Nieuwe orkaan raasde over Scandinavië Spaanse minister hekelt acties van extreem-rechts CcidócSoutcutt Ford zoekt sterke man verkiezingscampagne Arabi'é op drift Politieke carrière Lammers vanavond wellicht ten einde MPLA zet groot offensief in in Angola .ZEELAND" WIL OOSTERSCHELDE AFSLUITEN JINSDAG 6 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een triest stilleven in het Duitse Hetlingen; een verdronken koe ligt •in een door Elbewater overstroomde boomgaard. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een nieuwe orkaan heeft gisteren over Scandinavië geraasd. De orkaan, waarbij windsnelheden van meer dan 145 kilometer per uur werden gemeten, eiste, voor zover bekend, 7 mensenlevens. De slachtoffers waren op varenden van een vissersschip, dat bij het Noorse eiland Senja verging. De Noorse stad Tromsoe is geheel van de buitenwereld afgesloten door giganti sche sneeuwwallen. De hevige sneeuw jacht blokkeerde de meeste wegen in Noorwegen en zuidwest Zweden. Sneeuwploegen bepalen zich tot het pro beren open te houden van de hoofdwe gen. In veel gebieden is de electriciteit uitgevallen doordat de hoogspannings masten het hebben begeven. In Engeland, waar de storm het afgelo pen weekend het felst heeft huisgehou den, was gisteren andermaal stormalarm. In verschillende plaatsen moest de brandweer in actie komen om het bin nengedrongen water weer in zee te pom pen. In West-Duitsland moesten de 1000 inwo ners van Drochtersen, een dorpje vlak bij Hamburg, hun huizen ontruimen, als voorzorgsmaatregel voor een mogelijke nieuwe vloedgolf. Het Duitse Rode Kruis heeft een oproep gedaan om geld in te zamelen voor de ruim 20.000 Noordduitse slachtoffers van de watersnood. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben gisteren, naar aanleiding van de precaire situatie die de afgelopen dagen tijdens de hevige storm was ontstaan, in een telegram bij minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) aangedrongen opeen spoedige beslissing ter beveiliging van de hele provincie Zeeland. Volgens dijkgraaf A. Geluk van het wa terschap Schouwen-Diiiveland, hebben de jongste stormdagen eens te meer be wezen," dat we zo niet mogen blijven doorsukkelen." Volgens hem en andere waterschappen biedt alleen een afgeslo ten Oosterschelde een optimale beveili ging voor mens en gebied. „Het afgelopen weekeinde is Zeeland „kantje boord" aan een tweede watersnoodramp ontsnapt, aldus de heer Geluk. Zeeland heeft dat te danken aan de wind, die op het hoogte punt van de storm van het land af ging waaien, waardoor de zee, die door de storm volgezogen was met water, werd teruggedrongen. MINI MISS Mini-Miss UK hapt smakelijk van haar slagroomgebak, na dat zij gekozen werd tot de mooiste mini-miss van het U(nited) K(ingdom), hetgeen betekent Verenigd Konin krijk. De kleine uit verkorene is de zes jarige Shona Glover uit Walton. De mini miss 'UK-verkiezin- gen werden in Lon den gehouden. Diefstal uit druk beklante wasserette SEATTLE. (Upi) - Een dief heeft in het weekeinde op zijn dooie gemak een geldwisselautomaat in een druk-bezochte wasserette geleegd terwijl de vrouwen doorpraatten, zo heeft de politie van Seattle, hoofd stad van de Amerikaanse staat Washington bekend gemaakt. De man heeft 360 keer aan de knop moeten draaien al vorens hij er alle muntstuk ken uit had. Tenslotte ging een van de aanwezige dames naar hem toe en vroeg of hij soms de eigenaar van de wasserette was. De dief zei nee en ging weg... Mgr. F. Bacqué van Den Haag naar Chili DEN HAAG (ANP) - In het kader van de normale