B HBS Toestand bedrijfsleven hoogst zorgwekkend" Eerste nederlaag gemeente Leiden in zaak-Daey Ouwens Leiden krijgt Sportmedisch Adviescentrum Leiden neemt toe in tal en last Fijne muziek Chris Hinze Leidse kantonrechter kent geen pardon voor milieuvervuiler VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: H. J. DE GRIJFF NIEUWE GARNIZOENSCOMMANDANT Uw Mening DINSDAG 6 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 BURGEMEESTER VIS: 99 Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Wij verwachten in het begin van 1976 de komst van de 100.000ste inwoner, voor de tweede maal in tien jaar en naar de statistische verwachtingen nu definitief. Helaas moet gezegd worden dat Leiden wel toeneemt in tal, maar ook in last, want ondanks de bepaald niet geringe nieuwbouw stijgt het aantal woningzoekenden, en baart ons met name de huisvesting van buitenlandse werknemers grote zorg." Dit stelde de burgemeester van Leiden, dr. A. J. Vis in zijn nieuwjaarsrede die hij gisteravond in een bijzondere raadsver gadering uitsprak. In een overigens vrij oppervlakkige speech waarbij op viel dat de Leidse burgemeester de vele gevoelige zaken die het Leidse politieke wereldje kent angstvallig onbe roerd liet, stipte Vis eerst enkele „belangrijke gebeurtenissen" van 1975 langs: het 400 jarig bestaan van de Rijksuniversiteit, de oplossing voor de kwestie „Leeuwenhoekgronden", waarop het nieuwe academisch ziekenhuis moest verschijnen en de zich verbeterende relatie met de universiteit. Verder noemde Vis de 300 jarige gemeentelijke credietbank en de uitgifte van het bejaardenpaspoort. Voor wat het nieuwe jaar betreft noemde Vis naast de komst van de 100.000ste Leidenaar het verder gaan van de renovatie werken, rehabiliatie en stadsvernieuwing alsmede de herope ning van de schouwburg en het zwembad „De Zijl". Van een onzer verslaggevers LEIDEN De economische situatie van Rijnland is in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven uiterst zorgwekkend tot bepaald alarmerend. Dat is de conclusie die de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede in Leiden trok. Volgens de heer A. Koningsveld zijn de verwachtingen van dit jaar zo mogelijk nog somberder dan de resultaten van 1975. Hij pleitte dan ook voor drastische maatregelen om erger te voorkomen. Zo zou de gemeente Leiden een ontwikkelingsprogramma voor Leiden op moeten zetten en ervoor moeten zorgen dat dit ook wordt uitgevoerd. Vooral het slechte image dat Leiden in de ogen van vele ondernemers heeft zal moeten worden gewijzigd, wil er van een beter ondernemersklimaat sprake zijn, zo concludeerde de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Hoewel de zorgelijke ontwikke ling voor vrijwel alle sectoren geldt, sprongen er een aantal heel duidelijk uit Zo bleef met name in de tuinbouw, de bollen teelt en de Rijnsburgse bloe menteelt nog achter bij de zorg wekkende landelijke ontwikke ling in deze bedrijfstak. Nog geen 20% van de bedrijven haal de de geldomzet van een jaar eerder en nog een 10% bereikte het bedrijfsresultaat van vorig jaar. Ook de investeringen wa ren ver beneden peil. De Katwijkse visserij ontwikkel de zich volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel zelfs desastreus. „De lastenver zwaring en de quotering als ge volg van de overbevissing heb ben een rendabele exploitatie tot een illusie gemaakt Ook hier een vrijwel staken van de inves teringen en een kleine zes pro cent van de bedrijven die het resultaat van vorig jaar konden evenaren. Geen