Sociale voorzieningen onder de loep KRITIEK OP HOORSPEL OVER TREINKAPING BLEEF BEPERKT Lubbers onderschat belang steenkool MERTENS „VERTAALT" DEN UYL: Nationale gift voor gijzelaars geen succes Voor vijfde maal actie van kerken voor „eigen geld99 OVERLEG BIJ BESTRIJDING TERREUR WENSELIJK PAGINA 7 HEERLEN „De interdepartementale commissie die voorstellen uitwerkt tot beleidsombuigingen op het terrein van de sociale voorzieningen in de meest uitgebreide zin, zal moeten nagaan in. hoeverre bestaande regelingen nog vol doen. Bij de kinderbijslag bijvoorbeeld zal men dienen na te gaan of in de praktijk de hogere inkomens niet meer profiteren dan de lage inkomensgroe pen". Staatssecretaris Mertens (sociale zaken) zei dit gisteren in Heerlen bij de inleiding van de cursus voor gemeen schappelijke en politieke vorming van het NKV. De staatssecretaris zei dat bekeken zal moeten worden of er een relatie gelegd moet en kan worden tussen kinderbijslag en inkomen, tussen kinderbijslag en kin dertal, tussen kinderbijslag en leeftijd van de kinderen. Daarbij, aldus Mertens, is dan uiteraard ook de kinderaftrek in de belastingen aan de orde. Na afweging van alle mogelijkheden zal de regering tenslotte een beslissing kunnen nemen, maar daarvoor dienen eerst uitgewerkte voorstellen op tafel te liggen die dan onderwerp van overleg kunnen zijn tus sen kamer en regering, aldus Mertens die hiermee een vertaling bedoelde te geven van het hardop denken van premier Den Uyl in die richting voor de radio. Mertens wees erop dat in ons land een vrijwel volledig systeem van sociale ze kerheid tot stand is gebracht, maar dat er door de stagnatie en de economische groei nu geen mogelijkheid meer voor uitbreiding van de sociale zekerheid is. „Door de stagnatie in de economische groei enerzijds en anderzijds de blijvende stijging van de sociale voorzieningen blijkt de grens die aan de sociale zeker heid gesteld wordt plotseling snel te na deren en volgens sommigen is die al overschreden", aldus Mertens. Ten be hoeve van de werkgelegenheid en ter wille van de inkomenspolitiek moet vol gens hem op zijn minst pas op de plaats gemaakt worden. APELDOORN - De gegijzeld hebben ge- inzameling voor een zeten is geen succes nationale gift aan de geworden. Wie eraan mensen die in Wij- heeft bijgedragen zal ster en Amsterdam zijn geld terug ont- lil vangen. Dat heeft de initiatiefnemer tot de actie, de heer W. M. A. Kuin uit Apel doorn medegedeeld. Dè actie, die veertien dagen na het aflopen van de gijzeling in Amsterdam zou slui ten heeft tot nu toe 1300 gulden opgele verd. "En dat is niet om over naar huis te schrijven, aldus de heer Kuin. De kosten die hij voor de actie heeft gemaakt, zo'n 200 gulden, zal hij zelf dragen. De laat ste overschrijving kwam dinsdag bin nen. De actie vond plaats onder toezicht van een notaris en een Nivra-accoun- tant. Deze laatste zal hem een bewijs van décharche verstrek ken. Van onze verslaggevers HILVERSUM De uitzending gister middag van het NCRV-radio-hoorspel „Op een dood spoor" heeft niet tot de storm van kritiek geleid die was ver wacht. Tijdens de opvoering van het spel, een gedramatiseerde weergave van de trein-kaping in Wijster, werd de NCRV opgebeld door ongeveer 40 perso nen. De helft van de reacties was nega tief, de andere helft positief. Opvallend was dat naarmate de uitzending vorder de, steeds meer luisteraars hun instem ming betuigden. termiddag om half zes alles achter de rug was, dan ook opgelucht adem. Vooral Wim Ramaker toonde zich erg opgelucht. „Ik