oma/fti Veel kritiek Vredeling en zijn beleid Storm viel mee HJ kennismaking Moedig optreden politie bij gijzelingen koninklijk beloond O (JÈi Wachten met erkenning MPLA Nevenfuncties Kamerleden worden bekend gemaakt kijk 19.50 uur ned.l Italië sluit vandaag geldmarkt Kranige" loodgieters Woensdag 21 januari 1976, 66e jaargang no. 20329 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND „1 Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune jvertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Watergeus Tv-film „De watergeus" van Lo- dewijk de Boer op Ned. I om 20.00 uur. Om 22.05 uur „Ameri ka, de graanschuur van de we reld" in Panoramiek. Ned. II om 19.05 uur Werkloos heid in .Jouw beurt" en om 20.30 uur Het Groene hart in .Holland, ze zeggen Afnemende wind Wisselend bewolkt met plaatse lijk een regen- of hagelbui. Wind uit west tot noordwest, afne mend tot hard of krachtig aan de kust. tot vrij krachtig of ma tig in het binnenland. Maxima omstreeks 7 graden. Morgen: Zon: 8.35 - 17.08. Maan: -10.34. Schev. hoogw.: 6.26 - 18.45. Laagw.: 2.23 - 14.44. (Van onze sportredactie) MSTERDAM Toparbiter Frans )erks mag van de scheidsrechterscom- ssie de belangrijke voetbalwedstrijd Ljax-PSV op 8 februari niet meer leiden, s zijn vervanger wordt Charles Corver snoemd. Deze meest recente rel in de iheidsrechterij is veroorzaakt doordat rans Derks na Feyenoord-PSV uitge- jreid commentaar leverde op de fameu- „kopstootkwestie" tussen de PSVer Juaars en grensrechter Griek. Dat wordt hem in gezaghebbende kringen linnen de KNVB zeer kwalijk genomen. Ter opheldering van de kwestie zal Frans Derks vanavond „ergens in Rotterdam" ien gesprek voeren met twee leden van le scheidsrechterscommissie, voorzitter nr. G. W. Kernkamp en Aart Stouthan- Johnny Kraaykamp (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de door Jan Blaaser jeschreven show „Zaal Concordia" krij gen we binnenkort Adèle Bloemendaal ip TROS-tv in een dubbelrol. Zij ontvangt gasten als zetbazin in een murthuis en fungeert tevens als de lieve dochter van een notabel in die wijk. Dit programma komt in de plaats van de tv-shows van Johnny Kraaykamp, clie niet het gewenste succes hebben. Na vier afleveringen bleek de waardering uiter mate gering. Ook regisseur Bob Rooyens zag er toen geen heil meer in. Donderdagochtend om 9.00 uur op Hil- 'ersum 2 zendt de NOS een gesproken (portret van Johnny Kraaykamp uit, waarin hij openhartig praat over zijn tegenslagen en zijn successen. BN HAAG (ANP) - Bij de Nederland- it militaire oefening „Pantsersprong", iit het afgelopen najaar in West-Duits- Irnd is gehouden, werd voor ruim 150.000 gulden schade aan derden toege bracht De minister van defensie, Vredeling, deel de dat gisteren mee in de Tweede Kamer. Volgens een NAVO-verdrag zal hiervan driekwart ten laste komen van het minis terie van defensie; de overige 25 procent tornen voor rekening van de NAVO. Defensie in kamer in discussie (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Een meerderheid in de Tweede Kamer vreest, dat het huidige beleid op Defensie dreigt te dalen tot onder het minimumpeil van de Defensie- nota-1974. De A.R., C.H.U. en K.V.P. toonden zich daarover gisteren tijdens de discussies over de Defensiebegroting zeer bezorgd. Het zou volgens K.V.P.- woordvoerder Van Eisen een on verantwoorde tekortkoming zijn, wanneer door een dergelijk beleid de vrijheid van Neder land en de collectieve vrijheid van West-Europa in gevaar zou kunnen komen. Volgens K.V.P.-er Van Eisen is de vecht lust er bij minister Vredeling om tegen de stroom in te roeien een beetje uit. Hij betreurde dat in hoge mate. De P.v.d.A stelde tijdens de discussies vast, dat internationaal op Defensie wei nig te bezuinigen is. Daarom moet het volgens hem op nationaal niveau gebeu ren door het afstoten van bepaalde krijgsmachttaken. Het zullen volgens de - P.v.d.A.-woordvoerder weliswaar pijnlij ke ingrepen worden, ze zijn echter nood zakelijk. Maar dan moet er voor het personeel zeker een bevredigende tussen oplossing gevonden worden. Bij de discussie kwam eveneens het be leid rond de vervanging van de Neptune vliegtuigen op Valkenburg en het uit dienst stellen van de kruiser Zeven Pro vinciën naar voren. De kamer toonde zich nogal kritisch over het beleid bij deze twee aangelegenheden. Men noemde het zelfs weinig gelukkig. De socialist Dankert stelde minister Vre deling verder voor om het Nederlandse landmachtpersoneel in West-Duitsland te vervangen door een contingent van 2500 mariniers. De V.V.D. ging nog het verst in haar kritiek op het Defensiebeleid. De