van bedrijven haalde eenzelfde omzet als het jaar daarvoor. „Hoewel het bij dit sombere beeld nauwelijks mogelijk lijkt, zijn de verwach- KvK-voorzitter Koningsveld: „Slecht image Leiden moet ver anderen". tingen voor het volgend jaar nog slechter", aldus een bezorg de heer Koningsveld. Bouw en industrie De bouwnijverheid en de me taalindustrie geven al een even somber beeld te zien. Ontwik kelde zich de bouw min of meer volgens het landelijke weinig rooskleurige patroon, de metaal industrie kon maar voor 9% de inflatoire ontwikkeling de baas blijven. In de textiel gaat het nog slechter dan elders in het land. Ook hier konden omzet ten, winsten en stagnerende in vesteringen de negatieve effec ten van de inflatie niet compen seren. Wat voor de industrie geldt gaat ook op voor de detailhan del. het grootwinkelbedrijf dat voor driekwart tevreden is gaat het hier ook uitermate slecht. „Bepaald alarmerend is de ont wikkeling in de detailhandel. Met uitzondering van de aut overkoop geven alle branches hier een abominabele ontwikke ling te zien", aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel, die door de cijfers onomwonden vindt aangetoond, dat de dagen dat wij ons behaaglijk konden laten meedrijven op de gunstige stroom van hoogconjunctuur en economische groei voorlopig en waarschijnlijk zelfs voorgoed voorbij zijn. „Het is noodzake lijk voor de zorgwekkende ont wikkeling van ons regionale be drijfsleven thans meer dan ooit met grote klem bijzondere be stuurlijke aandacht wordt ge vraagd", zo stelde de heer Ko ningsveld vanmiddag. Negatief beeld De heer Koningsveld weet de ellendige toestand van de Rijn landse economie Voor een deel aan het slechte beeld dat Leiden naar buiten heeft. „De stad is vervuild, verkrot en verpau perd; het bedrijfsleven is er in de 19e eeuw blijven steken; de werkgevers isoleren zich in voorvaderlijk conservatisme; de beroepsbevolking is achterlijk en arbeidsschuw; de gemeente is armlastig en onbestuurbaar en op het bestuurlijk niveau ge dijt de incompetentie", dat zijn volgens de heer Koningsveld elementen van het beeld dat de buitenstaander volgens hem voütomen ten onrechte van Leiden heeft. Menige negatieve beslissing van ondernemers bij de vraag of men zich in de Leidse regio zou moeten vesti gen zijn volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel op dit „ongenuanceerde slechte image" terug te voeren. De heer Koningsveld pleitte aan het slot van zijn nieuwjaarsrede dan ook voor een voorlichtings campagne die het beeld zouden moeten verbeteren. Daarnaast zou grote aandacht moeten wor den gegeven aan een herstructu rering die voor nieuw vertrou wen in de Leidse regio zou moe ten zorgen. Daarbij wees de heer Koningsveld erop, dat ze kerheid bij het bedrijfsleven over het gemeentelijk beleid in zake grondpolitiek, erfpachts overeenkomsten en verkoop- en verhuurcontracten van vitaal belang is. De voorzitter van de Kamer stelde de gemeente Lei den een rapport in het vooruit zicht waarin naast een analyse van de huidige zorgelijke situa tie een aantal aanbevelingen voor het gemeentelijk beleid zul len worden gedaan. Ambtenarenrechter verklaart beslissing gemeente Leiden nietig (Van onze verslaggever) DEN HAAG/LEIDEN Het Leids gemeentebestuur heeft zijn eerste nederlaag geleden in de zaak-Daey Ouwens, de inmiddels twee jaar geschorste directeur van de Groenoordhal. Gistermid dag vernietigde de ambtenarenrechter in Den Haag de beslissing van het college van b. en w. van Leiden van maart vorig jaar de heer