Computer helpt bij opsporen van zwartkijkers Adèle Bloemendaal in 1 Mounties-show TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE ZATERDAG RADIO VANAVOND llllVHiMi'lliM RADIO ZATERDAG TERUGBLIK PAGINA 2 v^uun/iiN i V KI J DAG 16 JANUARI 19^11 NEDERLAND I NOS 18.45 Kortweg 18.55 Journaal KRO 19.05 Billy Smarts Kindercircus 19.55 Oe Van Speyk Show (1) NOS 21.35 Journaal KRO 21.50 De Van Speyk Show (2) 22.55 Algemene Loterij Neder land 23.00 Interview met de minister president IKON 23.10 Late Visite filmportret NOS 23.35 Journaal 19.26 Er valt nog wat te redde WDR 18.00 Nieuws uit Noordrl|nlan< Westfalen 18.10 Ski en slee goed 18.20 Te gast In ons land: lllega; 19.15 Hier und Heute 19.45 Hit om kwart voor acht^ Relnhard Mey 20.00 Journaal 20.15 Rest des Lebens (spel ove i beiaarden) I 21.45 Het zevende zintuig 21.50 Actualiteit uit Bonn 22.15 Journaal 22.30 The owl and the pussycat (speelfilm) L 00.05 Journaal g< B DUITSLAND II j NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop presenteert de Nationale Hitparade NOS 20.00 Journaal AVRO 20.25 De Mountles Show 21.25 De Gebroeders Hammond 22.15 Televlzler Magazine 22.55 AVRO's Sportpanorama NOS 23.25 Journaal 23.30—00.10 Europese Kampioen schappen Kunstrijden op de Schaats DUITSLAND I NDR 18.00 Sportjournaal 18.30 Nieuws 18.45 Klaas Vaak 18.55 Nordschau-magazine 17.40 De draaischijf di 18.20 Comedy Capers H 19.00 Journaal 19.30 Buitenlandjournaal 20.15 Aktenzelchen: XY. unge- löst (onopgeloste mlsd» den) 21.15 Journaal 21.30 Mariene Dietrich (gala) 22.20 Sport op vrijdag 23.35 Aktenzelgen (vervolg) 23.45 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.00 De gebroeders Plem-Plem 18.15 Open School 18.45 Dag aan dag 1 19.10 Het kleine volk (fenomeer kabouter) 19.40 Journaal 20.15 De Fllnstones 20.40 Belle (film) 1 22.15 Ten huize van. 23.05 Journaal |l 23.15 Festival van 1975. NEDERLAND I Teleac 10.00 De eerste 365 dagen uit het HILVERSUM I 10.30 Nws. 10.41 Marktber. 18.44 (S) Moderne muz. 18.50 Sprong in het heelal. 19.30 (S) Edwin, platen en zin gen. 20.00 (S) In antwoord op uw schrijven. 21.30 (S) Kleinkunst met een grote K. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 (S) Goal. 23.55 Nws. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Embargo. PP: 18.20 ARP. VPRO: 18.30 Embargo, ver volg. NOS: 20.00 Nws. 20.05 NOS-cul- tuur met klass. muz. 22.30 Gamma vari Alpha en Bèta. 23.00 Met het oog op' morgen. 23.55 Nws. j HILVERSUM 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS- Maal. VOO: 19.02 (S) Veronica op drie. VPRO: 20.02 (S) VPRO-Vri|dag-op-drie. 23.02 (S) Radio Vrij België. 24.02 (S) Amigos de mu'sica. AVRO: 1.02 (S)] Continu de nacht door (1.02 (S) Paul, van Schaik. 3.02 (S) Ad Visser. 4.02 (S)1 Cees van Zijtveld. 5.02 (S) Krijn Torrin- „Tijdschrift" voor scholieren Van onze radio- en tv-redactie UTRECHT De Nederlandse Onderwijs Televisie (NOT) be gint 23 januari de serie „Tijd schrift" met een maandelijks programma over aktuele zaken, dat direct vanuit de studio wordt gepresenteerd en een half uur zal duren. De serie is bestemd voor leerlingen van de lagere en middenklassen van het voortgezet onderwijs en voor werkende jongeren bij het vormingswerk. In het programma worden drie onderdelen opgenomen: een on derwerp dat enkele weken tevo ren is vastgesteld, één datenkele dagen voor de uitzending is ge kozen, en een vaste rubriek, waarin scholieren een bepaalde gebeurtenis of situatie op school onder de aandacht kunnen brengen. Voor het eerste onder deel is voor deze maand „Span je" gekozen. Voor volgende uit zendingen wordt voor de lange termijn-aktualiteit gekozen uit kernenergie, Portugal, Chili, Zuidelijk Afrika en