z Compensatie bij overwerk militairen Engeland wijkt voordruk IJsland Mr. H. Lodder gemeentesecretaris Spreiding is nu nog ongunstiger PvdA-Amsterdam wil CDA in college Mogelijk nieuwe landbouwacties Partijen in Libanon negeren nieuw bestand £eidóe@outa/ni Ort Rapenburg 2 Leiden postbus 11 tel 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hooldredacteur: F. J. Plug Adj. hooldredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leut^ idvertenties (excl BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.0B - Klachten bezorging tel. 071-122244(18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27: jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Dinsdag 20 januari 1976,66e jaargang no. 20328 Dorpspastoor Dorpspastoor Boerstal in „Een stuk van je leven" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.45 uur Father Brown en om 22.15 uur Tweede symfonie van Beethoven. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 20.25 uur Sam en orp 21.20 uur Mini-voetbal. Om 22.10 uur Hier en nu met minister Vrede- ling. STORM Aanvankelijk zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen, later opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Harde wind tot storm, later mogelijk zware storm uit zuidwest tot west, la ter uit west tot noordwest Maxi ma omstreeks 9 graden. Morgen: zon: 8.36 -17.06 Schev. hoogw: 5.46 -18.02 Maan: 23.15 -10.09 Laagw: 1.40 -14.04 EINDE KABELJAUWOORLOG BRUSSEL (Reuter) De Britse minister van buiten landse zaken, James Cailaghan, heeft gisteravond in Brussel gezegd dat de Britse oorlogsschepen zullen worden teruggetrokken uit de IJslandse wateren en dat premier Geir Hallgrimsson zal worden uitgeno digd voor een gesprek in Londen over de „kabeljau woorlog" tussen beide NAVO-bondgenoten. Hiermee heeft Londen toegegeven aan de IJslandse pressie, enige uren nadat Reikjavik had gedreigd de diplomatieke betrekkingen zaterdag om middernacht te verbreken als de Britse fregatten dan niet waren verdwenen. Secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft tussen beide landen bemiddeld. Gisteren zijn de Britse treiler Lord Jellicoe en de IJslandse patrouilleboot Aegir op de Atlantische Oceaan, ongeveer 52 mijl buiten de IJslandse kust, met elkaar in aanvaring geweest. Naar de IJslandse kustwacht meedeelt trachtte de Aegir de netten van de Lord Jellicoe stuk te varen toen het Britse schip de patrouille boot opzettelijk ramde. Geen van de schepen liep ernstige schade EIS VAN TWEEDE KAMER: Minister Vredeling (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat minister Vre deling van Defensie met voor bijgaan van de loonmaatregel alsnog een regeling invoert om overmatige werktijden in het leger te compenseren. De voorzitter van de vaste Twee de Kamercommissie voor De fensie, de KVP-er van Eisen, diende vanmiddag bij de aan vang van het Defensiedebat namens alle frakties - uitge zonderd het GPV een motie in, waarin wordt gevraagd het in de begroting opgeno men bedrag van 32 miljoen gulden hiervoor aan te wen den. Minister Vredeling heeft onlangs de uitgave van dit bedrag opgeschort als gevolg van de loonmaatregel van de regering. Volgens politieke kringen zou hij echter geschrokken zijn van de reakties en de motie van de Kamer als zeer welkom beschouwen. Onthef fingen op de loonmaatregel zijn moge lijk. De verantwoordelijke bewinds man hiervoor is minister Boersma van Sociale Zaken. De regering moet dit jaar ook een begin maken met de beloofde perso neelsvermindering bij het leger. Dat is de strekking van een voorstel van de PPR om de defensiebegroting voor 1976 met 105 miljoen gulden te verla gen. Het voorstel komt aan de orde in het vandaag begonnen debat over het defensiebeleid. De regering heeft al ruim anderhalf jaar geleden beloofd de personeel- sterkte van de landstrijdkrachten in te krimpen op voorwaarde dat positieve resultaten zouden worden geboekt bij het overleg tussen de NAVO en het Warschaupact over wederzijdse troe penvermindering. Volgens minister vredeling zijn die resultaten er nog niet en dient derhalve de personeels sterkte van het leger in 1976 op het huidige peil te worden gehandhaafd. De PPR wil echter dat Nederland toch met de personeelsvermindering be gint. In het medische cen trum in Brooklyn (New York) is een unieke niertransplan tatie uitgevoerd op de drie maanden ou de Alexander Kelly. Het jongetje kreeg twee nieuwe nieren, die afkomstig waren van een baby, die tij dens de geboorte was overleden. Het