijken van de hoofdstad hebben later in de avond op kleine schaal, nog de monstraties plaatsgevonden. Ir. het nog steeds door grote arbeidsonrust geplaagde Spanje braken gisteren weer nieuwe stakingen uit. In het industriege bied van de Catalaanse hoofd stad Barcelona lagen 80 onder nemingen met in totaal 18.000 werknemers plat. In Valencia staakten vrijwel alle bouwvak kers. De metro-arbeiders bleven nog aan het werk in afwachting van de resultaten van nieuwe onderhandelingen over hun looneisen. DeEuropese Gemeenschap heeft gisteren besloten zich voorlopig afwachtend op te stellen ten aanzien van Spanje. Tijdens een vergadering van de EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken viel geen beslissing over hervat ting van handelsbesprekingen met' Spanje. "TstósSsè,.-» Op een braakliggend terrein in het centrum van Madrid stonden voor i demonstratie honderden politiemannen gereed om in te grijpen. DEN HAAG (ANP) - Er dient meer propaganda gemaakt te worden voor het dragen van autogordels. Het Tweede-Ka merlid Comelissen (KVP) heeft dit gezegd in aan de ministers Westerterp van Verkeer en Wa terstaat en Van Agt van Justi tie gestelde schriftelijke vra gen. De vragen zijn gebaseerd op recente mededelingen van de zijde van het departement van Verkeer en Waterstaat over ver ontrustende afname in het ge bruik van de autogordel in de laatste maanden. Volgens het Kamerlid moeten de bewindslieden laten onder zoeken hoe het dragen van auto gordels bij voorkeur automa tische kan worden gestimu leerd en hoe een systeem kan worden gehanteerd om de scha- deuitkering bij een ongeval te koppelen aan het dragen van de gordel. Tevens vraagt het Ka merlid naar een internationale campagne in Europa voor het gebruik van de autogordel. PEKING (RTR) De Chinese kranten hebben gisteren op de voorpagina bericht, dat een nieuwe uitgave is uitgekomen van gedichten van de Chinese leider Mao Tse-toeng Het boek, dat zowel gebonden als ingenaaid is te krijgen, bevat 30 gedichten waaronder twee, die op nieuwjaarsdag voor het eerst in Peking zijn gepubliceerd. Een van de nieuwe gedichten, getiteld: ..Twee vogels, een dialoog" is naar algemeen wordt aangenomen, een aanval op wat China beschouwt als Sowjet-revisionisme. Boekowski twee weken in ..vriescel" FRANKFORT (RTR) De Westduitse vereniging voor de rechten van de mens heeft in Frankfort verklaard dat de Russische ijveraar voor burger rechten Wladimir Boekowski onlangs twee weken in een vrieskoude gevangeniscel werd opgesloten. Een woordvoerder van de ver eniging zei dat zij dit had verno men in een telefoongesprek met een bevriende relatie van Boe- kowski's moeder. Waarom Boekowski de straf ge kregen had kon de vereniging niet te weten komen. Wel ver nam zij dat Boekowski de cel deelde met een gevangene die ook tbc heeft. Philips wil computertak in Apeldoorn EINDHOVEN (ANP) - Philips overweegt om de afdeling Offi ce Computer Systems uit Eind hoven te verhuizen naar Apel doorn. Volgens een woordvoer der van het bedrijf ligt het in de bedoeling om de 250 perso neelsleden voorzover zij dat willen naar Apeldoorn over te plaatsen. De plannen vun Phi lips zijn inmiddels aan het per soneel meegedeeld. Een advies aanvraag aan de ondernemings raad is in voorbereiding. Als de plannen doorgaan zullen volgens de Philipswoordvoerder nog dit jaar ongeveer 125 perso neelsleden naar Apeldoorn kun nen worden overgeplaatst. De resterende 125 zullen een jaar later gaan. ZEVENHUIZEN (ANP) Tweederde van de meubelfabriek Dekker in het Zuidhollandse Zevenhuizen is gisteren afgebrand De schade wordt geraamd op enkele miljoenen. De brand brak gistermorgen uit. De brandweerkorpsen wisten uitbreiding van de brand naar andere panden op het industriegebied van Zevenhuizen te voorkomen. De oorzaak van de brand is niet bekend De personeelsleden van de. fabriek zullen naar een