CcidócSouxont Ingrijpen Syrië in Libanon mogelijk PvdA KRIJGT HONDERDEN BEDANKJES alstublieft, Industriebond NKV wil federatie met NVV aangaan Twee opvarenden van vermist Noors schip na 20 dagen gered Schaduwkabinet in betaald voetbal gevormd Maandag 19 januari 1976,66e jaargang no. 20321 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27, jaar 149.15; losse nummers 50 cent Sweet bird Paul Newman in „Sweet bird of youth" op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.15 uur De storm ramp van 1953 in „De tijd stond even stil" en om 21.50 uur Ko- jak. STORM Nu en dan regen. Harde wind tot storm uit zuidwest tot west. Temperaturen van 6 tot 10 gra den Morgen Zon: 8.37 -17.05 Maan: 21.55 - 09.44 Schev. hoogw.: 5.05-17.20 Laagw.: 0.59-13.19. Burgemeesters weigeren hoger salaris Hilversum (ANP) De burge meesters van Den Haag, Amster dam en Rotterdam hebben een salarisverhoging geweigerd die jij per 1 augustus met terugwer kende kracht zouden hebben ge kregen. Burgemeester Schols van Den lag heeft dat zaterdagmiddag een radio-interview gezegd. De burgemeesters van Rotterdam en Amsterdam besloten de afgelo pen zomer al hun salarissen voor lopig te bevriezen. Naar eigen zeggen verdient bur gemeester Schols 180.000 gulden per jaar.' De verhoging zou neer komen op 19.000 gulden bruto ofwel 5.000 gulden netto per jaar. Uitgegroeid Limbricht (ANP) De basis school van het Limburgse Einig- hausen (gemeente Limbricht) beeft voor zijn 35 leerlingen aan het gemeentebestuur grotere stoelen en banken moeten vra gen. De reden is dat de leerlingen te lang zijn voor normale school- meubelen. In de derde klas is 71% van de leerlingen vijf centimeter langer dan het landelijk gemiddelde. In de vierde klas is dit 47%. BEIROET (UPI-Reuter-AP). Libanon is gedompeld in een toestand van vol strekte chaos, nadat een moeizaam be reikte wapenstilstand opnieuw was uit gemond in een totale mislukking. Als gevolg hiervan is premier Rasjid Kara- ni afgetreden. Allerwege wordt nu reke ning gehouden met een ingrijpen van Syrië, dat nauw samenwerkte met Kara- mi en bij méér dan een gelegenheid heeft gezinspeeld op de mogelijkheid van een gewapende tussenkomst. Een dergelijke tussenkomst zal zeker een Israëlische tegenactie uitlokken. Gedurende het weekeinde hebben in heel het land vinnige gevechten gewoed tus sen christelijke falangisten en Moslims, bijgestaan door Palestijnen. Deze gevech ten tijdens het weekeinde hebben tenmin ste 359 doden geëist, waarmee het totaal aantal doden sedert april, toen de burge roorlog begon, tot over de 9000 gestegen is. „God is mijn getuige dat ik heb gepro beerd het land te redden", zei een diep bewogen soennitisch-islamitische premier Karami voor de t.v.„Mijn inspanningen zijn voor niets geweest...." Eind vorige week was opnieuw een be stand bereikt door Syrische en pan-Ara- bische bemiddeling. Dit bestand zou in het weekeinde ingaan. Maar zware ge vechten verspreidden zich over het gehe le land met als hoogtepunt een massale aanval van christen-falangisten op de islamitische en Palestijnse krottenwijk Kar antina in het noorden van Beiroet. Duizenden krottenbewoners vluchtten in paniek, toen een door de wind aangewak kerde brand in een magazijn, Kar antina in zijn greep kreeg en een kolonne chris tenen in jeeps en te voet in een regen van granaten, mortier- en geweervuur door de krottenwijk oprukte. Volgens een woordvoerder is Karantina op een ver- zetshaard van vijftig Palestijnen na, door de christenen veroverd. Intussen reden islamitische luidsprekerwagens door de stad om de islamieten op -te roepen tot de „jihad"ofwel „heilige oorlog". Het politieke luchtledig, dat ontstaan is door het aftreden van Karami, moet nu opgevuld worden door president Fran- jieh (christen). Het is waarschijnlijk dat hij de staat van beleg zal uitroepen en een militair kabinet zal installeren. Schutters van de Druzen in actie tegen de .tijgers' van de christelijke minister van bin nenlandse zaken Chamoun, even ten zuiden van Beiroet. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De clubvoorzitters Van Zandvliet (Feyenoord), Groenevelt (PSV), Van der Werf (Go Ahead), Masman (FC Twente) en manager Stephan (Go Ahead) hebben een „schaduwkabinet" in het betaald voetbal gevormd. Dat deze groep is geformeerd, wordt weliswaar ont kend, maar manager Peter Stephan verklaarde: „De groep wil geen coup voorbereiden, maar wel advise ren want in de KNVB moet iets veranderd worden. Wij willen alle belangengroepen, dus ook de wegge vallen FBO (werknemers), binnen de KNVB weer samenbrengen. Wij willen niet op de plaats van het sectiebestuur gaan zitten maar wensen wel een uitge stippeld beleid ten aanzien van de toekomst van het betaald voetbal in Nederland." Hoogtepunten in Sporttribune: Dianne de Leeuw is niet onfeilbaar Geen schaatstop dames meer Blijft Aad Mansveld toch bij FC Den Haag? ,Maar dan wel democratisch (Van een onzer verslaggevers) ULFT Het centraal bestuur van de industriebond NKV wil du serieus gaan werken aan de totstandkoming van een federatie met de industriebond NVV. Het bestuur ziet dit als een logisch gevolg van de oprichting van de FNV, de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NVV-NKV). De voorzitter van de Industriebond NKV de heer Spijkers, zei dit gisteren op een bijeenkomst in Ulft. Hij benadrukte wel. dat een federatie tussen de beide industriebonden geen kwestie zal zijn van over een nacht ijs gaan: „Heel de bond zal moeten meedenken en meebeslissen". Uit zijn woorden viel op te maken dat de tot standkoming van de Federatie Nederlandse Vakbeweging minder democratisch is verlopen dan de buitenwereld wellicht denkt. De heer Spijkers zei, dat zijn bond zich bijzonder geërgerd had aan enkele zaken die de leden zonder meer werden opgedrongen. „Ja bijna gedicteerd. Wij zijn nu extra op onze hoede. Wij eisen zonder meer dat binnen de FNV elke procedure democratisch verloopt. De leden zijn bij' ons de bond", aldus de heer Spijkers. Ten aanzien van de onlangs door premier Den Uyl geopperde mogelijkheid tot gedeeltelijke afschaffing van de kinderbijslag zei de heer Spijkers nog, dat de kosten van ons stelsel van sociale verzekeringen inderdaad zo hoog zijn opgelopen dat aan bezuinigin gen niet valt te ontkomen. -„Als dat niet met de botte bijl g kunnen we daar begrip voor hebben". Na 60 jaar in Zwijnestal stoorde en ge handicapte Car mine Ferretti door de politie van Teramo, in de Italiaanse Abruzzen, vrijd. Als jonge tje was Carmine getroffen door een hersenvlies ontsteking, die hem stom maak te en verminkte. Vanaf die dag besloten de ou ders het .nutte loze' kind te iso leren in een var kensstal. Carmi ne is nu in een ziekenhuis op genomen, broer en twee neven zijn gear resteerd op be schuldiging van vrijheidsbero ving. UTRECHT (ANP) Honderden bedankjes komen binnen op het partijbureau van de Partij van de Arbeid in Amsterdam. Reden om het lidmaatschap op te zeggen is het ongenoegen dat bij PvdA-Ieden leeft over de huidige gang van zaken binnen de partij en het beleid van het kabinet Den Uyl. Dit deelde de