Schrijver Bernlef in De Trom van Pandoera Dominic en Sam terug op scherm Komieken doen in Kenia mee aan hoorspel over gezondheid IIH'Hiüfll'il EBm TELEVISIE WOENSDAG RADIO VANAVOND RADIO WOENSDAG „VAN PUISTEN GEEN LAST MEER" TELEVISIE VANAVOND TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT, DINSDAG 6 JANUARI 1976 NEDERLAND I DUITSLAND I 18.55 Journaal AVRO 19.05 Geheimen der zee 19.55 AVRO's Sportpanoroma presenteert: 25 x sportman van het jaar (1951-1975) AVRO 21.50 Van oude mensen, de din gen die voorbllgaan (slot) 18.00 Nieuws uit Noordrl|n-West- talen 18.10 Ahol, Pacific Lady, tv-serle 18.35 Volksmuziek 18.45 Die schöne Marianne, tv-se rle 19.15 Actualiteiten 19.45 Hobbyprogramma 20.00 Journaal 20.15 Zauber der Manege, varié téprogramma 21.00 Die Legende vom vlerten Könlg, kerstspel 22.40—23.00 Journaal en com mentaar 18.30 Tekenfilm 19.00 Journaal 19.20 Ein Könlg stirbt: jaarwisse ling in Zambia 19.30 Der Raub der Sabinerinnen, Duitse speelfilm uit 1954 21.00 Journaal 21.15 Bllckpunkt, informatief pro gramma 22.00 Aspekte, cultureel magazi ne 22.45 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.00 Ti-Ta-Tovenaar 18.05 De avonturen van Dominic, Engelse tv-serle 18.30 Informatief programma 19.00 Tienerklanken 19.45 Journaal 20.15 Hitjournaal uit 1933 21.00 Menswetenschappen, docu mentaire 21.45 A killer In every corner, En gelse fllmserie 22.50-23.05 journaal met o.m. Wetstraat NEDERLAND I HILVERSUM I P.P.: 18.19 Uitzending van het GPV. 18.30 Nws. 18.41 Gezondheidszorg, do cumentaire. 19.00 Zevendedagsadven tisten NOS: 19.15 Accoord, kroniek amateuristische muziekbeoefening. AVRO: 20.00 Vanavond, muziek, vrolijk heid en verstrooiing, met om: 20.00 (S) Promenade Orkest 20.30 (S) Hersen gymnastiek. 20.55 (S) De Derde Kamer, programma over landspolitiek en rand- gebeuren. 21.25 (S) Paul Vlaanderen en het Margot-mysterie, hoorspel. 22.05 (S) Koepelcafe. 22.30 Nws. 22.40 Radiojour naal. 23.00 (S) Lichte muziek. 23.20 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.50 (S) KRO Muziekfeest 1975. 19.15 (S) Zin in Muziek. 19.30 Kerk als meer voud. 20.00 Nws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Von Karajan dirigeert Schon- berg en Bruckner. 21.50 Theater, Cen- tropolis, hoorspel. 22.40 (S) To You, muziek van Peter Schat. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 (S) N.O.S.-Maal. VARA: 19.02 (S) Pop-re- konstruktie. 20.02 (S) Nashville. 21.02 (S) Jazz - Blues. 22.02 (S) (P)opdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht 0.002 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 (S) HELP: programma voor werkers in de verplegende en verzorgende beroepen. 4.02 (S) De Rode Dageraad. 5.02-7.00 (S) Truck, een programma voor vracht wagenchauffeurs. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Is het belangrijk om mooi te zijn?" Met deze vraag stevende NCRV-medewerkster Caterine Keyl af op een aantal mensen, die hierop een antwoord geven in de aflevering „De Trom van Pandoera", die morgenmiddag op Ned. I om 17.05 uur wordt uitgezonden. Aan het woord komen een jong meisje, geboren als „schoonheidskoninginnetje", een meisje dat zich arm koopt aan schoonheidsmiddelen, een jongen van het zelfde laken een pak en de Amsterdamse schrijver J. Bernlef, bij zijn moeder bekend als Henk Marsman. Bernlef, die 14 januari 39 wordt, is zijn trauma te boven. De