E Gezondheidstoestand vijfling gaat vooruit Ford: YS staan er economisch goed voor QeidóaQowumt „Houding NVV grenst aan het onbeschofte" CIA IN ITALIË ONTMASKERD "Nederland doet Zuidmolukkers geen politieke concessies Meer controle sociale wetten noodzakelijk IINSDAG 20 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggeef sters) ROTTERDAM Ze hebben er lang op moeten wachten. Al sinds 1965 zijn Hendrik (34) en Joke (32) den Outer ge trouwd. Maar kinderen wil den niet komen. Tot het echt paar uit 's-Gravenzande zich wendde tot het hoofd van de afdeling gynaecologie van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis, dr. G. J. Wladimiroff, die op mevrouw Den Outer tot tweemaal toe een hor moonbehandeling toepaste, „uiterst voorzichtig, en op de modernste wijze". Ze hebben er lang op moeten wachten, maar de hormonenbehande- ling had succes en het echt paar is nu gezegend met een vijfling. Een vijfling, voor het eerst in de Nederlandse ge schiedenis. Wereldnieuws, Want de kans op een vijfling is volgens de statistieken één op de 30 40 miljoen. De artsen hebben het echtpaar er met nadruk op gewezen, dat bij een dergelijke hormoonbe handeling de kans op een „meerling" niet was uitgeslo ten. Maar het echtpaar wilde graag dat risico nemen. Kort nadat bleek, dat de be handeling succes had, bleek eveneens, dat de waarschu wing niet ten onrechte was gegeven. Dacht men eerst nog bescheiden aan een tweeling, al spoedig wist men dat er terdege rekening moest wor den gehouden met een drie ling. Een ultra-geluidsonder- zoek deed echter vermoeden dat er ook wel sprake zou kunnen zijn van een kwartet; alle reden om voor de zeker heid een röntgenopname te maken. Hendrik Den Outer kreeg het wel even warm toen daaruit onomstotelijk kwam vast te staan, dat hij zou wor den verblijd met vijf spruite- n.„Maar", aldus de „toch wel" gelukkige vader gistermiddag, (1ik zou er niet één meer willen missen". Toen de komst van een vij fling na 20 weken zwanger schap aan de artsen van het Dijkzigtziekenhuis en het Sop- hia-kinderziekenhuis in Rot terdam bekend was, werd be sloten Joke den Outer onder strenge medische controle te houden. Ze werd direct opge nomen in het Dijkzigtzieken huis waar zij weeënremmende middelen kreeg toegediend om de bevalling zo lang mogelijk uit te stellen. Op 26 januari, zo besloot het medisch team, zouden de kinderen door mid del van de keizersnede, gebo ren worden. De moeder zou daartoe naar het Sophiazie- kenhuis worden overgebracht, omdat daar de mogelijkheden voor een goede opvang van de vijfling, beter waren. Maar baby's zijn altijd al on berekenbaar geweest en zater- De vader van het vijftal, temidden van de medische staf van het ziekenhuis. V.l.n.r. dr. J. W. Mettau, dr. H. K. A. Visser, Hendrik den Outer en de arts die mevrouw Den Outer de hormoonbehandpling gaf, dr. J. W. Wladimiroff. dagochtend vroeg kondigden Marloes, Martij n, Tessa, Rik en Ernst zich aan. Ijlings en onder politie-escorte werd me vrouw Den Outer naar het kinderziekenhuis vervoerd, het medisch team (40 man) werd opgetrommeld en om 9 uur zaterdagochtend stond men klaar voor de ingreep. Even over half tien waren ze er alle vijf, stuk voor stuk met een flinke bos donker haar. De toestand van moeder en kinde ren was volgens de eerste be richten „naar omstandigheden redelijk wel". De vijfling had te kampen met lichte ademha lingsmoeilijkheden, maar dat is voor kinderen, die „te vroeg" geboren worden, een niet ongewoon verschijnsel. De Rotterdamse vijfling kwam ter wereld in de 33ste week van de zwangerschap; zeven maands-kindjes dus. Na te zijn gewogen, ze variëren in ge wicht tussen de 1340 en 1660 gram, werden ze meteen in de couveuse gelegd en de moeder is inmiddels weer overge bracht naar het Dijkzigtzie kenhuis. Minstens acht weken zullen de inmiddels wereldbe roemde kinderen in de cou veuse moeten blijven. De De couveuseafdeling van het Sophia-kinderziekenhuis, waar de vijfling op het ogenblik verblijft. men af en er