CDA ZOETERWOUDE VERWERPT VERHOGING STRAATBELASTING „Kosten Leidse brandweer stijgen te snel" Kritiek Progressief Zoeterwoude op gemeentewerken PLEIDOOI VOOR CENTRAAL BESTUUR BIBLIOTHEKEN IN DE LEIDSE REGIO ZOETERWOUDSE VVD: LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1976 IIIHIIIIllllllllll llllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIII Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het CDA wil niet dat de straatbelasting in Zoeter- woude wordt verhoogd. Dat was een van de belangrijkste punten uit de algemene beschouwingen die door fractievoorzitter Engelkes werden gehouden bij de begrotingsbehande ling. In de ontwerp-begroting is deze (verhoogde heffing) geraamd op 207.460,- incl. de voorgestelde ver hoging van 33.460,- wat een meer opbrengst is t.o.v. 1975 van 65.000,- Het niet-verhogen van 26% en 13% naar resp. 31 en 15% betekent dat toch gerekend kan worden op een meeropbrengst van 32.000,-. Dit als gevolg van industrievestiging en op levering van woningbouwprojekten. gekomen dat hieraan het een en ander schort. De vraag of de mogelijkheid zal ontstaan de investeringen tot stand te brengen hangt vol gens Engelkes af van een drietal factoren: de ruimte op de begroting, de ruimte op de kapitaalmarkt om voor de financiering de nodige middelen aan te trekken en de techni sche capaciteit van het gemeentelijke appa raat. „Met betrekking tot dit laatste punt is in het afgelopen jaar duidelijk naar voren Hopelijk werpt de stroomlijning waaraan nu door het college veel aandacht wordt geschon ken, vruchten af". Engelkes had veel kritiek op de bewegwijzering waarin met name Rijks waterstaat erg in gebreke blijft. Er moet naar alternatieven worden gezocht als deze instan tie niet bereid is om op korte termijn hierin verbetering aan te brengen. Andermaal werd gepleit voor doortrekking van het fietspad vanuit het Westeinde in de richting Stomp- wijk. Dit temeer daar G.S. de uitbreiding van het fietspadennet propageren en met extra gelden stimuleren". De huisvesting van het onderwijs is, met de twee scholen die vorig jaar in gebruik zijn genomen, bijna ideaal. Wel behoeft de toe stand waarin het oude gedeelte van de kleu terschool Hummelhof verkeert dringend maatregelen, aldus Engelkes. TE HOOI EN TE GRAS WERKEN ONGETWIJFELD KOSTENVERHOGEND Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Naast de vele woorden van lof die de heer C. Stra- ver als fractievoorzitter van Progres sief Zoeterwoude bij de algemene be schouwingen had, ontbrak de kritiek niet. Deze betrof met name de dienst gemeentewerken. „Al te vaak worden we geconfronteerd met plotseling ge rezen plannen, die opeens kunnen worden gerealiseerd in combinatie met andere projekten; met eensklaps noodzakelijk geworden nieuwe aan schaffingen die bij een behoorlijk af- schrijvingsbeleid zeker te voorzien zouden zijn geweest. Dit te hooi en te gras werken zal ongetwijfeld kos tenverhogend werken". Straver kapittelde de gemeente ernstig over haar beleid ten aanzien van het eigen woning- bezit. Hij stelde dat de gemeente een slechte huisbaas is en haalde daarbij als voorbeeld aan de woning Watertje 34, dat maar liefst een huuropbrengst heeft van 3200 gulden per jaar hetgeen volgens hem in geen enkele verhouding staat tot het woongenot, noch met de huur van andere gemeentewoningen. Met ongeduld wordt de nota woningtoewijzing tegemoet gezien. De woningbouwvereniging moet volgens Stra ver meer betrokken worden bij het overleg dat gemeente en exploitanten voeren inzake het bouwen van w.w. woningen. P.Z. is ontsteld over de voorvallen uit het vorig jaar met betrekking tot het integratieprojekt van de Stichting Gemiva aan het Watertje. „Het vervuld ons met schaamte dat de Gemiva zich uiteindelijk maar heeft teruggetrokken omdat de medemenselijkheid en het begrip niet kon worden opgebracht om dit waardevolle initia tief te steunen". Vooral enkele V.V.D.politici kregen er van Straver van langs. „Zoeterwoude heeft wat goed te maken met het projekt in de Zwetpolder", meent hij. Motie tegen woningbouw op grote