Ook Roel van Duyn moet opstappen CcidócSouAcmt vier jaar verlengd Crisis in Italië: regering- Moro vraagt ontslag het beter" werkloosheid Structurele stijgtal gaat Experimenteer wet Brian Smith leidt bende, die tien arbeiders doodschoot BANKEN BEPERKEN KREDIETEN VISSERIJ Staking in Madrid gaat door Weeroverzicht DONDERDAG 8 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT pagina 9 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Rechercheurs ten noorden en ten zuiden van de grens tussen de Ierse republiek en Ulster menen de identiteit van de bendeleider te kennen, die verantwoordelijk is voor de moord op tien protestantse textielarbeiders nabij het Noordierse Whitecross en Bessbrook. Hij heet Briant Smith (31) en is afkomstig uit Bessbrook, in het beruchte zuiden van het graaf schap Armagh. Sedert zij maandagavond de bloe dige aanslag pleegden, zijn Smith en zijn bende ondergedoken in de Zuidierse republiek, waar een gestolen minibus ontdekt werd. Vier jaar geleden was Brian Smith de bevelhebber van het derde bataljon van de voorlopige IRA dat actief is in de grensstreek tussen Ulster en Ierland. In 1972 werd hij gearresteerd in de Ierse republiek en wegens ongeoorloofd bezit van wapens veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Toen zondigde Smith tegen een van de belangrijkste regels van de voorlopige IRA. Hij ging in beroep tegen het vonnis en erkende op die manier het juridische systeem van Ierland dat door de repu blikeinse verzetsorganisaties als onwettig be schouwd wordt. Sedertdien is hij door de IRA „dood verklaard". De Britse regering heeft besloten een elite-eenheid van de luchtmacht naar Noord-Ierland te sturen ter versterking van de 15.200 Britse militairen die daar al zijn gestationeerd. Gisteren zond de Britse regering 600 manschappen van de Britse Navotroepen en een eskadron pant servoertuigen naar de door sectarische strijd ver scheurde provincie. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Staatssecretaris Klein van On derwijs heeft gisteren een voorstel bij de Twee de Kamer ingediend om de wet Universitaire Bestuursvorming (WUB) tot 1 september 1980 te verlengen. De bewindsman acht de tijd nog niet rijp voor een definitieve regeling van de bestuurlijke organisatie van de universiteiten en hogescholen. In de afgelopen vijf jaar heeft de WUB nog geen resultaten opgeleverd waarover algemene tevredenheid bestaat. Klein geeft als motief voor de verlenging op „dat pas van een derge lijke doorlichting van de werking van de WUB sprake kan zijn als deze op alle niveaus is ingevoerd en daarmee enige tijd praktijkerva ringen is opgedaan." De bewindsman heeft de Tweede Kamer be loofd dat ernaar wordt gestreefd vóór 1 septem ber 1980 een definitieve regeling tot stand te brengen. Naast verlenging van de WUB wil de bewinds man ook een aantal wijzigingen in de wet aanbrengen. De belangrijkste daarvan is invoe ring van het recht voor besluiten van universi teit in haar geheel, om besluiten van bestuur sorganen op midden- en basisniveau te schor sen of te vernietigen. Onder midden- en basisni veau worden verstaan de faculteiten, subfacul teiten en vakgroepen. Dit instrument van toe zicht mag slechts met de uiterste omzichtigheid en terughoudendheid worden gehanteerd, aldus staatssecretaris Klein. „ZWERVERS" PAKKEN STRAATROVERS Een lid van de Newyorkse recherche staat, links over een arrestant heen, die in een metrostation betrapt werd op roof. Zijn collega houdt zich bezig met een vrouw, die tij dens het overmeesteren van de rover neergeslagen werd. De politie van New York heeft speciale rechercheurs in dienst, die, vermomd als dronkaards, zwervers en ver slaafden aan de lopende band straatrovers pakken. VLISSINGEN (ANP) - De banken in ons land hebben de vissers erop gewezen, dat met