voormalige puistenkoning, zoals hij zich nu met enige ironie kan noemen, was niet moeders mooiste en hij heeft het geweten. „O ja, mijn ou ders hielden me voor: Henk, het uiterlijk is niet belangrijk. Het gaat erom wat je te zeggen hebt" De schrijver glimlacht aarzelend. „Die woorden krij gen pas betekenis als je de praktijk hebt ervaren. Ik heb er nu geen last meer van, maar vroeger was het ellendig. Hoe lang duurt het voor die puisten weg zijn; bij sommi gen gaat het nooit over en er zijn huidaandoeningen, die le venslang sporen achterlaten. Dat is nóg erger." Hoewel Bernlef, schrijver van boeken en toneelstukken, me dewerker van de Haagse Post, niet graag terugkijkt op die vervloekte jaren waarin hij middeltjes kocht en bij alle andere jongens van school achter liep, weet hij er nog goed van te vertellen. .Dansles. Ook al zo'n verrotte uitvinding. Ik nam altijd maar meteen het lelijkste meisje, je ging er bij voorbaat al vanuit, dat zo'n meisje je niet zou weigeren. De mooie meisjes waren altijd voor andere jon- Zweden Tot zijn 21ste geen vriendin netje voor Bernlef, die op de ze leeftijd naar Zweden ver trok en dür voor het eerst een meisje leerde kennen dat door het uiterlijk kon heenkij ken. „Dat was een heel nieu we ervaring, vooral omdat ik daar helemaal in een isole ment zat Ik was er, van 1958 tot 1960 ober, en bordenwas ser, leerde er de dingen op een nieuwe manier te bekijken." Catherine Keyl vond het een goed idee, om te bekijken of het hebben van heel veel puist jes iets te maken had met schrijver worden. Bernlef: „Dat geloof ik niet. Ik zie geen oorzakelijk verband. Maar ik geloof wel, dat een lichamelijk kenmerk een bij drage levert tot ergens heel goed in willen zijn. Maar zo hoef je niet alleen schrijver te worden, je kan ook gaan schil deren, topsport bedrijven, het maakt niets uit. Ik was toch al introvert, had een hekel aan groepsverband. Maar ik was wel voorzitter van de school vereniging en hoofdredacteur van de schoolkrant Ja, praten kon ik toen heel goed." Dat neemt niet weg, dat de toenmalige Henk Marsman van alles kocht tegen de puist jes. „Maar die heb ik op een dag allemaal in de vuilnisbak gemieterd. Al die middeltjes zijn bedrog. Alleen medicinale alcohol wil wel een beetje hel-, pen en je moet niet te veel chocolade eten. Als ik chocola at werd het erger ja. Die puistjes ontstaan door de sa menstelling van het bloed, daar kan je weinig aan doen. Maar heb je grote poriën en het is in de stad toch al stoffig, dan krijg je meteen ontste- kinkjes. Daar kan je wat tegen doen met alcohol." Schrijver Dat Bernlef schrijver is ge worden, komt eerder door zijn leraar Nederlands en niet door de hinderlijke puistjes. „Overigens heb ik het niet zo De schrijver Bernlef, die morgenmiddag in ,,De trom van Pandoera" praat over het uiterlijk van de (jonge) mens. op pseudoniemen, maar het moest wel. Toen ik eens publi ceerde onder mijn eigen naam, werden vergelijkingen gemaakt met mijn populaire naamgenoot, van wie ik geen familie ben, geloof ik. Daar om ben ik me, acht jaar gele den, Bernlef gaan noemen. J. Bernlef. Alleen voor goede vrienden maak ik een compro mis. Die noemen me Henk Bernlef..." In het tv-programma van mor genmiddag relativeert deze schrijver de rol van uiterlijke kenmerken in zijn schrijverij, hoe belangrijk ze ook kunnen zijn. Toch nog een beetje grimmig: „Wat voor