Aantal werkloze mannen stijgt met 70 procent men t LOTTOSPELER VOELT ZICH OPGELICHT DOOR SPORTTOTO BOTTERDAM BOEKT TRIEST RECORD Veel kinderen lope knikvoetenplatvot Veel kinderen lopen kans op knikvoetenplatvoeten en hamertenen DIJKGRAAF DELFLAND: Beveiliging van ons land aan waterschappen overlaten Rechtszaak ontvoering dr. Herrema Vrouwelijke rangeerders VRIJDAG lö JANUARI 1970 LEIDSE COURANT"-' PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) „De van oudsher gunstige positie van Botterdam in het landelijke ar- ieidsmarktbeeld is volledig ver dwenen. Het afgelopen jaar is in de Maasstad de werkloosheid onder mannen met 70 procent ;estegen." Dit schrijft de direc- eur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Rotterdam in lijn jongste arbeidsmarktover- licht. Sind december bedroeg het gere- (istreerde aantal werldoze man- ïen 10.223 en het aantal vrouwen Ongeveer een kwart van de ingeschreven werklozen be staat uit vreemdelingen en rijks genoten. De directeur van het GAB ziet nog geen verandering ten goede in het verschiet. Wel constateert hij dat een deel van de werklozen moeilijk tot sollici tatie is te bewegen. „Voor zover het wel zover komt, wordt angst vallig vastgehouden aan verwor ven rechten met betrekking tot salaris en aard van het werk", zo schrijft hij. Ook de werkgelegenheidssituatie in de gehele provincie Zuid-Holland ziet er wei nig florissant uit. De werkloosheid steeg het afgelopen jaar met 46,7 procent tegen een landelijk gemiddelde van 44 procent. De vraag naar personeel nam in Zuid- Holland met 30,5 procent af. Eind decem ber bedroeg de geregistreerde arbeidsre serve in de provincie 31.896 mannen en 9.507 vrouwen. De hoofdinspecteur-directeur voor de Ar beidsvoorziening in Zuid-Holland, drs. J. L. Westhoff zei eveneens voorlopig geen verbetering van de werkgelegenheid te -verwachten, gezien de ontwikkelingen in met name de metaalindustrie, de visserij, de havens en de scheepvaart. Alleen in de bouw ziet hij enige verbetering. Toch ziet het Gemeente Energiebedrijf van Rotterdam enige aanwijzingen dat de industriële bedrijvigheid in het Rijn mondgebied, vaak het trekpaard van de nationale economie, een licht stijgende lijn vertoont. Dezer dagen kwam het GEB met cijfers, waaruit blijkt dat er in december ruim 20 procent meer electrici- teit was afgeleverd dan de maand daar voor. Volgens een woordvoerder van het GEB moet dit worden toegeschreven aan een grotere consumptie door de industrie. Dit wordt min of meer bevestigd door de arbeidsinspectie in Rotterdam, waar men een voorzichtige daling heeft gecon stateerd in het aantal aanvragen om werktijdverkorting. De wethouder voor economische aangele genheden in de Maasstad heeft opdracht gegeven de electriciteitsdjfers uit te split sen, zodat zwart op wit komt te staan op wiens rekening het grotere verbruik moet worden geschreven. Daarop vooruit lopen vindt hij nog wat griezelig, maar wel wilde hij zeggen, „dat er nu een lichtpunt te zien is". Op de blanke top.. De toestand rond het Btoemendaalse strandpavlt- bieden aan het springtij van gisterenmiddag, 's |oen „Parnassla" Is nog steeds precair. Men had Ochtends ging de wind echter liggen, zodat het In allerijl een provisorische golfbreker op het paviljoen nog steeds zijn wankele plaatsje kan strand aangebracht om het hoofd te kunnen behouden. DEVENTER De 63-jarige B. Overing uit Deven ter voelt zich door het sporttotobureau opgelicht. Hij meende in lotto nummer 51 een aantal prijzen gewonnen te hebben, samen een bedrag van onge veer 35.000 gulden. Hij zal van dit bedrag echter naar alle waarschijnlijkheid geen cent krijgen uitbetaald, omdat volgens het bureau van de Sporttoto in Den Haag zijn formulieren niet zijn aangekomen. „Ik voel me opgelicht. De Nederlandse lotto vind ik een louche zaak. De formulieren zijn, zoals de reglementen luiden, per aangetekende post verzon den. Van het totobureau krijg ik doodleuk een gestencild