BLEEKER STOPT NA TITELSTRIJD Jose Galvez bracht spanning terug in biljarttitelstrijd Meineed voetballers zeer licht bestraft Grensrechter wordt misschien P vervolgd ESCHWEILER WOEDEND OP JOHAN CRUYFF ANGST VOOR STORM Ton Vissers terug in T wielersport Sippie Tigchelaar doet toch niet mee NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 10 JANUARI 1976 PACINA "7 Officier van Justitie nam nog geen besluit laat instellen. Hij zou na- melijk graag zien, dat enige dam mr. J. G. F. Hage politieagenten, die vanaf de heeft nog niet besloten of tribune het incident Griek hij grensrechter Gerrit Quaars hebben waargeno- Griek zal vervolgen. Mr. men, worden gehoord. Zij Hage vertelde desgevraagd kunnen onder ambtsede dat hij de zaak zal bespre- een verklaring afleggen van het parket in Rotter- Hoewel het uiteraard be nam en wellicht ook met langrijk is voor hem om te de procureur-generaal in kunnen bewijzen dat Griek Den Haag. Zelfs acht hij een kopstoot heeft uitge- het niet uitgesloten dat mi- deeld aan Quaars, zal dit nister Van Agt (Justitie) voor mr. Hage toch niet interesse zal tonen voor de- doorslaggevend zijn voor ze kwestie. Het een en ander zal overi gens nog wel enige tijd in de beslissing vervolgen of niet vervolgen. „Het crite- i voor mij is: heeft het beslag nemen, mede omdat zin om de man voor de mr. Hage vermoedelijk via rechter te slepen", aldus de rechter-commissaris een Hage. Theoretiserend ver- gerechtelijk vooronderzoek telde hij dat het bijvoor- Gerrit Grieks beeld zou kunnen gebeuren dat Griek van de KNVB zo'n douw krijgt, dat ik het niet nodig vind om me er ook nog eens mee te be- Zoals hierboven al aange duid bestaat de kans dat mr. Hage van hogerhand opdracht krijgt om te ver volgen. Vooral omdat het hier gaat om mishandeling op een sportveld, iets waar over minister Van Agt een aantal jaren geleden heeft gepubliceerd. Johan Cruyff. Van onze correspondent) BONN Scheidsrechter Walter Eschweiler uit Bonn heeft de gele kaart, die hij Johan Cruyff in de wedstrijd tegen FC Köln onder de neus heeft moeten drukken, als zo ernstig opgevat, dat hij de volgende dag nog op de kwestie is teruggekomen. Zijn verklaring duidt erop, dat Cruff op zijn hoede moet zijn wanneer hij nog eens onder leiding van Eschweiler zal komen. De man uit Bonn is op het Ministerie van Buitenlandse Zaken beroepsdiplmaat al uit dien hoofde bedacht op de uiterste correctheid en gestrengheid. In de 31ste minuut van de vriendschappelijke wedstrijd tegen Barcelona in het gloednieuwe Keulse stadion reageerde Cruyff op een door Eschweiler aan de Duitsers toegewezen strafschop door dwars over het veld op de scheidsrechter af te hollen en hem toe te schreeuwen: "U moet de strafschop weer terugnemen, dat was er geen. U moet deze beslissing terugnemen". Cruyff kreeg hiervoor niet alleen onmiddellijk de gele kaart te zien, maar een dag later nog het commentaar van Eschweiler te horen: "Mogelijk behoren de stunts van Cruyff bij hem tot de show, maar op mij maakt hij hiermee niet de geringste indruk. Voor mij zijn alle spelers gelijk. Onverschillig hoe ze heten, onverschillig hoe prominent ze zijn en onverschillig uit welk land ze komen". (Van onze sportredactie) DEVENTER De veelomstreden Nederlandse wielerploegleider Ton Vissers is weer terug in de wielersport. Deze week is hij ploegleider geworden van de nieuwe formatie Zoppas Rossin. De sponsors van deze nieuwe ploeg, die in België zal worden ingeschreven, zijn de Italiaanse ijskistenfabrikant (Zoppas) en de Italiaanse rijwielfabriek Rossin. Ton Vissers, die na de vele moeilijkheden in Nederand was uitgeweken naar Brussel waar hij samen met zijn zoon eqn cafébedrijf