geloof' zei hij, dat mijn bedoeling met het spel goed is overgekomen. De deining die ontstond voordat het spel was uitgezonden wijt ik aan de omstandigheid dat de publiciteitsmedia vooraf alleen van het eerste deel van het spel konden kennis nemen. Een duidelijke lijn is in dat eerste deel nog maar moeilijk te onderkennen. Pas in het verdere verloop wordt duidelijk dat dit slechts een inter pretatie was van hetgeen in Wijster is gebeurd en geen nauwkeurige weergave van de feiten. Men bedoeling is geweest, duidelijk te maken dat mensen in nood tot elkaar komen, elkaar beter gaan en willen begrijpen. Daarnaast heb ik tot uitdrukking willen brengen dat niemand, welk motief hij ook heeft zomaar iemand mag doden. Ik geloof dat de luisteraars dat hebben begrepen. Vóór de uitzending hebben ondermeer de Nederlandse Spoorwegen verzocht om „Op een dood spoor" niet uit te zenden. Dat de beslissing van de makers van het programma om enkele passagiers te schrappen, hiermee verband houdt, wordt door Ramaker ontkend. Dat we enige scènes uit het spel hebben weggela ten komt doordat we tenslotte besloten om de uitzending te onderbreken met enige reacties van de mensen in de stu dio, zegt hij daarover Overigens kenmerkte ook de uiteindelij ke versie van „Op een dood spoor" zich door hier en daar bepaald schokkende passages. Met name de scènes rond de executie van de derde trein-passagier wa ren met zo'n dramatische kracht geladen dat verbeelding en werkelijkheid hier in elkaar over leken te gaan. Aan het begin van de uitzending gister middag sprak één van de in Wijster gegijzelde treinpassagiers, de heer Prins, over het spel als „een vorm waarmee je dit trauma van je af kunt zetten". Vol gens hem zouden de nabestaanden a de slachtoffers geen enkel bezwaar heb ben gehad tegen dit hoorspel. Illllllllllllllllllllllllllli Gelukkig Nieuwjaar Minister Van der Stoel heeft giste ren op het minis terie van buiten landse zaken zijn traditionele nieuwjaarsrecep tie gehouden. Hij ontving er tal van prominente gas ten. Hier begroet hij op zeer harte lijke wijze zijn In donesische colle ga It. gen. Suto- po Yuwono Pro- johandoko. Illllllllllllllllllllllllllli (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In 1974 zijn ten opzichte van het jaar ervoor de totale inkomsten voor de kerk bij de katholieken met tien procent, bij de hervormden met dertien procent en de gerefor meerden met negen procent gestegen. Mooie percentages, maar zij bleven toch achter bij de algemene ontwikkeling van de inkomsten in ons land. De indruk bestaat, dat voor afgelopen jaar het beeld vrijwel hetzelfde is gebleven. Prof. dr. F. de Roos, hoogleraar in de economie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam stelde dit gisteren bij de introductie van de actie „Kerkbalans", die in de komende weken voor het vijfde achtereenvolgende jaar zal worden gehouden, nu onder het motto „Kerkbalans 1976: waardevast en zeker". Aan deze actie doen mee de gereformeerde kerken, de hervorm de, de lutherse, de katholieke en oud-katholieke kerk en de doopsgezinde en remonstrantse broederschap. Zij heeft als doel. de kerkleden ertoe te brengen een vaste, geregelde bijdrage aan hun gemeente of parochie af te staan ten behoeve van de „bedrijfsmatige" kant van het kerkelijk werk. Prof. de Roos stelde, dat tachtig procent van alle kerkelijke kosten arbeidskosten zijn: salarissen, lonen en pensioenen. De inkomens van werkers in kerkelijke arbeid staan voortdurend onder druk en zij zijn al niet hoog, gelet op de maatschappelijke