heerst onder de artsen en de ouders een groot vertrouwen dat de vijfling een gezonde toekomst tegemoet gaat Over de eventuele financiële zorgen maakt de vader zich ogenschijnlijk niet zoveel zor gen. „Ik laat het allemaal maar op me afkomen", zo ver telde hij gistermiddag en daar mee bedoelt hij waarschijnlijk de hoeveelheid contracten die hij kan afsluiten omtrent foto rechten, verhalen en wat dies meer zij. Van bekende kinder meelfabrieken en andersoorti ge bedrijven die zich met het welzijn van pasgeborenen be zighouden, had hij naar zijn zeggen nog niets gehoord. Maar wat niet is, kan nog ko men, zo luidt een bekend Ne derlands gezegde. En het kan gerust aan vertegenwoordiger Den Outer en zijn advocaat worden overgelaten om de za kelijke kant van de toenade ring tot genoegen te regelen. De fotorechten en interviews zijn al naar de meestbieden den gegaan en de rest zal ook wel lukken. Vandaar dat het wereldnieuws slechts mondjes maat aan den volke wordt kond gedaan en wie daarover valt in deze dure tijd is een kniesoor. Gisterochtend heeft Hendrik den Outer op het stadhuis in de Maasstad aangifte gedaan van de geboorte. Hij werd ont vangen door burgemeester André van der Louw, die hier mee zijn debuut maakte als ambtenaar van de burgerlijke stand. De heer Den Outer kreeg vijf tinnen lepels met het wapen van Rotterdam aan geboden. Nederland wil fossielen aan Indonesië teruggeven BANDOENG (Antara) De re geringen van Nederland en West-Duitsland zijn bereid fos sielen van prehistorische bewo ners van Indonesië, die zich in musea in Leiden en Sencken- berg bij Frankfurt bevinden, aan Indonesië terug te geven. Dit heeft het hoofd van het la boratorium van het Indonesi sche directoraat voor geologie, T. Soeradi, verklaard. Volgens Soeradi zijn deze'over- blijfselen bij het uitbreken van de oorlog naar Europa overge bracht. De belangrijkste stuk ken van de 37 voorwerpen om vattende collectie zijn de zgn. Wadjak I-schedel, die in 1889 werd gevonden, en de Sangiran- fossielen, die in 1941 werden gevonden. VS-protest bij Portugal WASHINGTON (AFP) - Na be richten als zouden Cubaanse vliegtuigen op weg naar Angola op de Azoren-archipel hebben 7*| bijgetankt, heeft de Amerikaan- se regering daartegen „krachtig stelling genomen" bij de rege ring in Lissabon. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken. De Portugese regering heeft op het Amerikaanse protest geant- i woord dat de Cubaanse vliegtui gen niet op weg waren naar Angola, maar naar Guinee-Bis- sao. Eind december wisten de Verenigde Staten bij de rege ring van het eiland Barbados te bereiken dat het Cubaanse vliegtuigen met bestemming An gola niet meer zou worden toe gestaan op het'eiland een tus senlanding te maken. WASHINGTON President Gerald Ford heeft gisteravond in zijn „State of the Union" toespraak het jaarlijks verslag dat de presient uitbrengt aan het congres gezegd, dat de toestand waarin het land verkeert, „in vele opzichten een stuk beter is". Tegelijkertijd drong hij echter aan op pogingen om te streven naar een meer volmaakte staat, waarin de regering dient en het volk heerst. Ford, wiens toespraak samenviel met het begin van de campagnes voor de presidentsverkiezing die dit jaar wordt gehouden, bracht in herinnering dat hij de toestand van het land een jaar geleden niet goed had genoemd. Hij verklaarde, dat de situatie nu. in 1976, is verbeterd, maar zei dat „het nog steeds niet goed genoeg is". De president legde in zijn toespraak tot de gezamenlijke zitting van de senaat en het huis van afgevaardigden, die landelijk door radio en televisie werd uitgezonden, zwaar de nadruk op economi sche kwesties. Hij kondigde aan dat hij een voorstel zal indienen om een gunstige belastingregeling te treffen in de midden- en lagere inkomensklassen die in aandelen willen investeren. Ford verklaar de, dat het Congres een einde moet maken aan het doorkruisen van zijn buitenlandse politiek. In het bijzonder beschuldigde hij het Congres ervan overhaaste