Bundeling van krachten nodig bij bollenkwekers NTV wijst wegen aan voor zuiniger gebruik dure energie in tuinbouw PRODUKTIEWAARDE GLASGROENTE NAM TOE OPVALLEND VEEL POTPLANTEN BU CCWS HANDEL BROEITULPEN OP HOOG TOERENTAL LISSE De organisaties in het bollenvak hebben bepaald geen gebrek aan werk. Er moet dit jaar veel aangezwen geld en nog meer tot stand gebracht worden. De expor teurs moeten komen tot het vormen van combinaties waarbij men onder meer de keus heeft tussen het holding en het franchising-systeem terwijl de kwekerij eveneens tot een bundeling dient over te gaan. Als de kwekers het onderling zó eens kunnen worden dat men niet méér gaat telen dan de markt kan opnemen, kan men ook tegen lonende prijzen produceren. De exporteurs, die alleen maar gebaat zijn bij rust op de markt, zullen hun inkoop tijdig indekken en wellicht komen tot het afsluiten van meerjarige contracten. Het aanbod kan alleen in na delige zin worden beinvloed door klimatologische omstan digheden. Wie echter de oogst- statistieken van de afgelopen vijftien jaar nagaat, ontdekt dat er in die periode slechts tweemaal sprake is geweest van een misoogst. De ene keer na de ongewoon strenge win ter van 1963 en de tweede maal in 1975, toen er een slechte bollenoogst uit de grond kwam als gevolg van de zondvloedachtige regenperio de in de herfst van 1974. De bollen gingen toen veel te laat de grond in en bovendien on der extreem slechte omstan digheden wat de structuur van de grond betreft. Efficiënter Tweemaal dus een misoogst in twaalf .jaar. Daar kan men geen areaal-beleid op bouwen.. In deze uitzonderingsgevallen moet dan maar een paar keer „neen" worden verkocht. Dat is efficiënter dan jaar-in, jaar- uit met een groot surplus op gezadeld te worden. Of het vormen van holdings en het stichten van producen tenorganisaties gemakkelijk zal gaan, is vers twee. Men heeft één ding ongetwijfeld mee: de tijd werkt voor hen die nieuwe wegen willen in slaan. Het gros van de vakge noten is er trouwens wel van overtuigd dat men niet op de zelfde voet kan blijven voort gaan. De afgelopen jaren heeft de alarmklok diverse malen zeer duidelijk geluid. Er zijn al vele ondernemers die de pijp aan Maarten heb ben moeten geven en de blij vers van nu willen hun be drijf de komende jaren ook graag in stand houden. Dat kan alleen als men overstag gaat, als men bereid is een brok zelfstandigheid prijs te geven. Op het Bloembollen Marketing Congres heeft men vele malen waarschuwend de vinger op gestoken, maar men heeft ook optimistische geluiden laten horen. Er liggen nog vele mo gelijkheden, onder meer op het gebied van de produktont- wikkeling. In dit verband mag worden genoemd de vraag of bloembollen voor de tuin meer jaren gebruikt kunnen worden als ze een speciale behande ling krijgen. Tot nu toe heeft het vak zich met deze vraag nimmer bezig gehouden Men had er niet de minste behoefte aan en redeneerde: laten de liefhebbers ieder jaar hun bol len maar weggoien, dan kun nen wij tenminste in het na jaar weer nieuwe leveren. Met andere woorden: men was een tikje bevreesd dat de verkoop terug zou lopen als men moge lijkheden ging ontwikkelen om de tulpenbollen meermalen te gebruiken. Marktonderzoek heeft intussen uitgewezen dat bloembollenverkopers van hun klanten vele malen per jaar de vraag krijgen voorge legd of men de bollen in een ander jaar weer kan gebrui ken. Waarom, zo vroeg men zich af. kan ik een crocus of een sneeuwklokje wel vast laten zitten en een tulp of een hya cint niet? Die vraag is niet een-twee-drie te beantwoor den, maar onderzoek