verhoudingen. Het aantal gemeenten en parochies, dat deelneemt aan de actie- groeit elk jaar. Via persoonlijke benadering zullen ongeveer 7,5 miljoen Nederlanders worden bereikt. Daarnaast wordt de actie onder meer onder de aandacht gebracht via een stempel van de P.T.T. op zestig procent van alle poststukken en via posters op alle stations van de Nederlandse Spoorwegen. Exploitatiekosten ziekenhuizen: 9,2 miljard Utrecht De totale exploita tiekosten van de Nederlandse ziekenhuiswereld (alle soorten inrichtingen) over 1975 kunnen voorlopig worden geschat op 9,2 miljard. Dit meldt de di recteur van de nationale zie kenhuisraad, mr. L. C. Wessel- dijk, in het blad Het Ziekenhuis waarin hij nadrukkelijk stelt dat het een hardnekkig misver stand is dat de ziekenhuizen zouden worden gesubsidieerd. Het Nederlandse ziekenhuis werkt met een sluitende exploi tatie. In de sector van de alge mene ziekenhuizen wordt onge veer 65 procent van de kosten betaald door de ziekenfondspa tiënten en 35 procent door de particuliere patiënten. Bijna al le particuliere patiënten heb ben zelf een verzekering tegeD ziektekosten afgesloten. Oostvoornse meer bijzonder gevaarlijk Rotterdam Het Oostvoornse meer, dat bestemd is voor re creatie, is thans levensgevaar lijk. Als gevolg van de grote diepte (50 meter) de plas werd indertijd ten behoeve van de aanleg van de Maasvlakte uitgegraven de koude onder stromen en de golfslag is zwem men er vrijwel niet meer moge lijk. Gedeelten van het aange legde strand zijn weggezakt. Vorig jaar is in het meer al iemand verdronken. In een rapport dat is uitge bracht door het Openbaar Li chaam Rijnmond wordt nu voorgesteld het meer te veron- diepen. Voorts moet volgens Rijnmond het Brielse Gat ten zuid-westen van de plas met zand opgevuld worden. De ge meente Roekan je heeft met het plan al ingestemd. Wateler-vredesprijs voor ir. Boerma Den Haag Het bestuur van de Carnegiestichting heeft de Wateier Vredesprijs voor 1975 toegekend aan dr. ir. A. H. Boerma, aftredend directeur-ge neraal van de voedsel en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties (FAO). De voor zitter van het bestuur van de Carnegiestichting, dr. J. H. van Roijen, zal hem de prijs 4 fe bruari overhandigen. Boerma krijgt de prijs, omdat hij sedert 1948, met grote toewij ding en bekwaamheid belangrij ke functies bij de voedsel- en landbouw-organisaties van de Verenigde Naties heeft vervuld. De Watelerprijs (een geldbe drag) wordt jaarlijks uitgereikt, om beurten aan een Nederlan der en een buitenlander, die zich heeft ingezet voor de vrede. De prijs werd eerder onder an dere toegekend aan mevrouw Luther King, de Wereldraad van Kerken, Henry Kissinger en mr. D. U. Stikker. DRIEVOUDIGE MOORD IN FRANKRIJK In een afgelegen villa in Bures-sur-Yvette, een pistool. De andere twee vermoorden ongeveer 18 kilometer ten westen van Parijs zijn Patrick Short, de impressario van de zijn gisteren drie mensen vermoord. Onder groep en een jonge Tunesiër, Kamel Mazlot hen de 35-jarige Jean Louis Feneglio genaamd, die ook in het huis woonde. De (rechts) die deel uitmaakte van het befaam de Franse zangtrio „De Minstrelen". huisbewaarder heeft tegenover de politie verklaard dat hij aan de moordenaar was ontkomen door uit een raam te klimmen. De drievoudigë moord in de villa, waarvan. De bewaarder zei dat hij de man had Feneglio de eigenaar was, is gepleegd met herkend als een regelmatige bezoeker. POLITIEBOND: UTRECHT - De politiebonden en de overheid moeten gaan praten over de afbakening van de