Uitbreiding activiteiten 't Breehuys Werkgroep wil geestelijke krachten in Leiden mobiliseren Gevarieerde kleinkunst in het LAK Succesvol orgelconcert leerlingen Jan Schmitz Akkoord over uitgaven Leidse universiteit Lezingencyclus in Leiden over Contourennota MAANDAG 12 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT ater Duynstee (links) en de heer E. Ruitenberg, twee leden van s activerende werkgroep Nieuwe Levensstijl. NIEUWE LEVENSSTIJL (Van een onzer verslaggevers) Leiden Nieuwe Levensstijl, een overwegingsvorm aie mo dern genoeg is om met de initialen N.L. te worden aangeduid; afkorting van een zo ideale mogelijke levensinstelling. Die N.L. wordt dooft' velen als noodzakelijk gevoeld, maar slechts Weinigen doen er wat aan. Het heeft alles te maken met een persoonlijke houding ten opzichte van ons mede-mens-zijn in een welvaartsmilieu, in een consumptiemaatschappij, in een veranderend Kerk-zijn, in een geloofsbeleving ook die nauwe lijks meer een rustpunt kent, Een nieuwe stijl van leven werd eërder ter sprake gebracht in de bisschoppelijke vastenbrie- ven van '73 en '74. Het ging toen met name over de soberheid; de recessie stond toen voor de deur. De bisschoppen roerden een idee aan dat ook bij de andere kerken aansloeg. Van lieverlee ontstond een doorzicht naar een Nieuwe Levensstijl die door de Raad van Kerken in Nederland als thema werd overgenomen. In dit opzicht is in onze vader landse samenleving in elk ge val iets losgemaakt. Het gaat uiteindelijk niet alleen om lou ter versobering, maar men is ook. aangespoord om zich te bezinnen op de lang niet ge makkelijke problemen in deze welvaartsstaat-samenleving. Hoe moet je daar slagvaardig op reageren? In Leiden wil men nu spijkers met koppen gaan slaan. Een werkgroep Nieuwe Levensstijl staat te po pelen om de geestelijke krach ten alom in de stad te mobili seren. De groep die zich stuurgroep (ofschoon er wei nig gestuurd zal worden) of servicegroep noemt wordt geruggesteund door de Ge meenschap van Kerken te Lei den, die de kwestie N.L. plaat selijk wil aanpakken. We spra ken met twee leden van deze aktiverende groep: pater Sal- vijn Duynstee, secretarisvan het dekenaat Leiden, en Erwin Ruitenberg, diakonaal consu lent voor de Hervormde ge meente van Leiden e.o. Zo zegt Ruitenberg, dat het de bedoe ling is om in elk stadsdeel een N.L.-groep te doen starten: „dat zijn in de eerste plaats bezinningsgroepen. Zoiets kun je niet op je eentje doen. Dat is ook het motief om mee te doen aan die heroriëntatie; het is ontzettend moeilijk als een ling tegen de stroom op te roeien en van je eigen voor oordelen af te komen. In zo'n groep geef je steun aan elkaar en je kunt inspirerend wer ken". Vijf groepen Pater Salvijn Duynstee: „Er gaan in Leiden vijf van die groepen in Leiden beginnen: één in de Merenwijk, twee in Zuid-West en twee groepen rond het centrum Studenten Ecclesia en het centrum Plan tage 16 (Verbum Dei). We ho pen op meer aanmeldingen in januari. Het zijn zelfstandige groepen, die van onze (centra le) servicegroep alle mogelijke vormen van handreiking kun nen krijgen. Onze stedelijke groep wil naar vermogen ser vice blijven verlenen door be geleiding van gespreksleiders en verslaggevers, het beschik baar stellen van documentatie en literatuur, het uitzien naar meer gespecialiseerde deskun digen op verschillende terrei nen en het verzorgen van eventuele publiciteit". Niet alleen versobering. Het is eerder gesteld. Een nieuwe le vensstijl vergt een geestelijke bewapening tegen zo veel an dere problemen die onze hui dige samenleving kunnen ont wrichten of op z'n minst aan tasten: het toenemen van ge weld en agressie, het ver schijnsel van „competitie" (een onzalige wedijver op de mees te materiële vlakken), frustra tie van het „niet kunnen mee komen". Het gezin stelt