PPR gaat om in kwestie-Endegeest Samenwerking met PPR en D'66 zoveel mogelijk handhaven Leidse bevolking weet de weg naar stadhuis steeds beter te vinden Steun aan motie-Höppener toch ingetrokken PSP na breuk met PvdA: „WAAR KAN IK MIJN LEVEN UIT LATEN „Minister gaf geen toestemming voor sloop van panden aan de Breestraat" ZATERDAG 10 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Bij de herstemming over de motie-Höppener over de zaak Endegeest in de gemeenteraad van 19 januari zal de PPR- gemeenteraadsfractie niet vóór mogen stem men. De PPR mag alleen een motie steunen als deze inhoudt dat bij elke verandering op Endegeest eerst overeenstemming moet wor den bereikt met de inspraakcommissie enhet staforgaan van Endegeest. Dit is samengevat de inhoud van twee moties die gisteravond door de PPR-ledenvergade- ring zijn aanvaard. De kwestie Endegeest was opnieuw aan de orde gesteld nadat enkele weken geleden een motie om de steun aan het voorstel Höppener in te trekken met een stem meerderheid ver worpen was. Deze motie-Höppener (PvdA) houdt in, dat dr. Mojet voor 31 maart op een voordracht aan de gemeenteraad moet wor den geplaatst ter benoeming tot medisch-di- recteur van Endegeest. Later zou hij dan een algemeen directeur naast zich moeten krijgen. Tussen nu en eind maart moest dan een werkinstructie voor Mojet moeten worden op gesteld. Een en ander was ingegeven door de mening van het college (met name de wethouders Oosterman en Van ken) dt Mojet niet geschikt zou zijn voor geneesheer-directeur. Daarvoor werden van die kant vage argumenten aange voerd die echter de openbaarheid nooit heb ben mogen bereiken. Dat gebeurde ook gister avond op de PPR-ledenvergadering niet, maar wel bleek dat de radikalen van standpunt waren veranderd. Een PPR-lid vond het on aanvaardbaar als Mojet op "belachelijke kleinzielige punten ten gevolge van een ge meentelijk wanbeleid op personeelsgebied" geen geneesheer-directeur zou mogen worden, een functie waarnaar hij tenslotte had gesolli citeerd. Er werd een motie ingediend waarin de frac tie werd verzocht te bewerkstelligen dat in de raad een voorstel om Mojet tot geneesheer-di recteur te benoemen aan de orde zou komen, maar deze kreeg slechts van drie leden steun. Vervolgens kwam opnieuw de motie aan de orde, waarin de steun aan het voorstél-Hoppe- ner zoals het er nu ligt, wordt ingetrokken. Deze motie haalde nu een grote meerderheid: 15 tegen 1 bij 1 onthouding. Verder bepaalde de PPR-ledenvergadering dat een gewijzigd voorstel alleen dan de steun van de PPR mag krijgen als dat uitgaat van een vereiste overeenstemming met de betrok kenen; het enkel horen van het personeel van Endegeest acht de PPR onvoldoende. De PPR-leden bespraken tenslotte de toestand die op het landelijke politieke front is ont staan nu de PvdA in Amsterdam Roel van Duyn als wethouder heeft laten vallen. De PPR-Leiden besloot aan het hoofdbestuur een verzoek te richten de voorbereidingen voor een gemeenschappelijk programma met de PvdA voor de volgende kamerverkiezingen onmiddellijk op te schorten om uiting te geven aan de afkeuring over de "walgelijke behandeling van Van Duyn door de PvdA." vervolg pagina 1 LEIDEN De PSP wil de samenwerk ing met de PPR en D'66 zoveel moge lijk handhaven, om zich samen met deze partijen sterk te blijven maken voor de uitvoering van het oorspronke lijke verkiezingsprogramma. De PSP verbreekt dus alleen het sa menwerkingsverband met de PvdA om dat „deze partij heeft getoond niet naar letter en geest van dit programma te handelen". De Leidse PSP vindt dat de PvdA gesprekken met coalitiegenoten over de wijze waarop het samenwerk ingsakkoord in de praktijk werd uitge voerd veelvuldig heeft gefrustreerd, zo dat samenwerking verder geen enkel perspectief meer biedt Door het aannemen van het