Bedenkingen over harde aanpak Leidse horeca B. en w. willen akkoordverklaring igemeenteraad met Witte Singelplan 'Geen voorkeursrechten voor raadslid Van Zijp Wetswinkel bepleit ruimere huisvestingsmogelijkheden voor langdurig werklozen MR. LODDER AANVAARDT BENOEMING SECRETARIS VOOR NIEUWBOUW UNIVERSITEIT GEEN VOETGANGERSBRUG OVER DE OUDE VEST WOENSDAG 21 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktuee concentratie rond het Stationsplein. Van stelling is gebruikt en waar een andere de kant van de juridische afdeling werd bestemming aan wordt gegeven het niet Van een onzer verslaggevers LEIDEN Gisteravond kwam in een ver- kennend gesprek in de commissie voor daarop gesteld dat de grenzen voor herzie- meer mogelijk is elders in die wijk of economische zaken van de Leidse gemeen- ning en uitbreiding vatbaar zijn. „We heb- straat een ander vervangend café te vesti- teraad het voornemen van de gemeente ben slechts een suggestie willen geven", gen. „Waar eenmaal een café of bar ver- aan de orde om de horeca en de sexclubs Ook Ranner (PvdA) vroeg om een clausule trokken is en er geen voor in de plaats in de verordening op te nemen waardoor komt zal de verordening dus niet alleen het mogelijk zou zijn in de toekomst de bevriezend maar zelfs verminderend wer- in de binnenstad aan strenge regels te onderwerpen. Zoals wij vorige week al meldden wil de gemeente via twee nieuwe reikwijdte van de verordening waar nodig ken", aldus de juridische afdeling. verordeningen en een wijziging van de aan te passen. Woordvoerders van de horeca zeiden giste- A.P.V. de ongebreidelde uitbreiding van de Anne van de Zande (PSP) vroeg naar de ren veel reële zaken in het voorgestelde horeca drastisch aan banden leggen. mogelijkheden om in bestemmingsplannen beleid aan te treffen. Toch hadden zij nog Van de kant van de raadsleden rezen nauwkeurig aan te geven waar wel en wel enige bezwaren die vooral gericht wa- gisteravond nogal wat vragen en bedenkin- waar geen horeca-gelegenheden zouden ren op de voorgestelde beperking van de gen over de voorstellen daartoe van de mogen komen. De specialisten voerden openingstijden voor café's binnen de sin- juridische afdeling van het stadhuis. daarop aan, dat dit nog niet helemaal gels. De gemeente wil deze voortaan een CDA-raadslid Bleijie vroeg zich af of de mogelijk is, al kan wel een onderscheid half uur eerder laten sluiten en de horeca- horeca niet te veel over een kam geschoren worden gemaakt tussen bedrijfs- werd. Hij zag graag een uitzonderingsposi- bestemming. mensen zagen daar niet zo veel heil in. Integendeel: zij vrezen egn drastische om- tie geschapen voor de restaurants en de Mevrouw Van de Zande vroeg zich voorts zetvermindering omdat het voor veel men- hotelbedrijven „anders bestrijden we met af waarom de aanpak van de sexclubs nou sen niet meer zal lonen na de tv. nog een zo nodig was. „Voorzien de andere veror- café in te duiken als deze al om half een deningen niet in voldoende mogelijkheden dicht moet. Het CDA-raadslid Van Zijp om nadelige ontwikkelingen tegen te gaan. sloot zich hierbij aan. „Je kunt het in deze nieuwe maatregelen naast de onge wenste ook meteen de juist gewenste ont wikkelingen in deze sector. Het PvdA-raadslid Van Baaren vond de De gemeente-juristen antwoordden daarop Leiden niet maken om de kraan dan al grenzen die in de voorstellen worden aan- dat op sommige punten de strakkere lijn dicht te draaien", zo stelde hij. gelegd om het café-bestand in Leiden aan tegen sex-instituten misschien nu nog over- banden te leggen te scherp. Zoals bekend bodig is, maar dat het geen kwaad kan Aanstaande maandagavond