DE LEEUW: GERIJPT! Mening van jury temperde vreugde Dianne de Leeuw ÏOAN HAANAPPEL BONDSTRAINSTER? Volleybaldames: Alleen in eerste set goed partij [ussische ijsdansduo's superieur GERT WILDEBOER PROFESSIONAL Annemarie Verlaan voerde ondankbare opdracht goed uit (ENEVE In de korte kür van fisteren is Dianne de Leeuw ings Isabel de Navarre gewipt en heeft halverwege het Europees impioenschap van de dames de leiding genomen. Ongenaakbaar i het allemaal nog niet, maar de spanning van de wedstrijd en t allengs zwaardere druk van het favoriet-zijn in aanmerking, tnomen, was het begrijpelijk dat in het Nederlandse kamp een ivreden stemming heerste. Moeder De Leeuw glimlachte breed, ien ze hoorde dat Diannes drievoudige toeloop, waarmee ze haar l»ee minuten durende optreden begon, vlekkeloos was gelukt, elf had de moeder van de wereldkampioene het niet gezien, phapman laat me altijd een wandelingetje maken als Dianne |oet rijden. Als ik erbij was zou haar dat nog nerveuzer maken". |aar de blijdschap werd enigszins getemperd door de mening pi de jury. ie negenschaar aan de overzij- p van de baan, had met zoveel plangen rekening te houden, pt het eindoordeel niet onver meld gunstig was. De cijfers prieerden van 5,5 tot 5,9. Titel- pudster Christine Errath, die jjór Dianne de Leeuw een leu- t, sportieve kür had gereden, knder overigens te tippen aan Hannes elegance, verzamelde pn iets hoger puntentotaal en ^vam ook uit op een beter laatscijfer voor de korte kür: i tegen 18. Desondanks ging de Duden medaille voor het korte rogramma naar de wereldkam- ioene, omdat zij bij de jury meer eerste plaatsen had ges coord (vijf om vier). Van veel belang voor de eind rangschikking is dat niet. Door slaggevend daarbij is, hoeveel juryleden men voor zich kan winnen. Na de verplichte figu ren en de korte kür, die samen de helft van de totale waarde ring uitmaken, staat Dianne bij zeven juryleden eerste. Het Engelse jurylid Pamela Peat, dat nogal eigenzinnig de knopjes van het elektronische scorebord indrukte, heeft nog steeds Isabel de Navarre op de eerste plaats. Het Westduitse ju rylid Willi Wernz gaf zijn voor keur voor de Oostduitse meisjes verder gestalte. Bij hem staat Christine Errath bovenaan, ge volgd door Annet Pötzsch en Dianne als derde. Het totaalbeeld ziet er voor Dianne niet ongunstig uit. De steun van de Italiaan Giorgio Siniscalco, de Nederlandse me vrouw Bon-Meyer, de Fran?aise Therese Maisel en de Zwitserse Marian Hugünin kan ze nauwe lijks meer verliezen. Het gaat er nu nog om althans één van de drie Oosteuropese juryleden vast te houden. En dat zal wel lukken. Want de oppositie is verdeeld. Isabel de Navarre reed een be ter kort programma dan mocht worden verwacht en is nog steeds volop in de strijd. Bij Oost Duitsland viel weliswaar Marion Weber (vijfde na de ver plichte figuren) uit, omdat ze bij de training een schaats van de Italiaanse Katia Seretti tegen de arm kreeg, maar het opkomen de sterretje Annet Pötzsch en de voor een come-back strijdende Christine Errath geven elkaar weinig toe. ENÊVE - Ljoedroilla Pakho- ova en Alexander Gorsjkov |t Rusland hebben gisteren in enève de Europese titel ijs- insen veroverd. Achter dit lar, dat voor de zesde keer propees kampioen werd, leg- tn twee Russische combina- ts beslag op de tweede en de trde plaats. e wereldkampioenen van vorig lar, Irina Moise Jeva en An- drej Minenkov behaalden de zil veren medaille. Het brons ging naar Natalia Linitsjoek en Gen nadi Karponosov. De vrije Kür werd een duidelij ke overwinning voor Pakhomo- va en Gorsjkov. Drie keer de maximale waardering (6,0) en 15 keer 5,9 waren de beloning voor een schitterende Kür, die het echtpaar, beiden 29 jaar, de De eindstand bij het ijsdansen is: 1. Ljoedmilla Pakhomova/Alexander Gorsjkov (Rusl) plaatscijfer 9, 210.54 punten 2. Irina Moise Jeva'Andrej Minenkov (Rusl) plaatscijfer 19. 203,44 pnt, 3. Natalia Linitsjoek/- Gennadi Karponosov (Rusl) plaats cijfer 30, 200,74 pnt., 4. Kristina Re- goczy/Andras Sallay (Hon) plaatscij fer 40. 