Chef de mission Bram Leeuwenhoek; „Geen rijdsters van Olympisch niveau" Spaardeposito met 8%%iente Kampioen die niet naar Innsbriick mag Van Helden en Pasman moeten schaatsen over dode punt helpen SPRINTERS VOL KRITIEK OP GRONINGEN SCHAATS- SPLINTERS !5!aam _sj£?L§L-J Rijkspostspaarbank LEIDSE COURANT, irfflHMMilihgra bmw>Ï iriiiwrriaf"? tiii'tfitirnriiiTiiigTi GRONINGEN - Het grote conflict in de Ne derlandse dameshardrij derij is opgelost ten gun ste van Sijtje van der Lende en Annie Borc- kink. De rebelse rijdsters sloegen gisteren op het ijs te Groningen meedo genloos toe op de 3 km. en eisten de hoofdprijzen op in de boeiende strijd om de nalatenschap van hun geestverwante kam pioene Sippie Tichelaar. Het triomflied van de op stand tegen bondscoach Gerard Maarse overheer ste. Pech hadden de meest jeugdige pupillen van de kernploeg. Haitske Pijlman leidde na drie afstanden nog trots en hoewel haar 3000 meter nooit overdre ven sterk is, wachtte een ieder toch in spanning af. In de eerste rit op deze afstand schoof de ongelukkige klassementsleidster na vijfhonderd meter al onder uit en weg waren de illusies voor Pijlman en Maarse. De ca tastrofe werd compleet toen Margriet Pomper - derde na drie ritten - een voor haar doen slechte 3 km. reed en Christa Jaarsma - een specialiste als stayer - ten val kwam. De club van Gerard Maarse lag onder uit. Damescoach, Gerard Maarse er kende deze conclusie niet. Hij feliciteerde beide rijdsters, die met hem in onmin leven, ken schetste Sijtje van der Lende als kampioene van de regelmaat en deelde een aparte pluim uit aan De grote pech van Haitske Pijlman. Ze viel op de drie kilometer en reed in de verkeerde baan door waardoor zij gediskwalificeerd werd en niet in de eindstand voor kwam. Annie Borckink, een van zijn felste bestrijdsters. Zij miste za terdagavond naar zijn inzichten nog voldoende competitiestrijd en kwalificatie bij de laatste twaalf voor de 3 km. zou vol gens hem nog een hele toer worden. „Ik heb me vergist", moest Maarse gisteren bekennen, „Haar 1000 meter kan sterk zijn. Dat is nu weer eens gebleken". Al Garritsen, de trainer van An nie Borckink: „Dat gebrek aan competitie was gezwam van Maarse. Hoe kan hij in hemels naam weten wat Annie heeft gereden. We hebben alle wed strijden in Groningen aange pakt en zeer serieus benaderd. Dat was naar ons gevoel vol doende". Ook de poging van Maarse om toch te doen alsof hij tevreden was over de prestaties van zijn a-selectie kwam weinig reëel over. Natuurlijk, bezien vanuit het moeilijke vertrekpunt aan het begin van het seizoen - zon der de belangrijkste coryfeëen - uit zijn groep - is er hard ge werkt en vallen de resultaten van zijn jeugdige rijdsters niet eens tegen, maar dat is de zaak niet. Nederland heeft het afgelo pen weekend internationaal aan prestige ingeboet Zowel bij de rebellen als bij de anderen kan met de beste wil van de wereld geen potentiële kandidaat voor een groot kampioenschap ont dekt worden. Bram Leeuwenhoek, chef de mission van de Olympische ploeg en in die hoedanigheid te gast in Groningen, legde dat Maarse ,ook uit: „Er zit bij de dames niemand van Olympisch niveau meer bij". Een trieste maar ware conclu sie. De conflicten in het dames- hardrijderswereldje hadden voor het Nederlands kampioen schap veel stof tot opwinding gegeven maar de hieraan ver bonden druk op de rijdsters heeft geen stimulerende invloed op de prestaties gehad. Alleen tegen het einde van het toernooi gebeurden enige onverwachte dingen. Vooral Ina Steenbrug- gen uit Olst, een eerstejaarspu