breekvoor- stel gaat de PSP nu de formele proce dure inwerking stellen die de partijen voor de verkiezingen hebben afgespro ken voor dit soort gevallen. Zo zal onder andere in een gemeenschappelij ke ledenvergadering opnieuw over het breken moeten worden gesproken. Het is echter uitgesloten dat dit de PSP tot andere gedachten zal brengen. Gister avond nog probeerde enkele PPR-leden de PSP tot andere gedachten te bren gen, maar ze kwamen nauwelijks aan het woord. Angst Ook de PvdA vergaderde gisteravond. Hier werd laconiek over het breken van de PSP gezwegen. Een houding waaruit de angst voor de gevolgen van dit be sluit overduidelijk sprak. Toen aan het eind van de PvdA-vergadering fractiele raar Leo Meijer zijn volgelingen op de hoogte stelde van het door de PSP genomen besluit gaf hij daar een uitleg aan als zou de PSP in elk geval een motie van wantrouwen niet steunen. Desalniettemin deed Meijer een drin gend beroep op zijn fractieleden bij het aan de orde komen van een motie- Driessen tegen een of meer wethouders in de kwestie Endegeest, hier in elk geval tegen te stemmen, ook al zouden zij twijfelen aan de juistheid van het optreden van de verantwoordelijke fi guren. Hij motiveerde dit beroep door te stellen dat Driessen alleen maar poli tieke munt uit deze situatie zou willen slaan. Oostennan Door de formulering in het PSP-besluit bestaat de mogelijkheid dat D'66-wet- houder Oosterman, die ook de PSP in het college vertegenwoordigt, toch nog voldoende steun aanwezig ziet om zijn werk voort te zetten. De formulering dat de PSP zoveel mogelijk samen met PPR en D'66 door wil gaan en dat de breuk alleen de PvdA betreft, kan er op duiden dat men voor Oosterman een uitzondering heeft willen maken. Aanstaande woensdag vergadert de fractie van PPR-PSP-D'66 samen met de partijbesturen over de nieuwe poli tieke situatie. Het is te verwachten dat de positie van Oosterman daarbij aan de orde zal komen. Britse fysicus op Lorentzleerstoel LEIDEN De Britse fysicus Sir Rudolf Peierls is benoemd tot hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit. Prof. Peierls, die tot 1974 hoogleraar in de theoreti sche natuurkunde aan de Uni versiteit van Oxford was en ver volgens gastcolleges heeft gege ven aan de Universiteit van Washington, bezet in Leiden ge durende enkele maanden de zo genaamde Lorentzleerstoel. Gehuwd: J. P. J. Wassing en J. de Jager. Ondertrouwd: J. Brandt en J. van Andel, J. van Delft en G. W. Kuyvenhoven, L. A. van Delft en M J. Zeegers, J. de Gif E. D. van der Jagt, C. J. n C. C. P. M. van Veen, i den Hou Jaart, A. de Lange en A. C. M. Otgaar, C. de Lezenne Coulander en G. C. van Tongeren, I. J. Lolkes de Beer en J. H. Benschop, E. J. van der Mark en H. Koppen, H. J. ter Maten en T. Laman, H. J Noyen en P. J. A. van Aller, N. G. F. Pahud de Mortanges en Y. de Klerk, H. H. Schreuder en C. S. Olij, H. van Tongeren en C. M. Hassing. I Pieterskerkgracht 11: I verenigingsgebouw Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden gaat het pand Pieterskerkgracht 11 verhuren aan Litteris Sa crum, de Vrouwenbond N.V.V.- afdeling Leiden, de Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Leiden, het advocatenspreekuur van de Leidse balie, Werkge meenschap „De Ratel" en aan de in zijnde stichting „Centrum van vrijwillige hulpverlening. Politie keerde watersnood Van onze correspondent NOORDWIJK - De Noordwijk- se politie heeft een einde ge maakt aan een ernstige lekkage in een flatwoning aan de Jozef de Veerstraat. De bewoners van het pand waren afwezig, maar de politie wist zich niettemin toegang tot de woning te ver schaffen. Uit een niet afgesloten aftapkraan in de meterkast stroomde water naar beneden. Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse bevolking weet de weg naar het stadhuis steeds beter te vinden. Ruim 41.000 personen klopten het afgelopen jaar bij de balie van het bureau voorlichting (in de hal van het stadhuis) aan met evenzovele vragen en proble men. In 1975 klopten 41.000 personen bij bureau voorlichting aan Informatrice Mieke Smit kreeg het in 1975 zwaar voor de kie zen, zowel wat betreft het aan tal bezoekers, als wat betreft de aard van de vragen en proble men. In toenemende mate was het dan ook noodzakelijk dat andere mensen van het bureau assistentie verleenden. In grote lijnen valt een onderscheid te maken tussen verwijzingen (22.834 naar diensten, afdelingen, wethouders, hulp en adviesinstellingen, enz.) en het ver strekken van informaties over onder werpen als huisvesting (1986), huursub sidie (4610), woningverbetering (1232), doorstroompremie (283) en talloze ande re zaken (8568). Verder kwamen 1012 mensen om een bepaalde folder of bro chure vragen en verkocht het bureau 350 andere publicaties, alsmede 127 par- keerschijven. De informatiebulletins en folders, die men rechtstreeks uit één van de twee informatiemolens in de hal van het stadhuis haalde, vallen buiten deze telling. De toeloop naar het stadhuis varieerde nogal. Het was rustig in de maanden februari en augustus met resp. 2721 en 2795 bezoekers. De drukste periode viel in de maanden april tot en met juli met als absolute topper de maand mei met 4655 bezoekers. De belangrijkste aanleiding voor deze drukte was de voorbarige aankondiging van de subsidie voor woningverbetering door staatssecretaris Schaefer. In deze maand kwamen 802 mensen naar het stadhuis om informatie, die het ministe rie verzuimd had te geven. Op de dag, dat de uitreiking van de benodigde formulieren kon plaatsvinden moesten enkele medewerkers van het bureau voorlichting zelfs naar buiten om daar onder de toren op het Stadhuisplein in korte tijd zo'n 1000 formulieren aan belangstellenden te verstrekken. Deze kwestie leidde bovendien tot vele hon derden telefoontjes. Totaal werden er in enkele dagen zo'n 7000 formulieren uit gereikt Veel belangstelling was er in het voor jaar ook voor de huursubsidie (april 951, mei 741, juni 607). September was eveneens een drukke maand met 3852 bezoekers. Behalve uit de opleving van de vragen over huursubsidie (561) kan dit verklaard worden uit de invoering van de PAS 65, waarover honderden Leidenaars inlichtingen kwamen vra gen. Ontlast werd het werk van het bureau voorlichting door de Burgerraadsman, naar wie 81 „probleemgevallen" werden verwezen. De gemeente gaat overigens de voor lichting nog beter aanpakken. De raad beeft onlangs zijn toestemming gege ven voor de inrichting van een infor matiecentrum voor het publiek. Chef- Voorlichter mr. J. Lelieveld: „Zo'n in formatiecentrum zal de kwaliteit van informatieverstrekking aan het pu bliek zeer zeker vergroten". (Van een onzer verslaggevers) Leiden De informatiebalie in de hal van het Leidse stad huis is uitgegroeid tot een vraagbaak, die steeds meer mensen gemakkelijk weten te vinden.Naast de talrijke infor maties over gemeentelijke en aanverwante zaken moest het afgelopen jaar ook nogal eens antwoord worden gegevën op merkwaardige vragen en niet- alledaagse berzoeken. Een kleine bloemlezing: heeft u folders of plaatjes van Churchill? waar kan ik een Australi sche vlag vandaan halen? ik wil vergoeding van de gemeente, omdat een maaima- chine mijn T-shirt aan flarden heeft gereden. in een gehaktbal vond ik het oog van een koe, kan ik daar een klacht over indienen? ik wil aan iemand een zwaan cadeau geven, weet u hoeveel zo'n beest kost? wij willen ons huwelijk voorlopig geheim houden, wilt u getuige zijn morgenmiddag? ik wil een advokaat voor overmacht! waar kan ik autorijles krij gen in een mini-Cooper? waar kan ik een gezond heidsverklaring x>r tulpen bollen krijgen? waar is de afdelin0 van het spreidingsbeleid, want