namen ze niet voor me bedachten. Zelfs een on derwijzer deed eraan mee: „Heeft de puistenkoning er nog wat van te zeggen?" Ik had toen nog niet het gevoel voor ironie om het leuk te vinden." Barbarber „Pas later was het mijn leraar Nederlands, die ons andere boeken voorhield dan de ge bruikelijke, waardoor ik be langstelling kreeg voor litera tuur. Nescio gaf hij ons, om te leren wat je met Neder lands kan doen. In 1958 toen ik in Zweden was, vroegen K. Schippers en G. Brands me, of ik mee wilde doen aan het tijdschrift Barbarber. Natuurlijk, zei ik. Trouwens, in de vierde klas van de han- dels-hbs, had ik een hechte band met vrienden als het ging om kunst en literatuur." Deze kant van Bernlef, het niet-uiterlijke van Bernlef, kreeg tenslotte de overhand. „Ik heb geen last meer van die puisten, ik ben getrouwd en heb twee kinderen. Vijftien jaar getrouwd met Eva Hoor- nik, die voor de VPRO-radio werkt en voor Avenue schrijft." Voor Bernlef zijn de woorden van zijn ouders: „Henk, het uiterlijk is niet belangrijk", werkelijkheid geworden. Er is niets meer op hem aan te merken. F. J. BROMBERG den. Sam herinnert zich als de dag van gisteren dat hij voor het eerst de mijn inging. Dat was in 1938 en de Tweede We reldoorlog was niet ver meer weg. Hij herinnert zich ook goed, wat er sindsdien is ge beurd: „Toen de oorlog voorbij was, telde Engeland 350.000 do den en we zaten financieel aan de grond. Maar in het mijnwer kersdorp waar ik woonde waren we dat gewend en de kans om in leven te blijven of niet was er even groot". In Sams woon plaats Skillerton is weinig ver anderd, maar in de harten van de bewoners is meer hoop dan vóór de oorlog. Ned. II, 20.25 uur. Mini-voetbal In de mini-voetbalshow kan de kijker vanavond in het Rotter damse sportpaleis Ahoy' de wedstrijd Hoofdstad Amster dam tegen het militaire team verwachten. Dit is een bijzonder belangrijke wedstrijd. Wint Am sterdam, dan pakken de hoofd stedelingen de eerste plaats, om dat' Duitsland zijn tweede wed strijd heeft verloren. De militai ren moeten winnen, als zij hun kans op een finaleplaats willen behouden. Ned. II, 21.20 uur. Sportman Oude mensen Van het tv-spel van Walter van der Kamp „Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan", wordt vanavond het zevende en laatste deel uitgezonden. In dit verhaal, naar het boek van Louis Couperus, komt Harold Dercksz tot de ontdekking dat de dingen van 60 jaar geleden - de moord op zijn vader - alleen door de dood van de oude men sen voorbij zullen gaan. Er zijn echter meer mensen op de hoog te met de moord, dan hij ver moedt. Elly en Lot zijn terugge komen naar de Haagse familie sfeer, waarin de oude mensen langzaam sterven. Ned. I. 21.50 uur. Vanavond wordt voor de 25ste keer de „Sportman van het jaar" bekend gemaakt. Deze ju bileumverkiezing wordt in een directe uitzending vanuit het Singermuseum in Laren gepre senteerd. De sportman en -vrouw van 1975 - gekozen door de Nederlandse sportpers - krij gen de „Jaap Eden", de door Jits Bakker vervaardigde trofee overhandigd. De „Tom Schreur- sprijs" wordt uitgereikt aan een veelbelovend sporttalent; ook wordt bekend gemaakt, welk team het predikaat „Sportploeg van het jaar" zal mogen voeren. Een terugblik op de afgelopen 25 jaar wordt gegeven, een pe riode die begon met de verkie zing van voetballer Abe Lenstra tot Sportman van het Jaar 