ander pand van het bedrijf worden overgeplaatst. Zo spoedig mogelijk wordt begonnen met de herbouw van de fabriek, die voor de in- en doorverkoop van meubelen zorgde Op de foto brandweerlieden bezig metnablussingswerkzaamheden temidden van de nog rokende resten van de meubelfabriek Dekker (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG- Het Europese Hof in Luxemburg zal wellicht moeten uitmaken of de Franse kalimijnen schuldig zijn aan de schade, die Westlandse tuinders ondervinden als gevolg van de grote zoutlast van het Rijnwater. Dit bepleitte tenminste de raadsman van de stichting Rein Water namens een van de tuinders die tegen de zoutmijnen een proces had aangespannen. Ook de verdediger van de Franse staatsonderneming sloot zich hierbij aan. Dit bleek tijdens de behandeling van de zaak in hoger beroep voor het Haagse Gerechtshof. Op 12 mei van het vorige jaar stichting in hoger beroep ge- had een Rotterdamse rechter de gaan. Zowel de eiser als de ge- zaak verwezen naar een Franse daagde meenden dat de hele rechtbank. Daarom was de affaire eigenlijk op regeringsm- DRACHTEN (ANP) De VVD-fractieleider Hans Wiegel heeft premier Den Uyl uitgedaagd voor een open debat voor de televisie. Hij verwacht dat de premier op zijn „uitdaging" zal ingaan. „Ik wil gewoon, dat de kijkers zelf de kans krijgen uit te maken met wie ze het eens zijn en met wie niet. Den Uyl is een zeer gevreesd politiek tegenstander, ook in het debat, maar sinds hij premier is. dus al bijna drie jaar lang, heb ik niet meer rechtstreeks op het scherm met hem kunnen debatteren", aldus Hans Wiegel, die daarbij aantekent, dat hij het vreemd zou vinden als de premier zou weigeren. „De mensen zouden er conclusies uit trekken," aldus de VVD- fractieleider. veau diende te worden opgelost. Volgens de raadsman van de stichting kwam daarvan echter niets terecht. De Franse rege ring had toegezegd op 1 januari van het vorig jaar met de opslag van het afvalzout te beginnen. Dat is echter nog steeds niet gebeurd. De ministerconferentie over de zoutlozingen in de Rijn is al zeven keer uitgesteld. „Het internationaal overleg is in het slop geraakt. Als de rechter, geen uitkomst biedt, zijn de ge volgen voor de drinkwatervoor ziening fataal", aldus de pleiter van de stichting mr. J. R. Vouté, die de cijfers van het CBS me moreerde waaruit blijkt dat de Westlandse tuinders jaarlijks 30 miljoen schade ondervinden ten gevolge van de zoutlast. Het Ge rechtshof zal op 27 februari uit spraak doen. Big-Ben staat stil LONDEN (AP) - Sinds gister morgen 9 uur staat de vermaar de Big Ben stil en pas morgen om 12 uur precies zullen de vermaarde slagen weer over Londen klinken. De reden: het vertrek waarin zich het machtige uurwerk be vindt, het is ongeveer 6,5 bij 5 meter groot, wordt geschilderd. Als dat uurwerk niet zou wor den stilgezet dan zouden de schilders elk kwartier voor hun leven moeten lopen of springen om aan de draaiende vliegwie len en andere bedreigingen te ontkomen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gigantische inspanningen, die gedaan worden om de petroleumvelden van de Noordzee te ontginnen, hebben tot nu toe het leven gekost aan zevenentwintig duikers. Het laatste slachtoffer, de Amerikaan Clay Ellis (21) wiens gezin in het Schotse Peterhead woont, is zondag omgekomen toen zijn duikerklok bij onge luk te snel boven water getrokken werd in het Argyll-petroleumveld, 190 mijl ten zuidoosten van Aberdeen. Men noemt Ellis en zijn collega's „de moedigste arbeiders van het land". Het gevaar dat zij moeten trotseren, is zo groot, dat hun kans om het er niet levend af te brengen, honderd tegen één bedraagt Hun risico's zijn 250 maal groter dan die van arbeiders in de gevaarlijkste industrieën, onder en boven de grond. De duikers dalen af tot een diepte van meer dan 54 meter, wat vroeger onmogelijk geacht werd