zou aan het licht kunnen brengen dat men wel degelijk de tulpen vast kan laten zitten en dat ze dan het tweede jaar ook goed kunnen bloeien. Met narcissen levert dat al minder moeilijk heden op. Het lijkt bepaald niet uitgesloten dat via onder zoek foefjes worden ontdekt om de bol zo te behandelen dat een tulp gemakkelijk twee jaar in de tuin kan blijven. Zou dat de afzet inderdaad nadelig beinvloeden? Marke ting experts menen van niet. Integendeel: ze beweren dat de verkoop zou verdubbelen als men een tweejarige bloei kan bewerkstelligen. Wie te vreden is koopt meer bollen en dat zou de buurman, die het tot nu toe niet deed, kun nen animeren ook bollen in zijn tuin te planten. Op het Marketing Congres heeft de directeur van het La boratorium voor Bloembolle- nonderzoek te Lisse, prof. dr. ir. P. K. Schenk, gesproken over de theoretische mogelijk heid om tulpenbollen zodanig te prepareren dat men ze in het voorjaar kan planten en dat ze binnen enkele weken in bloei staan. Daarmee zou men een brok weerstand wegne men. Immers' bollen moeten in de herfst worden geplant,en slechts weinigen zijn zulke door-dik-en-door-dun-enthou- siastelingen dat men kou en regen met graagte trotseert om de bollen maar op tijd in de grond te kunnen hebben. Dat blijkt wel uit de verkoop cijfers. In jaren waarin het in de herfst veelvuldig regent of koud en guur is, worden min der artikelen voor de tuin ver kocht. BLEISWIJK De Nederland se glastuinbouw is een grote energieverbruiker. De meest recente gegevens wijzen uit, dat van het totale brandstof verbruik in de tuinbouw 85% door aardgas wordt gedekt, de resterende 15% door zware en lichte stookolie. Van alle tuin bouwbedrijven met verwar ming is echter maar ruim 60% op het aardgasnet aangeslo ten. Hieruit volgt dat vooral de grote bedrijven aardgas stoken. De voortdurende stij ging van de energieprijs (aardgas en olie lopen wat dit betreft nu parallel) legt meer dan ooit de nadruk op het zuinig omspringen met deze energie. Er wordt in Neder land echter al lang zeer ratio neel gestookt, zodat grote be sparingen niet zo gemakkelijk meer te bereiken zijn. Reeds vele jaren waren er in Nederland een aantal ketel bouwers min of meer op tuin- bouwketels gespecialiseerd. Door fusies en andere samen werkingsvormen is de op dit gebied bestaande know-how nog meer geconcentreerd. Bij stoomketels zal de belangstel ling vooral uitgaan naar de typen met een grote stoom- ruimte, waardoor gelijktijdig stomen en stoken mogelijk is. Bij warmwaterketels zijn de typen met grote waterinhoud en lage rookgaszijdige weer stand favoriet Rendement Ook de branders staan zo'n beetje aan het einde van hun ontwikkeling. Er is nu een col lectie goede branders, zowel voor aardgas, olie als aardgas olie gecombineerd. Op de ko mende Nederlandse Tuin- bouwvakbeurs kan men de verschillende typen met eigen ogen aanschouwen (van 3 tot De voortdurende stijging van de energieprijs leidt ook op de komende NTV in Bleiswijk weer tot het zoeken naar middelen om zo zuinig mogelijk met de energie om te springen. 