Boskoper verkocht bijna twee vrouwen PSP gaat breken met program-college Sluiting Agatha-kerk blijft een dreiging Leidse ploeg winnaar zaalvoetbalspektakel in Alphen a.d. Rijn Voorhoutse gezinnetje treurt om dode hond dreigende bestuurscrisis in leiden CHARMANTE VERSTERKING VOOR LEIDSE POLITIE DONDERDAG 8 JANUARI 1976 PAGINA 5 Vervolg van pag. 1 LEIDEN „Ten opzichte van het vorig college heeft slechts een wisseling van de wacht plaats gehad; er is verder niets veranderd. De regenten zijn geble ven, al is de kleur van hun stropdas anders en al laten ze zich bij hun voornaam noemen". Dit is het vernietigende oordeel van de Leidse PSP over 15 maanden samenwerken met de PvdA in een links programcollege. Wat deze krant al in november voorspelde gaat gebeuren: op de leden vergadering van de Leidse PSP, vrijdagavond, komt een voorstel aan de orde het vertrouwen in het college op te zeggen. Het is vrijwel zeker dat dit voorstel ook zal worden aangenomen. Het PSP-fractielid Anne van de Zande heeft zelf mee gewerkt aan het „breekrapport" dat nu op tafel ligt. De breuk met de PvdA impliceert ook een breuk met de PPR en D'66, waarmee de PSP sinds de gemeenteraadsverkiezingen in een fractie heeft samengewerkt. De PPR besloot onlangs de Leidse bestuurders nog een half jaar de tijd te geven ernst te maken met de in het verkiezingsprogram ma beloofde demokratisering. In een evaluatierapport, aan de hand waarvan de PSP morgenavond beslist, wordt de PvdA verwe ten geen ernst te hebben gemaakt met de uitvoe ring van het progressieve kernprogramma. Dat geldt volgens de PSP niet alleen voor de wethou ders van de PvdA, maar ook voor de fractie, de ledenvergadering en het dagelijks bestuur van de PvdA-Leiden. „De demokratisering is geheel blijven liggen of niet positief benaderd. Hierbij denken we aan huuracties van de Eendracht, het Haagwegkwar- tier en de Merenwijk. Ook de demokratisering van het ambtelijk apparaat is geen stap verder geko men evenals de rehabilitatie van de binnenstad en tal van andere kwesties", zo stelt de PSP. De pacifistisch-socialisten vinden dat er nauwe lijks aan voorlichting aan de bevolking is gedaan, en voorzover dit wel is gebeurd van dien aard, dat er van invloed van bewoners geen sprake meer kon zijn. Hierbij worden genoemd de affaire nieuwbouw Leiden-Noord, asfaltering Burggraven- laan en reconstructie Rijnsburgerweg. „Nog steeds is het nodig dat de bewoners voor inspraak moe ten vechten", constateert de PSP. „Een werkelijk links gemeentebestuur zou samen met de Leide- naars actie gaan voeren ter verbetering van de situatie in onze stad", zo wordt gesteld, waarna de PSP concludeert: „Het ontbreekt dit college, waarin de PvdA domineert, aan een strategie die tot de in het kernprogramma gewenste veranderin gen kan leiden. Ook blijkt uit niets dat men behoefte heeft aan zo'n strategie". In het evaluatierapport noemt de PSP in totaal 20 min of meer ernstige conflictpunten met de PvdA, die uiteindelijk tot dit breek-voorstel heb ben geleid. Naast de al genoemde waren dat verder onder meer: de sociale dienst, de kwestie Teekens in de Hansenstraat, de nieuwbouw van C en A in de Breestraat, de reorganisatie van Kèt ambtelijk apparaat en de verhoging van de elektri citeitstarieven. Over de samenwerking met de PPR en D'66 schrijft de PSP tenslotte: Over het algemeen zijn zij het met onze kritiek op de PvdA wel eens. Zij zijn echter niet bereid de confrontatie met de PvdA aan te gaan; kennelijk vindt men in deze partijen de coalitie met de PvdA belangrijker dan het gestalte geven aan een werkelijk progressieve stadspolitiek en