OLGA COMMANDEUR KOOS VOOR SCHOOL Voorkeur Knobel voor spelers uit A-selectie Junioren Gerard Maar se superieur in titelstrijd OLYMPISCHE SPELEN OP HET TWEEDE PLAN Van Leeuwen en Van Vliet buitenspel Bugner: vaarwel tegen bokssport DINSDAG 6 JANUARI 1976 LE1DSE COURANT PAGINA 11 Olga Commandeur is de grootste kandidate vanavond voor de in ontvangst neming van de zoge noemde Tom Schreursprijs. Deze onderscheiding wordt uit gereikt aan de sportman/vrouw die zich in een jaar als meest belovend heeft gemanifesteerd. De zeventienjarige IJmuidense atlete verbaasde vorig jaar in binnen- en buitenland door vooral op de 800 meter naar De 17-jarige goedlachse Olga uitstekende tijden te reiken. Vooral haar wereldjeugdrecord van 2.01,6 maakte indruk. Commandeur: „Ik was eerst van plan de school dit jaar te laten schieten voor Montreal". VOOR HONGAARSE. VOETBALLERS ASIEL ZÜRICH Twee Hongaarse voetballers, die in het nationale elftal uitkomen, Jozsef Horvath (27) en Laszlo Harsanyi (25), hebben van hun vacantie in Zwitserland gebruik gemaakt om politiek asiel te vragen. Beide spelers, verdedi gers van kampioen Ujpest Dozsa Boedapest, hadden met hun gezinnen toestemming gekregen liun wintervakantie in een land in het westen door te brengen. Zaterdag meldden Horvat (11 interlands), wiens in Zwitserland wonende oom de vlucht voorbe reid had, en Harsanyi (3 interlands) zich met hun vrouwen bij de Zwitserserse politie en vroegen asiel. De plaats, waar dat gebeurde en de huidige verblijfplaats van de twee voetballers, zijn door de Zwitserse autoriteiten niet bekendgemaakt. RUSLAND TWEE COMPETITIES MOSKOU In Rusland zullen dit jaar twev. afzonderlijke competities worden gehouden. Dit heeft de voetbalcommissie van de Russische Sport Federatie bekend gemaakt. De voorjaarscompetitie zal worden gehouden van 4 april tot 11 juli en de najaarscompetitie van 15 augustus tot 15 november. De voorjaarskam pioen zal het recht krijgen om uit te" komen in het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen. Simon van Vliet, één van de twee Hagenaars, die heeft moeten wij ken voor de tak- tiek van Knobel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bondscoach George Knobel heeft Simon van Vliet en Henk van Leeuwen van FC Den Haag, die vorige keer waren gekozen voor de selectie van Jong Oranje, laten vallen. Knobel heeft voor het duel tegen Italië de voorkeur gegeven aan een aantal spelers, dat ook in de A-selectie uitkomt. Hij volgt hiermee het voor beeld van de Italiaanse coach, die al eerder had laten weten A-spelers in Jong Italië op te stellen. Secretaris Fred van Hal van FC Den Haag vindt het jammer, dat zijn spelers hun plaats hebben moeten afstaan. „Ik kan me het standpunt van Knobel echt wel indenken", reageerde hij, „maar het is triest, dat Van Vliet en Van Leeuwen niet bijtijds daarvan op de hoogte zijn gesteld. Het hoort toch niet, dat de jongens een dergelijk bericht uit de krant moeten lezen". Knobel selecteerde niet minder dan vijf spelers uit de A-selectie. Het zijn Adrie van Kraay, Willy en René van de Kerkhof, Jan Peters en Frans Thijssen. Ook Wim Rijsbergen, die in de wedstrijd Italië-Nederland op de reservebank zat, heeft een plaats in Knobels selectie gekregen. De selectie van Jong Oranje, dat zich op 14 januari in Rome voor de kwartfinales plaatst bij ieder resultaat dat beter is dan