verschui vingen in de Vatikaanse diplo matieke dienst is mgr. F. Bac qué secretaris van de apostoli sche nuntiatuur in Den Haag, in dezelfde functie overge plaatst naar Santiago in Chili. Mgr. Francois Bacqué, Frans man, was enkele jaren in de zielzorg werkzaam, toen hij naar de Vatikaanse diplomaten- school ging. Zijn eerste benoe ming in de buitendienst bracht hem naar Taipei op Taiwan (Formosa). In juli 1972 ontving hij zijn benoeming voor Den Haag. Einde van deze maand vertrekt hij naar Chili. Dr. Sillevis Sniitt overleden DEN HAAG (ANP) - Na eerst nu is bekendgemaakt is vorige week overleden, ds. J. H. Sille vis Smitt, die als hoofdvlootpre- dikant de leiding heeft gehad van de dienst van de protestant se geestelijke verzorging van het ministerie van Marine. Ook is hij voorzitter geweest van het Nederlands Bijbelgenootschap. Ds. Sillevis Smitt was onder an dere officier in de Orde van Oranje Nassau. BARCELONA (AFP/Rtr) - De Spaanse minister van binnen landse zaken, Manuel Fraga Iri- barne, heeft In het openbaar recente aanslagen in Barcelona gehekeld, die naar men meent te weten door extreem-rechtse elementen zijn gepleegd. Het was voor het eerst sinds de overwinning van de nationalis ten in de burgeroorlog dat een officiële persoonlijkheid acties veroordeelde van „diegenen, die zich behoeders van recht en or de wanen". De politie van Barcelona heeft twee rechtse extremisten aange houden en beschuldigd van deelneming aan aanslagen op een gebouw van militante linkse arbeiders en bibliotheken. Inmiddels hebben de stakende arbeiders die in Madrid een de pot van de ondergrondse bezet hielden, hun acties gisteravond beëindigd, nadat de politie hen met traangas had bestookt. En kele stakers zouden zich daarna in een kerkgebouw hebben op- gesloten. Na de traangasaanval verlieten 600 stakers het depot, later gevolgd door de resterende 1.200. De arbeiders willen een loon- compensatie voor de recente verhoging van de tarieven van het openbare vervoer in de hoofdstad met 1 peseta. De me tro-actie veroorzaakte in Madrid een enorme verkeerschaos. Er waren toch al opstoppingen ont staan door een processie. De 150 arbeiders van een Chrys- lerfabriek in Madrid zetten hun bezetting van een kerk in een buitenwijk uit protest tegen boe tes die collega's zijn opgelegd en ter ondersteuning van eisen voor vakbondsvrijheid voort Zij begonnen aan hun actie zon dag na de hoogmis en zeggen haar vol te zullen houden tot hun eisen zullen zijn ingewilligd. Winkelsluiting STAATSSECRETARIS HAZEKAMP is van plan zijn wetsontwerp winkelsluiting, als dit over enkele maanden in de Kamer komt. met kracht te verdedigen; inclusief de bepaling dat winkels op zaterdagmiddag geopend mogen blijven. Dit valt af te leiden uit een in De Werkgever gepubliceerd interview met Hazekamp. Bij de staatssecretaris weegt zwaar het economische belang, dat de detailhandel heeft bij het open blijven van de winkels op zaterdagmiddag; hij is ervan overtuigd, dat zeker de detailhandel een extra klap te verwerken zou krijgen en dat zowel daar als in het grootwinkelbedrijf een aantal werknemers, vooral part-ti mers, hun werkgelegenheid zouden verliezen. Veel verstandiger lijkt ons (waarop weliswaar niet de vakbonden naar wel individuele werknemers aandringen) een ontwikkeling te bevorderen, waarop zaterdagsmiddags de winkels eerder dicht gaan dan 17 of 18 uur. In de praktijk blijkt nu al. dat de consument de late zaterdagmiddag niet nodig heeft, terwijl op die manier voor alle partners in het bedrijfsleven een redelijk compromis