Wereldtitel Koeperman tart rechtvaardigheid ZATERDAG 10 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 8 Rus kan zich niet meer meten met toppers nieuwe generatie Amsterdam Rustig loopt de grijzende Iser Koeper man in de grote zaal van het imposante Amsterdam se Grand Hotel Krasnapolsky, waar het zevende internationale suikerdamtoernooi plaats vindt. Even stopt hij en spiedt op een van de honderd ruiten tellende borden waarop de concurrentie strijd levert. Dan wandelt de 53-jarige inwoner van Kiev, de hoofdstad van de republiek Oekraine, met dromerige blik verder. Op weg naar het tafeltje waar zijn opponent wacht op het antwoord dat de grootmees ter zal geven op de na veel gepeins gespeelde zet. Een impressie van Iser Koeperman tijdens het Suiker damtoernooi dat van 18 tot en met 29 december in Amsterdam werd gehouden, verraadt beslist niet de aanwezigheid van een wereldkampioen. Toch zetelt Koeperman anno 1976 op de hoogste troon bij de dammers. De ontwikkeling die er toe geleid heeft dat de Rus de wereldtitel in handen kreeg wordt door de een als klucht, door de ander als drama geken schetst Want hoewel Iser Koeperman nog steeds een uiterma te sterk speler is, kan hij zich de laatste jaren toch niet meer meten met de toppers van de nieuwe generatie: Anatoli Gantwarg, Andris Andreiko, Harm Wiersma en Ton Sijbrands. Een merkwaardige zege op Andreiko in de laatste ronde van het kandidatentoernooi in Tiflis, het evene ment dat de opvolger van Ton Sijbrands moest aanwijzen omdat de wereldkampioen te kennen had gegeven zijn titel niet te zullen verdedigen, hielp Koeperman aan zijn zesde wereldtitel. De overwin ning van Koeperman in Tiflis lokte van vele kanten protesten uit maar desondanks werd de Rus een maand geleden in Moskou door de werelddambond (FMID) gehuldigd als nieuwe wereldkampioen. Het tijdperk waarin Iser Koeperman werkelijk de scepter zwaaide loopt ruwweg van 1958, het jaar waarin hij het recht verwierf de toenmalige wereld kampioen Marcel Deslauriers uit te dagen voor een match over twintig partijen, tot 1970. Met de komst van Koeperman deed het professionalisme haar intre de in de damwereld. De Rus maakte van het dammen een volledige dagtaak en het werd dan ook spoedig duidelijk dat Deslauriers het onderspit zou moeten delven tegen het op een fikse dosis studie gebaseerde en uitgebalanceerde spel van Koeperman. Het gevaar lijkste wapen van de Canadees, combinatief toeslaan vanuit riskante, soms zelfs nadelige stellingen, werd door Koeperman vrijwel geheel onschadelijk ge maakt. Het resultaat daarvan was een overwinning van 18—22 voor de Rus die zich voortaan wereldkam pioen mocht noemen. Voor 1956. Het jaar waarin Deslauriers de titel voor zich opeiste, was de strijd om het wereldkampioen schap beheerst door Fransen en Nederlanders. Isidore Weiss veroverde kort voor de eeuwwisseling de eerste wereldtitel en handhaafde zich tot 1912 toen Herman Hoogland hem versloeg. Pas in 1925 raakte Hoogland zijn titel kwijt aan de Fransman Stanislav Bizot, die op zijn beurt een jaar later in een match ten onder ging tegen zijn landge noot Marius Fabre, Bernard Springer zorgde er in 1928 voor dat de wereldtitel weer in Nederlandse handen kwam. Via Marius Raichenbach (1934—1945) en Pierre Ghes- ten (1945—1948) kwam de thans in Losser woonachti ge Piet Roozenburg, een der briljantste dammers uit de geschiedenis, in het bezit van de wereldtitel. Tot 1956, het jaar dat