zal de juridi- verordening voor het heb- om vast voor de toekomst een extra moge- sche commissie en de commissie voor poli- li jkheid te hebben om op te treden. tie-zaken van de gemeenteraad de nieuwe gels aan bijzondere vergunningen te bin- In antwoord op vragen van verschillende maatregelen uitvoerig bespreken, waarbij den. Van Baaren vreesde hierdoor een commissieleden stelden de ontwerpers van met de opmerking van de commissie eco- ongewenste ontwikkeling net buiten de sin- de nieuwe verordeningen, dat bij een veria- nomische zaken rekening gehouden zal gels. Hij wees met name op een mogelijke ten van een pand dat voor een horeca-in- worden. i^SSjSSlo^STe. Pei 1 mei in dienst van Leiden Lodder, de huidige gemeentese cretaris van Almelo, die maan dagavond na een nogal roerig debat door de Leidse gemeente raad werd gekozen tot nieuwe chef van de Leidse ambtenaren, zal zijn benoeming aanvaarden. Dit deelde hij gisteren desge vraagd mede na een gesprek met de burgemeester van Lei den, dr. A. J. Vis. De heer Lod der achtte het na dat gesprek Zoals wij gisteravond meldden onwaarschijnlijk dat een uit- heeft fractieleider H. Driessen spraak van de Kroon over de (CDA) besloten het besluit van stemprocedure jongstleden de raad ter vernietiging voor te maandag voor hem nadelige dragen aan de Kroon. Als de Lodder kunnen betekenen. Het college van b. en w. van Leiden heeft de heer Lodder gisteren echter meegedeeld deze moei lijkheden niet te verwachten en zal hem vandaag een brief doen toekomen waarin hij wordt ge vraagd zijn benoeming tot ge meentesecretaris van Leiden te aanvaarden. Mr. Lodder deelde ons mee dat hij op 1 mei aan staande in Leiden in die hoeda nigheid hoopt te beginnen. Aan de Universiteit van Leiden promo veert: A. T. van Oosterom, internist aan het Academische Ziekenhuis in Leiden, tot doctor in de geneeskunde. De pro motie vindt op 21 januari plaats. Van een onzer redacteuren LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders van Leiden heeft de gemeenteraad een voorstel doen toekomen om zich in principe akkoord te verklaren met de nieuwbouwplannen van de Rijksuniversiteit voor het Witte Singelterrein en een deel van het terrein van de Doelenkazerne. De universiteit heeft de bedoeling om hier in twee gebouwen de faculteiten der Letteren, Godgeleerdheid, Wijsbegeerte, de Centrale Interfaculteit de Universiteitsbibliotheek en het Instituut voor Neder landse Lexicologie te vestigen. Een plan daartoe heeft inmid dels de instemming gekregen van de rijksoverheid, zij het dat een minderheid van een ambte lijke werkgroep zich op het standpunt heeft gesteld, dat voor de plannen van de univer siteit het terrein aan de Witte Singel voldoende mogelijkheden biedt zodat het niet nodig zou zijn ook het Doelenterrein voor nieuwbouw te bestemmen. De universiteit acht het echter noodzakelijk voor haar uitbrei dingsmogelijkheden ook een deel van het Doelenterrein in de plannen te betrekken, te meer omdat anders het gebouw aan de Witte Singel veel te hoog zal moeten worden. Dat wil men nu beperken tot 7 a 8 bouwlagen. Van de kant van o.m. de Advies raad voor de Binnenstad en het wijkcomité Pieters- en Acade- miewijk zijn in het verleden protesten gerezen tegen de plan nen van de universiteit. B. en w. maken daar in hun voorstel melding van, maar zeggen uit drukkelijk dat zij deze bezwa ren niet kunnen delen. Volgens de Adviesraad voor de Binnenstad biedt het Doelenter rein een unieke kans om het binnenstadsaspect te versterken en die kans zou verloren gaan wanneer de gemeente met de plannen van de universiteit zou instemmen. Het comité Pieters- en Academiewijk