Eind januari Kamerdebat Molukse gijzelingen Vliegtuigkapers in Manilla Wilden alleen maar naar Japan Kardinaal Willebrands 3 februari in ons land Oogarts: uitbreiding bevoegdheden geen verbetering GOEDE EINDEXAMENCIJFERS OOK NU WEER BELANGRIJK Italië voorziet kabinetscrisis van lange duur Te veel eiwit in babyvoeding zaait verwarring Portugese zenders weer in de lucht )INSDAG 6 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De regering zal in de loop van de volgende week een nota aan de Tweede Kamer sturen over het beleid dat zij tijdens de gijzelingen bij Beilen en in Amsterdam heeft gevoerd. Eind januari begin februari zal de Tweede Kamer een debat wijden aan het regeringsbeleid tijdens de gijzelingen. Het overleg tussen een rege ringsdelegatie en een vertegen woordiging van de Zuidmoluk- kers in Nederland zal spoedig plaatsvinden. Deze verwach ting heeft Tweede Kamer voorzitter Vondeling gister middag uitgesproken tijdens een gesprek met parlementai re journalisten. Ir. Manusama, de „president van de republiek Zuid-Moluk- ken", heeft een open brief ont vangen van een oude vriend. A. Wairisal, aldus het Indone sische persbureau Antara. Wairisal, die op Ambon woont, schrijft dat de proclamatie van een onafhankelijke repu bliek Zuid-Molukken „een droom" is. Het aantal Moluk- kers dat in Indonesié woont, is veel groter dan dat in Ne derland, „en sinds de onafhan kelijkheid hebben zij een staat, de Republiek Indone sië". Ir. Manusama zou derealiteit onder ogen moeten zien. Hij zou de jongere, in Nederland wonende generatie Molukkers niet langer moeten „corrumpe ren" door hen terreur te laten bedrijven, zoals in Amsterdam en Beilen. Volgens Wairisal. die zijn brief in het Neder lands heeft geschreven, wordt deze jongere generatie het slachtoffer van de ideëen van ir. Manusama. maar moet zij wel voor haar optreden wor den gestraft. UTRECHT Kardinaal Willebrands komt 3 februari naar Nederland. Hij wordt 21 februari geïnstalleerd als aartsbisschop in de kathe draal van Utrecht Voorlopig denkt hij geen hulpbisschop aan te stellen. Dit werd meege deeld door de vicarissen mgr. A. Vermeulen en dr. H. van Munster bij hun terugkomst van een tweedaags bezoek aan de kardinaal te Rome. Toevallig vlogen zij naar Nederland terug om pronuntius Angelo Felici. die voor een vierdaags familiebezoek in Rome was ge weest Op 4 februari zal de nieuwe aartsbisschop van Utrecht zich aan het kapittel presenteren en juridisch het bestuur van het aartsbisdom over nemen. Op 5 februari maakt hij kennis met het sekretariaat van de r.k. kerkprovincie. 6 fe bruari vergadert hij eerst met de dekens en 's avonds met de diocesane pastorale raad. 10 februari zit hij de bisschoppenconferentie voor in Haarlem. Kardinaal Willebrands heeft de beide vicarissen gevraagd of zij bereid zijn aan te blijven. Mgr. Vermeulen en dr. Van Munster hebben dit verzoek aanvaard. Zij hebben de kardinaal verzocht hun positieve antwoord in te brengen in de vergaderingen met het kapittel, de dekens en diocesane pastorale raad om daar te horen of men onder de nieuwe kardinaal met de huidige staf in zee wil. Manilla De twee Filippijnse broers, die een Japanse DC-8 kaapten op het vliegveld van Manilla, hebben zich gisteravond over gegeven aan de Filippijnse autoriteiten. De kaping heeft elf uur geduurd. Voor de overgave waren de meeste van de 220 pas sagiers en bemanningsleden al vrijgelaten. De kapers eisten aanvankelijk een gratis vlucht naar Tokio. Het toestel van Japan Airlines had deze phats als vluchtbestem- ming. De kaping schjnt geen politieke ach tergrond te hebben gthad. De kapers (42 en 18 jaar oud) lieten weten dat hun actie niet gericht was tegen de Filippijnen of tegen Japan, maar dat ze alleen maar naar Japan wilden. De Filippijnse autoriteiten hadden in begin sel ingestemd met een vlucht naar Tokio, op voorwaarde dat eerst de Troonrede vertaald" DEN HAAG Tweede Kamervoorzitter Vonde ling, verwoed voorvechter van duidelijk taalgebruik in ambtelijke stukken, beeft met behulp van drs. J. Renkema, taalkundig ad viseur, de troonrede van vorig jaar in begrijpelijk Nederland „vertaald". In bet voorjaar zal de „verta ling" van de troonrede van vorig jaar worden vrijge geven. Dr. Vondeling heeft de „vertaalde" tekst aan de ministers toegezonden en hun de vraag voorgelegd of de „vertaling" in