FRANSE COMMUNISTEN OP WEG NAAR DE MACHT WINNAAR IN CONDITIE- HYS-INTERVAM EN ORWO GEEN SLAG jegoslaaf Ljubojevic reputatie eer aan OPERATIE DOELMAN NIET IN NEDERLAND PIOT: BELGIË EERSTE TRIOMF VAN HOOGOVENTOERNOOI Hennie Kuiper beste renner I van 1975 Weer biljart succes Martien van Deursen Nieuwe vrijheden moeten dictatuur vervangen Zo gaat dat dan. als je tegenstander Michael Tal heet. Ulf Andersson raakte er niet door onder de indruk, getuige de remise WIJK AAN ZEE Het verloop van de partij tussen Dvorecki (Rusl.) met wit en Ljubojevic (Joeg.) was: (siciliaans) 1. e2-e4, c7-c5 - 2. Pgl-f3. d7-d6 3. Lfl-b5+, Pb8-d7 4. d2-d4, Pg8-f6 5. Pbl-c3, a7-a6, 6. Lb5xd7+, Pf6xd7 7. Lcl-g5. h7-h6 8. Lg5-h4, g7-g5 9. Lh4-g3, Lf8-g7 10. 0-0, g5-g4 11. Pf3-h4, c5xd4 12. Ph4-f5, d4xc3 13. Pf5xg7 Ke8-f8 14. Pg7xf5, c3xb2 15. Tal-bl Pd7-f6 16. Lg3-h4, Lc8xf5 17. e4xf5, Dd8-b6. 18. Tfl-el. Ta8-c8 19. Tel-e3. Db6-b5 20. Lh4xf6, e7xf6 21. Te3-b3. Db5xf5 22. Tblxb2, b7-b5 23. h2-h3 h6-h5 24. Tb3-b4, d6-d5 25. h3xg4, h5xg4 26. Ddlxg4, Tc8xc2 27. Tb2xc2. Df5xc2 28. Tb4d4, f6-f5 29. Dg4-f3, Dc2xa2 30. Td4xd5. Da2-al^ 31 Td5-dl, Dal-e5 32. g2-g3, Kf8-g7 33. Df3-a3, Th8-h6 34. Da3-cl, De5-e4 35. Dcl-g5+, Kg7-h7, wit geeft het op. (Joeg) 0-1 Tal (Rusl)—Andersson (Zwe) 1/2-1/2 Szmetan (Arg>—Ligterink (Ned) 1-0 (VS) 0-1 Kusnir (Isr>—Lehmann (W-Dld.) 1/2-1/2 Hartoch (Ned)-Boersma (Ned) Westerinen (Finl.)Christiansen 1-0 Nikolac (Joeg.)—Marcus (Ned) Farago (Hong.)—Bellin (G-B) 1/2-1/2 Damesgroep: Ivanova (Buig)—Vreeken (Ned) 1/2-1/2 Vokralova (Tsj)—Baumstark (Roem) 1-0 vd Mije (Ned)—Erenska (Pol) 1-0 Belle (Ned—Belamaric (Joeg) 0-1 Teodorescu (Roem)—v.d. Gies- sen (Ned) afg. Lemacko (Buig.)—Bruinenberg (Ned) 1-0. DEN HAAG Bijna tweeduizend toeschouwers hebben gister avond op De Uithof vooral gedurende de laatste periode genoten van een strijd op leven en dood tussen de Haagse ijshockeyploeg HYS-Intervam en de Amsterdamse opponent Orwo. In een uiter mate sportieve wedstrijd werd een conditieslag gestreden waar aan geen einde kwam. Beide ploegen, die het uiterste hadden gegeven, moesten dan ook genoegen nemen met een gelijkspel van 5-5. Een voor beide niet geheel bevredigende uitslag, omdat elke speler zich tot en met de laatste seconde van het door spanning zinderende duel volledig had gegeven om alsnog een overwinning uit het vuur te slepen. Dat de eerste reactie van bij voorbeeld Harry Wielheesen te leurstelling verraadde was dan ook niet onbegrijpelijk. Juist hij was het, die in de laatste perio de de Hagenaars op een naar men vermoedde beslissende voorsprong bracht. Onder uit bundige aanmoedigingen van het razend enthousiaste publiek leek HYS de zege te veroveren, maar in de slotfase kwam Or wo, verdiend, langszij. Het moet echter voor de spelers genoeg doening geven, dat het publiek zich kostelijk amuseerde en de volgende keer ongetwijfeld weer in grote getale De Uithof zal bezoeken. Rust HYS had in het duel met Orwo doelman Cor Hoogendoorn rust gegund. André Lockhorst, be kwaam reserve-doelman, nam zijn plaats in. Maar toch was het Lockhorst die het eerste foutje maakte, waardoor de Amsterdamse opponent al na één minuut een geheel onver wachte voorsprong kon nemen. Uit een voorzet van William Klooster plaatste Leo Koopman de puck achter de verslagen Lockhorst. De Haagse ploeg leek even aan geslagen en Orwo greep die kans gretig om het driftige of fensief te vervolgen. De omme keer kwam echter al na vijf minuten, toen de uitblinkende Harry Wielheesen de puck uit een schot door de paal gekeerd zag worden. HYS herleefde op dat ogenblik en startte, ge steund