i Vakcentrales gaan Leiden met de inspraak helpen iweten van geen wijken Onroerendgoedbelasting met 15% omhoog oonwagenbewoners '3 zondagmiddag Nu ook culturele Raad in beroep tegen C&A- pla nnen NA GESPREK MET WETHOUDERS Krakers op Uw mening C&A Gitaarconcert in 0f Volkenkunde Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Rijksmuseum Volkenkunde treedt volgen de week zondag de Mexicaanse zanger-gitarist Alfonso Aguirre Hij wordt begeleid door het ensemble Los Amigos del Para- "Het optreden heeft plaats in het kader van de expositie Volks kunst uit Latijns-Amerika, die tot eind april kan worden be zichtigd. De toegangsprijs tot dit muzikaal evenement, dat om drie uur begint, is voor volwas senen twee gulden per persoon en voor jongeren onder de acht tien en 65-plussers een gulden. Concert in I Stadsgehoorzaal Van een onzer verslaggevers <si 3<s) LEIDEN In de foyer van de Stadsgehoorzaal wordt van- rirv avond door het Gemini-ensem ble een concert gegeven. Het concert begint om kwart over «ht. Op het programma staan J onder meer werken van Johann Christian Bach, W. Mozart, Bo- huslav Martinu, Ludwig von Beethovenmen Vittorio Rieti. Hl Het Gemini-ensemble bestaat uit Eugenie van der Grinten «g (fluit), Gijs van der Grinten de (viool), Frans van der Grinten rtje. (cello), Hen van der Grinten (ho- >03 bo). Maarten Veeze (viool) en ast, Tilly Keessen (piano). Martin Hart in Anders op het LEIDEN In het kader van de cyclus „Anders op zondagmid- I dag" komt zondag middag a.s. de schrijver Martin Hart naar café „De Twee Spieghels" aan i de Nieuwstraat. Martin Hart, die 1944 in Maas sluis werd geboren is van be roep etholoog, dat wil zeggen: iemand die zich bezighoudt met de bestudering van het gedrag der dieren. Hij schreef een alom geprezen boek over dit onder werp, namelijk „Ratten". Bovendien publiceerde Martin Hart twee romans, Ik had een Wapenbroeder en Stenen voor een Ransuil en een bundel ver halen, Het Vrome Volk. Voor Het Vrome Volk kreeg hij niet lang geleden de Multatuli-prijs van de gemeente Amsterdam. In zijn romans en verhalen geeft hij een beeld van zijn gerefor meerde afkomst en van de na weeën van een streng-christelij- ke opvoeding. Binnenkort ver schijnt er een bundel essays over ethologische en letterkun dige onderwerpen, die als titel De Kritische Afstand krijgt Aanstaande zondagmiddag leest hij in De Twee Spieghels voor uit eigen werk, in gezelschap van een paar van zijn lievelings dieren, ratten. Grof vuil GalgewiIr brandutraat; Oude Varkenmarkt; Slik- *teeg; Groonhazengracht; Rijn- en Schieka- de; Witte Singel; Groenhovenstraat; Witte Rozenstraat; Justus Carelhuis, Jan van Van een onzer verslaggevers Leiden Het ziet er niet naar uit dat de woonwa genbewoners die sinds woensdagmorgen vroeg het Stadhuisplein bezet houden, op korte termijn zullen vertrekken. Honderden Leidenaren hebben inmid dels een solidariteitsverklaring getekend, die hangt aan een van de wooncaravans. Onder hen de inter national Wim Rijsbergen. De woonwagenbewoners zoeken momenteel uit of het besluit van de gemeente Leiden om een leenbijstand (voor de aanschaf van een nieuwe woonwagen) te koppelen aan een legale stand plaats, juridisch juist is. De woonwagenbewoners hebben in middels ook telegrammen ver stuurd naar de 16 andere ge meenten in de Leidse regio die mede-verantwoordelijk zijn voor het kamp aan het Trek vaartplein. In dit telegram wij zen de woonwagenbewoners de ze gemeenten er met nadruk op dat ook zij verantwoordelijk zijn voor de gang van zaken. Naar verluidt bereiden de woon wagenbewoners momenteel ook akties in deze gemeenten voor. De actievoerende woonwagen bewoners hebben inmiddels van de woonbootbewoners langs de Haarlemmertrekvaart te horen gekregen, dat dezen geen prijs meer stellen op het plaatsen van sanitaire voorzieningen op het voormalige