Weer bestand in Libanon geschonden BESLISSING OEVERVERBINDING WESTERSCHELDE UITGESTELD £eidóc0ouxcmt Arbeidsonrust dreigt in scheepsbouw Spaanse politie j aagt stakers uit kerk Shell wil gedrags code multinationals Nooit meer iets gehoord van Noury en Tamimah Onvoordelig omdeDAF46 uit te sluiten Dust is onvoordelig om geen proefrit temaken 97| ZATERDAG 17 JANUARI 1976_ LEIDSE COURANT P\«;iN A 7 BEIROET (UPI/AP) - Het be stand dat vannacht in Libanon werd afgekondigd na overeen stemming tussen Palestijnse en Libanese legercommandanten, is enkele uren later alweer ge schonden. Christelijke en mos limgroepen weigerden het be stand te aanvaarden, zeggende, dat het alleen van toepassing was op het leger en de Palestij- nen. Vanmorgen veroverden linkse moslims en Palestijnse querillastrijders de stad Jiye, een door christenen bewoonde stad. Gisteren kwamen voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog toe stellen van de Libanese luchtmacht in actie. Twee toestellen bestookten stellin gen van Palestijnen in de buurt van de luchthaven van Reiroet Tot dusver had het Libanese leger zich tamelijk afzijdig gehouden. De strijd die vooral de laatste dagen sterk was opgelaaid heeft in de afgelo pen negen maanden aan ruim 9000 mensen het leven gekost. Palestijnen ontvluchtten de kampen, waarop de Libanese luchtmacht gisteren een aanval ondernam. Verhoging pensioen verzets militairen DEN HAAG (ANP) - De rechtspositie van de zogenaamde verzetsmi litairen wordt verbe terd. Daartoe heeft de ministerraad gisteren definitief besloten. De nieuwe regeling houdt in dat er een ver hoging van de pensioe nen wordt doorgevoerd voor degenen, die in 1940 als militair onder de wapenen waren, tij dens de bezetting aan het verzet deelnamen dan wel in gevangen schap raakten of onder doken, en die vóór 1 ja nuari 1947 weer onder de wapenen kwamen. De regeling geldt ook voor nabestaanden en wordt van kracht in maart van dit jaar. Drs. Schmelzer pas in 1973 op Gulflijst BRUSSEL (ANP) - Gulf heeft gisteren bekend gemaakt, dat het adviseurschap van drs. W. K. N. Schmelzer bij deze olie maatschappij liep van septem ber '73 tot mei van het afgelo pen jaar. Volgens de maat schappij is er geen contact ge weest met de heer Schmelzer dan geruime tijd na zijn aftre den als minister. In eerdere berichten over de Gulf-adviseurs, Schmelzer, dr. F. Hoogendijk en het Kamerlid B. Roolvink, werd gezegd, dat de voormalige bewindsman van Buitenlandse Zaken al in 1972 als adviseur van Gulf was opge treden. In dat jaar was de heer Schmelzer nog minister. IJsland geeft Engeland nog week de tijd REYKJAVIK (DPA) - IJsland geeft Groot-Brittannië nog een week de tijd om zijn oorlogs schepen uit de 200—mijlszone rond het eiland terug te trek ken. Pas als de oorlogsbodems dan nog niet weg zijn, zal het dreigement om de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken metterdaad worden uitgevoerd. Dat heeft de IJslandse premier Geir Hallgrimsson gisteren op een persconferentie in Reykja vik bevestigd. Het uitstel geeft NAVO-secretaris Luns nog wat tijd voor zijn bemiddelende on derhandelingen met de Britse regering. Inzet van het conflict is het door IJsland betwiste recht van Groot-Brittannië om binnen de 200-mijlszone op ka beljauw te vissen. DEN HAAG/KAPELLE (ANP) Tot gTOot ongenoegen van de Zeeuwen is de ministerraadgisteren overeengekomen om het nemen van een beslissing over de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde, voor enkele maanden uit te stellen. Op zijn persconferentie na afloop van de ministerraad beklemtoonde premier Den Uyl dat de regering het belang van het project voor Zuidwest-Nederland wel de gelijk onderkent. Maar hij tekende daar bij aan dat de realisering van het brug- tunnelplan niet los kan worden gezien van het geheel