Benoeming nieuwe burgemeester Koudekerk aan de Rijn laat niet lang op zich wachten Gré en Gerda Roest veroverden Leimuiden met poppen en spinnewiel Ook voor Leiden K&O zet nieuwe jaar in met gevarieerd concertprogramma CURSUSSEN IN HET NIEUWE JAAR BIJ K O Open cursusavond Leidse Jeugd Actie DINSDAG 6 JANUARI 1976 l'AUNA Dit is mijn eerste rubriek van dit jaar en die begin ik gelijk maar met erg goed nieuws. En dat goede nieuws is dan bestemd voor de inwoners van Koudekerk aan de Rijn. Al vanaf eind september zit men er zonder burgemeester maar dat is nu bijna voorbij. Uit zeer betrouwbare bron hoorde ik gisteren dat waarschijnlijk nog deze week de benoeming van de opvolger van burgemeester v.d. Linden, een feit zal zijn. Eigenlijk is al definitief wie het gaat worden. Hij moet alleen nog medisch worden gekeurd, wat deze week nog gaat gebeuren. En als die keuring positief verloopt, en in Koude kerk hoopt men dat natuurlojk van harte, dan is er over een paar dagen weer een nieuwe burge meester. Toen ik gisteren voorzichtig informeerde wilde men uite raard niets loslaten over de naam van de burgemeester, maar ik kan alvast wel ver klappen, dat hij nog niet eer der burgemeester is geweest, dat hij redelijk bekend is met deze streek en haar problemen en dat hij ook nog vrij jong is. In ieder geval nog geen veertig jaar. Naar alle waar schijnlijkheid zal de nieuwe man aan het Koudekerkse roer per 1 februari worden geïnstalleerd. Zo, dat nieuws wilde ik wel even kwijt. Er zijn er nog maar een paar in Koudekerk die van het gro te nieuws weten, onder wie> natuurlijk de wethouders me vr. Le Large (KVP) en de loco burgemeester wethouder Van Borselen. Deze laatste heeft zich in de afgelopen maanden Mevr. Le Large: „Ik wil alleen verklappen dat de nieuwe burgemeester nog vrij jong is, in ieder geval nog geen veertig". als vervanger van de burge meester uitstekend geweerd en kreeg daarbij voortreffelijke hulp van mevr. Le Large, die pas een paar maanden (na het plotselinge aftreden van wet houder v.d. Pols) in functie is maar zich in die tijd bijzonder energiek van haar taak heeft gekweten, zo heb ik van meer dere Koudekerkers gehoord. Mevr. Le Large: „Ik wist dat ik een bijzonder zware taak op mijn schouders heb genomen en ook voor wethouder Van Borselen zijn dit geen gemak kelijke maanden geweest. Maar gelukkig is nu het einde in zicht en dat geeft ons de kracht om toch nog even dat extra stuk werk te verzetten, dat we ook mede dankzij de inzet van het ambtenaren korps tot ieders tevredenheid' hebben kunnen volbrengen. Ik heb dit extra werk met vreug de en liefde kunnen doen. Toch wacht ik ook met span ning op de komende dagen als bekend wordt wie hier de nieuwe burgemeester gaat worden". Mevr. Le Large wilde liever nog geen naam noemen. „Hoe wel de kans miniem is zou er theoretisch nog een kink in de kabel kunnen komen. Om dat uit te sluiten moet ik nog even de naam geheim houden". Het is mij opgevallen, hoe rustig politiek Kou dekerk zich in de afgelo pen maanden, bij afwe zigheid van een „echte" burgemeester heeft ge houden. In Koudekerk sloegen in het recente verleden de vlammen nogal eens uit de politie ke pan. Mevr. Le Large: „De politieke partijen hebben zich behoorlijk gedragen en zich slechts beperkt tot het afhande len van een aantal za ken, zonder daarbij poli tiek te bedrijven. Dat was de enig juiste hou ding". In dit nieuwe jaar heb ik mij een aantal goede voornemens gemaakt. Een daarvan is dat ik voortaan ook in mijn rubriek aandacht ga besteden aan interessante voorvallen in Leiden. Ik j beperk me dus niet meer tot alleen de Rijn, Veen- en Bollen streek. Dat besluit heb ik genomen omdat mij in de afgelopen maanden nogal wat lezers uit Leiden hebben opgebeld die vroegen waarom ik bijna geen regel schreef over wat zich af en toe in Leiden afspeelt. „Er gebeuren hier ook veel leuke dingen", zeiden ze mij. En dat neem ik graag aan. Dus Leide- naars niet gevreesd, voortaan ben ik ook tot uw beschikking. Bel maar. Gerda Roest: „Aan een pop kan ik soms maanden bezig zijn". Gré Roest: „Tijdens de beurs hier in Leimuiden was men razend enthousiast,' maar niemand heeft iets