Amerikaan Ripley met de polsstok over 5.52 meter Wil Brouwers overwon naast concurrenten vooral de elementen Junior Bronswasser over twee meter Matthieu Pronk zorgde voor opschudding maar Venix won Ploeg voor Frankrijk ZIJDELINGS Zuidafrikanen beheersten veldloop LEA ALAERTS SNEL IN ZWOLLE Sportwereld Van Beusekom uitgeschakeld LEIDSE COURANT PAGINA 11 Aandacht De nota die de Raad voor het betaald voetbal heeft overhandigd aan minister Van Doorn con stateert slechts maar lost niets op. Dat er sprake is van een onge zonde situatie in het Ne derlandse profvoetbal is niets nieuws. Het is al lang een bedrijfstak die met alle mogelijke hulp middelen op de been moet worden gehouden. Natuurlijk weet de Raad waaraan het schort. Voornamelijk de kwali teit van het voetbal zal moeten worden ver hoogd. Maar de spelers kunnen kennelijk niet beter en dan houdt alles op. Het resultaatvoetbal is ook een oorzaak dat de publieke belangstel ling eerder af- dan toe neemt. Maar zolang het resultaat zelfs het voort bestaan van een club kan beïnvloeden, in elk geval de financiële situa tie kan aantasten door bijv. degradatie, zal ook daaraan weinig veran derd kunnen worden. Er kan moeilijk van boven af „spektakelvoetbal" zie Engeland en Duits land worden opge legd. De nota is dan ook niet meer dan een, ge slaagde, poging de over heid erop te wijzen dat (nog) een bedrijfstak in moeilijke omstandighe den verkeert en er geen mogelijkheid kan wor den gevonden die situa tie te verbeteren zodat steun onontbeerlijk is voor de meeste clubs. Hoe de minister dat eventueel kan realise ren, zal een lastige zaak worden. De verdeling van de toto-lottopot is geregeld en er kan niet aan getornd worden. De subsidiegelden van CRM zijn ontoereikend. De aandacht vestigen op een noodsituatie al is het woord groot want desondanks draaien de clubs door, hoe dan ook moet dan ook als voornaamste doel van de nota worden gezien. Vreemd De inzet van het kort geding dat Sippie Tig- chelaar tegen de schaatsbond aanspande, was het deelnemen aan de nationale titelstrijd. Zij moest er rekening mee houden dat zij door de rechter in het gelijk zou worden gesteld. In dien men ervan over tuigd is een zaak te ver liezen, is naar de rechter lopen zinloos. Het is trouwens de vraag of het toch niet zinloos is geweest Sippie Tigche- laar won maar kwam toen tot de ontdekking dat zij niet in staat was uit te komen, mentaal niet noch lichamelijk „omdat de kwestie haar toch te zeer had aange grepen". Alle moeite dus voor niets geweest. En Sippie Tigchelaar heeft ten minste een vreemde indruk gemaakt. Magere Het optimisme dat wel licht nog leefde in de harten van schaatscoach Maarse en de rijdsters is door de chef de mission voor de Winterspelen in Innsbruck, Bram leeu wenhoek, geheel wegge nomen. Hij verklaarde na de titelstrijd in Gro ningen onomwonden dat niemand in staat zou zijn het Olympisch ni veau te halen en dat is de eerste en belangrijk ste eis van het Neder lands Olympisch Comi té. Hoezeer het dames- schaatsen achteruit is gegaan, blijkt dan ook uit het feit dat Neder land er de aanstaande Spelen hoogstwaar schijnlijk niet bij zal zijn. Voor de heren is er nog hoop, maar de af vaardiging zal klein zijn, erg klein. Er waren vele vette jaren, de magere zijn zeer nadrukkelijk aangebroken. SINT OEDENRODE De Zuidafrikaanse atleet An- dries Krogman heeft giste ren de internationale cross te Sint Oedenrode gewon nen. Hij legde de tien kilo meter af in 32 minuten en 50 seconden. Zijn landgenoot Koos Keyser werd tweede met een achterstand van vijftien seconden. Roelof Veld was met een vierde plaats de beste Nederlander. Krogman plaatste na zes ki lometer zijn demarrage en bouwde zijn voorsprong uit tot vijftien seconden. De