195,44 pnt., 5. Hilary Green/G- lyn Watts (GBr) plaatscijfer 40. 194,92 pnt [oorzitter KNSB opperde plan ENÈVE Herman in Laer. onlangs tot ttorzitter van de KNSB Httozen. wil meer aan- Lht voor het kunstrij- n. Gistermiddag fcen overgewipt van tn zakenbezoek in Zu- Ich gaf hij als me- ing, dat er binnen zijn ond alles moet worden edaan om de mensen oor het kunstrijden te iteresseren. Hij speelt elfs met de gedachte tn Joan Haanappel - in lenève aanwezig als rainster van de Ver- lantjes - een contract is bondstrainster aan e bieden. )at voorstel is overigens log niet in het bondsbe- tuur besproken. „Het bu trouwens ook een hiitenlandse trainer tunnen worden", aldus le heer Van Laer. Het jantrekken van een »ondstrainster zou het linde betekenen van de tolitiek van niet-inmen- ting in de clubaangele- [enheden, zoals de bond De KNSB wil meer aandacht voor het kunstrijden. Daarom werd in Genève de naam van Joan Haanap pel genoemd als bondstrainster GRIESHEIM - Het Nederland se damesvolleybalteam is het Olympische kwalificatietoer nooi in Griesheim (WDld) giste ren slecht begonnen met een nederlaag van 3—0 tegen Polen. De Poolse ploeg was in de eer ste wedstrijd van groep b veel sterker dan Nederland, dat al leen in de eerste set goed partij kon geven. Nederland nam zelfs een voor sprong van 5—1 en kon tot 7—7 helemaal bijblijven. Daarna gaf de grotere routine en de meer gevarieerde aanval van de Pool- ?e dames de doorslag: 15—11. In de tweede set viel aan Neder landse zijde alleen het goede spel van Martje de Vries op. De tweede en derde set gingen ech ter kansloos verloren: 4—15, 4—15. Er waren 1000 toeschou wers. In de tweede wedstrijd in groep b won Oost-Duitsland met 3—0 van Italië (15-11 15-13 15-10). In groep a versloeg Bulgarije Amerika met 3—1. (15—2 15—8 12—15 15—5). West-Duitsland had totaal geen moeite met Zwitserland: 15—2 15—4 15—0. In Rome is een begin gemaakt met het kwalificatietoernooi vol leybal heren. Uitslagen zijn Groep a: Griekenland—IJsland 3—0 (15—2.15—1 15—1) Roemenie—West- Duitsland 3—0 (15—5 15—9 15—9). Bulgarije—Spanje 3—0 (15—1 15—5 15—2). Groep b: Joegoslavië—Koe weit 3-0 (15-5 15-3 15-1. Amen- ka—Turkije 3-0 (15-8 15-8 15-11). Wielrennen - APELDOORN - Gert Wildeboer heeft een contract als professional getekend bij Frisol. Wildeboer, 27 jaar, werd twee keer Nederlands kampioen veldrijden. Hij zal ook bij de wereldkampioenschappen als professional vertrekken. Pötzsch zat te vroeg in het pro gramma om hoog te scoren. Het pittige Oostduitse meisje mocht dan achteloos drievoudige sprongen uitvoeren, de jury moest ruimte open houden voor eventualiteiten, die uiteindelijk niet kwamen. En dan speelt op de achtergrond het Russische springveertje Elena Vodorezo- va ook nog een rol. De Russen zien in haar een toekomstige wereldkampioene. Niet ten onrechte. Zelfs haar steevast mopperende coach Zhuk hief de armen in triomf in de hoogte toen de spichtige tiener met de parmantige vlech tjes in de combinatie een twee voudige sprong liet volgen door een drievoudige toeloop. Dat is in het wereldje van de kun strijdsters nog niet eerder ver toond. Maar de jurv wilde er niet zo erg aan en hield de cijfers aan de bescheiden kant. Enig inpraten op de jury van Russische zijde zal daar wel het gevolg van zijn. Al die belang stellingen zijn niet in het nadeel van Dianne de Leeuw. De we tenschap dat een gemiste sprong van avond niet meteen fataal behoeft te zijn, zal haar enige mentale steun geven. Uitslag korte kiir: 1. Dianne de Leeuw (Ned.) plaatscijfer 18, 41.12 punten, 2. Christine Errath (OD1.) 