7 februari in de veiling Bleis wijk). Men heeft geleerd hoe brander en ketel op elkaar afgestemd dienen te worden, dat bij aardgas korte werve lende vlammen de beste warmte-overdracht geven, en dat de branders een groot re- gelbereik (1 op 7 10) dienen te bezitten. Dat laatste wil zeggen, dat de brander niet alleen bij volle belasting, maar ook op een laag pitje een goede verbran ding en een hoog rendement moet geven. Bij gasbranders wordt in de praktijk veelal een rendement behaald van 90% of hoger, betrokken op de stookwaarde van het aardgas. Het is moeilijk dit percentage nog wat op te voeren, maar daarvoor zijn thans toch reële mogelijkheden ontwikkeld. Als aan bepaalde voorwaar den wordt voldaan, kan een rendementsverbetering van enkele procenten worden ver kregen. Goede isolatie van ke tel, schoorsteen en transport leidingen is uit oogpunt van energiebesparing een gebie dende eis. Steeds meer zal ook aandacht besteed moeten wor den aan de bestrijding van geluidshinder. Door construc tieve maatregelen is er nog wel wat te bereiken om het niveau van ventilator- en ver brandingsgeluid naar beneden te krijgen, maar ook in vele bestaande situaties is het ge wenst geluidsisolerende maat regelen te nemen. Grote vlucht Dank zij de hoge kwaliteit van het aardgas heeft de centrale C02 voorziening een grote vlucht genomen. Waakzaam heid tegen ongewenste gastoe- dieningen blijft echter steeds geboden, zodat er behoefte be staat aan goede detectieappa- ratuur voor koolmonoxyde Computer en/of aethyleen. Firma's, die buizen en appen dages leveren, spelen zelden een hoofdrol, maar wat zou er van de verwarmingsinstalla ties in de tuinbouw terecht komen als men niet kon be schikken over betrouwbaar en betaalbaar materiaal op het gebied van mengkleppen, cir- culatiepompen, verwarmings- pijpen en ophangbeugels. Wat dit laatste betreft moeten we ons realiseren, dat de verwar mingsinstallatie in de kas er steeds meer een transport- functie bij krijgt. De apparatuur voor het conti nu regelen van het kasklimaat wordt steeds meer geperfec tioneerd. In verband met de snelle wisselingen in onze weersgesteldheid kan een snelle regeling een belangrij ke bijdrage leveren tot een efficiënt energieverbruik. De meer eenvoudige regelinstal- laties beheersen temperatuur en luchtvochtigheid door be sturing van brander en Iuch- tramen. Hieraan kan echter een zeer groot aantal verfij ningen worden toegevoegd, zoals bijvoorbeeld lichtafhan- kelijke temperatuurregeling, nachttemperatuurverlaging, reactie op windrichting, windsterkte, regen, nacht vorst en begrenzing van de raamstanden. Er bestaat uitgebreide regelap- paratuur voor het automatise ren van de watervoorziening en van de mesttoediening. Be mesten met C02 kan volledig automatisch geregeld worden. Het openen .en sluiten van scherm- en verduisteringsin stallaties, en het bedienen van belichtingsinstallaties wordt het werk van automatische re gelaars. Een dergelijke verscheiden heid van regelfuncties heeft het mogelijk gemaakt dat de procescomputer zijn intrede op het tuinbouwbedrijf kon doen. Vorig jaar als splinter nieuw op de N.T.V. geïntrodu ceerd, nu al op enkele tiental len bedrijven in de praktijk toegepast. Om kwaliteitsver lies van het geoogste product te voorkomen wordt zowel op groente- als bloemenbedrijven een toenemend gebruik ge maakt van permanente of de montabele koelcellen. Koelcel len worden in alle afmetingen en met velerlei gewenste in richtingen geleverd. Belichting De belangstelling voor kunstmatige belichting is bij de plantenstek- en opkweekbe- drijven sterk toegenomen. Door de goede resultaten op plantenstek- en opkweekbe- drijven is de belangstelling voor kunstmatige belichting sterk toegenomen. Het ver schijnen van meer leveran ciers op de markt van lampen en armaturen schijnt een prijsverlagend effect tot ge volg te hebben. Het verbruik van grote hoeveelheden elek triciteit kan aanleiding geven tot de installatie van total- energysystemen, waarbij met behulp van aardgasmotoren elektriciteit wordt opgewekt, en de warmte uit het koelwa ter en rookgassen