door het publiek, een heftig offensief. Enkele minuten later mondde dat uit in de ver diende gelijkmaker van Dave Bell. Maar Orwo bleef gevaar lijk en doelman Lockhorst moest in die fase van de strijd dan ook herhaaldelijk reddend optreden. Orwo speelde gedurende de eer ste periode een uitgerekend spelletje. Het had een tactiek uitgestippeld, die HYS naar een nederlaag moest voeren. Met defensief spel liet men de tegenstander komen om door middel van levensgevaarlijke uitvallen te scoren. Het tweede Amsterdamse doelpunt was er een voorbeeld van. Corky de Graauw was na twaalf minuten de maker van de tweede Am sterdamse treffer. Het offensief van de Hagenaars hield echter aan. Er werden diverse kansen onbenut gelaten, maar dat was zeker niet in de laatste plaats een verdienste van doelman Cor van Veller, die een bijzondere bijdrage leverde in de uiteinde lijke uitslag. Rob Hagendoorn kwam ondermeer alleen voor Van Veller, die de puck met het been wist weg te werken. De wederom verdiende gelijkmaker van HYS kwam toch. Uit een voorzet van Dave Bell bracht de onopvallende, maar constant goed spelende Ron Weiland HYS naast de opponent. Derde keer Ook in de tweede periode wij zigde het beeld van de wed strijd zich niet. Toch was het weer Orwo, dat voor de derde keer een voorsprong bewerk stelligde. Leo Koopmans, ma ker van de eerste treffer, bracht Orwo op een voorsprong van 3-2. HYS wilde echter niet buigen voor de tegenstander. Hoewel elke tegentreffer een geduchte knauw aan het zelfvertrouwen gegeven moet hebben, slaagde de ploeg er telkens weer in zich te herstellen. Nu was het Jerry Schaffer, die de duizenden op de tribunes weer hoop gaf. Uit een voorzet van Hagendoorn scoorde hij. Harry Wielheesen zorgde vervolgens voor de eer ste maal in die wedstrijd voor een Haagse voorsprong, nadat hij de puck van Dave Bell had ontvangen. Op dat moment had HYS door kunnen stoten, maar het was doelman Van Veller die meer Haagse doelpunten in de weg stond. Het was dan ook een teleurstelling toen Jos Bles uit een contra-attack de Amster dammers weer naast de Hage naars bracht. Hagendoorn had de tweede periode nog met een voorsprong voor HYS kunnen afsluiten, maar de buitenkant van de paal keerde zijn schot. In de laatste periode werd een ware conditieslag geleverd, die iets meer kansen voor HYS dan voor Orwo bood. Wielheesen bracht dan ook de stand op 54, maar de felle Amsterdam mers kwamen via Lew alsnog op 5—5. JOS HEYMANS Uitslag Nijmegen-Heerenveen 9-4 (5-4, 0-0, 4-0). LEIDSE COURAN' PAGINA 11 2ATERDAG 17 JANUARI 1976 DEN BOSCH De „Club van 48", bestaande uit wielerdeskundigen, heeft Hennie Kuiper gistermiddag in Den Bosch gekozen tot renner van het jaar 1975. LUIK Een van de belangrijkste spelers van het Belgische natio nale elftal, doelman Christian Piot, heeft gisteren een operatie aan zijn knie ondergaan en zal in de kwartfinale van het toernooi om de Europese beker niet tegen Nederland uitkomen. Piot raakte zondag geblesseerd tij dens een wedstrijd van zijn club Standard Luik. Aanvankelijk werd aangenomen dat hij slechts een lichte blessure had opgelopen. Later bleek dat de kruisbanden van de knie waren beschadigd. Volgens zijn arts zal hij dit seizoen waarschijnlijk niet meer spelen. De interland tyederland-België wordt op 24 en 25 april gespeeld. Doelman Piot in actie tijdens „een" Neder land—België. De volgende keer zal hij er niet bij zijn. DEN HAAG Na vorige week de districtstitel in de finale tweede klas libre te hebben veroverd gaat Martien van Deursen na drie ronden in de finale driebanden groot eerste klas alleen aan de