Zuid-Moluk- ken. Compositie opdracht voor Prix Italia Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM - De NOS-radio heeft de componist Anton de Beer opdracht gegeven voor het schrijven van een werk, dat zal worden ingezonden voor de Prix Italia 1976. Het moet een compositie zijn in het zoge naamde 31-toonssysteem op tekst van Wim Ramaker. Het werk zal worden uitgevoerd door het vocaal kwintet „Ge- sualdo di Venosa", met begelei ding van o.m. de archifoon, een elektronisch muziekinstrument dat alleen door Anton de Beer wordt bespeeld. HILVERSUM I HILVERSUM II TROS 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn 7 20 (S) Kom er maar eens uit: muzikaal kopje koffie. (8 00 Nws 8 11-8.30 Ajtua. 9.35-9.40 Waterstanden) 10.00 Tien- Om mini-magazine voor jongens en meisjes 10 30 Aktua-sport. (11 00 Nws 11.30 Hartje Amsterdam mensen, me ningen en muziek OVERHEIDSVOOR LICHTING: 12 49 Vast en zeker uitz. van het Ministerie van Sociale Zaken en het voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen. TROS: 13 00 Nws. 13 11 Aktua. 13 30 Voorzichtigbreekbaar. oude grammofoonplaten 14.30 Steiger B amusementsprogr. 16 00 Nws 16 03 De Nederlandse top-40 17.55 Medede lingen ■lllïHiH'li'IIIB NCRV: 7.02 (S) Happy sound een go- spelprogr. 7.55 (S) Eerlijk gezegd 8.03 (S) Popstation. 10.03 (S) Muziek bij de' koffie (11.30 (S) Hollands Kwartiertje 11 15 (S) Strictly Country Style.) 12 03 (S) Drie tussen de middag Los Vast. met o a. Talentenjacht. Tour de Chant en The Oldtimers 14 03 (S) Bij Barend. Op de vrolijke toer. 16.03 (S) Sports- how. HILVERSUM IV AVRO: 7.00 Nws 7 02 (S) Reveille klas sieke muziek. 9.00 Nws. 9.02 (S) Zoj hoor ie nog eens wat progr. met een educatief tintje. 9.20 (S) Alert' - op het' vlak van muziek en maatschappij. 9.40 (S) In de wetenschap dat nieuws uit de wereld der wetenschappen 10.00 (S) Concertgebouworkest met solist klas sieke muziek 11.45 (S) Kleine Zaal Concerten: klassieke kamermuziek. 12 30 Improvisaties. 12.50 (S) Kortweg: klassieke en moderne werkjes. 13.15 (S)j Muziek-hobbyisten. 13.39 (S) Kinderen maken muziek 14.00 Nws. 14.02 (S)- Courant(e) weekkrant met en over mu ziek. 15.30 (S) Musica Americana 16.00 (S) Aspecten kunstrubriek 16.40-17.00 Radiojournaal. Illllllllllllllllll Hoogovenschaak op de radio Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Van het 38ste Hoogoven-schaaktoernooi, dat van 15 tot en met 29 januari in Wijk aan Zee wordt gehouden, zal de NOS-radio dagelijks kor te verslagen geven. Hiervoor zorgt Alexander Miinninghoff op de zender Hilversum 3. Op werkdagen zijn de verslagen te horen om 18.45 uur, op zaterdag in de NCRV-sportshow en op zondag in het programma „Langs de Lijn". Een TV-avond met uitsluitend eigen werk komt waarachtig maar hoogst zelden voor. De Vara presteerde het gisteren. Er was zelfs een min of meer vol wassen stuk Nederlands TV-to- neel bij: „De hemel ligt aan de horizon" van Jan Hofman. Ik zal niet zeggen dat het een erg belangrijk spel was - het zou zo gepast hebben in een „Waald- recht" - of „Klaverweide" - se rie, maar het had toch wel de betrekkelijke waarde van een ietwat aandoenlijk experiment of van een iets hogerreikend stukje volkstoneel als u wilt. Er werd (natuurlijk) voortreffelijk geacteerd door Han Bentz van den Berg, Ton Lensink en ook door Carry Tefsen, maar die accentueerde daarmee wel een zekere malaise die bij de meeste anderen viel te constateren. Trouwens men zag bij deze pro gramma-samenstelling nogal wat toneelkunstig talent op het scherm verschijnen. In de twee de aflevering van "Jeder zijn deel" was het André van den Heuvel, die een zo goed als ver loren zaak moest redden. En daarin nog bijna slaagde ook. Maar ik vrees toch dat