Onzekerheid blijft voor Sassenheims bedrijf LDWS: WEL WINST, TOCH UITGEBEKERD Wout en Gerard op zoek naar kunst uit de Bollenstreek IJSCLUB OUD ADE HOUDT DANK ZIJ GEZELLIGHEID LEDENTAL OP PEIL Stichting reizigers openbaar vervoer verwerpt alternatief tracé Schiphollijn Gerda sjoelkam pioene 1 WOENSDAG 21 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ger de Roode raakt door zijn gepingel de bal kwijt aan zijn belagers van Hellevoetsluis. Wernink 11 0 1 10 1 1544 Districts beker LDWS Hellevoetsluis 3-1. I: Roodenburg - Van Gerven Sport 1-0. 2A: 2-9; LFC - Regenboog 5-6 3D: SVLV - Van Dam Gebak Boys 0-2. RES I: Leiden 2 - Tegelhandel 2 1-0; Gazelle 2 - LDWS 2 W BES 2A: B en T 2 - VNA 2 8-1; Pidc 2 - Katwijk 2 4-7 RES 2B: ASC 3 - Leide BEZETTING OPGEHEVEN Van een onzer verslaggevers Sassenheim De gerechtelijke uitspraak dat het in Sassenheim gevestigde en onder Franse directie staande bedrijf Mecanorma Polyvroom een schadeclaim van vier miljoen gulden moet betalen aan het Engelse bedrijf Letraset en ook de produktie en verkoop van een van haar belangrijkste produkten moet stopzetten, blijft voorlopig van kracht De uitspraak in het kort geding, dat gisteren voor de Haagse rechtbank zou dienen en waarin door de directie van Mecanorma Polyvroom werd geëist dat in afwachting van een uitspraak in hoger beroep het bedrijf nogmaal zou kunnen blijven doordraaien, is voorlopig opgeschort Zoals wij vorige week al meld den heeft de rechter beslist dat Mecanorma Polyvroom in ver band met een octrooischending een schadeclaim van vier mil joen moet betalen aan het En gelse bedrijf Letraset. De uit spraak werd gedaan „bij voor raad" waardoor de eis van Le traset direct kracht werd bijge zet en niet, zoals in de meeste gevallen gebruikelijk is, de uit voering van de gerechtelijke be slissing pas in werking treedt nadat de zaak ook in hoger beroep is behandeld. Een en ander heeft er in gere sulteerd dat de werkgelegenheid voor de 110 werknemers in het bedrijf aan een zijden draad is komen te hangen omdat niet alleen de produktie zo goed als stil is komen te liggen maar ook het banktegoed van het bedrijf geblokkeerd. De ongerustheid onder het personeel heeft al ge resulteerd in een bedrijfsbezet ting, die inmiddels is opgeheven. Reden voor opschorting van het kort geding is volgens hoofdbe stuurder Draaier van de Alg. Ned. Grafische Bond, de bespre kingen die momenteel tussen vertegenwoordigers van Meca norma Polyvroom en Letraset worden gevoerd. Aan Letraset zou onder meer het voorstel zijn gedaan om toe te stemmen in een tijdelijke licentie voor Meca norma Polyvroom totdat er een uitspraak komt in hoger beroep. Die onderhandelingen lijken echter stuk te lopen. Draaier; „Men wil voor die gunst betaald worden in aandelen Mecanorma Polyvroom. Daar valt duidelijk uit op te maken dat men maar één ding voor ogen heeft; ver nietiging van Mecanorma Poly vroom. Men wil het bedrijf in handen hebben". De Franse directie van het aan de Hoofdstraat gevestigde be drijf heeft tegenover de bonden verklaard dat overplaatsing van het bedrijf naar Frankrijk de gemakkelijkste oplossing zou zijn. „Maar", zo heeft men daar aan toegevoegd", we zullen tot het uiterste voor onze werkne mers hier blijven vechten". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Ds stichting reizigers openbaar vervoer is fel tegen stander van de aanleg van de Schiphollijn volgens tracé 7. In een brief aan de Tweede Kamerleden van de Staten Generaal, stelt zij, dat het inmiddels door de minister van verkeer en waterstaat gekozen tracé 2, veruit de voorkeur geniet. Zij acht het dan ook niet wenselijk nog een onderzoek te wijden aan de voor- en nadelen van tracé 7. Zoals bekend loopt het tracé 2 van het Leidse station door de groene zoom van Warmond naar Schiphol. Met name de Warmonders waren niet erg ge lukkig met deze keuze. Zij kwa men dan ook met een alternatief tracé 7 dat over Leiderdorp. Zoeterwoude en Stompwijk naar Leidschendam loopt, waar hij een aansluiting heeft op de Hofpleinlij n (Van Rotterdam naar Leidschendam). „Ons springen de tranen in de ogen wanneer wij denken aan de vervoerskundige consequen ties van een eventuele keuze van het „Leiderdorptracé", aldus de stichting aan de Tweede Kamer leden. Met name de overstapmo gelijkheden op het Leidse sta tion en het Haagse Hollands Spoor, die er bij tracé 2 wel en bij tracé 7 niet zijn, acht de stichting van cardinaal belang. Het alternatieve tracé heeft slechts een min of meer directe verbinding met Rotterdam via de Hofpleinlijn. „In feite is deze lijn alleen geschikt voor stop treinen, waardoor het argument van een kortere verbinding tus sen Schiphol en Rotterdam komt te vervallen," aldus de stichting. Ook het kostenaspect heef de stichting gewogen. Volgens haar is de aanleg van een tracé over Leiderdorp veel duurder, het geen te wijten is aan het feit dat er een spoorverdubbeling moet komen tussen Den Haag CS en Leidschendam. Van onze sportredactie LEIDEN LDWS is uitgebekerd. Zoals mocht worden verwacht slaagde de Leidse bekerhouder er in het beslissende duel voor de beker van District West II gisteravond niet in tegenstander Hellevoetsluis met acht doelpunten verschil te kloppen. Deze marge was voor LDWS (dat overigens wel won: 3-1) een absolute noodzaak om althans gelijk te eindigen met datzelfde Hellevoet sluis dat LDWS eerder in deze bekercompetitie met de geflatteerde cijfers ,3-1" versloeg. De Leidenaars, gehandicapt door het ontbreken van Cees de Roode (die spoedig vader hoopt te worden) en de geblesseerde Jaap Schild, hebben zich in de „return" wel duidelijk hersteld van dat zware verlies. De volle dig in het rood gestoken Vliet- equipe domineerde de gehele wedstrijd; ook al omdat Helle voetsluis slechts via counters het doel van de uitstekend spe lende doelman Wim Visser op zocht LDWS nam in de zevende mi nuut de leiding. George Moes man speelde Ger de Roode aan - deze spits bleef de gehele wed strijd in het veld - die verschrik kelijk hard, diagonaal uithaal de; 1-0. Nieuweling Ron Braxho- ven zou LDWS vlak voor rust naar 2-0 schieten (de bal ver dween via Hellevoetsluis-speler De Smit achter doelman Arie Groeneveld) maar de strijd was op dat moment eigenlijk al ge streden. De gasten verdedigden te fel om LDWS ook maar een schijntje van een kans te geven nog voor een verrassende mon sterscore te kunnen zorgen. En waren via die al genoemde uit braken regelmatig ook erg ge vaarlijk. Hellevoetsluis kwam na de doelwisseling dan ook nog tot 2-1 terug. Bart van de Wei den was voor twee minuten uit het veld gestuurd (het jeugdige talent had de bal uit een vrije schop in de muur gejaagd; een actie die „goed" is voor twee minuten bank) toen Daan van Deursen een uitval doeltreffend afrondde. Het pleitte voor LDWS dat het, met drie man, toch die marge van twee doel punten wist te herstellen. Ger de Roode, weer hij, scoorde. Die stand bleef in de allengs feller wordende partij voetbal tot het eind gehandhaafd; Hellevoet sluis kon vervolgens de dis trictsbeker in ontvangst nemen. Koploper Zwaanvogels had in de hoofdklasse-competitie geen kind aan het al bijna gedegra deerde Wernink: 7-2. In de eer ste helft hield Wernink overi gens nog verrassend goed stand. Na treffers van Paul Wetselaar en Jan van Duyn kwamen de Beton-Boys via Giovanni