leiding, op twee punten gevolgd door Ge rard Ritman en Jan Comelisse. Voor spanning zorgden Nico Dofferhoff en Ad van Herp. die een fraai gespeelde remise reali seerden (30 caramboles in 50 beurten), terwijl ook Harry de Waart en Jan Aalmers daar niet voor onder deden en laatstge noemde met het kleinste ver schil won: 29-30/57. André Meere heeft zijn vorm nog niet gevonden en sluit de ranglijst. Uitslagen: Aalmers-Ritman 26-30/51. Cornelisse-Meere 30-27/62, Doffer- hoff-v. Deursen 22-30/57. De Waart-v Herp 24-30/45. Ritman-Meere 30- 19/65, Cornelisse-de Waart 23-30/69. v. Herp-Cornelisse 30-30/50, v. Deur- sen-Aalmers 30-11/44, v. Herp-Corne- lisse 22-30/59, de Waart-Aalmers 29- 30/57, v Deursen-Meere 30-18/56, Rit- man-Dofferhoff 21-30/65 der geval eer aan en wierp olie op het vuur bij diegenen die in hem een serieuze kandidaat voor het wereldkampioenschap zien. Dat is misschien wat over dreven, maar de Joegoslaaf zal ernstig meetellen in het Hoogo ventoernooi van 1976. Hij deed het ook in het IBM-toernooi van vorig jaar, waar hij in de laatste ronde de eerste plaats opeiste. Toch trok Ljubojevic gisteren niet de meeste belangstelling. Die ging naar Tal-Andersson. Mikhael Tal, vriendelijk ver strooid, ziet er zelfs achter de tafel zelden krijgshaftig uit. Hij is enigszins uitgegroeid tot een sprookjesfiguur, die in 1961 in het eerste hoofdstuk de jongste wereldkampioen uit de historie werd door de reus Botwinnik te verslaan. Hij is nog geen veer tig, maar wel een waarlijke schaakduivel, die donder en bliksem kan oproepen. Een to venaar in de combinatie. Tal had wit tegen de piepkleine Uif Andersson. de Zweed die tegenwoordig in gehuwde staat trainer is van de Cubaanse schaakgroten. „Ulfje" Anders son wordt hij niet zelden ge noemd, maar achter het bord is hij een tijgerkat. Vele opponen ten vergissen zich in hem en zelfs Tal, favoriet in Wijk aan Zee, verslikte zich gistermiddag in de kleine Zweed. Tal varieer de in een Siciliaan zeer bree duit. met een pionnenfront e4- f4-g4 en daarna nog g5. Een aanval tegen de zwarte koning kwam er echter niet van. An dersson stond pal. Remise. Grootmeestergroep Kurajica (Joeg.)—Bohm (Ned.) afg. Langeweg (Ned)—Ree (Ned) 1/2- 1/2 Sosonko (Ned)—Browne (VS) 1/2-1/2 Smejkal (Tsj)Olafsson (IJ- sDl/2-1/2 Dvorecki (Rusl.)—Ljubojevic Teleurgesteld zocht Harry Wielheesen de kleedkamer op Voor hem. de maker van het beslissende doelpunt (zo leek het) was de domper het grootst Kuiper, die vorig jaar onder meer nationaal- en wereldkampioen op de weg bij de profs werd, ontving de Gerrit Schuitetrofee. Kuiper is de opvolger van Joop Zoetemelk. André Gevers, wereldkampioen op de weg bij de amateurs, werd uitgeroepen tot renner van de toekomst. Vorig jaar viel Roy Schuiten deze eer ten deel. (links) Hennie Kuiper en André Gevers draaiden de rollen eens om. Wel met de wetenschap dat de wielermiss de verloofde van Gevers was. AAN ZEE - Het nieuwe van het Hoogoventoer- niet meer schoon. De hebben hun eerste beschreven, voor Dvo- t Rusland is hij beklad, kreeg een verschrik- pak slaag van de Joego- Ljubojevic. De winnaar wel zwart en koos een van het Siciliaans, die niet geheel vrij van smetten Ljubojevic deed er per zaken mee en behaalde in 1975 de succesvol- toernooischaker, deed zijn het nieuwe jaar in ie- (Van onze correspondent Walter Schwarz) PARIJS De Franse communis ten zijn bezig om hun veiligheids gordels vast te maken voor een in hun stellige verwachting rechtstreekse vlucht naar de macht, waar ze op z'n laatst in 1978 aan hopen te komen. Om hun stij ging wat te vergemakkelijken heb ben ze wat ideologische