briefje terug waarin staat dat mijn formulieren niet zijn aangekomen. Zo'n stenciltje dat wijst er toch op dat het veel vaker voor komt?", aldus de heer Overing die inmiddels rechtskundige hulp heeft ingeroepen, omdat hij er van overtuigd is en kan bewijzen, dat hij recht heeft op die 35 mille. Hij overweegt een kort geding aari te spannen tegen het totobureau. Directeur Paul Lut van de Sporttoto houdt zich aan de reglementen; de Sporttoto keert alleen' prijzen uit op goede formulieren die het bureau in handen heeft. Voor wat er buiten het gebouw met de formulieren gebeurt kan de Sporttoto geen verantwoording dragen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Knikvoeten, platvoeten, doorgezakte voeten en hamertenen. Dat krijgen kinderen die op slecht schoeisel lopen en niet zijn gezegend met van nature oergezonde voeten. Sjaak Kerstjens weet daar alles van. Hij is orthopaedisch maat schoenmaker (in Leiden) en verdient dus zijn brood met het vervaardigen van speciale stappers voor voeten die aan vaak deze categorie euvelen lijden. t cijfers, waaruit blijkt dat er in t ruim 20 procent meer electrici- afgeleverd dan de maand daar- ilgens een woordvoerder van het iet dit worden toegeschreven aan ;re consumptie door de industrie, dt min of meer bevestigd door idsinspectie in Rotterdam, waar voorzichtige daling heeft gecon- in het aantal aanvragen om verkorting. ouder voor economische aangele- n in de Maasstad heeft opdracht de electriciteitsdjfers uit te split- at zwart op wit komt te staan s rekening het grotere verbruik rden geschreven. Daarop vooruit ndt hij nog wat griezelig, maar le hij zeggen, „dat er nu een t te zien is". Anderhalve cent Het leger heeft soldaten In alle soorten en maten. Deze twee Westdult8e soldaten zijn daar wel een erg sprekend voorbeeld van. De 19-Jarlge Wolfgang Delp meet maar liefst 2.14 mtr., terwijl zijn 18-Jarlge collega Wolfgang Kayser het met 1.59 mtr moet doen. Behatve de voornaam hebben de mannen nog een ding gemeen... de maat van hun helmen Is dezelfde. DELFT (ANP) "De praktijk is het krachtigste argument om de beveiliging van ons land tegen het water over te laten aan de waterschappen", aldus mr. A.P. van den Berg gisteravond bij zijn installatie tot dijkgraaf van het Hoogheemraad schap Delfland. „Alle waterschappen, van Groningen tot Zeeland, waren tijdens de afgelopen storm als één man paraat. Dat is de kracht van het functionele bestuur", aldus de nieuwe dijkgraaf. De heer van den Berg reageerde hiermee op de visie van Provinciale Staten van Groningen, nl. dat alge meen bestuur de voorkeur verdient boven bestuur van een waterschap. Het waterschap zou op een te enge belangenbehartiging gericht zijn. „De wa terschappen kunnen het gerust met die stelling eens zijn, maar daarmee is functioneel bestuur niet overbodig geworden", aldus de heer van den Berg. Nederlandse bloementelers maken Belgische markt kapot" Aantal buitenlandse gasten steeg DEN HAAG (ANP) - Het aan tal buitenlandse hotelgasten is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in de eerste negen maanden van 1975 met 16,4 procent gestegen ten opzich- |te van dezelfde periode in 1974. Amsterdam profiteerde het meest van de toename. Het aan tal buitenlandse gasten steeg I met 48.000, het aantal overnach- I tingen met 155.000. De drie an dere grote steden moesten zien dat er een geringer aantal bui- I bilanders op bezoek kwam, in «erig Nederland nam het bui- I lenlands bezoek toe. De Duitsers bleken het meest in Nederland te logeren, daarna volgden de Britten, de Amerika nen en Fransen. Vooral de Brit ten en Fransen zijn in grotere aantallen gekomen dan voor heen; Amerikanen en Japanners kwamen minder. Omgewaaide tornen hoeven «iet gekapt (Van een onzer verslaggevers) „Zeker tachtig procent van de op 3 januari omgewaaide bo men kan weer overeind gezet worden en hoeft dus niet ge kapt te worden," aldus de heer E. van der Woude, direkteur van een