IRA-wraak: moorc^)g 10 arbeiders Kinderbijslag wordt niet zo maar afgeschaft Bedrijfsleven wordt in hoek gedrukt Vraag naar diensten PTT bleef stijgen Alphense commissaris nieuwe chef Leidse politie ULSTER VREEST RAMPJAAR EXCUSES VAN DEN UYL Minder Ajax in Studio Sport DIRECTEUR GROENOORDHAL TEN ONRECHTE GEKEURD Dief Ccidóc Dinsdag 6 januari 1976,66e jaargang no. 20316 Kort Rapenburg 2 leiden postbus 11. lel 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Teletoonties 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Oude mensen Serie „Van oude mensen" deel 7 en slot op Ned. I om 21.50 uur. Sportman (vrouw, team) van het jaar om 19.55 uur. Ned. II Dominic (1) om 19.05 uur en Sam (1) om 20.25 uur. Mini voetbal om 21.20 uur. Af en toe regen Zwaar bewolkt met af en toe regen, matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen omstreeks 8 graden. Morgen: zon: 8.47 -16.46. Schev. hoogw.: 6.34 -18.49. Maan: 10.59 - 23.43 Laagw.: 2.18 -14.40. (Van onze correspondent Roger Simons) BELFAST De moord op vijf onschuldige katholieken, die zondagavond door extre mistische protestanten is gepleegd in het Noordierse graafschap Armagh, heeft een vreselijke weerwraak van de Provisionele IRA uitgelokt. Een busje met elf protestant se textielarbeiders die op weg waren naar huis, is gisteravond tot stilstand gebracht. De elf werden ter plaatse met kogels uit machinepistolen doorzeefd. Tien van hen waren gelijk dood, de elfde werd zwaar gewond. Gisteravond Iaat werd in London derry nog een politieman tijdens een sur veillance doodgeschoten. De arbeiders kwamen van de textielfabriek bij Whitecross, in het aan de Ierse republiek grenzende Armagh, waar ook twee van de zondag vermoorde katholieken vandaan kwamen. De bus werd tot stilstand gebracht door een man die met een rood licht zwaai de. Daarna doken uit de duisternis een aantal gemaskerden op. Toen de terroristen vernamen dat de chauffeur katholiek was, werd hem gezegd zich afzijdig te houden. De overige elf werden onder vuur genomen. Het was de brutaalste slachtpartij die Ulster tot nu toe heeft meegemaakt. Zuid-Armagh is een bolwerk van de Provisionele IRA en de bevolking bestaat er grotendeels uit kath olieken. De laatste tijd durven veel mensen er 's nachts niet meer in hun eigen huis te slapen. Anderen grendelen hun deuren af. Inmiddels heeft de Britse regering de sterkte van de speciale bijstandseenheden in Ar magh waar vorig jaar 50 moorden werden gepleegd versterkt. Kort na de gruwel daad was de politie dan ook ter plaatse, maar niet snel genoeg om het terreurcom- mando te beletten te vluchten naar, vermoe delijk, de Ierse republiek. Met de „tit for tat" (lik op stuk) moorden is het geweld in Noord-Ierland in alle hevig heid teruggekeerd. Alle tekenen wijzen erop dat de provincie een bewogen jaar voor de boeg heeft, met steeds nieuwe wraakacties door katholieke en protestantse terreurgroe pen. Volgens republikeinse bron in Belfast is Sean MacStiophain (47) opnieuw benoemd tot stafchef van de IRA. Hij zou de opdracht hebben gekregen een nieuwe terreur cam pagne op touw te zetten en te leiden. MacStiophain, een verierste Brit, was in het verleden het brein achter talrijke aanslagen. In november 1972 werd hij gearresteerd, waarna hij in de gevangenis prompt in hongerstaking ging. Na acht weken gaf hij het op, viel in ongenade bij de Provisionele IRA, en schreef vervolgens de „Memoires van een revolutionair", waarin hij de breuk tussen de oorspronkelijke marxistische IRA en de Provisionals beschrijft. Het met kogels doorzeefde minibusje. waarin de tien protestantse Noordierse arbeiders zaten, f die door een groep terroristen meedogenloos werden doodgeschoten. Een elfde werd zwaar gewond en een twaalfde, een katholiek, mocht ongehinderd heengaan. Drs. J. den Uyl (Van een onzer x DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond voor de televisie zijn excu ses aangeboden voor de verwarring die hij vorige week heeft gesticht met zijn wat ongenuanceerde opmerking, dat uit een oogpunt van bezuiniging de kinder bijslag en de kinderaftrek wel kunnen worden afgeschaft voor mensen met een inkomen boven 24.000,-. „Ik heb een standje verdiend", zei Den Uyl gisteravond, die zich ftiettemin ver baasd toonde over de reacties op zijn, zoals hij het nu noemde, „gefilosofeer over één van de mogelijkheden om de uit de pan rijzende sociale verzekeringen een halt toe te roepen". De premier zei, dat het iedereen toch duidelijk