ik ben naar een ander huis gegaan. waar kan ik m'n leven uit laten trekken, want ik ga in ondertrouw. EX-RAADSLID KUYPER: Van een onzer verslaggevers Leiden In tegenstelling tot vele actiegroepen meent de Leidse architect (en voormalig D'66-gemeenteraadslid) W. Kuyper dat minister Van Doorn (CRM) C A geen toestem ming heeft gegeven voor afbraak van panden aan de Bree straat ten behoeve van nieuwbouw. In een brief aan deze krant schrijft hij: Dat de minister weigert valt op te maken uit: a) De brief van de minister aan C A stelt als voorwaarde nauw overleg met de rijkscommissie voor de Monumentenzor gen; b) het feit dat de rijkscommissie van de Monumentenzorg tot drie keer toe toestemming voor het plan heeft geweigerd. Combinatie van a en b levert weigering op, indien we tenmin ste aannemen dat de minister niet met dubbele tong spreekt". Bij het zoeken naar een ande re (economisch verantwoorde) oplossing van de nieuwbouw van C A heeft de heer Kuyper het Garenmarktter rein gekozen „wegens enkele evidente voordelen, maar ik wil niet zeggen dat het terrein aan de Driessenstraat geen vergelijkbare voordelen zou geven." Hij schrijft: „Nu valt de buurt uit elkaar. De winkeliers ge ven zelf als hun mening dat zij „niet bij de echte centrum ho ren". Hier bij een schetsje dat aangeeft hoe de twee afzon derlijke delen van de Kore- vaarstraat tot een geheel kun nen worden gemaakt, terwijl we nu te maken hebben met geïsoleerde bouwblokken. Wanneer de wanden van de Korevaarstraat visueel een ge heel vormen, ervaren de men sen die winkelen de straat als één geheel. Thans krijgen ze pleinvrees bij de open ruimte en haasten ze zich naar de aaneengesloten wanden van Breestraat of Haarlemmer straat Uitgangspunt hierbij is een overschrijding van de oude rooilijnen, uitgaande van de gedachte dat het laatste stuk Levendaal toch voorgoed ge dempt is en dat het ongezelli ge, vergrotende schaaleffect daarvan weer te niet moet worden gedaan. Het oude water is gestippeld getekend, gedeeltelijk daar overheen is een mogelijke be bouwing aangegeven met ge varieerde hoogte b.v. van twee tot vier lagen met een paar lagen onder de grond. Het vloeroppervlak is al bijna twee keer zo groot (meer dan 3500 m2) als wat C A plant aan de Breestraat (minder dan 2000 m2) maar door de vrije ligging kan er zowel dieper als hoger worden gegaan, zodat de totale oppervlakte op ruim 17.500 m2 kan worden gesteld. Hier kan een breed pakket voorzieningen op worden uit gevoerd waarvan elk vooruit ziend stadsbestuur en elke ar chitect met enige fantasie zou watertanden. Hier is namelijk ruimte ge- LEIDEN De Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse universiteit en de Leidse afdeling van de Vereniging Milieu Defen sie zijn bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van minister Van Doorn (CRM) C A toe stemming te geven voor sloop van panden aan de Breestraat ten behoeve van nieuwbouw. In brie ven aan de Koningin wij zen ze op de cultuurhistori sche en stedebouwkundige waarden van de met sloop bedreigde panden en de al ternatieve bouwplaatsen voor C A. noeg voor en C A en een parkeergarage, en afzonderlij ke winkels langs de kanten. Bovendien kan men langs de bovenste rand aan de Garen- markt een aantal flats projec teren. C en A krijgt dus een opval lend front aan het Levendaal, een front dat een knoop vormt voor nu achteruitgaande stuk ken straat en zoveel in- en uitgangen aan de andere zij den als wenselijk is. De amdere zijden worden geen dode wanden door de toevoeging van andere bedrij ven (Wie voorbeelden wil kan in verschillende steden al par keergarages vinden omrand door winkels). In het bijzonder kunnen we denken aan bedrij ven als een bloemenzaak, een drankenhandel, een drogist, een sigarenhandel enz. zaken die een straatwand gezellig maken