Raad voor Betaald Voetbal ziet geen oplossing voor miljoenentekort Sijtje van der Lende had geen dure reizen nodig Kees Verkerk en Townsman paarden van het jaar WBC DRINGT AAN OP SCHORSING „Geen stadion geen ijsmaar wel vertrouwen" Sportwereld Michel Lutz verongelukt Wery blijft volharden WCT opnieuw van start DONDERDAG 8 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT/ (Van onze sportredactie) DEN HAAG Er kan moeilijk worden gesproken van een opwekkend beeld dat is geschetst door de Raad voor Betaald Voetbal in de nota die afgelopen dinsdag aan de minister van CRM is overhandigd. Indien wordt gerealiseerd wat de Raad voorstaat - behoorlijk laten functioneren van het betaald voetbal door o.m. verbetering accom modaties, grotere sociale zekerheid spelers en alge mene toepassing van de wet op het minimumloon - moet rekening worden gehouden, bij het huidige recettepeil, met een jaarlijks tekort van vijfen twintig miljoen gulden, waarvan de helft gedekt kan worden door bijdragen van derden (bedrijfsle ven, toto/lotto, subsidie) zodat nog altijd een te kort resteert van twaalf miljoen. En ook de Raad voor Betaald Voetbal ziet in de nota geen of nauwelijks mogelijkheden dit weg te werken. Zoals het er thans voorstaat, kost elke toeschouwer bij het betaald voetbal 3,25. Indien de bijdragen van derden - waarvan men evenwel niet steeds zeker kan zijn - niet daarin worden verdisconteerd, kost elke toeschouwer zelfs 6,50. Geen exorbitant bedrag in vergelijking met de tekorten per toe schouwer bij toneel, muziek, opera of ballet maar toch een situatie die weinig aantrekkelijk is. De Raad, samengesteld uit vertegenwoordigers van rijk, gemeenten, KNVB, WCS (spelers), BSBV (scheidsrechters), FBO (clubs) en WON (oefen- meesters), die eind 1974 werd ingesteld met de opdracht een bijdrage te leveren aan het gezond maken van het betaald voetbal, wijst er weliswaar op dat het tekort van vijfentwintig miljoen gehal veerd wordt en momenteel zelfs lager ligt dan de helft ervan, maar de uitgaven zijn dan ook belang rijk lager dan voor de (nabije) toekomst wordt verwacht. De Raad moet concluderen dat geen concrete oplos singen kunnen worden gegeven in het drieëntwintig pagina's tellende rapport doch slechts een analyse van de „waarlijk niet geringe" problemen. Ingewik kelde berekeningen leiden ertoe dat een bepaald recette peil kan worden bereikt, waarvoor dan wel betere kwaliteit van het voetbal, betere doorstro ming met het amateurvoetbal en betere accommo daties noodzakelijk zijn. Maar de Raad stelt ook onmiddellijk vast dat realisering van het hogere recettepeil niet al te hoog moet worden aangesla gen, zodat het tekort vóór bijdragen van derden om de vijfentwintig miljoen jaarlijks blijft, terugge bracht tot de helft indien de twee miljoen uit het bedrijfsleven, de 5,5 miljoen uit subsidies en de 5,1 miljoen van lotto/toto in mindering worden ge bracht. De Raad heeft dan wel geen pasklare oplossing kunnen vinden maar heeft zich wel verdiept in mogelijkheden om het betaald voetbal uit de impas se te halen. Daartoe werden verschillende varianten op het huidige competitiebestel bekeken. De situatie is thans dat Nederland vier topclubs telt, wat twaalf topwedstrijden in de competitie betekent. De Raad zou het toejuichen indien er zes toppers in de eredivisie zouden zijn, waardoor het aantal top- duels dertig zou zijn. Een belangrijke verbetering maar een vrij nutteloze opmerking want er zijn nu eenmaal geen zes topclubs. VOORZICHTIG De Raad heeft zich wel uitgesproken over uitgaven en inkom sten. De gemiddelde eredivisieclub - in de nota nader aange duid met middenmoter - zou geen hoger uitgavenpeil mogen hebben dan 1.350.000,- per jaar, exclusief huisvestingskosten en vergoedingen bij overgang van spelers. Voor de gemiddelde eerste divisieclub zou dat bedrag 750.000,— moeten