Oplossing voor problemen bij Midden-Rijnland nog ver weg Kret haalt voor Sassenheim miljoenen subsidie binnen NIEUW LEIDS ZWEMBAD ZIT AL ONDER DE KAP JA Ontroerend stuk Cultuur Verheft Schilderijen uit Lakenhal naar Stadsgehoorzaal Expositieruimte in voormalig badhok Voorlopig geen nieuwe directeur gemeente werken Voorschoten PAGINA LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1976 1 Van een onzer verslaggevers HAZERSWOUDE/LEIDERDORP Een oplossing voor de problemen binnen de Stichting Maatschappelijke Dienstver lening „Midden-Rijnland" lijkt verder weg dan ooit tevoren. Het conflict is, volgens hoofdrolspeler Van Eerden, in een impasse geraakt. Van Eerden kreeg vorige maand zijn ontslag aangezegd om zelfs voor hem tot op heden onbekende redenen. Negen van de in totaal elf maatschappelijk werkers van de stichting protesteerden, overigens tot nu toe tevergeefs, tegen de volgens hen „ondemocratische" beslis sing van het bestuur. Zij schaarden zich achter de ontslagen Van Eerden met de mededeling dat zij zouden vertrekken indien het ontslag niet ongedaan werd gemaakt. Het bestuur blijft zich echter opstellen achter stichtingsdirecteur Ter Laak, die zegt niet langer samen te kunnen werken met Van Eerden. Een misschien wat vreemde beslissing van het bestuur, want het heeft geen enkele maal getracht met Van Eerden in kontakt te komen om de situatie door te praten. Sterker nog, na de uitspraak van de maatschappelijk werkers, dat zij bij ontslag van Van Eerden ook zouden vertrekken, nodigde het bestuur de negen maatschappelijk werkers voor een gesprek uit, maar stelde de aanwezigheid van Van Eerden bij dat gesprek niet op prijs. Dat een oplossing voor de problemen nog lang niet in zicht is mag blijken uit het feit dat het bestuur nog steeds niet heeft gereageerd op een voorstel van de maatschappelijk werkers om een commis sie van goede diensten in het leven te roepen om te bemiddelen. Van Eerden zegt hier zelf over: „Ik kan maar één ding uit deze houding opmaken en dat is dat het bestuur niet de oplossing van het conflict primair stelt, maar mijn ontslag", en „Ik geloof dat uit spraken als zou het bestuur capabel zijn om eigen verantwoordelijkheid te dragen, sterk in twijfel moeten worden getrokken". Van Eerden doelt hiermee op een uitspraak van dezelfde strekking van de Alphense wethouder Van Leeuwen in de afgelopen maandag gehouden raadsvergadering. „Ik vraag mij af, of het bestuur de betekenis van het vertrek van tien van de twaalf maatschappelijk werkers wel inziet". Een duidelijk antwoord op deze vraag is nergens te verkrijgen, zelfs niet bij stichtingsdirecteur Ter Laak. „Het is een beslissing, die wij weloverwogen genomen hebben. Op de vraag of wij de leemte na een eventueel vertrek van tien maatschappelijk werkers weten op te vullen, wens ik niet te antwoorden", aldus directeur Ter Laak. Voorlopig zijn, naast de ontslagen Van Eerden, ook veel cliënten de dupe geworden van de koppi ge houding van het bestuur. De Alphense me vrouw Van der Brand, één van de 700 mensen,' die een beroep doen op de maatschappelijke hulp verlening van de stichting Midden-Rijnland opge wonden: „Ik vraag me af, of het bestuur wel op de hoogte is van de drempelvrees die men moet alvorens men een beroep op de stich ting durft te doen." Volgens mevrouw Van der Brand is dat ook de reden dat zo weinig cliënten zich in het openbaar solidair met Van Eerden durven te verklaren. Volgens mevrouw Van der Brand maken zeer veel cliënten zich erg bezorgd over de huidige