duidelijk Nederlands overeenkomst met de bedoelingen van de regering. Gebleken is dat ook in de troonrede evenals in an dere ambtelijke stukken verhullend woordgebruik voorkomt. Deskundige Ka merleden wisten desge vraagd soms niet wat met bepaalde passages van de troonrede bedoeld kon zijn. Zij vroegen bedenktijd, al vorens een duidelijk ant woord te geven. DEN HAAG Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer J. J. Derksen, mo menteel ambassadeur in Djed- da, tot ambassadeur in Ankara. Hij zal in zijn nieuwe hoedanig heid de heer C. Th. R. van Baarda opvolgen, wiens te ver wachten benoeming tot ambas sadeur in Tunis onlangs bekend is gemaakt gelaten zouden worden. Maar later werd gemeld dat Japan geeri landingsvergunning wilde geven. Na enige tijd onderhandelen gaven de kapers hun Wapens af en werden ze weggeleid. Als voorwaarde voor hun overgave hadden ze geëist dat ze vrijuit zouden gaan, dat hun foto's niet gepubli ceerd zouden worden en dat er een verbete ring zou komen in hun levensomstandighe den. Een sfeer vèn grote opluchting kenmerkte gisteravond het vliegveld van Manilla toei ook de laatste passagiers van het gekaapte vliegtuig van de Japan Airlines de vrijheid herkregen. Voet zorgde voor opschudding KEULEN Een in nodige tpschudding een plastiek zak ver- gezorgd. Toen hij bij pakte voet van een de hevigt storm over skellet heeft gisteren de straal rolde, bel- in Keulen voor de den geschrokken voorbijgangers de politie. Bij nader on derzoek bleek de voet afkomstig van een student in de me dicijnen. Deze be waarde „het klei nood" op zijn balkon. Commentaar van de adspirant arts: Als je een jaar lang aan een bepaald lijk gewerkt hebt, ga je je er aan hechten. UTRECHT Een patiënt die nadat hij van de opticiën een bril heeft gekregen normaal kan zien, wordt over het algemeen niet oogheelkundig on derzocht. Toch kan er sprake zijn van min of meer ernstige afwijkingen. De Groningse oogarts dr. E. D. Eggink heeft dat geconstateerd bij een onderzoek waarbij hij een jaar lang alle patiënten registreerde die zich zon der een specifieke ziektegeschiedenis meldden. Daarbij betrok hij niet de patiënten die door de huisarts waren verwezen met een gerichte vraag stelling of de patiënten die met een al bekende oogafwijking onder behandeling waren. In totaal ging het om 4099 mensen. Van hen konden er 3426 (83,6 pet.) na correctie (bril of contactlenzen) normaal zien. Toch waren er in deze groep 108 patiënten (3,2 pet.) met ziekelijke afwijkingen en 82 (2,4 pet.) met ernstige afwijkingen, dat wil zeggen afwijkingen die hun gezichtsvermogen of gezondheid konden schaden. Ruim 16 procent van de 4099 patiënten had ook na correctie een minder dan normale gezichts scherpte (bij de boven 70-jarigen was dit percenta ge 46,8), hetgeen bij ongeveer 90 procent van hen door bepaalde afwijkingen (grijze staar, vlekken of littekens) werd veroorzaakt. Met het oog op het advies van de centrale raad voor de volksgezondheid, te bestuderen of het wenselijk is de bevoegdheid van opticiëns bij de verstrekking aanpassing van contactlenzen uit te breiden, heeft dr. Eggink zijn -cijfers landelijk „vertaald". Hij gaat daarbij uit van de laatst bekende cijfers, die van 1973, toen de 313 oogart sen ongeveer anderhalf miljoen oogheelkundige consulten voor hun rekening namen. Als tweeder de van deze groep geen specifieke klachten heeft (een miljoen consulten), zal 83,6 procent van hen normaal kunnen zien. Maar als 2,4 procent toch ernstige afwijkingen heeft - die door een opticiën niet zou worden ontdekt - komt dat neer op ruim 20.000 patiënten per jaar. Hoewel niet valt te schatten, hoeveel patiënten naar de opticiën zullen gaan als diens bevoegdheid wettelijk wordt uitgebreid, meent dr. Eggink ge zien de cijfers, dat met zo'n wettelijke regeling „geen verbetering van de oogheelkundige zorg is te verwachten". Toelating pedagogische academies in het geding DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw Smit-Kroes (WD) heeft in schriftelijke vra gen aan minister van Kemenade van onderwijs diens aandacht gevraagd voor de huidige selec tieprocedure bij de pedagogi sche academies. Zij wil met na me weten of de bewindsman gelukkig is met die procedure. In haar vragen verwijst me vrouw Smit-Kroes naar het on derwijsverslag over 1974. Daar in wordt gezegd dat het aantal studenten van de pedagogische academies, dat in psychische problematiek verstrikt raakt met de dag groter wordt. Gevraagd is of het juist is dat er een koppeling is tussen die problematiek en het klimaat op en het karakter van de pedago gische academies. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin Mercedes van Hermann Goering verkocht Dit is de gepant serde Mercedes waarin op het eind van de Tweede Werel doorlog de Duitse luchtmachtmaar schalk Hermann Goering rondtoer de. De auto is gisteren op een veiling in Scotts- dale in de Ameri kaanse staat Ari zona gekocht door een onbe kend gebleven in woner van San Francisco. De man betaalde voor de wagen, die vijfenhalve ton weegt. 400.000 gulden. Illlllllllflllllllllllllllllllll TOELATING HOGER ONDERWIJS: DEN HAAG Voor het komende studie jaar zal weer een gewogen loting worden toegepast voor de verdeling van de plaatsen onder studenten voor studierichtingen waarvoor studentenstops zullen gelden. De gewogen loting werd ook in het studiejaar 1975-'76 toegepast. Ze houdt in, dat de kans op een plaats voor eerstejaarsstudenten groter wordt naarmate het gemiddelde eindexamencijfer hoger is. Voorrang krijgen zij, die in 1973 of eerder het vereiste diploma haalden en onmiddel lijk daarna in militaire dienst gingen en niet in 1974 en 1975 met hun studie konden beginnen en zich ook voor het lopende studiejaar niet hebben aangemeld. Voorrang krijgen ook 24 gegadigden uit Suriname en de Nederlandse Antillen. Toekomstige studenten, die in het studiejaar 1976-1977 in militaire dienst moeten, kunnen wel gewoon meeloten. Loten zij in dan krij gen zij een schaduwplaats toegewezen: zij kunnen aansluitend aan hun militaire dienst de toegewezen studieplaats gebruik maken. IJSJE VAN 1500 LITER Op de Horecava in Amsterdam kreeg de Nijmeegse ijsbereidster mevrouw Ans Boereboom-Arts (links op de foto) gisteren deze reuzen ijscoupe met 1500 liter con sumptie-ijs. Het gevaarte werd haar door televisie-omroep- ster Viola van Emmenes aangeboden omdat zij als eerste was geëindigd in een door de Nederlandse horeca georga niseerde wedstrijd in het ijsbereiden. Het reuzen ijsje heet „Nederlandse Ijscoupe 1975—76" en had gisteren, alt hans in het midden een temperatuur van -100 graden C. De Horecava, die wordt gehouden in het Amsterdamse Rai-congres-centrum, is gisteren geopend. UTRECHT (ANP) Om onnodige onrust bij de ouders en ziekenhuisopname te voorkomen zou nauwkeuriger moeten worden berekend, hoeveel eiwit via kunstvoeding aan zuigelingen wordt toe gediend. Dr. A. J. Swaak zegt dit in Medisch Contact naar aanleiding van ervaringen bij het onderzoeken van pasgeboren ba- bies op phenylketonurie (PKU), een stof wisselingsziekte die tot zwakzinnigheid kan leiden als niet snel met een aange past dieet wordt begonnen. Bij het onder zoek wordt via een prik in de hiel wat bloed afgenomen. Het landelijk onder zoek op PKU is in september 1974 inge voerd. In Noord-Brabant bleek bij de eerste twee positieve gevallen, dat de betrokken kinderen niet aan stofwisselingsziekte le den, maar dat het gehalte aan phenylala- line (dat bij het onderzoek als norm wordt gebruikt) te hoog was tengevolge van de aan de babiestoegediende voe ding: Farilacid met een eiwitgehalte van 3,2 gram per 100 cc. In Brabant is toen een onderzoek inge steld naar de voeding van 43 babies bij wie de uitslag van het PKU-onderzoek positief of dubieus was. Van hen bleken er 23 (51 pet) op de dag van de hielprik met Farilacid gevoede zuigelingen. Bij deze babies varieerde het eiwitgehalte' per kilogram lichaamsgewicht van 4,8 tot 7,6 gram, bij de 20 andere kinderen was dat 2,7 tot 5,4 gram. In het algemeen wordt de eiwitbehoefte van een gezonde zuigeling gesteld op 1,8 gram per kilo gram lichaamsgewicht bij moedermelk en op 2 gram per kg lichaamsgewicht bij koemelk-eiwit (van onze correspondent) ROME Italië bereidt zich voor op een kabinetscrisis die midden deze week een feit zal moeten zijn. Ook in het weekend weer hebben de socialisten met nadruk herhaald dat ze de steun aan de zittende regering Moro-La Malfa (christen democraten en republikeinen) zullen opzeggen. Morgen komt de socialistische partijtop bijeen om alle tot nu toe geuite voornemens, dreigementen en voorstellen for meel te bekrachtigen en om de tot nu toe betuigde steun aan de Italiaanse