gevonden moet worden. EEN VRAAG IS TROUWENS of de vakbeweging wel voor een beduidende meerderheid van het winkelpersoneel pleit als ze staat op de vrije zaterdagmiddag; menig winkelbediende kan goed uit de voeten met een rouleersysteem en of compensatieregeling. Wat we verder belangrijk vinden, is dat staatssecretaris Hazekamp bij het loonbeleid in de detailhandel ook de dienstverlening zwaar der wil laten meewegen. Als hij een goed systeem van loonsubsidie weet te vinden voor bedrijven zonder kans om de extra lasten voor produktiviteitsgroei op te vangen, zullen we hem graag proficiat wensen. Want de hele middenstand gaat verloren, als straks alleen nog de sterkste benen een bedrijf overeind zullen kunnen houden. VROEG OF LAAT moet dan de consument toch de rekening betalen; een gemeente of wijk met alleen grootwinkelbedrijven is beslist ook niet zijn haar belang. Weeroverzicht Een hogedrukgebied boven Spanje en Frankrijk heeft een uitloper naar de Britse eilanden. Onder invloed van deze rug on dergaat het weer morgen een lichte verbetering. Met een wes telijke luchtstroming wordt ta melijk zachte en vochtige oceaanlucht naar onze omge ving gevoerd. Hierin komen wolkenvelden voor maar regen van betekenis wordt niet verwacht, terwijl ook in het temperatuurverloop wei nig verandering zal komen. Een boven het zeegebied ten zuiden van Groenland gelegen depressie trekt maar langzaam in de richting van IJsland. Fronten ervan trekken over de oceaan naar de Britse eilanden, maar zullen het weer bij ons morgen nog niet beïnvloeden. De actieve depressie, die giste ren vooral in Zuid-Scandinavië sneeuwstormen veroorzaakte, trok vandaag snel over Rusland naar de Zwarte Zee. Inmiddels heeft zich boven het midden van Zweden en Noorwegen een zwak hogedrukgebied opge bouwd. Bij heldere hemel en weinig wind kwam daar in de afgelopen nacht plaatselijk strenge tot zeer strenge vorst Vooruitzichten voor donderdag. Aanhoudend onbestendig en weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: om streeks 4 gr. Max. temp.: om streeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent Purisme. Uitheemse woorden en uitdrukkingen zullen vanaf 4 ja nuari 1977 in Frankrijk verbo den zijn. Vanaf die datum mo gen geen buitenlandse uitdruk kingen meer gebruikt worden in overheidsdocumenten en alle andere documenten waar de staat invloed op kan uitoefenen, als er een Frans synoniem voor het woord bestaat WASHINGTON (UPI) De ruimtevaarders in de Apollo-So- joez van vorig jaar juli hebben kleurenfoto's genomen die aanwijzing geven dat het Arabisch schiereiland langzaam tegen de klok in draait rond een punt bij de Golan-hoogvlak- te. Op de foto's zijn tot dusver onbekende breuken in de aardkorst te zien, die van Libanon in drie verschillende richtingen lopen. Een ervan gaat naar het oosten, naar Irak en loopt ook door het dal van de Eufraat in Syrië, de tweede strekt zich uit naar het noordoosten en de derde naar het noorden tot in Turkije. Dr. Farouk el-Baz, directeur van het centrum voor onderzoek van aarde en planeten van het Smithsonian instituut, zegt dat deze laatste breuk eindigt ten zuiden van de stad Lice, waar zich onlangs hevige aardbevingen hebben voorgedaan. Nieuwe afkoopregeling rentekaarten Den Haag Voor personen die vroeger een rentekaart hebben gehad en die daaraan thans nog rechten kunnen ontlenen, is een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend voor een afkoop regeling. De nieuwe regeling komt er op neer dat zij die na 31 december 1975 vijfenzestig jaar worden en dan recht