politietaak bij terreuracties. Dit stelt de Neder landse politiebond (aangesloten bij het NVV) in zijn orgaan, naar aanleiding van de gijzelingsac ties nabij Beilen en in Amsterdam. Bij de beide gijzelingsaffaires werden militaire eenheden inge zet om de politie bijstand te verlenen. Het ging hierbij niet uitsluitend om de normale bijstand van het wapen der koninklijke marechaussee en een eenheid van de mariniers, aldus de bond. ditmaal werden op grote schaal marechaussee eenheden ingezet en werd bovendien een beroep gedaan op iiïfanterie-bataljons, zo schrijft de poli tiebond, die in deze ontwikkeling genoeg aanlei ding ziet om opnieuw te gaan praten over de taak van de politie bij dergelijke terreuracties. Al in het voorjaar van 1974 nam de Nederlandse politiebond een resolutie aan waarin werd gesteld, dat de burgerlijke politie mentaal niet is ingesteld op het bestrijden van door para-militaire comman do's ondernomen terreuracties. Volgens de bond behoort de politie dat ook niet te zijn, omdat het gevaar dreigt, dat zij dan een militair karakter krijgt, wat niet ten goede zou komen aan de relatie tot de burgers. In de resolutie werd gevraagd om de rijks- en gemeentepolitie van enkele specifieke bewakingstaken (Schiphol,ambassades) alsmede van de taak om explosieven te onderzoeken,te ontheffen. Deregering antwoordde indertijd dat .de daadwer kelijke bestrijding van terreuracties een vorm van misdaadbestrijding is en dus een politietaak. In zeer bijzondere omstandigheden kunnen eenheden van de krijgsmacht daarbij, onder gezag van de ter plaatse leiding gevende politie-autoriteiten, te hulp worden geroepen, aldus de reactie van de regering op de resolutie. STEENKOLENMAATSCHAPPU MEENT: (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In de Energienota van minister Lubbers (Economische Zaken) wordt het belang van steenkool voor de opwekking van elektrici teit onderschat Dit is een van de conclusies uit de discussienota „Steenkool, een volwaardig al ternatief', die de Scheepvaart en Steenkolen Maatschappij BV aan de minister heeft aangebo den. De Energienota geeft als prognose voor 1985 dat bij opwekking van elektriciteit voor 10% van steen kool gebruik zal worden gemaakt, 13% van aard gas, 25% van kernenergie en 52% van olie. Wat betreft de kernenergie menen de samenstel lers van de nota dat het daarvoor bestemde ura nium in de komende 15 jaar onvoldoende aanwe zig zal zijn. Ten aanzien van het grote percentage olie vraagt men zich af of het o.a. politiek gezien verstandig is in zo grote mate van het Midden-Oos ten afhankelijk te zijn. Steenkool heeft hier het voordeel dat de reserves verspreid zijn over de hele wereld, hetgeen afhankelijkheid van een be paald producerend land veel kleiner maakt. Aardgas (bijv. uit de Noordzee) kan het best worden gebruikt voor de verwarming van wonin gen, omdat het dan een hoger rendement heeft, dan bij het opwekken van elektriciteit. Bovendien zijn met kolen gestookte centrales ta melijk milieuvriendelijk. Kolencentrales vormen daarenboven het geringste gevaar voor de omge ving. Het gevaar voor calamiteiten is bij kolencen trales kleiner dan bij centrales gestookt met ande re brandstoffen. Tenslotte is het gebruik van steenkool bij elektrici- teitswinning het gunstigst voor de werkgelegen heid door het arbeidsintensieve karakter van win ning en vervoer, aldus de nota. De winter heeft Moskou stevig in zijn greep. Op het Rode Plein maakt een jonge Rus onder het toeziend oog van een voorbijganger een gat in een dichtgevroren