zijn. Bij goed beheer en regelmatige investeringen in de accommodatie acht de Raad het bij een dergelijk uitgavenpeil mogelijk dat wellicht na verloop van tijd - een zin waaruit de grootste voorzichtigheid spreekt - een jaarlijkse brutorecette wordt bereikt van een miljoen voor de eredivisie-middenmoter en vier ton voor de idem in de eerste divisie. Simpeler kunnen de te verwachten tekorten niet worden aangeduid. De Raad heeft ook gespeeld met de gedachte - en deze eveneens op papier gesteld - van een gewijzigde competitieopzet en/of een idealer krachtenverdeling. De meeste varianten heeft de Raad zelf als „niet haalbaar" afgeschreven, o.m. totaal aantal clubs ere- en eerste divisie 36, en 40. Het kleinste tekort zou ontstaan indien het totaal op 32 zou worden gesteld, iedere divisie zestien clubs. Onmiddellijk is echter ondertekend dat door de daling van het aantal thuiswedstrijden de recette vijf procent minder zou zijn. Bij de opzet van veertig clubs doemt de niet op te lossen moeilijkheid op om drie nieuwe clubs te creëren. Bij de opzet van 32 clubs eenzelfde moeilijkheid maar dan om vijf clubs te laten afvloeien. RECETTEDELING Algemene conclusie: er zal altijd een tekort zijn van vele miljoenen. En, zo stelt de Raad, als er mogelijkheden gevonden zouden worden om het totale tekort op te heffen, blijft nog het probleem de middelen zodanig over de clubs te verdelen dat elke club voldoende geld heeft om de uitgaven te bekosti gen die overeenkomen met het niveau waarop hij verkeert. Alleen de toto-lotouitkering kan gedifferentieerd worden toege past. En de Raad zal zelf ook wel weten, hoewel ze er toch weer mee te voorschijn komt, dat recettedeling al eerder door de meer gesitueerde clubs radicaal is afgewezen. Niettemin meldt de nota: gezien de grote onderlinge afhankelijkheid van alle clubs acht de Raad het verantwoorde methode. Bij het tot stand komen van de nota werd rekening gehouden met een forse lijst verlangens van de diverse belangenorganisa ties. Zo werd verdisconteerd wat de WCS verlangde (kwart miljoen om o.m. goed te kunnen functioneren, voorbereiden van CAO betaald voetbal, algemene toepassing wet op ninimumloon, collectieve ongevallen verzekering), wat de WON wenste (twee trainers per club, opleiding trainers en managers, bijdrage van halve ton De scheidrechters wensten o.m. aanpassings vergoe dingen arbitrage, uitbreiding medische begeleiding grensrech ters. Tal van verlangens werden evenwel niet gehonoreed. Het tekort is dan ook groot genoeg, al zijn velen van de niet gehonoreerde wensen ook zeer rëeel. LAUSANNE De eerste otliciële erkenning van de autoriteiten van Montreal, dat de Olympische Zomerspelen van 1976 misschien niet op het geplande tijdstip van start hunnen gaan, heeft tot weinig reacties geleid van de zijde van bet I.O.C. bestuur. Monique Berlioux, de directrice van het Internationaal Olympisch Comité heeft gezegd dat het I.O.C. op dit moment weinig meer kan doen dan afwachten. „Deze verklaring komt voor ons niet als een verrassing", aldus mevr. Berlioux. „De kansen zijn altijd fifty-fifty geweest". We zullen vertrouwen moeten hebben en de verantwoordelijkheid bij de organisatoren laten en die niet op de schouders van anderen leggen. De organisatoren zijn in moeilijkheden gekomen zij moeten er weer uit zien te komen. Per slot van rekening hebben zij er veel geld in geïnvesteerd en ze willen daar zeker iets voor terug hebben „Het is grappig", aldus mevr. Berlioux", We hebben geen stadion in Montreal en geen sneeuw in Innsbruck. Toch zijn we vol vertrouwen". Een klein foutje van de bouwers van het Olympisch Stadion in Montreal. Bij plaatsing van de segmenten ontdekte men een hoogteverschil van vijftien centimeter. DUSSELDORF Ijshockeyer Dick Decloe (Krefeld) is voor de rest van het ijshockeyseizoen door de Westduitse bond ge