proble men binnen de stichting. „Mensen die een beroep doen op de maatschappelijke hulpverlening van de stichting bouwen met zo'n maatschappelijk werker een fijne relatie op. Als er dan een situatie ontstaat waarbij zo'n maatschappelijk werker eruit wordt gewerkt, groeien je eigen problemen boven je hoofd". „Ik heb een paar dagen geleden een acceptgiro kaart van de stichting ontvangen met het verzoek om een bijdrage te storten, maar ik ben niet van plan om ook maar één cent over te maken voordat de problemen uit de weg zijn geruimd", aldus mevrouw Van der Brand. En de enige oplossing van het conflict die haar en waarschijnlijk vele anderen voor ogen staat, is het aanblijven van Van Eerden. Ed Jansen (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het dak van het overdekte zwembad De Zijl zit er op. „Met man en macht is op de dagen voor Kerstmis eraan gewerkt om dat gedeelte af te krijgen", aldus de heer Wijling van de Sportstichting. „Dat was noodzakelijk om wanneer de vorst intreedt in ieder geval met het binnenwerk door te kunnen gaan." De werkzaamheden aan het bijna acht miljoen kostende nieuwe zwembad zijn in mei van het vorig jaar begonnen. Behalve een overdekt wedstrijdbad van 15 bij 25 m komt er ook een instructiebad. In het „open gedeelte" zijn de werkzaamheden aan een open wedstrijdbad, een recreatiebad en een kikkerbadje in volle gang. Waarschijnlijk zal het open bad medio mei in gebruik kunnen worden genomen. Het overdekte bad, waarboven zich een restaurant en een dakter ras bevindt, wordt in september opgeleverd. De bouw van het zwembad De Zijl schiet op. Hier is men bezig met het betegelen van de basins. (Van onze verslaggevers) SASSENHEIM/LEIDEN De gemeente Sassenheim heeft van het ministerie van Volkshuisvesting een bedrag toegekend gekregen van 3,24 miljoen gulden in het kader van aanvullende werken ter bestrijding van de werkloosheid. Het bedrag is bestemd voor een ingrijpende reconstructie van de gebieden rond de Zuiderstraat en de Hoekstraat, waar de gemeente sociale woningbouw gaat plegen. De toegekende sub sidie maakt bet mogelijk dat nog dit jaar de eerste 40 eengezinswoningen in de woningwetsector gereali seerd kunnen worden. Burgemeester A. J. Kret van Sassenheim deed deze medede ling gisteravond na zijn nieuw jaarsrede in de gemeenteraad. Hij toonde zich na afloop erg blij over de toegekende subsi dies. Sassenheim had een aan vrage voor geld voor dit gebied pas drie maanden geleden inge diend. Daar was een jaar van hard werken aan vooraf gegaan. „Zodra ik hier kwam ben ik er aan gaan werken", stelde burge meester Kret „Ik ben op mijn Leidse manier aan de slag ge gaan" (de heer Kret was wet houder van stadsontwikkeling in het vorig college van Leiden - red). Alleen gaat het hier alle maal wat vlugger dan in Leiden en worden er zoals u ziet geen subsidies gemist. We zijn erg blij met dit resultaat," aldus de heer Kret in een commentaar. De werkzaamheden rond Zuid erstraat en Hoekstraat zijn on derdeel van het bestemmings plan-zuid voor dit gebied. Het behelst de sloop van de totaal verouderde huizen aan de Zuid erstraat, die thans stukje bij beetje worden ontruimd. Ook de daaraan grenzende bollenschu ren van het voormalige bloem- bollenbedrijf Zonneveld en Phi- lippo, dat vorig jaar is gestopt horen bij het plan. Deze zullen evenals de schuren van de firma Baartman en Koning, die daar weer naast liggen worden ge sloopt. Het bestemmingsplan komt 17 februari aan de orde in de gemeenteraad van Sassen heim. Net