Reconstructie Rijnsburgerweg vrijwel zeker van de baan Deze maand nieuwe gemeentesecretaris Leidse buurt- en clubhuizen kapittelen wethouder Tesselaar Margareth May mag terugkomen Cursus voor bewoners Leiden-Noord over renovatie Haarlemmerstraat-winkeliers akkoord met sierbestrating WETHOUDER WAAL WIST HET VAN TEVOREN JJUIN UüinU /iLx jAi\UAltl ItJtU LLiDblL LUUftAi\ 1 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is vrijwel zeker dat de recon structie van de Rijnsburgerweg niet doorgaat. Om aanspraak te maken op de door het rijk gereserveerde subsidie in het kader van het werkgelegenheidsprogramma (meer gulden) zal voor 1 februari van dit jaar met de werkzaamhe den moeten zijn begonnen. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat is evenwel nog steeds geen definitief plan ingediend, de fatale datum hiervoor was 1 januari. Dat er voor de gestelde termijn van 1 februari een spade in de grond gaat, lijkt hoogst twijfelachtig. Een en ander is het gevolg van een weinig eensgezinde houding van de Leidse raad. Tijdens de begin decem ber gehouden raadsvergadering over dit onderwerp werden maar liefst zeven moties en evenzoveel amen dementen op de collegetafel gedeponeerd. Voor de dienst gemeentewerken was de taak weggelegd de aangenomen moties te verwerken in het plan. Ondank baar bleek deze taak tijdens de op 11 december gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Verschillende commissieleden stelden niets van hun motie in het plan terug te kunnen vinden. Zo bleek het voetpad tussen de Marienpoel- straat en de Boerhaavelaan te zijn versmald ten behoe ve van het gemotoriseerd verkeer. In een van de moties was duidelijk gesteld dat voetpaden alleen versmald mochten worden ten behoeve van het fietsverkeer. Ook werd duidelijk dat er toch enige bomen zouden gaan sneuvelen. Dit schoot de commissie helemaal in het verkeerde keelgat. Openbaar vervoer De subsidie in het kader van de werkgelegenheidspro gramma moet Leiden aanwenden voor de bevordering van het openbaar vervoer. Dit betekent vrij baan voor de bussen op de nu al overbelaste Rijnsburgerweg. „Geen nood" meende de meerderheid van de raad. „We Wethouder Waal: al op de hoogte dat plannen vrijwel zeker niet zouden gaan toen reconstructieplannen in raad aan de orde waren. dienen gewoon een motie in waarin b en w wordt opgedragen voor 1 januari 1977 te komen met voorstel len voor afsluiting van het gedeelte Rijnsburgerweg tussen Wassenaarseweg en Warmonderweg." Wethouder Waal, in wiens portefeuille de reconstruc tieplannen zitten, stemde voor de motie van PvdA en PPR terwijl hij toen al de mening van minister W'esterterp kende. Deze had in een brief aan b. en w. laten weten dat „Bij beoordeling van het busbanen plan werd uitgegaan van de huidige verkeerssituatie op de Rijnsburgerweg". „Derhalve ga ik er bij deze toezegging vanuit dat in de verkeersfunctie van deze weg geen wijziging wordt gebracht. Indien de Rijns burgerweg in één of beide richtingen gedeeltelijk voor het autoverkeer wordt afgesloten ontstaat een zodanig gewijzigde verkeerssituatie dat het plan opnieuw zal dienen te worden beoordeeld", aldus de minister van verkeer. Al eerder had ook de landelijke werkgroep „Experimenteerproject Leidse Baan, die de minister over subsidie voor de Rijnsburgerweg moet adviseren, zich ongunstig uitgelaten over een eventuele afslui ting. Begin november wees zij het college van b en w op de nadelige gevolgen. Met name in de woonwij ken rond de Rijnsburgerweg zouden sluiproutes kun nen ontstaan. Tevens stelde zij dat de gemeente nogal inconsequent te werk ging door te spreken over afsluitmaatregelen