Veel bijval voor Zoeterwoudse aktiegroep tegen sluipverkeer Bouw winkelcentrum in 4 fasen TACHTIG NIEUWE ARBEIDSPLAATSEN VOOR VOORSCHOTEN Huwelijkstrouw in Noordwijk loopt snel terug Onderscheiding voor leden van „De Spartaan" Flora lichtte Vrolijk in over verhuisplannen PA'IINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1976 Van onze correspondent ZOETERWOUDE De aktiviteiten van de aktiegroep die in het geweer is geko men tegen het sluipverkeer in het woon gebied Westeinde krijgen veel bijval. De enquête die in de wijk is gehouden met betrekking tot het tegengaan van het sluipverkeer om hiermede een veiliger situatie te verkrijgen voor spelende en 01 schoolgaande kinderen is een groot suc ces geworden, aldus de vijf initiatiefne mers. Ruim 90% van de bewoners is vóór het invoeren van verkeersdrempels in de Ambachtsherenweg en de Veldzichtstraat alsmede het versmallen van de Am bachtsherenweg. Er zijn voorstellen in deze geest gedaan aan de gemeenteraad met het verzoek deze in behandeling te nemen. De suggesties omvatten ook het verwijderen van de parkeerhavens aan de westzijde van de Ambachtsherenweg, die door een plantsoen dienen te worden vervangen. Zo ontstaat ook aan deze zijde een buffer t.o.v. de weg. Op het „verlanglijstje" komt ook voor het instel len van een periodiek wisselend parkeer verbod voor de beide zijden van deze weg en verbetering in de bewegwijzering voor met name het Industriegebied en Zoeter- woude-Rijndijk. De aktievoerders hebben ook de fractievoorzitters van de politieke groeperingen benaderd. Hun reakties wa ren zeer positief en unaniem zijn zij van oordeel dat zo spoedig mogelijk maatre gelen getroffen moeten worden voor een betere veiligheid. Het gemeentebestuur heeft wel begrip voor de aktie maar maakt wel de aantekening dat deze ont staan is in de periode dat de Noordbuurt- seweg i.v.m. werkzaamheden geruime tijd moest worden afgesloten. Het drukke doorgaande verkeer moest toen door het woongebied Westeinde worden geleid. Bepaald in het verkeerde keelgat gescho ten is de bewering dat de rijkspolitie het gemeentebestuur geadviseerd zou hebben éénrichtingsverkeer in stellen voor de Noordbuurtseweg en de Ambachtsheren weg zoals werd medegedeeld in de op roep van enige weken geleden aan de bewoners om door het plaatsen van een handtekening de aktie te ondersteunen. Een dergelijk advies heeft het college van b. en w. nooit ontvangen. De aktiegroep is tekort geschoten door dit bericht niet ter bevoegde plaats te verifiëren, aldus gemeentesecretaris J. Wingelaar. De Veldzichtstraat in Zoeterwoude, die volgens plaatselijke actievoerders moet worden voorzien van verkeersdrempels. Burgemeester Bonnike. Leidschendam boven de 30.000 inwoners Van onze correspondent LEIDSCHENDAM - Burge meester E. J. M. Kolfschoten heeft gisteravond in zijn^ nieuw jaarsrede meegedeeld dat Leid schendam op 31 december het inwonertal van 30.000 heeft overschreden, „een drempel waar we jaren hebben voorge staan." Het aantal inwoners be droeg op 1 januari van vorig jaar nog 29.157. Door 348 ge boorten en 2555 vestigingen kwamen er 2903 bij terwijl 219 personen overleden en er 1833 vertrokken. Succes voor Avanti HAZERSWOUDE John van Strien en Fred Timmermans, beiden lid van de Hazerswoudse tennisclub Avanti hebben een knap tafeltennissucces geboekt. In de bekermatch om het kam pioenschap van de tweede klas in .het district Den Haag versloe gen zij SETT met 3—1. Eltjo Schutter wil zijn record tienkamp redden (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Op aanraden van zijn