Roozenburg zijn studie liet prevale ren boven dammen, namen geen spelers uit Rusland aan de grote titeltoernooien deel. In dat land was het spel op de 64 velden bijzonder populair en het duurde tot de vijftiger jaren voordat het internationale dam men in Rusland vaste voet aan de grond kreeg. Koeperman ontwikkelde zich in korte tijd tot een uitermate sterke speler van matches. Geert van Dijk, die het in 1959 waagde de wereldkampioen uit te dagen, werd met liefst 27—13 verpletterd. De op dat moment negentienjarige Tsjecholev ontfutselde in 1960, door het Olympische toernooi op zijn naam te brengen, Koeperman de wereldtitel. Maar in het revancheduel dat een jaar later plaats vond eiste Koeperman opnieuw de hoogste eer voor zich op de winnaar van de challenge mondial in 1962, Baba Sy, maakte om onduidelijke redenen geen gebruik van het recht Koeperman uit te dagen. De Senegalees neemt het Koeperman cum suis nog steeds kwalijk dat de match geen doorgang vond terwijl het Russi sche kamp het betreurt dat Sy wegens ziekte niet in Moskou kon verschijnen om een tweekamp te spelen. Revanche Door het niet spelen van Baba Sy werd de titel pas weer in 1964 op het spel gezet. Tijdens het te Merano (Italië) gespeelde WK-toernooi heroverde Tsjecholev de kroon. Hij verzamelde in 17 partijen twee punten meer dan Iser Koeperman en vier meer dan Baba Sy die als derde eindigde. Maar ook deze keer had Tsjecholev niet lang plezier van het behaalde kam pioenschap. Koeperman zegevierde in de revanche match met 26—14. Ook de coupe die Andris Andreiko in de januari maand van 1968 pleegde, mislukte. Een aan de top Andris Andreiko. ton Sijbrands na de negende ronde en hij voegt daar een paar maanden later, als de emoties een beetje weggeëbd zijn, in de Haagse Post aan toe: „Ik heb die beschuldiging niet geuit omdat ik Andreiko geen zege op Koeperman zou gunnen. Want omdat ik hem duidelijk sterker en creativer acht, gun ik Andreiko een overwinning juist van harte. Beschuldiging Evenmin heb ik getracht Andreiko met mijn beschul diging uit zijn evenwicht te brengen. Zo'n poging zou bij een oude rot als Andreiko toch geen succes hebben. Nee, ik heb Koeperman en Andreiko uitslui tend van combine beschuldigd omdat ik wist, reeds voor de partij een aanvang had genomen, dat ze het resultaat hadden afgesproken. Vjj; - Hst!»* Iser Koeperman (links op de foto) is de argeloosheid zelve en werpt af en toe een blik op het bord van de concurrent. berger-systeem dat in Monaco doorslaggevend was wees Koeperman als winnaar aan. Maar de koele rekenaar Koeperman realiseerde zich wel dat een nieuwe confrontatie met Andreiko op het scherp van de snede slechts een groot deel van zijn verworven glans kon doen verbleken. Andreiko en Koeperman gooiden het op een akkoordje en schoven in een bijzonder saaie tweekamp twintig remises bijeen. Bijna in de helft van het aantal partijen werd de 25ste zet niet voltooid. van zijn carrière staande Koeperman sloeg de aanval van de twintig jaar jongere Andreiko op imposante wijze af. Hij kwam nauwelijks in moeilijkheden. De door Koeperman met 22—18 gewonnen match stond in Rusland in het middelpunt van de belangstelling. Tijdens het duel werd zelfs een postzegel in omloop gebracht waarop de damstrijd in beeld was gebracht. Andreiko verklaarde kort voor de tweekamp dat als Koeperman in de eerste acht partijen geen overwicht zou behalen de tweede helft van de match voor Koeperman door het