schaal in Zoeterwoude (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE - Het raadslid A. Duindam heeft gisteravond tijdens de algemene beschou wing op de gemeentebe groting 1976 een motie in gediend waarin woning bouw op grote schaal in Zoeterwoude „met de grootst mogelijke stellig heid van de hand wordt gewezen". Wanneer de motie wordt aangenomen, en daar ziet het wel naar uit, zal deze onder de aandacht wor den gebracht van Provin ciale Staten van Zuid- Holland. Zoals bekend heeft de Provinciaal Planologische Dienst onlangs een rap port uitgebracht waarin Zoeterwoude wordt aan gewezen als mogelijke bouwlokatie voor een nieuwe nederzetting van 13.000 inwoners. (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE Bij de algemene beschouwingen van gisteravond was de WD de enige fractie met twee woordvoerders. De heer Wiekmeijer toonde zich verbaasd over de hoge bijdrage aan de Leidse brandweer, die is geraamd op 70.500,—. Waar het college steeds de norm van kos tenstijging met 10% hanteert worden hier de kosten door de gemeente Lei den met 37,29% verhoogd. Hij zag deze forse stijging graag nader gemo tiveerd. Ook bij de ambulance-diensten van de Leidse GG&GD is de kostenstijging exorbitant. Van 1750,— vorig jaar naar 2.675,— in 1976, een verhoging met 52.9%. De uitvoering van de Wet Reorganisatie Bin nenlands Bestuur, welke door de WD wordt afgewezen, gaat in zijn huidige vorm anderhalf miljard gulden extra per jaar kosten. Wie gaat dat betalen en wat koopt hij ervoor?, vroeg Wiekmeijer. Reeds eerder had zijn fractie de betrokkenheid van de burger bij het gemeente bestuur bepleit door het instellen van Territo riale Commissies van Advies en Bijstand. Hier over is nu een nota samengesteld. Hopelijk komt de discussie hierover spoedig op gang. De WD-fractie deelt de teleurstelling over de trage werkwijze bij de werkgroep inzake het multi-functionele gebouw aan de Hoge Rijndijk. Mr. R. Michielsen ging nader in op de finan cieel/economische aspecten van de begroting. Evenals het CDA verwierp hij de verhoging van de straatbelasting en zag mogelijkheden het wegvallende bedrag te dekken uit de post onvoorzien welke mogelijk wel weer een injec tie krijgt van een andere meevaller. De verkap te subsidies zoals deze ook nu weer voorkomen moeten worden uitgebannen. M.i.v. het dienst jaar 1977 moet definitief met dit euvel zijn afgerekend. De nadelige exploitatieverschillen van het onderwijs worden dikwijls als „nor maal" gezien maar zijn dit geenszins. Bezorgdheid in Zoeterwoudse raad over problemen bij Midden-Rijn land ZOETERWOUDE - Ook in de raad van de gemeente Zoeterwoude (participant in „Midden-Rijnland", de Stichting voor Maatschap pelijke Dienstverlening), zijn gisteravond de proble men in deze stichting uit voerig aan de orde geweest. Bestuurslid mr. J. Duijn- stee behoorde tot de talrij ke belangstellenden op de tribune. De zorgen van de raadsleden Duindam en De Winter betroffen vooral de genen die hulp behoeven en' die van de strubbelingen de dupe dreigen te worden. Beiden zagen een bemidde lende rol weggelegd voor de wethouders maar, De Winter vreesde dat het reeds door hen ingenomen standpunt daarvoor een be lemmering zou kunnen zijn. Wethouder Maan gaf een gedegen uiteenzetting van de gang van zaken. „Ons standpunt is niet uit de lucht komen vallen". De es calatie in het gebeuren is zodanig dat een negatieve invloed op het maatschap pelijke werk moet worden gevreesd. De protesterende maatschappelijke werkers laden een grote verant- woordlijkheid op zich. Het doordrijven van bepaalde ideeën lijkt bij hen voorop te staan. Van Eerden is be paald geen organiserend functionaris. Daarvan heeft ook de inmiddels vertrok ken maatschappelijke werkster mevr. v.d. Lust- graaf getuigd. De ultimatie ve houding van de groep is slecht voor de voortzetting van het overleg. Uit deze opstelling blijkt dat zij con flictzoekend, zelfs chante rend is," zei de heer Maan. „Daartegen wens ik princi pieel stelling te nemen". Er is een niet te verklaren escalatie bij de met Van Eerden