exploiteert, heeft de volgende renners onder contract: Eric Lemans (kopman), Ronnie van Marcke, Georges Barras, Pol Aerts, Willie Scheers, Eddie van Hokof, de Belgische neo-profs Patrick Salomeyn, Urbain van der Flaas en Rudi Hesters. Bovendien heeft Ton Vissers 3 Nederlandse renners in zijn ploeg opgenomen. Deze renners zijn Jan Aling, Bennie Ceulen en Ger Harings. De ploeg zal nog worden gecompleteerd door 2 Italiaanse renners waarvan de namen nog niet bekend zijn. Onderwijzer kan niet gemist worden GRONINGEN Eppie Bleeker heeft bekend gemaakt dat hij na de nationale kampioenschappen van dit weekeinde te Groningen met het „grote" schaatsen zal stoppen. Bleeker kan niet meer voldoende tijd vrijmaken. Als hoofdonderwijzer te Balk kan hij niet gemist worden op zijn school. Bleeker werkt op de katholieke lagere school van Balk, die zes klassen telt en waarvoor vier leerkrachten beschikbaar zijn. Het betekent dat enkele onderwijzers dubbele klassen hebben. Desondanks was er een oplossing gevonden waardoor Bleeker zich zou kunnen vrijmaken tot na de Spelen. In de laatste tijd echter dreigt het lerarenbestand op de school drastisch in te krimpen doordat de onderwijzeres van de eerste klasse in verwachting is en de meester van de derde klasse naar elders vertrekt. Wanneer Bleeker in de komende periode dan ook nog afwezig zou zijn, moest de hele school draaien om een 62-jarige religieuze. Tijdelijk In de afwezigheid van Bleeker was voorzien, met hulp van de KNSB, door Jan Heida als tijdelijke leerkracht aan te stellen tot 1 april. Heida ging daarmee akkoord, maar kreeg onlangs tevens een mogelijkheid om tot 1 augustus te werken op een huishoudschool te Joure en koos voor het langere dienstverband. Bleeker die van de gedachteverandering van Heida in Inzeil, vorige week, op de hoogte werd gesteld, zat voor het blok. Hij achtte het niet verantwoord onder deze omstandigheden zijn school in de steek te laten. Afgezien van de vraag of het schoolbestuur, dat jarenlang alle medewerking heeft gegeven, akkoord zou gaan met een vervanging op korte termijn van drie-kwart van het onderwijzend personeel. Bleeker moest kiezen tussen zijn sportieve en zijn maatschappelijke carrière. Hij koos voor zijn werk. „Ik mocht niet anders doen", verklaarde hij. „Het schoolbestuur is mij vier jaar op alle mogelijke manieren ter wille geweest. In die tijd ben ik twee keer derde bij wereldkampioenschappen geworden. Het zou niet verantwoord zijn te veel aandacht op de sport te blijven richten, zeker niet omdat er in de onderwijssector bezuinigingen te verwachten zijn, waardoor het misschien veel De school vormt voor Bleeker onoverkomelijke moeilijkheden. Hij moeilijker wordt weer een baan te vinden." Zijn schaatscarriére loopt ten einde. BUNDESLIGA-SCHANDAAL (Van onze correspondent) BONN Met het bijbels gefundeerde motief, dat zij toch al „de lijdensweg tussen hosanna en kruisigt hem" hebben moeten afleggen, heeft een Essense jury-rechtbank acht spelers van de Bun- desliga-club Schalke '04 gisteren tot uitzonderlijk lichte geldstraffen veroordeeld. De president van de rechtbank, Gunter Pohl, wees er nogmaals uitdrukkelijk op, dat in dit „bovendi- mensionale" proces niet het elftal terecht had gestaan en ook niet het voetbal als zodanig of de intussen bewezen omkoping, maar uitsluitend de meineed waarmee de spelers hadden bezworen geen geld te hebben aangenomen om Arminia Bielefeld io 21 april 1971 in een thuiswedstrijd met 1-0 te laten winnen. Op deze meineed staat gevan genis, maar president Pohl spaarde de voetballers door de wetsparagraaf toe te passen, die in 'n mildere straf voorziet, wanneer de beschuldigden