Jk Leiden gaat sexclubs te lijf Stichting Leidse Binnenstad vraagt bedrijfsleven om steun 'N LUST Woonwagenbewoners I breiden acties uit Straatverbeteringsplan voor Transvaalbuurt tlfl. Katwijk krijgt dit jaar nog muziekschool Wegomlegging in Alphen a.d. Rijn VAN LEIDEN IN LAST NAAR LEIDEN EEN LUST AANGENAAM. (Van een onzer verslaggevers Leiden De acties van woonwagenbewoners beperken zich niet I langer tot de gemeente Leiden. Gisteren zijn de bewoners van tien woonwagens met spandoeken door alle gemeenten in de Leidse regio gereden om deze er op te wijzen, dat zij mede-verantwoordelijk zijn voor de situatie in Leiden. Op elk j gemeentehuis werd - de burgemeester een brief overhandigd, i waarin wordt aangedrongen op meer standplaatsen. 1 De bewoners van acht andere 1 woonwagens houden het stad- huisplein in Leiden nog steeds i bezet. Zij eisen dat de gemeente Leiden druk uitoefent op de ge meenten in de regio om daar woonwagenkampjes aan te leg gen; Leiden enkele noodvoorzie ningen treft voor zijn kamp aan het Trekvaartplein en Leiden terugkomt op het besluit leen- bijstand (renteloze lening voor aanschaf van een nieuwe wa gen) te koppelen aan het bezit van een officiële standplaats. Gisteren had op het Provincie huis in Den Haag een gesprek plaats tussen vertegenwoordi gers van de woonwagenbewo ners en provincie, het ministerie van CRM en gemeente Leiden. Wethouder Oosterman zei tij dens deze bijeenkomst dat de gemeente Leiden pas bereid is het kamp aan het Trekvaart- plein uit te breiden en de sani taire voorzieningen daar te ver beteren wanneer tenminste twee gemeenten in de regio toezeggen kleinere kampen in te richten. De extra voorzieningen zouden Leiden een bedrag kosten van twee ton1; Wethouder Oosterman deelde voorts mee dat Leiden op korte termijn een gesprek heeft met staatssecretaris Meijer van CRM over een. eventuele nood wet, waarbij de gemeenten wor den verplicht grond beschik baar te stellen voor woonwagen kampjes. De belangrijkste eis van de woonwagenbewoners de leenbij- stand te ontkoppelen aan het bezit van een officiële stand plaats is tijdens de bijeenkomst op het Provinciehuis niet afge zwakt. Maandag of dinsdag heeft een bespreking plaats over deze leenbijstand tussen de bij standscommissie van de provin cie en de gemeente Leiden. Aan het beging van de bespre king gistermiddag overhandigde een delegatie van de woonwa genbewoners de Gedeputeerde G. v.d. Zande een solidariteits verklaring van ongeveer 5000 Leidenaren. De actievoerders hebben inmid dels telegrammen verzonden naar minister Van Doorn en staatssecretaris Schaefer, waar in hen wordt gevraagd „daad werkelijk voor het welzijn van de woonwagenbewoners te kie zen". Nog niet één gemeente in de Leidse regio heeft zich overi gens bereid verklaard een kampje in te richten. Ze erken nen in principe het recht van woonwagenbewoners op een goede huisvesting, maar verkla ren ook bij gebrek aan ruimte geen mogelijkheid te zien een kampje in te richten. Alleen burgemeester Bos van Katwijk verklaarde gisteren bereid te zijn te gaan praten met Noord- wijk over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk kampje. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stichting Leidse Binnenstad heeft in een brief aan middenstad, bedrijfsleven en de beoefe naren van vrije beroepen in Leiden gevraagd om een finacieel steuntje in de rug bij het werk dat zij in september vorig jaar is gestart. Toen werd door vertegenwoordigers van de middenstand, het groot winkelbedrijf, de vakbonden, het bankwezen, de uni versiteit en het hoogheemraadsschap Rijnland de han den ineen geslagen en een stichting in het leven geroepen om een zinvolle bijdrage te leveren aan een integrale aanpak van de Leidse binnenstadsproble men. Begin februari hoopt de Stichting met een eerste rapport te komen. Daarin zal zij haar doelstellingen nader formuleren. Het rapport zal gevolgd worden door twee andere waarin eerst een groot aantal gege vens en feiten zal worden opgesomd, dat eens beeld moet geven van de