vereniging Quick heeft Eltjo Schutter een brief geschre ven naar de KNAU in een po ging zijn tienkamprecord te red den. De recordcommissie van de atletiekunie had zijn vorig jaar in Amsterdam gevestigde totaal, dat een verbetering betekende van het dertien jaar oude record van Eef Kamerbeek, afgewezen, omdat de baan Ookmeer afwijk ingen zou vertonen. Schutter vraagt in zijn brief of hij wel zo veel voordeel van de baan zou hebben ondervonden dat daardoor zijn record tot stand kon komen. Sportwereld MADRAS India heeft de fina le bereikt van het internationale hockeytoernooi in Madras. In de halve finale won de wereldkam pioen met 2—1 van Spanje. DORTMUND - Sjaak Ruhl heeft tijdens internationale in- dooratletiekwedstrijden in Dort mund het Nederlands record kogelstoten verbeterd en ge bracht op 16.96 meter. BRISBANE - Peter VoUebregt is als zesde geëindigd in de tweede wedstrijd van de strijd om de wereldtitel finnjollen. Voorhout Vanavond in Voor hout een uitvoering van het to neelgezelschap „Cultuur Ver heft". Onder de titel „Waarom zweeg je zolang" wordt voor donateurs en belangstellenden in het parochiehuis een voorstel ling gegeven, nadat vanmiddag de bejaarden van Voorhout al konden genieten. Zij mochten kosteloos naar binnen. Van avond is de entree echter 2,50. Eerste paal kantoorgebouw Wijngaardenlaan Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Wethou der A. Eveleens sloeg gister middag met vaste hand de of ficiële eerste paal voor het kantoorgebouw „Centrum", dat in de nabije toekomst ge huurd zal worden door Tek tronix Holland B.V. en werk zal bieden voor 80 arbeids plaatsen. Als een knipoog naar de historie zal een gevelstukje uit het vroegere gebouw voor Christelijke Belangen ingemet seld worden, dat gebouw heeft plaats moeten maken voor de ze nieuwbouw. Het nieuwe kantoorgebouw sluit aan bij de winkels met bovenwoningen aan de Schoolstraat. Het zal bestaan uit een begane grond en daar boven 2 verdiepingen plus een dakconstruktie. De nuttige werkruimte zal ongeveer 900 m3 zijn. De eerste plannen zijn in juni vorig jaar tot stand gekomen, via artikel 19 kreeg Wethouder Eveleens na het slaan van de eerste paal voor een nieuw kan toor aan de Schoolstraat. de grond een andere bestem ming, de gemeenteraad ver leende op 31 oktober goedkeu ring en eind vorig jaar gingen de eerste heipalen de grond in. In verband met de omliggende woningen wordt er „milieu vriendelijk" geheid d.w.z. er wordt water ingespoten waar door de 15 meter lange heipa len eenvoudig tot minstens 9 meter diep zakken, de laatste zes meters tot aan de harde ondergrond wordt dan gesla gen. Er komen in totaal 39 palen en tot geruststelling van de omwonenden deelde de aannemer mede dat dit binnen enkele dagen „geklaard" zal zijn. De hoofdingang van het ge bouw komt aan de School straat. Voor de hoofdingang komt een zitplastiek met o.a. een vast schaakbord. De archi tect is E. C. Frangenheim uit Voorschoten, de financiering gebeurt door het Pensioen fonds van Gelder Papier. Het gebouw zal in november van dit jaar opgeleverd worden. Door de bouw van dit kantoor gebouw krijgt Tektronix de kans tot uitbreiden. Dit bedrijf telt thans 35 werknemers en is gehuisvest op de bovenste eta ge van de kantoorflat van de gemeente Voorschoten. De ge meente heeft dringend uitbrei ding nodig. Door deze nieuw bouw krijgt de gemeente dë noodzakelijke uitbreiding en blijft Tektronix behouden voor Voorschoten. Noordwijkerhout Afgelopen zondag vond in Noord- wijkerhout in „De Witte Raaf" de uitreiking plaats van de Spartaan-onderscheidingen