Planbureau verwacht keerpunt in economie alstublieft, Taxichauffeurs eisen mobilofoon: centrale bezet Motie van wantrouwen tegen Leids college dreigt Beperking van lonen ook voor betaald voetbal Invalide brein achter ontvoering van Hazan Autogordels voor de sier? PSP WIL BREKEN MET PvdA Henny Boes Modale werknemer? ken ik niet. 17 januari gesprek tussen regering en Zuidmolukkers £c£dóe@oma/nt Donderdag 8 januari 1976, 66e jaargang no. 20318 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden postbus 11 tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur. J. J Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen, kwartaal 38,27; jaar 149,15: losse nummers: 50 cent Z'fl deel Deel 1 van de Comedy-serie „Ie der z'n deel" op Ned. II om 22.00 uur. De Pallisers (13) om 20.40 uur en om 22.30 uur Achter het nieuws met prijzen van reizen. Ned. I om 19.55 uur „Droom land" met gefabriceerd geluk. Aanhoudend zacht Vrij veel bewolking en overwe gend droog. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidweste lijke wind. Maximum tempera turen circa 8 graden. Morgen: Zon: 8.46-16.48. Maan: 11.40- 00.48. Schev. hoogw.: 7.50-20.14 laagw. 3.27-15.49. Bedrijfsleven twijfelt eraan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Centraal Plan Bureau ziet duidelijk enige tekenen van een economisch herstel. Het bureau leidt dit af uit enkele verschijnse len in de tweede helft van vorig jaar. Drie maanden lang bleef toen namelijk de industriële produktie ongeveer stabiel. Maar in november is zij sterk gestegen. Het C.B.S. ziet dit als een mogelijke voorbode van het aangekondigd herstel. Men blijft echter voorzichtig, omdat men nog niet weet, of dit herstel zich zal doorzetten. Voor het Planbureau is het produktiecijfer van één maand voldoende, om zich aan concrete voorspellingen te wagen. De Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland schetst echter in een vandaag verschenen rapport de situatie voor het Nederlands' bedrijfsleven ook voor dit jaar als zeer somber. Een groot aantal bedrijven kan in de komende maanden niet investeren en zij verwachten ook, dat de netto-bedrijfsresultaten weinig rooskleurig zullen zijn, aldus het rapport. (Zie hiervoor ook de financiële pagina.) HetPlanbureau wijst er op, dat volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de industriële produktie in november vorig jaar met maar liefst een kleine zes procent gestegen is ten opzichte van oktober. Het ministerie van Economische Zaken deelt de voorzichtig-optimistische mening van het Planbureau. Volgens dit ministerie is het produktievolume van de Neder landse nijverheid de laatste maanden aanmerkelijk gestegen. DEN HAAG Uit protest tegen het uitblij ven van een mobilofoonnet hebben Haagse taxichauffeurs van gisteravond twaalf urn- tot vanmorgen zes uur hun telefooncentrale aan de Rijswijkseweg in Den Haag bezet gehouden. De chauffeurs willen dat op kos ten van de gemeente in iedere taxi een mobilofoon komt, om, aldus een woordvoer der van de bezetters, rendabel te kunnen rijden. Tijdens de bezetting was het voor Hagenaars vrijwel onmogelijk een taxi te bestellen. Alleen zieken zijn door de centra le geholpen. Een mobilofoon is voor iedere taxichauffeur noodzakelijk om niet steeds heen en weer door de stad te hoeven rijden. Met een mobilofoon kan de taxi door de centrale naar de dichtst bijzonde volgende klant gestuurd worden. „Het taxibedrijf is al noodlijdend genoeg. Wij willen dat de gemeente daar iets aan doet en ons niet steeds met een kluitje in het riet stuurt". Volgens de woordvoerder zou de gemeente toegezegd hebben mobilo foons te verschaffen, maar deze belofte niet nagekomen zijn. Met de