moet zijn, dat de kinderbijslag en de kinderaftrek niet zo maar kunnen worden maar dat, indien er iets in die sfeer moet worden gedaan, dit zeer geleidelijk zal gebeuren en bovendien in samenhang met compensatiemaatregelen in bijvoor beeld de belastingsfeer of met een studie financieringsregeling. Den Uyl zei, dat in het VPRO-radio-inter- view vorige week onvoldoende uit de verf was gekomen, dat zijn „kinderbijslag-ge dachte" slechts één van een stuk of vijf tot zes mogelijkheden is om iets te doen aan de stijgende sociale lasten. Er staat overigens nog niets definitief vast, aldus Den Uyl, die er verder aan herinnerde, dat minister Boersma van Sociale Zaken eind vorig jaar in de Tweede Kamer ook reeds over noodzakelijke bezuinigingen •in de sociale sector had gesproken. HILVERSUM - Het begint er op te lijken, dat Studio Sport van de NOS zich sterk aan het maken is voor de onderhandelin gen, die eind april/begin mei tussen de NOS en de KNVB zullen worden gevoerd over een ruimere betaling van voetbal- flitsen op tv en radio. Het karakter van Studio Sport is duide lijk veranderd sinds de problemen begon nen en vooral Ajax-voorzitter Jaap van Praag zonder omwegen stelde tv en radio niet nodig te hebben. Sindsdien is Ajax niet meer in Studio Sport geweest en kregen clubs als Roda, Excelsior en De Graafschap meer aan dacht. Bovendien wordt meer tijd besteed aan zaalsporten als handbal en basketbal. Het buitenlandse aanbod uit Engeland (West ham United en Liverpool) en België wordt in ruimer mate gebruikt De NOS noemt dit alles slechts toeval. Ongeluk Een overzicht van het treinongeluk bij Cantonment in de Amerikaanse staat Florida. Een goederentrein liep uit de rails als ge volg waarvan een met ammoniak geladen wagon lek sloeg en een grote hoeveelheid gas in de omge ving verspreid werd. Vijfentwin tig mensen moes ten in een zieken huis worden op genomen en on geveer 700 men sen moesten g'èe- vacueerd worden, tot het gas ver dwenen was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De economische recessie is in het afgelopen jaar nauwelijks van invloed geweest op de PTT. In alle belangrijke PTT sectoren nam de vraag verder toe en wordt gesproken van een „gunstige situatie". Verondersteld wordt dat deze situatie zich dit jaar voortzet. Het verlies van de posterijen steeg van 154 miljoen in '74 tot 161 miljoen, terwijl de winst van de sector Telecom municatie daalde van 433 tot 364 miljoen en die van de Postgiro terugliep van 84 tot 30 miljoen. Het resultaat van de Rijkspostspaarbank steeg van 44 tot 82 miljoen zodat, inclusief de opbrengst van de reserves het totaalresultaat van de PTT in 1975 429 miljoen bedroeg (in '74 490 miljoen)., Het personeelsbestand van de PTT nam in het afgelopen jaar toe van 73.400 tot 75.800 arbeids plaatsen. Dit meldt de PTT in het Nieuwjaarsbe- richt 1976. De PTT beinvloedde de werkgelegen heid in positieve zin door in het afgelopen jaar voor ongeveer 1,8 miljoen gulden in ons land te investeren. De telefoon ging voorop voor wat betreft de gunstige ontwikkeling van de vraag naar PTT- diensten. Het binnenlands verkeer nam toe met 5 procent en het internationale met 12 procent. In totaal meldden zich 379.000 nieuwe aanvragers voor een aansluiting. De markt van girale salaris- en pensioenbetalingen naderde steeds dichter het verzadigingspunt. Het totaal aantal rekeningen bedraagt thans bijna 3,5 miljoen. Het ziekteverzuim onder de PTT -werknemers nam af tot 7,1 procent. Opvallend daarbij was het grote aantal ziektemeldingen van personen boven de 45 jaar. Een enquête onder deze werknemers toonde aan, dat bijna 15 procent hun arbeid als (zeer) belastend ervoer. In de komende maanden zal de PTT een nieuwe giropas van een kleiner formaat gaan invoeren. Ook wordt overwogen om als kostenbesparend middel de telefoongidsen van districten te splitsen en het informatienummer 008 niet meer kosteloos te laten. Voorts komen nieuwe cijferpostzegels van 5, 10, 25, 40 en 45 cent in de handel, mede met het oog op de nieuwe posttarieven. Hr. Daey Ouwens Van een onzer verslaggevers DEN HAAG—LEIDEN De Haagse ambtenarenrechter heeft gisteren het door het college van B en W van Leiden in maart vorig jaar genomen besluit, de geschorste directeur van de Leidse Groenoordhal, Th. C. Daey Ouwens aan een medisch onderzoek te onderwerpen achteraf vernietigd. Daarmee leed het Leids stadsbestuur zijn eerste nederlaag in dit al twee jaar slepend conflict. Zoals bekend