en schadelijke akties te hebben ondernomen ten aanzien van Angola. VS verkopen houwitsers aan Nederland WASHINGTON (AP) - Het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van defensie, heeft het Congres er gisteren van op de hoogte gebracht dat het van plan is om 82 stuks rijdende 155 mm houwitsers aan Nederland te verkopen. Met de levering van het geschut, aldus het Pentagon, is een be drag van 38,2 miljoen dollar ge moeid. Bij de verkoop zal ook de levering van reserve-onder delen en ander bijbehorend ma teriaal zijn inbegrepen. TOKIO (Reuter) Het interna tionale vliegveld van Tokio is vandaag in staat van alarm ge plaatst na een waarschuwing van Interpol dat de internatio nale guerrillaleider, bekend als „Carlos Martinez", een nieuwe operatie zou voorbereiden. „Carlos" is een van de pseudo niemen die een Venezolaan ge bruikt. Hij zou het brein zijn achter de overval eind decem ber op het hoofdkwartier van de OPEC in Wenen. President Ford slaat zijn handen ineen alvorens te beginnen met zijn State of the Union. Achter hem vice-president Rockefeller en de voorzitter van het Huis, Carl Albert. Terlouw (D'66): KLIMAAT VOOR ONDERNEMER BEDERFT INDERDAAD (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractievoor zitter van D'66 in de Tweede Kamer, dr. J. Terlouw is even eens van mening dat het onder nemingsklimaat in Nederland aan het bederven is als gevolg van de afbrekende kritiek op de ondernemingen. Wat dit betreft is hij het volko men eens met de negen top-figu- ren uit het bedrijfsleven, die vorige week in een open brief hun zorgen kenbaar maakten over de situatie waarin het be drijfsleven zich thans bevindt. In een open brief aan de „ne gen", zegt de heer Terlouw, dat democratisering van onderne mingen kan bijdragen tot verbe tering van het ondernemingskli maat en tot een versterking van de positie van ondernemingen. Met de „negen" is hij ook van mening, dat deze ontwikkelin gen evenwel niet de rentabiliteit van de ondernemingen mogen aantasten. Volgens hem hoeft dat bij Vermogensaanwasdeling en personeelsraden ook niet het geval te zijn. Indonesië in Australië geboycot CANBERRA (UPI) - De Aus tralische vakcentrale heeft de aangesloten vakverenigingen verzocht hun leden op te roepen de Indonesische ambassade in Canberra te boycotten, o.m. door geen voedingsmiddelen en diensten meer te verstrekken. Dit wordt gedaan als protest tegen de Indonesische inval in Oost-Timor, waardoor de bevol king geen gebruik kan maken van haar rechten. Er wordt bij de ambassade ge post. Aan vakverenigingsleden die het terrein van de ambassa de willen betreden, wordt het doel van de actie uitgelegd. Het is de bedoeling dat er ook geen post wordt besteld en dat perso neel van de ambassade niet wordt geholpen op de luchtha ven van Canberra. KLOK LUIDT OVER BERGE ISTRA In Londen, op het hoofdkantoor van Lloyds is gisteren de Lutineklok ge luld, als teken dat de ertstanker „Ber ge Istra" officieel is opgegeven. Twee overlevenden van de Noorse super tanker. die op 29 december noorden van Indo nesië verdween, zijn dezer dagen opgepikt door Ja panse vissers. Lutineklok is overblijfsel van het befaamde goud schip dat met een dure lading in de Noordzee verging, een ramp die tot talloze bergingspo gingen aanleiding heeft gegeven. Voorzitter Industriebond CNV: (Van een onzer verslaggeefsters) Stadskanaal „Het was duidelijk dat de totstandkoming van de federatie tussen NVV en NKV gevolgen zou hebben voor de samenwerking met het CNV. Maar de manier waarop daaraan, voor wat betreft de Industriebond CNV, uitvoering wordt gegeven door het bestuur van de Industriebond NVV grenst aan het onbeschofte". Dat zei gisteravond in een fel betoog de voorzitter van de Industrie bond CNV, de heer C. van Dijk op een ledenvergadering in Stadskanaal. Hij doelde ermee op de wijze waarop de Industrie bond NW aan zijn bond heeft laten weten dat alle vormen van overleg vanaf 1. januari zouden worden opgeschort. Dit is meege deeld via een