kampschoolterrein- tje. De woonbootbewoners wil len de sanitaire voorzieningen dichter bij huis, of zoals een van hen het uitdrukte: „Ik wil niet een kilometer lopen als ik nodig naar de wc moet". Feijenoordspeler Wim Rijsbergen zet zijn handtekening onder een solidariteitsverklaring van de woonwagenbewoners. Voor de huisvrouwen van de actievoerende woonwagenbewoners gaan dedagelijkse bezigheden gewoon door. De een lapt haar ramen de ander hangt de was op. Nog steeds houden de woonwagens het volledig Stadhuisplein bezet. Het ziet er niet naar uit, dat ze op korte termijn vertrekken. Applaus voor leerlingen muziekschool BODEGRAVEN In Het An- ker gaven vierenveertig leerlin gen van de plaatselijke muziek school gisteren een uitvoering. Een ovationeel applaus viel hen ten deel. Bijzonder knap vertolkte Kyra Maquellin die nog maar enkele maanden les heeft, een etude van H. Wolf. Vier dansen van Mozart kwamen goed uit de verf bij Nicolet Domburg en Irma Hortensius. Op de trompet de buteerden Rudy Versloot, John ny v.d. Hey en Peter Bilderbeek. Het klapstuk van de avond was het optreden van het fluitensem- ble dat op sublieme wijze het Divertimento van Haydn ver tolkte. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vertegenwoordigers van de drie vakcentrales NKV, CNV en NVV, gebundeld in het overlegorgaan van Leiden, hebben gisteravond een drie-en-half uur durend onderhoud gehad met de Leidse wethouders Verboom, Waal, Oosterman en Van Aken. Aan de hand van een praatpapier werd gesproken over de werkgelegenheid in Leiden, de raad voor economische aangelegenheden, de huisvesting voor bejaarden en buitenlandse werknemers, het woningtoewijzingsbeleid en de algemene en verkeers veiligheid in de»8tad. Na afloop deelden woordvoer ders van de vakcentrales mee, dat het gesprek bijzonder posi tief verlopen was. Van de kant van het college was een uiteen zetting gegeven van het beleid en zijn voornemens in de toe komst. Van de kant van de vakcentra les werd milde kritiek geuit op de trage uitvoering van bepaal de werkgelegenheid stimuleren de projecten, zoals onder meer de reconstructie van de Rijns- burgerweg. Door de wethouders werd er in dit verband op gewe zen, dat veelal de afhankelijk heid van rijkssubsidies vertra gend werkt, omdat de verschil lende ministeries niet altijd even vlot zijn. De vakbondsleiders zullen deze zaak met hun lande lijke besturen opnemen om te zien of deze een ontwikkeling ten goede zouden kunnen be werkstelligen in belang van de werkeloosheidsbestrij ding. De vertegenwoordigers van NKV, CNV en NW hebben er bij de gemeente Leiden op aan gedrongen ernst te maken met de verbetering van de leef- en woonomstandigheden van de buitenlandse arbeiders. De wet houder van CRM heeft hun de toezegging gedaan dat de vakbe weging een plaats zal krijgen in de bsturen van de dienstencen tra. Naar aanleiding van de nieuw jaarsrede van de voorzitter van de Leidse Kamer van Koophan del, de heer A. Koningsveld, hebben de gesprekspartners met elkaar van gedachten ge wisseld over het slechte image dat Leiden heeft. Wil noemde de heer Koningsveld in zijn rede de oorzaak van een terughoudend ondernemersbeleid in Leiden. Volgens de vakcentrales is dit beeld ten ene male onterecht. „Er wordt zwaar generaliseerd en we moeten nodig eens van dat beeld af', zo werd gezegd. De vakcentrales hebben zijde lings ook het personeels- en in- spraakbeleid van het gemeente bestuur in hun gesprek betrok ken. Namens het CNV werd meegedeeld dat de bestuurders van deze bond niet op de hoogte waren van de activiteiten van de plaatselijke NCBO-voorzitter die onlangs in een brief aan het college van leer trok tegen het gemeentelijke personeelsbeleid. Volgens het CNV heeft deze de brief op eigen naam geschreven en niet namens de bond. Door de wethouders werd aan de werknemersvertegenwoordi