1951. Ned. 1,19.55 uur. NAIROBI (AP) - De Keniase regering bedient zich sinds enige tijd van een nieuwe en unieke manier om het volk voor te lichten over gezond heid en hygiëne. Via het ra diostation „The Voice of Ke nya" wordt wekelijks een hoorspel uitgezonden, waarin bekende acteurs en komieken de bevolking op komische wijze in het Swahili voorlich ten over gezondheid. Het hoorspel is een van de populairste radioprogramma's in het land geworden. Het pro gramma heet „Zaa na oewa- toenze", hetgeen ongeveer „Kinderen baren en verzor gen" betekent. Het spel is op gezet door het kinderfonds van de Ver. Naties (Unicef) en het VN-fonds voor bevolkings- aktiviteiten (UNFPA). Ervaringen in het verleden hebben uitgewezen dat de gortdroge radiopraatjes over gezondheid en kinderverzor ging niet veel uithaalden. Naar is gebleken zijn de deskundi gen op het gebied van gezond heidszorg niet in staat de aan dacht van hun luisteraars te blijven trekken, vandaar dat het idee werd geboren om po pulaire komieken de bood schap te laten overbrengen. De serie hoorspelen heeft de aandacht getrokken van ande re Afrikaanse landen als Tan zania, Swaziland, Zambia en Lesotho, die plannen hebben om zelf soortgelijke program ma's te gaan uitzenden. De serie gaat over het nogal grote gezin van Mzee Pembe, die regelmatig te diep in het glaasje kijkt en een zeer ou derwetse vader van 16 kinde ren is. Zijn vrouw, Mama Nje- ri, zorgt voor de kinderen en probeert Mzee Pembe van de drank te houden, zodat zij ge noeg geld overhoudt voor kle ding, voedsel en medicamen ten voor de kinderen. Mzee Pembe wordt thuis vaak be zocht door verstandige figu ren, die wijzen op de ongezon de toestanden in de woning van het gezin en proberen de huisvader over te halen de ad viezen op te volgen. TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt soos. licht- en populair klassieke muziek. (7.30 Nws. 7.41 Aktua 1. 8.30 Nws. 8.36-8.45 Gymn. voor de huisvrouw.! 10.00 (S) Van Heinde en verre. 10.30 - Nws. 10.33 (S) Toerja-toernee, streek-in met inform., muziek en mensen. 11.45 (S) Cafe chantant. 12.26 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Aktua II. 13.00 (S) Een mondje Frans, muziek en inform, uit Frankrijk. 13.30 (S) Sport na sport, sportprogr. voor de jeugd. 14.00 (S) Specialiteiten a la car te. muzikaal wensprogr. 15.00 (S) Close- up. (15.30 Nws.) 16.30 (S) Keerpunt in een mensenleven. OVERHEIDSVOOR LICHTING: 17.20 Nederland en de derde wereld. 17.30 Nws. 17.32 Aktua-magazi- HILVERSUM II VARA: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) In de Roode Cirkel, aktualitei- tenrubriek met muziek. (8.00 Nws.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 De Ombudsman. 11.15 (S) Even „bij"- draaien, nieuwe grammofoonplaten. 12.00 Noord Schwarwoude-centraal. 13.00 Nws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 (S) Een middagje stoomradio. 16 00 Nws. 16.03 (S) Moordbrigade Stockholm, hoorspel. 17.00 Promenade orkest. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III KRO: 7.02 (S) Ondertussen: muziek en inform, voor de werkende jongeren. 9.03 (S) Pep-op-drie. 12.03 (S) Drie tussen de middag: om de KRÖ-Kies- schijf. 14.03 (S) Pop-Kontakt: De Theo Stokkinkshow, met een special over Yew. 16.03 (S) De Hitmeesters: De Vin cent van Engelenshow. HILVERSUM IV NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus, gewijde klass. muziek. 