heeft zich in soortgelijke bewoordingen uit gelaten en zelfs een plan voor woningbouw op het Doelenter rein ontworpen. Het comité ver zuimde echter dit plan ook aan de gemeente toe te zenden. In hun brief aan de raad stellen b. en w. van Leiden zich niet met het verlangen van de ad viesraad te verenigen eerst een bestemmingsplan voor het Doe lenterrein vast te stellen. „Dit zou een keuze over de bestem ming van het gebied op de lange baan doen schuiven wat met het oog op de plannen van de uni versiteit onaanvaardbaar moet worden geoordeeld", zo stelt het college. Voorts wijzen b. en w. erop dat er toch nog wel enige tijd overheen zal gaan vooraleer er ook met de uitvoering van de plannen kan worden begonnen, aangezien eerst nog overleg moet worden gevoerd over de verplaatsing en ontruiming van de Doelenkazerne. In de defen sienota wordt namelijk gesteld, dat verplaatsing alleen in over weging wordt genomen als el ders vervangende ruimten be schikbaar worden gesteld. „De gemeente kan niet op haar kos ten een ander terrein aanbieden en dus is het ook geenszins ze ker dat de ontruiming kan wor den bewerkstelligd ten behoeve van een geheel andere bestem ming van het terrein dan (mede) voor universitaire doeleinden", aldus de brief. Overigens vragen b. en w. slechts een principe uitspraak van de raad. Voordat de ge meentelijke goedkeuring defini tief is, moet eerst nog overleg worden gevoerd en overeen stemming worden bereikt over vraagstukken als de wijze waar op en de voorwaarden waaron der de ontruiming van het Doe lenterrein zal plaatsvinden, wat er moet gaan gebeuren met dat deel van het terrein dat niet door de universiteit zal worden gebruikt (een derde), wat er gaat gebeuren met de panden die na de verhuizing van de universiteit in de binnenstad vrijkomen, hoe de verkeers- en parkeerproblemen worden op gelost en wat de positie wordt van de gedempte Trekvliet. Pas als deze zaken zijn geregeld zal het definitieve fiat van de ge meente gekregen kunnen wor den, zo menen burgemeester en wethouders Het collegevoorstel komt don derdag in de raadscommissie ruimtelijke ordening aan de or de Einde deze maand raadsvergadering over Endegeest Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het college van bur gemeester en wethouders heeft besloten op woensdagavond 28 januari een extra raadsvergade ring te wijden aan de kwestie Endegeest en de benoeming van een geneesheer-directeur bij dit gemeentelijk psychiatrisch zie kenhuis. Zoals bekend hebben CDA en WD een schriftelijk verzoek voor een extra raadsvergade ring ingediend toen bleek, dat zij deze affaire niet jongstleden maandag niet meer aan de orde kon stellen. Gezien de urgentie van de zaak vonden deze partij en langer uitstel onverantwoord. Kleuters in bakkerij Een kleuterklas van 25 leerlingetjes van de Leiderdorpse Mon tessorischool is gis termiddag op bezoek geweest bij de bak kerij van Christiaan de Witt in het Meren- wijkse winkelcen trum de „Kopermo len". Deze excursie werd gebracht ter af sluiting van een pro- jectje op de kleuter school over brood bakken. De kinderen mochten bij De Witt zelf koekjes bakken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Wetswinkel heeft in zijn reactie op een ambtelijke nota over woonruimteverdeling voor bijzondere groe pen gepleit voor ruimere mogelijkheden voor langdurig werklo zen. In de nota wordt er bij b. en w. op aangedrongen na een jaar werkloosheid, iemand als langdurig werkloze aan te wijzen. Hetgeen inhoudt dat hij in ieder geval als woningzoekende in Leiden moet worden geaccepteerd. De wetswinkel adviseert b en w een termijn van een half jaar aan