voor het jaar 1975. Voorzitter Paardekooper mocht een groep van hon derd Spartanen verwelkomen op de weer in ere herstelde nieuwjaarsbijeenkomst van deze atletiekver eniging uit Lisse. Hij memoreerde in zijn speech het zo succesvolle jaar 1975, waarin de herenploeg promo veerde naar de Hoofdklasse en vele recordverbeterin gen werden geboekt. De heer Paardekooper richtte een woord van dank aan de scheidende bestuursleden, me vrouw Grimbergen en de heer Elfering, die heel wat uurtjes aan de vereniging hebben be steed. De „Spartaan-Beker" voor de meisjes-B ging naar Ann Waas dorp voor haar hoogtesprong (1.75 m). De „Spartaan-Beker" voor de jongens-B was voor Leo Walra ven met z'n tijd van 2.04.5 min. op de 800 m. De „Spartaan-Bokaal" voor de meisjes-A kwam voor een jaar in handen van Hanneke Glas i.v.m. haar hoogtesprong (1.76 m). De „Eisma-Vaas" was bestemd voor Paul Grimbergen die op de afstanden 800 m 1500 m en 3000 m uitblonk en z'n alge meen prestatie-niveau enorm verbeterde. Dit voor zover de categorie Jongens-A. De „Spartaan-Coupe" voor de dames moest voor het jaar ver deeld worden: zowel Mieke van Doorn (hoog 1.88 m) als Joke van Gerven (3000 m in 9.12.4 m) en (1. Eng. Mijl in 4.36,6 m) mogen het fraaie kleinood een half jaar behouden. De „Spartaan-Tulp" de presta- tieprijs voor de heren kwam in handen van Piet Waaning die clubrecords verbeterde op de 5 en 10 km en in de Nederlandse atletiekploeg debuteerde. Op het bestuurlijke vlak werden de volgende onderscheidingen uitgereikt: De „Luitzen Homma- Bokaal" was bestemd voor Peet Kerkvliet die veel werk verricht te bij de wedstrijd-technische voorbereiding, alsmede bij het onderhoud van het zo kostbare atletiek-materiaal. Als 2e pen ningmeester zorgt hij voor een belangrijke bron van inkomsten n.l. de contributie. De „Spartaan-Verdienstezuil" kwam in handen van Nico War merdam, die na zijn wedstrij- daktieve loopbaan veel zorgen besteedt aan de jeugd van de vereniging en als aktief voorzit ter van de Jeugdraad daarin zitting neemt. De Spartaanspeld werd hem tegelijkertijd over handigd. Voorschoten opgeschrikt Voorschoten Bewoners van de Leidseweg in Voorschoten zijn vanmorgen in alle vroegte opgeschrikt door de loeiende si renes van de alarminstallatie van de Albert Heijn Super markt. Oorzaak van al deze her rie bleken twee trottoirtegels die door de winkelruit van Albert Heijn waren gegooid. Volgens omwonenden zou er echter ook geschoten zijn, maar daarover was de Voorschotense politie vanmorgen verder niets bekend. De politie denkt niet aan een poging tot inbraak, al heeft het daar wel alle schijn van. Te meer nu het voor de tweede keer in een maand is, dat Voor schoten in het holst van de nacht wordt opgeschrikt door de alarminstallatie van Albert Heijn. Volgens de politie lijkt het meer op baldadigheid van enkele beschonken lieden. Recht tegenover de supermarkt is van nacht ook de houten schutting om een kistenopslagplaats van een groentenhandelaar vernield en omvergetrokken. Ooggetui gen hebben om kwart over vier vannacht twee mannen zien wegrennen. Gedurende een half uur daarna bleven de alarmsire nes loeien. De politie had later in de och tend nog geen spoor van de daders. Veiling Flora in Rijnsburg, die te zijner tijd gaat verhuizen. Mr. Vrolijk: informatie over Rijnsburg doorspelen aan GS. Van een onzer verslaggevers Rijnsburg De commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Vrolijk, heeft gisteren een werk bezoek gebracht aan de gemeente Rijnsburg. Pp de druk bezette agenda stond onder meer een