Daey Ouwens aan een medisch onderzoek te onderwer pen. De gewezen Groenoordhal-directeur had de gemeente voor de ambtenarenrechter gedaagd omdat hij in dit gedwongen medisch onderzoek een ongemotiveerde en onaanvaardbare aantasting van zijn persoonlijke vrijheid zag. Voordat het ambtenarenge recht gistermiddag uitspraak deed hadden jie advokaten van de verschillende partijen, mr. Van Andel namens Daey Ouwens en dr. Th. van der Horst namens het college van b. en w., hun wederzijdse standpunten toegelicht. Mr. Van Andel stelde dat voor het gewraakte geneeskundig onderzoek goede gronden ver-' eist zijn en dat de gemeente Leiden deze op geen enkele manier kon aantonen, iets waarvan zij zich volgens de advokaat van Daey Ouwens ook bewust was. Hij wees erop dat een dergelijk onderzoek toegestaan en zelfs vereist zou zijn als de betrokken werkne mer duidelijk de indruk had gemaakt door zijn optreden dat van een zekere mate van ontoerekeningsvatbaarheid sprake zou kunnen zijn. „Zo iets zal zich bij een disciplinair ontslag al zelden voordoen, laat staaan bij een ontslag we gens ongeschiktheid, waar de gemeente Leiden het in dezen op aan wil sturen", zo conclu deerde mr. Van Andel. Hij liet doorschemeren dat naar zijn mening de gemeente alleen maar via het onderzoek had gepoogd een welkome aanvul ling op de schaarse ontslagre denen te vinden. Motieven Een dergelijk vermoeden werd door de raadsman van de ge meente min of meer bevestigd toen hij stelde dat een genees kundig onderzoek soms tot zeer onverwachte resultaten kan leiden. Ter verdediging van de gemeentelijke opdracht voor een dergelijk onderzoek werden door dr. Van der Horst twee motieven aange voerd: Ten eerste wees hij erop dat de gemeente Leiden van plan is de heer Daey Ou wens te ontslaan „wegens on geschiktheid anders dan op grond van ziekelijke of psychi sche gebreken". Daarvoor is naar zijn mening vereist, dat komt vast te staan, dat deze ziekelijke of psychische gebre- Van der Horst had de Centrale Raad (het hoogste beroepscol lege in ambtenarenzaken) aan deze beslissingen nooit ge tornd. Op vragen van een der raadsheren stelde hij dat het de opvatting van de gemeente Leiden is ambtenaren in deze gevallen altijd aan een genees kundig onderzoek te onder werpen, ook al gaan zij daar zelf niet mee akkoord. De heren Daey Ouwens en zijn advokaat mr. Van Andel von den deze opvatting volstrekt verwerpelijk. Mr. Van Andel maakte een vergelijking met het strafrecht: „Ik zie al dat een rechter-commissaris elke verdachte die hij voor zich krijgt eerst naar de psychiater stuurt". Hij herhaalde nog eens dat naar zijn mening ab soluut geen gronden voor een dergelijke „aantasting van de persoonlijke vrijheid" aanwe zig waren. In beroep De heer T. C. Daey Ouwens: eerste overwinning. ken inderdaad niet aanwezig zijn en dat zou alleen kunnen na een medisch onderzoek. „Deze vraag is een zaak van medische causaliteit en valt buiten de administratie of de justitie", zo stelde de heer Van der Horst. Als tweede motief voerde hij de „schuldvraag" aan: „Waar aan is de ongeschiktheid en de onbekwaamheid van de heer Daey Ouwens te wijten"? Hij noemde het „een zaak van zorgvuldige besluitvorming", dat de gemeente daar middels een geneeskundig onderzoek duidelijkheid over zou krijgen. Zou een dergelijk onderzoek achterwege zijn gebleven, dan zou de gemeente Leiden daar mee zeker de gramschap van de Centrale Raad van Beroep op zich hebben gehaald, zo stelde de pleiter van de ge meente. Voor de raadsheren van het