bezetting hebben de chauffeurs van voornamelijk kleine taxi-bedrijfjes ook aan dacht willen vragen voor het probleem van de zogeheten „snorders", taxichauffeurs die hun vrachtje zonder tussenkomst van de centrale van de straat oppikken. „Deze chauffeurs betalen niet, zoals wij, een bij drage aan de telefooncentrale, maar halen wel het brood onder onze neus vandaan. Ook hier zal de gemeente iets aan moeten doen, anders zullen wij het niet bij deze actie laten", aldus de woordvoerder. De Haagse wethouder, die verantwoordelijk is voor bhet taxiwezen, G. Waalis de Vries, is verbaasd over de actie van de chauffeórs. Hij wijst erop dat al een jaar geleden met de taxiwereld is afgesproken dat 1977 het streefjaar is om in alle taxi's een mobilofoon re hebben. Hoe de financiering daarvoor geregeld zal worden staat nog niet vast maar duidelijk is dat de gemeente daaraan ook een aandeel zal leveren. De heer Wallis de Vries vindt de actie „niet zo leuk, omdat we- een jaar geleden nog met ruim een ton ingesprongen zijn in de tekorten van de HTT". De actie heeft in Den Haag temeer bevreemding gewekt omdat veel taxi-chauf feurs in het verleden juist géén mobilofoon wilden, in tegenstelling tot de gemeente. Aanstaande maandag vindt overleg plaats tussen gemeente, chauffeurs en HTT. De 34-jarige auto bestuurder A. J. D. uit Hillegom is gis termiddag met zeer ernstig inwendig letsel en brandwon den naar het zie kenhuis Leyenburg gebracht, nadat hij óp de Bezuiden- houtseweg, ter hoogte van het pa leis Huis ten Bosch met hoge snelheid tegen een daar ge parkeerd staande vrachtwagen was gereden. De auto kwam muurvast on der de vrachtwagen te zitten, en vloog in brand. Drie pas serende automobi listen, hebben het vuur bestreden met. brandblusapparaten uit hun auto's. Toe valligerwijs reed te vens een hijskraan wagen langs, die de vrachtwagen kon optillen, zodat de klemgeraakte auto onder de vrachtwa gen vandaan kon worden geschoven. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De beschikking van de minister van Sociale Zaken, waarbij alle lonen gedurende een half jaar worden be vroren op het niveau van november 1975 (met uitzondering eventueel van een prijs compensatie per eind van 1975 als dat in contracten is overeengekomen) roept de vraag op of beroepsvoetballers thans wèl een hoger salaris mogen bedingen. Het ant woord kan zonder meer ontkennend zijn als het gaat om een salarisverhoging tijdens de loop van een contract met een vereniging. Ook de salarissen van voetballers zijn be vroren. Anders ligt het evenwel in de geval len, waarbij een contract afloopt en een nieuwe overeenkomst moet worden afgeslo ten, hetzij met dezelfde club, hetzij met een andere vereniging. Hoewel ook dan de sala rissen onder de bevriezing vallen, zijn wat meer nuances mogelijk. Uitgangspunt, op grond van de ministeriële beschikking, is wel dat het salaris volgens het nieuwe contract hetzelfde dient te zijn als het honorarium volgens de beëindigde overeenkomst Het is echter denkbaar, dat de kwaliteit van de speler-werknemer gedu rende de loop van het oude contract duide lijk is gestegen en in dat geval kan het salaris in het nieuwe contract wel worden verhoogd. Het is voor de loontechnische dienst uite raard zeer moeilijk te controleren in welke mate sprake is van niveauverbetering. Bij deze dienst hanteert men dan ook het begrip „duidelijke factoren, die de situatie doen veranderen" en men zal er vooral op letten, dat er geen onredelijk grote verschillen ont staan tussen de salarissen in het oude en in het nieuwe contract Dit betekent dus ook, dat salarissen van voetballers niet kunnen worden verhoogd op grond van het argument dat de