gesprek met het bestuur van bloemenveiling Flora over de verhuizing van de veiling naar „het Heem" of naar de „Kamphuizerpolder". Mogelijk struikel blok is de stijgende grondprijzen in Rijnsburg. Hieromtrent zijn momenteel besprekingen gaande. Het bestuur van de veiling is nog steeds van mening dat hoogbouw niet gewenst is. „Het is duur", aldus een bestuurslid. Mr. Vrolijk heeft gistermiddag ook vergaderd met het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Rijnsburg. Hieromtrent zijn tijdens de openbare raadsvergadering gisteravond geen mededelingen gedaan. Tijdens deze raadsvergadering was er gelegenheid voor de raadsledeaom hun kritiek te spuien. Uit deze vergadering kwam vooral de woningnood van bejaarden naar voren. Volgens mevrouw De Haas zijn er veel bejaarden die aan een andere woning toe zijn. Zij ziet mogelijkheden op het terrein aan de hoek Smitstraat/Oegstgeesterweg. Als deze mogelijkheid niet benut wordt, zo was uit haar woorden op te maken, zal het nog wel even duren voordat er bejaardenwoningen in Rijnsburg zullen worden gebouwd. Verder werd er nogal wat kritiek geleverd op het lange uitblijven van beslissingen betreffende se cundaire wegen. De telers in Rijnsburg zijn tamelijk verontrust. Omdat de grond in Rijnsburg schaars is, heeft een touwtrekkerij plaats tussen telers en derden over welke percelen bestemd zijn voor teelt en welke voor woningbouw. Verder werd mr. Vrolijk duide lijk gemaakt dat het voor jonge telers en hande laars ontzettend moeilijk is een bedrijf op te zetten enAe continueren. De telers in Rijnsburg voeren momenteel actie om hun markt in Europa te vergroten. Onlangs zijn pogingen ondernomen om ook in Frankrijk een afzetgebied te krijgen. De pogingen hebben echter nog weinig resultaat gehad. Mr. Vrolijk beloofde de informatie door te spelen aan Gedeputeerde Staten. Handje schudden In Voorschoten ontvingen burge meester en echtgenote gister avond een deel van de burgerij ter gelegenheid van de jaarwisse ling. Traditiegetrouw was de raad zaal herschapen In een stijlvolle receptiegelegenheid en naast de raads- en commissieleden liet het verenigingsleven zich zien. Het burgemeestersechtpaar moest zeer vele handen schudden, waarna ledereen met iedereen even bleef nadenken of goede voornemens maken. Sedert enige jaren Is de nieuw jaarstoespraak door de burge meester afgeschaft, waardoor alle wensen onder vier ogen gebeur den. Van onze correspondent NOORDWIJK - De huwelijk strouw in Noordwijk loopt te rug. Steeds meer echtelieden blijken op het eeng gegeven ja woord terug te komen. Op zo'n tweehonderd huwelijken per jaar kwamen in 1975 reeds zes tig echtscheidingen voor. Deze cijfers noteerden wij gis termiddag uit de toespraak van burgemeester mr. J. M. Bonnike op de traditionele nieuwjaarsre ceptie voor het gemeenteperso- neel in het dorpshuis „De Kuip". In zijn toespraak betrok de bur gemeester een aantal hoogte punten uit het afgelopen jaar. En blikte ook vooruit. Traditie getrouw gaf burgemeester Bon nike enkele voorlopige cijfers omtrent het bevolkingsverloop. Moest vorig jaar een achteruit gang van het inwonertal van f worden vastgesteld, in 1975 blijkt het met ongeveer 60 zijn toegenomen. Een der oorza ken is een groter vertrekover- schot. Opmerkelijk is de zich voortzet tende daling van het aantal ge boorten. Bedroeg het aantal ge borenen in 1971 nog 16 per dui zend inwoners, in het afgelopen jaar bleek dit te zijn teruggelo pen tot 12 per duizend en men verwacht dat de daling zich zal voortzetten. Concert in Wassenaars raadhuis Wassenaar De