Minister bevestigt: Dopinggebruik bij Anderlecht- RWDM Kila weer beschikbaar voor duel met Telstar Succes NEC gebaseerd op collectiviteit, dus niet alleen op Peters" ZES SPELERS BETRAPT r BRES OPNIEUW GEBLESSEERD Jong Oranje wiste wanprestatie uit Piet de Visser is geen prestatie- trainer m J» Sportwereld BOEKEN 176 „VRIJDAG 16 JAMUAKI 1976 (Van onze correspon dent) BRUSSEL De Belgi sche minister van justi tie Herman Vander- poorten heeft gisteren in het Belgische parle ment bevestigd dat na de competitiewedstrijd Anderlecht-RWD Molen beek bij zes van de acht onderzochte spelers spo ren van asperine in de urine zijn aangetroffen. Een zevende speler ver toonde duidelijk sporen van doping. De minister weigerde namen te noe men. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet en de spelers Pol van Himst (voorgrond) maakte zich erg boos, zullen in staat worden gesteld toen ook hij de dopingcontrole moest ondergaan. een tegenexpertise te leveren. Bedoelde competitiewedstrijd vond in een zeer verhit kli maat plaats. Een onbekend ge bleven arts die de spelers na de wedstrijd aan zich zag voorbijgaan zei, dat er enkele bij waren die erg wild uit hun ogen keken en zelfs schuim op hun mond hadden. Deze arts wenst persé onbekend te blij ven. Met name de Belgische ster speler Pol van Himst enkele malen voetballer van het jaar in België (gouden schoen) toonde zich na afloop erg boos omdat hij een doping controle- moest ondergaan. Van Himst die vele jaren lang bij Anderlecht heeft gespeeld en daar op een minder fraaie wijze aan de dijk werd gezet komt nu uit voor RWD Molen beek, de traditionele Brusselse rivaal van Anderlecht. SCHORSING SCHRIJVERS ZEIST Doelman Piet Schrij vers van Ajax is door de tucht- commissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst naar aanleiding van zijn optre den in de wedstrijd Ajax-Spar- ta. Bovendien kreeg Schrijvers een boete van 250 gulden, de tuchtcommissie sprak nog de volgende shaffen uit: SVV: R. de Nijs, een wedstrijd geschorst en een wedstrijd voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar en 75 gulden boete. Go id Eagles: H. Warms, een itrijd geschorst en 150 gul boete. AZ'67: J. Wilbret, een wedstrijd geschorst en 150 gulden boete. L. van Maarwijk kreeg 125 gul den boete. Sparta: C. Derickx, twee wed strijden geschorst FC Den Haag: L. Swaneburg, een wedstrijd voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 100 gulden boete. Wageningen: J. Frandsen, een wedstrijd geschorst en 150 gul den boete. Helmond Sport: J. Smits, drie wedstrijden geschorst en een wedstrijd onvoorwaardelijk. MW: Dijkstra, 150 gulden boe te. Roda JC: G. Wennmachres, een wedstrijd onvoorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en 75 gulden boete. Ook Melbourne wil de Spelen MELBOURNE - Melbourne beeft zich gisteren aangediend als nieuwe kandidaat voor de Olympische spelen wanneer Montreal zich zou moeten te rugtrekken. Murray Byrne, de president van de staat Victoria verklaarde dat de Spelen op 17 juli in Melbour ne kunnen beginnen, wanneer Montreal zich terug zou moeten trekken, omdat de accommoda ties niet op tijd gereed kunnen zijn. „Wij hebben alle facilitei ten en de spelen, die wij in 1956 organiseerden, worden nog steeds beschouwd als een van de beste ooit gehouden," ver klaarde Byrne op een perscon ferentie. Boljduel Ali op Porto Rico SAN JUAN Het gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaargewicht tussen titelhou der Muhammad Ali en uitdager Jean Pierre Coopman is defini tief vastgesteld op 20 februari te San Juan op Porto Rico. Promotor Don King kondigde dit gisteren aan, nadat de rege ring vein Porto Rico zich garant heeft gesteld voor de beurzen. Ali krijgt een gage van ongeveer 1 miljoen dollar. (Van onze sportredactie DEN HAAG De eredivisie gaat zondag aan de tweede helft van het seizoen beginnen. FC Den Haag speelt de return tegen Telstar in het Zuiderpark. Destijds werd een uitslag van 2—2 bereikt maar nu spelen de Hagenaars voor eigen publiek en dat is belangrijk. In