liberale woordvoerder Ploeg noemde de minister een man, die allergisch is voor uniformen en die daardoor stram in de pas loopt van zijn militante radikale achterban. „Het is geen beleid, het is ongeloofwaar dig en het leidt tot wantrouwen bij de partners", aldus de liberaal Ploeg. De P.P.R. toonde zich fel gekant tegen de atoomtaken van de Nederlandse krijgsmacht en tegen de aanwezigheid van kernwapens op Nederlands grondge bied. Haar woordvoerder Waltmans dien de een voorstel in, om de atoomtaken af te stoten en de kernwapens uit Nederland te verwijderen. „De gigantische wapen wedloop vereist een gesprek van ons allen over de toelaatbaarheid van deze wedloop en het aandeel van ons land daarin", aldus dit P.P.R.-kamerlid. Minister Vredeling kondigde gisteren al aan, dat de verruimingswijziging op de wet gewetensbezwaarden dezer dagen in gediend zal worden. Of. Vondeling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op voorstel van Tweede-Kamervoorzitter Vondeling zullen de Kamerleden voortaan ieder jaar hun nevenfuncties bekendmaken. De lijst met deze functies zal dan ter griffie van de Tweede Kamer ter inzage worden gelegd. Deze regering is het resultaat van een brief die Kamervoorzitter Vondeling aan de fracties heeft geschreven. De Kamervoorzitter gaf er de voorkeur aan deze zaak' voorlopig op een informele wijze te regelen. Alle Kamerfracties behalve de CPN en de RKPN hebben positief gereageerd op het voorstel om aan het begin van het parlementaire jaar de nevenfuncties in een brief aan dr. Vondeling mee te delen. De CPN zal niet aan deze regeling mee doen. De communisten menen dat de kwestie van de nevenfuncties alleen een zaak is van fractie en partij. Bloemen geen luxe meer DEN HAAG (ANP) Bloemen zijn geen luxe meer. Een bloemetje mee naar huis nemen is voor Neder landers (bijna) even normaal geworden als eten of drinken. Die conclusie mag worden getrokken nu vast is komen te staan dat terwijl de welvaart terugloopt en aan tal van producten een kleiner deel van het beschikbare budget wordt uitgegeven, de verkoop van bloemen en planten in ons land duidelijk stijgt Voorzitter H. Hylkema van het productschap voor siergewassen maakte in zijn gisteren gehouden nieuwjaarsrede bekend dat ook de export van bloe men en planten sterk is toegenomen. De Nederland se siergewassenexport in zijn geheel nam vorig jaar met 6,9% toe. Er werd uitgevoerd voor ruim 1.6 miljard gulden. Einde Stardust Het einde van de Stardust. het vrachtschip dat tijdens de laatste storm vastliep bij 's-Gravenzande. is nabij. De laatste fase is ingegaan, de sloop is be gonnen. In een re gen van vonken werd een steun van het roer door gebrand (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG HAAG De 27-jarige wacht meester der rijkspolitie eerste klasse A. de Vries en de 32-jarige hoofdinspecteur van de Amsterdamse gemeentepolitie J. Dietz zijn voor de bijzondere wijze waarop zij zich tijdens de gijzelingen in Beilen en Amster dam met gevaar voor eigen leven hebben gedragen benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De ministers Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) reikten de twee politiemannen vanmorgen de koninklij ke onderscheidingen uit tijdens een bijeen komst op het ministerie van justitie. Wachtmeester De Vries begaf zich in Wijster verschillende malen naar de trein om con tact tot stand te brengen met de treinkapers. Onder bedreiging met vuurwapens moest hij daarbij over de lichamen van twee gedode gijzelaars heen stappen. Hij werd geslagen met de kolf van een geweer, waarbij de kapers dreigden hem de volgende keer neer te schieten als hij niet met gunstiger berich ten terugkwam. Bij een volgend bezoek wist De Vries door een list zelf aan gijzeling te ontkomen. De Amsterdamse hoofdinspecteur Dietz ging onder dekking van scherpschutters naar twee mensen die bij de overval op het Indonesische consulaat uit een raam spron gen en als gevolg daarvan en door schoten van de overvallers gewond op straat bleven liggen. Met behulp van een touw trok hij hen buiten bereik van de overvallers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De storm die vannacht over een gTOot deel van Noord Nederland woedde en waartegen op vele plaatsen voor zorgsmaatregelen waren getroffen heeft geen ernstige gevolgen gehad. Het gevaar voor de dijkdoorbraken was vanochtend om drie uur geweken. Alleen bij Hoorn en Striep sloegen omstreeks middernacht de golven over de dijk Aan de haven van Terschel ling is de Willem Barentzkade overstroomd. De huizen daar zijn met zandzakken beschermd. In Nes op Ameland is het