van zich laten horen". Ik sprak gisteren met de twee zussen Gerda en Gré Roest uit Leimuiden, "die beiden één ding gemeen hebben: ze zijn erg creatief en hoewel ze er niet mee te koop lopen hebben ze in het kleine Leimuiden al aardig de aandacht op zich geves tigd. Dat gebeurde bijvoorbeeld op de kort geleden in deze plaats gehouden middenstandsbeurs waar Gerda een aantal door haar vervaardigde karak terpoppen tentoonstelde en Gré achter het spinne wiel zat om vooral de Leimuidense vrouwen eens te laten zien hoe dit oude ambacht ook nu nog steeds in trek is en dat men met betrekkelijk weinig materiaal erg nuttige dingen kan doen met zo'n spinnewiel. Ik sprak eerst even met Gerda die in een riant huis woont vlak bij de Bilderdamse ophaalbrug, vanwaar ze een prachtig uitzicht heeft over de rustig kabbelende Drecht. die vlak langs haar kamerraam gaat en dan in de verte verdwijnt in de richting van de Langeraarseplas. Ze liet mij een stuk of tien van haar mooiste poppen zien, die zij maakte van een soort snel drogende klei. Haar creaties zaten zo levensecht in elkaar dat ik me verbaasd afvroeg hoe zij zoiets voor elkaar had kunnen krijgen. „Aan één pop kan ik soms maanden bezig zijn", vertelde ze mij, „maar dan heb ik er ook elke centimeter van tot in de kleinste details onder handen genomen. Voordat ik er aan begin heb ik precies in mijn hoofd hoe het moet worden en daar wijk ik geen duimbreed van af. Ik neem er uitgebreid de tijd voor. En alleen als ik inspiratie heb ga ik met mijn pop verder. Ik wil er geen haastklus van maken. Daar is mijn hobbv mij te lief voor". De poppen van Gerda Roest leven. Of het nu het verschrompelde vrouwtje met de takkenbos is. de schamel geklede herder, de pijnzende grijsaard, de breedlachende clown, allemaal hebben ze iets persoonlijks, kan je zien dat de poppen met veel gevoel zijn gemaakt. Gerda Roest maakte ook zelf de kleding, waarbij ze even zorgvuldig te werk ging als bij het maken van de ledematen, die stuk voor stuk aan de lijfjes zitten „gegoten". De&&,£,daar karakterpoppen hebben in het gezel lig ingerichte huis hun eigen, door Gerda uitgeko zen, plaats. Op de schoorsteen, dicht bij de warme kachel staat een verkleumd oud dametje, in de achterkamer speelt de straatmuzikant onbekom merd op zijn (door Gerda met de hand gemaakte) buikorgel en vanachter de gordijnen gluurt een deftige dame naar wat er zich in het kleine Leimuidense buurtschap Bilderdam afspeelt In het afgelopen jaar heeft Gerda Roest in totaal zo'n vijfentwintig karikatuurpoppen gemaakt waarvan ze er een aantal, zij het met pijn in het hart, heeft weggegeven of verkocht. „Bij hoge uitzondering doe ik mijn poppen de deur uit", zegt deze charmante Leimuidense, die bij voorkeur een karikatuur maakt van stokoude mensen. „Als ik een pop wegdoe moet ik er wel zeker van zijn dat deze een mooi plaatsje in het huis krijgt. En als ik weet dat er kinderen in huis zijn druk ik de mensen al bij voorbaat op het hart dat ze de pop hoog wegzetten, zodat niemand erbij kan. Ik zou me geen raad weten als mijn poppen iets zou overkomen". Haar zus Gré, in het dagelijkse leven mevr. Van Bodegraven, heeft zich gespecialiseerd in het wer ken met het spinnewiel en haar aanvankelijke hobby inmiddels omgezet in dagelijkse „spinar- beid" ten behoeve van een Leimuidense boetiek waar haar gesponnen werkjes grif worden ver kocht aan Leimuidense huismoeders. Gré spint hoofdzakelijk knotten wol, die ze maakt van ruwe schapevacht. Eerst spint ze de vuile vacht op een klos (het spinnewiel) om vervolgens de wol te wassen en te drogen. Met de reuk van het schaap er dikwijls nog aan gaat de wol dan richting boetiek. Toen Gré kortgeleden tijdens de middenstands- beurs vlijtig aan de Leimuidense huisvrouwen voordeed hoe er gesponnen moest worden kreeg ze van talloze kanten het verzoek in Leimuiden met een spincursus van start te gaan. „Maar daat is nog weinig van gekomen", zegt ze, „toen waren ze razend enthousiast maar na die beurs heeft niemand meer iets van zich laten horen". Als Gré van Bodegraven niet aan het spinnen is kan men haar ook dikwijls langs de weilanden zien slenteren waarbij ze vooral de