Tomei terug tot 2-1. In de tweede periode echter, liep Zwaanvogels ver weg. Gijs Collé, Wetselaar, Pim van der Meer, Van Duyn en weer Van der Meer bepaalden het Zwaan vogels-totaal op zeven; Tomei scoorde nog eenmaal voor Wer- TOPSCORERS: 1. Jan van Duyn (Zwaan vogels) 2) 22; Ger de Roode (LDWS) 14; Hans van der Starp (Swift Winkeltje) 13; Pim van der Meer (Zwaanvogels) 2) 11, Nol Roozen (Tegelhandel) 9; Piet Rozen (Tegelhandel) 8; Paul Wetselaar (Zwaanvo- gels) 2) en Piet Gubler (Swift Wink) 7. STAND/UITSLAGEN: Hoofdklasse. Zwaanvogels - Wernink 7-2. Zwaanvogels 10 7 1 2 15 5344 LDWS 953 1 13 25-15 Wout Ruigrok bezig met de inrichting van zijn galerie de Zaadwinkel aan de Heereweg in Lisse. derd of getekend hoeven bij ons niet aan te kloppen. Wij zoeken het meer in de jonge kunst, het modernere werk". Een juiste definitie schiet de 20-jarige bollenkweker, die zelf ook via een schriftelijke cursus zijn kreatieve talenten heeft getoetst, niet te binnen. „Het hoeft niet per se abstrac te kunst te zijn maar onze voorkeur gaat wel uit naar het magisch-realisme en realis me". Bij de beoordeling van de wer ken zal het duo ter zijde wor den gestaan door kunstenaars van de Haagse kunstakade- mie, zo hoorde ik. „Maar", zegt Wout, „we moeten wel uitkij ken ons niet al te kritisch op te stellen want per slot van rekening gaat het er om zoveel mogelijk gegadigden hier te laten exposeren. Het is natuur lijk niet de bedoeling dat al leen kunst met een grote K hier een plaatsje krijgt". Wout, die zich in zijn kunstzin nige uitingen het liefst begeeft op het terrein van de science fiction, deelt niet mijn vrees dat de galerie waarschijnlijk hoofdzakelijk bezocht zal wor den door jonge mensen -en dat de ouderen weinig interesse zullen tonen. „We gokken duidelijk op een zo breed mogelijk publiek", zegt hij, „jonge kunst bekijken is nu eenmaal een kwestie van wennen. We weten uit ervaring dat ook onder de ouderen een stijgende belangstelling is voor wat meer abstracte kunstvor men en dat ze niet alleen meer de schilderkunst van de oude meesters mooi vinden". „Met deze galerie willen we in de Bollenstreek duidelijk in een behoefte gaan voorzien. Het experiment moet lukken". Naast alle sombere berichten die ik in de afgelopen maanden heb gehoord over ijsverenigir.gen waar-, van het aantal leden angstwekkend aan het zakken is, hoor ik nu positieve geluiden uit Oude Ade, waar het verenigingsleven in het algemeen ongekend sterk in het zadel zit, zo is mij wel gebleken. Een voorbeeld is de ijsclub, die morgen haar 75-jarig bestaan gaat vieren, en nog altijd zo'n 220 leden telt, voor een dorp als Oud Ade, klein maar fijn, heel wat. Voorzitter Jan van Schie van boerderij De Eenzaamheid vertelde mij dat er zelfs nog leden bijkomen. Schie. al ruim 25 jaar voorzit ter, over dit koude jubileum en daarbij stuitten we natuur lijk op de vele hoogtepunten die ook de Oud Adese ijsclub heeft gekend en waarop men gedurende de afgelopen ijsloze jaren maar al te graag heeft geteerd. De gedachten gaan dan bij voorbeeld terug naar de tijd dat er op het Vennemeer een nationale kortebaanwedstrijd werd gehouden. Een wedstrijd die honderden belangstellen den trok vooral omdat de be kende kortebaan-specialisten de gebroeders Klaassen uit De succesformule? Van Schie: „Je moet gewoon zorgen dat het er binnen de vereniging gezellig aan toe gaat. Dat men elkaar in de jaren dat er geen ijs is, niet uit het oog verliest. Dan breken gegarandeerd de banden niet. Wij hebben dat opgelost door elk jaar na onze algemene ledenvergadering kaartwedstrijden te houden. En daar is men in Oud Ade dol op. Dat wil men niet mis