pianiste Toos Onderdenwijngaard geeft van avond een recital in het raad huis „De Paauw". Het is al eni ge jaren een traditie, dat het Wassenaarse Nutsdepartement in het begin van het jaar gast vrijheid geniet in het raadhuis voor eèn concert. Wassenaar krijgt er een galerie bij (Van onze correspondent) Wassenaar Wethouder A. J. M. van der Klaauw zal van avond een nieuwe galerie ope nen, die is ondergebracht in het sportfondsenbad. De galerie heeft de naam „JA" gekregen en dat zijn de initialen van twee exposanten Joop en Alexandra- die die zich hebben toegelegd op resp. keramiek en tapijten. De eerste tentoonstelling zal du ren tot 24 januari a.s. en van dinsdag tot en met zaterdag da gelijks van 10 tot 17 uur geo pend zijn en bovendien op dins dagavond van 19 tot 21. LEIDERDORP Met de voorbereidin gen voor het bestemmingsplan voor de Winkelhof is men nu zo ver dat de gemeente het plan naar alle waarschijn lijkheid in feburari ter visie kan leggen. Dit deelde gisteravond de secretaris van de commissie bestuurszaken mee met instemming van de voorzitter (burge meester M. A. van der Have) tijdens de vergadering van deze commissie. Tijdens de vergadering kwam ook de portefeuille verdeling in het college en tussen de verschillende commissies aan de orde. De commissie wenste zich niet te bemoeien met de verdeling van de onder werpen binnen het college". Dat is een zaak van b en w zelf', zo luidde de conclusie. Naar de mening van de commissie bestuurszaken komt een herverdeling van de taken tussen de verschillende commissies pas aan de orde na de komende verkiezingen voor de gemeenteraad. De commissie bestuurszaken adviseert b en w de deelname van Leiderdorp in de gemeenschappelij ke regeling „tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland" te beëindigen. Naar het oordeel van de commissie is deze gemeenschappelijke regeling vooi de ge meente niet meer nodig nu Leiderdorp ook deelne mer is in de regionale brandweer Rijnland. Naar het zich laat aanzien zal de bebouwing van het Winkelhof gebied in vier fasen plaats vinden. Daarbij zal de noordwestelijke hoek van het ge bied, daar waar men nu de noodwinkels vindt, als laatste een definitieve bebouwing krijgen. Tot dan zal er plaats zijn voor de noodwinkels. Dit bleek gisteravond tijdens de bespreking van de vraag of de gemeente de bestaande overeenkomst met de winkeliers in deze winkels diende te verlengen dan wel een nieuwe overeenkomst men hen moet aangaan. De commissie adviseert het college dit laatste te doen. Alleen dan kan de gemeente een aantal aanvullende bepalingen in de overeenkomst opnemen, deze bepalingen moeten de winkeliers meer zekerheid geven. Een reorganisatie van het ambtelijk apparaat op het gemeentehuis zit er voorlopig niet. Dit werd duidelijk toen de commissie bestuurszaken stelde niets te voelen voor een actieve bijdrage aan het meer doorzichtig maken, van het apparaat. De commissie adviseert het college wel om voortaan de geleidsvoornemens voor het komende jaar voor iedereen beter zichbaar te maken. „Dat kan dan gebeuren", zo luidt het advies, „door het toevoegen aan de begroting van een memorie van toelich ting". Deze toelichting, per hoofdstuk, zouden een duidelijk en overzichtelijk beeld moeten geven van het door het college in het betreffende jaar te voeren beleid (zoals dit het zich tenminste voorstelt om te voeren). „Vooraf moeten de verschillende commissies daarbij kunnen adviseren op de door hen bestreken gebieden", zo meent de commissie bestuurszaken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4