kraanbedrijf te Sneek. Technisch is het geen probleem: er kan met eenvoudige takels heel wat gedaan worden. (Kos ten per boom tussen de 50 en 100 gulden) Na een paar jaar zullen de wortels zich hersteld hebben en staat de boom weer stevig. De heer van der Woude denkt aan een grote aktie, waarbij .vrijwilligers de naar schatting 500.000 omgewaaide bomen in ons land zouden kunnen redden. DUBLIN (APF) - Vijf vermoe delijke medeplichtigen aan de ontvoering en gijzeling van dr. Tiede Herrema zijn gisteren door een speciaal hof in Dublin in staat van beschuldiging ge steld, maar in afwachting van het proces tegen betaling van borgtocht vrijgelaten. Onder het gisteren aangeklaag de vijftal bevindt zich het echt paar Michael en Catherine Hall, in wier woning dr. Herrema drie weken werd vastgehouden. De andere verdachten zijn het echt paar Joseph en Brigid Bailey uit Monasterevin, en David Dunne uit MountméUick. Callagher en Coyle, de gijzelaars van dr. Her rema, zitten nog in voorarrest en zullen op 23 februari door dit speciale hof berecht worden. Dat neemt niet weg dat hij met grote instemming reageert op het rapport van de Eindho- vense Stichting Voet en Schoeisel, waarover wij giste ren berichtten. Steekproeven die in opdracht van die Stich ting zijn uitgevoerd, hebben aangetoond dat te kleine schoenen worden gedragen door niet minder dan 70% van de kinderen. „Ouders letten er domweg niet op", weet Sjaak Kerstjens. „Ze gaan er vanuit dat een schoen past als de kindervoet er min of meer gemakkelijk ingaat en het kind geen pijn heeft. Wan neer het schoeisel et dan nog een beetje leuk uitziet, zijn ze tevreden. Maar de kwestie is dat een schoen echt heel krap moet zitten voor een kind pijn gaat voelen. Want zo'n kinder voet is nog zó onvolgroeid en zwak, dat heeft nog zoveel kraakbeen, dat het zich heel gemakkelijk voegt naar de schoen. Het kind voelt zelf geen ongerief. Maar intussen wordt de normale ontwikke ling van de voet belemmerd, waardoor vervormingen optre den die vaak pas op veel latere leeftijd pijn gaan doen bij het lopen. Als het een beetje te genzit kan die pijn zelfs tot hoog in de ruggewervel trek ken. Dan is Leiden natuurlijk in last en moet ik aan de slag om schoenen te maken die precies op die individuele ver vorming zijn afgestemd. Dat is vanzelfsprekend enorm kost baar". Wat te doen om al die ellende te voorkomen? „Eigenlijk iede reen, maar zeker kinderen tot 16 jaar moeten op geen andere dan op zogenaamde correctie- schoenen lopen. Dat zijn schoenen die per lengtemaat vier breedtematen hebben. Bo vendien zit er een zooltje in dat in lichte mate de vorm van de voet volgt De lengte die een schoen van binnen moet hebben kan je vaststellen door bij de lengte van de voet zo'n 12 14 millimeter op te tellen. De lengte van de voet loopt van het uiterste puntje van de ronding van de grote teen tot het uiterste puntje van de ronding van de hiel. Dat kan je heel eenvoudig meten door het kind op een stuk papier te laten staan en teen en hiel af te tekenen. Wat de breedte betreft: van de hiel tot waar de voetbeentjes begin nen, moet een schoen goed sluiten. Wat zich daarvoor be vindt, moet ruim zitten. Dat is belangrijk om te weten. Niet zozeer om de schoenhan delaar te kunnen controleren als wel om steeds in de gaten te kunnen houden of kinderen Tuberculose bij vee steekt de kop op MIDDELBURG (ANP) - De tu berculose onder runderen steekt, vooral in Zeeland en Brabant, weer de kop op. Ooor- zaak hiervan is de clandestiene invoer van vee uit Frankrijk en België, aldus zei dr. J. Tesink, directeur van de stichting Ge zondheidsdienst voor dieren, gisteren tijdens de jaarvergade ring van de Gezondheidsdienst in Middelburg. Tot op heden is het niet moge lijk gebleken deze clandestiene invoer in te dammen. De illegaal geïmporteerde runderen be schikken niet over een geldig gezondheidscertificaat en zijn dus ook niet onderzocht op tbc, abortusbang en leucose. Legaal