Illegale Marokkanen krijgen opnieuw uitstel Onderzoek naar naam Kamerlid dat Gulf Oil adviseerde Fabrieksdirecteur eist schadevergoeding na onterechte" arrestatie Verrader algemeen hoofdkwartier heeft nooit bestaan Caroline Kennedy slechtst geklede vrouw in 1975 Deze winter geen griepepidemie Afzet aardgas minder dan verwacht Tien doden na lawine in Turkije LEIDSE COURAN po;IM 7 UTRECHT/DEN HAAG Staatssecretsris Zeevalking heeft gisteren besloten een nieuwe procedure toe te passen ten aanzien van de 180 „illegale" Marokkaanse arbeiders, die actie voeren in kerken in Den Haag, Utrecht en Amsterdam. De procedure houdt in dat de Marokkanen die nog geen verblijfs vergunning hebben aangevraagd dit alsnog kunnen doen voor 17 januari 1976. Zij krijgen dan een bewijsstuk van de aan vraag. Zolang er geen beslissing genomen is, zullen zij niet uitgewezen worden. de Marokkanen, van wie de aanvraag is afgewezen, krijgen de gelegenheid herziening van deze beslissing te vragen. Ook zij zullen niet uitgewezen worden zolang over deze herziening niets is beslist. Staatssecretaris Zeevalking zegt tot deze procedure te zijn overgegaan gezien de vele argumenten die van verschillende kanten naar voren zijn gebracht om de Marokkanen een verblijf in Nederland toe te staan. Zoals bekend is er de laatste tijd door onder andere de Raad van Kerken gepleit voor een zo soepel mogelijk hanteren van de regularisatieregeling. Bij de behandeling van de verzoeken tot een verblijfsvergunning of een herziening kunnen de Marok kanen bijgestaan worden door hun raadslieden. Gestreefd zal worden om alle verzoeken binnen enkele maanden af te hande len. Een woordvoerder van het Nederlandse Centrum Buitenlanders (NCB) in Utrecht, vond het onrechtvaardig wanneer deze proce dure alleen zou gelden voor de 180 Marokkanen en niet voor alle illegalen in Nederland. Het NCB blijft nog steeds een- voorstander van een generaal pardon, aldus de woordvoerder. DEN HAAG Minister Van der Stoel van buiten landse zaken zal de Nederlandse ambassadeur in Washington laten uitzoeken, welk Nederlands Ka merlid op de loonlijst heeft gestaan van de Ameri kaanse oliemaatschappij Gulf Oil. Dit heeft de woordvoerder van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer meegedeeld. PvdA-fractievoorzitter Van Thijn verzocht Tweede-Kamervoor zitter Vondeling minister van Van Stoel te vragen de ambassa deur de desbetreffende stappen te laten ondernemen. Dr. Vonde ling voldeed aan het verzoek en de bewindsman zegde zijn medewerking toe. Recente berichten uit Amerika hadden er melding van gemaakt, dat in een rapport van een subcommissie van de Amerikaanse Senaatscommissie voor het beurswezen „een socialistisch lid van het Nederlands parlement, een journalist en een arbeidsdeskun- dige door Gulf Oil betaald zouden zijn voor adviserende arbeid. Het adviseurschap voor Gulf Oil wordt niet genoemd op de regelmatig openbaar gemaakte lijst van nevenfuncties van leden van de PvdA-fractie, aldus desgevraagd de fractiewoordvoerder, teneinde aan iedere onzekerheid een einde te maken nam de PvdA-fractie het initiatief om via de Nederlandse ambassadeur aan de weet te komen, om wie het gaat. Als de stappen van de ambassadeur geen succes hebben, za\ de PvdA-fractie een fractielid naar Amerika laten reizen om achter de naam te komen. Volgens de berichten zou het Amerikaanse olieconcern adviezen gevraagd en daarvoor betaald hebben, nadat er veel klachten waren gekomen over de geluidshinder van de Gulf-raffinaderij in het Europoortgebied, enkele jaren geleden. HENDRIK ID O AMBACHT De directeur van de bakkerijfa- briek