Terrorisme wordt landelijk aangepakt Spaanse politie houdt 100 vakbondsleden aan BROOD- BENZINE DUURDER Samkalden wil CDA in college van Amsterdam Congresgebouw streng bewaakt tijdens Songfestival Bedrijfsbezetting Sassenheim moet sluiting voorkomen Klein is verontwaardigd op T.H.-Delft DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 16 januari 1976, 66e jaargang no. 20325 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging, tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent VRIJ ZACHT Aanvankelijk enige tijd overwe gend droog en mogelijk enkele opklaringen, maar later weer zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot west Maxima omstreeks 7 graden. Morgen: Zon 8.40-17.00; maan 17.56-08.16. Schev. hoogw.: 03.06-15.19; laagw. 11.09-23.28. Van een onzer verslaggevers door de Haagse politie en vermoedelijk ook Den Haag Het Nederlands Congresge- internationale veiligheidsagenten streng be bouw zal tijdens het Eurovisiesongfestival waakt om de artiesten en hun begeleiders op zaterdagavond 3 april hermetisch van uit de achttien deelnemende landen een de buitenwereld worden afgesloten. Het optimale veiligheid te kunnen bieden, gehele gebouwencomplex wordt die dag Vertegenwoordigers van de Haagse politie. de .Nederlandse Omroep Stichting (organisa- en genodigden (dit aantal wordt op ongeveer alle personen die zich aanmelden door de tor van het festival) en het Nederlands 1100 personen geschat) zich geruime tijd daartoe bevoegde instanties worden ge- Congresgebouw hebben inmiddels een com- voor het songfestival schriftelijk moeten, screend. „Deze helaas noodzakelijke maatre- missie samengesteld die alle aspecten van aanmelden. De aanmeldingsformulieren zul- gel gold overigens ook vorig jaar toen het de beveiliging gaat bestuderen. len bovendien moeten zijn voorzien van festival in Stokcholm werd gehouden", aldus Vast staat reeds dat artiesten, begeleiders, recente pasfoto's. Volgens de NOS zullen een woordvoerder van de NOS. Staatssecretaris Klein Van een onzer verslaggevers DELFT Staatssecretaris Klein van On derwijs overweegt bestuurlijke maatrege len tegen de technische hogeschool Delft indien daar tegen zijn uitdrukkelijke wens in het promotiebeleid wordt uitgevoerd. Van de andere kant heeft een aantal perso neelsleden gedreigd de t.h. te bezetten in dien het college van bestuur het promotie beleid niet uitvoert. Staatssecretaris Klein is bijzonder veront waardigd op de Delftse t.h. („daar heb ik steeds moeilijkheden mee, altijd hetzelfde liedje") waar realisering van de omstreden promotieplannen zou leiden tot verhoging van de salariskosten met 4%, „terwijl we landelijk zitten te boksen voor een halve of een hele cent meer". Volgen Delftse actievoerders zijn de salaris sen van het niet-wetenschappelijk personeel in Delft gemiddeld de laagste van alle instel lingen voor wetenschappelijk onderwijs. De ze achterstand zou zijn ontstaan, omdat Delft in het verleden niet de mogelijkheden heeft benut om mensen te bevorderen. .'UMUIMMpgj (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering gaat misdrijven met terroristische inslag landelijk aanpakken. Hiervoor zal het landelijk recherche team worden gebruikt, dat onder leiding staat van een officier van justitie en dat tot dusverre reeds enkele malen werd ingescha keld bij zware misdrijven. Overwogen wordt verder, om het verboden vuurwapenbezit landelijk aan te pakken. Een en ander blijkt uit het officiële verslag van de regering over de gijzelingsacties in Wijster en Amsterdam, dat thans aan de Tweede Kamer is aangeboden. Minister Van Agt (Justitie) beraadt zich nog over de vraag of het wetboek van strafrecht moet worden uitgebreid met de strafbaar stelling van samenspanning tot zware delicten, zoals het gijzelen van mensen. De regering erkent dat in een rechtstaat als de Nederlandse geen afdoende garanties te bieden zijn tegen explosies van geweld. „Daarvoor zouden de 'politie en de inlichtingen- en veiligheids diensten bevoegdheden moeten krijgen die zich met de grondslagen van ons rechtsbestel niet laten verenigen", aldus de regering. De regering beraadt zich nog over de vraag in welke gevallen de schade die als gevolg van de gijzelingsacties is geleden, door haar zal worden vergoed. De omvang en de aard van de schade zijn thans nog niet te overzien. (Zie verder pag. 9 Koningin Juliana ontving gistermiddag op Soestdijk de 51 gegijzelden, die vorige maand in de gekaapte trein bij Beilen