16, 41,16, 3. Annet Pötzsch (Odl.) 29, 1 2, 40,40, 4. Susanna Driano (Ita.) 31, 40,12, 5. Isabel de Navarre (Ddl.) 53, 39,4, 6. Danielle Rieder (Zwi.) 58, 1 2,38,40. Verder 7. Jelena Voderezova (RusL) 63, 40,40, 8. Dagmar Lurz (Wdl.) 67, 38,04, 9. Karene Richardson (GB) 83, 37,32, 10. Gerti Schanderl (Wdl.) 83, 37,20, 17. Annemarie Verlaan (Ned.) 152, 32,72, 22. Sophia Verlaan (Ned.) 195,5 27,12 Stand 1. Dianne de Leeuw (Ned) 84,60 punten, 2. Annet Pötzsch (Odl.) 83,20 punten, 3. Isabel de Navarre (Wdl.) 82,92, 4. Christine Errath (Od.) 82.36, 5. Susanne Diano (Ital.) 79,40, 6. Dagmar Lurz (Wdl76,64, 7. Da nielle Rieder (Zwi) 71,84, 8. Gerti Schanderl. (Wdl.) 75,56, 9. Jelena Vo- dorezova (Rusl.) 75,56, 10. Karena Richardson (GB) 72,36.16. Annema rie Verlaan (Ned.) 67,64, 21. Sophia Verlaan (Ned.) 60,44 Annemarie was d( in gezin Verlaan e die voor vreugde zorgde GENÈVE Vreugde en ver driet lagen gisteren bij elkaar in het gezin Verlaan. Annema rie (de jongste) kweet zich ge wetensvol van de ondankbare opdracht het programma te moeten openen. Ze hield zich keurig overeind, werkte de pi rouettes naar behoren af en kon met een tevreden gezicht toezien, dat een hele reeks meisjes na haar minder hoog scoorde. het bij de training misgegaan en ook nu weer ging ze bij een dubbele flip onderuit. Zij was er zo door aangeslagen, dat zij in het verdere verloop een dubbele axel verving door een enkele, een poging tot smokke len, die de jury niet ontging. die de laatste jaren heeft gevoerd. In een gesprek met de voorzitter van de commissie kunstrijden Paul Engelfriedt heeft Joan Haanappel dit voorjaar al laten weten i&t alleen wat voor de func- tie van bondstrainster te voelen, als inderdaad ook alle in aanmerking komende kandidaten on der haar leiding zullen trainen. „De opvattingen van de trainers lopen zozeer ui teen, dat het onmiddel lijk problemen zou ge ven, als twee mensen zich met een jongen of meisje zouden be moeien. Dat kan in ons wereldje gewoon niet". Tot dusverre traint elke club zijn eigen leden. Joan Haanappel werd verleden jaar bij het Ne derlands kampioen schap zelfs van de Jaap Edenbaan geweerd, om dat zij daar als niet clubtrainster geen rech ten kon doen gelden. Volendammers twee duels geschorst DEN HAAG - De Volendam mers Hoogland en Braan zijn, na mondelinge behandeling gis teravond door de Tuchtcommis- sie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst. Hoogland werd zondag door scheidsrechter Vervoort uit het veld gestuurd, Braan kreeg een waarschuwing. Zij kregen desondanks verge lijkbare straffen omdat de straf- kaart van Hoogland de laatste jaren schoon was gebleven en Braan een recente aantekening op zijn kaart heeft. De straffen die de tuchtcommis- sie gisteravond oplegde, zijn: Volendam: Hoogland: twee wed strijden geschorst 1 wedstrijd voorwaardelijk, Braan: twee wedstrijden geschorst boete van 75,-. De Graafschap: Koenders: een wedstrijd voorwaardelijk. Hattrick Worms voor Duisburg DUSSELDORP In een wed strijd voor de Bundesliga won MSV Duisburg gisteravond in het Rheinstation te Dusseldorp van fortuna met 3-1. Bij de rust was de stand nog 00. Ronnie Worms scoorde een hattrick. Dieter Herzog doelpuntte tegen. GENÈVE Geen bontjas voor mevrouw De Leeuw. Voorlopig althans niet. Verge zeld van haar twee jonge kin deren en gehuld in een blau we winterjas van degelijke snit is ze woensdag na een treinreis van dertien uur in Genève gearriveerd om te zien wat dochter Dianne er van gaat maken. Geen typi sche schaatsmoeder zo te zien, ais ze zich schaart temidden van de nieuwsgierigen, die post hebben gevat langs de balie van de met zeildoek overtrokken ijshockeyhal, waar een groot gedeelte van de training zich afspeelt en waar Dianne nauwgezet als altijd de aanwijzingen van trainer Doug Chapman op volgt. Toch is zij de drijvende kracht achter het ijzeren trai ningsprogramma dat haar dochter tot de beste kunstrijd ster ter wereld heeft gemaakt. Een hoedanigheid die Dianne dit weekeinde bij het Euro pees kampioenschap dient vast te houden en over enkele weken in Innsbruck wordt geacht te voorzien van de glans van het Olympisch goud. „We hebben het van de grond af moeten opbouwen, ook financieel", aldus me vrouw De Leeuw. „We hebben ons al die jaren wel het een en ander moeten ontzeggen. Maar dat zie