op de Rijnsburgerweg aan de ene kant, terwijl er op het ministerie een subsidie-aan vraag voor aanleg van een brug en een weggedeelte bij molen De Valk ligt. „Deze is immers hoofdzakelijk bedoeld om het verkeer komende van de Rijnsburger weg via de Cityring om de binnenstad te Leiden", aldus de werkgroep. Afsluiting De kans is groot dat Leiden ook een deel van de zes miljoen subsidie voor het experimenteerproject open baar vervoer Leiden-Katwijk misloopt, wanneer de afsluiting wordt doorgevoerd. Drie weken geleden nog heeft minister Westerterp in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid voor de PvdA de heer Van der Doef duidelijk gesteld dat hij zijn toezegging voor subsidie onmogelijk gestand kan doen. wanneer de Rijnsburgerweg wordt afgesloten: „De busbanen moe ten er komen zonder dat de functie van de weg verandert". In de vergadering van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening zal wethouder Waal vanavond de raadsleden nader op de hoogte stellen van de stand van zaken rond de reconstructie van de Rijnsburger weg. Het is te hopen voor Leiden dat hij op zijn plannen tot afsluiting zal blijken te zijn teruggeko men. Zo niet dan zal voor de zoveelste keer een vorstelijke subsidie aan de neus van de gemeente voorbij gaan. Jan van Rhenen in „Anders op de zondagmiddag" Zondagmiddag a.s. zal in het kader van het programma „Anders op de zondagmiddag" in de „Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat de Leidse zanger Jan van Rhenen fragmenten brengen uit zijn nieu we programma „Noach's Jumbo jet". LEIDEN Zo'n dertig jaar geleden kon je de spannendste verhalen lezen in een „kwartjesboek". Dat gaat nu niet meer. Maar wel bestaat de Leidse Volksuniversiteit K&O het, te komen met een rijksdaalderconcert, dat tegen een minimale entreever goeding een opperbeste muzikale belevenis stelt. Zo kwam bij ons gisteravond tenminste het pianorecital over dat in de „kapel" van het K&O-gebouw werd gegeven door de Australische pianiste Margareth May. die voor een goed bezet auditorium een super-ro mantische belevenis uit de vleugel (goedgestemd, behalve in de Koogste lagen) haalde. Werkelijk een belevenis, want Margareth speelde super-goed en haar moeder (met paarse hoofdtooi en dito lange handschoenen) zat terzijde met de ogen gesloten insgelijks te genieten van wat haar dochter, blank en gespierd, uit de toetsen haalde. Niet iedereen zal dezelfde ontroering hebben gehad als wij, bij die Fantasie in C. gr. terts van Schumann: uiterst gevoelig pedaalgebruik (wat miss May vooral ten goede kwam in de Liszt-achtige linkerhandige toegift aan het einde) en een fijne pianistiek, die wellicht ooit geëvenaard of verbeterd werd door Clara Schumann. Roberts kunstzinnige echtgenote. Marga reth May mag ook twee avonden bij ons thuis komen met de Funerailles van Franz Liszt. In de pauze werden enkele hoofden geschud met het napraten erover piano-brille die uit de tijd is maar men kan Liszt niet aan de grofvuildienst overleveren. Na Liszt met zijn bravoure en (minder) charme klonken ettelijke preludes van een romantische Scriabin en de derde sonate van de hedendaagse, niet minder romantisch ingestelde Rus Kabalevs- ky. Margareth May viel op door muzikaliteit, een mannelijke nadrukkelijkheid en vrouwelijke ingetogenheid, óók bij de orka nen die Liszt laat losbarsten. Wat ons betreft: Margareth may come back any time. TON PIETERS LEIDEN Deze maand krijgt Leiden waar schijnlijk een nieuwe gemeentesecretaris. Voor' de opvolging van dr. J. van de Poel, die medio vorig jaar ontslag nam hebben zich drie kandida ten aangemeld. Dat zijn