schorst wegens een vechtpartij op 28 december. ROTTERDAM Transol RZ heeft met 99-86 verloren van UBSC Cefra (Oos) in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van de kwartfinalepoule van het toernooi om de Europese bas ketbalbeker voor landskampioe- AMSTERDAM - AHC'31 heeft met 31-27 verloren van Grano- lers (Spa) in de kwartfinales van het toernooi om de Europese zaalhandbalbeker voor beker winnaars. DEN HAAG - De voetbalwedstrijd FC Twente- Ajax zal gespeeld worden op woensdag 28 februari. Go Ahead Eagles-Roda JC en FC Utrecht-AZ'67 zijn voor 4 fe bruari vastgesteld. DEN HAAG De nationale winter kampioenschappen zwemmen zulleh op 5, 6 en 7 maart in Utrecht worden gehou den. LONDEN In de derde ronde van het toernooi om de F.A. Cup heeft Southampton met 2-1 gewonnen van Aston Villa. De beslissing viel in de verlenging. Aan het eind van de normale speeltijd was de stand 1-1. MADRAS Bij het acht lan- denhockeytoernooi in Madras hebben gisteren Spanje en West Duitsland tegen elkaar gespeeld voor de derde plaats. Spanje zegevierde met 2-1. GRONINGEN Nog nooit wist Sijtje van der Lende een nationale titel te behalen. Aan de B-titel die ze enige weken terug in Alkmaar be haalde hecht de 25-jarige ana liste uit Sonnega maar heel weinig waarde. „Dat rijden op het b-kampioenschap zat in mijn opbouw en was zuiver een selectiewedstrijd. Dat ik er kampioene werd had ook andere oorzaken". Niettemin heeft die titel voor Sijtje, in 1968 ooit eens tweede A-j uniorenkampioenschap achter Ria Hekman (Balkbrug) wel consequenties. Zij heeft zich daarmee zonder meer ge plaatst in de rij van titelkandi- dates voor het in dit weekend te verrijden kampioenschap in Groningen. „Maar daar zijn wel een hand vol kandidaten. Naast Mar griet Pomper, Haitske Pylman en Ina Steenbruggen zijn er ook altijd nog Annie Borckink en Sophie Westenbroek". In tegenstelling tot diverse voorgaande toernooien rijdt Sijtje van der Lende vanuit aanvallende positie. Na de strubbelingen na afloop van het vorig seizoen koos zij er voor om zich zelfstandig voor te bereiden. Niet meer trainen onder Maarse. Nu staat Sijtje van der Lende aan de voor avond van een nieuwe plaats in de kernploeg. Behalve dat ze B-kampioene is geworden, Sijtje van der Lende is een van de kandidaten voor de nationale titel. Een kandidatuur die haar echter weinig zegt. is ze ook veel beter gaan rij den. „Mijn sprint is beter geworden en ook op de andere afstanden heb ik mijn persoonlijke re cords in dit voorseizoen kun nen verbeteren. En dat is alle maal in Nederland gebeurd, want we zijn niet eenmaal in het buitenland geweest". Voor Sijtje van der Lende is de keuze dat ze zich „thuis" wilde voorbereiden tot dusver geen verkeerde geweest. „Doordat ik nu niet steeds behoefde te reizen kon ik veel meer uren op het ijs zijn dan anders. Je zit bovenop op de baan en ik heb me veel ontspannender kunnen voorbereiden. Ik kon werk en hobby nu erg prettig afwisselen. Zonder al die dure reizen naar het buitenland is het prima gegaan bij mijn trai ner Wiebe Kort." Sijtje van der Lende gaat er hard voor knokken om weer in het oranje-tenue te worden gestoken, al zijn alle proble men nog niet uit de wereld. „Het feit dat we een Olym pisch seizoen hebben, heeft me deze zomer doen besluiten toch door te gaan. Ik had er na alle trammelant genoeg van gekregen. Als die Olympi sche Spelen er niet waren ge weest, dat had het me niets meer kunnen schelen." Sijtje van der Lende is zich terdege bewust van het feit dat behalve op het ijs de weg naar een vruchtbare toekomst ook geplaveid zal moeten wor den rond de tafel. Tot dusver re is er geen woord meer over gesproken. Alleen Sippie Tig- chelaar bleef „in the picture" door de afscheiding na het vorige seizoen. „We hadden ge hoopt dat Sippie weer mee zou gaan doen. We hebben wel van alles geprobeerd maar