ambtenarengerecht klonken zijn woorden niet erg overtui gend. Gevraagd naar voorbeel den uit de praktijk, waaruit zou moeten blijken dat zoals Van der Horst stelde, een ge neeskundig onderzoek altijd tot een zorgvuldige ontslagpro cedure zou behoren, haalde hij alleen wat voorbeelden uit zijn eigen praktijk aan waaruit dit zou moeten blijken. Volgens Blijkens de uitspraak van het ambtenarengerecht was zij het hiermee eens. Later op de dag werd het gemeentelijk besluit tot het geneeskundig onder zoek (waaruit is komen vast te staan dat de heer Daey Ou wens psychisch en fysiek ge zond is) nietig verklaard. In een eerste reactie stelde de gewezen Groenoordhal-direc teur dat hij in de voor hem zeer positieve uitspraak een bevestiging zag van zijn me ning, dat wanneer hij zelf in deze affaire aan het woord gelaten wordt ineens een heel ander licht op deze slopende procedure en de daaraan ten grondslag liggende situatie ge worpen wordt Het is zeer waarschijnlijk dat de gemeente Leiden tegen de ze rechterlijke uitspraak in be roep zal gaan. Het gaat hier om een uiterst principiële kwestie, die als test-case kan worden beschouwd voor vele soortgelijke gevallen. Een defi nitief besluit over een hoger beroep zal echter pas genomen worden na bestudering van de rechtsoverwegingen die aan dit vonnis ten grondslag lig gen. Deze zullen a.s. donder dag de verschillende partijen bereiken. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Overste A. van Buuren heeft giste rochtend het commando over de Doelen- en Mor- spoortkazerne overgedragen aan de 44-jarige com mandant H. J. de Grijff, tot voorkort commandant op de „Wittenberg" in Garderen. De nu 53-jarige overste Van Buuren flinks op de foto) is ruim twee jaar in Leiden werkzaam ge weest. Gedurende deze periode hebben onder zijn leiding een aantal „mammoeteetfestijnen" plaats gehad, waarvan de bekendste de reünie van de B.M.M.O. op 10 mei. Door soldaten is toen een maaltijd bereid voor ongeveer 4000 personen. De heer Van Buuren is onlangs benoemd tot commandant van de sectie bevoorrading van het Legercorps Logistiek Commando. Tijdens de bijeenkomst, gisteren, ontving vaandrig Reigersberg een grote bokaal. Hij heeft zich de laatste jaren verdienstelijk gemaakt door het reor ganiseren van de cursussen op de kokschool. De bokaal werd bij het 25-jarig bestaan van de kok- school overhandigd aan de commandant met het verzoek deze uit te reiken aan personen die een bijzondere prestatie hebben geleverd. LEIDEN Chris Hinze presen teerde gisteravond in Oegstgeest (Rijnlands Lyceum) zijn groten deels vernieuwde formatie. Van de in de vooraankondiging ge noemde musici was alleen de Duitse gitarist Stephan Diez ge handhaafd. Piano, bas en drums werden bemand door drie Phili- delphia negers respectievelijk: James Benn, John Turner en Thomson. De combination speelde alleen eigen composities in één stijl. Van de negen num mers waren er drie van Benn, twee van Diez, het laatste van de ritme-sectie en de rest van Hinze. In twee van zijn num mers zong Benn een vage tekst. Naast zijn twee fluiten beroerde Hinze af en toe de synthesizer. Wat betreft de composities was het verschil in inbreng dus niet zo groot en hetzelfde gold voor het spel. Men kon zeker niet Chris Hinze spreken van Chris Hinze en be geleiding. Ieder kreeg kans voor een eigen solo of een eigen intro (Tiez in het tweede nummer op akoestische gitaar, elektronisch versterkt; Hinze in het tweede nummer na de pauze bv met een oerwoudfluitachtig begin; de ritme