M. A. Logtenberg, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling en grondzaken van Leiden, mr. H. Lodder, thans gemeentesecre taris van Almelo (Overijssel) en mr. K. Kooiker, die momenteel adjunct-directeur van de afdeling personeelszaken van de gemeente Amsterdam is. Dc voordracht van het college is binnenkort te verwachten. Maandag 19 januari zou de benoe ming in de gemeenteraad aan de orde moeten komen. Over de politieke kleur van de kandida ten zal weinig gestreden kunnen worden: alle drie zijn lid van de PvdA. Lenny Kuhr uitverkocht Van een onzer verslaggevers LEIDEN De voorstelling van Lenny Kuhr zaterdagavond in het LAK-theater is uitverkocht. Lenny Kuhr treedt overigens slechts 50 minuten op. Daar kwam schouwburgdirecteur Van Dam pas onlangs achter, terwijl hij had gerekend op een avondvullend optreden. Van daar dat hij ijlings Marianne Delgorge en Wim Valenkamp heeft gecontracteerd, die nu sa men een klein liedjesprogram ma brengen. Filmlunch WKL Leiden Maandag 12 januari 's middags om 12.30 wordt in het WKL gebouw (Hooglandse- kerkgracht 4, ingang Koppen- hinksteeg) vertoond de film „Een manier van opvoeden" van Juri Voogd. „Het is een registratie van een zéér alternatieve kinderbewaar plaats in Nijmegen, waar een team van aandachtige camera mensen enkele kinderen op ver- rukkelije wijze heeft weten vast leggen, in spel en agressie, in verlegenheid en durf", schrééf B. J. Bertina in de Volkskrant. De werkgemeenschap Kinder centra Leiden geeft voor Leiden en omstreken de première van deze boeiende film over anti-au toritaire opvoeding. Burgerlijke stand Drenth en M. Versteeg, Marcel Cornells Wilhelmus zn. v. D. van der Vijuer en W. Middelkoop Overleden; L. B. Knufman geb.: 31 mrt. 1880 vrouw, W C van Evert geb.. 30 mrt 1908 man, J. M. P. van Bruggen geb. 3 december 1894, echtgenote van G. P. Ber- gers, F. T Leicher geb.: 29 jul. 1889 man, D. Buis geb.: 26 dec 1899 man, T Gerrit sen geb: 10 dec. 1903 echtgenote van: N P. Dool, J. C. de Heer geb26 mei 1902 gehuwd geweest met: A. C. Schook, M. A. Schouten geb.. 11 nov. 1897 vrouw Gehuwd: G van Vliet en A. van Winkel. Leiden Het gemeentelijk schoolgebouw aan de Vrouwen kerkhof 1 zal onmiddellijk wor den gesloopt, nadat het is verla ten door de prot. christ. school voor slechthorende kinderen, omstreeks het voorjaar van 1977. Hiertoe heeft het college van b. en w. besloten. Leiden De Leidse club- en buurthuizen zijn boos. Hun aktivi- teiten werden al enigszins beknot door bezuinigingen van het minis terie van C.R.M. (Cultuur Recrea tie Maatschappelijk werk). Nu dreigt deze verder aangetast te worden door maatregelen van de plaatselijke overheid. De leidse wethouder van OSSR (onderwijs, sociale zaken, sociaal cultureel werk en recreatie), de heer Tesselaar, heeft namelijk plannen onl twee nieuwe welzijn- sprojekten (in Westerkwartier en Slaaghwijk) te bekostigen uit het bedrag, dat aan alle club- en buurt huizen beschikbaar is gesteld door c.r.m. als tegemoetkoming in de kostenstijgingen. Bovendien wil de wethouder beide projekten beman nen door personeel te onttrekken aan twee bestaande clubhuizen (Vijfhovenhuis en Leids Volkshuis). Hierdoor komt de verantwoorde lijkheid voor het van start gaan van deze nieuwe voorzieningen he lemaal te liggen bij de Leidse club- en buurthuizen. Uit een brief van het ministerie blijkt echter dat de beschikbaar gestelde gel den niet besteed mogen worden aan nieuw werk. Bovendien heeft de ge meente geen toestemming om met man krachten te gaan schuiven van bestaand naar nieuw werk. Wel is het zo dat de club- en buurthuizen in onderling over leg moeten bekijken hoe de tegemoetko