van de financieel-ecocono- mische ontwikkelingen in de komende jaren. In dit verband herinnerde Den Uyl eraan dat de ministerraad de komende maanden tot een prioriteitstelling moet komen in het geheel van de voorgenomen bestedingen. „De ministerraad wil zijn beslissing over de vaste oeververbinding van de Westerschelde in dat kader ne men", aldus de minister-president. De gedeputeerde A. Kaland die de Com missaris van de Koningin in Zeeland tijdens diens vakantie vervangt zei in een commentaar dat Zeeland voor de zoveel ste maal is genegeerd. „Er is nog nooit zo gesold met de verlangens van Zeeland als door dit kabinet", aldus de heer Ka- land. Gesprek over samenvoeging DSM-gemeenten MAASTRICHT (ANP) Minis- ter De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken gaat op 26 ja nuari met Gedeputeerde Staten van Limburg praten over een plan om de zes zogenaamde DSM-gemeenten tot één of twee gemeenten samen te voegen. Samenvoeging wordt overwo gen om een betere rampenbe strijding mogelijk te maken. Het plan is gelanceerd na het drama bij DSM-chemie eind vorig jaar. Het DSM complex ligt verspreid over de gemeenten Sittard, Ge leen, Stein, Urmond, Elsloo en Beek. Burgemeester Jacques Tonnaer van Sittard heeft zich al tegen samenvoeging uitge sproken. Vroegtijdig aftreden van Samkalden Amsterdam Burgemeester Samkalden van Amsterdam wil vroegtijdig aftreden en wel zo dra de regering een geschikte opvolger voor hem heeft gevon den. Als waarschijnlijk tijdstip wordt genoemd een moment vlak voor de verkiezingen in het voorjaar van 1977. Burgemees ter Samkalden stelt er namelijk prijs op dat zijn opvolger door het nu zittend kabinet wordt aangewezen en niet door een kersverse, oningewerkte rege ring. Een ander argument van hem is dat de datum waarop zijn ambtstermijn officieel afloopt (september 1977) onge lukkig valt omdat zijn opvolger dan te weinig tijd zal krijgen zich voor te bereiden op de be grotingsbehandeling In politieke Amsterdamse kringen bena drukt men dat Samkalden zich bij zijn beslissing louter laat leiden door zakelijke motieven van bestuurlijke aard. De crisis binnen het Amsterdamse ge meentebestuur die ook kritiek op zijn persoon tot gevolg heeft gehad, speelt geen rol. ROTTERDAM (ANP) De in dustriebonden van het NVV en het NKV houden rekening met arbeidsonrust in de scheeps bouw in en rond Rotterdam. Zij schrijven dat in een brief aan minister Lubbers van eco nomische zaken, waarin zij de bewindsman vragen op korte termijn zijn standpunt inzake de scheepsbouwproblematiek ken baar te maken en aan te geven welk beleid de regering wil voe- In de brief spreken de industrie bonden hun teleurstelling uit over het feit dat de minister tot nu toe nog niet in staat is ge weest een gesprek met de indus triebonden te voeren over de problemen in de scheepsbouw, 1 hoewel daar begin december al om was gevraagd. „Gezien de ernst van de situatie zijn wij van mening dat uit onze verantwoordelijkheid voort vloeit dat initiatief tot enigerlei actie van ons moet worden ver wacht als de huidige toestand van onzekerheid mocht voortdu ren", aldus de bonden die er bij Lubbers op aandringen zijn standpunt voor eind januari kenbaar te maken. Waardevast en zeker MET DE TITEL VAN HUN JAARLIJKSE financiële boodschap zijn de samenwerkende kerkgenootschappen in Nederland dit jaar in de lijn gebleven van de sociaal-economische politiek. „Waarde vast" is het motto van de actie waarmee dezer dagen een beroep wordt gedaan op alle jongeren en volwassenen die zich bij de roeping en het werk van de kerkgenootschappen betrokken voelen: een motto waarmee in de burgerlijke samenleving gestreefd wordt de inkomens, pensioenen en sociale uitkeringen te houden op een niveau dat past bij een staat die voor zijn ingezetenen naar welvaart en