schapen in het oog houdt. „Lang voordat de schapen geschoren worden kan ik al zien of het een goede vacht is. Die schapen hou ik dan goed in de gaten en ben ik er altijd als de kippen bij om, zodra er gescho ren gaat worden, zo'n vacht op te kopen". Schapen van Leimuiden, er wordt op u gelet. LEIDEN K&O zet 1976 in met een wel zeer gevarieerd en groot muziekprogramma voor Leiden en omgeving. Wanneer we de programma's voor de komende weken doorbladeren dan valt het op dat er voor ieder wat wils in petto is. Morgenavond komt de Australische pianiste Marga- reth May naar Leiden. Zij zal in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden een pianorecital geven met werken van Schumann, Liszt, Scriabin, Kabalevs- ky e.a. Op vrijdagavond 16 januari treedt in de foyer van de Stads gehoorzaal het Gemini-ensemble op (fluit, hobo, viool, altviool, cello en piano). Het programma dat het Gemini-ensemble brengt komt in de plaats van een fluit- harp-recital dat evenwel later in het K&O-programma wordt op genomen. Liefhebbers van harp muziek komen echter op 8 fe bruari aan hun trekken omdat dan een harp-orgel-programma gepland is in de Hartebrugkerk. Gaan we terug naar januari, dan zien we op de 18e een K&O- koffieconcert in de foyer van de Stadsgehoorzaal staan door Mi chel Roche-cello en Wim Serlie- piano. Dit duo brengt een Frans programma met werken van Breval, Fauré, Wiener en De bussy. Op 20 januari heeft K&O voor abonnementhouders op muziek serie 7, een pianorecital door de meesterpianist Paul Badura Skoda in De Doelen te Rotter dam op het programma staan. Iets dichter bij huis. in Diligen- tia te Den Haag. kunnen in schrijvers van K&O op woens dag 21 januari voor één gulden terecht om het jonge pianoduo James Anagnoson en Leslie Kinton op twee vleugels te ho ren musiceren. De Meesterserie komt op vrij dag 23 januari aan bod in de grote zaal van de Stadsgehoor zaal. K&O heeft voor die avond het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Maarten Smit uitgenodigd. Drie solisten t.w. Emmy Verhey-viool, Frédéric Meinders-piano en Harro Ruyse- naars-cello zullen hun mede werking verlenen in werken van Mozart, Brahms en Van Beetho ven. De Opera „Lohengrin" van Ri chard Wagner komt op zaterdag 17 januari in het Circustheater te Scheveningen voor het voet licht. Deze operavoorstelling is alleen toegankelijk voor hou ders van een abonnement op serie 9. Een programma, speciaal voor liefhebbers van cello-muziek, wordt op woensdagavond 4 fe bruari in het K&O-gebouw aan de Oude Vest gebracht door de Amerikaanse cellist David Wells. Hij zal Bach-suites voor cello-solo vertolken. In Oegstgeest brengt K&O op zondag 1 februari om 14 uur het beroemde Fine Arts Quartet (viool, viool, altviool en cello). Werken van Schubert, Griffes, Gersjiwin en Bartok staan op het .programma. Barokmuziek klinkt op 6 februari in de Dorpskerk te Leiderdorp. Dit fluit-clavecimbel programma omvat werken van Abel, Bach, Loeillet en Hasse. Uitvoerende kunstenaars zijn Rien de Reede- fluit en Bob van Asperen-clave- cimbel. Het concert begint om 20.15 uur. Op zondag 8 februari vindt het muzikale gebeuren plaats in de Hartebrugkerk waar K&O in samenwerking met de organist van de Hartebrugkerk, Jan Sch- mitz, een optreden van de har piste Saskia Apon in petto heeft Vier dagen later, op donderdag 12 februari, treedt het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. James De Preist in de grote zaal van de Stadsgehoor zaal op. Soliste zal zijn Etsuko Tazaki. Op het programma staan werken van Mozart (sym fonie nr. 5). van Beethoven (pia noconcert nr. 3) en Schumann (Symfonie nr. 3. de „Rheini- sche"). Lichte muziek Voor liefhebbers van lichte mu ziek heeft K&O de volgende concerten binnenkort op het programma: Lenny Kuhr treedt zaterdagavond op in het LAK-theater. Zaterdag 10 januari in het LAK- theater een optreden van Lenny Kuhr. Het optreden begint om 20.15 uur. In Katwijk, in het Dorpshuis aan de Kerklaan. tre den op 23 januari Robbert en Anja van Lint op. Zij brengen een programma van Neder lands-Vlaams? en Franse volks muziek ten gehore. Op zondag 25 januari tenslotte, begint om 15 uur een optreden