Ne derlanders Roelof Veld en Cor Vriend bleven lang in de buurt van Krogman en Key ser, maar hielden het hoge tempo uiteindelijk niet vol. Uitslag: 1. Andries Krogman (Z- Air) 10 kilometer in 32 minuten en 50 seconden, 2. Koos Keyser (Z-Af) op 15 seconden, 3. Willie Far El (Z-Af) op 18 seconden, 4. Roelof Veld (Ned) op 25 sec., 5. Cor Vriend (Ned) op 28 sec. DÜSSELDORF Het indooratletiekseizoen 1976 is met een handvol topprestaties begonnen. Twee dagen na het wereldrecord van Eugen Ray op de 100 meter ür 10.21 seconden en Fred Stolle (beiden Oostduitsers) op de 1000 meter in 2.19.9 verbeterde de nauwelijks 22 jaar oude Amerikaan Dan Ripley in het College Park zijn eigen wereldrecord polsstokhoogspringen met precies een centimeter en bracht het op 5.52 meter. DAMES: Verspringen: 1. Rola Koekoek (ADA, Amster dam) 5.88 meter, 2. Marie de Voeght (Belg) 5.85. Hoogspringen: 1. Wanda van der Molen (ADA, Amsterdam) 1.76 meter. 60 meter horden: 1. Sophia Barlag (ADA, Amsterdam) 9.0 seconden, 2. Lenie Jansen (AV Rotterdam) z.t 60 meter. 1. Lea Alaerts (Belg) 7,3 secon den, 2 Margo Lommers (Sprint. Breda) 7.7. In de schaduw van deze explo sies liep de Oostduitse Waltraud Strotzer een Europees record op de 800 meter in 2.02,0 minuten, waarmee zij 0,38 seconden snel ler was dan de Poolse Elzbieth Katolik die tijdens de Europese indoorkampioenschappen 1974 een tijd liet afdrukken van 2.02,38 minuten. Een schitterende prestatie lever de de pas 17 jaar geworden Brigitte Holzappel bij het hoog springen met een hoogte van 1.90 meter. De Europese jeugd kampioene vijfkamp faalde ech- Meerkamp ZWOLLE Aeltje Schutter van Quick Nijmegen heeft volgens de verwachtingen de nationale titel meerkamp ge wonnen. Hij dankt deze pres tatie aan zijn goede verrich ting op zijn favoriete num mer, het polsstokhoogsprin gen ofschoon hij met 4.30 me ter ver onder zijn nationale record bleef. ter tot driemaal toe bij een po ging de 1.93 meter te passeren. Emiel Puttemans, wereldrecord houder op de 5000 meter met 13 minuten 13 seconden, heeft za terdag in Pantin (Frankrijk) zijn eigen toptijden op de 5000 meter en de drie mijl indoor verbe terd. Puttemans liep op de baan van 166 meter te Pantin de drie mijl in 12 minuten 54,6 seconden en de 5000 meter in 13 minuten 20,8 seconden. In maart 1974 had de Belg de vorige recordtij den gemaakt met respectievelijk 12.59,0 en 13.24,6. Jan-Willem Boogman, die na de eerste dag - er waren toen vier onderdelen afgewerkt - een voorsprong had van ruim 100 punten verspeelde echter zijn kansen door niet hoger te komen dan 3.20 meter. Boog man had zijn onverwachte marge bereikt door een hoog- tesprong van 1.99 meter, waar tegenover Schutter slechts 1.80 stelde. Puttemans had in het begin van de wedstrijd veel steun aan de Fransman Dufresne en de Belg De Hertoghe. In het spoor van Dufresne voltooide hij de eerste kilometer in 2.39,7 en de 1500 meter in 3.59,3. Mede dankzij Andre de Hertoghe kwam hij uit op 5.18 voor 2000 meter. Van dat moment heeft Puttemans het vrijwel alleen moeten doen. Zijn verdere tussentijden wa ren: 3000 meter in 7.57,8, 4000 meter in 8.33,2. Puttemans vertelde na zijn race dat hij gehoopt had onder de 13.20 te blijven op de 5000 me ter. „Toch ben ik niet ontevre den. Ik wilde een hechte wed strijd om mij te testen, veldlo pen zeggen mij op dit gebied erg weinig". De gedetailleerde uitslag is (resp. 60 meter, hoog, ver, kogelstoten, 60 m. horden, polshoog en 1000 meter, punten): 1. Eltjo Schutter (Quick) 7,1, 1.80 m, 6.91 m. 11.77 m., 8,5, 4.30 m. 2.46,2, 5187 punten. 2. Jan Willem Boogman (Hellas) 7,1, 1,99, 6,92, 10.75, 8,2, 3.20, 2.35,6, 5138. 