ingevoerde dieren worden wel aan een strenge controle onder worpen. Dr. Tesink geeft de vee houders en handelaren het ad vies alleen deze dieren te kopen. De Amerikaanse of Canadese griep, een infectieziekte die vooral runderen aantast, neemt in Nederland bedenkelijke vor men aan. Door deze ziekte krij gen de runderen hoge koorts en loopt de melkproduktie terug. Betere hygiënische maatregelen en inentingen kunnen deze ziek te in belangrijke mate voorko men, aldus dr. Tesink. hun schoenen nog niet onti groeid zijn. Kindervoeten groeien met onregelmatige tus senpozen. Soms staan ze maanden stil en dan gaat het opeens in heel korte tijd heel sneL Dat betekent dus dat schoenen die nog niet zijn ver sleten inmiddels al wel veel te krap kunnen zijn. Ouders moeten daar voortdurend alert op zijn. Wat de vorm aangaat: die mag niet al te zeer afwij ken van de natuurlijke lijn van de voet Plateau-schoenen bijvoorbeeld, met van die hoge klossen onder de hiel, zijn ver schrikkelijk slecht Die kun nen een voet volkomen te gronde richten. Een tweede belangrijk punt is het mate riaal van het schoeisel. Boven werk en onderwerk moeten van leer zijn. Anders is de warmte- en vochtregeling niet goed. Van welk materiaal de zool is gemaakt doet er minder toe". Een verschrikkelijk kostbare zaak tenslotte, hoeft de regel matige aanschaf van solide kinderstappers volgens Kerst jens niet te zijn. „Reken op gemiddeld twee paar per jaar", zegt hij. „Dat is een BRUSSEL (ANP) Belgische bloementelers en -handelaren verwijten Nederlandse telers van snijbloemen dat ze de Bel gische markt „kapot" maken door illegale invoer van snij bloemen in België. Het Belgische ministerie van Fi nanciën en de douane zouden oogluikend toestaan dat grote hoeveelheden zwarte Neder landse bloemen de grens over worden gesmokkeld en daar worden verkocht aan grossiers en de kleinhandel. De oorzaak van het bestaan van deze zwarte markt voor bloe men is het grote verschil in BTW op snij- en sierbloemen in beide landen. In Nederland be draagt de BTW 4 procent en in België maar liefst 18 procent. Het Belgische ministerie van Fi nanciën zegt dat er een ver scherpte controle wordt uitge voerd en dat er al heel wat boetes zijn uitgedeeld. Tegen een verlaging van het BTW-ta- rief verzet men zich echter om „budgettaire" redenen. De Belgische bloemenkwekers geloven niet zo erg in die ver scherpte controle. Veel Neder landse vrachtwagens blijken ex tra ladingen bloemen te vervoe ren, die zwart worden verkocht. uitgave van 130 150. Met een beetje geluk kan je vaak nog in de opruiming terecht ook. De schoenhandelaren blijven nogal eens in hun maag zitten met echt goeie bij NS? UTRECHT (ANP) De vrouw is bij de NS in opmars. Tot nu toe specifiek mannelijke func ties worden steeds meer door vrouwen vervuld. De NS be kijkt nu of in de toekomst wel licht vrouwen in aanmerking komen voor het rangeerders- vak, een toch veel spierkracht vragende functie. De NS telt momenteel al wat vrouwelijke seinhuiswachters, alsmede twee conductrices (een in Den Haag en een in Rotter dam). Tot nu toe heeft de NS circa 20 meisjes geschikt bevon den voor het conducteurschap, maar toen puntje bij paaltje kwam trokken de meisjes zich terug. Tot nu toe hebben ook enkele meisjes gesolliciteerd naar het vak van machinist, maar zij kwamen geen van allen door de test heen. schoenen, die er dan mis schien wat minder modieus uitzien. Ik zelf maak vaak mijn eigen schoenen, maar an ders koop ik ze altijd in de uitverkoop". Glad Nu is eindelijk duidelijk, waarom ze Schmelzer ..de gladde tekkel" noemen. Die man smeert zich in met Gulf olie. Geloofwaardig Oud-minister Roolvink, thans AR-Kamerlid, in een interview vorig jaar in Elseviers Magazi ne, sprekend over de nood zaak om onze inkomens te be perken: „Het besef dat er niet meer te verdelen valt dan onze volkshuishouding kan opbren gen, dat besef zal eenieder, van hoog tot laag, duidelijk moeten zijn en wie dit