zouden hebben op een ouderdomsrente, in plaats daar van een bedrag ineens (afkoop som) zullen ontvangen. Ook we duwen die na deze datum recht zouden hebben op een wedu- wenrente op grond van de ren tekaart van de overleden echte- genoot, zullen op dat tijdstip een afkoopsom ontvangen. Van deze afkoopsom zal belas ting worden geheven volgens een bijzonder tarief van 20 pro cent. Egypte wil conferentie in Genéve CAIRO (Upi-Reuter) Egypte gelooft dat de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Ge néve in de eerste helft van 1976 moet worden hervat, aldus de Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismail Fachmi. Volgens Fachmi is het klimaat nu gunstig voor een deelneming van de PLO (Palestijnse bevrij dingsorganisatie) aan de confe rentie, op gelijke voet met de andere deelnemers (Egypte, Sy rië, Jordanië en Israël). Fachmi zei dat Cairo contact had opgenomen met de andere partijen over een mogelijke her vatting. Hij voegde eraan toe dat zijn land vertraging of ob structie door Israëlische onver zoenlijkheid of Arabische aarze ling niet zou accepteren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Naar alle waarschijnlijkheid zal vanavond, het hoofd vallen van Han Lammers als wethouder voor publieke werken en tevens als raadslid van Amsterdam. Het gewest Amsterdam van de PvdA wil hem tijdens een vergadering uitslui ten van beide functies. In een brief aan het hoofdbestuur van de PvdA heeft Lammers geschreven, dat hij vastbesloten is zijn wethoudersfunctie neer te leggen, maar ,',dat het aftreden als raadslid niets oplost en alleen maar een verschuiving van de problemen teweeg zou brengen". Het hoofdbestuur en dertien van de zestien afdelingen van de Partij zijn echter van mening dat Lammers als wethouder en als raadslid moet opstappen. Hiermee lijkt voorlopig een einde te zijn gekomen aan Lammers' bliksemcarrière als politicus. Tot voor kort kreeg hij nog het verwijt voor de voeten geworpen, nog meer dan burgemeester Samkalden zelf, de dienst in de hoofdstad uit te maken. Achtergrond van het conflict is, dat Lammers Amsterdam vanwege het zittende programcollege onbestuurbaar vindt geworden. Hij wil een afspiegelingscollege met WD en CDA. Om dit te bereiken heeft hij onlangs geprobeerd PPR-wethouder Roel van Duijn (die hij volledig ongeschikt acht voor zijn taak) te wippen - uiteindelijk zelfs door zijn eigen zetel aan die van Van Duijn te koppelen. Deze poging echter heeft op landelijk niveau de samenwerking tussen PvdA en PPR in gevaar gebracht Daarom zal Lammers vanavond hoogstwaarschijnlijk politiek buiten spel worden gezet. OLIE BRAND Een geweldige zwarte rookwolk markeert hier de plaats waar in Brooklyn (New York) een olietank is ontploft met als gevolg een zware oliebrand. JOHANNESBURG (Reuter - AFP) De door de Sowjet-Unie gesteunde „volksbeweging voor de bevrijding van Angola" (MPLA) heeft bij een groot offensief in het noorden het hoofd kwartier van zijn voornaaamste tegenstander, de FNLA, Nige, het voormalige Carmona, veroverd. Dit werd gisteren gemeld door radio-Loeanda, de zender van de MPLA. Nige ligt op 240 km ten noordoosten van de Angolese hoofdstad. Volgens het radiobericht werden op het vliegveld van Nige twee Amerikaanse vliegtuigen vernield en honderden tonnën wapens buitgemaakt Onder dit materieel bevonden zich pantserwagens en vrachtauto's. De FNLA - het „volksfront voor de bevrijding van Angola" bestrijdt de MPLA samen met een derde, kleine beweging, de „nationale unie voor de totale onafhankelijkheid van Angola" (Unita). Militaire