leeftijdsverschil een wanhopige strijd zou worden, maar op dat moment gaf de computer die door mathematici in Riga werd geraad pleegd de jonge Andreiko nog steeds maar dertig procent kans om de grote matchspeler Koeperman een nederlaag toe te brengen. Overwinningen in de negende en negentiende partij maakte maakten moge lijk dat Koeperman zijn tegenstander in de slotronde met een lankmoedig gebaar in een gewonnen positie remise voorstelde. Een half jaar later nam Andris Andreiko wraak voor het falen in de tweekamp. In het Italiaanse Bolzano veroverde Andreiko met een neuslengte voorsprong de wereldtitel. Koeperman finishte als tweede voor de winnaar van de twee voorgaande Olympische toernooien, Tsjecholev, Sijbrands en Wiersma. In oktober 1969, toen Koeperman de revanchetweekamp speelde tegen Andreiko, was de kracht van de eens zo oppermachtige dammer al danig ingeboet. De Moskoviet zegevierde met 23—17. Onverwacht verkreeg Koeperman in 1970 te Monaco opnieuw het recht de wereldkampioen uit te dagen. Doordat slechts drie topspelers aan het toen gehouden kandidatentoernooi deelnamen was het zaak tegen de zwakkeren een maximale score te boeken. Koeper- Nog a|tjjd js Ton Sijbrands (links), hoewel man faalde - hij verspeelde alleen aan Agbardi m 7JLipn ppr riamt n unnr ppn nrfln:p nat het dubbelrondig toernooi geen punt - maar eindigde meer Oamt, iniVOOr een grapje. Uat dankzij twee overwinningen op Gantwarg toch op bewijst hij Op Ö6ZG foto dOOf ganZGDOrd t6 gelijke hoogte. Met Ton Sijbrands, Het Sorepe Nborn- Spelen met flessen Wljp. Schandelijk Door dat resultaat bleef Andreiko tot 1972 wereld kampioen en bleef Koeperman een schandelijke ne derlaag bespaard. Het Olympische toernooi in Henge lo bevestigde dat het tijdperk van Koeperman defini tief was afgesloten. De Oekrainer eindigde met zes punten achterstand op Ton Sijbrands, die al vanaf 1970 vrijwel unaniem als de sterkste speler werd erkend, op de vijfde plaats. Koeperman zou geen belangrijke rol meer spelen in de strijd om de wereldtitel. Al behoorde hij nog tot de sterkste tien spelers van de wereld. Voor de Russische dambond was dat een aardig uitgangspunt om een boekwerkje uit te geven waarin aandacht wordt geschonken aan de zeven matches om het wereldkampioenschap waarbij Koeperman betrokken was. Zelfs de Russische dambond kon niet bevroeden dat Koeperman na zijn nederlaag in het wereldkam pioenschap 1976 te Amsterdam - er zijn nauwelijks stemmen te vinden die geloven dat hij zich in augus tus kan handhaven tussen Wiersma, Gantwarg, An dreiko (en wie weet Ton Sijbrands die gerechtigd is voor het toernooi in te schrijven) - opnieuw in een match in aktie zal komen. Maar het toernooi in Hengelo brengt meer aan het licht. Koeperman laat zich als een kleine jongen door Andreiljo van het bord zetten: Combine, concludeert Geen kwestie van vermoeden, maar zakelijk op de hoogte zijn. Koeperman is de grote boosdoener in het complot. Als hij ooit gewipt wordt in de Russische dambond, breekt er een nieuw tijdperk aan. Koeper man beseft natuurlijk dat hij op zijn retour is. Als hij een eigen kans zou hebben, zou hij zich niet voor dit soort kuiperijen lenen." De verwikkelingen rond de partij Andreiko-Koeper- man leveren een enorme rel op want de Russische burgers wijzen de beschuldigingen natuurlijk resoluut van de hand. Tijdens de challenge mondial in Tiflis, het toernooi dat de opvolger van Ton Sijbrands moet aanwijzen, laaien