wil het Leids gemeentebestuur Daey Ouwens ont slaan op grond van „ongeschiktheid anders dan door ziekelijke of psychische gebreken". Volgens de pleiter van Leiden, dr. Th. van der Horst was een medisch-psychiatrisch onderzoek nodig om de afwezigheid van deze gebreken vast te stellen. Anders zou de gemeente onzorgvuldigheid verweten kunnen worden. Daarentegen stelde de raadsman van Daey Ouwens, de Amster damse advokaat mr. J. van Andel, dat voor een geneeskundig onderzoek bij een voorgenomen ontslag wegens ongeschiktheid volgens de wet gegronde redenen zouden moeten worden aange voerd. Hij noemde het gelaste onderzoek - dat overigens heeft aangetoond, dat Daey Ouwens niets mankeert - een volstrekt ontoelaatbare inmenging in het privé-leven van zijn cliënt, die hieraan slechts onder protest had meegewerkt Zie verder pagina 3. Een handige dief heeft een geld- wisselautomaat in een wasserette gelicht. folE KRlMINORITEIT VAN DEZE) 11X1)0 Op klaarlichte dag. terwijl de wachtende dames druk in gesprek waren. LOSPRIJS: TIEN MILJOEN Directeur Phonogram in Parijs ontvoerd PARIJS De directeur van Phonogram (Philips) in Frankrijk, de heer Louis Hazan (53) is op oudjaarsdag in Parijs door zes in spijkerbroeken geklede mannen tijdens een directievergadering ontvoerd, zo is eerst gisteravond bekendgemaakt. De ontvoerders dwongen de op de vergadering aanwezigen op de grond te gaan liggen en droegen Hazan in een tenen mand naar buiten. Zij eisen een losprijs van ongeveer tien miljoen gulden. Het contact met de ontvoerders verloopt uitermate stroef. De losprijs ligt wel gereed, maar is nog steeds niet uitbetaald. ..wat bij de dames de indruk wekte dat hij de eigenaar was. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met ingang van 1 maart aanstaande krijgt Leiden een nieuwe commissaris van politie. In de plaats van hoofd commissaris mr. C. Barends, die met pensioen gaat, is be noemd de huidige commissaris van Alphen aan den Rijn, de heer H. W. van Voorden. De heer Van Voorden is 49 jaar oud en naar hij zelf zegt een echte Rotterdammer. In de Maasstad geboren toog hij kort na de oorlog voor drie jaar naar Indië waar hij dienst deed als reserve-officier. Na zijn terug keer in Holland volgde hij een opleiding aan de politieacade mie te Hilversum. In 1952 begon hij zijn loopbaan als inspecteur van de verkeerspolitie en re cherche in zijn geboortestad Rotterdam. Zes jaar later werd hij belast met de leiding van het corps in Rheden met stand plaats Velp en in 1965 vertrok hij als hoofdinspecteur en plaatsvervangend commissaris naar Delft. Op 1 november 1969 ging de heer Van Voorden naar Alphen aan de Rijn, waar hij bij de opening van het nieuwe poli tiebureau in 1973 werd bevor derd tot commissaris van poli tie. Vanaf maart gaat hij in deze functie de scepter zwaaien over het Leidse corps. Over de opvolging in Alphen is nog niets bekend De officiële opvolgingsprocedure is vandaag pas gestart. Er zouden echter nu al de nodige gegadigden zijn. Overzicht Kamers van Koophandel (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN Er is volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld geen enkele reden tot optimisme voor het Rijnlandse bedrijfsleven. Het enige lichtpuntje is volgens hem de ontwikkeling in de Rijnlandse grafische industrie en uitgeverij. Over de ontwikkeling in de overige bedrijfstakken in zijn ambtsgebied toonde de heer Koningsveld zich van daag zeer somber. Dit sombere beeld geldt ook voor onder meer de gebieden van de Kamers van Koophandel voor de Haagse en Rotterdamse agglomeratie. Voorzitter drs. G. Brouwers van de Haagse Kamer zei vandaag in zijn nieuwjaarsrede, dat er weinig investeringslust in de regio Den Haag is. „Slechts bij minder dan eenvijfde van de bedrijven waren de investeringen vorig jaar meer dan tien procent", aldus drs. Brouwers. Volgens de voorzitter van de Rotterdamse Kamer hebben de bestuursorganen in Rijnmond onvoldoende begrip voor het bedrijfsleven. Sombere geluiden klonken vandaag bij praktisch alle Kamers van Koophandel in Nederland, waarbij vooral de nadruk erop gelegd werd, dat de overheid zich te weinig bekommert .om de grote problemen van het bedrijfsleven. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. mbbhhhbhhh /NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant: naam: adres: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: --- E adres: woonplaats: -

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1