Gymles zit Warmondse leraren erg dwars Bierfleshuisje Een tuintje vol kabouters Just Jaeckin schiet weer mooie plaatjes Ere-penning van Koningin voor jubilerend Excelsior Reprise Prolongaties ■Illllllll Het opstappen van gymnastiekleraar Van Oort nadat hem door de schoolleider te kennen was gegeven dat hij minder uren les zou mogen gaan geven en dus ook minder zou gaan verdienen, heeft bij de ouders van de schoollgaande jeugd in War mond toch meer onrust gezaaid dan de schoolleider aanvankelijk had gedacht. Hun alternatief om voor taan het gymnastiekonderricht voor de lagere klas sen (1, 2 en 3) maar weer in handen te geven van de betrokken leraren en om voor de hogere klassen dan maar een part-time kracht aan te stellen, is slecht gevallen. Dat vertelde mij gisteren de voorzitter van de oudervereni ging, de heer W. Vergeer, die deze zaak de laatste dagen heeft besproken met de overi ge bestuursleden van de ou dervereniging en die ook van mening waren, zo hoorde ik, dat dit niet kan. De vereniging heeft nu een brief opgesteld waarin zij haar verontrusting uitspreekt over het feit dat slechts een deel van de schoolgaande jeugd in Warmond voortaan les zal krijgen van ëen vakkracht Men wil die voorziening voor iedereen, zo vertelde mij de heer Vergeer. Hij zei mij: „Die leraren die in de laagste klas sen les moeten gaan geven mo gen dan wel bevoegd zijn het vak gymnastiek te geven maar naar onze mening hoort zo'n situatie toch niet meer thuis in het jaar 1976, met alle respect voor de inzet van de leraren. Wij hebben daarom in onze brief die we aan het schoolbe stuur zullen overhandigen, met klem aangedrongen op een full-time vakkracht voor alle klassen. Onze kinderen hebben daar recht op, vinden we. Ik hoorde dat ook sommige leraren van de basisscholen „Leerhoeve" en de School met de Bijbel, helemaal niet zo ge lukkig zijn met deze situatie, vooral ook omdat de meesten van hen het geven van gym nastiekles eigenlijk al „ver leerd" zijn. Ik laat even aan het woord de heer Van Benne- kom, leraar in de combinatie klas 4—5 die, in afwachting van de aanstelling van een part-time kracht, noodgedwon gen weer de gymzaal in ging. Hij zegt: „Tien jaar heb ik er niets aan gedaan. Nu moet je opeens weer. Je maakt er na tuurlijk het beste van maar ik besef ook wel dat mijn lessen kwalitatief niet opkunnen te gen die van een echte gymle raar. Dit is een duidelijke ach teruitgang. Maar als er niets anders op zit dan moet dit maar. Ik ben overigens wel van plan me weer wat meer op het gebied van gymles te gaan oriënteren. Wat dat be treft is deze noodgedwongen en ongelukkige situatie wel een uitdaging voor me". Ik laat ook even aan het woord de lerares van de vier de klas, mevr. v.d. Weyden. Die vertelde mij „gelukkig de dans te zijn ontsprongen". Tot mijn grote vreugde heeft een coüega dat uur van mij over genomen. Ik zou er niet veel meer van terecht hebben ge bracht. En wat wil je, ik ben ér ook tien jaar uit geweest Bovendien ben ik ervan over tuigd dat het gymles geven door leraren een ongelukkige zet is geweest van de schoollei der. Wij kunnen nooit die op bouw aan de lichamelijke op voeding geven zoals een vak- kracht dat kan. En laat men vooral niet aankomen met het argument dat gymles voor de kinderen uit de laagste klassen niet zo belangrijk is. Dat is flauwekul. Ook die kinderen zitten dan in een sterke groei periode. Het belang van goede gymles moet men dan niet on derschatten." De brief van de oudervereni ging gaat naar het schoolbe stuur dat, zo vertelde mij de heer Vergeer, „daar maar zijn eigen conclusies uit moet trek ken." We zijn er beslist niet op uit om een rel te schoppen, maar men moet onze zienswij ze wel beschouwen als een dringend advies dat we graag opgevolgd zien. Zoals de zaken er nu voor staan kunnen we ons niet verantwoorden tegen over onze