Hard werkend Ajax buitte angstig haif uur van Sparta afdoende uit Brzezanczyk zat bezijden waarheid MW-PSV Me maar twintig minuten Ajax in Amsterdam-701 „KRACHT FC UTRECHT VERBAASDE ME" te ROTTERDAM - Anto- ni Bfzezanczyk was in een opperbeste stem ming. Nadat de Pool pas een half uur na afloop van Feyenoord- FC Utrecht (3-1) uit de kleedkamer was tevoor schijn gekomen sierde een forse glimlach zijn doorploegde gelaat. „Deze tegenstander was niet eenvoudig", liet hij weten als verklaring voor zijn tevredenheid „Ik was verbaasd over de kracht van FC Ut recht. Deze ploeg speelt veel beter dan andere ploegen in degradatie- gevaar". Met deze uitlatingen stak Brze- zanczyk zijn formatie een veer op de hoed, die Feyenoord ei genlijk nauwelijks verdiende. De Rotterdammers hadden in derdaad enige moeite met het in zorgelijke omstandigheden verkerende FC Utrecht, maar de manoeuvre van Herr Anto- ni om dit op rekening van Jan Rabs discipelen te schuiven moet toch als enigszins bezij den de waarheid worden aan gemerkt. Het was eerder een gevolg van eigen onmacht. FC Utrecht hield inderdaad lang 6tand. Pas in de laatste minuut voor rust kon een voordien falende Nico Jansen de eerste bres schieten in het bolwerk van Jörgen Henrik sen. Daarmee verplichtte de ex-Amsterdammer overigens wel zijn ploeggenoten aan zi- i ch, want de late treffer bleek l op FC Utrecht een zeer nadeli ge uitwerking te hebben. „Dat doelpunt was jammer", meen de Jan Rab later. „Als je met 0-0 naar de kleedkamer gaat geeft-dat toch een goed sfeer- tje om de tweede helft te be-' "ginnen". Uit het lood lood was geslagen bleek al vijf minuten na de hervatting. Wim van Hanegem kon na aangeven van de op het mid denveld zeer nuttige Willy Kreuz een hele rits schijnbe wegingen etaleren alvorens hij met een zuivere schuiver FC Utrecht definitief op af stand zette. 2-0. Vanaf dat moment speelde Feyenoord een gewonnen wed strijd. Maar de Rotterdam mers verzuimden het opnieuw gedecimeerde legioen aan zich te binden door te weinig na drukkelijk een grotere zege na te streven. FC Utrecht, dat zich na de achterstand van 2-0 wat meer in aanvallende stel lingen vertoonde, bood de te genstander meer ruimte, maar Feyenoord weigerde te profite ren. Pas na een klein half uur moest doelman Hendriksen opnieuw capituleren na een in genieuze een-tweecombinatie tussen Kreuz en Kristensen die door laatstgenoemde keu rig werd afgerond. 3-0. Veel eerder Deze toch nog ruime marge had al veel eerder op het sco rebord moeten staan. FC Ut recht, dat de meeste man schappen begrijpelijk vanaf het eerste signaal van Leo van der Kroft (die enige keren wat al te traag reageerde op tekens van zijn assistenten) in eigen linies posteerde, kon zi(/h echter zonder tot grote hoogte te stijgen tamelijk een voudig handhaven. Feyenoord grossierde in slor dige passes, waardoor er veel vuldig een Utrechts been tus sen de Rotterdamse combina ties kon worden gestoken. In die samenspelsituaties kon Ni co Jansen opnieuw nauwelijks een aandeel nemen. De wat te 'zwaar lijkende aanwinst start moeilijk, is slecht wendbaar en voelt de wat subtielere ac ties van vooral Van Hanegem en Kristensen onvoldoende aan. Pas wanneer Jansen vol ledig vrij staat reageert hij effectief, zoals bij de eerste Rotterdamse treffer. Even was hij ontsnapt aan de aandacht van Co Adriaanse en dat bete- kende een doelpunt. FC Utrecht had door tot dat fatale ogenblik in laag tempo te opereren een redelijke con trole kunnen uitoefenen over de weinig geïnspireerde Rot terdamse aanvalsacties. Daarin