te houden. Ook ten aanzien van de afgestu deerden zonder economische binding als gevolg van werk loosheid vraagt de wetswinkel een soepeler regeling. Volgens de ambtelijke nota moet deze bijzondere groep a. reeds ten minste twee jaar in Leiden als ingezetene zijn ingeschreven en b. na beëindiging van de studie minstens een jaar werkloos zijn. Aangezien een student niet als ingezetene wordt meegerekend, meent de wetswinkel dat aan academici-zonder-werk een dub bele eis wordt gesteld. Aan b. en w. wordt dan ook voorge steld het aantal jaren dat de student in Leiden woonde wel te laten tellen wanneer hij een maal is afgestudeerd. Teneinde de ex-student na de studie de mogelijkheid te geven zich in Leiden te vestigen, ook al heeft hij geen werk, zou of de ene (a) of de andere voorwaarde (b) moeten gelden. Een in de ambtelijke nota, die door de huisvestingscommissie werd onderschreven, gemaakt onderscheid tussen werknemers in WSW-ver band (wet sociale werkvoorziening), wenst de wetswinkel niet gemaakt te zien. Volgens hem zouden alle WSW- ers of ze nou op grond van de slechte economische situatie, op grond van sociale omstandighe den of op grond van lichamelij ke of geestelijke gebreken als WSW-er werkzaam zijn, als eco nomische gebondenen aan Lei den moeten worden beschouwd. Dat uitzendkrachten niet zonder meer als gewone woningzoeken den kunnen worden ingeschre ven, acht de Leidse wetswinkel reëel. Wel zag hij hier een uit zondering gemaakt voor werk nemers, die in doorlopende dienst van een uitzendbureau zijn. De uitzonderingsgevallen zouden moeten kunnen worden voorgelegd aan de huisvestings commissie. Voormalige rijksgenoten kun nen zich volgens de nota niet beroepen op de normale rege ling voor langdurig werklozen en werknemers in WSW-ver- band. In de nota wordt gesteld dat zij zullen worden doorver wezen naar het centraal bureau opvangbeleid rijksgenoten. Hiertegen maakt de wetswinkel ernstig bezwaar. „U stelt het voor alsof deze rijksvoorkeurre- geling een exclusieve regeling voor huisvesting van een be paalde groep is, terwijl de rijks- voorkeurregeling juist bedoeld is extra huisvestingsmogelijkhe den, naast de normale regelin gen te scheppen voor een moei lijk te huisvesten groep", aldus de wetswinkel in zijn brief aan b. en w. Woonwagen bewoners krijgen steun vanuit de Kamer LEIDEN/DEN HAAG - Het PPR-Tweede Kamerlid Michel van Winkel heeft gisteren na afloop van het gesprek met een delegatie van woonwagen bewoners verklaard dat hij be reid is vragen te stellen aan minister Van Doorn (CRM). De heer Van Winkel: „Er zijn in Nederland te weinig stand plaatsen voor woonwagens. Als gevolg daarvan heeft de gemeente Leiden gezegd dat pas een nieuwe woonwagen verkregen kan worden als aangetoond is dat de aanvra ger van een leenbijstand een legale standplaats heeft De aanvrager kan er niets aan doen dat hij geen legale stand plaats heeft. Als extra „straf' krijgt hij dan ook geen leenbij stand. Dit lijkt mij zo vreemd dat ik het me bijna niet voor kan stellen." Het landelijk PPR erkent dat de woonwagenbewoners strij den voor een eerlijke zaak. „Het is schandelijk dat deze Leidse woonwagenbewoners verstoken zijn van de meest elementaire levensbehoeften als bijvoorbeeld een toilet" zo verklaarde het jonge PPR-Ka- merlid. Een adhesiebetuiging van de PPR is onderweg naar de Leidse woonwagenbewo ners. Van middag hebben woonwa genbewoners die al ruim een week het stadhuisplein bezet houden op het Binnenhof een petitie aangeboden aan com missieleden die gisteren de zo genaamde „Nota Hendriks" hebben besproken; een nota over de wijziging van het woonwagenbeleid Adviesraad