dienstbaar wordt gemaakt aan de verwar ming. Volgens de gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit wordt de produk- tiewaarde van groenten voor 1975 geraamd op 1600 miljoen gulden (vorig jaar 1461 milj. gld.), er is dus sprake van een toena me van 9,5%. Bij de groenteteelt onder glas lag de toename van de produktiewaarde boven de 10%. Alleen bij de tomaten en de komkommers was de toename van de produktiewaarde toereikend om de kosten stijging op te vangen en daarnaast nog een batig saldo te bereiken. De kosten zijn in 1975 weer flink gestegen maar gelukkig minder sterk dan in 1974. De totale teeltkosten stegen met 9% (vorig jaar 20%). Als de totale teeltkosten nader bekeken worden dan ziet men dat de ar beidskosten met 13% gestegen zijn (vorig jaar 14%), de energie-kosten bij de glasteel ten met 20% (vorig jaar 52%). Jaaroverzicht veilingen. Uit de jaaroverzichten van de veilingen ziet men dat er sprake is van een verdere toename van de omzet. Er volgt nu voor de belangrijkste gewassen een prijsverge lijking van de gemiddelde prijs over de totale aanvoer van alle sorteringen (gege vens van Veiling" Westland-Noord). Toma ten gemiddelde prijs per kg. 1,50 (1974, 1,15). Sla gemiddelde prijs per stuk 0,24 (1974, 0,27). Komkommers gemid delde prijs per stuk 0,24 (1974, 0,27). Komkommers gemiddelde prijs per stuk 0,41 (1974, 0,38). Paprika's gemiddelde prijs per kg. 2,03 (1974, 1,95). Aubergi nes totale aanvoer 1975 in kg. 1.665.065, gemid. prijs per kg. 1,65 (1974, 121.000 kg. gem. prijs 1,93). Totale aanvoer in 1975 in stuks 202.005 gemid. prijs per stuk 0,85 (1974, 1.777.198 stuks gerti. prijs 0,73). De aanvoer van het nieuwe tomatenseizoen is alweer op gang gekomen, zij het op zeer bescheiden schaal, er is nog sprake van een primeur. De eerste tomaten zijn reeds aangevoerd op maandag 22 december; de aanvoerdatum van de vroegste tomaten lag tot nu toe rond 17 januari, een vervroeging dus van maar liefst 4 weken. Deze primeu- raanvoer vond plaats op de veiling Pijnac- ker en Omstreken. Sla De zeer hoge sla-prijzen zijn gedaald naar een iets lager niveau, er worden echter nog steeds goede prijzen voor de sla betaald. Er is duidelijk sprake van minder concur rentie op de Westduitse markt waardoor de prijzen zich in ons land goed kunnen handhaven. Voor sla van 19 kg. varieert de prijs van 34 tot 40 cent per stuk, de sla van 21 kg en op behaalt nog hogere noteringen nl. van 43 tot 46 cent per stuk. Er worden voor de komende week weer flinke sla-aanvoeren verwacht, mogelijk kunnen de prijzen iets terugvallen. vraag naar rode paprika's is nog steeds zeer groot, zodat er zeer hoge prijzen betaald worden. De prijs per kg ligt rond de 8 gulden. Naast de binnenlandse aan voer is er import van paprika's uit de Can. Eilanden tegen een kg.-prijs van 2,85. Overige gewassen Paprika's Gezien de tijd van het jaar is de aanvoer nog maar zeer beperkt. Het aanbod bestaat grotendeels uit rode paprika's. Vooral de De schaarste aan witlof is er al een aantal weken de oorzaak van geweest dat er hoge prijzen betaald worden. Het toenemen van het aanbod heeft er inmiddels toe geleid dat de prijzen gedaald zijn tot rond de twee gulden per kg. Bij het verder toene men van het aanbod komen de prijzen verder onder druk. Bij de prei was er eveneens sprake van een beperkte aanvoer waardoor de prijzen per kg. boven de gulden lagen. Ook hier is door de toename van het aanbod de prijs gedaald naar 70 cent per kg. Voor andijvie varieert de prijs van 1,35 tot 2,05 per kg. afhankelijk van de kwaliteit. Spinazie wordt verhan deld tegen