gevangen hebben gezeten. Onder de gasten waren degenen die de hele gijzeling hebben meegemaakt en de mensen die voor het einde werden vrijgelaten of wisten te vluchten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De minimumprijs VOOT brood wordt met ingang van 27 januari verhoogd met 4 cent; de broodproducenten mogen met ingang van maandag bij lever ing aan de handelaren al een prijsverhoging toepassen van ten hoogste 2,5 cent per brood. Ook de benzineprijs zal wellicht verder stijgen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om de accijns met twee cent per liter te verhogen, dit in verband met de matiging van de aanvanke lijk voorgestelde verhoging van de motor rijtuigenbelasting. De accijnsverhoging zou de staat dit jaar 80 miljoen opleveren. Door de verhoging van de minimumprijs voor brood zal met ingang van 27 januari een gesneden witbrood minimaal 1,20 gulden kosten, ander witbrood 1,13 gulden, verpakt gesneden bruin brood 1,27 gulden en ander bruinbrood 1,10 gulden. De verhoging van de consumentprijzen bij levensmiddelenbe- drijven en „koude bakkers" kan afwijken van de stijging van de inkoopsprijs met 2,5 cent, omdat de broodprijzen afgezien van het vastgestelde minimum vrij zijn. Autogordel steeds minder in gebruik Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het gebruik van autogordels neemt af. Zo hebben enquêtes van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid aangetoond. Het percentage auto-inzittenden dat op de buitenweg een gordel draagt blijkt in vier maanden te zijn teruggelopen van 78 naar 67, een daling van 11%. Binnen de bebouw de kom was de daling nog groter, namelijk 14% (van 61 naar 47%). Tevens blijkt de gordel maar al te vaak niet strak genoeg te worden gedragen. Inzittenden beneden de 24 jaar dragen de gordel het minst. Veilig Verkeer begint binnenkort weer nieu we voorlichtingscampagnes, terwijl de poli tie heeft besloten intensiever controle te houden op het nakomen van de draagplicht. De fabriek van Mecanorma Polyvroom BV aan de Hoofdstraat in Sassenheim. (Van een onzer verslaggevers) Sassenheim Voor de ruim honderd werknemers van het Sassenheimse bedrijf Mecanor ma Polyvroom hangt de werk gelegenheid aan een zijden draadje nu sinds eergisteren door de notaris op het bedrijf beslag is gelegd. De beslagname is een voortvloeisel uit een eind vorig, jaar door de rechter geda ne uitspraak dat het bedrijf, waar hoofdzakelijk afwrijflet- ters worden geproduceerd, moet opdraaien voor een scha declaim van vier miljoen gul den te betalen aan de Engelse firma Letraset en opgelegd i.vrn. een octrooischending. Een groot deel van het perso neel heeft, toen de inbeslagna me bekend werd, het bedrijf in ploegendienst bezet gehouden om te voorkomen dat het be drijf zou worden gesloten. Op hoog niveau tracht momenteel de directie van Mecanorma Po lyvroom in samenwerking met het hoofdbestuur van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond een uitweg te vinden in de ontstane precaire situatie. Omdat ook beslag is gelegd op het banktegoed van het bedrijf, waardoor de uitbetaling van de werknemers in het geding dreigt te geraken, heeft men inmiddels tegen de uitspraak van de rech ter een kort geding aanhangig gemaakt. Het vonnis namelijk werd uitgevoerd „bij voorraad" waardoor het vonnis direct in werking treedt en dus niet wordt afgewacht wat de beslis sing zal zijn in hoger beroep. Men tracht ook een uitweg te vinden d.m.v. een ingewikkelde „ruilprocedure" met het in Frankrijk gevestigde moederbe drijf, dat destijds Polyvroom heeft overgenomen. Het gebruik van een bepaald patent op een van de producten heeft name lijk geen consequenties als dat product in Frankrijk wordt ver vaardigd. Een soortgelijk proces als in Nederland is gevoerd heeft zich ook in Frankrijk af gespeeld. Daar werd de firma Letraset echter in het ongelijk gesteld. Nagegaan wordt nu of het mogelijk is een deel van de produktie in het Sassenheimse bedrijf over te hevelen naar Frankrijk en vice versa. Volgens de Haagse rayonbonds- bestuurder Van Oort is het touwtrekken tussen Letraset en Mecanorma niets anders dan een hard economisch gevecht om de markt. „Wij zouden het bijzonder be treuren als daardoor ruim hon derd man op straat komt te staan. De klap komt des te har der aan omdat de meeste men sen die daar werken uit het bollenvak afkomstig zijn en zich speciaal voor dit bedrijf hebben laten omscholen". De Franse directie van het be drijf, in