begon Martin Vreijsen overtuigend, maar zakte gaan deweg terug. Van Hanegem kon ook niet imponeren. De Rotterdamse strateeg vond in oud-ploeggenoot Henk Wery mm mmmww Na een pass van Kreuz produceerde Van Hanegem een serie schijnbewegingen waarmee hij oprukte naar het doel van Henriksen die vergeefs opspringt. zijn directe tegenstander en nogal eens zijn meerdere. De veel besproken Utrechtenaar was één van de beste spelers van zijn ploeg, hetgeen ook Jan Rab zo zag. „Als hij zo vorige week had gespeeld, was hij toen niet vervangen", rea geerde de trainer, van FC Ut recht wat ironisch na afloop. Feyenoord kon na zijn binnen zes minuten gerealiseerde voorsprong nauwelijks meer iets gebeuren. FC Utrecht 'kwam er weliswaar iets meer uit, maar de jonge aanvallers Temming en Flight (later ver vangen door Van der Ham) kwamen fysieke kracht tekort om het Rijsbergen en Rami jak erg moeilijk te maken. Toch waren het deze Utrechte naars die voor de tegentreffer zorgden. Temming kon via een op Treijtel af gaan, zijn inzet weliswaar half maar constateerde tot zijn genoegen dat de op de doellijn af huppelende bal door Van der Ham alsnog er over werd gewerkt: 3-1. Dat was vier minuten voor het einde. FC Utrecht had er toch nog een redelijke uitslag mee verkregen, hetgeen het zelfver trouwen van de ploeg ten goe de kan komen, want volgende week is Go Ahead Eagles te genstander. „Het tactisch con cept werd vandaag goed uitge voerd", oordeelde Jan Rab, die hoopt in het belangrijke tref fen met Go Ahead weer te kunnen beschikken over de gisteren node gemiste Joop van Maurik. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 45. Nico Jansen 1-0, 50. Van Hanegem 2-0, 72. Kristensen 3-0, 87. Van de Ham 3-1. Scheidsrechter: Van der Kroft Toeschouwers: 23.953. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Rijsbergen, Ramljak, Everse; W. Jansen, Kreuz, Van Hanegem; Vreysen, N. Jansen, Kristensen. FC Utrecht: Henriksen; Oo- strom, Adriaanse, Paunovic, Wilschut; Hildebrand, Wery, Cabo (Van Staa); Flight (Van de Ham), Temming, Van Veen. AMSTERDAM Ajax zal zeker deelnemen aan het internationale voetbaltoernooi Am sterdam-701 dat op 13 en 15 augustus in het Olympisch Stadion wordt gehouden. Orga nisator Jack van Zanten bereikte gistermid dag overeenstemming met Rinus Michels en het bestuur van Ajax. MAASTRICHT Aan twintig minuten weifelend voetbal van MW heeft PSV genoeg gehad om royaal te winnen. Na de eerste twintig minuten stond het al 4—0 en was de wedstrijd in feite al afgelopen. Kees Rijvers verklaarde na afloop: „Zoals mijn ploeg in die beginfaze heeft gespeeld, hebben we nog niet gedraaid dit seizoen". Daarmee had de oefenmeester van PSV gelijk. De Maastrichtse defensie werd van het kastje naar de muur gestuurd en van enige organisatie was geen sprake. De snelle start van PSV leverde al na twee minuten succes op. René v.d. Kerkhof brak door en bracht de bal in de doelmond. Via de voeten van doelman Mathijssen kwam de bal bij de ongedekt staande Edström, die gemakkelijk scoorde. Tijd om deze slag te boven te komen kreeg MVV niet, nwat Adrie van Kraay schoot van dertig meter nummer twee in de touwen. Van Kraays schot was zo hard dat de bal onder het net door de sintelbaan oprolde. Vijf minuten later gaf Gerrie Deijkers een harde, lage voorzet, waaruit Lubse de bal ineens op de schoen nam. Toen één minuut daarna René van de Kerkhof door Kerstges in het strafschopgebied ten val werd ge bracht en scheidsrechter Corver de bal op de elf meter stip legde, was het voor Willy van der Kuijlen een koud