7.30 (S) Prelu dium: klass. muziek. 8.58 Programma- overz. 9.00 Nws. 9.02 Onder schooltijd. 9.30 Theologische etherleergang. 10.00 (S) Orkestpalet: klassieke- en balletmu ziek. 12.00 (S) Pianowerken uit de Ro mantiek. 12.30 (S) Zangersportret: ope- rafragmenten. 13.00 (S) Promenadeor kest. 13.20 Beroemde soloconcerten. 13.58. Programma-overzicht. 14.00 Nws. 14.02 (S) Hier en Nu. 15.00-17.00 Mu ziek voor Diaghilev. Griesmeelpudding koken met Susan Hampshire („Fleur" uit de „Forsythe Saga"), menigeen zou er waarschijnlijk een moord voor doen. Berend Boudewijn deed het gisteravond alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. Of om te citeren wat hij zelf ongeveer tegen Susan zei: „De kwestie is dat wij onge dwongen converseren en tege lijk zorgen dat ze toch blijven kijken". Ik had er weer niet de geringste moeite mee. Ook al niet omdat de actrice de ene pittige uitspraak na de andere losliet. En ik blijf erbij dat zij niet op de helft daarvan geko men zou zijn, als er niet bij gekookt was. Zoals ik erbij per sisteer dat „In de keuken bij Berend" een van de aardigste programma's is die ooit in serie op het scherm zijn verschenen. Waarom André Truyman zijn documentaire over Manilla „een" „Thrilla in Manilla" noemde, is mij volstrekt ondui delijk. Tenzij er iets heel verbor gens achter die titel schuilt, dat mij is ontgaan, moet ik het er op houden dat het om een raar soort woordspeligheid ging. Het programma behandelde vooral de positie van de katholieke kerk in de Filippijnen, gezien uiteraard tegen de achtergrond van het regime en van de socia le (wan)toestanden. Een goede documentaire, die haar belang vooral ontleende aan een aantal soms inderdaad boekdelen spre kende interviews met o.a. aarts bisschop mgr. Jaime sin, een kloosterlinge, en met ex-senator Brokno. Het wederhoor was naar beho ren toegepast en Truyman kon het ongetwijfeld ook niet hel pen, dat hij daarvoor niet de beschikking had over president Marcos zelve, maar slechts over een van diens ondergeschikte ministers, die hoofdzakelijk zijn mond hield. En wat te zeggen over het „Rondje theater" van Hans van Willigenburg? Ach, je ziet en hoort het allemaal zo aanko men. Het spelletje slaat nergens op, de vragen zijn van een op den duur tot moedeloosheid stemmende voorspelbaarheid en de antwoorden van de weerom stuit ook. Misschien kan Hans beter eens met zijn gasten gaan stofzuigen of zo. Herman Hofhuizen HOU HET SCHERM IN HET OOG Lex van Delden als Lot, Piet Kamerman als Teyn en Josine van Dalsum als Elly in de zevende en laatste aflevering van „Van oude mensen, de dingen die, voorbijgaan De NCRV brengt Boy Cominic en Sam terug in de huiskamers, vanavond van beide series het eerste deel. Dominic, die geen „Boy" meer heet is nu 16 jaar en zit op de zeevaartschool. Als zijn ouders worden vermoord, wil hij hen wreken. Maar Bee- ver, de man die in opdracht van Dominies vader hem verder op voedt en opleidt, stuurt hem terug naar school, verkoopt het huis en ontslaat de bedienden. Dominic (Nick Bulman is zijn echte naam) wantrouwt Beever, maar blijft de man voorlopig gehoorzamen. Ned. II, 19.05 uur. Helga, Karl, en Kim bij de voorpui van het huis van uitgever Karl, in „De reizen van Kim". Na Tweekamp vervolgt de NCRV de serie Sam, waarin de jongen tien jaar ouder is gewor

Leidse Courant | 1976 | | pagina 2