3. Arjan Wolters (AV23) 7,1, 1,93, 6,39, 10,89, 9.7, 3.50, 3.05,2, 4539. Bij de dames werd het kam pioenschap beslist - er hadden slechts zes dames ingeschre ven - ten gunste van de ADA- atlete Karin de Brie, die met een puntentotaal van 3689 punten een Nederlands record vestigde. Het was geen verbe tering, omdat dit kampioen schap pas voor de eerste maal werd verwerkt 1. Karin de Brie (ADA) 3689 pun ten (60 m. horden 9,3 sec., versprin gen 5.35 m. kogelstoten 11.14 m., hoogspringen 1.55 m., 600 meter 1.48,6). 2. Ria Hulsink (PEC Zwolle) 3465. 3. Jennifer Smit (Hellas) 3299. Emil Puttemans, toegejuicht door de toeschouwers, op weg naar zijn wereldrecord op de 5000 meter. LAS VEGAS - Ken Nor ton, de uitdager nummer één van wereldkampioen zwaargewicht Muham mad Ali, heeft in Las Ve gas de Argentijnse zwaar gewicht Pedro Lovell ver slagen. LILLE Het Nederlands rugbyteam heeft in Lille een zware nederlaag gele den tegen Frankrijk: 71-6. Het was een wedstrijd in poule A voor de FIRA- cup. COLORADO SPRINGS Colleen O'Connor en Jimmy Mills hebben de Amerikaanse titel in het ijsdansen behaald. Bij de heren ging de titel naar Terry Kubicka. BELGRADO Rode Ster Belgrado heeft zich geplaatst voor de kwartfi nales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen volley bal dames. Rode Ster ver sloeg Hapoel Tel Aviv met 3-1, na de eerste wed strijd al met 3-0 gewon nen te hebben. Illl iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu UPPSALA Joke van Beusekom is in de halve finale van de open bad mintonkampioenschap pen van Zweden uitge schakeld door Gillian Gilks. Zij verloor na een triomf van 12-10 en 11-3 in de kwartfinales op Im- re Nielsen-Rietveld met 8-11, 6—11. Samen met Marjan Luesken bereikte Joke van Beusekom wel de eindstrijd van het da mesdubbelspel. Het Nederlandse duo won in drie sets (15-10, 11-15, 15-11) van de Westduitse dames Kucki en Winter en zal in de finale uitko men tegen Gilks en Beek (Zwe). In het gemengd dubbel werden Marjan Luesken en Rob Ridder in de hal ve finale uitgeschakeld door Steen Skovgaard en Lene Koppen. Illlllllllllllllllilllllllll ZWOLLE Tijdens de open Oostelijke indoorkampioen schappen zijn gisteren in de IJsselhal te Zwolle enkele op merkelijke prestaties gele verd. Zo bleef de Belgische Lea Alaerts op de 60 meter slechts 0,1 seconde boven het wereldrecord. Haar tijd was 7,3 seconden. Verder deed ju nior Jeroen Bronwasser van zich spreken bij het hoog springen. Met een sprong van twee meter en één centimeter bleef hij de senior Leo Poirot (2 meter) net voor. De belangrijkste uitslagen zijn: Hoogspringen: 1. Leo Poirot (AV Alblasserdam) 2 Kogelstoten: 1. Sjaak Ruhl (Metro, Rotterdam) 16.52 meter. 60 meter horden: 1 Martin van Does (Metro), 8,5 secon den, 2. Eef ter Heide (Steenwij) z.L 60 meter: 1. Robert Desruelles (Belg.) 6.9 seconden. 2. Henk Brou wer (Ciko, Arnhem) 7.0. Versprin gen: 1. Robert Desruelles (Belg) 7.29 meter, 2. Roy Sedoc (AAC Amsterdam) 7.19. afvaardiging naar de wereld kampioenschappen wel ver diend had", stelde Stamsnijder, regerend wereldkampioen bij de middenderden, content vast „Dat Gertie Wildeboer en ik zo ver zijn gekomen, danken we vooral aan Bert Boom, onze be geleider. Als we die niet hadden gehad, waren we nooit zo ver gekomen". Overigens staat nog te bezien of Stamsnijder zijn CISM-titel kan verdedigen. De militaire WK zijn voor dit seizoen aan Nederland toegewe zen, maar van enige organisato rische activiteit valt nog niets te bespeuren. In de eerste vier aankomenden van Cadier en Keer heeft de KNWU alleszins acceptabele rijpresentanten voor de „gewone" WK in Lyon. Op wat langer zicht ziet de toe komst er nog zonniger uit, want de manier waarop junior Jos Lammertink uit Wierden zijn broer Herman reikte bij de nieuwelingen niet verder dan een zesde plaats de titel bin