gers een toelichting gegeven op het personeelsbeleid inzake de vervulling van topfuncties (ge meentesecretaris, directeur so ciale dienst etc.). De vakbonds mensen zeiden „een bevredi gend antwoord" te hebben ge kregen op hun vragen." Van de kant van het overlegor gaan is het college het voorstel gedaan om de wethouders regel matig op de hoogte te houden van de ervaringen met in spraakprocedures en hen daar omtrent suggesties te doen. Met andere woorden: de vakcentra les willen meewerken aan de vormgeving van de gemeentelij ke inspraakprocedures. Zoals bekend heeft het college nogal eens moeite met deze inspraak (kwestie Endegeest) en de wet houders hebben het aanbod van de vakbeweging hen te gaan helpen met de inspraak dan ook in dank aanvaard. Over twee drie maanden zal er opnieuw een gesprek met Leidse wethouders en vakcen trales plaatshebben. Ook dan zal het gemeentelijk beleid ten aanzien van zaken als werkgele genheid onderwerp van discus sie zijn. Leiden Na de Werkgroep Mi lieubeheer aan de Leidse versiteit en de plaatselijke afde ling van de Vereniging voor Mi lieudefensie is nu ook de Cultu rele Raad Leiden bij de Kroon in beroep gegaan tegen het be sluit van minister Van Doorn C&A toestemming te geven voor afbraak van panden aan de Breestraat wanneer dit be drijf met de gemeente en de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg overeenstemming heeft bereikt over de nieuwbouwplan- nen. De Culturele Raad voert in zijn brief aan de Koningin on der meer aan dat alternatieve bouwplaatsen niet of nauwelijks zijn onderzocht. „Met name op de huidige vestigingsplaats aan de Botermarkt bestaan uitbrei dingsmogelijkheden, terwijl driehonderd meter verder nieuwbouw mogelijk is op de Garenmarkt, waardoor geen af breuk gedaan wordt aan het aaneengesloten karakter van het Leidse winkelcentrum; geen aantasting van het stadsbeeld noodzakelijk is en geen sloop van panden behoeft plaats te vinden", aldus de Culturele Raad. Tweede peuterspeelzaal in de Merenwijk Leiden Vandaag is in de Me renwijk een tweede peuterspeel zaal in de Merenwijk van start gegaan. „Meerkoetje" is de naam en het is gevestigd in het pand Vondorhorst 1. Burgerlijke Stand LEIDEN Automobielbedrijf Het Motorhuis onderwerpt de auto van iedere Leidenaar die naar zijn bedrijf aan de Hoge Rijndijk 5 komt, gratis aan een autotest. Er wordt vooral gelet op hoeveel schadelijke gassen de uitlaat verlaten. De test is vandaag, morgen en overmor gen en maandag en dinsdag aanstaande. LEIDEN De jongerengroep The Lord's Folks verleent zijn medewerking aan een eucharis tieviering in de Hartebrugkerk. Het thema voor deze mis t.g.v. de bidweek voor de eenheid is: Eén in God! Aanvang 19.00 uur. Het zit de 20-jarige Willem Klein als kraker niet mee. Gisteren is hij met zijn hoogzwangere vrouw Le- nie (18) voor de tweede keer bin nen een paar weken uit een kraag woning gezet. Zij zitten nu met hun hele huisraad voor Bronk- horststraat 34, een pand van wo ningbouwvereniging Ons Belang dat gistermorgen na een dwangbe vel van deurwaarder Van Belle ver laten en ontruimd moest worden. Bij familie of kennissen kunnen ze niet terecht, zeggen ze. Willem: „Vandaag of morgen pak ik het hele boeltje op en ga er mee naar het stadhuis. Ik ben op last van burgemeester en wethouders mijn huisje uitgezet, dan moeten ze ook maar zorgen, dat ik ander onder dak krijg. Net als de woonwagen bewoners blijf ik dan daar net zo lang zitten totdat ik mijn zin krijg". isycai Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de begrotingsbehandelingen in de gemeenteraad later dit jaar is een voorstel van B. en W. te verwachten de onroerendgoedbelasting ■nmet vijf procent extra te verhogen. De totale ^■verhoging komt daarmee op 15%. De verhoging "^■moet extra geld in de gemeentekas brengen om de negen miljoen gulden die de gemeente