nog steeds niet kan omvatten zal tot het inzicht moeten komen, dat ook in een welvaartsstaat de bomen niet tot in de hemel groeien". Geloofwaardig (2) Hoofdredacteur Hoogendijk vorig jaar in een commentaar in zijn blad: „De tijd van loonsverhogingen is voorbij. De enige oplossing is dat de regering met een machtigings wet komt, waarin stringente beperkingen worden vastge steld, zodat alle Nederlanders op een rechtvaardige manier volgend jaar de broekriem moeten aanhalen". Geloofwaardig (3). Gelezen: „Roolvink behoort tot een partij die evangelisch geïnspireerd tegen „de gulzige mens" optornt en vanwege de nagestreefde soberheid de tv.- reclame wil afschaffen". Afhankelijk Sommige politici zijn beroeps halve dermate afhankelijk ge worden van multinationals, dat zij belang hebben bij het voortbestaan ervan. Verwijt FNV-voorzitter W. Kok heeft de negen topfiguren uit het bedrijfsleven verweten dat zij met hun open brief aan de regering invloed willen uitoe fenen op de politieke besluit vorming en de polarisatie be vorderen. Het komt zelden voor dat een leermeester zijn leerlingen ver wijt dat zij hun les zo goed geleerd hebben. Ruil Indiase voetballiefhebbers kunnen vrijkaartjes krijgen voor wedstrijden om het natio nale voetbalkampioenschap in de staat Kerala, mitszij zich laten steriliseren. Het aan bod voor vrijkaartjes voor de halve finale en de finale is afkomstig van de nationale or ganisatie voor geboorterege ling. Men heeft ook aan de besluitlozen gedacht. In het voetbalstadion wordt een me disch centrum ingericht waar artsen zullen klaar staan om eventueel nog vlak voor de wedstrijd gegadigden voor een gratis toegangsbewijs te steri liseren. De vrijkaartjes wor den verstrekt naast de gebrui kelijke som geld die op grond van het geboortebeperking sprogram door de regering wordt uitbetaald aan mannen die zich onvruchtbaar laten maken. Concentratiekamp Een Westduitse rechtbank heeft bepaald, dat het toege staan is legbatterijen te om schrijven als „concentratie kampen". Het hof stelde hier mee een kippeboer in Dussel- dorf in het ongelijk, die zich in zijn goede naam had aange tast gevoeld toen prof. Bern- hard Grzimek, een bekend die renbeschermer, legbatterijen „concentratiekampen" had ge noemd, waar kippen „concen tratiekampeieren" leggen. Gr zimek heeft gezegd, dat er in de Bondsrepubliek 60 miljoen concentratiekampkippen zijn. De kippeboer had er be zwaar tegen gemaakt op deze manier impliciet voor „kamp bewaarder" te worden uitge maakt. mr* Compensatie De 31-jarige Amerikaanse me vr. Clare Tomie en haar man Frank uit Sterling Heights bij Detroit hebben recht op een schade-uitkering van 275.000 dollar van Bloom Associates, een coöperatie van mondchi- rurgen in Detroit De Tomie's hadden om het smartegeld ge vraagd omdat mevrouw Tomie sinds een kaakoperatie geen enkele passie meer voelde als zij haar man kuste. De opera tie was nodig geweest omdat een röntgenfoto had aange toond. dat na een tandbehan- deling een stukje van een afge broken boor in de kaak was vastgegroeid. Het passieloze kussen van mevrouw Tomie had naar haar zeggen geleid tot spanningen in de verhou ding met haar echtgenoot. Veilige voorruit al twee jaar in de ijskast Luxemburg ANP) Het wach ten is op de ministerraad van de EEG-landen om te komen tot een Europees besluit over het verplicht stellen van voor- niiten van auto's van gelaagd in plaats van gehard glas. Noch bij de Europese Commissie, noch bij het Europese Parle ment bestaat er verzet, maar men wacht nu al twee jaar op de ministers. De belangrijkste Europese auto- mobielindustriën en glasfabrie ken zullen de invoering van ge laagd glas steunen. Alleen Vauxhall en Audi/NSU zijn ab soluut tegen, aldus de Westduit se socialist Horst Seefeld. Maatschoenmaker Sjaak Kerstjens, een vakman die met veel geduld probeert te herstellen, wat door achteloosheid van ouders is misvormd

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7