het is niet gelukt. Voor mijzelf was het wel beter dat ik geen deel uitmaakte van de kernploeg. Dat zou toch problemen heb ben gegeven en het is nu veel rustiger gegaan". Al is het aan de buitenkant niat te merken, Sijtje van der Lende staat op scherp en is vechtlustig geworden. Ook al blijft er nuchterheid schuil gaan achter de slotopmerking: „Als een en ander dit weekend niet lukt, moet ik maandag weer naar het ziekenhuis". Maar Sijtje geeft duidelijk voorkeur aan de lucht van de kruitdamp van het startpistool boven die van de ether in het ziekenhuis. REINDER BOSMA FES Michel Lutz (Fra) is gistermorgen met zijn Honda 250 XL in de Rally Cote d'Ivoi- re Cote d'Azur verongelukt. Hij kreeg bij een snelheid van 150 kilometer per uur een klap band. De 29-jarige Michel Lutz werd uit zijn wagen geworpen en kwam in een ravijn terecht Feyenoord naar Australië (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Feyenoord heeft van de Australische Voet balbond een uitnodiging ont vangen om in de laatste week van mei en de eerste week van juni een toernooi in dit wereld deel te spelen. Het ligt in de bedoeling dat de Rotterdammers in die periode zes wedstrijden spelen. Er be staat bovendien de kans dat de trip naar Australië wordt ge koppeld aan een toernee door Indonesië. Wereldrecord Eugen Ray OOST-BERLIJN - De achttien- jarige Oostduitse sprinter Eu gen Ray heeft gisteren in Oost- Berlijn een wereldindoorrecord gerealiseerd op de 100 meter. Hij kwam tot een tijd van 10.21 seconden. De tijd, die Ray liep tijdens nationale wedstrijden, werd electronisch geklokt. MEXICO STAD De World Boxing Council (WBC) heeft bij monde van voorzitter Jose Sulaiman (Mex) de Europese Boksunie (EBU) verzocht de manager van de Belgische bokser Jean Pierre Coopman voor tenminste één jaar te schorsen als hij de voorbereidingen voor het gevecht van Coopman tegen Muhammed Ali, dat in San Juan wordt gehouden niet onmiddellijk staakt. Dinsdag had de WBC al laten weten de partij niet als titelgevecht te erkennen omdat Coopman niet bij de eerste tien zwaargewichten staat op de lijst die de organisatie regelmatig publiceert. Jean Pierre Coopman legt zijn vuist tegen de wang van Mohammed Ali. Of deze daar erg van onder de indruk is zal nog blijken. (Van onze paardes- portmedewerker) DEN HAAG Kees Verkerk is draver van het jaar gewor den. De titel bij de renpaarden ging naar het paard Townsman. Kees Verkerk kreeg 4223 stemmen, op de tweede plaats kwam Henri Buitenzorg met 3137 stemmen voor Jewelprise met 1498 stemmen, Mi stral Nora 997 stem men en Jojo Buiten zorg met 695 stem men. Townsman kreeg bij de volbloeds 4896 stemmen, op de twee de plaats Kingway met 2472 stemmen, derde de derby-win naar Rhodos met 2108 stemmen voor Ebeltoft met 885 stemmen. In totaal werden er bij de Stichting Nederland se Draf- en Rensport 10.599 stemmen uit gebracht. 3.061 inzen ders op de briefkaar ten stemden samen de paarden Kees Ver kerk en Townsman. De persprijs bij de dravers ging naar Henri Buiten zorg met 21 stemmen voor Mistral Nora met 14 stemmen, Je welprise met 7 stem men en Kees Verkerk met 6 stemmen. Bij de volbloeds ging de persprijs naar Rho dos met 16 stemmen, Kingway met 14 stemmen, Townsman met 12 stemmen en Ebeltoft met 3 stem men. Op het goed bezochte Nootdorp stonden gistermiddag tien draverijen op het programma. De pu blieke belangstelling was groot en de toto- omzet goed, jammer echter dat de vraag naar toto-tickets gro ter was dan werd verwacht. Er waren te weinig kassa's open. Een verrassen de overwinning boek te eigenaar-rijder Van Os met Nepal, een vierjarige hengst, die voor het eerst zijn opwachting bij het publiek maakte. Aarlandcrveenprijs 2380 m: 1. Marc Antony (J. Duivenvoorden) 1.26.6, 2. Lente Boy J, 3. Lex Hanover K. Winn 5,00 pi 2,70 2,30 5,00 kopp 5,30 trio 269,30. Aagtekerkeprijs 