zich in een dwangpositie hadden bevonden. Deze noodsituatie zag de rechtbank in de „al te grote ijver" van de Westduitse voetbalbond, die wel tot manipulaties en meineed had moeten leiden. Hier mee bedoelde de president op de harde houding van de voetbalbond, waardoor de spelers moesten vrezen voor hun leven van het voetbal uitgesloten en dus in hun existentie bedreigd te worden. Volgens hem moest men er hiervan uitgaan, dat de meineed slechts een eenmalige zaak was en dat de spelers alles bij elkaar al voldoende bestraft waren. Op de voetbalbond deed hij een krachtig beroep, de spelers geen nieuwe sancties op te leggen, omdat hiervan de zin niet was in te zien. Opluchting Alle acht spelers reageerdenmet grote opluchting op het vonnis tot betaling van „een zakgeld", zoals gezegd werd, en ook onder de toeschouwers in de overvolle rechtszaal heerste er grote vreug de. Hoewel de Officier van Justitie in zijn requisi- tor van dinsdag al uiterst mild in zijn eisen was geweest, vielen de straffen voor de meeste spelers nog enigszins lichter uit. Bij de bepaling van de geldboetes ging de presi dent uit van de honoraria, die de voetballers per dag verdienen. Hierbij kwam Jürgen Galbiertz met 4200 mark er het meest genadig af, omdat hij als huidige speler bij de „Wuppertaler Sportverein" zelfs niet eens meer tot de eerste garnituur be hoort De hoogste straf kregen Klaus Fischer, Reinhard Libuda en Jürgen Sobieray met 9960 mark, met 9000 mark elk moeten Jürgen Witt- kamp, Rolf Russmann en Herbert Lutkebohmert voor hun meineed boeten, terwijl Klaus Senger als enige met 6750 mark bijna twee keer meer moest betalen dan het parket tegen hem had geëist. FRANS WENNEKES heeft moeten kiezen. Sippie Tigchelaar heeft zich op het laatste moment teruggetrokken voor de nationale titelwedstrijd. GRONINGEN Sippie Tigchelaar, die door een gerechtelijke uitspraak de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond had afgedwongen haar alsnog toe te laten tot de strijd om de nationale kampioenschappen vandaag en morgen te Gro ningen, waarvan zij in verband met haar conflict met de coach van de dames-kernploeg, Gerard Maarse, aanvankelijk was geweerd, zal toch niet aan de wedstrijden deelnemen, zoals zij al kort na de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank had laten doorschemeren, en daar mee ook haar nationale titel niet verdedigen. Haar besluit heeft zij gisteren in een telegram aan de KNSB meegedeeld „na langdurige en vooral moeilijke overwegingen", zoals zij in een verstrekt communique naar voren brengt. „Dat dit ingrijpende besluit mij zo zwaar is gevallen, zal ieder weldenkend mens kunnen begrijpen", aldus vervolgt het com munique. „Ik had graag mijn titel verdedigd en ben tot voor zeer kort ook van plan geweest dat te doen. Ik vond, dat ik daartoe niet alleen het recht had, maar ook de verplichting tegenover het Nederlandse publiek, dat mij zo vaak heeft geholpen en succes gewenst Het geding tegen de bond heb ik dan ook mede aangespannen in de hoop toch nog het nationale kampioenschap te kunnen rijden. De slopende ge beurtenissen van vooral de laatste dagen hebben er echter toe geleid, dat ik een extra handicap zou hebben naast de normaal al aanwezige spanningen. Het opvangen van die extra handi cap is des te onmogelijker door de zeer onvolledige traininsop- bouw. Dat ik een of meer rijdsters mogelijk dupeer met mijn besluit, betreur ik erg. Nu deze moeilijke beslissing een keer is gevallen, hoop ik enigszins ontspannen de training voort te kunnen zetten. Het is voor mij een zeer aangrijpende affaire geweest. Ik vertrouw op begrip bij de velen, die mij de afgelopen tijd hebben