huidige situatie van de Leidse binnenstad op sociaal en economisch terrein. In een derde rapport zal een aantal suggesties en wensen worden geformuleerd. De raad van bestuur van de Stichting verwacht dat dit rapport nogal hard zal aankomen, omdat er nogal wat in Leiden te verbeteren valt. Hij hoopt echter dat allen constructief zullen meewerken aan de realisatie van de wensen. Onder het motto „Leiden een Lust" wil de Stichting Leidse Binnenstad een verandering ten goede in Leiden „Leiden een Lust". Na een hele tijd „Leiden in Last" moet onder dit nieuwe motto een ander beeld aan onze stad gegeven worden. De Stichting Leidse Binnenstad wil deze slagzin met dit vignet tot een vertrouwd beeld in Leiden maken. bewerkstelligen. Zonder alleen maar de economische aspecten van een integrale aanpak van de binnenstad sproblemen te benadrukken, wil zij er voor waken dat de economische aspecten, die naar haar mening tot dusver onvoldoende aandacht hebben gekregen, niet nog langer verwaarloosd worden. Een integrale aanpak van een binnenstad als die van Leiden moet naar de mening van de Stichting steunen in een drieledig fundament: het ruimtelijk aspect, het sociaal-cultureel aspect en het economische aspect. Zonder economische bedrijvigheid wordt de binnenstad een doods en onleef baar gebied. Om aan deze doelstelling uitdrukking te geven heeft de Stichting een vignet ontworpen dat een nieuw stempel moet gaan drukken op het Leidse binnenstads- gebeuren. „De tijd van Leiden in Last moet worden afgeworpen. Aan navelstaren hebben we niets. We moeten er samen tegenaan om Leiden een Lust te maken". In het vignet, dat ook op alle winkeldeuren en ruiten in Leiden zal moeten gaan prijken komt het drieledig fundament van een integrale aanpak naar voren. Bovendien valt op dat daarbij een blanco kern is opengehouden: „de binnenstad moet weliswaar goed bereikbaar zijn voor iedereen, maar dat betekent nog niet dat je overal maar met je auto voor de deur moet kunnen komen", aldus de Stichting. In de verstuurde brief, die een oplage heeft van 3500 exemplaren wordt een beroep gedaan het streven van de Stichting Leidse Binnenstad te ondersteunen juist omdat het zo belangrijk is dat iedereen de handen ineen slaat om de binnenstad gezond te houden. De Stichting heeft daarvoor een een passend gironummer: 1574, het jaar van Leidens ontzet. Van een onzer verslaggevers Leiden Begin volgende maand begint de dienst gemeen tewerken met de uitvoering van een straatverbeteringsplan in de Transvaalbuurt. Het gaat om een plan, dat sa men met het buurtcomité is uit gewerkt. Het ministerie van C.R.M. neemt het grootste deel van de kosten voor zijn reke ning. Het plan is een vervolg op de werkzaamheden aan de Lop-- senstraat en het opknappen van het pleintje. Daaraan wordt nu de laatste hand gelegd. De kop- gevels aan het pleintje worden bekleed met metselwerk, waar na in het voorjaar beplanting zal worden aangebracht. Het plan, dat nu aan de beurt is, omvat het opnieuw bestraten van het wegdek en het maken van parkeer- en groenvoorzie ningen in de President Stein- straat, Joubertstraat, Cronje- straat en (oude) Paul Kruger- straat. In november j.l. heeft het buurtcomité de bewoners ge vraagd of er aan één of twee kanten moest worden gepar keerd. Het resultaat van dit on derzoekje was: Joubertstraat en President Steinstraat aan één kant parkeren; Cronjéstraat aan twee kanten en Paul Kruger- straat twee kanten (in het begin) en één zijde (verderop). Verder werd er nog met bewo ners uit de Paul Krugerstraat gepraat over de moeilijkheden als gevolg van het pas ingestel de parkeerverbod op de Mors- weg. Het aantal geparkeerde au to's in de buurt is daardoor toegenomen. De dienst gemeen tewerken probeert hiervoor een andere oplossing te vinden nog voordat de Paul Krugerstraat aan de beurt komt. Hoe ziet het plan er uit? Aan de Joubertstraat en President Steinstraat komt aan één kant parkeerruimte. Een deel van de straat tot de Cronjéstraat aan de even zijde, in het andere deel aan de oneven kant. Door