de uitvoering van het eigen programma. Boskoper Henny de Bruin, die momenteel samen met nog een aan tal avonturiers uit bin nen- en buitenland een reis rond de wereld maakt, heeft een hache lijk avontuur beleefd in Turkije, zo kwam ik aan de weet. Hij verkocht er bijna twee van de Engel se meisjes waar mee hij reist. Dat gebeurde op een keer toen hij de Kashba in gesprek raak te met een jonge Turkse winkelier, die hem en de twee meisjes uitnodigde om eens bij hem langs te komen. De Boskoper, zonder enige argwaan, ging op dat verzoek in en stapte met de meisjes de werkplaats van winkelier bin nen waar stapels leren kleding lagen opgeslagen. Aan Henny werd gevraagd wie nu eigen lijk zijn vrouw was. De Bosko per, vrijgezel, antwoordde par mantig dat hij met beide meis jes getrouwd was. Waarna de Turk Henny vroeg een van diens vrouwen af te staan in de ruil voor vijf leren jassen. De boskoopse avonturier deed daarop een tegenvoorstel. „Je kunt ze allebei van me krijgen maar dan wel voor tien jas sen", zei hij bij wijze van grap. De koop werd toen bijna ge sloten en Henny heefts als Bruggeman moeten praten om de woedende Turk te overtui gen dat hij slechts een geintje had willen uithalen. Hij is er toen met zijn twee „vrouwen" snel vandoor gegaan, heeft hij bericht aan kennissen in Ne derland. „Ik had ze bijna ver kocht", schrijft hij, „zulke Henny de Bruin: speudo-vrouwenhandelaar. grappen haal ik nooit meer uit". Zo beleeft Henny de Bruin op zijn wereldreis allerlei avontu ren en bekent hij nog nooit zo een plezier in het leven te heb ben gehad als juist in deze maanden. „Dit gaat mijn stoutste ver wachtingen te boven", schrijft hij, „ik val van ene verbazing in de andere". Maar zijn reis is nog niet ten einde. Hij heeft nu een bezoek aan Turkije achter de rug en met de truck gaat het nu verder Azië in op zoek naar al dat moois waar deze 26-jarige Boskoper, die afstudeerde aan de HTS en daarna een goede baan aan de dijk zette, altijd van droomde. Na Turkije gaat het richting Japan, dwars door Rusland en dan via IJsland terug naar Engeland waar hij zijn vrien din bezoekt om dan samen met haar terug te keren naar Nederland. Eén ding is Henny op zijn reizen tot nu toe tegen gevallen: de taal. „In de mees te landen waar we komen kun nen we geen woord spreken. Dat is wel eens erg lastig. Maar gelukkig merk ik dat de Naam Holland veel mensen di rect een stuk vriendelijker maakt. Ze hebben het dan ge lijk over Ajax en Kroif, zelfs in de verste uithoeken duiken die namen steeds weer op. Het zijn een soort toverwoorden die onze reis een stuk makke lijker maken". Barend Servet blonk gisteravond op het punt voetbal beslist niet uit, hij miste o.a. drie strafschoppen; op amusementsgebied kwam hij echter beter uit de verf. Hier moet hij op een brancard van het veld worden gedragen; overigens niet ernstig geblesseerd. Eigenlijk alleen maar moe... Van onze sportredachtie ALPHEN AAN DEN RIJN De Leidse zaalvoet balhoofdklasser Swift 't Winkeltje heeft gister avond in de overvolle Rijnstreekhal in Alphen aan den Rijn het groots opgezette zaalvoetbaltoer nooi t.b.v. de Speel-o-theek gewonnen. In de finale versloegen de Leidenaars „Rotterdam Ahoy" waarin bekende namen als Eddy Pieters Graa fland, „Beertje" Kreyermaat en Cor Veldhoen met 2-0. Renzo Candido en Cockie van Weerlee verzorgden die productie; Swift-doelam Herman Roedoe hielp mee door een strafschop van Piet de Vries te stoppen. De derde plaats in dit toernooi werd veroverd door het door Joop Niezen gecoachte team van de Nederlandse Sportpers; Cees van Cuilenburg be paalde de eindstand van