groep in haar laatste nummer en Benn o.a. als zager in de gospelachtige opening van zijn derde nummer na de pau ze). Gelukkig duurde die solo's en intro's niet te lang. De totaal elektronisch versterk te en af en toe ook elektronisch gemaakte muziek varieerde tus sen sterk rytmische stukken met een aan zijn bas plukkende Tur ner en verstilde gedeeltes; in die laatste kwam Hinzes fluit het meest naar voren, maar ook in het samenspel harmonieerde de ze fijn. De presentatie van deze tame lijk sophisticated klanken was uiterst koel. De redelijk gevulde zaal toonde zich uiteindelijk ge noeg enthousiast om nog een korte toegift te bewerkstelligen. De weglopers in de pauze had den inderdaad ongelijk. Paul van der Blank. (Van onze sportredactie) LEIDEN Maandagavond 12 januari a.s. zal in het Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp van 19.30 tot 20.30 uur het eerste spreekuur worden gehouden van het Sportmedisch Advies centrum Leiden (en omgeving). Het SMA staat open voor, en zal zijn diensten aanbieden aan el ke sportbeoefenaar uit de regio Leiden. Een groep artsen en fysiothera peuten zal tijdens dit spreekuur advies geven aan de desbetref fende sporter over de wijze waarop een opgelopen blessure het meest effectief kan worden behandeld. Binnenkort hoopt het SMA ook andere, in de sta tuten gestelde doeleinden te kunnen verwerkelijken. Het spreekuur zal vanaf maandag a.s. iedere week (ook op donder dagavond) tweemaal worden ge houden. Programma Zaalvoetbal LEIDEN Het meest interes sante zaalvoetbalduel van de twee hoofdklasseontmoetingen die op het programma staan, lijkt het treffen tussen Swift 't Winkeltje en Tegelhandel. Beide ploegen mogen zich - met LDWS en Zwaanvogels - nog kam pioenskandidaten noemen, maar puntenverlies moet dan wel worden voorkomen. LDWS zelf treedt aan tegen Wernink. duidelijk de zwakste hoofdklas sebroeder dit seizoen. Hoofdklasse: Swift Wink - Tegelhan del (2000 uur): Wernink - LDWS (21.00 uur). I: Oegstgeest - Van der Plas BMW (22 uur). RES I: Zwaanvo gels 2 - Swift Wink. 2 (21 uur) 2A: Leiden - Van Zeist Stars (20 uur). 2B: LFC - Cleyn Duin (21 uur); Rgen- boog - Glasbergen de Best (22 uur). RES 2A: VNA 2 - LISC 2 (22 uur); Padox 2 - B en T 2 (20 uur). RES 2B: Regenboog 2 - Katwijk 3 (22 uur):Unitas L. 3 - Oegstgeest 3 (21 uur) 3B: SDO '67 - ODO '72 (20 uur). 3C: VTL - Houtwarenhoek (20 uur). 3D: SLF - Van Dam Gebak Boys (21 uur). RES 3A: Gazelle 3 - Leiden 3 (20 uur); Leidse Boys 2 ODO '72 2 (21 uur). RES 3B: Tegelhandel 3 - SDO '67 3 (22 uur); Gazelle 4 - LFC 3 (22 uur). RES 3D: Zwaanvogels 4 - Leidse Boys 3 (19 uur); Leiden 4 - LISC 3 (19 uur). RES 3F: UVS 2 - SC Lisse 4 (19 uur). JL'N AI: SDO '67 - LFC (19 uur); LDWS - Lugdu- num 1 (19 uur). JUN A2: Digros Stars - VTL (19 uur). ASC betaalt mee aan Pomona (Van onze sportredactie) OEGSTGEEST - ASC betaalt mee aan de verbeteringen die de vereniging Leiden in de afgelo pen maanden aan de accommo datie van het sportcomplex Po mona heeft aangebracht. De le denvergadering ging gister avond akkoord met het be stuursvoorstel zesduizend gul den voor dit doel uit te trekken. Vuurwerk Dit jaar is 25 miljoen gulden aan vuurwerk verspild. Velen zijn er het slachtoffer van ge worden: zieken, hartpatiënten, bejaarden. Voor verkeersdeelne mers is het levensgevaarlijk. Er is zelfs een geval bekend van een hartpatiënte die van een knal schrok en overleed. Een samenleving die dit toelaat, maakt zich schuldig aan mis handeling en moord. Daarom moet knal-vuurwerk verboden