waarnemers in Johannesburg waar de uitzending van radio-Loeanda werd opgevangen, achtten het verlies van Nige rampzalig voor de FNLA. Eerder was uit Loeanda gemeld dat de MPLA bij haar offensief aan het noordelijke front verscheidene stellingen van de FNLA onder de voet had gelopen. Hieronder bevond zich een belangrijke luchtbasis te Negage, waar wapens en versterkingen voor de FNLA werden aangevoerd. De FNLA zelf sprak van een .misdadig offensief' van 7.500 man invasietroe pen. Deze zouden tanks van het Russische type T - 34 en zogenoem de .stalinorgels', raketwerpers, omvatten. II) A CU1VPTAV IDI.) A..J WASHINGTON (Rtr) Oud-gouverneur William Scranton van Pennsylvania en de ex-minister van handel Rogers Morton zijn de voornaamste kandi daten voor een nieuwe functie aan het Witte Huis die wordt ingesteld om president Fords zwakke verkiezingscampagne te redden, zo wordt in we lingelichte kringen in Washington gezegd. Hoewel nog geen definitieve keuze is gemaakt zou Scran ton, die deel uitmaakte van de groep die Ford hielp bij de overname van het presidentschap van Nixon, de beste papieren hebben. Volgens de meeste commentatoren verkeert Fords campagne voor de republikeinse nominatie en de verkiezingen in november in ernstige moeilijkhe den. De publieke opinie-onderzoeken geven Ford maar een zwakke tot matige kans op verkiezing, en de coördinatie en planvorming in zijn campag ne-hoofdkwartier zouden niet deugen terwijl de politieke bijdragen ver bij de verwachtingen ach- «(fer blijven. Howard Callaway, Fords campagneleider, is her haaldelijk een politieke nul genoemd. Dit is zoveel gevaarlijker voor Ford omdat de kansen van zijn enige tegenkandidaat in de republikeinse partij, oud-gouverneur Ronald Reagan van Californië, blijkens de opinie-onderzoeken stijgen. Scranton legde tien jaar geleden het gouverneur schap van Pennsylvania neer. Hij is een liberaal en haalde zich de woede van de conservatieven op de hals toen hij in 1964 de nominatie van senator Barry Goldwater trachtte te verijdelen. Op zich lijkt hij dus een politiek blok aan Fords conservatieve been, maar waarnemers zijn van oordeel dat zijn bereidheid zware politieke taken op zich te nemen Ford zou kunnen bewegen hem toch te benoemen. Campagneleider Callaway is een voormalig onderminister voor het leger, met connecties onder zuidelijke conservatieven. Tachtig procent buitenlandse werknemers geregistreerd DEN HAAG - Het aantal als nog geregistreerde buitenlandse werknemers bedraagt thans on geveer twaalfduizend. Ver wacht wordt dat dit aantal nog zal stijgen tot veertien vijf tienduizend, hetgeen betekent, dat ongeveer tachtig procent van de aanvragen is toegewe- zea Staatssecretaris Zeevalking heeft dit gezegd tijdens een on derhoud met dr. H. Fiolet en drs. J. van Veen van de Raad van Kerken over de illegale Ma rokkanen in Nederland. De staatssecretaris zei daarbij, dat geen generaal pardon kan worden verleend. Wel zou hij vandaag ambtelijk overleg heb ben over de honderdtachtig Ma rokkanen in kerken in Amster dam, Den Haag en Utrecht VRIJLATING PLIOESJTSJ OPGEHOUDEN MOSKOU (Reuter) - De vrijla ting van de Russische dissidente wiskundige Leonid Plioesjtsj uit een psychiatrische kliniek in de Oekrainse stad Dneprope trovsk laat nog op zich wachten. Zijn vrouw, die hem gisteren in Dnepropetrovsk wilde gaan op halen, kreeg te horen dat nog een gerechtelijk onderzoek moet plaats hebben, hetgeen in de nabije toekomst zal gebeuren. Dit melden dissidente kringen in Moskou.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9