ming in de kostenstijging het beste ver deeld kan worden. Voor dat overleg en voor het uitbrengen van een advies over deze zaak krijgt men de tijd tot midden maart. Als er bovendien nog sprake is van verdergaande verdeling tot midden april. Een heel wat ruimere termijn dan die door de Leidse wethouder was vastge steld: voor 10 januari moest de zaak rond zijn. Op 11 december jl. werden de belanghebbenden echter pas in de hele zaak betrokken. Door gezamenlijk optreden wisten de Leidse buurt- en clubhuizen in eerste instantie de termijn tot 19 januari te verlengen. „Nog steeds een erg krappe tijd om over zo'n be langrijke en ingewikkelde zaak een wel overwogen en aanvaardbaar advies op te stellen", aldus de welzijnswerkers. Alle club- en buurthuizen hebben fel protest aangetekend tegen de hele gang van zaken in een uitgebreide brief aan het gemeentebestuur en de raad van Leiden. Al eerder hadden zij de raad gewezen op de vreemde procedure die door wethouder Tesselaar was gevolgd. In de tweede brief wijzen de club- en buurthuizen op de verantwoordelijk heid die stads- en landsbestuur hebben om de welzijnsinstellingen hun werk te laten doen. Daarvoor zijn ondermeer goede huis vesting en voldoende personeel noodza kelijk. Zij maken de raad en het college van b en w er op attent dat de voorge stelde plannen van de wethouder niet stroken met de aanwijzingen van het ministerie. Verder wijzen zij het hele door de heer Tesselaar gevoerde bezui nigingsbeleid principieel af.: „Indien blijkt dat er instellingen zijn die nog niet toe zijn aan een volledig reali seren van hun beleid dan mag dat niet gebruikt worden als argument om op deze instellingen te bezuinigen. In dit geval zal door middel van overleg en stedelijke samenwerking aan de ver betering hiervan gesleuteld moeten wor den". zo vinden de schrijvers. De ondertekenaars (werkers en bestuur ders) wijzen erop dat er in Leiden heel wat situaties zijn waar de achterstand al jarenlang geldt, zoals in Leiden- Noord, de Kooi en het Haagwegkwar- tier. Daar is nu de Merenwijk bijgeko men. waar voor 10.000 bewoners nog geen enkele welzijnsvoorziening is. „Dat daaraan wat moet gebeuren is duide lijk, niet in de laatste plaats voor de collega-instellingen, maar niet door middel van afbraak van diezelfde colle ga-instellingen", aldus de brief. Tenslotte doen de clubhuizen een drin gend beroep op het college en de raad om de wethouder op te dragen midde len te zoeken voor de verwezenlijking van nieuwe projekten en verbetering van bestaande. Deze middelen moeten ofwel van de landelijke overheid komen door middel van hernieuwd overleg met het ministerie, ofwel uit de plaatselijke begroting. De schrijvers wijzen erop dat er nog steeds subsidiegelden over zijn t.b.v. het jeugd- en jongerenwerk uit voorgaande jaren. Behalve door deze brief hebben de instellingen hun onvrede laten blijken in een petitie die door alle werkers, bestuurders en veel bezoekers onderte kend is. Deze zal worden aangeboden aan de wethouder voor de gemeente raadsvergadering van 19 januari a.s. LEIDEN „Ouders op Herhaling" heeft een nieuwe cursus op gezet, die uitsluitend gericht is op de bewoners van een aantal straten tussen Sophiastraat en Bernardkade. Binnen afzienbare tijd zal dit woongebied van 194 woningen ingrijpend veranderen. Er be staan nl. plannen de huizen in dit „platte-daken-gebied" te slo pen en er circa 125 nieuwe wo ningen voor in de plaats te zet ten. Om de bewoners vroeftijdig in tensief bij voorbereiding en uit voering van de plannen te be trekken hebben de Leidse Wo ningstichting, Gemeente, Wel- zijnsraad en wijkgroepen, die zich