Margriet" Medisch kl trekt van Leiden naar Leiderdorp Ben Aalbers exposeert Bink „Samenwerking met verloopt Ruimte voor aandacht aan het geremde kind door en letter tekens JOOP STRAVER (VVOA): LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1976 Leiden/Leiderdorp Het Medisch Kinderdag verblijf „Margriet" thans nog gevestigd aan de Boerhaavelaan te Leiden, gaat in Leider dorp een nieuwe toe komst tegemoet. De Leiderdorpse gemeente raad heeft reeds een garantieverlening voor 10 miljoen gulden goed gekeurd, maar daarbij bepaald dat er tenmin ste één vertegenwoordi ger van de gemeente in het bestuur zitting moet krijgen. Bovendien wilde de raad, dat bij de bouw van het kleuter dagverblijf Leiderdorpse aan nemers worden ingeschakeld, een voorwaarde die ook door Leiden bij op te zetten pro jecten in de gemeente wordt gesteld, zij het, dat het dan Leidse aannemers betreft. Tussen het St. Elisabeth-zie- kenhuis en het verpleeghuis Leythenrode is aan de ver lengde Simon Smitweg ruimte gevonden voor de nieuwe ves ting van „Margriet" met een oppervlakte van 21.550 m2. Ongeveer honderd kinderen zullen tezijnertijd hier onder gebracht kunnen worden. De verhuizing is noodzakelijk geworden, omdat de Alg. Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) bepaalt, dat aan be paalde normen voor huisves ting en personeelsbemanning voor een kleuterdagverblijf moet worden voldaan. De huidige behuizing van „Mar griet" aan de Boerhaavelaan voldoet daar niet aan. In Lei derdorp is nu de noodzakelij ke ruimte gevonden, op een bouwterrein dat goed bereik baar is van alle kanten en ge legen op ruim 3 km. van Lei ders centrum. In het ontwerp (van architect ir. Mehrtens) zijn de verblijfs- ruimten voor de kinderen verdeeld in op de begane grond gelegen tien wooneen heden voor vier- tot zesjari gen, 12 wooneenheden voor twee- tot vierjarigen en een bescheiden kleuterschoolac commodatie. Het plan bevat verder een hoofdgebouw voor directie, administratie, een keuken-afdeling, linnenafde ling, centrale energievoorzie ning, personeelsafdeling, ma gazijnen en vergaderruimten. De afdeling onderzoek en be geleiding ligt in het midden van het project, achter de di rectieafdeling. Hierdoor wordt zowel de gewenste scheiding van de speciaal te construe ren tuinen voor twee- tot vier jarigen en vier- tot zesjarigen verkregen, maar het biedt ook de gewenste mogelijkheid tot observatie van de in de tuinen verblijvende kinderen. De verblijfsruimten van de kinderen zijn op een uit zondering na van de kleuter school elk apart toeganke lijk en gescheiden van de hoofdingang. De kinderen worden gebracht en afge haald, via een rondweg die over het terrein loopt, tot aan hun verblijfsruimten. Bij het hoofdgebouw is een ruime parkeergelegenheid geprojec teerd. De verblijfsruimten omvatten een algemeen verblijfsgedeel- te, met werkbankjes, speel goedberging enz. een rustige hoek tevens plaats om te eten met daarin het aan rechtje voor de verzorgster en het doorgeefkastje voor de voedselbezorging vanuit de gang; een wat besloten ba- druimte, een speelhuisje met keukentje, woonkamertje, slaapkamertje. Bij elke ver- blijfseenheid zijn twee toile tjes, een wastafel en uitstort gootsteen met aansluitend een werkkast. Elke verblijfseen- heid bezit voorts een eigen buitengebiedje, een tuintje. Het kleuterschooltje omvat twee kleine lokalen, gardero bes, toiletten, kamerleiding, leermiddelenberging enz. Het medisch Kleuterdagver blijf .Margriet" is een verzor- gingspost in de ontwikkeling van kleuter tot lagere-school- kind. De instelling bemoeit zich