geheel nieuwe vragen aan de orde en je hebt (zoals je ook vroeger had, maar dan lag je volko men buiten de orde) alternatie ve vormen van samenleven. Daar zijn verder „levensruim te" waar blijven je ont plooiingskansen?, maar ook het milieu, het verstikken van de natuur en het leven daar binnen. En wat moeten we aan met onze religieuze beleving? Gaat het om onszelf apart, of moet de medemens erbij betrokken worden, of mag er nog wat vrijblijvende ruimte voor God-zelf bestaan?; we hebben al genoeg met onszelf testellen. Allemaal vragen die niet in een handomdraai op te lossen zijn, maar zo ontstellend be langrijk, dat er best veel men sen zich meemogen bezighou den. En van het één kom je op het ander. We merken te genwoordig pas hoezeer wij, mensen, het met onszelf te stellen hebben. De „beweging" Nieuwe Levensstijl wil erg po sitief bouwstenen aandragen voor een zich bewuster en ver- antwoordelijker menszijn in het laatste kwart van de 20ste eeuw. Daar kun je je in feite niet buitenstellen, want er gaat te veel kapot wat niet kapot hoeft te gaan. Conflicten? Okay, maar er kan over ge praat worden. Een misschien nuttig en waar devol adres om een eindje verder te komen is het doku- mentatiecentrum Verbum Dei, Plantage 16, tel. 12 19 88. Het is niet alleen de zienswij ze van de N.L.-stedelijke werkgroep en de wijkgroepen: onze levensstijl zal óm moe ten, het is onontkoombaar voor ons geluk. Ton Pieters Na heropening eind deze maand door staatssecretaris Meyer Van een onzer verslaggevers Leiden „Scholieren vormen een aparte groep in onze samenle ving. Een leeftijdsgenoot van een scholier die een baantje heeft wordt eerder als volwassen beschouwd. Werkende jongeren beslissen meestal zelf. Bij scholieren ligt dat veel moeilijker. Zij zijn vaak niet in de gelegenheid zelf te beslissen. Hier in 't Breehuys wordt gepoogd scholieren zelf te laten beslissen en ze daarvoor ook de verantwoordelijkheid te laten dragen. Zij moeten zelf activiteiten op touw zetten voor een groep mensen." Ole Staalman (26), teamleider bij 't B.REEHTJYS' een centrum voor scholieren, voegt eraan toe dat deze activiteiten variëren van handenarbeid tot gespreksgroepen, van het organiseren van zondagdiensten tot films. Met de teamleiders Sylvia de Jonge (26) en Herman Vree burg (25) gaat hij er na de heropening van 't Breehuys op dinsdag 27 januari weer hard tegen aan. Tijdens de restau ratie van het pand aan de Breestraat moest het activitei tenpakket erg worden inge krompen. Na de heropening komt 't Breehuys met nieuwe activiteiten, afgestemd op sch olieren in de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Herman Vreeburg: „Ons centrum is nu veel eco nomischer ingedeeld, er kun nen meer activiteiten plaats hebben. Tot voor kort konden we tijdens de winter de boven verdieping niet gebruiken om dat deze niet warm te stoken was. Je voelde de wind en de regen door het dak komen. We hebben nu een nieuw dak." Het achtergedeelte van het pand is aangepast voor invali de personen die de soos bezoe ken. Gehandicapten in een rol stoel kunnen eenvoudig in het gebouw verkeren doordat drempels zijn weggenomen en toiletten zijn aangepast. De verbouwingskosten bedroegen meer dan een half miljoen gul den. Als in de komende weken de laatste loodjes zijn gelegd, opent staatssecretaris Meyer van het ministerie van Cul tuur, Rekreatie en Maatschap pelijk Werk dinsdag 27 januari om 20.00 uur het vernieuwde pand. Uit de toon in het vernieuwde pand is overigens de achter zaal. Van monumentenzorg moest deze zaal in kleuren „oude stijl" worden geverfd, 't Breehuys was oorspronke lijk, vanaf 1952 een jeugdhuis van de gereformeerde kerk. In 1972 werd het pand overgedra gen aan de stichting Jeugdha- ven, een stichting die drie hui zen beheert in Leiden: De Mirt, het Mierennest en 't