alleen met de diverse ac- pecten van renovatie en rehabi litatie bezig houden, een cursus samen gesteld om: de bewoners inzicht te geven in het ontstaan van nieuwbouw- plannen en in de diverse zaken, die daarbij een belangrijke rol spelen; met de bewoners enkele schets-voorbeelden door te ne men van een mogelijke inrich ting van hun eigen buurt; de bewoners concrete voor beelden te laten zien van zowel de stedebouwkundige opzet, als van de diverse typen woningen; de bewoners inzicht te geven in de gevolgen, die dit project voor henzelf heeft. De cursus wordt de komende donderdagavonden in de Heilig Hartschool gehouden. (Lustho flaan 2, tel. 124835). Morgenavond worden: 4 voorbeelden getoond hoe de nieuwe wijk eruit zou kunnen zien; deze voorbeelden uitgebreid toegelicht; bekeken wat de voor- en na delen zijn van de verschillende voorbeelden. Er zijn plattegronden en ma quettes aanwezig. Grof vuil orgen n Leident Lam- menschansweg (beide zijden van Zoeter- woudsesingel tot Station), Kamerlingh On- nesplein, de Sitterlaan, v.d. Waalsstraat, Buys Ballotstraat, Hugo de Vriesstraat, Kapteynstraat, v.d. Waalsplei M. Treublaan, Stieltjesstraat, Franchi- montlaan, v.d. Hoevenstraat, KanaaJweg (van v. Vollenhovenplein tot spoorlijn v.d. Sande Bakhuyzenlaan Beyenncklaan, Temmincklaan, Suringarstraat, Burggra- venlaan, Asserstraat, Scholtenstraat, Moddmanstraat, Oppenheimstraat Van een onzer verslaggevers LEIDEN De winkeliers van de Haar lemmerstraat krijgen dit jaar nog een kleurig tapijt van asfalt voor hun deur. Tijdens de gisteren gehouden vergadering van de commissie „sierbestrating Haaar- lemmerstraat" van het Leids City Cen trum spreken de neringdoenden van Lei- dens grootste winkelstraat zich uit voor een sierbestrating van bituum. Dit is een hard soort asfalt. Het ligt in de bedoeling half februari met de bestratingswerkzaamheden te beginnen. Aanvankelijk was er bij de winkeliers weinig animo medewerking te verlenen aan de totstandkoming van sierbestrating in de Haarlemmerstraat. In een anoniem briefje werd hen verzocht een bepaald bedrag te storten, zonder dat zij ook maar iets wisten over hoe hun straat eruit zou komen te zien. Tijdens de vergadering legde het commissielid Van Galen dit na der uit: „We hadden weinig tijd. Van de ene dag op de andere kregen we te horen dat we subsidie konden krijgen, wanneer de winkeliers ongeveer twee ton zouden bijdragen. We hebben iedereen toen aange- slagn naar zijn geschatte winkelvloerop pervlakte". Van de honderd tachtig winkeliers heeft thans ongeveer een kwart het gevraagde bedrag betaald. De commissie denkt de sierbestrating te kunnen verwezenlijken wanneer ongeveer tachtig procent van de winkeliers zijn bijdrage stort. „Halen we het niet, dan wordt het geld teruggestort", zo verzekerde de heer Van Galen zijn collega's. „Maar", was zijn stok achter de deur, „als het niet lukt, dan ben ik er van overtuigd dat er nooit meer iets mogelijk is in de Haarlemmerstraat". Ruim 35.000 gulden is uitgetrokken voor een verfraaiing van de winkelstraat. Er zullen bankjes, bloembakken en waterpar tijen worden geplaatst. Om van de Haarlemmerstraat een echte wandelpromenade te maken is het tevens noodzakelijk de over de straat crossende fietsers en bromfietsers aan te pakken. De heer Van Egmond, voorzitter van het Leids-City Centrum: „De politie heeft ons nadrukkelijk beloofd de zaak in de toe komst beter in de gaten te houden". Het bedienend verkeer zal, wanneer de sierbe strating er ligt, alleen nog maar tot tien of elf uur 's morgens in de Haarlemmer straat worden toegelaten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3