Van Helden Loze Bakkerijprodukten B.V. in Hendrik Ido Ambacht, de beer G. van Helden, overweegt een aanklacht in tedienen tegen de rijkspolitie in Dordrecht. De directeur stelt dat hij tenonrechte is beschuldigd van uitlokking tot fraude en oplichting. Tevens eist hij vergoeding van de schade, die zijn bedrijf als gevolg van zijn arrestatie heeft ondervonden. De heer Van Helden werd vorig jaar, na terugkeer van zijn vakantie in het begin van de maand juli in zijn woning gearres teerd. Hij werd ervan verdacht zijn vertegenwoordigers te hebben gedwongen tot frauduleuze handelingen. Bovendien zou hij zelf oplichtingen hebben gepleegd bij grotere afnemers. Het zou om grote bedragen gaan. Na zeven dagen in voorarrest te hebben gezeten werd de directeur op vrije voeten gesteld. Vorige week besloot de officier van justitie in dordrecht, mr. C. W. A. Baron van Haersolte, niet tot vervolging over te gaan. De schuld van de directeur was onvoldoende aange toond. De tien vertegenwoordigers van het bedrijf, die in staat van beschuldiging zijn gesteld, zullen zich waarschijnlijk wel voor de rechtbank moeten verantwoorden. De officier van justitie neemt daarover volgende week een beslissing. Volgens directeur Van Helden hebben de tien vertegenwoordigers zich schuldig gemaakt aan het achterhouden van een bedrag van 100.000 gulden. De bakkerijfabriek, die thans twaalf jaar bestaat, heeft vorig jaar voor het eerst verlies geleden. Het nadelige saldo wordt geschat op eenbedrag van 150.000. Volgens de heer Van Helden is dit het gevolg van de openlijke aanklacht tegen hem. Hij is dan ook van mening, dat de politie door haar onzorgvuldig optreden verantwoordelijk is voor de schade aan de onderneming. Grootste grenspost weigerde ruim 14.000 personen ARNHEM Nederlands grootste grenspost Bergh-autoweg bij Zevenaar heeft vorig jaar 13.800 vreemdelingen de toegang tot ons land geweigerd. Dat waren er 1700 minder dan in 1974. Het totaal aantal doorgelaten personen bereikte in 1975 een nieuw record: 18,2 miljoen reizigers passeerden deze grenspost, bijna 2 miljoen meer dan in 1974. Het aantal vrachtwagens dat over de grens trok was 63.000 minden en kwam uit op 520.000, maar het aantal personenauto's nam met 500.000 toe tot 4,7 miljoen. Nieuw proces gevraagd in Watergate- affaire WASHINGTON - Vier voor malige naaste medewerkers van ex-president Nixon die op Nieuwjaarsdag van 1975 in ver band met het Watergate-schan daal zijn veroordeeld, willen een nieuw proces waarin dan Nixon voor hen zou moeten go- tuigen. Advocaten van de vier oud minister van justitie John Mit chell, diens voormalige plaats vervanger Robert Mardian, Ni- xons stafchef van het Witte Huis H. R. Haldeman en Nixons voor naamste raadgever op het ge bied van het binnenlandse be leid John Ehrlichman stelden gisteren voor een hof van be roep in Washington dat hun cliënten destijds schade hadden ondervonden van de weinig ob jectieve publiciteit over hun zaak, terwijl er ook fouten zijn gemaakt door rechter John Siri ca die hen tenslotte veroordeel de. Mardian werd toen veroordeeld tot een gevangenisstraf van ten minste tien maanden en ten hoogste drie jaar, terwijl de overige drie vonnissen kregen van minimaal twee en een half jaar en maximaal acht jaar. Be halve Mardian werden de ver dachten toen zowel aan samen zwering als aan meineed schul dig bevonden. Van der Stoel brengt bezoek aan Venezuela DEN HAAG Minister Van der Stoel zal op uitnodiging van zijn Venezolaanse ambtge noot, dr. Ramon Escovar Sa- lom, van 11 tot 15 januari een officieel bezoek aan Venezuela brengen. Omdat in Caracas