achterban." En natuurlijk sprak ik giste ren ook nog met gymleraar Van Oort, die eigenlijk het middelpunt van deze zaak is en die nu al weer een baan heeft in Voorhout Hij vertelde mij dat de indrecte aanleiding tot zijn ontslagname eigenlijk ligt in een ministerieel schrij ven, halverwege van het voor gaande jaar toegestuurd aan alle schoolbesturen, waarin stond dat de leerlingen van de basisschool per dag niet meer dan vijfenhalf schooluur mochten maken. Dat zou bete kenen dat de paar gymlesjes per week die Van Oort nood gedwongen buiten de normale schooluurtjes gaf (de kinderen moesten dan een kwartiertje eerder naar school of gingen na schooltijd nog even door) nu zouden komen te vervallen. Van Oorts tegenvoorstel aan de schoolleider om dan maai wat af te knabbelen van ande re vakuren werd afgewezen. Hij mocht wel hetzelfde aantal lessen blijven geven maar dat zou betekenen dat hij de duur van zijn lessen aanzienlijk moest inkrimpen." Dan zou ik bijvoorbeeld lessen van een half uur moeten geven en als je daar nog eens aftrekt de tijd van omkleden en wassen dan hou je twintig minuten over. Ik heb toen maar beslo ten om op te stappen. En niet, zoals is gesuggereerd, omdat ik ergens anders promotie zou kunnen maken. Ik had daar graag nog wat gebleven maar men heeft mijn voorstel afge wezen. Jammer, want ik ben er zeker van dat de kinderen daar de dupe van worden". Ik had gisteravond ook nog wethouder v.d. Kroft aan de lijn die mij vertelde dat het vertrek van de gymnastiekle raar, hoewel daar volgens hem niet is op aangestuurd, een gunstig effect kan gaan sorte ren voor wat betreft de toe komstige uitvoering van een wens die de schoolleiding van de Leerhoeve al lange tijd koestert. En dat is de bouw van een gemeenschapsruimte naast de school. Door het ver trek van Van Oort kan het als gevolg daarvan vrij komende geld gaan dienen als gedeelte lijke dekking van het onder- wijstekort op de gemeentebe groting. Nu kan men met goed fatsoen de provincie, die een sluitende begroting als voor waarde had gesteld, goedkeu ring voor de bouw van een gemeenschapsruimte vragen". „Maar het kan ook anders. Misschien wil de gemeente raad, die in deze kwestie nog haar standpunt moet bepalen, wel een vakkracht. Dan moet het geld ergens anders van daan komen. De gemeentelijke belastingen zouden bij voor beeld flink verhoogd moeten worden", zegt de wethouder Dit wordt een lange Warmond- se aflevering. Want ik kreeg gisteravond ook nog het hoofd van de Leerhoeve, de heer Da- men aan de lijn, die mij zijn versie op deze zaak gaf. Hij vertelde -mij onder meer dat het feif dat Van Oort minder lesuren zou gaan draaien niet tot gevolg zou hebben dat deze ook minder zou gaan verdie nen. „Als dat zo was zou ik het me ergens nog kunnen voorstellen", zei hij, „maar we hebben de heer Van Oort een compensatieregeling in het vooruitzicht gesteld." En over de leraren die er over klagen dat het zo'n tijd gele den is dat ze gymles hebben gegeven: „Als ik als ouder te horen zou krijgen dat een be voegd leraar zich niet in staat acht om goed gymles te geven dan zou ik mij afvragen hoe diezelfde leraar dan omspringt met zijn andere les bevoegdhe den. Heeft'ie daar soms ook zijn twijfels over"? Kabouters sparen. Dat is de er graag mee te koop. In zijn grote hobby van Sassenheimer gezellige tuintje in de Char- Willem van Ruiten en hij loopt bonlaan heeft hij heel zijn col lectie. 