Nederland zet Casino-directeur J.N.J, de Rooij: „Zelf heb ik nog nooit een gokje gewaagd". DEN HAAG „Faites vos jeux". Nerveuze handen grijpen een fiche en deponeren het plastic plakje op de speeltafel. De rouleur werpt zwierig een klein knikkertje in een op volle toeren rondsnellen- de roulette. Het „Rien ne va plus" klinkt. Het balletje zoekt zich tikkend een weg naar een beschut plekje en blijft op een getal liggen. De man achter de roulette roept het nummer af en de croupier begint vaardig te manipuleren met zijn hark om fiches bijeen te graaien. Even later deelt hij met een enkeling aan de tafel de buit. Het harkje blijft even voor de winnaar rusten, totdat een fiche zich erachter verschuilt, om daarna zijn weg te vinden naar de „fooienpot". De teleurgestel de spelers wachten uiterlijk onbewogen op het nieuwe spel. Enkele broze dametjes noteren het cijfer en slaan vaardig aan het rekenen om straks opnieuw wat aarzelend een fiche naar voren te schuiven in de hoop dat „het systeem" eindelijk zijn waarde bewijst. Maar ze zullen weer verliezen, oals tachtig procent van alle casino-bezoekers zon der winst huiswaarts keert. Ook in Nederland is thans het tijdperk van de roulette aangebroken. Binnen acht tot tien maanden! zullen wettelijk toegestane speelbanken hun deuren] openen in Zandvoort en Valkenburg. In Schevenin- gen zal wellicht het derde Nederlandse casino gebo ren worden in het legendarische Kurhaus, waarvan op dit moment de herinnering aan gouden tijden het verval niet meer kan verhelen. Een vierde speelbank wordt waarschijnlijk geopend i/d. grens provincies Zeeland of Brabant, waarbij als belang rijkste kandidaat-steden Breda en Eindhoven naar voren zijn gekomen. Voorts is de streek Gelderland- Overijssel een mogelijke vestigingsplaats, waarbij dan vooral aan Arnhem gedacht moet worden. Ook Amsterdam staat hoog op het lijstje, terwijl de situatie in Noord-Nederland nog moeilijk te voor spellen is, hoewel Leeuwarden zich al een willig kandidaat heeft getoond. Directeur van de Nederlandse casino's is de 44-j ge J.N.M. de Rooij, tot 15 februari nog directeur Binnenland van het Nationaal Bureau voor Toeris me. Hij is de man, die de casino-organisatie op poten gaat zetten. Die organisatie zal zeker degelijk worden. „We moeten het bedrijf goed ó'prichten, stevig verankeren en we zullen vooral niet onbera den of overijld te werk gaan. We zijn immers niet met een flugorganisatie bezig. Het casino in Neder land zal te vergelijken zijn met een middelgroot bedrijf. We zullen zo'n dikke duizend werknemers in dienst krijgen. En als we later geen problemen willen, dan moet de totale organisatie grondig voor bereid worden aan de hand van een hecht doortim merd plan". Uitgangspunten zijn er natuurlijk wel. Voor direc teur De Rooij staat voorop, dat het Nederlandse casino geen elitaire zaak mag worden. „Geen speel zalen voor een klein groepje mensen. Het wordt een zaak voor iedereen. We moeten beseffen, dat alle romantische verhalen over casino's niet meer op werkelijkheid berusten. Het casino is er voor iede reen, die zich wil amuseren. Veel hoeft het echt niet te kosten. Voor het geld dat men besteedt aan een avondje-uit, moet men een paar gezellige uurtjes in het casino kunnen doorbrengen, bijvoorbeeld voor zo'n 25 of 50 gulden. Het casino moet midden in de wereld staan, geen elitaire kliek kweken, waar door de drempel zo hoog is, dat slechts weinigen <Het „mekka" durven betreden. Integendeel. Zeer binnenkort gaan we de stichting tot Exploitatie van Casinospelen praten met binnenhuisarchitec ten. Zij zullen voor elke speelzaal een interieur moeten ontwerpen waarin de bezoekers zich in een aangename en plezierige sfeer kunnen amuseren". „We moeten het casino ook niet zien als een wonder middel. Er zullen heus geen stromen toeristen naar Nederland komen, om hier een gokje te wagen. Wel zal de aanwezigheid