het beslissende treffen tegen de Eredivisietrainers met Pim van de Meent, Harry Wullems en Firits Korbach in de gelederen op 3-0. Overigens behaalde Korbach in dit meer dan geslaagde toernooi wel de topsco- rersprijs met 15 punten. Het Alphens Dagblad eindigde op de vijfde plek. Een NOS-team, met o.a. Dick Passchier en IJf „Barend Servet" Blokker werd met 7-0 geklopt. Uitslagen: Poule A: Swift Winkeltje-A.D. comb. 2-0; Swift-Nederlandse Sportpers 4-0; Nederlandse Sportpers-A.D. Comb. comb. 3-2. Poule B: Eredivi sie Trainers-Rotterdam Ahoy 2-3; Rotterdam Ahoy-NOS-team 10-0; NOS-team-Eredivisie Trai ners 0-7. Om de vijfde plaats: A.D. Comb.-NOS- team 7-0; om de derde plaats: Nederlandse Sport pers-Eredivisie Trainers Trainers 3-0; finale Swift Winkeltje-Rotterdam Ahoy 2-0. De winnende ploeg van Swift 't Winkeltje: staand: (v.l.n.r.) Wim van Duivenbode Koos van Egemond, Herman Roedoe, Renzo Candido, coach Ten Hoope Knielend- Hans van der Starp, Piet Gubler en Siem van der Linden De Leidse verkeerspolitie heeft gisteren charmante versterking gekregen, in de vorm van drie Antilliaanse meisjes, die onlangs in het opleidingscentrum te Leusden het politiediploma hebben behaald en nu in Leiden, dat graag als gastplaats fungeert, wa^| meer praktijkervaring op gaan doen. Het was gisteren nog wel even wennen voor de van Aruba afkomstig Herla Oduber (21) en Marlène Giel (20) en voor de op Curasao geboren Cassandra Martha (22). Ze mochten het eerst een dagje rustig aan doen en kennis maken met de Leidse politieagenten, die wel meer Antilliaanse meisje tijdens hun praktijkmaanden hulpvaardig ter zijde hebben gestaan. Het is de bedoeling dat de drie een kwartaal in Leiden gestationeerd blijven en in die tijd onder meer ervaring opdoen op de surveillance-auto, bij verkeerscontroles en ook bij aanrij dingen. Na hun stage gaan ze weer terug naar de Antillen, waar ze ook bij de politieverkeersdienst zullen worden ingezet. De drie is het tot nu toe in Nederland erg goed bevallen. Ze hebben wel even moeten wennen aan het verkeer dat, zo vertelde mij gisteren Cassandra, heel wat gedisciplineerder is dan op de Antillen. „Daar neemt men het niet altijd zo nauw met de verkeersregels", zei ze, „het gaat erallemaal wat gemoe delijker". Herla, Marlène en Cassandra bewonderen voor het bureau aan de Zonneveldstraat- de imposante „machine" van een motoragent. De trouwe boxer Pieter van de Voorhoutse fami lie V. d. Beek heeft gis termorgen tevergeefs alarm geslagen toen brand uitbrak op de slaapkamer van zijn baas in de Frans Hal slaan. De blaffende hond, ruim veertien jaar oud en het troetelbeest van de familie, werd niet gehoord wel door mensen uit de buurt en kwam, waarschijnlijk door rookverstikking om het leven op de zol deretage van het huis waar hij een vast plekje De heer Van der Beek in de uitgebrande slaapkamer, had in de slaapkamer van het oudste kind van het gezin V. d. Beek. Dat de brand toch nog vrij snel kon worden bedwongen dankt de familie V. d. Beek aan de oplettendheid van buurman Van Eijk die brand uit een van de bovenramen zag komen en die snel de brandweer alarmeerde, die dan ook rap ter plaatse was. Daardoor kreeg het vuur niet de kans naar buiten te slaan. Desondanks werd er in het huis voor enkele tienduizen den guldens aan brand- en waterschade aangericht. Voor al de bovenverdieping moest het zwaar vergelden. De heer Van Beek, computerspecialist bij de Sikkens Lakfabrieken: „De slaapkamers lijken wel ■s. Alles is zwart. Maar dat vinden we niet het ergst. Dat onze boxer dood is, is een veel zwaardere klap voor ons. Het was een heerlijk