met kinderen die rem mingen vertonen in hun ont wikkeling (eetmoeilijkheden, ontlastingsproblemen, hinder lijk agressief gedrag of het niet voldoen aan de verwach tingen). Het gezin kan daar door erg worden belast, en dan bemoeit de huisarts zich ermee en hij kan verzoeken tot opneming van een kleuter in een dagverblijf. Het is een ontwikkeling die niet aange naam is, maar soms onont koombaar. De aanmelding van de verwijzende arts wordt besproken en beoor deeld door de stafmedewer kers van het kleuterdagver blijf: kinderarts, directrice, pedagoge en maatschappelijk werKster, aie oeoordelen of het opnemen in het medisch kleuterdagverblijf de beste vorm van hulp voor het aan gemelde kind is. Om tot een oordeel te komen wordt een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de aard een de ontstaanswijze van de klachten die ?ich voordoen. Het gaat om de conditie van de kleuter en de aard van zijn of haar moeilijkheden, het geschatte vermogen van de kleuter om zich in een groep in het verblijf aan te passen, en men vormt zich een oordeel over de mogelijk heid om kind en ouder van dienst te zijn door opneming van het kind. Daarbij wordt kennis genomen van de woonsituatie thuis. De kleuter wordt medisch onderzocht, ook op gezichtsvermogen en naar de conditie van oor-, neus- en keelholte, gehoor en spraakontwikkeling. De verzorging en sociale op voeding in de groepen wordt verricht door kinderverzorg sters: vier, vijf, maximaal zes kinderen worden naar leef tijd, geaardheid en problemen in een eigen woonvertrek on der het toezicht van een kin derverzorgster samenge bracht. De kinderverzorgster geeft gestalte aan het dagpro gramma; ze bepaalt de sfeer in haar woonvertrek met de aan haar toevertrouwde kin deren. De behandelingsperiode maakt het grootste deel van het verblijf van de kleuter uit, een behandelingsperiode die gewoonlijk na een aan passing van twee maanden kan beginnen. Het is een dag programma (het kind leeft in twee milieus: thuis en in het dagverblijf), dat afgestemd is op de belangen van de groep en op de belangen van elk in dividu in de groep. Bij het bereiken van een zekere ba lans komt het kind in aan merking voor bezoek aan de kleuterklas in klein verband (6 7 kinderen) gedurende een deel van de dag. Daar is het mogelijk aaan ieder kind individueel hulp te bieden op gebieden waar het is achter gebleven. Met het bezoek aan de kleuterklas wordt een be gin gemaakt aan de uitloop periode die het kind voorbe reidt op het leven na het ont slag uit .Margriet" Er wordt meer en meer gewerkt naar een levenspatroon „zonder be geleiding". Daarbij hoort, dat wordt uitgezien naar een ge schikte kleuter- of lagere school buiten .Margriet". Bij het kièzen van zo'n school worden de ouders geholpen door de pedagoge, kleuterleid ster en maatschappelijk werk ster van .Margriet". Niet alle behandelingen z$ meent de .Margriet" -directie - verlopen even succesvol. Wel is het ge woonlijk zo, dat .Margriet" ertoe bijdraagt, dat het kind en zijn ouders verder zonder begeleidng zelfstandig en te zamen hun leven kunnen lei den. Dat is dan het resultaat van een voorbereidende bege leiding „overdag": het kind gaat 's avonds terug naar het eigen gezin en brengt de vol gende dag weer door in het verblijf, dat is aanpassen in twee leefgemeenschappen: thuis en bij „Margriet", een band die vruchtbaar kan wer ken. Ben Aalbers: eigen stijl van werken. Leiden In de fraaie tentoonstellingsruimte van Drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat exposeert tot eind fe bruari de kunstenaar Ben Aalbers. Hij is de