de selectie is Aad Kila weer terug, na twee wedstrijden schorsing te hebben uitgezeten. Ook Hans Bres leek na een geslaagde liesoperatie weer beschikbaar maar tijdens een oefenduel liep hij deze week weer een (been)blessure op. De Velsenaren hebben slechts een punt minder dan hun oppo nent en ook de doelsaldi zijn vrijwel gelijk. Telstar staat on der hoede van de Hagenaar Joop Castenmiller. In bestuurlij ke kring bij Telstar is men best tevreden met de oefenmeester, mede omdat van hem de nodige rust uitgaat. Joop Casteniller: „Om in de publliciteit te komen moet er stuntwerk aan te pas komen en dat bevorder ik zoveel mogelijk. Bovendien moeten mijn spelers er steeds op uit zijn om een zo Betaalde jeugd Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen een topwedstrijd tegen de jeugd van Feyenoord in Rotterdam. Feye- noord leidt met een punt voor sprong op FC Den Haag, PSV en Sparta. De laatste krijgt PEC op bezoek en PSV speelt uit tegen Haarlem. ITALIAANSE PERSSTEMMEN (Van onze correspondent) ROME „Van de ene uitschakeling naar de andere. En er gebeurt goed mogelijk resultaat te be- helemaal niets." Dat laatste vindt de Corriere Dello Sport in Italië werkstelligen. Het publiek ziet veel erger dan het Italiaanse elftal onder 23 jaar door Jong Oranje niets liever. Uiteindelijk komen is uitgeschakeld. „We hebben eigenlijk alles verkeerd gedaan en wij om de mensen te bekoren dankzij een strafschop een geflatteerd gelijkspel behaald," aldus want zij zorgen er voor dat de dit sportblad. spelers betaald kunnen worden. v T. De hele Italiaanse pers is het erover eens, dat Jong Italië de Bii de casten hebben Cees van overwinning niet verdiende en dus al evenmin verdiende deze ronde ifnnion nn P/v Qinnt vftfir dp te overleven. Zoals de Italiaanse sportpers ook unaniem en opnieuw mw.to j r)p tot de conclusie komt, dat er een diepe kloof blijft tussen het Co Italiaanse en Nederlandse voetbal. Niet dat men Jong Oranje groots «ïtnut erhrtot TPcmaailn Hp moe vond spelen, maar dus slaapverwekkende vertoning van het Neder- Stout schoot zesmaal in de roos. |ands weken ls De Itallaanse bladen schrijven dat Nederland energiek de aanval zoch en het gevecht wilde. „Azzurri zonder sprint," schrijft de Messagero, en deze grote Romeinse krant constateert dat eigenlijk alleen Oranje voetbal De laatste heeft deze week nog niet kunnen trainen wegens een tegen Excelsior opgelopen wreefblessure. Ook Frank Kra- spee'lde7".De "jeugdige Italianen zochten in hun onbezonnenheid mer zit in de lappenmand, ot- s]ech(s individuele eer en renden alleen met de bal aan de voet." £„°°snpoeX «SE sukkelde In voor de eer bedanken. De achil- voor de kalme waarop Nederland speelde zonder in de lespeesblessure bleek namelijk gevreesde vertragingstaktiek te vervallen. Als er al vertragend nog niet geheeld. Thans zal de gepeeld werd. gebeurde dat in de Italiaanse achterhoede, veel besproken Joop Vervoort luidende kritiek was: Terwijl de meeste Nederlandse top- de fluit hanteren. Voorts in de clubs dezelfde sü)1 van voetbal spelen, houden de Italiaanse eredivisie onder meer- FC Am- eredivisie-trainers er zeer uiteenlopende ideeën op na en dat wreekt sterdam—Feyenoord, PSV-Eind- ach op national vlak. hoven, Excelsior—Ajax en Roda Van Kraay. Peters en Kist worden m de puntenlijstjes het JC-FC Twente, Ajax heeft nog hoogst genoteerd, steeds vier verliespunten min- V Piet de Visser wordt bij NEC op handen gedragen. Het gaat dan ook bijzonder goed. ,,Een opvolger zal nooit kunnen zeggen, dat ik er een troep van heb gemaakt." NIJMEGEN Op het trainingsveld van NEC, pal achter het Goffert -stadion in Nijmegen, beweegt trainer Piet de Visser (42) zich ontspannen tussen de spelers van zijn selectiegroep. Het zware werk zit er op. De spelers mogen zich uitleven in een onderling partijtje. Zij zijn creatief bezig. Slechts af en toe davert het machtige stemgeluid van de succesvolle Zeeuwse trainer over het veld. Een handvol toeschouwers slaat de verrichtingen gade. Tevreden toeschouwers, want