door het Trio Louis van Dijk. Dit concert wordt gebracht in de Dorpskerk te Leiderdorp. Bovenstaande is een vluchtige blik op het muziek-palet dat K&O in de komende weken te bieden heeft. Wie meer gedetail leerde inlichtingen wenst, doet er goed aan het bureau van K&O te bellen (tel. 131841). Daar worden alle inlichtingen over programma's en toegang sprijzen verstrekt. Aan de balie van het bureau aan de Oude Vest 45 in Leiden, kan men bovendien dagelijks van 9 tot 15 uur terecht: 's zaterdags van 9 tot 12 uur. ■IIUI1IIIIII LEIDEN Wie in het nieuwe jaar een cursus wil volgen kan bij de Leidse volksuniversiteit K&O voor de meest uiteenlopende cursussen terecht. Om een indruk te geven van de grote verscheidenheid in cursussen, een greep uit het rijke aanbod: etsen en andere druktechnieken, manden maken, filmen voor amateurs, poppen maken in oude stijl, glasblazen, poppen maken in nieuwe stijl, weven, poppenspel, Franse conversatie, pottenbakken en boetseren, han denarbeid, macramé, vrije naaldtechniek yoga enz. In Leiderdorp kan men terecht lezing uit deze serie kreeg de pottenbakken, kreatief werken met klei, karakterpop pen maken, wandkleden maken en navigeren. In Oegstgeest is men ei>eneens welkom voor vele K O-cur sussen zoals: vormgeving in hout, maken van speelgoed en gebruiksvoorwerpen, beeldend bezig zijn voor jongens en meis jes van 8 tot 12 jaar, kunsthisto rie, wandkleden maken, batik ken, spinnen en weven, textiele werkvormen, macramé, poppen maken in oude stijl, pottenbak ken, schoonheidsverzorging, yo ga. kleding maken en vermaken, kreatief werken in keramiek, te kenen en schilderen, doen van klusjes in huis, ikebana, Franse conversatie, Nederlands voor buitenlanders, bridgen enz. Alle reeds lopende curssusen in Leiden. Oegstgeest. Katwijk en Leiderdorp zijn buiten beschou wing gelaten, waardoor het aan tal K O-cursussen oneindig veel groter is dan het bovenge noemde aantal. Wie zich niet te lang aan een cursus wil binden, kan zijn ken nis echter verrijken met de le zingen die K O te kust en te keur heeft. Ook van deze lezin gen willen wij een enkele noe- naam „Biologisch dynamische landbouw nu of nooit". In Katwijk wordt een lezing gehouden over vakantielanden en in Leiden staan lezingen op het programma zoals „Het on derzoek van golven op zee" en „Stress, of wat kan de mens hebben." Verder nog onderwer pen als „De insekten van het tropisch regenbos", „Acupunc tuur", „Het dagelijks leven in Egypte", „De pyramiden van Egypte", „Zicht op onze maat schappij" (cursus voor (huis)- vrouwen) enz. Al deze lezingen en cursussen beginnen in de eerste weken van het nieuwe jaar. Voor in lichtingen: het bureau van K O, Oude Vest 45 in Leiden. Ook telefonisch (tel. 131841) worden de gewenste inlichtingen ver strekt. Naast muziek, cursussen en le zingen heeft K&O een uitge breid toneelprogramma in sa menwerking met de Leidse Schouwburg voor de komende weken op touw staan. Ook het aantal films is aanzienlijk. Nie mand hoeft zich in Leiden of omgeving te vervelen want de mogelijkheden die K O biedt, zijn legio; een ieder zal het zijne in het grote pakket aanbiedin gen kunnen vinden. Speciaal voor K O-inschrij- vers zijn er vele toneelvoorstel lingen die gespeeld zullen wor den door de Haagse Comedie en het Publiekstheater. De Haagse Comedie zal o.a. brengen: „Geen haar op 't hoofd" van Feydeau, „De arrestatie" van Anouilh, „Al wie met ons mee wil gaan" van Coward en „Nie mandsland" van Pinter. Het Pu bliekstheater speelt „Macbeth" van Shakespeare. Leiden Op woensdag 14 januari a. s. houdt de Leidse Jeugd Actie een open cursusavond. Belangstellenden kunnen kennis maken met de cursus Kreatieve Handvaardigheid, hetgeen men doet door het beoefenen van een aantal technieken onderleiding van docenten en tweede-jaars studenten. De demonstratie begint om 19.30 uur. Omdat er maar een gelimi teerd aantal plaatsen beschikbaar is. wordt men verzocht zich op korte termijn bij de Leidse Jeugd Actie, Noordeindo 2A te Leiden, tel. 130615, op te geven. Na opgave krijgt men voorzover het aantal plaatsen dit toelaat, een „deelnemersbewijs"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5