worden. Paul Weenink, Leiden. (Van onze rechtbankverslag- geefster) LEIDEN In 1969 heeft de Nederlandse wetgever einde lijk een regeling gemaakt, die de provincies verplicht om de waterverontreiniging te be strijden. Sindsdien is het ver boden om zonder vergunning allerlei smerigheid in een op pervlaktewater te lozen. Stoort men zich niet aan dit verbod, dan kan de kanton rechter een zeer hoge boete opleggen (maximaal 25.000). Van deze mogelijkheid maak te de Leidse kantonrechter, mr. Van Dijke, gisteren dank baar gebruik. Al eerder is onder deze ru briek melding gemaakt van de harde wijze waarop Van Dijke ergerlijke milieuvervuil ing probeert m te dammen. Een maand geleden werden nog twee verdachten veroor deeld omdat zij olie gesmeten hadden in de Krimkade te Voorschoten. De boete was toen slechts 100, want het betrof hier een overtreding van de gemeentelijke politie verordening. Veehouder J. F. D., uit Warmond, had minder geluk. De man moest giste rochtend aan rechter Van Dijke bekennen, dat hij een poldervaart als beerput placht te gebruiken. Hiermee had hij duidelijk de Wet ver ontreiniging oppervlaktewate ren geschonden. Officier van justitie mr. Lubberink vond het geen halsmisdaad. „Mest is gelukkig een substantie die op natuurlijke wijze wordt af gebroken. Als u chemische middelen had gestort, zou ik tegen u te keer gaan. Nu wil ik rekening houden met het feit dat u inmiddels een spe ciale put hebt laten maken om uw afval in te lozen." De eis was 250 boete, naast het storten van een waarborgsom van 2000. Maar de kanton rechter dacht er anders over. Hij sprak uitdrukkelijk zijn grote verontwaardiging over dit soort overtredingen uit De veehouder moest ontsteld aanhoren hoe de boete ver viervoudigd werd. De waar borgsom hield Van Dijke op het voorgestelde bedrag. Dit betekent dat verdachte het zelf in de hand heeft wat er met dit geld gaat gebeuren. Haalt hij binnen twee jaar weer zo'n grapje uit, dan krijgt het Hoogheemraad schap Rijnland tot welks domein de mishandelde pol dervaart behoort een aar dig sommetje om de schade aan het milieu tegen te gaan. Een zoen Niet alle klanten van rechter Van Dijke viel op deze maan dagochtendzitting een harde aanpak ten deel. De heer B., uit Leiden, moest voorkomen wegens een verkeersovertre ding. Hij zou op het kruis punt aan de Topaaslaan geen voorrang hebben verleend aan een van rechts komende personenwagen. Het gevolg was dat zijn Mercedes „een zoen" kreeg van. deze wagen, die hem bumper en achter licht kostte. B. zocht de schuld van de botsing hele maal bij de bestuurder van de andere auto. „Die vent heeft niet op zitten letten. Zijn ruit was beslagen. Bo vendien had hij een aardige juffrouw bij zich. waar hij veel meer aandacht aan be steedde". Kantonrechter en officier vroegen zich verbaasd af, hoe de man dit allemaal wel had kunnen zien en de van rechts aankomende auto zelf niet. Het feit dat de man beweerde in de drieënveertig jaar van zijn carrière als taxi chauffeur nog nooit een onge luk veroorzaakt te hebben maakte ook al geen indruk. Zowel rechter als officier vonden 85 boete een redelij ke straf. Maar B. kon zich niet bij deze uitspraak neer leggen. „Als u een tweede kunt aanwijzen die ook zo lang auto heeft gereden zon der één ongeluk, betaal ik. eerder niet" En in de overtui ging dat dit toch onmogelijk zou blijken voor de kanton rechter begaf hij zich alvast maar naar de administratie om hoger beroep aan te teke nen. S. C. de Geus

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3