het gaat dit seizoen (weer) bijzonder goed met de eredivisieclub uit de Keizer Karelstad. Uit de zo kil lijkende cijfers op de ranglijst valt af te leiden dat NEC opvallend evenwicht speelt. Op eigen terrein ongesla gen en twaalf punten, in uitwed strijden negen punten door drie overwinningen in evenzo vele gelijke spelen. Bovendien ,uit' een positief doelsaldo. Daar kunnen behalve NEC slechts Ajax cn PSV (en niet het hoog geplaatste Feyenoord en FC Twente) op bogen. Piet de Visser: „Die cijfers zijn inderdaad interessant Ze bewij zen, dat NEC ook in uitwedstrij den aanvallend speelt. Welis waar iets meer vanuit de verde diging dan op eigen terrein, maar via snelle counters en een oprukkende defensie terdege op de aanval gericht. De zes gelijke spelen thuis wijzen erop, dat wij op eigen terrein meestal te ma ken hebben met puur op verde digen ingestelde tegenstanders". De kracht van NEC en De Visser legt er de nadruk op stoelt op het collectief en ver der op conditie, snelheid van handelen, mentaliteit en kei hard werken. De Visser: „Het hele elftal is zowel aanvallend als verdedigend in beweging. De aapvallers laten zich als dat nodig is, terugvallen en trekken gaten voor opkomende midden velders en verdedigers. De spe lers moeten bereid zijn en zijn dat ook om eikaars taken over te nemen. Aan een hecht ploeg- verband, aan het echte team work, hecht ik bijzonder veel waarde" Wilskrachtige Piet de Visser, die er bij D. F. C., Telstar, De Graafschap en NEC in totaal zestien jaar als trainer op heeft zitten en kan bogen op tal van successen, voelt zich gepikeerd als hij wordt afgeschilderd als een pure prestatietrainer. En zegt vastberaden: „Voor mij gel den drie vaste principes: presta tie, scouting en jeugd. Stemverheffend gaat hij verder: „Natuurlijk is het werken met een eerste elftal altijd op presta tie gericht. Prestatie betekent voor mij goed voetbal. Dat in de eerste plaats. Het publiek, er komen op het ogenblik zo'n 10.000 mensen naar het Goffert stadion heeft daar recht op. Nog prettiger is het als je met goed voetbal ook punten haalt". „Daarnaast moet je als trainer alle verdere beschikbare tijd stoppen in scouting en jeugd. Ook daaraan moet keihard wor den gewerkt Van mij zal opvolger nooit kunnen zeggen, dat ik een troep heb achtergela ten. Ook de continuiteit heeft al mijn aandacht. Zo mogelijk be trek ik de jeugd overal in". Kritiek „Vorig jaar ging het in de eer ste divisie vooral in het begin niet zo goed. Toen waren er die zeiden: wat moet die De Visser hier eigenlijk. De kritiek was niet mals. Dan is het zaak voor al rustig te blijven en keihard te blijven werken. En nu willen diezelfde mensen geen kwaad woord over mij horen. Zo gaat dat met trainers. Daarom rustig en nuchter blijven als het slecht gaat, maar ook wanneer het goed gaat" Bestaat het succes van NEC een dus ook van De Visser bij de gratie van het talent Jantje Pe ters? De Visser: ,Jk erken dat Peters van onnoemelijke waar de is voor de ploeg. Is niet iedere trainer blij met een topta lent in zijn elftal? Maar het is bepaald niet zo, dat NEC zonder Jan Peters in eens in elkaar zou ploffen. Daar geloof ik niet in. Het hele spel van NEC is nogmaals gebaseerd op col lectiviteit, conditie en snelheid van handelen. Met en zonder Jan Peters. Wanneer Peters wordt uitgeschakeld, zijn er an deren die ervan profiteren". „De eerste divisie is vorig jaar wat dat betreft een goede leer school geweest. De ploeg heeft leren knokken en Jan Peters heeft geleerd hoe hij zijn aan scherpe dekking moest onttrek ken. Jan wilde weg. Naar Ajax, naar Anderlecht. Ik heb heel wat met hem moeten praten, hem moeten begeleiden. Nu is hij zo aan de dekking gewend, dat hij die kan ontlopen. En nogmaals: Peters vasthouden, betekent ruimte en vrijheid voor de anderen". Vrijheid, blijheid is het parool van Piet de Visser. Tot op zeke re hoogte. „Want", zegt hij, „als de persoonlijke vrijheid ten kos te gaat van het elftal, dus van punten en geld, accepteer ik die niet. Daar wordt