pil van Maarse, verraste op de 3 km. geweldig en bleef met 5.12.00 zelfs Annie Borckink voor. Ze werd hiermee tweede na Sijtje van der Lende (5.09.22). vreden zijn. Zij bezetten alle Ina Steenbruggen rukte door dit plaatsen na Sijtje en Annie en resultaat in het algemeen klas- meer had ik niet verwacht, sement op naar een eervolle Was dat wel zo? Heeft de trotse derde positie. „Iets", zei ze later damescoach in Groningen niet lachend, „dat ik zelf haast voor lange tijd met de glimlach van onmogelijk had gehouden. Bij de morele winnaar rondgelo- de eerste zes eindigen vond ik pen? Wekte hij geen verwachtin- al mooi genoeg". gen toen hij na het opmaken Maarse: „Als ik eerlijk ben, zeg van het klassement van de eer- ik dat ik ook eerder Haitske of ste dag wees op Pijlman, Pom- Margriet op die plaats had ge- per, Steenbruggen en Jaarsma, dacht. Voor de rest kan en wil vier van zijn pupillen die zich ik over mijn meisjes niet onte- knap bij de eerste vijf hand- GRONINGEN Jos Valentijn toonde weinig vreugde na het behalen van zijn tweede nationale sprinttitel. Hij nam de bloemen en de gouden medaille zonder enthousiasme aan. Het nationale sprint kampioenschap, waarvan Jos Valentijn zich zoveel had voorgesteld, was niet alleen door de regen maar ook door de slechte conditie van het ijs "in het water gevallen." Teleurgesteld zei de 23-jarige Valentijn: "Dit kampioenschap zegt mij niets. Deze wedstrijden tel ik niet mee want de om- BêfQklflSSGfltënt standigheden waren bar slecht. Ik be- 3 grijp ook niet waarom het nationale schaatstoernooi in Groningen is gehou den. Door de miserabele conditie van het ijs en de sfeerloze accommodatie was ik niet gemotiveerd. Bovendien behoefde ik me niet te plaatsen voor de Olympische Winterspelen want ik sta als oud-prof van de I.S.S.L. toch op de zwarte lijst van het Internationaal Olympisch Comité." De resultaten van de sprintkampioen wa ren er dan ook naar. Op geen enkele afstand heeft Jos Valentijn "echt ge vlamd". De gedoodverfde favoriet won slechts één afstand (zaterdag de 1000 m.) en bleef in het eindklassement maar net voor de Friese sprinter Piet de Boer, die in de nacht van zaterdag op zondag om vijf uur nog de koeien had moeten melk- Jos Valentijn was ontevreden en diep teleurgesteld. Naar zijn mening zal de sprinttraining in de komende jaren op een andere manier moeten worden aan gepakt. "Het sprinten kwam juist iets meer in de belangstelling. Wat hier in Groningen is gebeurd, is een grote lacher. Het leek wel of de KNSB dit jaar een bergklassement had ingepast. Het aantal valpartijen zegt toch voldoende," aldus Jos Valentijn. Chef de mission Bram Leeuwenhoek, die gisteren naar Groningen was gekomen om te kijken of er potentiële kanshebbers voor de Winterpspelen in Innsbruck wa ren, moet zich, evenals Jos Valentijn "bedonderd" hebben gevoeld. Na dit kampioenschap zal wel duidelijk zijn ge worden dat er waarschijnlijk geen Neder landse sprinter naar Innsbruck gaat. Piet de Boer en Jan Bazen zullen weinig kans op uitzending maken. Wasbord Bazen, die zich dit seizoen individueel had voorbereid, reed zaterdag goed (eer ste op 500 meter en tweede op de 1000 m.) maar stelde op de tweede dag teleur. "Zaterdag heb ik zelfs in overweging genomen om me voor de tweede dag terug te trekken. Het ijs was een was bord. De toplaag zat vol kuilen. Het was een schande. Er zijn toch meer kunstijs banen in Nederland", aldus Jan Bazen. Geen enkele deelnemer aan het sprint- toernooi kon enige waardering opbren gen voor de manier waarop met de ba- langen van de