over de brug over de Zandsloot ligt de Hoekstraat die ook een onderdeel van het plan is. De 22 onbewoonbare huizen die hier stonden zijn inmiddels al gesloopt. Ook de complexen van het aannemingsbedrijf Ree wijk en van de familie Groene- wegen uit Leiden zijn door de gemeente Sassenheim aange kocht. Juist in dit gebied zal men dank zij de verleende sub sidie meteen aan de slag kun nen. Naast subsidie in de verwer- vings- en sloopkosten in het ge bied Zuiderstraat/Hoekstraat zullen er ook waar nodig rijks bijdragen geleverd kunnen wor den in de vorm van een locatie subsidie (als anders de huur van de huizen te hoog zou worden) en een bijzonder sloopsubsidie, wanneer de kosten van de sloop van de zwaar gefundeerde bol lenschuren wat hoog zouden uit vallen. Verder wordt de moge lijkheid van het nemen van voorschotten geboden. De aan Sassenheim toegekende subsidie is uizonderlijk hoog. Hij ligt op een niveau plaatsen als Gouda en Schie dam, die ook een dergelijk be drag hebben gekregen. Leiden viel buiten de prijzen. Het betrof hier de eerste ronde in 1976. Eind vorig jaar was de laatste 40 miljoen ter bestrij ding van de werkloosheid on der de gegadigden verdeeld. Ook toen kreeg de gemeente Leiden niets. Werkloze jongeren willen zich nuttig maken (Van onze correspondent) VOORSCHOTEN - Een Voor- schotense groep van werkloze jongeren is het stilzitten beu. Dit werd naar voren gebracht door de werkloze jongeren zelf tij dens een van de wekelijkse bij eenkomsten met de sociale dienst en het gewestelijk ar beidsbureau. Over het algemeen is de groep van mening dat de aan haar opgedrongen vrije tijd beter ten dienste kan komen aan de gemeenschap. Zo wordt o.a. hierbij gedacht aan het zich beschikbaar stellen voor het verrichten van zgn. hand- en spandiensten aan personen en/of verenigingen. Om deze ge dachten zo praktisch mogelijk uit te werken bestaat er bij de groep Werkloze Jongeren een behoefte aan kontakt met ande ren, die een gelijke opvatting hebben. Iedereen is iedere maandagmiddag vanaf twee uur welkom in „De Lindehoeve" op het voormalig M.O.C.-terrein in Voorschoten. Voor telefonische informaties kan iedereen te recht bij Hanny Geerts, tel. 01717-2851 en Frans Keuzen kamp. tel. 071-762448. ADVERTENTIE Laat de toekomst van uw streek u koud? Nee toch? Het gaat immers om de wereld waarin u en uw gezin wonen, werken en rekreëren. aktief meedoen! De streekcommissie die bestaat uit een twintigtal bewoners uit Leiden en omgeving schenkt aandacht aan onderwerpen die voor het gebied van belang zijn. Zij houdt zich bezig met woningbouw, verkeer, recreatie, milieu, natuur, tuinbouw, werkgelegenheid en allerlei andere zaken die te maken hebben met het zo goed mogelijk verdelen van de schaarse hoeveelheid grond die we met z'n allen ter beschikking hebben. Om al die zaken te regelen maakt de provinciale overheid een streekplan. Achter het buro vandaan zijn echter de knelpunten en wensen van een streek niet helemaal te overzien. Dat kunnen de bewoners van het gebied immers zelf het best. Daarom vragen wij u aktief deel te nemen aan het denken over en bespreken van plannen waarin de provincie of het rijk haar ideeën over de toekomst van uw streek vastleggen. waar gaat het over? De streekcommissie draait nu alweer zo'n jaar of twee. Zij heeft zich ondermeer beziggehouden met woningbouw in Zoeterwoude. het fietspadenplan. de bestuurlijke herindeling en de nota plandoeien Zuid-Holland West Voor 1976 staan op het programma: eventuele nieuwe bouwlokaties. het