sympathiserende groep. Bij de rondvraag merkte de heer Wiekmeijer op bij herhaling met grote zorg te constateren dat de Zoeterwoudse jeugd, in de donkere ochtend op weg naar de Leidse scholen, een onverantwoordelijk wegge bruiker is met name door het veelal ontbreken van fietsverlichting met alle ge varen van dien. „Een huis vol verrassingen" Van onze correspondent Zoeterwoude Ook dit seizoen brengt de K.P.J. weer een to neelspel. Jaren achtereen vorm de dit de hoofdschotel van het avondprogramma op de Oogst- dankdag van de L.T.B. Nu deze een andere opzet heeft gekregen heeft het toneelspel moeten wij ken wat de K.P.J.-ers er niet van weerhoudt toch door te gaan. Onder regie van Jos Fia- nan uit Leiderdorp is nu de klucht „Een huis vol verrassin gen" van Johan Blaaser ingestu deerd. Het heeft al een eerste opvoering gehad voor de N.K.V.-dames in Leidschendam en a.s. vrijdag en zaterdag wordt er gespeeld in „Ons Huis". Belangrijke rollen zijn toegedacht aan Wil en Theo van Leeuwen die al de nodige erva ring op de planken hebben op gedaan maar in het stuk is ook een uitstekende Theodoor Ui- tenbosch Jr. gespeeld door de butant Martin v.d. Lubbe. Op de beide avonden bestaat nog gelegenheid een dansje tot besluit te maken. Vrijdag kan dat op muziek van het duo Dick Klaasen en zaterdag is Studio 17 aanwezig. Oprichtings vergadering CDA-War- mond Van een onzer verslaggevers Warmond Dinsdag 13 januari zal tijdens een speciale vergade ring in het „Trefpunt" de offi ciële oprichting plaatshebben van het C. D. A.-afdeling War mond., De K. V. P.-afdeling War mond en de Protestant Christe lijk Groepering Warmond kwa men al tijdens de gemeente raadsvergadering van 1974 met één lijst. Zij kregen toen 1050 van de 2187 uitgebracht stem men. Hiermee veroverde het C D A vijf zetels in de raad en werd de grootste fractie van Warmond. Het CDA acht de tijd nu rijp om te komen tot de officiële oprichting van het C D A.. Hiermee wil het Warmnond- se C D A onder meer getuigen van haar vaste wil het C D A ook landelijk gestalte te geven, onder meer resulterende in het met één lijst uitkomen van K V P, C H U en A R bij de eerstvol gende kamerverkiezingen. De oprichtingsvergadering begint om 20.00 uur. Katwijkse kruisverenigin- Afsluiting deel Lange Voort gen gefuseerd Van onze correspondent KATWIJK Sind 1 januari zijn drie kruisverenigingen in Kat wijk gefuseerd: het algemene Groene Kruis (3000 leden), het prot -chr.Oranje-Groene Kruis (3000 leden) en het R.K Wit-Gele Kruis met 600 leden. Onder de naam Interkruis gaat men het werk voortzetten. Daartoe zul len Katwijk en Valkenburg wor den opgedeeld in 9 weken en 11 zusters. Er komen 4 consultatie bureaus. De contributie be draagt-30 gulden. Als men voor het eerst lid wordt moet echter een eenmalig entreegeld worden betaald van 60 gulden. Winterexpositie Albert Vogel in Van onze correspondent Oegstgeest De raadscommis sie voor verkèer en vervoer ver- gaadert vanavond voor de eer ste keer „op proef" in het open baar. Aan de orde komt o. m. de afsluiting van een deel van de Lange Voort tussen Irislaan en Lijtweg. In verband met de afbouw van het winkelcentrum Lange Voort zijn er reeds gerui me tijd suggesties gedaan om aldaar tot een voetgangersge biedje te komen. De bouw van de uitbreiding winkelcentrum Lange Voort te Oegstgeest vor dert overigens gestadig. Als de winter zich de komende tijd zich zachtaardig blijft manifesteren dan verwacht men de passage naast het torenflat aan de Lijt weg reeds in maart april in gebruik te kunnen nemen. Het complex zal rond 18 winkeleen heden bevatten, doch gegadig den zullen méér dan een een heid kunnen huren. Concert Wassenaar Van een onzer verslaggevers Wassenaar In de openbare bibliotheek aan de Luifellaan in Wassenaar wordt zaterdag om 15.00 uur een zogenaamde win terexpositie geopend door Al- bert Vogel. In de bibliotheek zijn werken tentoongesteld van de Amsterdamse Alison Metter- nich Korthals Altes. Zij heeft een opleiding genoten aan de Rietveld-academie. Alison heeft reeds veel grafisch werk voor de