sen". Klaverjassen of niet; de schaatssport blijft natuurlijk centraal voor de jubilerende ijsclub. Ik sprak met Jan van Badhoevedorp aan de start zouden verschijnen. Pikant de tail was dat die broers het die dag zouden moeten opnemen tegen een paar schaatsers uit Friesland met wie ze een paar weken daarvoor slaande ruzie hadden gehad. Tot ver uit de omgeving kwam men kijken hoe deze confrontatie zou aflo pen. Oud Ade leek wel een druk vakantiedorp. De gebroe ders Klaassen werden geklopt. De ijsclub Oud Ade heeft nooit uitgesproken talenten in haar gelederen gehad. Wel jon gens die tegen een flink stootje konden zoals Chris v.d. Geest (boerderij 't Klaverblad) die tot twee keer toe de Elfsteden tocht meereed. En ook Joop Duivenvoorde (woonde in Rijpwetering maar was lid in Oud Ade) die in '63 aan de Elfstedentocht deelnam en ook nog de finish haalde. De al wat oudere leden van de ijsclub Oud Ade hebben wei nig zin het ontbreken van vol doende vriesweer te compen seren met bezoekjes aan een kunstijsbaan waar ze naar hartelust zouden kunnen schaatsen. „Er zijn er een keer een aantal naar de Jaap Eden- baan gegaan maar dat beviel ze niks", vertelde Van Schie. „die ouderen zweren bij na tuurijs. van kunstijs moeten ze weinig hebben". =e Lissenaar Wout Ruigrok én Voorhouter Gerard Schoenmaker gaan binnenkort van start met een s kunstgalerie waarin ze kunstenaars uit de Bollen- streek wülen laten exposeren. Een paar maanden lang hebben ze hun vrije avonduurtjes opgeofferd om iets gezelligs te maken van het voormalige zaadwinkeltje aan de Heereweg, de expositieruimte. „We willen de mensen uit de BoHenstreek wat meer bij de kunst gaan betrekken", vertelde bollenkwe ker Wout Ruigrok mij. „We hebben de indruk dat de streek hier helemaal niet zo cultuur-arm is als wordt beweerd maar dat er daarentegen juist veel creatieve geesten onder de bevolking schuilgaan. Die willen we nu graag een kans geven hun werken te laten zien en misschien anderen daardoor te inspireren". Twee bestuursleden van ijsclub ,,Oud Ade". Links voorzitter J.P. van Schie en rechts de penningmeester A. van Schie. Anders ligt dat met de jeugd. =E waarvan er regelmatig naar de Uithof gaan. Toch ziet het er EE naar uit dat de „oudjes" van EE de ijsclub Oud Ade toch weer EE de schaatsen gaan opzoeken. EE Ze staan zeer positief tegen- over de plannen van melkba- ron Tom Menken, die in Lei- den een ijshal van start wil laten gaan en, zo heeft hij deze week op een voorlichtings- avond laten weten, al in okto- ber wil openen. „Daar hebben E= ze wel zin in want het is lekker dicht bij huis", zegt Van Schie. De sjoelvereniging Lisser- broek, waarvan een aantal leden vast van plan is hoge ogen te gaan gooien tijdens de in maart te houden we reldkampioenschappen sjoe len, heeft een eerste duidelij ke stap gezet op weg naar het allerhoogste succes. Ik hoorde dat Gerda Imanse, al tien jaar lid van de vereni ging, Nederlands kampioene is geworden door in zestien geweldig gespeelde partijen haar tegenstandsters „van de bak te gooien." Van de in totaal 1480 te halen punten pakte Gerda er 1225, een fraaie score. De 39-jarige Lisserbroekse, die nu de eerste nationale kampioene van de sjoelver eniging is, wordt vrijdag avond in de Meerkoet gehul digd. „Het werk moet wel aan be paalde kwaliteitseisen vol doen", zegt Wout. Mensen die in het vrije weekeinde wel eens een boerderijgezichtje of een molentje hebben geschil- Wout en Gerard zijn echter niet van plan hun galerie, die ze toepasselijk „Zaadwinkel" hebben genoemd, een zoete in val te laten zijn voor elke huis- tuin-en-keuken kunstenaar.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5