regering op te zeggen. Op dat moment zal de regering-Moro de consequenties moeten trekken en aftre den. Het huidige kabinet ge vormd in november 1974, dus ruim een jaar oud - beschikt tot op heden over een meer derheid in het parlement, om dat de socialisten eind 1974 weliswaar weigerden aan de regering deel te nemen, maar wel hun steun in het parle ment aan dit kabinet toezeg den. Op grond van die toezeg ging van de socialisten - de derde grootste partij van Italië kon de christen-democrati- sch-republiekeinse regering van start gaan. Al enkele weken terug ver klaarde de socialistische par tijsecretaris De Martino niet meer zo enthousiast te zijn over deze regering, maar hij verklaarde toen bereid te zijn om een definitief oordeel uit te zullen stellen tot het voor jaar van 1976. De beslissing van de Italiaanse socialisten om, ondanks die toezegging, reeds nu de crisis te openen is voor velen in Italië als een onaangename verrassing geko men. De afgelopen dagen hebben alle politieke partijen en de vakbonden druk uitgeoefend op de socialisten om deze be slissing ongedaan te maken en de regering-Moro te laten doorwerken, minstens tot het voorjaar. De socialisten weige ren dat, omdat ze vooral op het economische vlak teleurge steld zijn: de socialisten willen een nieuw economisch beleid van een krachtiger regering, met name om de werkloosheid te bestrijden. Maar dat is niet de enige re den waarom de socialistische partij het vertrouwen in de huidige regering opzegt. Sinds de regionale verkiezingen van half juni, waarbij links en met name de communisten onver wacht grote stemmenwinst boekten, zijn de socialisten weinig gecharmeerd geweest van de flirtpartij tussen de christen-democraten en de communisten. Die toenadering is vooral zeer recent duidelijk geworden toen in de betrokken kamer commissies gestemd moest worden over de abortuswet Communisten en christen-de mocraten vonden elkaar op een aantal afspraken, waarbij de abortus weliswaar wordt geaccepteerd, maar onder strikt medische begeleiding en beslissing. De socialisten daar entegen zijn voorstander van een volledig vrije en gratis abortus. De angst van alle politieke partijen in Italië is nu. dat de vrijwel vaststaande crisis zeer verwarrend en langdurig zal zijn. Uitgerekend op het mo ment dat de economische si tuatie in Italië uiterst kwets baar is, en terwijl enkele be langrijke wetten, waaronder de abortuswet, klaar liggen voor een parlementair debat LISSABON De particuliere radiostations die na 25 novem ber waren genationaliseerd, be halve radio Renascenca die aan de rooms-katholieke kerk is te ruggegeven, zijn sinds zondag weer in de lucht onder de naam Portugese radio-omroep. Tijdens een proefperiode van tien dagen zullen deze zenders zestien uur per dag hetzelfde muziekprogramma uitzenden, elk uur onderbroken door nieuwsberichten. Een van de genationaliseerde radiostations is radio Clube, die na 25 november de uitzendingen staakte. Deze zender was de spreekbuis van de communisti sche partij en revolutionair links. Maatregelen gevraagd tegen jeugdwerkloosheid DEN HAAG - Voor de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid moeten bijzondere maatregelen genomen worden. Gedacht kan worden aan het aanstellen van consulenten. Aldus de Tweede- Kamerleden Kruisinga en Tila- nus (beiden CHU) in aan de ministers Boersma van sociale zaken en Van Doorn van CRM gestelde schriftelijke vragen. Volgens de Kamerleden ver toont de jeugdwerkloosheid de laatste maanden een sterkere stijging. Grote groepen jeugdige werklozen worden moeilijk be reikt door de gewestelijke ar beidsbureaus. Dientengevolge wordt a^n de problemen van de werkloze jongeren onvoldoende aandacht besteed, aldus de vra genstellers. De Kamerleden menen, dat con sulenten ook aangesteld moeten worden voor andere groepen moeilijk te bemiddelen werklo zen. Zij noemden oudere werk nemers. gehandicapten en lang durig werklozen met name. In het Nederlands Textielmu seum, Gasthuisring 23 Tilburg, wordt van 10 januari t/m 18 februari de tentoonstelling „Over draad gesproken" gehou den. Uitgangspunt van de expo sitie is de bezoeker een indruk te geven van een aantal textiel technieken waarbij de draad tot stand komt en de diverse manie ren waarop deze verder kan worden verwerkt

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7