van casino's mede-bepalend zijn voor de komst van toeristen, maar dan alleen als aanvullend amusement. Een aanvulling op alle bestaande mogelijkheden. En natuurlijk zijn de speelzalen waar de roulettes gaan draaien en waar baccarat en black jack gespeeld kan worden, niet alleen bedoeld voor de toeristen. Iedereen kan binnenkomen. Ook de inwoners van de plaats waar het casino is gevestigd. Dit laatste is in het buiten land niet overal het geval. Het Nederlandse speelwe- zen kent nog andere afwijkingen ten aanzien van de casino's in het buitenland. In vergelijking met België is het Nederlandse systeem in zoverre aan trekkelijk, dat het casino de kansspelbelasting be taalt. In Knokke zal een speler van zijn winst nog zijn deel van de kansspelbelasting moeten afschui ven. In Nederland is het zo, dat wanneer een speler pakweg duizend gulden verdient, het casino voor hem de 25 procent belasting betaalt. Die gelden moeten uit de winst van het casino komen. Het geraamde winstaandeel is voor roulette gemiddeld 2,7 procent. Dat moet voldoende zijn om alle kans spelbelasting te betalen. Een ander groot voordeel van onze roulettes is, dat wij beslist eerlijke casino's exploiteren. Alles is bij de wet geregeld. Alle win sten gaan naar de staat na aftrek van de kosten CcidócSoiviant en elke spelsoort of voorziening is in de wet vastgelegd. Dat is de grootst mogelijke garantie voor het eerlijke casino". „Door de Nederlandse casino's wordt ten aanzien van de spelers geen administratie bijgehouden. Nie mand noteert wat een bepaalde speler wint of verliest. De financiële expert van de stichting, drs. J. Los uit Amsterdam, oud-voorzitter van het Neder lands Instituut van Register Accountants daarover: „Elke speler zal zuivere winst hebben. Het casino betaalt de kansspelbelasting en de speler is vrij om met zijn winst te doen en laten wat hij wil. De inkomstenbelasting is met de kansspelbelasting al betaald. En wat zwart geld betreft? De casino's maken het in principe mogelijk om van zwart geld wit geld te maken. Een bezoek aan het casino is daarvoor zelfs niet eens noodzakelijk. Maar ten aanzien van dat zwarte geld moeten we natuurlijk wel beseffen, dat de fiscus niet zomaar alles ge looft - „De organisatie van de Nederlandse casino's bestaat uit een centrale directie, die gevestigd wordt op „We maken er geen elitaire club van". luchthaven Schiphol en de verschillende casino's in het land. De organisatie in Schiphol zorgt voor het totale personeelsbeleid, financiële beheer, voorlich ting, kortom de totale leiding van de afzonderlijke speelzalen. Vanuit Schiphol zullen ook de regels worden vastgesteld waaraan de bezoekers zullen moeten voldoen. Hoewel er geen „drempel" mag bestaan, zijn de aspirant-spelers wel verplicht een toegangskaart te kopen, fatsoenlijk gekleed te gaan en zich correct te gedragen. „Het is niet zo dat men altijd een stropdas dient te dragen. Ik kan me best voorstellen, dat in een warm Zandvoort sporthem den worden toegestaan. Het moet zo zijn, dat iedere bezoeker zich gedraagt naar de sfeer en de normen, die binnen worden aangelegd. Afwijkingen daarop zouden die sfeer vertroebelen en dus moeten we dat vermijden. Daarbij zal elke speelzaal een ander karakter krijgen. We hopen dat tenminste te berei ken. Het is duidelijk, dat een speelzaal in Valken burg een ander karakter heeft dan een speelzaal in Zandvoort. Voor Scheveningen zie ik zelfs een geheel afwijkend karakter. Met de mogelijke vesti ging in het Kurhaus hebben we de kans een casino te vestigen van internationale allure. Het kan een der mooiste van geheel Noordwest-Europa worden. De mogelijkheid is er, dus moeten we ervoor zorgen dat we die kans grijpen". „Maar voorop staat dat we rustig beginnen. Zeer binnenkort wordt een begin gemaakt met een mark tonderzoek in ons land. We willen weten wat we bij de opening van de eerste twee