deze „comedy-serie" het toch niet zal halen. De grappige situaties lij ken al teveel op grapjes, en de grapjes op hun beurt komen al te bekend voor. Kortom, het rammelt allemaal weer en het komt toch weer neer op een soort „komische humor", die door het buitenland (Engeland, Amerika) veel handiger wordt beoefend. Veel meer vertrouwen heb ik in „Dat ik dit nog mag meema ken", dat een „senioren-show" wordt genoemd, wat daarmee ter wereld ook precies bedoeld mag worden. Maar dat pro gramma heeft ongetwijfeld een eigen droog- ironiserende stijl, met toch een heel menselijke ondergrond. Het wordt trou wens voortreffelijk gedaan. Door Coen Flink met name '(„Het lied van de aftakeling") door Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard. Vakmensen, die je om een boodschap kunt sturen, zelfs in een rusthuis. In de eerste aflevering van „Achter het nieuws" werd aan dacht besteed aan de Gulf-affai- re, met zijn wat potsierlijk aan doende vertakkingen in Neder land. De samenstellers van de reportage namen, naar mijn smaak, de op de lachspieren werkende kwestie iets te se rieus. En ook hadden zij kenne lijk het laatste nummer van Vrij Nederland goed gelezen. Herman Hofhuizen Onderwijs-tv maakt HOU HET SCHERM IN HET OOG Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „De vroegere minis ter van CRM mej. Klompé, verzucht te eens: „Wie doet dat nu, de omroep bijdragen ontduiken? Nou, ze komen uit alle rangen en standen. We heb ben een ambtenaar van de rijksbelas- De directeur van de dienst omroepbijdragen kortweg D.O.B. .de heer E. W. Wayenberg. heeft vanaf 1945 in de praktijk ervaren, dat het Nederlanse kijkersvolkje in zijn totaliteit bepaald niet staat te dringen om zijn verplich tingen aan de vrije omroep te voldoen. Maar dat wel, dankzij een adequate controledienst, het kwaad redelijk beteugeld kan worden. Uit sluitend in aantallen uitgedrukt lijkt de situatie schandelijk. Volgens voorzichtige ramingen telt ons land een paar honderdduizend zwartkij kers, mensen die hun tv-toestel niet hebben aangegeven. „Dat lijkt heel wat. maar we moeten de zaken niet overdrijven. In feite gaat het om zes procent van het totaal aantal radio- en tv-bezit- ters. En daarbij dient nog bedacht te worden dat een groot aantal van hen uit laksheid nog geen aangifte gedaan heeft, maar dat zeker binnen korte tijd zal doen- Volgens de wet is een zwartkijker iemand, die zijn toestel niet binnen acht dagen heeft aangegeven. Wie daar een paar weken mee wacht, wordt door ons mits het maar binnen redelijke perken blijft zeker niet direct achter de vodden gezeten", aldus de heer Wayenberg. Soepelheid is het devies van de D.O.B. Dat geldt niet alleen voor de aangifte- en betalings termijnen, maar vooral in sterke mate voor de 120 controleurs, die dagelijks op pad gaan en er vorig jaar m slaagden zo'n 50.000 niet aange geven toestellen op te sporen en nog eens ruim 100.000 wanbetalers tot andere gedachten brachten. Twee soorten Voor de duidelijkheid: De D.O.B. kent twee soorten kijkers en luisteraars waarmee men in voortdurend conflict ligt. In de eerste plaats is er de wanbetaler, degene die zijn halfjaarlijkse nota ad 54,- op de gebruikelijke manier heeft ontvangen, na twee maanden een herinnering aan de betalingsplicht „vergat" en nog eens tingen betrapt, politie-agenten en zelfs een keer een kantonrechter plaatsvervanger. Zwartkijkerij kom je tegen in alle lagen van de bevol king. En het is soms opvallend dat juist de reacties van hoger geplaat sten tegen onze controleurs uiterst onaangenaam kunnen zijn". twee maanden later een aanmaning vermeer derd met 2 administratiekosten aan de laars lapte. Op dat moment krijgt de buiten dienst van de D.O.B. de