een prijs van 2,50 per kg. De noteringen voor boerenkool liepen op tot 71 cent per kg. Raapstelen zijn goedkoop, per bosje wordt 7 tot 11 cent betaald. Naast de beperkte keuze aan binnenlandse groenten is er invoer van bloemkool uit Frankrijk 2,00 per stuk), komkommers van de Can. Eilanden 1 gulden per stuk), tomaten van de Can. Eilanden Cf 2,25 per kg.), andijvie uit Italië 1,10 per kg.), bonen uit Egypte 2,40 per kg.). De genoemde prijzen bij de ingevoerde produkten zijn groothandelsverkoopprij- Reuze pompoen Het oude jaar kon door bloemen kwekers en bloemenhandelaren niet geheel zonder tevredenheid worden afgesloten. De eerste week van het nieuwe jaar volgde die lijn. Alles moest nog wat op gang komen, de aanvoer was redelijk en dat was eveneens het geval met de prijzen. Voor fresia en irissen kan van een goede prijs worden gesproken. De enkele fresia's liepen op tot 5,50, de dubbele soorten tot 7,70. Wat de irissen betreft, die varieerden in prijs rondom 6,45. De chrysanten vormen nog steeds de voornaamste aanvoer, zowel wat de trossoorten als grootbloemigen betreft. Niet slecht gaat het ook met de jaarrond- chrysanten, die flink over de gulden gin gen. Opvallend was de ruime aanvoer van potplanten waarmee de laatste week van het jaar werd afgesloten aan de CCWS. In die week werd voor 2.648.792,76 aan potplanten verhandeld, rond de anderhalf miljoen gulden oftewel 72 procent meer dan in 1974. Hoewel geen beslist ontevreden klanken uit het Westland, constateert drs. A. J. M. Blom in een beschouwing in „De Bloemis terij", dat de omzetontwikkeling van de maand november zeer teleurstellend was, hoewel in mindere mate dan in oktober het geval was. In oktober daalde de omzet aan de 5 grootste bloemenveilingen in ons land met 6,6 procent. De stijging in november bedroeg slechts 1,7 procent. Hoewel de opbrengstcijfers per hectare wel gemiddeld plm. vijf procent stegen, is dat toch minder dan aanvankelijk werd verondersteld. En omdat de kostenstijging in 1975 wel groter zal zijn geweest dan 10 procent, moet rekening worden gehouden met een verdere rentabiliteit-daling van de snij bloemenveilingen met ongeveer 5 pro cent. De bedrijven met anjers, chrysanten, rozen of fresia, zullen met een nog grotere daling geconfronteerd zijn, zo berekent drs. Blom. De geringe stijging van de export, is op een en ander mede van invloed. Van 1 januari tot en met 31 oktober van het vorig jaar, beliep de bloemenexport 755 miljoen gulden tegen 675 miljoen in 1974, een toename dus met bijna 12 procent, tegen ruim 25 procent in 1974. De vereniging „De Nederlandse Bloemiste rij" introduceert dit jaar het „Bloemenfee- tje", dat de aandacht gaat vragen voor bloemen in huis. Het vignet zal men ont moeten in reclamespots, speciaal in vrou wenbladen en op het televisiescherm. De campagne zal het hele jaar duren. In april volgt een landelijke affichereclame op zui len en in stations. In trams en autobussen kan men Bloemenfeetje het hele jaar door ontmoeten. Bijzondere aandacht aan de bloemen- en plantenreclame zal worden besteed in het noorden, zuiden en oosten van ons land, omdat daar de verkoop van bloemen voor de gezinnen lager ligt, dan gemiddeld in ons land. Het kón blijkbaar niet op!De prijzen van de bolbloemen blijven mede dankzij het zachte en „open" weer op een uitermate vriendelijk niveau en als gevolg daarvan is het aantal tulpenbollen dat de afgelopen weken van eigenaar veranderde, zeer aanzienlijk. Er zijn bijzonder veel koopbriefjes geschreven voor tulpen lever ing zomer 1976. En wat belangrijker is: ook de prijzen van de