kunstje om 4—0 aan te tekenen. PSV hield het daarna, voor wat de eerste helft betreft, voor gezien. Direct na de rust echter gaven de Eindhovenaars nog een keer vol gas. René van de Kerkhof snelde alleen op de weifelende Mathijssen af en gaf van verre een fraaie lob. Eén minuut later werd de bal uit een vrije trap van Willy van der Kuijlen in het muurtje van richting veran derd en Mathijssen was voor de zesde maal kansloos. Het was begrijpelijk dat PSV hierna rustiger ging spelen en MVV de kans bood nog iets terug te doen. Was dat niet gebeurd dan had MW waarschijnlijk „de eer" (een vrije trap van Streuer werd van richting veranderd) niet kunnen redden en had PSV wellicht met dubbele cijfers gewonnen. Scoreverloop: 2. Edström 0—1, 11. Van Kraay 0—2, 15. Lubse 0—3, 16. Van der Kuijlen 0—4, 47. René van de Kerkhof 0—5, 48 Van der Kuijlen 0—6, 60 Streuer 1—6. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 10.200. MW: Mathijssen; Braam, Lacroix, Dijkstra, Nieuwendijk; Streuer, Kerstges, Quaden; Laine (Palm), Smeets, Nelemans (Mulkens). PSV: Van Gerven; Poortvliet, Van Kraay, Deijkers, Krijgh (Stevens); Willy v.d. Kerk hof, Van der Kuijlen, Quaars; René v.d. Kerkhof, Lubse, Edström. Geels gereed stond de bal in te glijden. Dat was dus 2-0 en gezien het spelbeeld was dat zeer juist. Sparta miste een aanval en liet steken vallen in de verde diging. Ajax speelde weliswaar ook verre van gedegen maar toon de af en toe toch iets van de oude glorie met o.a. een sublie me combinatie Suurbier- Geels-Mühren waarop Does burg knap ingreep, of na de rust Brokamp-Steffenhagen- Geels die simpel tegen Does burg aanschoot. Brokamp had trouwens ook nog eens gefaald met scoren toen hij vrij naar het Rotterdamse doel kon op rukken maar zich de bal kin derlijk eenvoudig liet ontne men door Doesburg die heel wat redde. Steegman probeerde wat aan zijn gebrekkige aanval te doen door Van Zoest na de rust in te zetten voor Larsen. Het hielp weinig. Sparta ging wel veelvuldiger in de aanval en moet toen spijt hebben gehad dat ook niet in de eerste helft te hebben gedaan. Michels: „Na de rust was het een heel ander Sparta dat altijd een mannetje meer had op het middenveld". Door die speel wijze ontstond meer ruimte waarvan Ajax overigens niet kon profiteren. In het door veel overtredingen van beide zijden ontsierde duel schiep Sparta evenmin mogelijkheden. Toen Salfischberger erdoor dreigde te gaan, werd hij door de uitgelopen Schrijvers radi caal neergelegd wat de doel man op de gele kaart kwam te staan. „Neerleggen van de tegenstan der zonder de bedoeling te hebben de bal te spelen", al dus Jonker op zijn formulier. Op een schot van Jansen na, dat rakelings over de lat zeil- 1 de, kwam Sparta niet tot in drukwekkende daden. Bro kamp faalde wederom nadat hij van Steffenhagen een mag- nifieke pass had ontvangen, j En Geels stond op het punt in 1 te koppen toen hij door Bal- kestein resoluut werd wegge duwd. Maar dat was bijna op het punt van affluiten en daar om liet Jonker het maar zo. Dit alles kon "Michels niet tot groot optimisme brengen. Steegman evenmin maar hij weet waar de schoen wringt: zijn te weinig resolute aanval. Bovendien kijkt Michels aan tegen die gele kaart voor Schrijvers die er dus volgende week niet bij is. En reserve Heinz Stuy verstuikte vrijdag op de training zijn enkel. „We zullen dan nog harder moeten werken", aldus Michels. Want Ajax is van een virtuoze ploeg i een werkteam geworden. Troost voor Ajax: het is niet de enige ploeg die het voor het grootste deel van inzet moet hebben. HERMAN VAN BERGEM. Scoreverloop: 25. Brokamp 1-0, 40. Geels 2-0. Scheidsrech ter: Jonker. Toeschouwers: AJAX: Schrijvers; Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord; Notten, Hulshof f, Mühren; Geels, Brokamp, Steffenha gen. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkestein, Visser, Meutstege; Salfischberger, Michielsen, v.d. Veen; Skipper, Larsen, (v. Zoest) Van Staveren. MW voor de derde keer omver gelopen. Ditmaal door Lubse (rechts). Doelman Mathijssen en Dijkstra zijn gecapituleerd. AMSTERDAM Leo Steegman kneep nög zijn ogen dicht toen hij eraan dacht wat er had kunnen gebenren als Ajax het eerste halt uur niet zo slordig met de kansen had omgesprongen. Slordig is eigenlijk niet juist, het woord onmacht is meer op zijn plaats. Ook Rinus Michels kneep na afloop van Ajax—Sparta zijn ogen dicht maar dan omdat in het voetballeven alleen de punten tellen en die waren binnen. Maar er kon geen glimlachje at bij de man die beter dan wie ook beseft dat zijn ploeg in feite bovenaan staat omdat de concurrentie ook ai geen potten kan breken, minder nog dan zijn Ajax. „We moeten er heel hard voor werken", mompelde Michels. Ajax werkte dan ook hard, vooral Willy Brokamp die van zijn baas het pluimpje kreeg „dat hij bijzonder goed was geweest". Afgezien dan van het feit dat Brokamp meerma len de bal zo lang vasthield dat er voor zijn ploegmaten niets meer mee was te begin nen. En afgezien van het feit dat hij enige riante mogelijk heid niet verzilverde. Dat deed trouwens ook Ruud Geels die al na vijf minuten de bal voor zijn voeten kreeg geschoven van Balkestein, vrij kon door lopen maar tot tweemaal toe tegen de attente Doesburg op schoot. Het was voor Ajax niet zo moeilijk tot het domein van Doesburg door te dringen. Sparta, dat zich de faam heeft toegeëigend voor niets en nie mand bevreesd te zijn, kroop ditmaal zonder aanwijsbare reden angstig in de defensie. Steegman: „Waarom is mij ook een raadsel. En dan maar in de breedte spelen". De helft van Ajax werd het eerste half uur nauwelijks gebruikt en een doelpunt moest dus wel vallen. Maar omdat Ajax slor dig afgaf, de passes veel te hard waren en Sparta ook nog eens de buitenspelval hanteer de, duurde het bijna een half uur eer Sparta door de knieën ging. Pal nadat de behoorlijk leidende Jonker een treffer van Steffenhagen terecht we gens buitenspel had afgekeurd weer kreeg Geels een onver wachte kans en weer struikel de hij over Doesburg voordat de bal naar Steffenhagen stuitte schoot Brokamp in een gat dat wederom in het centrum vdn de Rotterdamse defensie was gevallen. En dat was 1-0. Er leek iets van bui tenspel aan te zitten maar zelfs geen Spartaan reageerde. Alleen Doesburg, die verwij tend Balkestein toesprak. Zwakke stee „Balkestein kon er ook weinig aan doen dat hij zo zwak speelde", vergoelijkte Steeg man later. „Hij heeft hard ge studeerd want hij heeft maan dag een tentamen. Dan moet hij met Jong Oranje naar Ita lië en als hij terugkomt, wacht weer een tentamen. Dan heb Ruud Geels schuift nummer twee in het doel van Sparta. Een mislukt schot van Hulshoff pikte Nederlands topscorer precies op tijd op. je echt wel wat anders aan je hoofd dan voetballen, hoewel het natuurlijk niet goed is te praten". Balkestein was de zwakke stee in de verdediging van Sparta want hij was er weer niet bij toen Steffenha gen, die menigmaal met strak ke passes de defensie van Sparta spleet, Hulshoff bereik te die een mislukt schot schuin voor het doel inzond, waar

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9