deze wisseling wordt de lange, rechte rijstrook onderbroken. Bij de ingang van de Crónje- Nederlands kampioenschap Go in Leiden Van onze sportredaktie LEIDEN Dit weekeinde wordt in het restaurant „De Ruif" aan de Jan Vossensteeg in Leiden voor de eerste maal in geschiedenis gescheidenis NGOB N60B het Nederlands clubkampioenschap Go ver speeld Aan het toernooi in Leiden zal door 18 teams, die elk uit drie personen bestaan, worden deelgenomen. De Leidse Go-club zendt de grootste af vaardiging: zes teams. Amster dam volgt met vijf teams, ter wijl Nijmegen en Rotterdam met ieder twee ploegen deelne men. Eindhoven, Groningen en 'Delft komen met slechts één team naar Leiden. Pentagon Bij een betoging tegen kernwapens voor het Amerikaanse ministerie van De fensie zijn gisteren zeventien ar restaties verricht. Bij de arres tanten waren de voormalige priester Phillip Berrigan en de voormalige kloosterlinge Eliza beth McAllister. straat wordt de rijbaan op trot toirhoogte gebracht. Hierdoor ontstaat een drempel. Het par keren gebeurt in de parkeerha vens, die afwijkend zijn be straat. Aan de kant waar gepar keerd wordt zal het trottoir wor den verbreed In de Cronjéstraat wordt de be staande toestand gehandhaafd. Dat betekent dus aan twee zij den parkeren. Door de aanleg van parkeerhavens en de ver breding van de stoep op de vier hoeken ontstaan er 8 parkeer plaatsen. In de Paul Krugerstraat kan aan het begin van deze straat (tussen Morsweg en President Steinstraat) aan twee kanten worden geparkeerd. Hoe het plan verderop wordt uitgevoerd hangt af van het vinden van andere parkeergelegenheid. In alle-straten worden - waar mogelijk - in overleg met de bewoners boompjes geplant en fietsklemmen geplaatst. Ook de straatverlichting wordt verbe terd. Er komen dezelfde lan taarnpalen als in de Lopsen- straat. Voordat de herstrating plaatsvindt zal Werkmanswo ningen de beerputten opruimen, die hier en daar nog tussen de huizen en de gemeentelijke rio lering zitten. Gemeentewerken start het kar wei aan de kant van de Lopsen- straat, waarna in de richting van de Paul Krugerstraat ver der wordt gewerkt Bij melk handel Kerkvliet (Paul Kruger straat, hoek Morsweg); het Ten tje (op de hoek Paul Kruger straat - President Steinstraat) en het clubhuis „Het Mierennest", hangen grote tekeningen, waar op alle veranderingen staan aangegeven. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen'gratis naar: naam: adres: woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Courant^/ Van een onzer verslaggevers KATWIJK In augustus gaat in Katwijk de muziekschool van start. Met een stem tegen van de heer De Vries van de Vrije Lijst ging de raad giste ren akkoord met het voorstel van b en w een muziekschool te stichten. Het ligt in de bedoeling in au gustus met twee leerkrachten te beginnen. Allereerst zal aan de leerlingen van alle derde klas sen van het basisonderwijs les worden gegeven in diverse schoolgebouwen. In zes jaar ho pen b en w de muziekschool te hebben uitgebouwd tot de ge wenste grootte. Op korte termijn zullen twee ambulante jeugdwerkers wor den aangetrokken. De raad stel de hiervoor een krediet van 35.000,- beschikbaar, nadat vorig jaar al 40:000,- was gere serveerd. Het voorstel van b en w de jeugdwerkers beiden in dienst te doen treden bij de Stichting Jeugdwerk Katwijk, haalde het niet. Met 18 stemmen voor en zeven tegen besloot de raad één jeugdwerker in dienst te laten treden bij een overkoe pelende organisatie van het ker kelijk jeugdwerk. Jeugd wordt geinteresseerd voor Leidse veemarkt Van een onzer verslaggevers Leiden Volgende week krij gen alle lagere scholen in Rijn en Duinstreek een brief in de bus, teneinde de Leidse Groe- noordhal en de veemarkt in het centrum van de belangstelling te krijgen. „Haal de kinderen naar de markt, vooral de stads jeugd" meent de Groenoordhal- directie met waarnemend direc teur André de Jong aan het hoofd. Tot nog toe kwamen scholen of groepen met andere belangstel lenden te hooi en te gras naar de veemarkt om er