welzijn streeft. Het grote verschil is natuurlijk, dat in de burgerlijke samenleving het politiek gezag of de contract-sluitende partijen in het bedrijfsle ven „waardevast" dwingend kunnen voorschrijven; de kerkgenoot schappen kiezen gelukkig die methode niet. Maar dit betekent tevens dat het voor hen van des te meer belang is dat hun boodschap bij de kerkleden overkomt en ook goed verstaan wordt OVER DIT LAATSTE ZIJN DE KERKELIJKE LEIDERS niet gerust; nog altijd zijn er katholieken en protestanten die vinden dat „Kerk" een begrip is met associaties t.a.v. geld, terwijl anderen best begrijpen dat kerkgenootschappen uitgaven moeten doen vanwege hun personeelsbeleid, gebouwenonderhoud en velerlei soorten van werk, maar denken dat dit geld via subsidies van de overheid bij ^kerkbesturen binnenkomt. Een gedachte die in de tijd dat een groot deel van het openbare en semi-openbare leven op subsidies draait wel begrijpelijk is, maar gans bezijden de werke lijkheid. Anderen weten dat overheidssubsidie voor kerkelijk werk uiterma te bescheiden is, doch zij gaan ervan uit dat de kerkleden in meerderheid al diep in de beurs tasten voor hun pastores, kerkge bouwen, missie of zending, charitas en bijzonder apostolaat. Bij een minderheid is dit ook het geval; maar de meerderheid overtreft deze minderheid zodanig, dat bij voorbeeld bij de katholieken het gemiddelde offer op een half procent van hun inkomen wordt geschat. Op veel plaatsen blijkt dan nog, hoe menig kerklid eerder bereid is bij bijzondere collecten uit zijn sloffen te schieten dan zich te verplichten tot een voor zijn inkomen redelijke vaste bijdrage. Tegen het vroegere systeem van bankenpacht e.d. bestond veel antipathie, maar de medewerking eraan was soms groter dan nu voor het systeem van vaste bijdragen. DE GEVOLGEN VAN DE PROBLEMEN bij de kerkelijke finan ciën zijn uiteenlopend; door de snelle daling van het aantal pastores in de afgelopen vijftien jaar is het mogelijk geweest de honorering van mensen die kerkelijk werk verrichten op een redelijk peil te brengen. Of het daarop te houden is? Het aantal parochies dat in de rode cijfers belandt, wordt vooral in streken waar ontkerkelijking en ontvolking hand-in-hand gaan, van jaar tot jaar groter. Als de inkomsten van de basiskerken niet „waardevast" worden, valt niet te veronderstellen dat dekenaat en bisdom ervoor kunnen zorgen dat op basis van solidariteit voldoende hulp gegeven kan worden. Het aanvangen van nieuwe taken zielzorg onder mensen die van Christus vervreemden, categorale zielzorg onder medemensen in geestelijke nood, bezoldiging van diakenen of lekenpastores wordt dan financieel een onhaalbare kaart. Er blijft werk aan de winkel, veel werk aan de winkel. Bestrijding terreur BELANGRIJK IS HET EERSTE REGERINGSVERSLAG over de gijzelingen in Drente en Amsterdam vooral door de aankondiging van enkele preventieve maatregelen: oprichting van een speciaal landelijk rechercheteam tot bestrijding van terreur, aanvullingen van de strafwetgeving opdat het voorbereiden van ernstige misdrij ven duidelijker strafbaar wordt, resoluter optreden tegen verboden wapenbezit. Het zijn drie maatregelen met een duidelijke samen hang. Hier en daar rijst de vraag of op die manier de regering niet de kiem gaat leggen voor een politiestaat Dit lijkt ons het geluid van mensen die vinden dat een democratie zo veel vrijheid moet bevatten, dat ze desnoods gelegenheid geeft tot het samenzweren tegen haar eigen ondergang. ER ZIJN EEN PAAR DUIDELIJKE FEITEN: er is in Nederland ongeoorloofd wapenbezit op grote schaal en er wordt in vrij ruime mate van deze verboden wapens gebruik gemaakt; niet alleen door Zuidmolukkers. Tot nog toe is de politie niet krachtig tegen dit wapenbezit kunnen optreden, hoewel het zowel voor politieke