pro blemen aan de orde zullen ko men die in het bijzonder de Antillen aangaan, zal hij ook in Willemstad besprekingen voe ren. Doel van het bezoek aan Vene zuela, het eerste Latijnsameri- kaanse land dat minister Van der Stoel bezoekt, is vooral Het versterken van de bestaande goede betrekkingen. Het belangrijkste probleem tus sen Venezuela en het Konin krijk der Nederlanden is de af bakening van de grens tussen Venezuela en de Antillen. Vene zuela houdt sinds 1957 een twaalf mijlszone aan voor zijn territoriale^ wateren, Nederland houdt nog steeds vast aan de driemijls-zone. Zoals in veel ge schillen over de afbakening van- de grens in kustwateren, speelt ook in het Caraibische gebied de mogelijke aanwezigheid van olie een belangrijke rol. - Gisteren is in Washington het hoofd van de CIA in Griekenland, Richard Welch, begraven. President Ford begeleidde de weduwe van Welch. De ClA-chef werd vorige maand in Athene vermoord. HOLLYWOOD Caro line Kennedy, een „on- ge trim de bond met een broek aan", voert de lijst aan van de slechtst geklede vrouw uit bet Jaar 1975. Deze lijst, die elk Jaar opschudding veroorzaakt in de inter nationale „beau mon de", wordt opgesteld door de Amerikaanse modeontwerper Blac- kwell. Wat we tijdens dit twee de eeuwfeest van de Amerikaanse onafhan kelijkheid broodnodig hebben zijn smaakvol geklede vrouwen en te vreden manspersonen merkt Blackwell op in zijn lijst, de 16e tot dus ver. Niet dat zijn kritiek al tijd door de slachtoffers ter harte wordt geno men. Zangeres Helen Reddy, vorig jaar de al lerslechtst geklede vrouw, is nutweede ach ter Caroline Kennedy. Ze heeft het hele jaar proberen te bewijzen dat ik gelijk had zegt Blackwell. Nancy Kissinger, echtge note van Amerika's mi nister van buitenlandse zaken, bezet de vierde plaats en wordt aange duid als „reizende mode hutspot". ze wordt ge volgd door zangeres Bet te Midler over wie de heer Blackwell zegt: „Betsy broekrok of Bet sy rokbroek,zijn dit soort kledingstukken niet gelijk met de hoe pelrok afgeschaft?". Prinses Anne van Enge land wordt neergezet als een „vorstelijke auto monteur" en country- zangeressen Tammy Wy- nette en Donna Fargo afgedaan als Jandelijke glorie gekleed in circus tenten". Onder de volgens Blac kwell zeer wansmakelijk uitgedoste mannen gooit popzanger Elton John hoge ogen. Wat hij de Kennedy-clan aandoet in de persoon van Caroline, vergoedt Blackwell weer enigs zins door haar groot moeder Rose hoog te no teren op zijn lijst van vrouwen die zich geen zier van modegrillen aantrekken en er toch zeer smaakvol uitzien. UTRECHT Neder land gaat waar schijnlijk een grie- ploze winter tege moet Prof. dr. N. Masurel van het na tionaal influenzacen- trum verwacht geen influenza-epidemie omdat er de laatste maanden in Neder land en de andere Europese landen geen enkel geval van influenza is voorge komen. Alleen een totaal nieuw virus zou nog vor eeif griepgolf kunnen zorgen maar bij het informatiecen trum van de wereld gezondheidsorganisa tie is tot dusver geen nieuwe influenza s- tam gemeld. De gege vens die het ministe rie van volksgezond heid via de verschil lende peilstations in het land binnen krijgt wijzen in de zelfde richting. Het gaat daarbij om .influenza-achtige' ziekten. In de laatste week van november en de eerste week van december zijn er per 10.000 Nederlan ders 7 respectievelijk 6 griepgevallen gere gistreerd en "volgens voorlopige gegevens zijn die cijfers voor de laatste drie weken van december achter eenvolgens 9,7 en 8. In december 1974 steeg het aantal griepgevallen van 17 per 10.000 inwoners in de eerste week