wat rond te dolen. „Dat gaat nu geregeld worden", aldus de heer De Jong. Op aanvraag is voor iede reen een rondleiding in elkaar te zetten, op de maandagen en vooral de dinsdagen als er aller hande dieren (runderen, kalve ren, schapen, lammeren, var kens, geiten, dwerggeitjes, ham sters, cavia's, duiven, konijnen enz.) in de hal te bewonderen zijn. De jeugd krijgt gedurende an derhalf uur een rondleiding met een verduidelijkend woordje vooraf over het marktwezen, na afloop drinkt men een glaasje ranja of prik en krijgt elk kind een sticker. Bij de VW-Leiden is ter opwekking een Groe- noordhalzuil geplaatst met in formatieve folders en ander op wekkend materiaal om de bur gerij en ook de vreemdeling wat meer „veemarktminded te ma ken. Het gaat overigens crescendo met de veemarkt. Het ziet er naar uit, dat Leiden ook de Goudse biggenmarkt (die eind van dit jaar zou gaan sluiten) te verwerken krijgt: 1400 dieren per week extra. Als de nieuwe runderhal rond september klaar is, zal die vergrote aanvoer geen problemen opleveren. Ook cafés in binnenstad worden aangepakt Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden wil de cafés en bars in de binnenstad drastische beperkingen gaan opleggen. Ook de sexclubs in de stad worden hard aangepakt. Om de leefbaar heid van de Leidse binnenstad te waarborgen heeft de juridische afdeling van het stadhuis twee verordeningen ontworpen. Tevens wordt een aanvulling op de APV (Algeme ne Plaatselijke Verordening) voorgesteld ten aanzien van de sexclubs. De verschillende voorstellen zullen 26 januari in de juridische commissie van de gemeenteraad onderwerp van discussie zijn. Kort gezegd komt het hier op neer: er komt een verbod op het hebben van cafés, bars of andere gelegenheden waar al coholhoudende dranken wor den verkocht voor de hele bin nenstad (het gebied binnen de singels). Door het college van burgemeester en wethouders kan van het verbod ontheffing worden verleend. Het kan ech ter ontheffingen onder beper kingen verlenen en deze in trekken als de vestiging van de inrichting zal leiden tot overconcentratie van horeca bedrijven in een straat of wijk, dan wel een ontoelaatbare aantasting van het woon- en leefklimaat tot gevolg zal kun nen hebben. Uiteraard kunnen de betrokkenen in beroep gaan bij een weigering door het college. Verder geeft de juridische af deling de burgemeester in overweging voor die cafés die in de binnenstad mogen blij ven een beperking aan te brengen op het sluitingsuur. Deze inrichtingen zouden een half uur eerder dicht moeten dan die buiten de singels. De gemeente maakt hierbij dankbaar gebruik van een mo gelijkheid die zij sinds kort heeft om in delen van de ge meente of in de hele stad cafés te verbieden. De Friese ge meente Vlieland kent sinds en kele jaren een dergelijke ver ordening, die door Gedepu teerde Staten en de Kroon rechtsgeldig is verklaard. Sexclubs Ook de sexclubs gaat het stadsbestuur aanpakken. Lei den heeft er waarschijnlijk drie, maar met zekerheid is dit niet vast te stellen, omdat moeilijk valt vast te stellen of bepaalde inrichtingen in de binnenstad nu wel of niet als sexcentrum opereren. Weliswaar is de Leidse politie geen voorstander van een ver bod op dit verschijnsel, maar de gemeente meent wel ïegule- rend op te moeten treden. Daartoe zal een wijziging in de APV worden aangebracht. De ze impliceert dat het wordt verboden „de gelegenheid te geven aan anderen ontuchtige handelingen te plegen of ver toningen te geven van welke aard ook". Burgemeester en wethouders zijn bevoegd de sluiting van een perceel te be velen, waarin dit verbod wordt overtreden, en een besluit daartoe aan te plakken aan dat pand. Bovendien wordt het verboden een dergelijk pand na de sluiting binnen te gaan. Het gemeentemes snijdt echter van twee kanten, want naast de APV-wijziging wordt ook een speciale verordening voor gesteld op het weren van c last in woonstraten. Daarmee zullen zowel sexclubs als fés, sociëteiten en studenten verenigingen en andere open bare gelegenheden kunnen