geholpen." (Van onze sportredactie) GRONINGEN Bij de door hoofdscheids- rechter Jan Charisius (Leeuwarden) geleide loting voor de nationale kampioenschappen in Groningen, kwamen diverse spannende ritten uit de champagnekoeler. Dat was althans één geluk bij de angst, die er heerst in Groningen. „We hebben ontzettend veel angst voor de wind", aldus kunstijsbaan-direkteur Koos Fek- kes. „Met name de stormwaarschuwing voor de tweede dag met daarnaast een negental graden, boezemt ons niet veel vertrouwen in. We heb ben de gehele nacht doorgewerkt aan de baan om die zo goed mogelijk te krijgen. Dat is niet helemaal gelukt en zelfs de startlijn konden we niet droog houden. Bij het huidige weer zal de vloer niet in perfecte conditie zijn." Tilburg nam op HYS revanche (Van onze sportredactie) Tilburg Tilburg Trappers nam gisteravond in de Peli kaanhal in Tilburg revanche op HYS-Intervam voor de geleden nederlaag in de wedstrijd enke le weken terug op De Uithof voor de Coupe International. Tilburg Trappers zegevierde met 64. In de eerste periode nam Til burg Trappers een 1—0 voor sprong door een doelpunt van uitblinker Petemousek. De tweede periode kwam HYS-In tervam erg duur te staan. Twee maal verdween Ron weikend in een periode dat de Haagse ploeg veel sterker was naar de Wei kend en tweemaal maakte de Trappers een doelpunt: Paul Dom (2—0) en Klaas van der Broek (3—0). In de derde perio de bracht Paul Rusch de stand op 3—1 en Klaas van der Broek 4—1. Daarna was HYS-Intervam heer en meester in bij zijn van de 200 supporters in de met 3000 man gevulde ijshal. Brian Randell maakte 4—2 en Bruce Couchrane zelfs 43. HYS bleef aanvallen en dat er niet meer treffers vielen was te danken aan doelman Göbel van Tilburg. Door twee treffers van Tuma kwam HYS-Intervam op een 6—3 achterstand en in de laatste minuut kon Jerry Schaffer nog wat terug doen 64. Andere uitslagen: Nationale Nederlan den—Grasso Eagles 13—6 en ORWO—Bondsspaarbank 04. DEN HAAG De marathon- schaaatsers Jeen van de Berg, Johan Wardenier, Marten Hoek stra, Bennie van de Weide, Jap- pie van Dijk, Wout List, Marcel Pennings en Jan Roelof Krui thof hebben ingeschreven voor de alternatieve elfstedentocht, die op 31 januari bij Lahti wordt gehouden. Van Deursen kanshebber (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Een sterk spelende Martien van Deursen met een moyenne dat in de eerste klas thuis hoort heeft zijn kandidatuur gesteld voor de distrikstitel 2e klas libre kledin. Ongeslagen gaat hij aan de leiding, op vier punten gevolgd door Freek Dieke en Mente Westenbrink, die theoretisch nog een geringe kans hebben op de titel. Van Deursen zal zich vermoedelijk niet laten verrassen door Jaap Ballegooijen, lid van de organiserende vereniging en gesteund door eigen publiek, en Frans Ebregt, die weinig matchpunten verzamelde maar met een goed gemiddelde speelt. Titelverdediger Jaap van der Linden heeft de goede vorm niet te pakken en sluit met Arie Zwalve en Hans van Houten de rangschikking na vijf ronden. Zondag om 11.30 uur worden de resterende twee ronden gespeeld in biljartzaal The Corner aan de Rijnweg 168 te Monster. De stand is (matchpunten, moyenne en hoogste serie): le M v. Deursen 10/6.00/46 2e F. Dieke 6/3.80/25. 3e. M. Westenbrink 6/3.64/33. 4e F. Ebregt 5/4.23-/42. 5e. J. G. Ballegooijen 5/4.00/33. 6e. J. v.d. Linden 4/3.18/23. 7e. J. C. H. v. Houten 2/3.18/24. 