werkgroep De Socialist mee, die zaterdag in Utrecht is opgericht. De werkgroep kwam tot stand op initiatief van ongeruste partijleden uit Alkmaar. Men vreest dat voortzetting van het huidige beleid desastreuze gevolgen zal hebben voor de PvdA bij de volgende verkiezingen. De werkgroep wil proberen tot aan het verkiezingscongres van de partij „binnen het verkiezingspro gramma een meer socialistische koers te formuleren dan die welke tot nog toe in de geproduceerde stukken wordt gegarandeerd", aldus de De Socialist Italiaanse terroristenleider gepakt MILAAN (AP) De politie van Milaan heeft gisteravond een appartement in de stad be stormd en na een vuurgevecht Renato Curcio gearresteerd, de leider van de linkse terreuror ganisatie rode brigade. Curcio, 35, werd door de politie gezocht sinds hij ongeveer een jaar geleden wist te ontsnappen uit de gevangenis waar hij een proces afwachtte op beschuldi ging van gewapende roofover val en ontvoering. Hij zou de oprichter zijn geweest van de rode brigade, die door de autori teiten verantwoordelijk wordt geacht voor industriële spiona ge, roofovervallen en ontvoerin gen, waaronder die van de openbare aanklager Mario Sossi in 1974. MASSALE VECHTPARTIJ ROTTERDAM (ANP) - Bij een vechtpartij voor hotel Amerika in Hoek van Holland tussen ongeveer vijftig Turken en Ne derlanders, zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee Tur ken uit Maassluis en een Neder lander door messteken gewond geraakt. De aanleiding van de massale kloppartij is volgens de politie nog onduidelijk. Het begon alle maal toen een Turk en een Ne derlander in het Hotel ruzie kre gen. De twist werd later op straat voortgezet en toen gingen andere hotelbezoekers zich er mee bemoeien, waarbij van messen gebruik werd gemaakt De gewonden konden na behan deling in een ziekenhuis weer naar huis. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. De tanker Berge Istra in gelukkiger dagen. Tokio (Reuter) Een Japanse vissers boot heeft twee overlevenden opgepikt van de vermiste Noorse ertstanker Berge Istra (227.556 ton), waarvan voor het laatst iets vernomen is eind december. Het schip voer toen ter hoogte van het Filippijnse eiland Mindanao. Het schip had 32 opvarenden, onder wie een vrouw, aan boord. De beide geredden zijn twee Spanjaarden: Imeldo Leon (41) en Epifanio Lopez (39). Zij hebben twin tig dagen op een reddingsvlot rondge zwalkt en verkeren in goede gezondheid. Hun schip was door drie explosies ui teen gereten. Het is hun redding geweest dat zij zich toen aan dek bevonden. De twee mannen hebben verteld dat hun schip was gezonken na te zijn getroffen door drie ontploffingen. De ruim 224.000 ton metende Berge Istra is daarmee het grootste schip geworden dat ooit is ver gaan. Beide mannen hebben twintig dagen op zee rondgedobberd zij verkeren in goede lichamelijke conditie. Op het ogenblik van hun redding zaten ze op een red dingsvlot van de Berge Istra. Wanneer de ertstanker precies is gezon ken is niet bekend. Het schip was als vermist opgegeven op 29 december. Het was van Brazilië op weg naar de haven stad Kimitsoe bij Tokio, waar hij op 5 januari had moeten aankomen. Tot aan het vergaan van de Berge Istra was de Noorse olietankboot King Haakon met zijn 109.422 ton het grootste schip geweest dat ooit op zee was gezonken. Dat gebeurde op 30 december 1973 ter hoogte van de westkust van Afrika. Ook hieraan was een ontploffing aan boord voorafgegaan. De lading ijzererts aan boord van de Berge Istra had een waarde van 27 mil joen dollar. De Japanse