dier. We zullen 'm missen". Op het moment dat de brand uitbrak was mevrouw V. d. Beek in de huiskamer met haar kinderen Stefan (3) en Sander (2), die zij tijdig in veiligheid kon brengen. Het is niet zeker hoe de brand is ontstaan. V. d. Beek: „Het kan kortsluiting zijn geweest maar ook sluiten we de mogelijk heid niet uit dat onze kinderen met lucifers hebben gespeeld. Misschien heeft het vuur lang liggen smeulen en is later, toen de kinderen weer beneden wa ren, verder uitgebreid. Het in het recente verleden binnen de Lissese dorpsgemeen schap veel gehoorde gerucht als zou worden overwogen om de grote Agathakerk te sluiten werd mij gisteren bevestigd door pastoor Straathof, die nu ruim twee jaar in deze parochie staat. Ik hoorde van hem dat de dreigende sluiting onder meer te maken had met de snel stijgende onderhoudskosten, die nauwe lijks meer door de parochie konden worden opgebracht Boven dien speelde ook een rol het teruglopende kerkbezoek waardoor men zich ging afvragen of het wel nut had zo'n groot gebouw te onderhouden voor steeds minder mensen. Ik hoorde van pastoor Straathof dat het kerkbestuur nu een andere weg heeft ingeslagen. Hij zei: "Men wil er alles aan doen om de kerk, die uit 1902 dateert, te behouden. Het zal een hele dobber worden maar ik denk wel dat we het redden". Dat de kerk behouden blijft is de wens van veel oudere Lisse- naren, vooral die uit het cen trum, die als het ware in de schaduw van de kerk zijn op gegroeid en voor wie de Agat hakerk niet meer uit het cen trum is weg te denken. Met die wens houdt men sterk reke ning. Pastoor Straathof: "De bewoners van de Poelpolder kan het uiteraard niet zo veel schelen of de kerk blijft staan of niet maar er is nu eenmaal een groep Lissenaren die het gebouw per sé wil behouden." De pastoor vertelde mij dat ook het gemeentebestuur al eens heeft laten doorscheme ren dat men mogelijk finan cieel bij zou willen springen als de kerk zelf het geld niet meer kan opbrengen. Tot nu toe ging dat, mede dank zij een vrijwillige jaarlijkse bij drage van de parochianen, nog maar steeds op het nippertje. 1976 wordt opnieuw een be langrijk jaar voor de Agatha kerk. Over een paar maanden namelijk zal een grondig on derzoek worden ingesteld naar de structuur van de kerkmu ren en het dak. De heer Floor, tweede penningmeester van het kerkbestuur: "We hebben er goede hoop op dat het on derzoek gunstig voor ons af loopt. Maar je weet natuurlijk nooit. Als het erg tegenvalt en er moet weer veel geld op tafel komen dan moeten we op nieuw rond de tafel gaan zit ten. Misschien komt dan wel weer aan de orde of het toch niet beter is de kerk te slui ten." De Agatha-kerk, een groot en kostbaar gebouw dat men te vergeefs getracht heeft op de monumentenlijst te krijgen (niet monumentaal genoeg) is niet het enige kerkgebouw in de Bollenstreek dat geld op slokt, er zijn meer voorbeel den. Ik vroeg pastoor Straa- Pastoor Straathof: "Het zal wel een hele dobber worden deze kerk te behouden, maar ik denk wel dat we het redden". thof of er op regionaal niveau als eens overleg is geweest over deze problematiek. "Offi cieel is dit vraagstuk nog op geen enkele agenda geplaatst maar met collega's hebben we het er natuurlijk wel eens over. We wachten nog even af". Binnenkort houden de geza menlijke Lissese kerken weer hun jaarlijkse bijdrage-collec- te. Dit keer onder het motto: Waardevast en Zeker. Pastoor Straathof: "We hopen dat onze parochianen er dit jaar reke ning mee houden dat hun (aan inflatie aangepaste) bijdrage erg hard nodig is."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5