8e. A. Zwalve 2/3.14/21. DE WIT BU AS OSTENDE (Van onze sportredactie) DEVENTER Niet Jan Notermans, maar de vorig jaar door Anderlecht ont slagen Nederlandse trainer Jacques de Wit is met in gang van heden benoemd tot trainer van de Belgi sche eerste klasser AS Os- tende. Notermans, die vorig jaar bij de Deventer eredivisie club Go Ahead Eagles werd opgevolgd door Leo Beenhakker, was gister avond bijzonder verbast door het onverwachte be sluit van Ostende-voorzitter De Bruijckere. „We waren reeds overeen gekomen dat ik zondag bij de wedstrijd WarechemOstende aan wezig zou zijn om de spe lers te bekijken. Gistermid dag kreeg ik een telefoontje waarin werd meegedeeld dat Jacques» de Wit tot op volger van de ontslagen Norbert Höfling (oud-trai ner van Feijenoord) was benoemd. Naar later bleek had de Belgische club Os tende ook al contacten ge had met Cor Brom (maan dag ontslagen door Fortu- na Sittardia Combinatie), oud-NAC-trainer Henk Wullems en de nog steeds op non-actief zijnde Frans de Munck. Eredivisie 0 NAC-FC Amsterdam 0 Feyenoord-FC Utrecht 0 Go Ahead Eagles-AZ'67 0 NEC-De Graafschap 0 MW-PSV 0 Eindhoven-Roda JC 0 FC Twente-FC Den Haag 0 Telstar-Excelsior 0 Ajax-Sparta Eerste divisie Fortuna SC-SC Amersfoort 0 FC Dordrecht-Volendam 0 Vitesse-FC Groningen 0 SC Cambuur-FC Den Bosch PEC Zwolle-Helmond Sport Heracles-Heerenveen 0 Veendam-Wageningen Haarlem-Willem II FC Vlaardingen-SVV VUGHT Jose Galvez, die zo langzamerhand in de biljartwereld het symbool is geworden van vergane glorie, heeft er gisteren te Vught in een van zijn „buiten" voor gezorgd dat het toernooi om het Euro pees kampioenschap 47/2 weer aanmerkelijk aantrek kelijker is geworden. De dood-nerveuze Spanjaard had het voorzien op Klaus Hose. De Duitser, die wel iets sneller is gaan spelen, raakte zijn leiderspositie kwijt door de nederlaag. Galvez deponeerde in zijn tweede beurt al een serie van 218 en daarmee was de ontmoe ting, die negen beurten zou vergen, al beslist. Hose, totaal verkrampt, wist niet verder terug te krabbelen dan tot 179. Christ van der Smissen en Louis Havermans hebben nog eens ten overvloede, maar daarom niet minder overtuigend, aangetoond dat de KNBB zich niet veel zorgen behoeft te maken over de toekomst. Nederland is op dit ogenblik, vermoedelijk zelfs meer dan België, sterk in de breedte. Van der Smissen heeft alles in zich om op wereldniveau de tweede Ceulemans te worden. Aan de top meekunnen in alle spelsoorten. Havermans zal voorlopig routine moeten aankweken en zijn aanwezigheid in sporthal „Ouwerkerk" is daar toe een prachtige mogelijkheid. Goed begin De resultaten zijn voor Havermans voorlopig minder belangrijk. Hij beseft dat zelf ook en staart zich geenszins blind op medailles. Juist dit toernooi is voor hem een goed begin. Hij toonde in de confrontatie met Van der Smissen al beter aan de sfeer te zijn gewend geraakt en trad iets zelfverzekerder op. Hij buitte fraaie posities welis waar nog niet genoeg uit, wist niet zoals zijn twee jaar oudere opponent het spel zodra daar aanleiding voor was snel naar de andere kant van de tafel te verplaat sen, maar bracht Van der Smissen met gedegen, vooral rustig, spel aanvankelijk in moeilijkheden. Van der Smissen is daar echter aan gewend en won met een slotreeks van 140. ronde ziin: 400 4 383 100.00 Galvez Wafflard Labeye De uitslagen Hose V.d. Smissen Galvez Labeye Havermans Dufetelle Wafflard De stand na vier r< 1. Wafflard 2. Stenzei 3. Hose 4. Van der Smis: 5. Galvez 6. Dufetelle 7. Havermans 8. Labeye i de vierde ronde zijn: 163 4 170 40.75 279 7 94 39.85 400 7 140 57.14 179 9 76 1988 400 9 218 4444 400 6 210 66 66 181 6 86 30.16 400 4 164 10000 178 4 169 44.50 400 12 158 33.33 260 12 88 21.66 400 3 288 133.33 153 3 100 51.00 75 4 42 1 8.75 400 4 207 100.00 8 226 80 00 8 383 61.53 6 326 62.68 4 169 44.44 4 218 28 32 2 163 27.92 0 107 34.00 0 115 21.45

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9