derde artiest in „Bink reeks". De overeen komst tussen beeldende kunst en drukkunst.De kracht van Aalbers komt het best tot uit drukking in de kalligra fieën, tekeningen en schilderijen die hij nu in Leiden laat zien. Een opmerkelijke „liefheb berij" van Ben Aalbers - het kalligraferen - komt voort uit zijn gro te interesse in de gave vormen van Japanse, Chinese en Arabische lettertekens (of karak ters). Die belangstelling had hij al als jongen, maar hij bedrijft er thans kunst mee. Het is ook boeiend te zien wat Aalbers doet met de in de Westerse culturen gebrui kelijke Romeinse Letterte kens. Hierbij dient te worden aangetekend, dat Ben Aalbers gebrand is op het overwinnen van de uitdaging die de be perking van het uitbeelden van de tekst met zich mee brengt. De techniek van pen of penseel is hier zijn artis tiek wapen. Zo ontwikkelde Aalbers een geheel eigen kal- ligrafeerstijl. De tekst is bij hem niet zo belangrijk als het laten zien van het begrip en de vlakverdeling, die bij hem een veel belangrijker waarde meekrijgen. Men heeft wel eens gezegd, dat bij Aalbers bijvoorbeeld het woord „la waai" in zijn geladen kalligra- feerstijl zo'n uitdrukking krijgt, dat je neiging hebt om je handen tegen je oren te drukken. Ook in dit opzicht is Aalbers dus een „krachtige" persoonlijkheid. Zijn collectie kalligrafieën reproduceerde hij in beperkte, genummerde oplagen in zeefdruk. Ben Aalbers, die lid is van de Haagse Kunstkring, volgde in Amsterdam de Kunstnijver heidsschool. die nu bekend staat als de Gerrit Rietveld Academie. Hij verzamelde zich verdiensten door het ont werpen voor papier-, metaal- en textielindustrieën. Op het ogenblik is hij actief als free lance-ontwerper te Voorburg en als docent aan de Acade mie van Beeldende Kunsten (afd. Publiciteit) te Rotter dam. Ook doceerde Aalbers het vak Boekverzorging, in het bijzonder boekbanden, aan het Hoger Instituut voor Drukkunst te Antwerpen. Of schoon zijn grootste liefde uitgaat naar de grafische vormgeving, experimenteert hij graag met hem onbekende materialen en technieken. Zo voerde hij veel opdrachten uit in beton, metaal en textiel. Inderdaad: een apart „druk ker" onder de drukkers die in het domein van De Bink tot gelding komen. Van onze sportredactie OUD ADE Joop Straver van VVOA staat beslist niet met de voorzittershamer in de hand onder de lat Straver (33), bezig aan zijn zeventien de seizoen als doelman van het eerste team van de Oud Adese vereniging en nu ook al drie jaar voorzitter van die club: „Je moet die twee zaken wel weten te scheiden. In een bestuursvergadering ben ik voorzitter, maar als ik moet spelen speler. En dat betekent voor mij gewoon dat je tegelijkertijd met de anderen de kleedkamer in duikt en niet eerst een kwar tiertje in de bestuurskamer blijft hangen. Dat zou alleen maar ten koste gaan van de concentratie." Na afloop is Joop Straver weer wel in die bestuurska mer te vinden. „Dan ben je in eerste instantie weer voorzit ter, moet je weer wel die ha mer in je hand nemen." Over het algemeen echter levert die dubbelfunctie overigens niet al teveel moeilijkheden op. Straver: .Misschien trekken sommige mensen die niet van die situatie afweten wel 's wat vreemde gezichten. Maar daar blijft het toch wel bij." Joop Straver is eigenlijk als vanzelf naar die tweeledige functie toegegroeid. „Je bent enthousiast en dan word je al snel in een bestuur gevraagd. In het begin was ik daar niet zo verschrikkelijk voor te vin den, ik heb de boot indertijd ook wel wat afgehouden, maar langzamerhand groei je er toch in. En als dan de po