het oog op de minder rooskleurige situatie in de visserij ook de banken voorzichtiger zullen zijn met het verstrekken van kredieten. In een circulaire aan de vissers schrijven de banken, dat de betrokke nen met deze beperking rekening dienen te hou den. De waarschuwing van de banken heeft opnieuw de nodige onrust verwekt onder de vissers. Vol gens de stichting Nederlandse Visserij, secretaris H. Boelmans Kranenburg zouden de vissers met grote leningen bij de huidige teruggang in de visserij in grote moeilijkheden komen bij krediet beperkingen. De stichting wil een gesprek met de regering over het toegezegde bedrag van 35 mil joen dat de staat aan garanties op leningen geeft via de nationale investeringsbank aan levensvatba re visserijbedrijven. Ook hoopt de stichting binnen veertien dagen een gesprek met de banken te hebben. Men is verontwaardigd over de manier waarop de banken de vissers over één kam sche ren. „Je kunt een dergelijk belangrijke zaak niet met een algemeen rondschrijven regelen", aldus de heer Boelmans Kranenburg. Het verzet van de vissers tegen de vangstbeperkin gen zal binnenkort een hoogtepunt bereiken. Zeeüwse vissers zullen voor het eind van deze week howveelheden schol en tong aanvoeren die ver boven het toegestane quantum liggen. Gister middag voerden schippers al hoeveelheden aan die nog slechts enkele tientallen kilo's onder de hun toegestane hoeveelheid liggen. Toch zijn de vis gisteravond weer uitgevaren. BEROEP VAN Regeringsgesprek met Zuidmolukse delegatie OVER ACHT DAGEN gaat het gesprek beginnen dat Den Uyl en Van Agt in het beslissende gesprek over de afwikkeling van de Zuidmolukse gijzelingsdrama's aan ir. Manusama beloofd heb ben. Een zware regeringsdelegatie gaat dan praten met wat de Zuidmolukkers noemen „een representatieve vertegenwoordiging van hun gemeenschap". Het is juist dat dit gesprek gaat plaats vinden, maar iedereen weet van tevoren dat het een moeilijke conferentie gaat worden. Alleen daarom al is het ook wenselijk, dat op het moment dat beide delegaties aan tafel zitten, de Tweede Kamer het overzicht ontvan gen zal hebben, dat de regering ons parlement over haar beleid in de gijzelingsacties heeft toegezegd. IR. MANUSAMA HOUDT ERAAN VAST dat het gesprek met onze regering voornamelijk een politiek karakter zal hebben; dus niet in de eerste plaats mag gaan over voqrzieningen ten behoeve van de Zuidmolukse ingezetenen hier. Premier Den Uyl heeft bevestigd dat Manusama c.s. volle gelegen heid zullen krijgen om hun zegje te doen, maar hij herhaalde tevens dat het kabinet geen steun kan geven aan eisen of verlangens die de soevereiniteit van de republiek Indonesië raken. De marge van het komend gesprek is dus bij voorbaat klein; tenminste als het een gesprek met conclusies moet worden. Wat de waarschijnlijk later te houden parlementaire discussie betreft, lijkt ons een zelfde lot beschoren. Nederland is gebonden aan overeenkomsten en verdragen, die destijds notabene min of meer onder druk van de Verenigde Naties en in elk geval onder haar waakzaam toezicht gesloten zijn. VOOR WAT MANUSAMA C.S. FEITELIJK WILLEN, kan alleen ruimte komen, als de V.N. handel en wandel van Indonesië na de soevereiniteitsoverdracht in gebreke stellen. Hoe groot is de kans hierop? Zelfs als we in aanmerking nemen dat menig staat het regime-Soe- harto graag beentje zou lichten is o.i. de kans niet bijster groot. Want per slot van rekening is de ellende voor de Zuidmolukkers bij Soekarno begonnen, de man aan wiens wanbeheer generaal Soeharto een einde heeft gemaakt. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Om de economi sche situatie te verbeteren wil de regering vanaf 1977 de stij ging van de collectieve lasten 1 beperken tot I procent per jaar. Secretaris-generaal dr. W. F. Rutten van Economische Zaken noemt dit in zijn traditionele nieuwjaarsbeschouwing in „Economisch Sociale Berich ten" een belangrijke bijdrage, maar wijst erop, dat daarmee de problemen de wereld niet uit zijn, met name wat de werk loosheid betreft. Er wordt im mers een voortbestaan van de huidige werkloosheid op mid dellange termijn voorspeld. In dit werkloosheidspeil zit nu echter nog een aanzienlijke con junctureel component. Als die kan worden weggewerkt en als niettemin de werkloosheid sta biel blijft kan het niet anders (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Roel van Duyn moet opstappen als PPR-wethouder van Amsterdam. Dit besliste de hoofdstedelijke gemeenteraad gis teravond door met 35 tegen 10 stem men een motie van wantrouwen te gen hem aan te nemen. Van Duyn liet vannacht echter weten zijn zetel niet vrijwillig te zullen opgeven. Dit betekent dat de Amsterdamse raad met een motie van ontslag moet komen, hetgeen waarschijnlijk binnen twee weken zal gebeuren. Ook deze motie zal met grote meer derheid worden aanvaard. Van avond zal de kerngroep van de PPR bij elkaar komen om zich over de te volgen strategie te beraden. Met het onvermijdelijke vertrek van Van Duyn komen er twee wethou der szetels vrij in Amsterdam. Want ook Han Lammers verklaarde gister avond zijn besluit terug te zullen treden. We kondigde hij aan, on danks de druk van landelijk en ge westelijk bestuur van de PvdA, als raadslid te zullen aanblijven. Het vier uur durende debat over wethouder Van Duyn had vaak een onsmakelijk karakter. WD-fractie- leider Jacobse sprak misprijzend over een „vertoning". Van Duyn klaagde: „De aanvallen op mij zijn laag en bedriegelijk. De motie tegen mij is een dieptepunt in de geschie denis van Amsterdam". Anderzijds was ook de kritiek op Van Duyn niet gering. Hem werd gebrek aan collegialiteit verweten. Indien er van de motie, de PvdA-er Rutgers: „Van Duyn heeft een reeks van keren gefaald door zijn eigen gang te gaan en het colle ge daarover niet te informeren, hij een verstikkende reeks daden van oncollegiale lafheid gepleegd". MADRID (Reuter) - Het sta kende personeel van de Madri- leense ondergrondse heeft ge stemd vóóor voortzetting van zijn actie om hoger loon en ook vandaag niet aan het werk te gaan. De regering heeft gisteren ge specialiseerd personeel van de strijdkrachten naar de metro gestuurd om op de drukste van de zeven lijnen dienst te doen. De regering heeft gedreigd de stakers bij het leger in te lijven als zij him actie volhouden. ,ROME (Rtr) Na een regeerperio de van dertien maanden is de Ita- liaanse regering-Moro, een coalitie regering van christen-democraten en republikeinen, afgetreden. Giste ren hebben de socialisten, die de regering een parlementaire meer derheid bezorgden, hun steun opge zegd. Premier Motor heeft president Leone het ontslag van het kabinet aangeboden. Hiermee is een van de ernstigste politieke crises in het na oorlogse Italië een feit geworden. Als voornaamste reden voor hun stap geven de socialisten op dat Mo- ro geen gehoor heeft gegeven aan de socialistische voorstellen tot verbete ring van de economische toestand en de socialisten niet gekend heeft in de regeringsplannen. De socialisten sturen niet aan op vervroegde ver kiezingen, maar op een kabinet op brede basis dat met steun van de communistische partij kan regeren tot de voor 1977 vastgestelde verkie zingen. Volgens politieke waarnemers zou den de socialisten ook gehandeld kunnen hebben uit vrees voor een verdeling van de macht tussen chris ten-democraten en communisten,' nog voor de verkiezingen. Ook Moro zou voorstander zijn van een derge lijk „sluipend compromis". In elk geval voorspelt men in Rome een zeer langdurige regeringscrisis. In het land is ook beroering ontstaan door onthullingen van de