de afgelopen dagen hals over kop uit Frankrijk overge komen, heeft toegezegd dat in ieder geval de uitbetaling van salarissen voor de maand janua ri zeker is gesteld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Burgemeester dr. I. Samkalden van Amster dam vindt dat het hoofdstede lijke gemeentebestuur een zoge naamd „afspiegelingscollege" zou moeten zijn, waarbij het CDA als toekomstige bestuur- spartner voor hem de voorkeur verdient. Daarmee keert ir. Samkalden zich tegen de opvat ting van zowel het PvdA-be- stuur als dat van de gewestelij ke afdeling van de partij, die' menen dat Amsterdam be stuurd dient te worden door een progressief progTamcollege. Burgemeester Samkalden zei gisteravond, dat de PvdA-leden in de gemeenteraad onder te hoge druk hebben gestaan van de partijtop om het handhaven van een progressief programcol lege te bereiken. De burgemees-- ter stelt ten aanzien van de col legevorming thans op achter de affgetreden wethouder Lam mer s, die een scheuring in de hoofdstedelijke PvdA veroor zaakte. MADRID De Spaanse politie heeft van nacht in Madrid honderd leden van vakbon den van verschillende politieke richtingen gearresteerd. Volgens de politie namen zij deel aan een vergadering die ten doel had een stakingscomité op te richten. Wetten uit' het tijdperk van Franco verbieden het hou den van een vergadering van meer dan negentien personen waarvoor geen toestem ming is verleend. Gisteravond verspreidde oproerpolitie Ma drid met Madridmet traangas een menigte van tweeduizend vrouwen die demonstreer den. Sinds generaal Franco in 1939 de Bur geroorlog won hadden er in Spanje geen vrouwen meer gedemonstreerd. Zij waren nu de straat op gegaan kort nadat premier Navarro een speciale kabinetszitting had voorgezeten die ging over de arbeidstoe stand in het land die thans de slechtste is sinds vele jaren. De hervormingsgezinde re gering van premier Navarro zou thans over wegen de beperking van de loonstijgingen te verlichten. Er wordt nu vaart gezet achter de loononderhandelingen met bouwvakar beiders en het personeel van de telefoon dienst In Barcelona beëindigden gisteren ongeveer Premier Navarro 5000 personeelsleden van het gemeentelijk energiebedrijf een vierdagen durende sta king nadat hun werkgever had toegestemd in een loonsverhoging van 18 procent. De directie van Seat, het grootste automobielbe drijf van Spanje, heeft de besprekingen over loonsverhogüig voor de 29000 werknemers bij dit bedrijf hervat In pamfletten die gisteren in Madrid werden verspreid wordt gezegd dat er in Spanje niets was veranderd na het tijdperk van generaal Franco. De Spanjaarden werden opgeroepen zich aan te sluiten bij een geza menlijke poging een democratie te stichten. (ADVERTENTIE R E Y S Leiden Levenslang voor aanslag op Ford SAN FRANSISCO (AP) - De voormalige tipgeefster van de FBI, Sarah Jane Moore, is giste ren tot levenslang veroordeeld wegens haar poging om presi dent Ford op 22 september van het vorig jaar te vermoorden. Voordat de rechter het vonnis uitsprak las Sarah Moore (45) een lange verklaring voor, waar in zij verklaarde geen spijt te hebben van haar poging tot moord: „Als de aanslag gelukt was had hij, samen met het aan de kaak stellen van het gedrag van de regering, tot een chaos kunnen leiden". VEILING in AVIFAUNA PPR-RAADSLID: B enW moeten nevenfuncties bekend maken DEN HAAG De Haagse bur gemeester en de acht wethou ders moeten al hun betaalde of onbetaalde nevenfunties bekend maken. Dat heeft het PPR-raadslid J. Verduijn Lunel gesteld in een brief aan het college van b en w. Hij herin nert daarin aan de Gulf-affaire, waarbij een landelijke politicus een nevenfunctie bleek te heb ben die niet bekend was. De heer Verduijn meent dat ook op plaatselijk niveau bepaalde nevenfuncties gevaren kunnen inhouden voor het functioneren als wethouder, maar ook voor gewone raadsleden. Hij denkt daarbij met name aan bindin gen met het bedrijfsleven, die hij als niet gunstig beoordeelt Overigens erkent de heer Ver duijn Lunel wel, dat er ook nevenfuncties zijn, die juist in het voordeel van de gemeente kunnen werken. Daarom wil hij ook geen verbod op nevenfunc ties, maar wel publicatie daar van. Hij koaan dit onderwerp in het overleg tussen de verschil lende raadsfracties aan de orde te zullen stellen, om 'zo ook een regeling te krijgen voor het pu bliceren van nevenfuncties van raadsleden. Zie verder pagina '7. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1