schaatssport, en het sprin ten in het bijzonder, was gesold. De enige rijder die tevreden was, maar dan wel over zijn eigen prestatie, was de Friese veehouder Piet de Boer, "Ik ben nog nooit tweede geworden in een nationaal kampioenschap", glunderde de Fries die slechts 0,11 sec. op de 500 m. tekort kwam om zich kampioen van Nederland te mogen noemen. "Als ik zaterdag geen misslag had gemaakt, had ik Jos Valen tijn van het erepodium gedrongen." Wil van der Plas. haafden? Al zijn optimisme werd door Annie Borckink gis teren op de 1000 meter de grond in geboord. In haar angst om bij de concur rentie nog verder achterop te raken dan de veertiende plaats die zij na de eerste dag bezette, gleed zij plotseling haast als vanzelf over het ijs. Zelfs de toch erg verrassende kernploe grijdster Joke van Rijssel werd met een hand opzij geduwd: 1.35.22 tegen 1.35.46. Sijtje van der Lende consolideerde haar goede positie voor de 3 km. met 1.35.97. Het grote spel op de 3000 meter kon beginnen. De onderlinge krachtsverschillen waren mini maal, maar bondscoach Maarse had in Pijlman en Pomper nog altijd grote troeven. Pijlman verloor hij al snel. Ze viel op de 3000 m. en werd na afloop van het toernooi gediskwalifi ceerd zodat ze niet in de eind stand voorkwam. De iets sterkere wind, die bij de start van de grandioze finale opstak, vormde al een gerust stellende voorbede voor de re bellen. Voor velen van Maarse's pupillen was deze 3 km. een eerste veeleisende test van het seizoen. Elk klein nadeeltje kon belangrijk zijn. De meer erva ren meisjes als Sijtje van der Lende en Annie Borckink speel den het hoge spel meer ont spannen. Zij overwonnen dan ook. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Sophie Westenbroek, de andere rebel, die na de eerste dag niet kansloos leek. Maar twee valse starts op de 1000 meter tegen Christa Jaarsma brachten haar aan de kant en met een zwakke tijd van 1.38.79 (15e plaats) ver speelde Westenbroek haar kan sen in de titelstrijd. Hans de Bruyn GRONINGEN De trip van de schaatsploegen op 15, 16, 20 en 21 maart naar Alma Ata gaat door. Het aanvankelijke tekort van 25.000 gulden werd door sponsor Rivella alsnog bijge past GRONINGEN De namen van de deelnemers aan de Olympi sche Spelen behoeven pas op 27 januari door de technische com missie te worden opgegeven. GRONINGEN Jan Derksen bevindt zich na afgelopen week einde niet meer in de kernploeg. Als reserve naar het EK in Oslo gaat eventueel Jan de Vries. GOEREBORG - Matts Wall- berg en Ann Sofi Jaernstroem hebben de Zweedse sprinttitels veroverd. Olof Granath eindig de bij de heren verrassend als tweede voor Lennart Carlsson. SKIÈN Kaj Stensjemet en Lisbeth Korsmo waren de sterk- sten bij de Noorse sprinttitel strijd. HEERENVEEN - Jan de Vries, Hilbert van. der Duim, Yep Kra mer, Pietie Postma en Joke van Rijssel vormen de jeugdploeg die deelneemt aan wereldkam pioenschappen junioren in Ma donna. GRONINGEN De ploegen voor de diverse wedstrijden de komende weken zien er als volgt uit: heren: Van Helden, Kleine, Pasman, Vriend; dames: Sijtje v.d. Lende, Annie Borkink, Ina Steenbruggen, Haitske Pijlman, Margriet Pomper en Christa Jaarsma. Looptijd 7 jaar, vaste rente 83/4% Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8'/»% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen I over deze spaardeposito's. Minimum storting f 1.000,- 511395 Rente jaarlijks opneembaar woonpjaats_ Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: >rai Rijkspostspaarbank,Amsterdam. uw nationale spaarinstelling SM® GRONINGEN De geschiedenis