nensleepte was zo mogelijk nog imposanter dan de prestatie van Brouwers. In het Zuid-Limburg- se land voltooide de dit jaar nog ongeslagen coureur zijn triolo- gie: twee jaar geleden aspiran tenkampioen, vorig jaar bij de nieuwelingen en nu dan bij de junioren. Het zal niet Jos Lam- mertink's laatste kampioen- schap zijn. GERRIT ZWIERS ROTTERDAM Martin Venix is kampioen geworden bij de amateurstayers. De renner uit Zevenbergscbehoek ver sloeg in het sportpaleis Ahoy te Rotterdam zijn naaste rivalen Gaby Minneboo en Matthieu Pronk, die op respectie velijk twee en negen ronden werden gereden. Ruim 5000 toeschouwers waren getuige van het duel tussen Venix en wereldkampioen Minneboo. De enige, die zich kon meten met het sterke duo was Matthieu Pronk, maar hij moest in de slotfase de tol betalen voor zijn inspanningen. Pronk zorgde halverwege koers (er moest vijftig kilometer worden afgelegd) voor opschudding door Minneboo te passe ren en met Venix een ronde winst te pakken. Achttien kilometer voor het einde kwam de wereldkampioen terug. Hij achterhaalde Pronk en Venix, maar kon geen demarrage plaatsen. Venix bleef rustig achter hem rijden en sloeg drie ronden voor het einde toe. Minneboo had geen antwoord meer. In het uitstekend bezette sportpaleis werd ook nog gestreden voor een plaats in de finale van het toernooi om het Nederlands kampioenschap omnium, die op 1 februari wordt gehouden. De volgende renners plaatsten zich: Möhlman, Slot, Huveneers, Jacobs, Van der Ley, De Vries, Grootzwa gers en Ten Tije. CADIER EN KEER Op de gure, glibberige heuvels rond Cadier en Keer huldigde bet Limburgse wielervolk zijn kampioen, Wil Brouwers uit Horst-America. De fanatieke toeschouwers die hem op zijn moordende tocht van 24.5 km over door de regen bijkans on begaanbare banen hadden ge leid, waren bereid even te ver geten dat Wil Brouwers geen „echte" Limburger is, maar een in het bronsgroen eikenhout „verdwaalde" Oostbrabander. Wil Brouwers ging hoog op de schouders en de vederlichte wieleratleet verdiende die mas sale en uitbundige huldiging. Want wat had hij geïmporteerd, wat had hij zich gemanifes teerd als de onbetwiste kam pioen, die niet zozeer concur renten alswel de elementen had overwonnen. Wil Brouwers een groots kam pioen. En niet aleen bij de ama teurs, want hij was ook nog op één seconde na op de kop af twee minuten sneller dan de eerste prof, niemand minder dan Gerrit Scheffer. Er was be wondering voor Brouwers. Maar zeker ook voor Scheffer, want wat had ook hij, nog kam pend met de naweeën van een zware koorts, zich schitterend geweerd op het parcours dat bijna onmenselijk zwaar maar toch fair was: flinke hoogtever schillen, spektaculaire, glibberi ge klimmingen en afdalinge- n.Een echt kampioenschapspar- cours dat de toprenners de ge- legheid bood al hun talenten te tonen. Maar ook een parcours dat meedogenloos wreed kon zijn voor degenen die teveel risi co's namen of die in stuurmans kunst niet erg bedreven waren. Gerrit Scheffer was, gezien zijn door de_ koorts aangetaste fysie- capaciteiten, wel min of meer gedwongen wat meer te wagen dan anders. Hij betaalde er een zware tol voor, al in de eerste ronde. Waar de razend van start geschoten Brouwers verkoos te lopen, dacht de Gelderse Henge- loër te kunnen fietsen op een spiegelgladde, bijna loodrechte afdaling. - KLAPPEN Terwijl Wil Brouwers bezig was zijn naaste concurrenten al Gerrit Scheffer, de favoriet voor de titel, was bijna twee minuten langzamer dan winnaar Wil Brouwers. de eerste klappen uit te delen, smakte Scheffer tegen het as falt en moest onmiddellijk van fiets verwisselen". Ik heb dat risico genomen en het is misgelopen. Als je fit bent, loopt het goed af, maar ben je al aangeslagen, dan