bollen die straks gele verd moeten worden, zijn zonder meer best, met name uiteraard van de broeitul- pen. De gladiolenexport, die ook al niet door een vorstperiode wordt afgeremd, is even eens zeer levendig en de prijzen die de expoteurs voor dikke knollen willen beta len, zijn bepaald niet kinderachtig. Is het dus, terwijl de zakenwereld in het algemeen gesproken, steen en been klaagt, in het bollenvak uitsluitend koek en ei? Het zou overdreven zijn het zo te stellen. Want de prijzen van de broeitulpen hebben die van de narcissen en hyacinten niet meegenomen. Er wordt in narcissen wel aardige handel gedaan, maar de prijzen laten veel te wensen over. Gevraagde broeisoorten als Golden Harvest en Carl ton lopen er wel iets uit, maar het is nu ook weer niet zo dat men er opgewonden brieven over naar huis gaat schrijven. De mogelijkheid dat we straks geconfronteerd worden met een fors aanbod uit Engeland, drukt de handel nog eens extra. Nu hebben insiders al eerder verzekerd dat dit een voorbijgaande zaak is. De prijzen van de landbouwprodukten zijn de laatste jaren best geweest en daar de bollenteelt - in Engeland voor het overgrote deel plaats vindt op grote landbouwbedrijven, zal het bollenareaal in het Verenigd Koninkrijk de komende jaren snel gaan inkrimpen, zo is voorspeld. De laatste cijfers lijken inder daad m die richting te wijzen. Geen bollen- kweker in Nederland die er bezwaren te gen zal maken bedriegen zal het aanbod ook in 1976 aan de royalle kant zijn. Er is daarom geen exporteur die zich nu dik maakt om zijn hyacinteninkoop. Met alle gevolgen van dien.... Forse prijzen Teruggang Over de bollenhandel met Engeland ge sproken: er is de laatste jaren voortdurend sprake van een teruggang. Ook cfóór komt verandering in, zo heeft onze landbouwat- taché in Londen, ir. D. Vries verzekerd. Er komen straks nieuwe mogelijkheden, zodra meer gematigde politieke figuren het uit de koers geraakte schip-van-staat weer in rustiger vaarwater gaan brengen. De heer Vries kwam met deze signalen van nieuwe kansen als weleer de duif uit Noach's ark Hebben onze narcissenkwekers op het mo ment dus nog te maken met een aanbod uit Engeland, dat gaat voor de hyacinten kwekers niet op. Zij produceren een mo nopolie-artikel, maar zien vandaag geen kans er een prijs voor te maken die in redelijke verhoudingen met de kosten staat. En dat is toch wel een trieste zaak. In 1975 was er al een hyacintensurplus van hier tot ginder en als de voortekenen niet Daarentegen is de handel in dahlia's en lelies zeer vlot en is men bereid forse prijzen te betalen. Ook al voor levering seizoen 1976/1977. Bij de lelies staat de gewilde oranje Enchantment in het middel punt van de belangstelling, maar ook de gele trompetten Royal Gold en Golden Splendor zijn goed te verkopen. Intussen hebben velen in het bollenvak momenteel de mond vol over de eindcon clusies van het struktuuronderzoek. Tij dens de jubileum vergadering van de 75-ja- rige Bond van Bloembollenhandelaren, heeft voorzitter WC. Witteman, met na druk verklaard dat de follow up van het struktuuronderzoek gewaarborgd moet zijn. De handel moet hiertoe het initiatief nemen, want anders zal de kwekerij het doen en dat is onze eer te na, zo zei hij. Hij zou het trouwens ook in economisch opzicht fout vinden als de kwekerij in dit opzicht voorop ging lopen. Want verande ringen moeten bij de markt beginnen, al dus de heer Witteman. Of alle kwekers het met die opmerking voor 100% eens zijn, mag nog met recht in twijfel worden getrokken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7