onbewoonde hotel Steinvoortse van de duinrand in zee gestort. Het terras van het hotel was tijdens de storm begin januari al weggeslagen. In het buitenland heeft de storm grote schade aangericht. Bij het Noordduitse Dornbusch, ten westen van de Elbe-monding is van morgen een dijk doorgebroken. Langs de Noordduitse kust zijn op verschillende plaatsen laaggelegen dorpen en boerderijen geeva- cueerd. Honderden mensen zijn naar hoger gelegen dorpen overge bracht. De orkaanachtige storm die over Groot-Brittannië heeft geraasd eiste tenminste vier slachtoffers. In het hele gebied van het noorden van Schotland tot aan de Engelse zuidkust werd grote schade aangericht. Op de weg, bij het spoor en in de lucht heerste een algehele chaos. Vrachtwagenchauffeurs werd gevraagd zo langzaam mogelijk te rijden. Waarnemers aan de Engelse zuidkust waren van oordeel dat de golven die daar vannacht beukten, behoorden tot de krachtigste van deze winter tot nu toe. Carnaval in zicht (ADVERTENTIE) 1 Burgers van Nederland: De VVD heeft steeds aangedrongen op bezuinigingen j door de overheid. Den Uyl weigerde die. Nu zit ons land met de brokken. 1 Hij wil de botte bijl in Uw gezinsinkomen l en wil genadeloos nivelleren. j Hierover ziet U oris vanavond op de TV. j Steun ons als U het met ons eens bent: door lid te wordcnvan de VVD 1 VVD. antwoordnr. 1877, Den Hiaglgeen postzegeltel. 070-614121 Op 26 januari spreekt Hans Wiegel In De Brug te 's-Gravenzande. Aanvang 20.00 uur. Paul Robeson zwaar ziek PHILADELPHIA (AP) De destijds vermaarde Amerikaan se bariton Paul Robeson, thans 77 jaar oud, is er slecht aan toe, nadat hij op 28 december na een beroerte in een ziekenhuis werd opgenomen. Gedurende het afgelopen weekeinde was zijn toestand duidelijk verer gerde. Als acteur is Robeson vermoe delijk het bekendste geworden in de rol van Othello in het stuk van Shakespeare, dat in 1943 op Broadway te New York 296 voorstellingen beleefde. Als zan ger was vooral zijn vertolking van liederen als „Old man ri ver" zeer geliefd. Voor het dansen, hossen en sprin gen. dat bij carna val hoort, weer kan beginnen moet er eerst nog zwaar gezwoegd worden op de voorbereidingen van de optocht die op 1 maart aanstaande weer velen op de been zal brengen. Zoals hier in Den Bosch waar wordt ge werkt aan een van de pronkstukken' van de stoet; een wagen die betrek king zal hebben op de parkeerpro blemen in Den Bosch. DEN UYL-VAN DER STOEL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks aandrang van het bestuur van hun partij de P. v.d. A., om de democratische volksbeweging M.P.L.A. in Angola te erkennen zijn premier Den Uyl en minister Van der Stoel daar nog steeds tegen. Dit is gisteren na afloop van een bestuursvergadering van de P. v.d. A. opnieuw gebleken. Premier Den Uyl en minister Van der Stoel willen de M.P.L.A. dan pas diplomatiek erkennen, als duidelijk is. dat deze beweging over minstens tweederde van het Angolees grondgebied de effectie ve macht uitoefent. Zij zijn het ook niet eens met de opvatting van het bestuur van hun partij, dat met de erkenning van de M.P.L.A. op dit ogenblik ook door Nederland een bijdrage verleend kan worden aan het stopzetten van de buitenlandse inmenging. ROME (AP) - De Italiaanse regering heeft na een extra ka- binetsztting besloten de geld markt met ingang van vandaag te sluiten in verband met de economische crisis en deed de regeringscrisis, die de lire on der druk hebben gezet „De sluiting van de geldmarkten is noodzakelijk geworden om het wegvloeien van dollars naar het buitenland, die Italië heeft moeten betalen om de lire te steunen, te voorkomen", aldus minister van financiën Emilio Colombo na de kabinetszitting. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Werklieden die gisteren in opdracht van de Haagse gemeentelijke dienst Volkshuisvesting een kraan op het toilet van een woning aan het Erasmusplein zouden repareren, hebben daarvoor vele duizenden guldens schade aangericht Toen men de kraan er had afgedraaid, bleek dat men in de kelder de verkeerde hoofdkraan had afgesloten, waardoor het water met grote kracht de woning binnenspoot In korte tijd liep de hele woning onder water en moest de 73-jarige bewoner door de gemeentelijke sociale dienst voorlopig elders worden onderge bracht. De schade aan de woning wordt geschat op 4000 gulden, terwijl ook aan vijf andere, onderliggende woningen waterschade ontstond. De gemeente heeft inmiddels toegezegd alle schade te vergoeden. De brandweer moest er aan te pas komen om de woningen leeg te pompen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1