2000 m: 1. Nepal (B. van Os) 1.28.0, 2. Nel Noorlandia, 3. Nicky Nouvelles. Winn 8,50 pl 2,60 1,80 2,00 kopp 4,80. Altwee rterheideprijs 2000 m: 1. Lara Wiemsel- bach (P. Koppejan) 1.27.0, 2. Liebestraum, 3. Mario Spencer. Winn 2,70 pl 1,50 8,90 1,70 kopp 3,80 trio 417,60. Abbegaaster Ketting- prijs (le afd.) 1680 m: 1. Marjolino (J. Wagenaar) 1.26.0, 2. Melchior, 3. Lu cy Esther H Winn 3,40 pl 1,50 1,50 5,40 kopp 5,20. Abtswoudeprijs (le afd.) 1680: 1. Jolanda Schans (W. Strooper) 1.23.0, 2. Loena, 3. Jacco R. Winn 3,10 pl 1,40 2,40 2,70 kopp 7,80 trio 237,-. Abbekinderenprijs 2380 m: 1. Kabbes du Bois (P. Petersen) 1.26.6, 2. In trest Scott P, 3. litis Hol- landia. Winn 2,70 pl 1,60 2,10 4,10 kopp 7,50. Akkerwouds terbroek- prijs 2000 m: 1. Krone van Nora (P. Petersen) 1.27.9, 2. Lester Kandia, 3. Karper K. Winn 12,30 pl 4,40 2,- 2,20 kopp 8,50 trio 442,50. Abbegaaster Ketting- prijs (2e afd.) 1680 m: 1. Merite H (J. d. Loo) 1.26.4, 2. Mariesol H, 3. Louis D'Auvergne. Winn 3,40 pl 1,80 1,40 2,30 kopp 7,-. Abtswoudeprijs (2e afd.) 1680 m: 1. Javelin (W. Strooper) 2.19.5 1.23.0, 2. Kingston Again, 3. Ida ho. Winn 4,60 pl 1,90 1,40 2,20 kopp 7,50 trio 121,20. Aalsmeerderbrugprijs 2000 m: 1. Nuni Regina (A. Knijneburg) 1.31.9, 2. Maria la Plata, 3. Ma rion Braun. Winn 2,40 pl 1,70 2,70 kopp 17,-. Total isatoromzet 237.336,-. Henk Wery.koppig UTRECHT De situatie bij FC Utrecht blijft erg gespannen. Het bestuur heeft afgelopen maandag middenvelder Henk Wery voor zijn houding tijdens de wedstrijd tegen NAC, toen Wery, die het niet eens was met zijn vervanging een leeg bierkrat naar de dug-out, in casu naar Jan Rab smeet, een boete opgelegd van 400 gulden. Wery heeft verklaard deze boete niet te willen betalen en wil een nieuw gesprek met het FC Utrecht-bestuur. Het bestuur van de Utrechtse- eredivisieclub voelt daar echter niets voor omdat men zowel de lezing van trainer Jan Rab als van Wery heeft gehoord en naar aanleiding daarvan tot de forse boete heeft besloten. Wery blijft echter bij zijn standpunt dat wanneer er geen oplossing wordt gevonden hij weigert om zondag in de wedstrijd tegen Feyenoord uit te komen. Wanneer de FC Utrecht-speler in de weigering volhardt zal het bestuur echter disciplinaire maatregelen nemen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Deze week is het Nieuwe WCT-sei- zoeo van start gegaan met een toernooi in Colum bus. Voor de zesde keer organiseert World Cham pionship Tennis haar circuit dat tot begin mei duurt en 43 evenementen omvat. Het prijzengeld is opnieuw fors opgeschroefd en bedraagt voor dit jaar niet minder dan zes miljoen gulden. Veertig van de vijftig beste tennissers ter wereld hebben dit jaar een contract getekend bij WCT, onder wie Ashe, Borg, Nastase, Vilas, Orantes, Laver, Newcombe en Rosewall. Voor het eerst sinds jaren heeft WCT geen gesplitste groepen, alle vijftig spelers acteren in één circuit Elk toernooi brengt zestien spelers voor het voetlicht, waarin het prijzengeld 150.000 gulden bedraagt. De win naar ontvangt ongeveer 42.000 gulden, dat is 12.500 gulden meer dan vorig jaar. Tot de evenementen van WCT behoren de komen de maanden het duel om de Aetna-wereldbeker, een duel tussen de Verenigde Staten en Australië in Hartford, en later deze maand de Avis Challen ge Cup op Hawaii. De toernooien spelen zich voornamelijk af in de Verenigde Staten. Slechts Rotterdam (24-29 februari), Barcelona, Rome, Mon te Carlo en Stockholm hebben Europese uitgaven. Nieuwe gezichten in het deelnemersveld zijn de Pool Wojtek Fibak, de Amerikaan Billy Martin en de Duitser Karl Meiier. Negentien landen leverden spelers, waarvan Amerika achttien en Australië twaalf. Net als voorgaande jaren kwalificeren de hoogst geplaatste acht spelers zich voor de eind ronde in Dallas.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11