de spelers na drukkelijk op gewezen. Ook Jan Peters, want zodra zich iemand boven de ander verheft, is dat een rechtstreekse aanslag op de collectiviteit, op de eenheid in het elftaL Dat pik ik niet". Piet de Visser wil er evenmin van horen, dat hij Jan Peters in het Nederlands elftal heeft ge bracht De Visser: ,T>at doet een speler zelf. Niemand zal ooit van me horen, dat ik Jan Peters heb gebracht Ik kan hoogstens zeggen, dat hij onder mijn lei ding tot het Nederlands elftal is doorgedrongen. Mijn taak is slechts: begeleiden en stimule ren". GERRIT ZWIERS Brussel Roger de Vlaeminck zal zijn wereldtitel veldrijden bij de profs niet verdedigen, omdat hij vindt, dat de Belgische wie lerbond de prestaties van hem en zijn broer Eric niet t>p de juiste waarde heeft geschat. Zes ton voor lottowinnaar DEN HAAG Een deelnemer aan Lotto nummer twee van het afgelopen weekeinde beeft alle zes getallen goed voor speld. Als enige winnaar ont vangt deze deelnemer bruto 626.337. De toto had zes winnaars van de eerste prijs, die elk bruto 23.006 gulden ontvangen. De uitslagen van lotto en toto van afgelopen weekeinde zijn: Lotto no 2 aantal deelnemers: 904.413; bruto-inleg: 3.576.538; prijzenbedrag: 1.730.593. Eerste prijs: 1 winnaar, die bru to 626.337 ontvangt Tweede prijs: 1 winnaar, die bruto 169.885 ontvangt. Derde prijs: 164 winnaars, die elk bruto 1.553 ontvangen. Vierde prijs: 8.707 winnaars, die elk per kolom 39 ontvangen. Vijfde prijs: 15.866 winnaars, die elk per kolom 21 ontvan gen. Toto no 2: Aantal deelnemers: 239.642; bruto-inleg: 726.535; prijzenbedrag: 345.104. Eerste prijs: 6 winnaars, die elk bruto 23.006 ontvangen. Tweede prijs: 145 winnaars, die elk per kolom 595 ontvangen. Derde prijs: 1.870 winnaars, die elk per kolom 64 ontvangen. CAMPIONE D'ITALIA - De Italiaan Franco Udella heeft zijn Europese titel boksen in het vlieggewicht behouden. In Cam- pione d'Italia versloeg hij zijn Zwitserse uitdager Fritz Cher- vet op punten. Les Gets De Zwitserse Lise Marie Morerod heeft gisteren in Les Gets de reuzeslalom gewon nen, die meetelt voor de wereld beker. Zij maakte over de twee manches een tijd van 1 minuut en 8,40 seconden. Rotterdam Eredivisievereni ging Gerard de Lange heeft de 24-jarige Gregory Northington aangetrokken. Vorig seizoen speelde hij ook al voor de Am sterdamse formatie, maar keer de terug naar de Verenigde Sta ten. UTRECHT Hans en Henk Elzerman fZIAN Vitesse) zijn opgenomen in de zwemploeg die op 30 en 31 januari en 1 februa ri uitkomt in de Speedo World Meat in Amersfoort UTRECHT - Henk Elzerman (ZIAN/Vitesse) is opgenomen in de zwemploeg die van 13 t/m.15 februari in Antibes meedoet aan de Tilt-wedstrijden. Gebruiksaan wijzing voor smalfilmers Smalfiimen met geluid is steeds meer in opkomst. Naast het door Kodak gebruikte systeem hebben de Noris-projectorenfa- brieken een eigen methode ont wikkeld, waarbij het geluid la ter aan de film wordt toege-' voegd met behulp van een syn chroon met de film meelopende compactcassette. Over het topmodel van deze se rie, de Norimat Electronic, heeft Jan A. Kleyn een boekje ge schreven, dat ondanks het ge bruik van algemene termen toch duidelijk voor de Norimat-bezit- ier is bedoeld. Een soort uitge breide gebruiksaanwijzing dus. Al schrijft Kleyn, dat hij zijn lezer alleen op het paard wil helpen waarna men zelf maar moet leren rijden, laat hij wei nig aan het toeval en de eigen inventiviteit van de filmer over. Terwijl juist het alles zélf doen de gebruiker van het filmappa raat juist zou moeten aantrek ken. Jan A. Kleyn: Het Norimat Boek. Uitgave: Elsevier. Prijs: ƒ15,90. „Publieks"- vrijheid van meningsuiting Het recht op vrije meningsui ting is versmald tot de rechten en vrijheden van de communi catiemedia van journalisten. De massa, voor wie het in oor sprong bedoeld is, komt aan het wezenlijke recht op vrije me ningsuiting niet meer toe, en vertegenwoordigers van massa media als radio, televisie en kranten pretenderen te vaak de vertegenwoordigers te zijn van het grote