bagage overboord geworpen, waaronder oude ideeën als de dictatuur van het proletariaat en het Socialisti sche Internationalisme. Zij zijn nu begonnen openlijk stelling te nemen tegen psychiatrische gevangenissen, werkkampen en andere vormen van „mis bruik van macht" in de Sovjet-Unie. En zij beloven hun toekomstige kiezers nu dat zelfs als zij aan de macht komen zij hun opposi tiepartijen zullen blijven respecteren en zich weer terug zullen trekken als ze in een daaropvolgendeverkiezing weer verslagen zouden worden. Als zij met deze manoeuvres de kiezers kunnen overtuigen tussen nu en de verkie zingen van 1978 die in geval van een crisis wel eens eerder zouden kunnen komen dan bestaat er een goede kans dat de com munisten er zullen komen. Het huidige linkse samenwerkingsverband socialisten en communisten heeft ongeveer de helft van de kiezers achter zich en bij de huidige stijging van de werkloosheid en de inflatie verschuift het politieke zwaartepunt nog steeds naar links. Alles bij elkaar betekent dit nog niet dat de communisten geloven dat het ogenblik van de revolutie is aangebroken. In tegen deel, hun nieuwe koers wijst erop dat zij erin berusten de macht te moeten gaan delen met de socialisten, en misschien nog met andere bondgenoten in het Franse bur gerlijke, verdeelde veel-partijensysteem, waarmee zij geleerd hebben te leven. Deze berusting is op zichzelf nog niet vol doende. De kiezers zullen ervan overtuigd moeten worden dat het echt gemeend is. en dat het aan de macht helpen van een rege ring die communistisch of deels communis-- tisch is, niet noodzakelijk zal leiden tot een één-partijstelsel, centraal gedirigeerde ar beid, psychiatrische gevangenissen en de hele rest. Dus is er nu een gigantische public-rela- tionscampagne gelanceerd: perscampagnes, interviews voor de televisie, „vrijheids"-cam- pagnes, pamfletten en tenslotte het 22e Par tijcongres dat volgende maand gehouden zal worden. Aanpassen Het centrale thema, waar alles steeds om draait, is de vrijheid. Niet die theoretische Marxistische vormen van vrijheid die steeds weer neerkomen op een eindeloos gepraat over de theorie, maar echte alledaagse vor men van vrijheid in het Frankrijk van van daag, dat in tegenstelling tot het Rusland of Bulgarije of Oost-Duitsland van vandaag dus persvrijheid, vrijheid van oppositie, vrije verkiezingen, de vrijheid om naar het buitenland te gaan, de vrijheid om het er niet mee eens te zijn. „We leven niet meer in 1848 of 1871 óf 1917", zei partijleider Georges Marchais onlangs in een televisie-interview, het historische inter view waarbij hij niet minder dan de dicta tuur van het proletariaat overboord gooide. „Wij moeten ons aanpassen. Het woord dic tatuur past ons in de tegenwoordige wereld niet meer. Dat woord heeft bijbetekenissen die nu niet meer passen. Zelfs het woord proletarisch hoewel het nog steeds zijn wetenschappelijke betekenis heeft past ons tegenwoordig niet meer. Wij willen alle salaris- en loontrekkenden achter ons ver enigen. niet alleen de handarbeiders." Het valt niet te verwonderen dat dit krasse taal was in de oren van de plaatselijke partijbonzen van de 23.178 partijcellen die over heel Frankrijk in fabrieken, steden en plattelandsdistricten bij elkaar komen. Een van hen zei: „Ik ben opgegroeid met het theoretische socialisme en de dictatuur van het proletariaat. Het een is toch zeker een wezenlijk deel van het ander, hoe kun je anders het socialisme vestigen?" Marchais wil deze hele zaak grondig bespro heids"-koers tot rijpheid kwam De oor sprong daarvan wordt gewoonlijk herleid naai 1968 toen