Geillustreerde Pers gemaakt en heeft boeken geillustreerd van onder andere Godfried Bo- mans. Zij houdt zich ook bezig met de schilderkunst en het ma ken van wandkleden. De exposi tie duurt tot 5 februari. Wassenaar Zaterdag a. s. om half elf wordt de nieuwe gym zaal bij de Wethouder Huibregt- seschool officieel geopend. Bur gemeester K. Staab en wethou der Mr. G. C. van Dijk zullen deze plechtigheid gezamenlijk verrichten. Wassenaar De Pluimvee- en Vogelsportvereniging „Wasse naar" houdt vrijdagavond 9 ja nuari te 20.15 uur een samen komst in het Jeroenhuis, waar verslagen zullen worden uitge bracht over de onlangs gehou den jubileumtentoonstelling en waar de prijzen die op deze tentoonstelling werden toege kend zullen worden uitgereikt. Schaapherder Bill Graham (39) is gekozen tot schaapherder van het jaar in Engeland. Hij heeft slechts één arm (de ander verloor hij bij een motorongeluk) maar dat schijnt geen enkel probleem op te leveren bij het hoeden van zijn 1000 schapen. Van een onzer verslaggevers Oegstgeest Ten huize van de familie Ekker aan de Lange Voort 44 in Oegstgeest wordt aanstaande woensdag een liede- renavond gegeven. Ruud van der Meer, bariton, en Rudolf Jansen, piano, brengen liederen van onder anderen Fauré, Schu mann, Schubert en Brahms. Zij die deze liederenavond willen bezoeken worden verzocht zich telefonisch aan te melden, tel. 151474. Aanvang 20.15 uur. Nell van Kamer, dierenverzorgster in de dierentuin van Toronto (Canada) geeft Peter de fles. Peter is de eerste withandige aap die dit jaar in deze dierentuin het leven slicht zag. Een pond in gewicht en vier dagen oud weigerde zijn moeder hem te zogen, zodat hij tenminste de eerste zes maanden de fles zal krijgen. VOORSCHOTEN Er is een voorlopig structuur- rapport van de culturele raad voor Zuid-Holland verschenen, dat gaat over een re-organisatie van het openbare bibliotheekwezen in deze provincie. De heer Klaasens, voorzitter van de Voorschotense bibliotheek, lichtte dit rapport gisteravond toe in de commissievergadering voor welzijn en onder wijs. Nederland heeft, in vergelijking met andere Euro pese landen, altijd vrij weinig aandacht aan het bibliotheekwezen besteed. Deze situatie is nog meer verslechterd, omdat sinds een aantal maan den personen tot 19 jaar gratis lid kunnen worden en daardoor het ledenbestand sterk is toegenomen. In Voorschoten speelde ook de nieuwe huisvesting van de bibliotheek een rol. Zij bleek uitnodigend te werken, met als gevolg dat deze bibliotheek thans 2389 leden telt, in vergelijking met vorig jaar een toeneming van 40%. Het personeel kan dit eigenlijk niet goed opvangejn wegens een ernstig personeelsgebrek, dat tot uiting komt in een ver mindering van de service. Omdat de service- juist erg belangrijk is wil men tot een regionale samen werking komen. In Leiden zou dan een centraal bestuur moeten komen, dat de besturen van een veertigtal bibliotheken in de omgeving zou gaan behartigen. Hierdoor kunnen de stafleden zich meer gaan toeleggen op de service. Ook een goede communicatie tussen de bibliotheken zou hiervan het gevolg zijn, wat in het voordeel van de bezoe ker werkt. De realisatie van deze plannen zal voorlopig nog wel even op zich laten wachten, daar op korte termijn onderling overleg tussen de gemeenten over deze zaak niet waarschijnlijk is. Zowel de PPV als het CDA voelen niet zo veel voor deze plannen. Zij zijn van mening dat de Voorschotense bibliotheek goed functioneert. Over het verzoek van Leiden om samen tot de totstandkoming van een gemeenschappelijke rege ling met betrekking tot het beheer van de Rem- brandt-scholengemeenschap te komen zei de com missie weinig zinnigs. Leiden had hier om ge vraagd omdat 240 Voorschotense leerlingen deze school in Leiden bezoeken. Nader overleg over deze zaak zal gepleegd worden. In verband met de duur van de vergadering achtte wethouder L. L. Marselis het beter om de bespreking van het beleidsplan van Voorschoten te verschuiven naar de volgende vergadering.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4