Breehuys. Het centrum werd toen opengesteld voor jonge ren van alle gezindten. Uit de praktijk bleek dat de meeste van hen scholieren waren. Vandaar dat het programma speciaal op hen is afgestemd, wat volgens de teamleiders niet wil zeggen dat anderen niet welkom zijn. De teamleiders ontvangen in 't De drie teamleiders van 't Breehuys in de vergaderruimte. Daar is heel wat afgepraat over 't Breehuys „nieuwe stijl". V.l.n.r. Sylvia de Jonge, Herman Vreeburg en Ole Staalman. Breehuys niet alleen scholie ren, maar gaan ook op bezoek bij scholen. Tijdens een maat- schappijleerles spreekt een van de teamleiders met een aantal vrijwilligers over aller lei maatschappelijke en per soonlijke problemen van leer lingen. „Een stukje complementaire vorming", zo drukt Ole het uit. Herman: „De stof op school is erg gericht, onze activiteiten zijn erg algemeen; een uitste kende aanvulling." De drie teamleiders kunnen op de onmisbare steun rekenen van ruim 60 vrijwilligers. „Dat zijn er zelfs nog wel 40 te weinig", verklaart Ole. 't Bree huys kampt ook met een te kort aan teamleiders. Al in 1972 verklaarde de inspecteur van erm, dat 't Breehuys een huis is dat door vijf mensen geleid zou moeten worden. Het zijn er nu in 1976 maar drie en dat zal, naar het zich laat aanzien nog wel wat jaartjes zo blijven. Een aanvraag bij erm voor een vierde kracht wordt niet gehonoreerd. Activiteiten Dinsdag: bejaardensoos, toe gankelijk voor bejaarden en lichtgehandicapten. 's-Avonds: eethuije, gelegenheid voor jon geren om kennis te maken met het zogenaamde biologisch-dy- namische voedsel. Geïnteres seerden kunnen het b-d-voed- sel zelf klaarmaken. Diezelfde avond wordt elders in het pand de een keer in.de drie weken te houden oecumeni sche zondagsdienst voorbe reid. Woensdag: soos voor gehandi capten. 's-Avonds: kookcur sussen met biologisch-dyna- misch voedsel. Donderdag: koffieavond, han denarbeid, leerhuis: leerhuis is een gespreksgroep waarvan deelnemers informatie uitwis selen over diverse levensbe schouwingen en daarover dis cussiëren. Vrijdag: Mirakel-sociëteit. Een van de drukst bezochte söcie- teiten met zo'n 150 man. Zondag: 1 keer in de drie we ken zondagsdienst. Verder ge spreksgroep. 's Avonds koffie bar. Binnenkort komt het lijfblad van het Breehuys, „Breed-uit" genaamd, uit Het blad geeft informatie over de diverse ac tiviteiten van het jongerencen trum. Het blad is te verkrijgen bij 't Breehuys. H. v.d. Post Lenny Kuhr LEIDEN Lenny Kuhr en Marianne Del- gorge traden zaterdagavond op in het LAK-theater in één programma, zodat men van een kleinkunstavond kon spreken: een vooral op het brengen van liedjes gericht theater. Marianne Delgorge vulde samen met haar begeleider (piano, accordeon, xy lofoon, melodia) Wim Valenkamp het ge deelte voor de pauze; ze was daartoe be reid toen bleek, dat Lenny Kuhr maar vijftig minuten optrad. Lenny deed dat na de pauze met haar aangekondigde trie/ (Dolf Koch, Cees Coddijn, René Brom). Marianne Delgorge deed twaalf liedjes, waarvan een paar in het Engels, één van Jules de Corte (Kleine Anita) en één van Klipstein en Hammelburg; Wim Valen kamp zong en speelde „Dat is die zwarte man" naar het lied van Davids over die kleine man. Tussen de nummers door en ook wel erbinnen had Marianne enige ca- Marianne Delgorge baretesque teksten, zoals het sprookje over het kleine treintje; een treintje dat de oplossing op alles bij zich heeft en dat nooit gevonden mag worden. In die kinder wereld zaten we dan ook: liefdesproblemen van een bloem; een lied over een meisje in het eerste couplet nog maagd in het laatste niet meer, maar de daad zelf wordt overgeslagen; een man, die last heeft van een gek woord (assasoenan), maar uiteind elijk daarmee heel tevreden wordt. Ondeu gend, speels, maar ook wel een beetje popperig en gemaakt. En dat