tweede deel van de derde Nota Ruimtelijke Ordening (verstedelijkingsnota). rijksweg 11/provinciale weg 6. elektriciteits voorziening, het meerjarenplan personenvervoer en andere onderwerpen die voor de ontwikkeling van uw gebied van belang zijn. De regio Leiden en omgeving omvat de volgende gemeenten: Katwijk, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valkenburg, Voorschoten. Warmond, Wassenaar en Zoeterwoude. Ik wil meedenken en -praten over de toekomst van mijn streek en geef mij op als belangstellende voor de streekcommissie van Leiden en omgeving. j I Adres: Woonplaats: Deze bon in open envelop zenden aan de Provinciale Raad voor De Ruimtelijke Ordening, Antwoordnummer 100, Den Haag. GEEN POSTZEGEL PLAKKEN! Doorhalen wat niet verlangd wordt. Op de foto een scène uit „Waarom zweeg je zo lang?". •>i (Van onze correspondent) VOORHOUT „Cultuur Verheft" heeft met haar toneelspel gisteravond in het Parochiehuis vele dames naar de zakdoek doen pakken. „Waarom zweeg je zo lang?", was een ontroerend toneel stuk, heel sterk gespeeld. Voor de regelmatige bezoekers van de voorstellingen van deze toneelvereniging zo goed, dat het alle vorige uitvoeringen overtrof. Het spel werd gedragen door Joke Burgers die als Regina de vrouw van internist Hans Sluizer, een enorm zware rol te spelen had, maar hem zeer geloofwaardig op de planken zette. Ook grootmoeder Sluizer, Ans Bel- van der Linden, speelde zeer overtuigend. Wanneer de bezoeker wist, dat ook in de middaguren dit drie-en-een-half uur durende stuk reeds voor de bejaarden was gespeeld, kon hij slechts diep de pet afnemen voor regisseur en medespeler Ben -Veenhof en zijn zeven acteurs en actrices, plus een totaal verkreukelde souffleuse Ans Heems kerk, die gisteren zeven uur in het hokje onder het toneel heeft doorgebracht. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Stadsgehoorzaal krijgt een heel klein beetje het aanzien van een pinakotheek. Vier schilderijen uit het bezit van het Stedelijk Museum De Lakenhal zijn door directeur drs. Wurfbain ter beschikking gesteld, omdat in het museum met de ruimte gewoekerd moet worden in verband met de ingrijpende verbouwingswerkzaamheden. De vier schilderijen, van de hand van Pieter van Ruyven (1651—1719), zullen in de Foyer worden opgehangen. Het in bruikleen geven zal nog door het college van B en W moeten worden goedgekeurd, maar Stadsgehoorzaal-exploitant L Mi- likan ziet geen belemmeringen. De schilderingen, in 1926 aangekocht uit het pand Breestraat 39, stellen in ron de Rubensiaanse vormen de werelddelen Europa, Azië, Amerika en Afrika voor (Australië was in die dagen nog geen werelddeel, hooguit op weg een strafkolonie te worden). Als alles goed gaat, zullen de doeken op 12 ja nuari in de Foyer worden opgehangen, waar ze het goed zullen doen in hun tijdelijke klassicistische omgeving. „Vooral in de sfeer van kamermuziekuit voeringen en zo vind ik die schilderijen een schitterende aanwinst voor de Stadsge hoorzaal", aldus de heer Mili- kan. De foto toont een schil derij van Pieter van Ruyven dat een allegorische voorstel ling van het werelddeel Afri ka geeft: kunst, zonder erg afschrikwekkend te zijn. Wassenaar De handweefster Alexandra Stapff en de pottenbakker Joop van Ulden, die al verscheidene jaren samenwerken, hebben een nieuwe gezamenlijke expositieruimte gevonden achter het Sportfondsenbad bij de Prinsenweg. Een ruimte die vroeger gebruikt werd voor het opbergen van kleding van de zwem mers in het buitenbad, maar die