de partij de invasie in Praag veroordeelde (ze had instemming betuigd met de invasie in Boedapest in 1956). Op een conferentie van de communistische par tijen uit „kapitalistische" landen in 1974 in Brussel werd de nieuwe koers uitgestippeld. Afgelopen november werd deze koers nog eens bevestigd toen Marchais naar Rome ging om met de Italiaanse communisten een gezamenlijk handvest van vrijheden te on dertekenen. In Frankrijk zelf werd de nieuwe campagne afgelopen zomer gelanceerd door de publi catie van het „Handvest van Vrijheden". Dat document is nu grotendeels opgenomen in de lange ontwerp-resolutie die aan het 22e partijcongres zal worden voorgelegd. Deze opsomming van vrijheden laat niets aan de verbeelding over, van vrije verkiezingen tot vrijheid van godsdienst. Zelfs de mate van staatstoezicht op de media in Frankrijk wordt als te groot beschouwd. Oprecht? Zijn de communisten oprecht, en zullen ze geloofd worden? Marchais is een briljante voordrachtskunstenaar op de televisie, met zijn grote flikkerende ogen en een gezicht dat uitdrukking geeft aan iedere emotie. Hij .wekt het beeld van „Grote Neef" bij 53 procent van de bevolking, volgens een recen te opiniepeiling. Dat is een minder warm beeld dan dat van „Grote Broer" of zelfs dat van „Oom", en voor de linkse kiezers en de liberalen van het midden komt de degelijke, rustigspre- kende socialistenleider Mitterand als een betrouwbaarder figuur over. Maar naarmate de vrijheidscampagne meer indruk begint te maken, hoopt Marchais zijn rivaal ook op dat gebied in te halen. Een van de gevaren van de nieuwe campag ne is dat die wel eens té goed zou kunnen slagen. De communisten eisen nog steeds voor zich het recht op de enige revolutionai re partij te zijn op het politieke toneel, en de enige partij die werkelijk de arbeiders vertegenwoordigt. Maar als nu hun eigen beeld aanvaard wordt, dat zij tolerante libe rale hervormers zouden zijn, kunnen zij dan nog als revolutionair geaccepteerd worden0 En hoe kunnen zij nog de partij voor de arbieders zijn, als zij nu ook de woordvoer ders willen zijn voor iedereen behalve de- grootste monopolies? Als de campagne te goed slaagt, dan zal niemand verbaasd zijn om. als de verkiezin gen eenmaal voor de deur staan, het politie ke apparaat van Marchais nog een koerscor rectie-raket te zien afvuren om de balans weer te herstellen. (Copyright The Guardian) George Marchais. briljante voordrachtskunstenaar ken zien op het partijcongres. De felste weerstand wordt verwacht van de kant van de „revolutionair-communistische" opposi tie. waarvan de leiders al hebben aangekon digd dat ze „alles in het werk zullen stellen om dit kwalijke voorstel te dwarsbomen dat naar voren is gebracht door zeer opportunis tische elementen ten koste van de samen hang en eenheid van de partij Maar de eenheid wordt niet werkelijk be dreigd. Het Politbureau staat over het geheel genomen als één man achter Marchais, en de lagere partijbonzen in de provincie hoe ven waarschijnlijk alleen maar van de mo derne tendenzen op de hoogte gebracht te worden. Een redactiemedewerker van L'Hu- manité, het dagblad van de partij, stelde het als volgt: „Wat er nu hardop gezegd wordt is wat we al jaren gedacht hebben." Hij had het over de reakties van zijn partij op een BBC-reportage over de toestand in een werkkamp in de Sovjet-Unie, waarbij een woordvoerder toen zei dat als de film een juiste voorstelling van zaken gaf, die een „niet te verdragen" beeld gaf van de toe stand m de Sovjet-Unie. Het heeft lang geduurd voordat de „vrij-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11