speler van een andere vereniging een hogere aanbie ding heeft gekregen. Die andere club mag zo'n aanbieding eigenlijk niet eens doen en zal haar in elk geval niet of moeilijk kunnen realiseren. Als zij een nieuwe speler aan trekt, moet zij immers een salaris toekennen dat globaal op hetzelfde peil ligt van het salaris van de speler, die is vertrokken en vervangen moet worden. Men kan zich zelfs afvragen of een club, die een speler van een andere vereniging een zeer hoge aanbieding doet, geen onrechtmatige daad pleegt. EINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse au tomobilist lapt het dragen van de autogor del waarschijnlijk aan zijn laars. Dit zegt een woordvoerder van de Eindhovense poli tie na een gerichte controle van een uur. Tijdens die controle werden er twintig pro ces-verbaal uitgeschreven voor het niet dra gen van autogordels. De controle werd uit gevoerd op de grote uitvalsweg naar Nijme gen. Volgens de woordvoerder van de Eind hovense politie is het opmerkelijk dat in zo'n korte tijd zoveel overtredingen werden geconstateerd. Of deze controle een door snee geeft kan echter pas na meerdere controles blijken, aldus de politiewoord voerder. Met de geboeide handen voor het gezicht wordt Hugo Brunini na zijn arrestatie door de politie weggevoerd. (Van onze correspondent) PARIJS De leider van de bende, die de inmiddels teruggevonden Parijse Phono- gram-directeur Louis Hazan ontvoerd heeft, is gearresteerd. Het is de invalide, 35-jarige directeur van een schoonmaakbedrijf, dat ook Phonogram onder zijn klanten telde, Hugo Brunini. Er zijn thans vier bendeleden gearresteerd; drie zijn er nog voortvluchtig. Ook de broer van Brunini is aangehouden. Hij heeft verklaard dat hij van de ontvoering afwist, maar niet heeft meegedaan. De politie heeft Hazan teruggevonden in een huis in Tremblay-le-Vicomte, een dorp tussen Dreux en Chartres. Hazan was in een kast, geboeid en met een prop in de mond, opgeslo ten. Hij verklaarde goed te zijn behandeld. Hij kreeg geregeld eten en medicijnen voor zijn maagkwaal. De politie had de verblijf plaats van Hazan achterhaald aan de hand van een telefoonnummer, dat een van de twee gearresteerden, die bij het innen van het losgeld gepakt waren, bij zich had. Brunini had voor de ontvoering negen man nen gehuurd, die hij ieder een half miljoen franc 300.000) beloofd had. De groep, die Hazan ontvoerd heeft, bestond uit zes man. Een andere groep, van drie man had tot taak Hazan te bewaken. Deze groep is nog voortvluchtig. Geen hulp voor Leidse rechtswinkel Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het provinciaal be- stuur van Zuid-Holland is niet j van plan te voldoen aan het verzoek van de stichting juri- disch adviesbureau „De Leidse i Rechtswinkel" haar een garan- j tie subsidie van bijna zesdui- I zend gulden te verlenen over I 1975, het bedrag dat de stich ting voor dit jaar op haar be- i groting tekort komt. In zijn advies aan Provinciale Staten stelt het provinciaal be stuur dat de Leidse Rechtswin kel, die zich ten doel stelt juridi sche dienstverlening door stu denten aan bewoners van de regio Leiden, een uitgesproken plaatselijk karakter draagt en dat zij in eerste instantie maar aan moet kloppen bij randge meenten voor een bijdrage. (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Als vrijdagavond de PSP-ledenvergadering het voorstel van twee bestuursle den en het gemeenteraadslid Anne van de Zande om de sa- een goed Jj| begin is.... vl'limk een jaar met y plezier. Doe mee!!! De nieuwe danslessen beginnen 13 JANUARI A.S. LAATSTE INSCHRIJVING: donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond van 19 tot 21 uur aan de