botste met de af en toe ingebrachte zwaardere zaken, zoals de politiek en de verkeersdood van kleine Anita. De presentatie evenwel was nauwkeurig en minitieus misschien wel iets té. Dit in tegenstelling tot Lenny Kuh. Haar optreden kenmerkte zich door dynamiek. Tegelijkertijd deed het me wat nerveus, en onrustig aan. Tussenteksten waren niet echt af, er ging wel iets niet helemaal goed bij de slaggitarist en iedere keer als Lenny echt goed leek los te barsten nam ze alweer terug, alsof het totale volume in het kleine LAK-theater niet kon. Ook de sound had iets van een nog net niet tot ontploffing komende lading, een strakgespannen snaar die niet knapt: de elektrische bas- en solo gitaar klonken geïsoleerd, droog en hard en de akoestische gitaren kregen door de elektrische versterking een scherp geluid. De adaptie van verscheidene niet eigen nummers vond ik niet zo gelukkig (Jim Croce, Al Jolson, Killing me softly). Daar naast zong ze één Hebreeuws lied, Frans en Nederlands, waaronder de successen van „Jesu Christu" en „De troubadour", op haar bekende energieke, levensvolle wijze. Een ieder die daarin gelooft, zal een plezierige avond gehad hebben. Paul van der Plank LEIDEN Vanmiddag heeft aan de Leidse Universiteit de ondertekening plaatsgehad van de zogenaamde meerjarenafspra ken 1976-1979. De bijeenkomst, in de Senaatskamer in het Acade miegebouw, werd voorgezeten door de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath, die in een korte inleiding de betekenis van de meerjarenafspraken schetste. Aanwezig waren voorts de overige leden van het college van bestuur, de secretaris van de universiteit, mr. N. F. Hofstee, en de decanen van alle faculteiten. Met het sluiten van de meerjare nafspraken tussen het universi teitsbestuur enerzijds en de fa culteiten en de centrale diensten anderzijds wordt, evenals vorig jaar, vorm gegeven aan de plan ning van de universiteit voor de komende vier jaar. Het gaat hierbij om de financiering van de taken van de faculteiten en de centrale diensten in de om vang, die na overleg met het universiteitsbestuur is vastge legd. Tot die taken behoren on der meer de onderwijsprogram ma's, die onder andere nodig Het orgel van de Hartbrugkerk, waarop de leerlingen van Jan Schmitz zo goed uit de weg konden. Leiden Jan Schmitz liet gistermiddag vier van zijn leerlingen, allen amateurs, concerteren op het orgel van de Hartebrugkerk. Truus Ammerlaan- Koop moest de spits afbijten. Zij deed dit met een pittige uitvoering van de Toccata van Marius Monnikendam. Ook haar andere bijdragen aan het programma mochten er zijn. Niet voor niets ontving zij met haar uitvoering van de vierde sonate van Mendelssohn het eerste applaus van de middag. Aanvankelik wat aarzelend, maar met een goede frasering speelde de uit Brussel afkomstige stu dente Dominique Smit de Fuga in c van J. S. Bach. Wat minder overtuigend, doch wel aan vaardbaar was de beurt van Jan-Willem v.d. Jagt met de Fantasie in c van J. S. Bach. Zijn uitvoe ring van het 3e Koraal van César Franck kwam weliswaar beter uit de verf, maar was voor hem misschien toch iets te hoog gegrepen. Dit wellicht mooiste werk van de grootste Franse orgelmeester stelt namelijk bijzonder zware eisen aan de uit voerder. René Guldenmund vervolgens, bleek niet alleen heel behoorlijk Bach te kunnen spelen, maar tevens smaakvol Méditation van Louis Vierne te kunnen vertolken. Bovendien bracht hij een inte ressant eigentijds Prelude van Nico v.d. Hooven. Bijzonder aardig vond ik de Fuga voor vier han den van Franz Schubert. Twee organistes (Truus en Dominique) tegelijk aan één orgel, dat over komt je niet iedere dag. Met het Intermezzo van Hendrik Andriessen be sloot Dominique Smit op vaardige wijze dit succes volle concert. Natuurlijk ging er wel eens wat mis, deze middag, ernaast