casino's kunnen verwachten. Ook gaan we verkennen wat de belang stelling van het buitenland is. Daarna gaan de twee eerste speelzalen open. Scheveningen wordt over zo'n twee jaar wellicht ons derde casino. Eerder kunnen we moeilijk verder gaan en meer casino's openen. We weten immers op dit moment nog niets. Ook over eventuele omzetten kunnen we geen zinnig woord zeggen. We hebben weieens gesteld, dat als we na een jaar ons aanloop-krediet van acht mil joen, dat we hebben geleend van de Nederlandse Middenstands Bank, kunnen terugbetalen, we een prachtigffesultaat zullen hebben geboekt". Tot de spelers zal in elk geval de heer De Rooij niet behoren. „Ik heb nog nooit een gokje gewaagd. Ik speel zelfs geen lotto toto of staatsloterij. Niet omdat ik principiële bezwaren zou hebben, maar het is er gewoon nog nooit van gekomen. Zelfs in de afgelopen jaren toen het stichtingsbestuur talloze casino's in de wereld heeft bezocht, heb ik nimmer de speeltafel aangeraakt. Ik amuseerde me eigenlijk al bij het zien van het spelen. Zelf had ik niet de behoefte". De kersverse directeur zal ook nimmer de kans krijgen om in ons land een plekje aan de speeltafel te gaan bezetten. In de wettelijke regle menten staat vermeld, dat niemand van de bij de exploitatie betrokkenen zelf mag spelen. Dat dient men aan de anderen over te laten. Nederland zal zich speltechnisch laten adviseren door de Oostenrijkse „Spielbanken Aktiengesell- schaft", een soortgelijke casino-organisatie als men ;aat vestigen. Uit Oostenrijkse en Duitse dat ruim tachtig procent van de :ers tijdens het spel op een gegeven moment winst staat Slechts twintig procent van de bezoekers keert echter op dat moment de speeltafel de rug toe. De overigen weten zich niet te beheersen en spelen net zo lang verder tot alle winst is verdwenen. De Oostenrijkse nettowinst uit acht speelzalen schommelt jaarlijks rond de 35 miljoen gulden. Een soortgelijk bedrag zou door de Neder landse casino's bij een gelijke omzet worden overge maakt naar de schatkist. Het spelersbestand in Duitsland kent de laatste tijd steeds meer vrouwen. Vijf jaar geleden was het aantal vrouwelijke spelers nog maar zestien pro cent, thans al ruim dertig. Behalve de gewone casino-bezoekers, mensen die een avondje uitgaan om een gokje te wagen, kennen alle casino's in de wereld de vaste clientèle. De „beroepsspelers", veel al gepensioneerden die met kleine inzetten trachten hun maandelijks inkomen wat te vergroten. Zij spelen beheerst en winnen vaak, hoewel zelden veel. Ook de systeem-spelers zullen komen, de bezoekers die dagelijks naar het roulette-balletje turen om een zekere regelmaat te ontdekken en dan eens de grote slag te slaan. Dan zijn er ook nog de grote gokkers, die zonder te verblikken of verblozen een kapitaal tje wegsmijten, en natuurlijk zijn er ook de verstok- te verliezers. In elk geval is de komst van het speelwezen naar Nederland een mogelijkheid om op veel plaatsen meer amusements-activiteiten te organiseren. Voor Scheveningen zou het casino de „motor" moeten worden, waardoor alle betrokkenen in de nabijheid hun nering met sprongen zouden zien vooruitgaan, zodat de „gouden jaren" van weleer zullen terugko men. In Valkenburg heeft het casino vooral een taak om de lange periode buiten het seizoen op te vullen door ook buiten de topmaanden een vaste stroom bezoekers te trekken. Het buitenland zal de komst van de Nederlandse casino's in elk geval niet met vreugde begroeten. De busladingen vol goklustige Nederlanders naar Belgische en Duitse casino's zullen tot de verleden tijd gaan behoren. En misschien komt de wens van de voorzitter van de stichting tot Exploitatie van Casino's drs. J.A. Ritmeester Van de Kamp als zouden de bussen in de toekomst bezoekers van België en Duitsland aanvoeren, nog weieens uit WIM BUITEWEG

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13