in de Noordzee. Zij kunnen 12.000 pond (65.000 gul den) per jaar verdienen. Het hoge loon trekt duikers aan uit alle delen van het Verenigd Konin krijk en Amerika. Meer dan 600 mannen nemen thans deze zware risico's. De voornaamste doodsoorzaak van de duikers is de caisson-ziekte, wanneer ze te snel naar de oppervlakte teruggebracht worden, zonder voor zichtige decompressie, om te vermijden dat lucht bellen ontstaan in het bloed. De duikers krijgen echter ook af te rekenen met fatale nieuwe geva ren, zoals te grote verhitting. In september jl stierven ter hoogte van Schotland twee duikers \n de decompressiekamer. De doodsoorzaak was be vanging door grote hitte. In juli van verleden jaar werden drie Britse duikers in de Noordzee op 36 meter diepte in een ballastpijp van 90 cm diameter gezogen. Twee van de duikers stierven er een vreselijke dood. De derde, Peter Carson, verdween 12 meter ver in de pijp, maar kon er weer uit komen. Na afloop vertelde hij: „Voor en achter mij zag ik een lijk. Ik dacht, dat mijn laatste uur geslagen was." De Britse vereniging van duikers beweert, dat technische informatie, die voor haar leden van levensbelang is, geheim gehouden wordt door de grote oliemaatschappijen. Het gaat hier om zoge heten bedrijfsgeheimen, in verband met de werk zaamheden op grote diepte in het koude en gevaar lijke water van de Noordzee. De concurrentiestrijd tussen de oliemaatschappijen is zo groot, dat ze alles in het werk stellen om te vermijden, dat andere firma's achter bepaalde inlichtingen ko men. Ofschoon de betrokken maatschappijen de be schuldiging ontkennen, wordt van politieke zijde aangedrongen op een officieel onderzoek. Ook de Schotse afdeling van de Britse medische vereni ging eist doeltreffende maatregelen om te voorko men. dat nog meer duikers het leven laten in de strijd om olie uit de Noordzee. (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De wasserijen in Neder land moeten zich af hankelijk van hun omvang en in over leg, specialiseren in de reiniging van be paalde soorten was goed. Zo dienen som mige bedrijven zich toe te leggen op de was van ziekenhui zen, andere op huis- houdwas en weer an dere op het schoon maken van bedrijfs kleding. Tot die aanbeveling komt de Stichting In stituut voor Textiel- reiniging TNO op grond van een onder zoek dat zij heeft ver richt in opdracht van de Nederlandse Ver eniging van Wasserij en. De vandaag gepu bliceerde studie is uitgevoerd met de be doeling om oplossin gen te vinden voor de verschillende proble men waarmee de wasserijen kampen zoals de geringe ren tabiliteit en het di kwijls ontbreken van middelen voor nood zakelijke mvesterin-_ gen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de wasserijen hun marktaandeel m de huishouden bedrijfs- was nog aanzienlijk kunnen uitbreiden. Aan de verschillende wasserij-organisaties, die Nederland kent. wordt dan ook gead viseerd krachtige steun te verlenen aan groepen wasserijen die op deze markten meer greep trachten te krijgen De onder zoekers dringen er bij de overheid op aan om de b.t.w. op gezinswas te verlagen of af te schaffen. (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG - De VVD heeft gisteren in de Tweede Kamer opnieuw de Nederlandse hulp aan Cuba fel aangevallen. De VVD-er Waalkens wil minister Pronk (ontwikkelingshulp) hierover in een debat nader aan de tand voelen. De WD had al kritiek op de hulp aan Cuba bij de behande ling van de begroung van minis ter Pronk afgelopen herfst. De minister verdedigde zijn beleid toen met te zeggen dat de hulp aan het hele Cubaanse volk ten goede zou komen Waalkens trekt dit nu in twijfel. Hij rede neert dat hoewel Cuba behoefte heeft aan geldelijke hulp er ken nelijk wel geld genoeg is voor de militaire interventie in Ango la ten behoeve van de MPLA

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7