doeleinden als met het oogmerk op roof ettelijke mensenlevens heeft gekost. Wie zoals De Volkskrant redeneert dat door de politie meer bevoegdheden te verlenen, men van elke vrije burger bij voorbaat een verdachte maakt, vergeet de keerzijde: dat door de politie onvoldoende bevoegdheden te verlenen men van elke vrije burger bij voorbaat een slachtoffer maakt ALS DAT DE PRIJS IS DIE VOOR HET LEVEN in een rechtstaat voor de democratie opgebracht moet worden, wordt de democratie zeker een gedevalueerd ideaal. Het verschil met een dictatoriaal bestuurde staat wordt dan te klein. Vijfduizend stakende metaalarbeiders waren bijeen 'verwijderde. kerk in Madrid, tot de oproerpolitie de stakers MADRID (AP/Rtr) Spaanse oproerpolitie heeft gisteren stakende arbeiders verwijderd uit een bankgebouw en een kerk. Tevens werden gisteren vijftig katholieken aangehouden die in een Madri- leense woning een bijeenkomst hielden. In het door stakingen geplaagde Spanje is gisteren overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 35 tot 50 procent voor de 150.000 bouwvakar beiders. Het personeel van de reinigingsdiensten in Madrid is gisteren in staking gegaan, zodat het afval zich momenteel in de doorgaans schone straten van Madrid ophoogt. De slaking van de löOO havenarbeiders in Barcelo na liep gisteren na drie dagen af; de kopersstaking van huisvrouwen als protest tegen de stijgende prijzen heeft slechts een beperkt succes gehad. De regering heeft inmiddels de verkiezingen die in maart gehouden zouden worden uitgesteld tot 1977 om het parlement meer tijd te geven om een democratischer kieswet en diverse hervormingen te ontwerpen. Ook besloot de Spaanse regering gisteren, dat men zo spoedig mogelijk aan de Europese Gemeenschap zal vragen om onderhan delingen te beginnen over een volledig lidmaat schap. Sloop Stardust kost bijna ton 's-Gravenzande Het Libe riaanse schip de „Stardust", dat op 3 januari bij 's-Gravenzande strandde wordt gesloopt Giste ren heeft de eigenaar hiertoe besloten. Het karwei wordt voor een bedrag van 97.500 uitge voerd door een bedrijf uit de Haarlemmermeer. Dit heeft het hoogheemraadschap van Delf land meegedeeld. Het hoog heemraadschap verwacht, dat het schip binnen uiterlijk drie maanden gesloopt is, zodat men er in het badseizoen geen hinder meer van ondervindt gehou dens énige schade aan een strandhoofd heeft de zeewering van Delfland tot dusverre niet noemenswaardig geleden", al dus het hoogheemraadschap. Anti-terreurwet vastgesteld in West-Duitsland Bonn Wie in de toekomst in West-Duitsland gewelddadige acties tegen de binnenlandse veiligheid van de Westduitse staat openlijk bepleit of daar toe aanwijzingen geeft, maakt zich strafbaar. De wetswijziging die daarvoor nodig is werd gisteren in de Bondsdag vrijwel unaniem aan genomen. Het wederrechtelijk overtreden van deze wet kan worden ge straft met maximaal drie jaar. De verheerlijking van geweld of de aansporing daartoe was al strafbaar in de Bondsrepubliek. Auto verliest radio-actieve lading Op de rijksweg tussen Edam en Oosthuizen is gisteren een auto. geladen met radio-actie ve isotopen, van de weg ge raakt en in een sloot beland. De wagen scheurde aan een kant open en de lading kwam in de sloot terecht. De politie sloot in verband met stra lingsgevaar de gehele weg af. De isotopen waren bestemd voor Noordhollandse zieken huizen en het Reactorcen trum Nederland. De radioac tieve voorwerpen werden af gevoerd door een wagen van het reactorcentrum. Het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne zal een on derzoek instellen naar het mogelijk nog bestaande stra lingsgevaar op de plaats van het ongeluk Minder longkanker bij rokers filtersigaret Louden Het gezag- van longkanker voorko- ker-onderzoeker aan de (hart- en vaatziekten] hebbende