worden aangepakt. Naast de vereiste vergunnin gen op grond van de drank en horecawet zullen deze in richtingen binnenkort ook een vergunning moeten hebben krachtens deze verordening, die in de wandeling de naam krijgt van „verloederingsver ordening". Elke nieuwe eige naar van een dergelijke inrich ting zal een vergunning moe ten aanvragen. De vergunning kan op elk moment worden ingetrokken als niet meer aan de bepalingen van de verorde ning wordt voldaan. Van een intrekking of weigering kan men in beroep gaan bij de gemeenteraad. De vergunning wordt gewei gerd als met reden is te vrezen dat de woonkwaliteit in de straat wordt aangetast en daaraan onvoldoende tege moet te komen is. Op overtredingvan de veror dening staat een geldboete van 300 gulden of twee maan den hechtenis. Alle houders van deze inrichtingen worden verplicht om te allen tijde controlle-ambtenaren toe te laten die belast zijn met de zorg voor de handhaving van deze verordening. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - De Willem de Zwijgerlaan is vanaf maandagmorgen 9.00 uur t/m donderdagavond voor alle verkeer gesloten. In die periode zal een door de gemeente ge huurde baileybrug worden op gebouwd, die het mogelijk maakt, dat vanaf vrijdagmorgen de Willem de Zwijgerlaan weer in de richting centrum voor het verkeer kan worden openge steld. Het autoverkeer in tegen gestelde richting zal echter ge durende vier maanden verplicht zijn, de maandagmorgen in gaande omleidingsroute, via het verkeersplein Gouwsluis, te vol gen. Deze verkeerstechnische proble men zijn een gevolg van een te bouwen fietsers- en voetganger stunnel onder de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van het in aanbouw zijnde lyceum. Voor fietsers zullen de tunnel- bouwwerkzaamheden aanzien lijk minder problemen opleve ren, omdat het voor hen vanaf aanstaande vrijdag, weer moge lijk is van de Willem de Zwijger laan, in beide richtingen, ge bruik te maken. Ook voor voetgangers zal de Willem de Zwijgerlaan vanaf donderdagavond weer begaan baar zijn. Universiteit hoopt op komst Boekovski Leiden De subfaculteitsraad den biologie van de Leidse Uni versiteit heeft dezer dagen in een vergadering met algemene stemmen een motie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat de Sovjet-Russische dissi dent Vladimir Boekovski, die enige tijd geleden de uitnodi ging aan de Leidse Universiteit zijn studie te voltooien heeft aanvaard, welkom is in de sub faculteit der biologie. De raad spreekt de hoop uit dat hij nog dit jaar in de gelegenheid zal zijn in Leiden te komen stude- Onassis Tegen Jacqueline Onassis is geen officiële aan klacht ingediend wegens het smokkelen van oudheidkundige voorwerpen uit Griekenland. In een Griekse weekblad was zij ervan beschuldigd met haar jacht stukken van oudheidkun dige waarde van het eiland Skorpios, privedomein van haar overleden echtgenoot Aristote- les Onassis, naar de Verenigde Staten te hebben meegenomen. Weteringse Girls dringt aan op regionaal voetbal Van onze sportredactie OUDE WETERING - In een schrijven aan de Afdelingen Den Haag, Dordrecht, Gouda, Rotterdam en Leiden, en aan de KNVB in Zeist, heeft het be stuur van de voetbalvereniging Weteringse Boys (Girls) op nieuw aangedrongen op een re gionale damesvoetbalcompeti tie. „Met negen, resp. tien speel sters", zo wordt in de brief ge steld, „verslaan wij de grote concurrent voor de titel in het seizoen '75-76. Een blamage voor het gehele damesvoetbal. Moeten wij doorgaan met elke wedstrijd met 3- tot 30-0 te win nen? Waar voetballen we dan nog voor?" Nadat in het schrijven de vraag wordt gesteld of het nu niet de tijd is eens serieus aan regio naal voetbal te gaan denken wordt vervolgd met een ernstige waarschuwing. „Als we nu niets doen is er over vijf jaar in het geheel geen damesvoetbal meer". Tot slot wordt er in de brief waarin de houding van de Leidse damescommissie laks wordt genoemd gevraagd om reacties van de desbetreffende afdelingen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3