brief die de Industriebond CNV op 5 januari in het bezit kreeg. „Men heeft niet de moeite willen nemen ons dit mondeling mee te delen. Inmiddels blijkt ook dat in 1975 gemaakte afspraken worden geannuleerd. Dat deze beslissingen niet zijn genomen in overleg met de Industriebond NKV is niet onze zaak. maar het moet deze bond toch wel te denken geven over de gevolgen van een nauwere samenwerking, wanneer het al op deze manier begint". De heer Van Dijk beschuldigde de federatie ervan de Nederlandse samenleving af te schilderen op een manier die in strijd is met de werkelijkheid. Verder wees hij de vorming van personeelsraden (ondernemingsraden zonder directievertegenwoordiger) af, omdat CNV de voorkeur blijft geven aan overleg met alle partijen. Plannen voor conclaaf ROME De CIA-organisatie in Italië Amerikaanse geheime inlichtingendienst - is volledig ontmaskerd en bekend. Het landelijke, Turijnse dagblad "La Stam pa" meldde althans gisteren dat het in het bezit was van een volledig dossier, bevattende alle 18 namen, adressen, tele foonnummers en werkopdrachten van de officiële CIA-functionarissen die in Ita lië werkzaam zijn. De krant zegt de lijst nu nog niet te willen publiceren, vooral om de persoon lijke veiligheid van betrokkenen niet in gevaar tebrengen. Wel is aangekondigd dat de lijst gepubliceerd zal worden in het boek "De Amerikanen in Italië" van Roberto Baenza en Marco Bini, dat eind volgende maand zal verschijnen. Italië is vanwege zijn strategische ligging al tientallen jaren een begeerd doel voor Amerikanen en Russen, en de inlichtin gendiensten van beide grootmachten heb ben er talloze medewerkers. Voor het merendeel tussenpersonen, die werkzaam zijn onder andere bij internationale on dernemingen, bij kranten, uitgeverijen en handelsbureaus. De Russen hebben min stens 90 full-time spionnen in dienst Eerder deze maand schreef de Ameri kaanse jezuiet Robert Graham zeer goed ingevoerd .archiefspecialist bij het Vaticaan een stuk in het in Rome verschijnende Amerikaanse dagblad "Daily American". Pater Graham be weert daarin, dat zowel de CIA als de KGB al hun plannen klaar hebben om het eerstvolgende conclaaf, waarin de opvolger van paus Paulus wordt gekozen, zo intern mogelijk te volgen. Zelfs zal getracht worden het conclaaf te beïnvloe den. Rem op verdere ontplooiing EEN ONWARE VOORSTELLING van zaken geeft hij, die beweert dat de bezuinigingen waartoe ook het kabinet-Den Uyl zich nu genoodzaakt weet de sociale politiek gaan terugdraaiea Wat gebeuren gaat, is dat de rem wat aangetrokken wordt, zodat een verdere ontplooiing van de welvaartspolitiek ten behoeve van bijzondere groepen tot een langzamer tempo moet overgaan. Zo heeft bijvoorbeeld minister Boersma de Sociaal-Economische Raad laten weten, dat hij zijrr adviesaanvrage intrekt over de punten of het minimumloon jaarlijks moet worden aangepast aan de trend van de reëel uitbetaalde lonen en of de sociale uitkeringen definitief aan dat minimumloon gekoppeld dienen te worden. MET DEZE MEDEDELINGEN heeft minister Boersma bevestigd, dat de regering momenteel geen kans ziet haar ambitieus program van 1973 waar te maken. Met het bedrijfsleven zal eerst uitgebreid overleg gepleegd moeten worden over de vraag, wat tot ongeveer 1980 mogelijk is, als men de gevaren, van inflatie en werkloosheid tot een minimum wil terugbrengen. Dan heeft het weinig zin de SER die zelf trouwens door de sociaal-economische ontwikkeling een beetje vleugellam gemaakt is te laten studeren op regeringsvoornemens die mogelijk niet meer te realiseren zijn. Eerst moet worden vastgesteld, wat Nederland zich in de eerstko mende jaren kan permitteren voor uitbouw van sociale voorzienin gen. En sedert begin januari weet iedereen, hoe ook Den Uyl c.s. ervan uitgaan, dat Nederland bereid zal moeten zijn een aantal bestaande sociale voorzieningen wat te kortwieken. NADER BERAAD OVER HET MINIMUMLOON is te meer nood zakelijk, omdat afgelopen jaren gebleken is, dat een operatie op dit