ik niet als een opoffering. Opgaan doet geld toch. En ik kan ten minste op iets concreets wij zen. Ik heb heel wat mensen gesproken, die moed krijgen door de wijze waarop wij dit allemaal tot stand hebben kunnen brengen." Sinds zes tien jaar geleden in het kleine Leerdam een zekere heer IJ zerman zozeer begeesterd raakte van televisiebeelden van Sjoukje Dijkstra en kor daat naar de winkel stapte om kunstschaatsen te kopen voor zijn vierjarige kleindochter, hebben paragraaf lus- en zit- pirouette de financiële moge lijkheden van het gezin De Leeuw bepaald. Van het sala ris, dat vader De Leeuw bij een vliegtuigfabriek verdien de, konden onmogelijk alle schaatslessen worden betaald. Moeder moest een steentje bij dragen met het vervaardigen van schaatspakjes. Bekostigd Ze doet nu pas voor de twee de keer sinds haar huwelijk „Europe" zoals dat heet en dat heeft dan weer te maken met het feit dat het Neder land Olympisch Comité sinds Dianne bekendheid kreeg een deel van de schaatstraining. bekostigt. „Ik ben nogal prestatie-ge richt" zegt mevrouw De Leeuw van zichzelf. „Dat uit zich in alles. Op school en ook in de sport Als mijn kinderen in het water springen, wil ik dat ze een diploma halen". In het Californische Paramount. waar Friese emigranten met moeite een eenvoudige ijsbaan in stand hielden, trof ze een keur van gelijkgezinde lieden. Net zo tuk om hun kinderen naar voren te schuiven als zij. De typische Amerikaanse mentaliteit, waarvan ze de na delen signaleert als ze verhaalt van de belevenissen van haar jongste dochtertje Marianne (9), die een bezoek aan een hobby-zolder in Wijk bij Duur stede samenvatte met: „Het was er zo gezellig, omdat nie mand zat te mieren, of je erg je best doet". „Ik geloof dat de ouders in Europa hun kinde ren een beetje meer plezier gunnen dan in Amerika", zegt mevrouw De Leeuw nu. Des tijds dacht ze daar anders over. Dat eerste paar kunst schaatsen van grootvader IJ zerman, die helaas de dagen van de grote triomfen niet heeft mogen beleven, moest en zou gebruikt worden. „Finan cieel hadden we Dianne niet zoveel te bieden. Toch ben ik er altijd op uit geweest haar lllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Doorstoten naar de top was geen opoffering lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iets te geven, waardoor ze iets meer zou hebben dan een an der. Wij vonden dat door zo dicht mogelijk bij de ijsbaan te gaan wonen. In de tijd, die anderen kwijt waren met rei zen, kon zij trainen. Ik schat dat ze op die manier vijftig procent meer heeft kunnen doen". De insiders zijn het erover eens, dat die stugge trainings ijver uiteindelijk de basis heeft gelegd voor het grote succes, dat Dianne dit seizoen wil gaan plukken. Jaar na jaar is ze een stapje hoger geko men, zonder spectaculaire sprongen. Het is zeer wel mo gelijk dat als ze zeven jaar geleden bij een junioren wed strijd in Californië derde zou zijn geworden inplaats van vierde, ze nu allang en breed vergeten zou zijn. Want de eer ste drie kwamen terecht in de Amerikaanse kunstrijselectie en in de moordende concur rentie, die daar heerst Dianne viel erbuiten en pakte het Ne derlandse deel van haar dub bele nationaliteit aan óm zich internationaal te kunnen ma nifesteren. Als Nederlands kampioene kon zij zich zonder veel kopzorgen verder ontwik kelen. Bovendien heeft zich vier jaar geleden een trainers- wisseling voorgedaan. John Nivkx, die Dianne vergezelde naar de Olympische Spelen van Sapporo verdween uit beeld en werd opgevolgd door Doug Chapman, die toen in Paramount alleen plaatselijke bekendheid genoot. „Meisjes van zestien, zeventien jaar ma ken een moeilijke leeftijd door", aldus mevrouw De Leeuw. „Ik vind dat Douglas dat uitstekend heeft aange voeld. Hij is precies de man. die Dianne nodig heeft Hard trainen doet ze wel uit zichzelf, maar hij is degene, die haar er steeds weer van overtuigt. dat ze meer kan dan anderen."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9