nu niet meer als zodanig nodig is, werd door de beide kunstenaars herschapen in een sfeervolle expositieruimte, waarin zowel de wandkleden van Alexandra als het potten- bakkerswerk van Joop goed tot zijn recht komt. Het paar was al enkele jaren gevestigd in Kasteel Duinrell maar dat bracht allerlei prakti sche bezwaren met zich mee. Wethouder A. J. M. van der Klaauw, die in aanwezigheid van vele genodigden de officiële opening verrichtte, onthulde, dat Alexandra vaak bij hem had aangeklopt om een andere werk- en expositieruimte. Het oog was gevallen op een pand in de Kerkstraat, maar dat kon gezien de nog steeds bijzon der grote woningnood in Wasse naar niet aan de woonruimte- voorraad wordt onttrokken. Ge lukkig deed zich de mogelijk heid van vestiging in het sport fondsenbad voor. De heer Van der Klaauw wenste Alexandra en Joop uit wier initiatief de nieuwe naam „JA" gevormd werd veel succes toe en deelde mede, dat de gemeen teraad binnenkort beslissen zal over een verruiming van de sub sidieregeling bij aankoop van kunstwerken. De openingsplechtigheid werd ingeleid door de heer A. van Eesteren, voorzitter van het be stuur van het Sportfondsenbad. Koninklijk goud voor Wassenaarder (Van onze correspondent) WASSENAAR Burgemeester Mr. K. Staab heeft dinsdagmid dag in het raadhuis een konin klijke onderscheiding uitgereikt aan de heer H. Levie, tot voor kort bedrijfsleider in het Haag se filiaal van de HEMA. De onderscheiding, de gouden ere medaille verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau, werd hem toegekend ter gelegenheid van zijn afscheid van het HE- MA-concern, waarin de heer Le vie ruim 40 jaar werkzaam is geweest. C. Verheij uitgeluid Van onze correspondent Voorschoten De gemeente Voorschoten heeft gisteren officieel afscheid genomen van de heer C. Verheij, directeur van de dienst van openbare werken tijdens een zeer druk bezochte receptie in het Cultureel Centrum. De heer Verheij en zijn echtgenote moesten op de afscheidsreceptie tal van handen schudden. De heer Verheij werd 27 jaar geleden benoemd tot direkteur van openbare werken in Voor schoten. In die tijd telde Voor schoten nog geen 10.000 inwo ners, thans heeft Voorschoten bijna 22.000 inwoners. Het meest gevoelige en gewaardeer de cadeau was dan ook voor de heer Verheij een foto-album waarin te zien was de stormach tige ontwikkeling na de laatste wereldoorlog, de periode waarin zijn dienst overuren moest ma ken om alle uitbreidingen op de juiste tijd gereed te krijgen. Tijdens het besloten gedeelte van de bijeenkomst werden zeer lovende woorden gesproken door burgemeester J. van der Haar, wethouder A. Eveleens en zijn adjunktrdirekteur J. van Grol. Daarna kwamen er nog vele sprekers. Naast de vele ge schenken, waaronder een geld bedrag van het gemeentebe stuur als aanzet voor een grote reis, werd de heer Verheij be noemd tot ere-lid van de perso neelsvereniging. Dat ging ge paard met een prachtige oor konde. Niet alleen de lange rij van be langstellenden, maar ook de grote hoeveelheid geschenken, gaven het echtpaar Verheij de zekerheid dat Voorschoten af scheid nam van een hoofdamb tenaar, die naast zijn werkzaam heden een goed burger van Voorschoten was. Voorlopig wordt geen opvolger benoemd. Er vindt thans een efficiëncy-onderzoek plaats voor het totale gemeentelijke appa raat. Eerst na de resultaten van dat onderzoek kan de gemeente raad een voorstel verwachten tot benoeming van een nieuwe direkteur.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4