getrapt en zo. maar dat deed mijns inziens nauwelijks afbreuk aan de prestatie die deze jonge mensen naast hun werk of studie nog blijken te kunnen leveren. Het opvallend talrijke publiek toonde zich zeer dankbaar en bracht, middels de collecte, ruim 300 gulden ten bate van het orgelfonds op. Leiden De universiteit van Leiden organiseert van 20 januari t/m 2 maart een cyclus over de Contourennota van minister Van Kemeda. Het gaat hier om een zevental lezingen die de mogelijkheid moeten bieden voor alle betrokkenen bij het onderwijs in Leiden en ieder ander die zich een mening wil vormen over de Contou rennota, om inzicht te krijgen in de inhoud, de maatschappelijke achtergronden en de gevolgen van deze nota. Bij de samenstelling van het programma is steeds gepoogd zoveel mogelijk benaderingswij zen in de discussies te betrek ken. Ook aan iedere bezoeker van deze cyclus zal de mogelijk heid geboden worden om zijn mening te stellen naast of tegen over die van de sprekers en de rest van het publiek. Het programma zal lopen op zeven achtereenvolgende dins dagavonden van 20 januari t/m 2 maart in de grote collegezaal, Stationsplein 12; aanvang 20.00 uur. De volgende thema's komen dan aan de orde: 20 januari De plaats van de nota in het onderwijsbeleid, drs. J. F. Vos, onderwijskundige, Gronin gen. 27 januari Wat er in de nota staat, B. Wildeboer en Drs. C. J. Snijders, ministerie van On derwijs en Wetenschappen. fphn.ori Ordorvnic ar beidsmarkt, drs. G. A. Egas, on derwijssocioloog, Leiden, mr. F. H. A. M. Kruse, ministerie van Sociale Zaken. 10 februari De nota en het ho ger onderwijs, prof. dr. A. J. Staverman, lid College van be stuur, RUL C. Oosterbaan, me dewerker sterrewacht, RUL. 17 februari De nota en het on derwijs voor 12- tot 19-jarigen, Th. G. A. Hoogbergen, rector scholengemeenschap, Deurne H. Hietbrink, Nederlands Genoot schap voor Leraren W. van der Berg, vormingswerkköördina- tor, Amsterdam. 24 februari De nota en het kleu ter- en basisonderwijs, O. J. Bosma, voorzitter A.B.O.P., Am sterdam. S. Soutendijk, mede werker schooladviesdienst, Am sterdam. 2 maart Forumdiscussie, met o.a. dr. J. A. van Kemenade, minister van onderwijs en we- zijn om in de komende jaren de te verwachten eerstejaarsstu denten op te leiden, de onder zoekprogramma's en de werk zaamheden aan de universiteit, die rechtstreeks ten goede kef- men aan de samenleving, zoals bijvoorbeeld in het geval van de medische faculteit, die een groot aantal specialisten herberg die ten dienste staan aan de patiën ten van het Academisch Zieken huis. De financiering van de genoem de taken geschiedt voornamelijk in de vorm van het ter beschik king stellen van geld en perso neel voor de komende vier ja ren. Het verschil met vroeger bestaat hierin, dat de universi teit toen slechts een begroting kende. In die tijd werd minder gekeken naar de totale kosten van de verschillende taken dan naar de specifieke kosten van uitbreiding of inkrimping en dat bovendien nog maar voor één jaar. Het nu overeengekomen vierjarenplan stelt meer orde op zaken en is veel „kostenbewus ter". Gehoopt wordt, dat de plannen van de regering voor 1977 en volgende jaren dit plan van de universiteit niet zullen doorkruisen met (willekeurige) besnoeiingen. Spanje-avond Leiden In het Antonius Clubhuis wordt vanavond een zgn. Spanje-avond gehouden, waarop voorlichting zal wor den gegeven over „de opposi tie in het fascistische Spanje". De organisatie is in handen van het Leids Spanje Komitee. Aanvang 20 uur. Geslaagd Leiden In het Academisch Ziekenhuis zijn geslaagd voor het diploma ziekenverzorgen de: I. M. van Bemmel; M. C. L. Dingjan; N. J. van Hars kamp; G. M. Hoogervorst; A Lemair; H. M. A. Slobbe; L. C. Snuif; M. Zuijderduin-van Duyvenvoorde.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3