sitie van voorzitter „vrij" komt en je wordt inder daad gekozen, dan zeg je geen nee meer." Als voorzitter èn als speler is Straver erg verheugd, met de nieuwe accommodatie waar VVOA en buurman Rijpwete- ring nu op kunnen spelen. „Ja, dat is natuurlijk een le vensgroot verschil met de vroegere situatie. Al is het natuurlijk ook zo dat we het oude veld nog lang niet zijn vergeten. Ook de samenwerking met Rijpwetering tijdens de bouw van het sportcomplex, stemt Straver nog altijd tot grote vreugde. „Wat er in die maanden is gebeurd is vol gens mij nog altijd even uniek. Zaterdagen dat er tachtig, negentig man van alle twee de clubs aanwezig wa ren om het zaakje maar even Joop Straver: tevreden over samenwerking met Rijp wetering. neer te zetten. Ongelooflijk." In de competitie daarentegen, gooit WOA nog geen al te hoge ogen. De Oud Adese vereniging neemt in Groep B een van de lagere posities in. „Vorig jaar zaten we echt in een dieptepunt, ging het hele maal niet geweldig. Dit jaar gaat het toch weër duidelijk beter. Er zijn een stuk of vijf junioren naar het eerste geko men en er zit nu weer duide lijk vooruitgang in de presta ties. Nee, wat dat betreft, heb ik wel goede hoop op de toe komst." In die jonge selectiegroep nog den over het verloop tot nu toe. Accoord, aan elke nieu wigheid zitten scherpe kant jes, maar dat soort strubbe lingen als promotie e.d. mo gen nooit het breekpunt vor men van de huidige samen werking. En persoonlijk heb ik er ook goede moed op dat dit proefjaar een succes gaat worden." Voor het duel van zondag a.s. tussen WOA en DOSR heeft Straver in de prognoses een drietje ingeruimd. Eerder dit jaar verloor WOA met ruim verschil: 5—1. Joop Straver tot slot: „Noem het een politiek drietje. We ho pen zondag wat goed te kun nen maken." Prognoses wel Joop Straver. De man die nu al meer dan de helft van zijn leven in het doel van VVOA 1 staat: „Ik wil alles zo goed mogelijk doen. Ook het keepen. En met die instel ling kan je het blijkbaar een hele tijd volhouden." En dan serieus: ,Maar zo langzamer hand wordt het wel tijd dat er een jongere kerel komt die mij er kan uitkeepen. De competitie-indeling met de Afdeling Gouda bevalt Stra ver uitstekend. „De hele Rijn en Veenstreek de initiatief nemer voor dit samengaan is trouwens meer dan tevre- Het weer heeft de laatste we ken de nodige prognoses vol ledig in het water doen val len. Daarom dit keer een driedubbele prognose. Joop Straver, Ed Langereis en Matthieu van Winsen doen in deze volgorde hun voor spellingen: GROEP A: Warmunda—Flo- reant 3,3,1; Stompwijkse Boy- s-Esto 1,1,3; ZLC—Alphia 1,3,1; Leidse Boys—Soccer Boys 2,1,2; Alphense Boy s—Oranje Groen 1,1,1; RV- C—VTL 2,1,2; Nicolaas Boy- s-KRV 1,1,3. GROEP B: Ammerstol—Meer burg 2,2,3; Schoonhoven—We- teringse Boys 1,1,2; Oudewa ter—Bergambacht 1,1,1; Kic kers '69—Unitas Leiden 1,2,1; VNL—Nieuwerkerk 2,3,3; DOSR—WOA 3,1,1; Goude- rak-VNA 1,1,1. ZAT. EERSTE KLASSE: Ha- zerswoudseBoys—SC Lisse 1,1,1; WSB—Oegstgeest 2,2,2; GWS—Valken '68 1,2,1 ;KR- V-LSW '70 3,1,1; Leiden— Kagia 1,1,1; SVOW—Woubrug- ge 1,1,1. TWEEDE KLASSE: VN- LMVKV 2,2,2; SJZ—Bemar- dus 3,2,3; Meerburg—Stomp wijkse Boys 1,2,3; Kickers '69—SVLV 2,3,2; Unitas Lei den—Alphia 3,1,3. GOUDA: Bodegraven—Gouda 1,1,1; Floreant—Rijnstreek 1,1,1; SIVEO—WDS 1,3,3. STAND: 1 Ruud de Groot (ZLC) 61.11%; 2. Vic Boutier (VTL) 57.69%; 3. Piet Paauw (Oegstgeest), Hans de Rijk (Kickers '69) en Frans Bahl- mann (Alphense Boys) 50%; 6. Pim van der Meer (DOSR) 48.38%. Gert-Jan Onvlee

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4