opdracht het verschul digde te innen. Wie na een half jaar nog niet heeft betaald, maakt zich schuldig aan een strafbaar feit. In de wet omroepbijdragen is deze bepaling opge nomen om te voorkomen dat de normale civiele incasso-procedure via deurwaarders etc. moet worden gevolgd. „Maar dat wil nu ook nog niet zeggen dat onze dienst gelijk proces-verbaal opmaakt. Wel tegen een groot aantal van deze hardnekkige wanbetalers, tussen de 8 en 10.000 per jaar", zegt de heer Wayenberg. Het verbaast hem telkens weer hoe deze catego rie steeds een rechtvaardiging zoekt voor het niet voldoen aan de verplichtingen, vooral in deze tijd nu de staatsuitgaven allerwege sterk worden bekritiseerd. Men zegt vaak: „We betalen niet, want in Hilversum smijten ze met geld, dat is natuurlijk een drogreden, waarmee ze niet alleen het democratisch voorrecht van de vrije omroep, maar tevens al degenen die wel betalen, zwaar tekort doen. De tweede categorie, de zwartkijker, is al klinkt dat wat vreemd geen wanbetaler. Hij heeft zijn toestel immers niet aangegeven, ont ving derhalve geen nota en heeft dientengevol ge niet kunnen betalen. Maar wat niet is, kan worden, hetgeen de praktijk bewiist De controleurs van de D.O.B. voeren op de zwartkijkers een intensieve jacht, die sinds 1965 sterk is vereenvoudigd. In dat jaar werd een computer in gebruik genomen. Moest een controleur voordien straat voor straat en huis aan huis afwerken, nu krijgt hij binnen luttele seconden van de machine te horen wie wel zijn bijdrage heeft betaald. Schrapt men dan Directeur E. Wayenberg van de Dienst Omroepbijdragen: „Zwartkijkers worden gevonden in alle rangen en standen". nog de bedrijfsgebouwen en leegstaande hui zen, dan wordt op die manier het aantal „verdachte" objecten aanzienlijk terugge schroefd. Niettemin heeft de invoering van de computer de taak van de controleur veel minder aange naam gemaakt. Hij komt nu vrijwel uitsluitend in aanraking met potentiële ontduikers van de aangifteplicht. Hetgeen betekent dat er van de controleur niet alleen veel deskundigheid, maar bovenal een grote mate van mensenkennis wordt geëist. Het is beslist geen eenvoudig beroep. „Er bestaat een groot verschil tussen de geüniformeerde agent die op straat opereert en onze D.O.B.-controleurs, die bij de mensen in huis komen om ze daar op een overtreding te wijzen. Nu hebben de meesten daar handig heid in gekregen. Omdat men overdag opereert, krijgt men doorgaans het eerst met de huis vrouw te maken. Meestal levert dat, wanneer mep tactvol te werk gaat, geen moeilijkheden op. Als die vrouw ziet dat ze niet met de eerste de beste garen- en bandkoopman te maken heeft en dat ze er trouwens toch gloeiend bij is, wil ze de controleur wel binnen laten. En als ze vraagt om terug te komen wanneer haar man thuis is, dan wordt aan zo'n verzoek voldaan. Het vereist dikwijls wat praten, maar 99.9 procent van die zwartkijkers is daarna wel bereid aangifte te doen", aldus de heer Wayen berg. Komisch Maar uiteraard probeert- men in een aantal gevallen toch nog de controleur om de tuin te leiden, hetgeen tot komische situaties kan lei den. „Die spot die we laatst~op de tv vertoon den, die van een driftig heen gegrepen, weer rennende regelmatig zodra de huisbel rinkelt, is controleur uit het leven gegrepen. Tot aangifte is de zwartkijker, zoals gemeld, meestal wel te bewegen. Maar daarmee is het geld nog niet binnen. De nota's kunnen wan neer men jarenlang gratis heeft gekeken, pittig zijn opgelopen. Hoewel men maanden de tijd krijgt om te betalen, wil men nog wel eens in de molen van de incasso terecht komen, met alle narigheid van dien. De D.O.B. kent als uiterste dwangmiddel de inbeslagname van