voor de Binnenstad: „Concentratie van welke bevolkingsgroep dan ook, lijkt onjuist", aldus de adviesraad aan b en Ten aanzien van het in „De Camp" geplande centrale plein pleit de adviesraad voor een si tuering ten zuiden van het St. Elisabeth Gast huishof. Op de plaats van het in het ontwerp- bestemmingsplan gepro jecteerde plein zullen, wanneer de adviesraad zijn zin krijgt, woningen worden gebouwd. Deze zullen er mede voor moeten zorgen dat het plein „fraaie wanden" krijgt. De Lange Agnieten- straat zou volgens de ad- (Van een onzer verslag- plan „De Camp". uit esthetisch oogpunt viesraad een bebouwing gevers) In het advies dat de meent de adviesraad de van twee lagen moeten LEIDEN De Advies- raad aan het college van aanleg van een voetgan- krijgen. Hetgeen volgens raad voor de Binnen- b en w heeft uitgebracht gersbrug te moeten ont- de raad beter past in het stad is tegen de aanleg over het bestemmings- raden. geheel. Het terugwijken van een voetgangers- plan wordt gesteld, dat Het plan speciale wo- van de bebouwing op de brug over de Oude Vest de economische belan- ningbouw te plegen in hoek van de Caecilia- tussen de Lijsbethsteeg gen van de winkeliers in „De Camp" voor met straat en de Vrouwen- en de Lange Schei- het begin van de Haar- name bejaarden en kerksteeg ten opzichte straat. Een dergelijke lemmerstraat door het kunstenaars wordt door van de huidige rooilijn brug is gepland in het gebruik van de brug de adviesraad eveneens lijkt de adviesraad onge- ontwerp-bestemmings- worden geschaad. Ook niet wenselijk geacht wenst. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Bij een tijdelijke vestiging door de firma Van Zijp van een fietsenhandel in het ABN-gebouwtje in de Zijlwijk (Merenwijk) mag deze firma geen enkel voorkeursrecht meer wor den toegekend op een plaats in een nieuwe eenheid van winkels die in de Merenwijk zal worden gebouwd". Deze eis stelde het socialistische raadslid Van Baaren gisteren in de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden. Het feit dat zijn collega en fietsenhandelaar Van Zijp het stadsbestuur van Leiden net te slim af geweest is en het ABN-ge- bouwtje heeft gekocht om daar een fietsenwinkel in te vestigen bleek hem duidelijk in het verkeerde keelgat te zijn geschoten. Hij vroeg wethouder Van Aken (econ. zaken) of er een tijdelijke vergunning aan Van Zijp zal worden verleend en of de grond waarop het gebouwtje staat aan hem zal worder^ verhuurd. Vragen waarop Van Aken echter nog het antwoord schuldig moest blijven: in de verga dering van het college waren deze zaken nog niet aan de orde geweest De eis om aan Van Zijp geen rechten te geven om een latere permanente vestiging in de Meren wijk werd Van Baaren mede ingegeven door twijfels die hij had omtrent de noodzaak van een fietsenhandelaar in de Merenwijk. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Adam Joachim zn. v L. B A van de Putteen L A Holthuis. Sander zn. v. L. van der Meer en A. ._n Beelen: J.I leb 1899. man. P van Hooven. geb 10 i 1904. man. C W Bosveld, geb 25 decem ber 1925. echtgenote van N Aukes; G. G. A. W Coenraad. geb. 28 juli 1895. man: A. van den Burg, geb. 27 juli 1897. man; L L FrOger. geb. 10 mei 1933, echtgenote van J. J. Dekker Janssen. Esther Johanna Adriana dr v. G. A van der Voort en J C Turenhout. Leontine dr v. T. C. de Reede en C. Tisseur. Liselot dr v. A. A. A. R. M. Ulijn en A. T M. Lui j ben. Joyce dr v W J. E de Goenen A. Hoogervegt, Wendy dr. v P M. A. Zuidwïjk en C J Pronk. Overleden: M C Berg, geb 27 dec. 1910, gehuwd geweest met W. J. Sikking: C. W.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3