is voor het eerst dat een dergelijke in greep werd verricht op zulk een jong kind. Taptoe Delft naar Breda BREDA (ANP) - De kogel is door de kerk. De gemeenteraad van Breda heeft gisteravond met grote meerderheid het principevoorstel aangenomen om de Taptoe Delft op Breda's grondgebied in ere te herstel len. Enige voorwaarde was, dat het de gemeente Breda niet te veel geld zal gaan kosten. Het college van B en W zal een kostenover- zicht samenstellen. Wanneer de gemeenteraad hiermee accoord gaat, zal de eerste Taptoe Breda waarschijnlijk in de tweede helft van augustus worden ge houden. De stemverhouding was 25 voor en 10 tegen. De voorstanders (CDA, WD en één progressief raadslid) wezen op de relatie met de historie en de te ver wachten Breda-promotion. Te genstanders keerden zich tegen het militairistische karakter. AMSTERDAM (ANP) Het gewestelijk bestuur Amsterdam van de Partij van de Arbeid geeft de voorkeur aan het CDA boven de WD als tweede partner in het college van B en W van de hoofdstad, naast de CPN. In een in de nacht van maandag op dinsdag uitgegeven verklaring consta teert het gewestelijk bestuur dat de ge dachte dat de PvdA in Amsterdam in de oppositie zou gaan moet worden afgewe zen. De PvdA zal aan CPN en CDA hetzelfde werkprogramma voorleggen, in „geactua liseerde" vorm, waarop de partij inder tijd met de PPR in zee kon gaan. Het bestuur verklaart dat het gepoogd heeft de CPN bereid te vinden tot samenwerk ing in een college van vijf PvdA-wethou- ders, twee CPN-ers en een PPR-lid, maar dat de CPN met „talloze voorbeelden en argumenten" duidelijk heeft gemaakt dat daarover geen overeenstemming moge lijk is. Het gewestelijk bestuur is daar over teleurgesteld. De PPR-Amsterdam heeft naar aanlei ding van deze ontwikkeling verklaard de houding van de PvdA „buitengewoon huichelachtig" te vinden. Christensoldaten, met kruis op borst, bewaken hier een deel van de honderden islamitische gevangenen die bij de hevige gevechten om de islamitische krottenwijk Karantina in het noorden van Beiroet, gevangen waren genomen. VEENDAM (ANP) - „Het is niet onmogelijk dat de landbouwers weer protestacties zullen gaan houden. In onze moderne maatschappij zijn die als pressiemiddel niet meer weg te denken. Van de regering mag ver wacht worden dat het landbouwbe leid aanvaardbaar is. Gebeurt dit niet, dan vergroot de regering zelf de kans dat de boerenstand opnieuw in beweging komt" Dit zei drs. N. Vaandrager, secretaris van het Koninklijke Nederlands Land- bouwcomité gisteren op de jaarverga dering van de Veenkoloniale land bouw. De acties zouden dan in de eerste plaats gericht zijn tegen de beslissen de instanties. „Het lijkt erop dat in regeringskringen de indruk bestaat dat dankzij het gun stige verloop van de aardappelprijzen de moeilijkheden in de landbouw zijn opgelost, maar de tijd zal leren dat dit niet het geval is", aldus de heer Vaan drager. Koffie duurder AMSTERDAM (ANP) De consu mentenprijs voor ge brande koffie gaat met ingang van mor gen met 12 tot 14 cent per pakje van 250 gram omhoog. De prijsverhoging is een gevolg van de sterke prijsstijging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. De Vereniging van Nederlandse Koffie- branders en Thee pakkers nam het be sluit in overleg met het ministerie van Economische Zaken. BEIROET (Reuter-AP) - Chris tenen en moslims, de strijdende partijen in Libanon, hebben een nieuw bestand, dat gisteravond zou zijn ingegaan, naast zich neergelegd en zijn overgegaan tot de orde van de dag: elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. In Beiroet en in diverse provin ciale districten duurde de strijd onverminderd voort. In hoever re daar uit Syriè afkomstige Palestijnen bij betrokken zijn, is niet duidelijk. In Saadyat, even ten zuiden van Beiroet, zit de Libanese chris tenminister van binnenlandse zaken Camille Chamoun met zijn privéleger geheel door mos limstrijders ingesloten. Volgens hem zijn Syrische troepen het land binnengetrokken, maar waarnemers achten dat niet zeer waarschijnlijk. Ook Israël, dat gisteren voor de tweede maal Syrië gewaarschuwd heeft niet tussenbeide te komen, ge looft er niet in. Wel is het moge lijk en zelfs waarschijnlijk, dat eenhedën van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie uit Syriè de grens zijn overgetrokken om hun Palestijnse broeders in de strijd bij te staan. De verbitterde gevechten om de brandende krottenwijk in Noord-Beiroet, Karima, zijn geëindigd, na de overgave