punt directe gevolgen kan hebben voor andere vitale onderdelen van het sociaal-economisch welzijn van onze gemeenschap. Een beter minimumloon zal beslist niet alleen opgebracht kunnen worden door een klein groepje „rijkaards" die wel wat meer zouden kunnen offeren dan ze nu doen, maar het moet consequenties hebben voor alle inkomentrekkers. De loonopbouw behoeft niet precies een gave piramide te zijn, maar men kan er bezwaarlijk een bol of kubus van maken. De Bilt Een actieve stormde- pressie, die vanmorgen voor de Noorse kust was aangekomen, houdt op de oceaan en de Noordzee een zeer sterke weste lijke stroming in stand. In de afgelopen nacht wakkerde de wind bij ons aan tot storm kracht. Geleidelijk wordt achter de depressie wat koudere en onstabiele lucht naar onze om geving gevoerd. Het lagedrukge bied trekt maar langzaam naar het oosten weg. waardoor Ne derland ook morgen op veel wind moet rekenen. Door deze ontwikkeling wordt nu ook zachte lucht naar Fin land en west-Rusland gevoerd. Vroor het gisterenmorgen in Helsinki nog 20 graden, vanmor gen was de vorst daar verdwe- Vooruitzichten voor donderdag. Buiig en lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: O tot 4. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent Kans op een geheel i maal: 30 procent. Amsterdam DeB.lt £ew" Deelen Beh. bew. Den Helder Luchth R'dam «eh. bew. Twente Iw- tf*'- Frankfort Kopenhagen Indonesische ambassade: 99 DEN HAAG (ANP) "Het is evident dat de dialoog tossen de Nederlandse regering en vertegenwoordigers van de Molukse gemeenschap in Nederland niet de bedoeling kan hebben om politieke concessies te doen". Dat heeft de Indonesische ambassade in Den Haag beklemtoond in een verklaring die gisteren is uitgegeven. In de verklaring verwijst de Indonesische ambassade naar een gesprek dat in augustus van het vorig jaar plaats vond tussn vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en de Republiek Indonesië. „Met klem werd toen verklaard", aldus de ambassade, "dat het noodza kelijk wordt geacht een dialoog te houden tussen Molukkers van diverse groeperingen in Nederland omtrent de huidige realiteit in Nederland alsook in Indonesië". Indonesië ziet het afgelopen zaterdag gehouden gesprek tussen Molukse voormannen en Neder landse regeringsleiders nadrukkelijk in dit licht De Vrije Zuidmolukse jongeren hebben gisteravond een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen aan informatie van de zijde van Indonesië geen behoefte te hebben. UNIE BLHP KRAAKT DEN UYL'S BEZUINIGINGEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Unie van beambten, leidinggevend en ho ger personeel (Unie BLHP) heeft premier Den Uyl's sugge stie voor bezuinigingen in ons sociale verzekeringsstelsel „prietpraat" en „onaanvaard baar" genoemd. De unie spreekt van „waanzin nig nivellerende voorstellen", die zo ingrijpend zullen zijn voor het besteedbare inkomen van zoveel gezinnen, dat zij er met verbijstering kennis van heeft genomen. Volgens de unie is de proefbal lon bewust opgelaten vanwege de duidelijke politieke achter gronden. Via Den Uyl's plan kan namelijk het socialistische dogma van de nivellering van inkomens worden bereikt ter wijl gelijktijdig de overheid vijf miljard meer aan belastinggel den ontvangt De unie vindt, dat niet alleen de burger, maar ook de overheid dient te bezuinigen. ARNHEM (ANP) - Een groot aantal mensen, die gebruik maken van sociale uitkeringen, heeft de indruk, dat van de sociale voorzienin gen misbruik ge maakt wordt Bij een onderzoek in Arn hem naar deze kwestie is gebleken, dat „men mensen uit zijn omgeving kent, die „ten onrechte" uitkeringen ontvan gen". Er zijn blijkens het onderzoek zelfs men sen bij, die een be langrijke bron van inkomsten hebben. Als gevolg hiervan menen vele bijstand trekkers en mensen, die werkloosheidsuit keringen ontvangen, dat meer controle op het mogelijk mis bruik van de sociale wetten noodzakelijk

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9