via 21 en 20 tot 30 in de vierde week. In 1975 bereikte het aantal grieppatiënten in de vierde week van januari een top met 90 per 10.000 Ne derlanders. In jaren waarin de griep fors toesloeg lag dat aan tal wel eens boven de 140 per 10.000. De laatste grote griep golf deed zich voor in de winter 1969/1970 In het Blauwe Grotto meer op het eiland Capri zijn belangrijke archeologische vondsten gedaan. Kikvorsmannen halen op de foto een 2000 jaar oud beeld op van een onbekende godin van de zee. GRONINGEN De afzet van aardgas in 1975 is circa 7 miljard m3 achtergebleven bij de raming vooral ten gevolge van de sterk teruggelopen industriële bedrijvigheid in Nederland en het zachte weer; hij bedroeg 89 miljard m3. Dit heeft ir. Kardaun, hoofddirec teur van de Nederlandse Gasunie in zijn nieuwjaarsspeech voor het personeel gezegd. Over 1975 wordt een winst verwacht na belasting van 80 miljoen gulden. Voor 1976 verwacht de Gasunie een afzetstijging tot 98 miljard m3, waarvan ongeveer 45 miljard m3 in het binnenland zal worden afgezet. Het investeringsprogramma voor 1976 bedraagt ruim 200 miljoen gulden voor uitbreiding van leidingcapaciteit en installaties. Gewapende opstanden in Zuid-Vietnam HANOI Voor de tweede maal binnen vijf dagen heeft de Noordvietnamese legerkrant Quan Doi Nhan Dan gisteren melding gemaakt van confron taties tussen het leger en op standige elementen in Zuid- Vietnam. De krant meldde niet hoeveel opstandelingen er zijn maar ge lijkluidende berichten uit ver schillende bronnen zeggen dat het hier gaat om tien- tot twaalf duizend man. De gevechten tussen het leger en de opstandelingen zouden zijn gevoerd in het gebied van Darlac op de Centrale hoogvlak ten. DEN HAAG De zogenaamde verrader uit het algemeen hoofd kwartier heeft niet bestaan en er is dus geen enkele grond deze verradersrol aan generaal Hasselman toe te dichteb. Dit is de slotconclusie van prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, na een door hem ingesteld onder zoek naar de houdbaarheid van mededelingen van de (inmiddels overleden) Duitser Richard Gerken over verraad van een Neder landse kapitein, die na de Tweede Wereldoorlog generaal zou zijn geworden. Deze zou dezelfde persoon zijn als de generaal b.d. B. R. P. F. Hasselman. Over de Duitse officier van de Abwehr Gerken zegt prof. De Jong, dat hij hem als een onbe trouwbare zegsman beschouwt. Hij meent, dat diens door ande re bronnen onbevestigde relaas verzonnen is. Minister Vredeling heeft de Tweede- Kamerleden De Vries en Stoffelen (PvdA) gisteren schriftelijk geantwoord over de ze kwestie, waarbij hij zich heeft aangesloten bij de slotcon clusie van prof. De Jong. De bewindsman beschouwt het on derzoek nu als afgesloten. Ook het uitvoerige rapport van prof. De Jong is aan de Tweede Ka mer overgelegd. Minister Van Agt van justitie antwoordde op 25 september al op een vraag uit de Kamer, dat de zaak in elk geval vóór 1971 verjaard was, ook al zouden de beschuldigingen juist zijn ge weest De oud-rechercheur van politie A. Snippe uit Hoofddorp had de bewindsman om straf vervolging gevraagd. Minister Vredeling zegt in zijn antwoord, dat het ministerie van defensie al in 1971 een onderzoek naar de uitlatingen van de Duitser heeft gedaan, maar dat dit op niets uitliep. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) heropende medio vorig jaar het onderzoek en leg de eind oktober alle verzamelde stukken aan prof. De Jong voor. Deze stelt in zijn rapport, dat de voormalige officier van de Ab wehr Richard Gerken van 1968 af heeft verklaard, dat hij tij dens de neutraliteitsperiode ge regeld geheime inlichtingen heeft gekregen van een bij de generale staf in Den Haag werk zame kapitein. Zowel de BVD als de Militaire Inlichtingendienst hebben sinds dien naspeuringen verricht naar de identiteit van deze kapitein. Het vermoeden, dat generaal Hasselman identiek zou zijn aan de door Gerken bedoelde verra der, kon niet worden bevestigd door het onderzoek, ook al her haalde de heer Snippe vorig jaar de opvatting van de Duit ser. Prof. De Jong heeft uitvoe rig nagegaan of generaal Has selman inderdaad verraad heeft gepleegd. Bij enkele personen en instellingen zijn inlichtingen ingewonnen. De nu 77-jarige generaal Hassel man uit Den Haag had gister avond weinig behoefte aan een uitvoerig commentaar nu na zo veel jaren kon worden vastge steld dat alle beschuldigingen aan Zijn adres op onwaarheid berusten. Ik heb geen commen taar op deze affaire. Ik ben daar te goed en te oud voor, aldus de generaal, die verklaarde dat de uitslag hem weinig doet. De Amerikaanse actrice Doris Day heeft gisteren in New York haar biografie „Doris Day haar ei gen verhaal" ge presenteerd. Het boek werd ge schreven door de Amerikaanse jour nalist Arnold Hotchner. ANKARA - Bij Bitlis, in het oosten van Turkije, rijn giste rochtend vroeg tien mensen omgekomen toen hun huis door een lawine werd getroffen. Ze ven mensen raakten gewond. Volgens het semi-officiële Ana- tolische persbureau zijn door twee dagen zware sneeuwval wegen geblokkeerd en talrijke dorpen geïsoleerd. Vervoerders: Geluidheffingen motorvoertuigen onjuist DEN RAAG - De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen acht het in het belang van het mi lieu en de volksgezondheid dat regels worden gesteld ter voor koming of beperking van ge luidhinder. Maar de door minis ter Vorrink voorgestelde maat regelen geluidheffingen op mo torvoertuigen houden volgens de vereniging een onjuiste be nadering in. Dit staat in een brief die door de KNVTO is aangeboden aan de vaste com missie voor milieuhygiëne van de Tweede Kamer. De KNVTO vindt dat bij bestrij ding van geluidhinder de na druk moet worden gelegd op de geluidbron zelf. De produktie van geluid dient zoveel mogelijk te worden beperkt Controle middelen hiervoor bestaan reeds en een veelvuldiger toe passing daarvan kan leiden tot een betere naleving van de be staande voorschriften, aldus de KNVTO. Regering tracht gratie te krijgen voor Arthur Pouw DEN HAAG Zoveel als het in het vermo gen van de Nederlandse regering ligt zal worden getracht te voorkomen, dat het in Algerije tegen de Nederlander Arthur Pouw uitgesproken doodvonnis ten uitvoer wordt gelegd. Dit heeft minister de Gaay Fort man, als minister van buitenlandse zaken ad interim, mede namens minister Van Agt van justitie geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid Piket (CHU). Uit het antwoord blijkt, dat de Algerijnse autoriteiten nog geen beslissing hebben ge nomen op de vanuit Nederland ingediende verzoeken om gratie voor de Nederlander. De Nederlandse ambassade in Algiers heeft bij herhaling gepoogd inlichtingen in te win nen omtrent de stand van zaken, aldus de bewindsman. Van Algerijnse ambtelijke zij de is daarop slechts de verzekering ontvan gen dat generlei ongerustheid behoeft te bestaan inzake een eventuele terechtstelling. In verband met bepaalde ontwikkelingen elders in Afrika schijnt vertraging te zijn ontstaan in de afhandeling van de gratiever zoeken, aldus minister de Gaay Fortman. Zoals bekend is Pouw vorig jaar wegen hasj-smokkel ter dood veroordeeld. Het von nis is later opgeschort.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7