publiek. Dat zijn enkele van de stellin gen, die dr. A. van der Meiden, docent massacommunicatie aan de Utrechtse Rijksuniversiteit, neerschrijft in zijn pas versche nen boek over journalistieke, vrijheid en publieksvrijheid: „Ik herinner mij niet u iets ge vraagd te hebben". Een titel, die waarschijnlijk moet slaan op een door de auteur geconsta teerde al dan niet vermeende hooghartige houding van de be dienaars der massa-communica tie jegens het grote publiek dat zij informeren. Het boek is voorzien van een uitgebreid overzicht van de ge schiedenis van het recht op vrije meningsuiting, van de hand van H. van Ommen, student sociolo gie. Uitgaande van dat overzicht bouwt dr. Van der Meiden een verhandeling op, waarin een nieuw begrip wordt geintrodu- ceerd, namelijk de publieksvrij heid. Daarmee wordt bedoeld de vrijheid die de „ontvangers" van de massamedia t.v.-kij- kers, radioluisteraars, kranten lezers zouden moeten hebben wat betreft de media, en dan een grotere vrijheid dan alleen maar de mogelijkheid tot het omdraaien van de knop of het opzeggen van het abonnement. Die vrijheid is nu nihil, zo wordt geconstateerd, en voor een ver betering doet men suggesties. Zo is dr. Van der Meiden voor stander van een stringen rege ling van het journalistieke werk, en hij pleit dan ook voor een wettelijke regeling waardoor al le burgers toegang tot de media krijgen, iedereen wettelijk recht krijgt op wederwoord (met sancties bij nalating). Bij een te publiceren aanval op een per soon of een groep, de vrijheid van interviewers sterk wordt in geperkt, en er een mediaraad komt die zonder staatscensuur wel controle uitoefent op mislei ding door de media. In het voorwoord wordt gesteld dat de auteurs met het boek de discussie op gang willen bren gen over het functioneren van de media. Het is evenwel meer tiebron is voor ruige pikbroe ken en romantische zielen, die met de wonderlijkste vertuien terugkeren van hun verre rei zen, bewijst Arne'Zuidhoek in „Sprookjes en legenden van de Deze kostelijke en kostbare uit gave, die als ondertitel mee kreeg „verzinsels van Vader Wapper", bevat een bonte verza meling zilte fantasieën, waarin het onmogelijke achteraf een fluitje van een cent blijkt te zijn en de stoere zeelieden een ver rassend gepeperd boekje open doen. Een heerlijk boek, op meesterlijke wijze geïllustreerd en rijk uitgegeven. Voor de wa re boekenliefhebber een brok zeebanket om van te watertan den. Arne Zuidhoek: Sprookjes en legenden van de zee. Uitgave: Combo, Baarn. Prijs: 29,80. een bijdrage aan een reeds lang in gang zijnde discussie, en dan' in de vorm van één mening temidden van vele andere. Dr. A. van der Meiden en H. van Ommen: „Ik herinner mij niet u iets gevraagd te hebben". Uitgave: Boekencentrum b.v., Den Haag. Prijs: 20.00. Kostelijk zeebanket van Vader Wapper Dat de zee niet alleen voort- klotst in eindeloze deining maar ook een eeuwige inspira- Goede Hollandse streekroman In grote aantallen worden in Nederland boeken geschreven die geen aandacht krijgen in de letterkundige tijdschriften en die ook vódr hun verschijning de gebruikelijke tam-tam mis sen. Het zijn doorgaans vertel lingen voor een breed lezerspu bliek. „Dorp in de branding" van Maurits Mok is zo'n boek. Mok was oorspronkelijk dichter en Marsman had grote waarde ring voor hem. Hij woonde vele jaren in een Hollands vissers dorp, dat hem inspireerde tot het schrijven van dit verhaal. Het is een eenvoudig en harte lijk relaas geworden van de ge beurtenissen in die kleine ge meenschap. De stijl, dialogen, milieube schrijving en de innerlijke over wegingen van de romanfiguren doen de letterkundige kennen. Hoofdpersoon Jan Bauer maakt ernst met de eisen van het evan gelie, waardoor hij het niet ge makkelijk heeft en in botsing komt met mensen, die daar an ders over denken. Streekromans njn W trek. Dit is er een die we kun nen aanbevelen. Manrits Mok: Dorp in de bran ding. Uitgave: Strengholt, Bus- sum. Prijs: 20,-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13