de combine-beschuldigingen opnieuw hoog op, Andreiko blijkt de vriendendienst die Koeperman hem in 1972 klaarblijkelijk bewees nog niet vergeten. Het toernooi lijkt zich in eerste instantie gunstig te ontwikkelen voor Anatoli Gantwarg en Harm Wiers ma. Dit tweetal komt in tegenstelling tot Andreiko en Koeperman in de duels tegen de spelers die niet uit Nederland of Rusland komen steeds tot winst Koeperman komt niet verder dan remise tegen de Italiaan Badiali en Andreiko laat een punt liggen tegen de Surinamer Franklin Waldring. Dank zij de nalatigheid van de Russische organisatoren blijkt het mogelijk dat Koeperman en Andreiko elkaar in de laatste ronde ontmoeten. De Italiaanse hoofdarbiter bij het toernooi, Giovanni Giuggia stelt in zijn verslag aan de werelddambond, de FMJD: „Wij merken op dat de spelers in de eerste ronden van grote stiptheid blijk geven. Maar op 14 november, de laatste ronde van het toernooi, kwam de Russische speler Andreiko acht minuten te laat. Hij ging achter het bord zitten zonder zijn tegenstan der (koeperman) verontschuldigingen aan te bieden en zonder zijn te laaf zijn te motiveren, waartoe hij verplicht zou zijn geweest. Daar er geen tolk aanwezig was (deze was dikwijls afwezig) heb ik de oorzaak van zijn te laat komen niet kunnen nagaan. Dezelfde Andreiko heeft zich tijdens de partij incor rect en onwaardig gedragen. Hij bleek zich duidelijk onder de invloed van alcohol te bevinden (zoals de Russische arbiter Chovcoplias heeft kunnen vaststel len). Een gedrag dat ook door het talrijke publiek werd betreurd." Slachtoffer Andreiko wordt in de partij het „slachtoffer" van een eenvoudige combinatie waardoor Koeperman alsnog eenzelfde puntentotaal bereikt als Wiersma en Gantwarg. De overwinning van Koeperman op Andreiko promoveert de speler uit Kiev op grond van het Sonneborn-bergersysteem, dat ten onrechte wordt toegepast, tot winnaar van het toernooi. Het bijzondere FMJD-congres dat vorig jaar in Hoog- ezand plaats vond betreurde de hele gang van zaken tijdens het kandidatentoernooi te Tiflis maar riep desondanks Koeperman, uit vrees voor een afsplitsing van Rusland, toch tot winnaar uit van de challenge mondial. Daarmee was de suggestie om matches te spelen tussen Koeperman, Gantwarg en Wiersma met als inzet de wereldtitel van de baan. En was het nog maar een kleine stap om Koeperman tot wereldkampioen uit te roepen. De rechtvaardig heid was ondergeschikt gemaakt aan de dreiging van het uiteenvallen van de werelddambond. De dambond van Amerika erkent, in tegenstelling tot de KNDB, Koeperman nog steeds niet als wereldkampioen. Harm Wiersma maakte bij de prijsuitreiking in Tiflis zijn ongenoegen kenbaar door de prijs die hij had ontvangen terug te geven aan voorzitter Tschoubarov van de Russische dambond, hem onderwijl in het Frans toevoegend: „Ik kom nooit meer naar Rusland voor een officieel toernooi." Daarna verliet Wiersma de zaal. Dat Koeperman thans nog in het bezit is van de wereldtitel is mede het resultaat van een falend beleid van de FMJD. In augustus zal deze vergissing in de damgeschiedenis ongetwijfeld ongedaan worden ge maakt. Want koeperman zal in de schaduw blijven van Wiersma, Gantwarg en Andreiko. Dan kan de Oekraïner zich opmaken voor de laatste episode van zijn strijd om de wereldtitel. Als uitdager van een nieuwe en terecht wereldkampioen... Theo Leone Anatoli Gantwarg.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 8