herhaalt zich. Enkele jaren geleden ontpopte Ard Schenk zich in de schaduw van Kees Verkerk tot 's werelds beste schaatser. Dooft njn unieke prestaties en door het samenspel van het succesvolle koppel kreeg de Nederlandse schaatssport internationaal aanzien. Nu, bijna tien jaar na de opkomst van Schenk en Verkerk, doet eenzelfde situatie zieh voor. Hans van Helden, na het vertrek van alleenheerser Ard Schenk onbetwist de grote man van de Nederlandse banen, heeft in zijn schaduw het Deventer schaatstalent Joop Pasman meegetrokken. Van Helden en Pasman die qua stijl, techniek en vechtlust vergeleken kan worden met Kees Verkerk kunnen de schaatssport in Nederland over het dode punt helpen. Dat is de conclusie na twee dagen schaatsen in het regenachtige Groningen. De kleine vechter uit Deventer, die de afgelopen jaren begeleid werd door schaatstrainer Egbert van 't Oever, zorgde voor de grootste verrassing. Met een erelijst die er niet om liegt: tweede op de 500 m, (42.63), derde op de 5000 m (7.46.66), tweede op de 1500 m (2.09.77) en zesde op de 10.000 m (16.28.55) was Joop Pasman de grote openbaring. Zijn zesde plaats op de 10 km krijgt nog meer waarde als men beseft dat de 20-jarige HTS-er op de „gletscher van Groningen" voor de tweede maal in zijn nog jonge schaats- carrière die slopende en vermoeiende afstand reed. Vorige week debuteerde Pasman in Inzeil erop. Doorbraak „Ik had deze klassering niet verwacht", zei Pasman. „Vorige week, tijdens het trainingskamp in Inzeil, kreeg ik meer zelfvertrouwen. Ik voelde dat het nationale kampioenschap voor mij beslissend zou worden. In Groningen moest ik de doorbraak naar de schaatstop vervolmaken. Dat ik derde zou worden, had ik nooit durven dromen. Met een zesde plaats zou ik al dik tevreden zijn geweest". Joop Pasman plaatste zich door deze respect afdwingende prestatie voor de Europese kampioenschappen in Oslo op 24 en 25 januari met Hans van Helden, Piet Kleine en Klaas Vriend. De komst van Joop Pasman betekent voor Jan Derksen vrijwel zeker het einde. Na zich vier seizoenen met wisselend succes te hebben gehandhaafd in de kernploeg zal de Amster dammer moeten afhaken. De vijfde plaats, in voorgaande jaren altijd een garantie voor een reserveplaats in de kern ploeg, is in de ogen van schaatscoach Leen Pfrommer onvoldoende om in de kernploeg te blijven. Kansen „Derksen krijgt nog twee kansen voor de Olympische Winter spelen. Als hij die niet benut, is het schaatsseizoen voor hem op 26 januari afgelopen. Hij gaat naar Inzeil en Madonna di Campiglio en zal tijdens internationale wedstrijden zijn kracht moeten bewijzen", aldus Leen Pfrommer. De heren- coach was verheugd over het debuut van Joop Pasman, maar zag voor hem toch nog geen zekerheid. In Oslo zal Pasman zich opnieuw moeten bewijzen. Pfrommer wil niet alleen afgaan op de verrassende prestaties in Groningen. Pasman zal in de kernploeg moeten acclimatiseren. Misschien was het daarom dat Pfrommer hem in Groningen al op de proef stelde. Pasman: „Het viel mij op dat geen rijder uit de kernploeg en ook Leen Pfrommer niet, mij na de ritten gelukwenste met de klasseringen. Ik kreeg het gevoel dat mijn prestaties met jaloezie bekeken werden. Het kan ook een psychologische truc van Pfrommer zijn geweest. Ik wil graag in de kernploeg, hoewel ik de training van Egbert van 't Oever, waarmee ik de afgelopen jaren een goede relatie had opgebouwd, zal moeten missen. Ik bekijk de zaken altijd nuchter. In topsport moet je alles kunnen relativeren". WIL VAN DER PLAS

Leidse Courant | 1976 | | pagina 16