medische vak- men. Daarentegen zou universiteit van Oxford, binnenkrijgt dan bij de blad „The Lancet" zegt er sprake zijn van een tekent voor het artikel, sigaretten zonder mond- dat er sinds het popu- stijging van het aantal Hij zegt dat de roker stuk die vroeger alge-| lair worden van de fil- hartkwalen. van filtersigaretten min- meen waren, tersigaret in Groot Brit- der teer (kanker), maar tannië minder gevallen Dr. Nicholas Wald, kan- meer koolmonoxyde lADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) Shell ziet uit naar de gedragscode voor multinationale onderne mingen, die de Organisatie voor Europese samenwerking zal opstellen. Dit heeft de heer G. Chandler, de hoogste public- relationsman van Shell, gezegd tijdens een lezing voor Neder landse employés van het con cern. Chandler vindt dat „multinatio nal" ten onrechte een vies woord is geworden. De oorzaak daarvan is volgens hem dat de bedrijven, die „zeer consciën tieus te werk gaan", over één kam geschoren worden met die „enkele" ondernemingen, „die het niet zo nauw nemen en door hun gedrag in de publiciteit ko men". Een gedragscode voor multinationals zal de critici de wind uit de zeilen nemen, zo denkt Chandler. Hij wees de Shell-employéserop, dat met name de oliecrisis, hoe wel „geheel ten onrechte", de olieindustrie in een kwaad dag licht heeft gesteld. In vele lan den, ook de Verenigde Staten, zou men op het ogenblik zeer weinig vertrouwen hebben in de oliemaatschappijen. Volgens Chandler heeft dit vier dingen tot gevolg: 1) men wil meer in vloed van de regering op het oliegebeuren, 2) men twijfelt aan de rol en de competentie van de internationale olieindus trie, 3) men wantrouwt multina tionale ondernemingen (voora- 1 in Zweden en Nederland) en 4) men heeft zijn zorgen over vervuiling van het milieu. Alleen het laatste verlangen noemt Chandler gerechtvaar digd. Voor het overige meent hij dat de oliemaatschappijen wel degelijk een rol hebben en zeker in staat zijn die naar behoren te vervullen. U wilt zuinigheid Economisch in energieverbruik en onderhoud U wilt veiligheid In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden Behoorlijk wat ruimte Terecht verwacht u heel wat van uw auto Sinds 1 januari is de garantie verlengd tot 12 maanden, ongeacht het aantal kilometers dat u rijdt Er is een DAF dealer bij u in de buurt. Regering over vrijgelaten terroristen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse regering is niet op de hoogte van het huidige lot van de Palestijnen Noury en Tamimah, die in Nederland gevangen zaten voor een aanslag op een vliegtuig op Schiphol en een belangrijk aandeel hadden in de gijzelingsaffaire in de Scheveningse gevangenis. Beide terroristen werden vorig jaar in Tunis vrijgelaten omdat Palestijnse terroristen dat bij een vliegtuigkaping hadden geëist. De twee in Nederland gevangen gehouden Palestijnen werden naar Tunis gebracht en vanaf dat moment heeft de Nederlandse regering niets meer over hen vernomen. Dit hebben premier Den Uyl en de ministers van Justitie, Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken geantwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over het gijzelingsverslag van de acties in Beilen en Amsterdam. Volgens het antwoord liet de regering beide Palestijnen vrij omdat men meende tegemoet te moeten komen aan het dringende verlangen van de Tunesische regering „om bloedvergieten te voorkomen". Voorafgaande aan de overdracht van de gevangenen had men beiden eerst gevraagd of zij met hun uitwisseling instemden. In het antwoord van de regering op de kamervragen wordt tevens vermeld, dat voordurend wordt gewerkt aan de verbetering van de bescherming van vertegenwoordigers van vreemde mogendhe den in ons land.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7