van naar schatting duizend moslim strijders. Zij zouden overgedra gen worden aan het Libanese leger, dat zich nog steeds afzij dig houdt hoewel sommige van zijn kazernes onder granaat- en mortiervuur liggen. Verjaars geschenk Prinses Margriet vierde gisteren haar 33e ver jaardag. Dit was voor de algemeen directeur van British Leyland Be nelux, de heer J. B. J. de Kleermaker, aanlei ding haar een „symbo lisch cadeau" aan te bieden. Op een nog nader te bepalen tijd stip zal de prinses de beschikking hebben over 33 auto's met chauffeur, om daarmee met zieken en minder- validen een dagje door het land te toeren. Op de foto (vlnr.): mr. Pie- ter van Vollenhoven, prinses Margriet en de heer Kleermaker. (Van een onzer verslaggevers verslaggevers) LEIDEN Met 18 tegen 17 stemmen bij twee onthoudingen koos de Leidse gemeenteraad gisteravond mr. H. Lodder (47) tot nieuwe gemeentesecretaris van Leiden. Hij volgt als hoofd van het ambtelijk apparaat dr. J. van der Poel op, die in maart ontslag nam en sinds 1 juli werkt op het ministerie van Binnenlandse Zaken. Mr. Lodder is thans nog gemeentesecretaris van het Overijselse Almelo, een functie die hij sinds maart 1968 heeft vervuld. Daar voor was hij zes jaar in dienst van de gemeente Zwolle als administrateur in algemene dienst en twee jaar chef van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Heerenveen. De heer Lodder voltooide zijn juridische opleiding aan de Leidse universiteit in 1955. Daarvoor was hij na zijn gymnasium-B-oplei ding twee jaar in Nederlands-Indië militair geweest. De heer Lodder is getrouwd (zijn vrouw is lerares maatschappijleer en eveneens jurist) en heeft vier dochters in de leeftijd tussen 12 en 19 jaar. Machtsstrijd in bestuur van Feyenoord (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In de machts strijd die bij Feyenoord is ont staan in het zicht van de ko mende bestuurssamenstelling zijn twee bestuurders afgeval len. In de voordracht voor het nieuwe bestuur dat met het oog op de aanstelling van een direc teur uit vijf in plaats van zeven man zal bestaan ontbreken Jan Visser en Jacques Groeneweg. Ook de plaatsen van Gerard Kerkum en Fred Blankemeijer zijn nog onzeker. Nieuwe namen in de voordracht, waaruit de ledenvergadering 2 februari moet kiezen, zijn D. Nieuwstraat en J. Torqué. GEWEST HOUDT VAST: Schilder bekent bijlslagen Een 35-jarige huisschilder heeft zich gisteren bij het politiebu reau aan de Haagse Jan Hen drikstraat gemeld als degene die zondag een bewoner van de Ja cob Catsstraat met een bijl had geslagen, en daarop diens inboe del met de bijl had vernield. De man heeft een bekentenis afge legd. In verband met deze zaak worden door de politie nog één of twee andere verdachten ge zocht. De aanleiding tot de geweldda digheden was een al enkele ja ren voortdurende burenruzie. Het Dagelijks Bestuur van het Gewest 's-Gravenhage (zes gemeen ten) blijft onoverkomelijke bezwaren hebben tegen de uitgangs punten en de werkwijze van de regering bij haar beleid ten aanzien van het spreiden van rijksdiensten. Nu de achteruitgang in de werkgelegenheidssituatie in de Haagse regio zich de laatste maanden dit in tegenstelling tot de landelijke ontwikkeling voortzet, zou dit een klemmende reden voor de regering moeten zijn om opnieuw in overweging te nemen met het uitplaatsen van ambtenaren en semi-ambtenaren geheel of ten dele te stoppen. Het Dagelijks Bestuur van het Gewest 's-Gravenhage doet deze uitspraken naar aanleiding van vragen van twee P.. v.d. A.-leden in de Gewestraad, de heren G. W. Hijlkema en P. Versteeg. In tegenstelling tot mogelijk gewekte indrukken zegt het Dagelijks Bestuur zich beslist niet neergelegd te hebben bij de spreidingsplan nen van de regering. Het Gewest 's-Gravenhage en het Haagse gemeentebestuur kunnen zich niet verenigen met het regeringsbe leid ten aanzien van de spreiding. Ontkend wordt ook dat regeringstoezeggingen gedaan zijn voor compenserende maatregelen wat de werkgelegenheid betreft in Den Haag en de naaste omgeving. Ook in de Stuurgroep Zuid-Holland yiest (waarin Rijk, Provincie, Gewest en enige gemeenten vertegen woordigd zijn) is het niet tot dergelijke uitspraken gekomen. Zoals bekend heeft het Dagelijks Bestuur gezien de zorgelijke ontwikkeling van de arbeidsmarkt in de Haagse regio een economisch actieprogramma aan de Minister van Economische Zaken voorgelegd. Men wacht nu op mogelijke resultaten daarvan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1