het toestel. Men gaat daar zelden toe over. Deze behandeling reserveert men voornamelijk voor de pure recidivisten, mensen die bij herhaling weigeren de bijdragen te voldoen. Een andere sanctie is de verzegeling van het toestel. Dat zegel mag niet eerder worden verbroken, voor dat de schulden zijn voldaan. Illegale verbre king is een misdrijf, waarvoor men zich in de regel voor de politierechter moet verantwoor den. Geweld Behalve met de meest vreemde uitvluchten, worden de controleurs bok met minder prettige zaken geconfronteerd. De befaamde grote mond. maar ook lijfelijk geweld. Herhaaldelijk is een D.O.B.-ambtenaar tegen de grond gesla gen door een mentaal zwartkijker. Want niet altijd helpt tact. Die mannen moeten dus men taal sterk in de schoenen staan. Ze moeten de risico's van het vak kunnen verdragen. „Meestal lukt het ook wel", zegt de D.O.B.-di- rekteur. Hij geeft echter toe dat sommigen van zijn mensen hebben moeten afhaken door het voortdurend verkeren in een stress-situatie. Piet Bambergen, links, kan in de Mounties-show een voorgaande fout goed maken. Maar het is niet zeker of Piet een héél goe de tandarts is. „Ja, zo is het leven; rozegeur en terpentijn", aldus Adèle Bloe mendaal ln haar nieuwste crea tie, die traditiegetrouw alle ele menten bevat om het komende carnaval een hitgevoelige injec tie te geven. Dit ter beoordeling van het publiek, dat Adèle's „rozegeur" kan opsnuiven in de Mounties-show die de AVRO vanavond op de buis brengt. Adèle is niet de enige gast. Ook Bolland en Bolland, Corry Ro llings, Ciska Peters en Ronnie Tober tekenden de gastenlijst. Piet Bambergen en René van Vooren voeren zelf een uitzon derlijk sollicitatiegesprek. Door Piet loopt het wat uit de hand, maar hij kan het goedmaken als pas-afgestudeerde tandarts. Het is niet zeker of dit lukt. René blijkt goocheltalent te hebben, maar een dame uit het publiek maakt het hem moei lijk. Ned. n, 20.25 uur. Billy Smart In het vooravondprogramma zet de KRO vanavond een traditie Late visite Late visite (2) is gewijd aan D. A. Tamminga. „In moanrop fan- sijn forstjerren" een treur dicht van zijn sterven is een portret van de Friese dichter Douwe Tamminga naar aanlei ding van zijn bij Ten Have uit gekomen bundel „In memo- nam". De bundel is ontstaan na een diep ingrijpende gebeurte nis in het leven van Tamminga: het volkomen onverwachts over lijden van zijn enige zoon Anne. Ned. I, 23.10 uur. Hammond Het leven gaat gewoon door, is de titel van de Hammonds van avond. Maar in het zakelijk en persoonlijk leven van deze fami lie is nogal wat veranderd. Brian en Ann zijn voorgoed van elkaar af en Brian, die het auto ongeval nog moet verwerken, woont in bij David. Paul Merro- ney heeft een beste baan bij een bank. Het gaat hem goed, maar hij wil toch eens iets anders proberen; Bill Riley heeft hem daarbij door. Ned. n, 21.25 uur. Fairport Convention treedt op in de Van Speyk- show Van Speyk Vanavond presenteert Aad van den Heuvel vanuit studio vier De Van Speyk-show. Deze show wordt geopend met Gerard Cox, Frans Halsema, Marijke Merc- kens en Ton Lensink. Behalve interviews en reportages, die worden gemaakt door de vaste redactie, gevormd door Fons Peters, Ria Groeneveld, Trix Betlem en Willem Ruis is er ook een optreden van de groep Fair port Convention. Aktuele zaken worden behandeld door Lisette Lewin, Martin van Amerongen, Peter Hofstede en Pierre Huys- kens. Ned. 1,19.55 en 21.50 uur. voort met de uitzending van de opnamen die de BBC elk jaar maakt van Billy Smart's Kin dercircus. Voor de vijftiende keer presenteren kinderen van circusartiesten een wervelend programma. Ned. 1,19.05 uur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2