gaat het gegarandeerd mis", mom pelde Gerrit Scheffer, net ont daan van vele kubieke centime ters kleverig slik, maar opmer kelijk monter. „Ik ben ondanks alles toch nog tevreden, vooral omdat ik in de laatste twee ron den Hennie Stamsnijder (derde) en Gertie Wildeboer (vierde) van me kon afschudden en omdat ik toen voelde dat het goed ging". Wjl Brouwers lag toen echter allang in gewonnen positie. Dat wist Gerrit Scheffer beter dan wie ook. „Ik wist dat Wil in goede vorm was en de juiste conditie had. Een paar weken geleden, in Doetinchem, was die conditie bij mij er ook en kon ik Brouwers nog met negen se conden kloppen. Nu ik de laat ste weken maar een half uurtje licht heb kunnen trainen, was Wil's conditie beter en heb ik mij er toen al snel toe moeten beperken te proberen de tweede plaats te pakken. Dat is gelukt en dat geeft me vertrouwen. Dokter Schattenberg uit Sittard, die me de afgelopen dagen had behandeld, begreep er niets van dat ik onder deze omstandighe den nog tweede had kunnen worden. Ik heb goede hoop dat ik voor de wereldkampioen schappen in Lyon terugben. De laatste twee ronden hebben me weer moraal gegeven", meende Gerri Scheffer, die voor het ko mend weekeinde contracten heeft-in Zwitserland, maar die wellicht niet zal nakomen om zich in alle rust op de wk te kunnen voorbereiden. WAARDIG De prof-kampioen Jan Brink man, zijn enige concurrent bij de broodrijders, finishte zeer ver in de achterhoede had alle lof voor de algemeen kam pioen, amateur Wil Brouwers. „Wil heeft fantastisch gereden. Hij is een waardige kampioen". En Wil Brouwers: „Mijn condi tie was goed, maar mijn zelfver trouwen was voor de start nog niet optimaaL Maar toen ik een maal zo snel zo'n grote voor sprong kon opbouwen voelde ik me erg safe, ondanks de zwaar te van het parcours. Vorige week ben ik drie keer in Cadier en Keer geweest om te trainen. Toen al was het enorm zwaar, maar door de regen was het nu helemaal erg. Het was echt uit kijken geblazen". Dat deed de zeer gemakkelijk en vooral geconcentreerd rij dende Wil Brouwers, een groots winnaar van een groots kam pioenschap. Vanaf de eerste me ters leverde Brouwers strijd aan het front Slechts heel even mochten Wildeboer, de ont troonde titelhouder, Hennie Stamsnijder, de later ver terug gevallen Herman Snoeyink en Gerrit Scheffer illusies koeste ren. Toen sloeg Brouwers toe. Terwijl Scheffer bezig was zijn aandacht te richten op de suc cesvolle achtervolging van Stamsnijder c.s., bouwde Brou wers, soepel balancerend en be hendig lopend, een voorsprong op die maximaal 2 1/2 minuut bedroeg. Tegen het einde van de wedstrijd, toen Scheffer afstand nam van zijn companen, slonk die marge weliswaar behoorlijk, maar op de meet resteerden nog altijd bijna twee minuten. In de strijd om de derde plaats ont deed Hennie Stamsnijder uit Enter zich opvallend gemakke lijk van Wildeboer. „Ik dacht zo dat ik met m'n derde plaats de Wil Brouwers op zijn moordende tocht naar de overwin ning. DEN HAAG - Na afloop van de Neder landse kampioen schappen veldrijden, die in Cadier en Keer zijn gehouden, heeft de sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) de ploeg geformeerd, die op 25 januari a.s. zal deelnemen aan het wereldkampioen schap in Frankrijk. Gerrit Scheffer uit Hengelo (Ov) zal Ne derland bij de be roepsrenners verte genwoordigen. Bij de amateurs zijn vijf renners aangewezen, van wie er vier zullen starten. Wie als reser ve zal fungeren zal in een later stadium worden beslist. De vijf amateurs zijn: Wil Brouwers (Horst Limb), Gertie Wilde boer (Apeldoorn), Henny Stamsnijder (Enter), Hans Stee kers (Noordwijker- hout) en Herman Snoeijink (Dene kamp).

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11