zaal. Zondagmiddag van 15—19 uur. DANSONTMOETINGSCENTRUM menwerking met de PvdA in het Leids gemeentebestuur op te zeggen aanneemt dan bestaat de kans dat zeer binnenkort een motie van wantrouwen tegen een of meer Leidse wethouders zal worden aangenomen. Daar mee zal na Amsterdam het tweede links programcollege in korte tijd sneuvelen. Aan de hand van een vernieti gend rapport over 15 maanden samenwerking met de PvdA moet de Leidse PSP morgen avond een besluit nemen. Het staat vrijwel vast dat „breken" zal zijn. Daarmee raakt het pro gramcollege van Leiden, dat sinds september 1974 aan de macht is zijn ene stem meerder heid in de raad kwijt. Wanneer de PSP consequent is zal ze een motie van wantrouwen tegen enkele wethouders of het hele college moeten steunen. Een dergelijke motie is binnen kort te verwachten. CDA-frac- tieleider Driessen, die wij van morgen om commentaar vroe gen, zei te overwegen bij de behandeling van de zaak Ende geest (19 januari) zo'n motie in te dienen. „Niet zo zeer vanwege het feit, dat aan aan dit college de meerderheid ist ontvallen, maar om uiting te geven aan de afkeuring van het collegebeleid in deze kwestie. Fractieleider Elzenga (WD) zei ons vanmor gen een dergelijke motie te zul len steunen. Ook als deze motie uitblijft staat het stadsbestuur een moei lijke tijd te wachten. CDA en WD zullen dan zeker bij de begrotingsbehandeling, later dit jaar, een wantrouwensmotie in dienen. Volgens Driessen zal de ze dan ook wethouder Tesselaar moeten betreffen, die „probeert kandidaten voor de vacature di recteur gemeentelijke sociale' dienst weg te werken". CDA en WD zullen geen mede werking verlenen aan het kiezen van een nieuwe linkse wethou der in de plaats van wethouder Oosterman (die na de breuk van de PSP wellicht zal aftreden). Ook zullen zij geen genoegen nemen met één wethouder van CDA of WD in het college. In die situatie moet als in Amster dam de grondslag van het colle ge opnieuw ter discussie worden gesteld", zo menen zij. Zie verder pagina 5. een New Yorks mo del, bekijkt de we reld Vanachter een stel maskers die in Amerika ontworpen zijn voor skiërs. Maar, zo zeggen de ontwerpers, er is geen enkele reden om die knus-warme hoofddeksels ook niet gewoon bij koud weer op straat te dragen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nauwelijks enige Nederlander weet precies wat een „modale werknemer" is, of wat zo'n man verdient. Uit een Nipo-onderzoek blijkt namelijk, dat maar vier procent van de ondervraagden zegt „precies te weten", wat zo'n modale werkne mer is. Zeker 86 procent heeft er „geen idee" van. Ook niet wat hij verdient De een zegt zo'n 15.000 gulden, de ander misschien 18.000 gulden en een derde (die zegt te weten wat de „modale" man is) meent 31.200 gulden. Laat Den Uyl dat laatste niet horen, want zo'n man behoort immers tot de hoge inkomensgroep. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll DEN HAAG (ANP) - Het gesprek tus sen de regering en een afvaardiging van de Zuidmoluk- se gemeenschap in Nederland, zal op zaterdag 17 januari plaatsvinden. Dit deelde de Rijks voorlichtingsdienst gisteravond mee. Van Nederlandse zijde zullen aanwezig zijn: premier Den Uyl, de ministers Van Agt (Justitie), Van Doorn (CRM) en Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). Wie er van Zuidmolukse zijde aan het gesprek zullen deelnemen staat nog niet vast Wel staat vast dat ir. Manusama meedoet. Aan hem wordt overgelaten wie verder nog de Zuidmolukkers zullen vertegenwoordigen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de i Leidse Courant: STUUR als dank voor de moeite een herenparapluie naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1