nodig denkt te hebben voor de realisering van een aantal belangrijke wensen te halen. Dat betekent dat de gemeente Leiden in totaal de helft van het maxi maal door de rijksoverheid toegestane bedrag uit de onroerendgoedbelasting zal halen. Toch blijft er dan altijd nog een tekort van 3,5 miljoen gulden, maar dat wordt volgens wethou der Van Dam (financiën) door de gemeentelijke reserves gedekt. Zoals wij al meldden kan Leiden de komende jaren veel minder personeel in dienst nemen dan het graag zou willen. Van de 70 gevraagde extra ambtenaren kunnen er maar zeven worden gefi- nancieerd. Wethouder Van Dam zei gisteren in de gemeenteraadscommissie te verwachten dat de reorganisatie van het ambtelijk apparaat toch veel zal kunnen goed maken. Er zullen ambtenaren vrijkomen, die nieuwe taken ter hand kunnen nemen, waardoor er geen mensen extra zullen moeten worden aangenomen. In antwoord op vragen van PPR-leider Beijen zei Van Dam dat de gemeente op grond van zoge naamde verfijningsregelingen de laatste tijd bijna 5 miljoen gulden extra van het rijk heeft gekregen. De wethouder zei te verwachten dat de door de regering aangekondigde nieuwe regelingen o.m. voor sociaal zwakke steden, opnieuw extra geld voor Leiden zullen opleveren. In de laatste twee maanden hebt u regelmatig uw lezers geatten deerd op de aktiviteiten van een aantal mensen en/of instanties die het niet eens waren met de beslissing van minister Van Doorn inzake het Breestraatsyn- droom van C en A Nederland. U hebt ook mededeling willen doen van een tweetal beroep schriften bij de Kroon, afkom stig van respectievelijk Milieu defensie en de werkgroep Mi lieubeheer. Sta me toe om op te merken, dat ik met die belang stelling en vermelding best blij ben, maar dat ik evenwel meen dat u door uw informatie de indruk wekt, dat een handjevol inwoners van Leiden zich druk heeft willen maken over de mis stap van de minister. Die indruk is onjuist. Er liggen bij de Kroon meer dan honderd be zwaarschriften, die afkomstig zijn van de meest uiteenlopende richtingen en de ogenschijnlijk meest verschillende mensen. De Koningin heeft niet alleen be roepschriften ontvangen uit Lei den. Er bestaan ook landgeno ten uit andere plaatsen, die in hun woonplaats hebben ervaren wat het betekent wanneer het groot-kledingbedrijf C en A Ne derland een nieuwe impuls wil brengen via niet aanlokkelijke nieuwbouw, die Leiden voor dergelijke roofbouw willen be hoeden. Er zijn tientallen bewo ners van de Leidse binnenstad die bij de Koningin aan de bel hebben getrokken, omdat over hun belangen heen door de mi nister een beslissing is genomen zonder dat de direct belangheb benden zelfs maar zijn gehoord. Er zijn binnenstadsbewoners die wijzen op de fouten in de argumentering van de Minister en die op grond daarvan in beroep zijn gegaan bij de Kroon. Er zijn ook instanties, die vinden dat de Kroon de beslissing van de minister moet vernietigen; ik noem er een paar: de Bomenstichting, de Vereniging „Oud Leiden", de Bond Heemschut, de Koninklij ke Oudheidkundige Bond, het Comité voor de Pieters- en Aca- demiewijk en de wijkvereniging Maredorp. Ieder meent op eigen gronden redenen genoeg te vin den om te redden wat er nog te redden is. Een twaalftal win keliers rond het gebied Garen- markt-Korevaarstraat-Le ven- daal heeft zelfs bij de Koningin bepleit, dat op basis van hun economische belangen, een na der onderzoek ingesteld moet worden naar de mogelijkheid van vestiging van C en A op het Garenmarktterrein. Leiden is meer in last dan lezers van uw krant uit uw berichtge ving hebben mogen afleiden. Het volksgezegde: „de mens wikt,Van Doorn beslist" is nu in een later stadium gekomen: „De Kroon wikt en wat er beslist gaat worden zullen we dan maar afwachten." J. A. F. Doove Papengracht 34.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3