26 man sterk, in slagor de opgesteld. Een tuin vol ka bouters. De 58-jarige schuur- baas van het bloembollenbe- drijf Frijling kreeg tien jaar geleden op vaderdag zijn eer ste kabouter cadeau en heeft sindsdien (St Ncolaas, ver jaardag, vakantiegeld) zijn keurkorps danig versterkt. "Ik kan natuurlijk ook een paar molentjes in mijn voor tuin zetten", vertelde hij mij gisteren "maar daar zit geen leven in. Dit sprekt veel meer aan. Het leuke is dat ik de kabouters zelf schilder, ik heb er bijvoorbeeld een paar een geruit jasje aangegeven. Van drie van de kabouers heb ik het gezicht zwart geschilderd. Per slot van rekening hebben we ook hier in Sassenheim te maken met gastarbeiders en waarom zou ik dan al die ge zichten blank moeten laten. Bovendien zijn die zwartjes nog erg in trek bij de kinderen uit de buurt, die graag een bezoekje aan mijn kabouter- tuin brengen. Sinds kort prijkt er ook een knappe prinses in het tuintje van Willem van Ruiten. Hij haalde haar uit Hamburg en ze steekt een kop boven de kabouters uit. "Die jongens hebben toezicht nodig", vertel de Van Ruiten mij lachend, "en het is nog gezellig ook. Die kabouters zijn anders zo een zaam". Willem van Ruiten blijft'voor lopig verzamelen. "Er kunnen er nog wel een paar bij", zegt hij. Het bierfleshuisje van bierkoning Freddy Heineken In de Noordwijkse zuid duinen, tussen een aan tal riante bungalows, ontdekte ik een huisje dat, uitgezonderd het dak en een paar ramen, is gebouwd van bierfles jes. En het verbaasde mij helemaal niet toe toen ik te horen kreeg dat dit als tuinhuisje in gebruik zijnde optrekje eigendom is van bierko ning A. Heineken, die ook een huis heeft staan in de badplaats. De ongeveer 1200 flesjes, die als bouwstenen zijn gebruikt voor de vier muren, zijn niet de pasklare "pijpjes" zoals dorstig Nederland die nu al tientallen jaren krijgt voorge zet, maar wat meer hoekige exemplaren die opeengesta peld een hecht geheel vormen. Ik hoorde dat de flessen mis schien wel in de handel komen en dat bierkoning Heineken, die er ooit eens zo'n 60.000 van heeft laten maken, er patent op heeft Er gaat dit jaar ook een zen ding van deze flesjes naar Vancouver om daar te worden geshowd op een conferentie over woningbouw in ontwikke lingslanden. Het glaswerk is gedegen bouwmateriaal, zo heb ik ver nomen, want het huisje staat er nu alweer een paar jaar zonder schade (uitgezonderd een paar gebroken nekken) en dat wil wel wat zeggen in Noordwijk waar het nogal eens kan spoken. Het bierflessenhuisje van Hei neken is waarschijnlijk ook het enige zingende tuinhuisje in Nederland want als de wind er flink op staat dan lijkt het wel of er honderd fluitketels op staan. Trianon: Histoire d'O (18) met Corrine Clery en Anthony Steel. Regie: Just Jaeckin. Regisseur Just Jaeckin, de tnan die met „Emmanuelle" in een klap *n wereldster van „onze" Sylvia Kristel maakte, heeft Pauline Ré age's in 1954 gepu bliceerde roman „Histoire d'O" een waardig vervolg gevonden om zich weer 'ns geheel te kun nen uitleven in mooie plaatjes. Want het zware, uitgekiende werk is ook nu weer achter de camera gedaan. Wat daarvoor Camera: The battle of the Bulge (14) met Henri Fonda, Robert Shaw en George Montgomery. In het kamp van de nazi's krijgt kolonel Hessier het be vel over een nieuwe brigade- Tijgertanks. Want in een al lerlaatste poging wil wanho pig nazi-Duitsland een wen ding aan de oorlog geven. De kolonel moet binnen 50 uur de Maasbruggen bezetten. gebeurt is ondanks alle eroti sche details weinig warmbloe dig, men volgt braaf de aanwij zingen van de heer Jaeckin en cameraman Robert Fraisse op, die er alleen maar op uit zijn het scenario in zo mooi mogelij ke beelden te verpakken. Pauline Réage's geruchtmaken de geschiedenis van O, de jonge vrouw die slaafs de wensen van haar in de film nogal waterig kijkende minnaar (Udo Kier) opvolgt en zich op zijn bevel „maar ja mag nog altijd tergu" aan de rijke perverse Engels man Sir Stephen geeft in de film gespeeld door Anthony Steel zal in het „jaar van de vrouw" wel wat boze reacties bij het vrouwelijk publiek ople veren. De totale onderworpen heid, die Corinne Clery de hele film door demonstreert, roept ongetwijfeld de nodige wrevel op, die beslist niet wordt goed gemaakt door de