voormalige CIA-directeur Colby dat zijn organi saties zes miljoen dollar heeft be taald aan anti-communistische politi ci in Italië. Ford heeft hierop woe dend gereageerd na een publicatie in de New York Times. OPINIEONDERZOEK: Begrip voor Molukse treinkapers DEN HAAG (ANP) - Ruim tweederde van de Nederlandse bevolking vindt dat de treingij- zeling bij Beilen goed is afgelo pen. Eenenveertig procent van de Nederlanders vindt dat er begrip moet worden opgebracht voor de Molukkers, die de gijze ling uitgevoerd hebben. Dit heeft het Nederlands Insti tuut voor Publieke Opinie (Ni- po) meegedeeld. Vierenveertig procent van de 857 ondervraag den kon geen begrip opbrengen voor de treinkapers en tweeën twintig procent vond dat de re gering niet goed genoeg had ge handeld bij de kaping. Drieen twintig procent was niet tevre den met de afloop van de gijze ling. mantelspecialist Roel van Duyn stond gisteren rond middernacht de pers te woord, nadat hij als wethouder' was gewipt. Een eindeloos lange rij passagiers-in-spe wacht bij een metrostation in de Spaanse hoofdstad Madrid. Er is in Madrid een staking onder het metropersoneel uitgebroken. Enkele lijnen konden evenwel in gebruik worden genomen door het inschakelen van militair personeel. MOEDER BOEKOVSKI staan. Om de collectieve lasten te beperken worden bezuinigin gen doorgevoerd en tegelijker tijd kan aan werklozen, die hun inkomen uit de gemeenschaps- kas ontvangen, wegens gebrek aan financiële middelen geen baan worden geboden. De secre taris-generaal noemt als moge lijkheden om de werkloosheid te verminderen matiging van het nominale loon, verdere beper king vn de collectieve lasten en vooral stimulering van investe ringen, vooral omdat het inves- teringspeil ook in 1976 laag dreigt te blijven en de kans daardoor niet denkbeeldig is dat de geraamde groei van het na tionale inkomen niet wordt ge haald. MOSKOU (Reuter) De moe der van de gevangen Russische dissident Vladimir Boekovski heeft in een open brief een be roep op de leider van de Franse communistische partij, Georges Marchais, gedaan haar te hel pen bj haar campagne om haar zoon vrij te krijgen. Mevrouw Boekovski verklaarde te vrezen dat haar zoon, die nu 33 jaar is, niet de 12 jaar gevan genis, werkkamp en verbanning naar Siberië zal overleven, waartoe hij in 1972 werd veroor deeld op beschuldiging van „an ti-sovjet-activiteit". DE BILT Bilt In het huidige weerbeeld komt ook morgen weinig verandering. Een krach tig hogedrukgebied boven de Golf vanBiskaje en Zuid-Euro pa handhaaft zich waardoor met een brede zuidwest stro ming zachte lucht via de Britse eilanden naar onze omgeving ng wordt gevoerd. In deze lucht komt veel bewolking voor maar hieruit valt geen regen van bete kenis. De zachte lucht is inmiddels tot in Rusland doorgedrongen. Al leen in Midden- en Noord-Scan- dinavië komt vorst van beteke nis voor. Vooruitzichten voor zaterdag. Tijdelijk regen en later enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Modieuze mantel in zuiver wollen flannel. Op de nieuwe ngte. Kleuren: zwart, raf, donkerbruin en grijs M: 36 t/m 46 de collectieve lasten vergeleken met de jaren 1963 - 1973. Niet alleen was in die jaren de ge middelde drukverzwaring iets groter, maar ook lag de groei van het nationale inkomen ho ger dan in de komende jaren verwacht mag worden. Volgens Dr. Rutten kunnen bij een aanhoudend hoge werkloos heid paradoxale situaties ont- of in de eerstkomende jaren moet de structurele werkloos heid verder stijgen. De nieuwe „een-procent-norm" benadrukt volgens Dr. Rutten nog eens, dat de ontwikkeling van de collectieve uitgaven resp. lasten van belang is voor de werking van de nationale econo mie. De nieuwe norm betekent een vertraging van de groei van

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9