zonder een excessieve ruimtebehoefte." De heer Kuyper merkt voorts in zijn brief op dat bij een vestiging van C A aan Ga re nmarkt—Levendaal een vijftiental bewoners van Breestraat en Langebrug ge baat is, wier woningen anders gesloopt zouden worden, een een dertigtal bewoners, dat dagelijks op de tuinen die eveneens zullen moeten ver dwijnen uitkijken en duizen den Leidenaars indien de tuinen openbaar toegankelijk zouden worden. Pogingen tot aanranding in Noordwijk Van onze correspondent NOORDWIJK De Noord- wijkse recherche zoekt twee mannen die deze week hebben geprobeerd meisjes aan te ran den. Op het terrein van de Dr. Mr. j Willem van den Berghstichting j werd een 19-jarige verpleegster j 's avonds aangesproken door I een automobilist, die haar een I lift aanbood naar Noordwijk aan Zee. Onderweg deed hij i haar onzedelijke voorstellen en j toen meisje daarop niet wilde ingaan, bedreigde hij haar, ver moedelijk met een alarmpistool. Toen de lifster begon te huilen en de automobilist bemerkte, dat zij niet te „versieren" viel dat zei de man letterlijk liet hij haar op de Beeldaan gaan. Twee andere Noordwijkse meis jes in de leeftijd van zestien jaar, deden soortgelijke onaan gename ervaringen op toen zij 's avonds op de Boerenburger- weg wandelden. Op de hoek Ro zenburg werden zij benaderd door een man, die zich op zon derlinge wijze had uitgedost Hij droeg namelijk nylonkousen, een blauw slipje, en een colber tjasje, terwijl om zijn mannen- benen jarretelles bengelden. De vreemde vogel gedroeg zich der- •mate onsmakelijk, dat de meis jes meteen de vlucht namen. Brandstichters aangehouden Van onze correspondent NOORDWIJK De Noordwijk se recherche heeft drie scholie ren in de leeftijd van 12 en 13 jaar uit de badplaats aangehou den, die bekend hebben op nieuwjaarsdag brand te hebben gesticht in de directiekeet van de Fa De Raad in het Duin park. De keet brandde tot de grond toe af en de zich bevin dende inventaris ging verloren. De totale schade wordt geraamd op ongeveer 40.000,-. Duitser op vingerafdrukken gevangen Van onze correspondent NOORDWIJK Een 35-jarige Duitser is aan de hand van ach tergelaten vingerafdrukken geï dentificeerd als dader van een inbraak, afgelopen zomer ge pleegd in het café „De Duin poort" in het Langeveld. De man bleek door verscheidene politiekorpsen in Nederland we gens soortgelijke feiten te wor den gezocht en ook de Zwitserse politie had grote belangstelling voor hem. De Duitse politie heeft de inbreker inmiddels gearresteerd. Hij zal in zijn va derland terecht staan. Gepromoveerd LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit is de heer C. J. Kroese cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen. Promotor was dr. W. J. A. Maaskant Wedstrijden Quick Boys, Roodenhurg en Noordwijk uitgesteld LEIDEN - De voor dit week- einde geplande wedstrijden Noordwijk-WOG, Quick Boys- Spijkenisse en Roodenburg-Vios zijn uitgesteld, omdat spelers van deze verenigingen uitkomen in een toernooi voor districtelf tallen dat vandaag in Zeist wordt verspeeld. Na faillissement Reizen bij AIC geboekt gaan door VOORBURG Hoewel het AIC (Administratie- en infor matiecentrum) aan het Konin gin Julianaplein in Voorburg failliet verklaard is en de onge veer twintig personeelsleden zijn ontslagen, verwacht de Al gemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus, dat alle reizen, die bij het bureau zijn geboekt normaal worden uitge voerd. Het AIC was agent voor bijna alle belangrijke reisbureaus, die gebonden zijn aan een vervoers plicht Reizigers, die via het AIC een reis hebben geboekt kunnen voorlopig dagelijks tussen twee en vier uur hun reispapieren afhalen bij het bureau dat overi gens gesloten is. Tot curator is benoemd mr. R. F. Wery uit Den Haag.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3