slotscène waarin gesuggereerd wordt dat nu de rollen zijn omgedraaid als O. met een gloeiend sigaretten pijpje op haar beurt de hautaine Sir Stephen brandmerkt Mooi verpakte, maar ongeloofwaardi ge super-porno. Corinne Clery in Histoire d'0. Levend in het lijkenhuis Rex: Levend in het lijken huis (18) met Ray Lovelock, Christine Galbo en Arthur Kennedy. Regie Jorge Grau. Rex vertoont deze week een werkstukje dat met de Neder landse titel „Levend in het lij kenhuis" grote verwachtingen oproept We zitten met dit filmp je midden in de ziekenhuissfeer, waar de meest ijselijke dingen staan te gebeuren, die normaal meer in een spookhuis op de kermis thuis horen. Wie het bloedig optreden van de grote witte haai nog te tam is weet waar hij zich dus deze week moet vervoegen om mogelijk een pittiger hapje geserveerd te krijgen. Luxor: De zomer van de witte haai (18) met Robert Shaw, Roy Scheider en Richard Dreyfuss. Regie Steven Spielberg. Lido: Aardbeving (14) met Charles Heston en Ava Gardner. Regie Mare Robson. Studio: Lenny Bruce (18) met Valerie Perrine en Dustin Hoffman. Rppie Boh Fosse. Van onze correspondent WASSENAAR De gro te verrassing op de jubi leumreceptie in het Was- senaarse raadhuis, die ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de Wasse- naarse muziekvereniging „Excelsior" gehouden werd was de komst van de Commissaris der Ko ningin in deze provincie, mr. M. Vrolijk en zijn me dedeling, dat H M. de Ko ningin aan de jubilerende vereniging de erepenning van verdienste heeft wil len toekennen. Mr. Vrolijk werd ingeleid door burgemeester Mr. K. Staab, die namens het gemeentebestuur gelukwensen aanbood, enkele grepen deed uit de rijke historie van de muziekvereniging en de betekenis schetste van de jubile rende vereniging voor de Wasse- naarse gemeenschap. Niet al- Mr. Vrolijk (links) overhandigt de ere-penning aan Excel- sior-voorzitter Wensveen. een heeft Excelsior op muzi- sen van de Federatie van Har- kaal gebied zich opgewerkt tot monie en Fanfarekorpsen inge- het hoogste niveau in Nederland deeld in de hoogste afdeling, het korps is voor de concour- namelijk de vaandelafdeling maar het korps vervult in de Wassenaarse gemeenschap een niet weg te denken functie door dat het allerlei festiviteiten en plechtigheden muzikaal opluis tert en aandacht schenkt aan gouden huwelijken en andere jubilea. In verband met het jubileum van de vereniging heeft zich uit de burgrij van Wassenaar een jubileumcomité gevormd. Mr. Vrolijk heeft als inwoner van de gemeente Wassenaar het ere voorzitterschap van het ereco- mité willen aanvaarden. Mr. Vrolijk reikte daarna aan voorzitter J. R. A. Boermans de eremedaille van H. M. de Konin gin uit, welke medaille beves tigd zal worden aan het vaandel van de vereniging. Tijdens de drukbezochte receptie werd door voorzitter Van Wensveen van de Wassenaarse Oranjever eniging aan de muziekvereni ging een gong aangeboden, een van de instrumenten die de ver eniging op haar verlanglijstje heeft staan. WERKLOOSHEID IN LEIDSE REGIO WEER TOEGENOMEN Van een onzer verslaggevers ber: 2569). Dit is 5.11 procent LEIDEN De werkloosheid in van de mannelijke afhankelijke de Leidse regio is vorige maand beroepsbevolking. Het aantal aanzienlijk gestegen. Het aantal werkloze vrouwen in hetzelfde werkloze mannen in het district district bedraagt 683 (in novem- van het Leidse arbeidsbureau ber: 673). WrpoM 7775 «*-. »wo-n. T>;( staan 576 mannelijke werklozen In het district van het Lissese geregistreerd (in november: 492. arbeidsbureau zaten vorige maand 622 mannen zonder werk Dat is 2.36% van de beroepsbe- november: 494). Dat is 3 17 volking. Het aantal werkloze Pct- Het aantal werkloze vrou- vrouwen kwam in december op wen bedroeg in december 310 194 (in november: 183) Gn november: 301).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5