vij ver opdat de vis sen voldoende lucht kunnen krij gen. Illlllllllllllllll RANDKRANT Een nieuw begin geeft weer moed en zin. Excuses Den Uyl heeft het goede voor nemen gemaakt voortaan na iedere onduidelijkheid zijn ex cuses aan te bieden. Om zijn stembanden te ontzien heeft hij de tekst inmiddels op een bandje ingesproken. kkk Telefoon Over de prairie in de buurt van het plaatsje Tom Bean in Texas loopt een dunne witte telefoondraad, die ophoudt bij een telefoontoestel midden in de wei. De enigen die op die plaats een gesprek kunnen aannemen zijn de zeven koeien, twee schapen en enke le konijnen van Tom Gregg. De dieren kregen hun pfive-te- lefoon september vorig jaar toen de familie Gregg haar wooncaravan een halve kilo meter verplaatste. „De tele foonmaatschappij zei dat ze ons toestel binnen een week naar onze nieuwe standplaats zou overbrengen, maar dat is nooit gebeurd", zegt Gregg, die zijn toestel bij de verhui zing in het gras achterliet. „De koeien haalden steeds de hoorn van de haak en blok keerden zo de lijn", zo vertelt een nog steeds hooglijk ver bouwereerde Gregg. „Ik moest er steeds naar toe gaan om weer op te hangen. Later heb ben we er een doos overheen gezet, maar de dieren blijven over de draad struikelen en trekken de hoorn dan toch weer van de haak". De Greggs hebben van de maatschappij te horen gekregen dat het nog wel tot het voorjaar zal duren voordat het toestel wordt afge sloten. kkk Naam De minister van C.R.M. is het er nog niet over eens onder welke naam hij aan het door de regering toegezegde ge sprek met de Zuidmolukkers zal deelnemen. Als Van Doorn of als Van Amerongen. ■kick Vaders hebben altijd kritiek, kkk Grap De parlementaire journalisten die voor de derde maal premier Den Uyl op 1 januari hebben uitgeroepen tot de po liticus van het jaar, zijn met de uitslag van hun enquête drie maanden te vroeg in de openbaarheid gekomen. kkk Niveau Oud-journalist minister Gruy- ters van Volkshuisvesting in het weekblad Vrij Nederland: „De kwaliteit van de parle mentaire pers, en ik heb het nu vooral over de dagbladen, is van inferieur niveau". kkk Gezegde Een journalist kan maar op één manier naar een politicus kijken. En dat is erop neer. (Frank H. Simonds 1878-1936). kkk Malaise We hebben van onze armoede nog nooit zoveel auto's ge-, kocht, zoveel kaarsen ver brand en zoveel vuurwerk de lucht in laten vliegen. kkk Vrouw Het jaar van de vrouw zit er. weer op. Vrouwen mogen nu weer gewoon vrouw zijn. kkk Discriminatie Een arbeidsconflict over de haren op de benen van een kelnerin is geëindigd met een compromis. De eigenaar van een restaurant in de Ameri kaanse staat Connecticut heeft zich bereid verklaard de an derhalf jaar geleden ontslagen Judith Quist weer in dienst te nemen, mits zij zwarte kousen draagt De moeilijkheden ontstonden in februari vorig jaar, toen de restauranthouder Judith op dracht gaf haar benen te sche ren, omdat volgens hem klan ten hadden geklaagd. Judith weigerde dit met het argu ment, dat het mannelijk perso neel met behaarde benen mocht blijven lopen. Toen zij werd ontslagen ging zij in be roep bij de staatscommissie voor de rechten van de mens. Daar werd zij echter in het ongelijk gesteld. Tegen deze uitspraak tekende zij weer be roep aan, maar de procedure is nu gestaakt nu de restau ranthouder zijn scheereis heeft laten vallen en de kelne rin voortaan met zwarte kou sen dienst gaat doen. kkk Den Uyl moet gedacht hebben, er kan nog wel een stormpje bij.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7