vissersboot heeft geseind dat hij de twee mannen had opgepikt op 4 graden noorderbreedte en 135 graden oosterlengte. Dat was volgens de Noorse ambassade in Tokio ten noordwesten van Nieuw-Guinea, 470 mijl uit de kust. jjSAjOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van c Leidse Courant: woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar: \j adres: woonplaats: Olympische Winterspelen dagelijks op televisie HILVERSUM Van de Olympische Winterspelen tussen 4 en 15 februari in Inssbruck zal de NOS in totaal 70 uur besteden aan ten dele rechtstreekse reportages. Deze reportages worden zowel overdag als 's avords uitgezonden. Op de eerste dag, woensdag 4 februari, wordt om 14.25 uur de openingsceremonie uitgezonden. De volgende dag zijn er uitzendin gen gespreid over de hele dag, t.w. 10.00 uur, 12.25 uur, 18.00 uur en 22.35 uur. Dit beeld herhaalt zich op alle dagen nadien. Als verslaggevers verblijven in Inssbruck Joan Haanappel. Herman Kuiphof, Koen Verhoef, Ard Schenk, Frans Henrichs, Fred Racké I en Jean Smits. Sacharos telefonisch onbereikbaar Moskou (Rtr) De Russische natuurkundige Andrej Sacha- rov is van het buitenland uit telefonisch niet meer bereikbaar en ook hij kan het buitenland niet meer bellen. Hij heeft dit vandaag in Moskou meegedeeld. Herhaaldelijk wordt er gebeld op een wijze die een gesprek uit het buitenland aangeeft, maar als men opn^mt is het gesprek weg. Mevrouw Sacharov. die in Italië aan haar ogen is behan deld, slaagt er niet in met Italië te hallen. Illtlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 0 9Sj DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Lawine Gertrud Gabl, de Oostenrijkse die in 1969 wereld kampioene skiën werd en talrij ke andere titels behaalde, is gis teren omgekomen bij een lawine op de noordelijke helling van de Gamberg bij Sankt Anton in Tirol. Tsjoe Wijlen premier Tsjoe Enlai van de Chinese volksrepu bliek, is gestorven aan blaas kanker, zo heeft een Japanse krant zondag via zijn correspon dent in Peking gemeld. Veerboot zinkt Bij het Zuid- koreaanse eiland Ulnung, in de- Japanse Zee, zijn zaterdag 36 opvarenden van een kustveer verdronken, toen het schip in ruwe zeegang kapseisde en zonk. Negentien drenkelingen konden door vissersschepen worden opgepikt. Politieman gedood Een lid van de Spaanse Guardia Civil is in San Sebastian overleden,, toen een bom ontplofte die was verbonden met een vlag van de ETA, aldus heeft de politie za terdag bekend gemaakt De po litieman wilde de vlag verwijde- llllllllllh'/JllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllL 'llllllllllllllilllllllllllllllllllllll Staatssecretaris: Onderzoek voor adoptie moet menselijker HILVERSUM (ANP) - Bezwa ren tegen het huidige pleegou- deronderzoek (verplicht voor elk echtpaar dat een buiten lands kind wil adopteren), rich ten zich vooral tegen het feit dat er soms te diep gegraven wordt in de persoonlijke om standigheden van de aspirant- pleegouders. „Dat betreur ik", zei staatssecre taris Zeevalking (Justitie) gister avond tijdens een discussie over adoptie voor de NOS-radio. „Ik geloof dat men niet al te diep moet gaan. Het zijn bijzonder tere zaken en daarmee moet de grootste voorzichtigheid be tracht worden", aldus Zeeval king. „Het pleegouderonderzoek zal een andere richting op moe ten. hoewel het noodzakelijk blijft. De overheid heeft de plicht na te gaan of zij die een kind willen adopteren dit mo reel, financieel en in andere op zichten aankunnen."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1