een nederlaag met twee doelpunten verschil, bestaat uit: André van Gerven, Adrie van Kraay, Harry Lubse, Jan Poortvliet, Willy van de Kerkhof, René van de Kerkhof (PSV), Harry Schellekens, Jan Peters (NEC), Frans Thijssen (FC Twente), Wim Rijsbergen, Jan Everse, Martin Vreysen (Feyenoord), Luuk Balkestein (Sparta), Kees Kist (AZ '67), Jan van Deinsen en Peter Arntz (Go Ahead Eagles). (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Het lijdt geen twijfel dat het juniorenkwartet van Gerard Maarse zal worden toegevoegd aan de nationale kam pioenschappen voor senioren, die het aan staande weekeinde in Groningen zullen worden verreden. Op de eerste avond van de nationale juniorenkampioenschappen in Heerenveen toonden de vier pupillen van de nationale schaatscoach zich duidelijk superieur. De opdracht voor deelname aan de damesti telstrijd in Groningen was dat men zich diende te onderscheiden van de rest van het deelnemersveld. Na twee afstanden hebben Pietie Postma (Langweer). Joke van Rijssel (Hoorn), en Ineke Pepping (Heiloo) ruim schoots aan die opdracht voldaan. Minder fortuinlijk was het optreden van Ina Steen- bruggen (Olst) die op de 1500 m ten val kwam, toen ze na een sterke opening op weg was om de tweede afstandszege van Pietie Postma te blokkeren. Dat mislukte en de sterke rijdster uit het Friese Langweer gaat daarom met de beste kansen op de titel vanavond aan de tweede reeks beginnen. De 500 m leverde Pietie een zege op in de 46.4 voor Joke van Rijssel in 46.5 en Ina Steenbruggen 46.6. De 1500 m legde Pietie Postma af in de op een na snelste tijd tot dusver in dit seizoen namelijk 2.22.3 (alleen Atje Keulen-Deelstra reed 2.22.1). Opnieuw werd Joke van Rijssel tweede in 2.23.9 voor Ineke Pepping in 2.25.0. Ongetwijfeld had Ina Steenbruggen zich tussen dit drietal gemengd, als ze na 700 meter niet ten val was gekomen. Nu zal ze vanavond extra snel moeten rijden om nog geplaatst te worden op de 3.000 meter en in het eindklassement. Al zal dat overigens weinig meer afdoen aan haar selectie voor de nationale seniorenkam pioenschappen. Het drietal Pietie Postma. Joke van Rijssel en Ineke Pepping wodt nu op afstand gevolgd door twee rijdsters. Hen- ny Top en Klaske Meijer. Het winnen van twee afstanden was bij de B-junioren weggelegd voor de verrassend sterke rijdende Marjan van Dalen uit het Drentse Bovensmilde. De 500 m won ze in exact dezelfde tijd als Pietie Postma, name lijk 46.4, terwijl ze op de 1.000 m. 1.34.9 liet afdrukken. Na twee afstanden en met de duidelijke mogelijkheid op een derde af standszege nam ze liefst twee punten voors rong op de Friezin Trijnie Nieuwenhuis, terwijl Ilona Leushuis (Deventer) derde is met iets meer dan twee punten achterstand. INZELL Jos Valentijn, de laatste dagen van het vorig jaar zeer succesvol te Inzeil, heeft gisteren vier sprinters moeten laten voorgaan op de 500 meter. Valentijn werd door de komst van de Amerikaanse en de Russische ploeg geconfronteerd met aan zienlijk sterkere concurrenten dan vorige week. Tussen de beste drie rijders, Koelikov, Moeratov en Muller bestond te Inzeil maar een minimaal verschil Koelikov won in 38,90 voor Moeratov (38,98) en Muller (39,09). Ook bij de, dames eindigde de kortste af stand in een overwinning voor een lid van de Russische ploeg, namelijk Vera Krasjno- va. Zij was rond een halve seconde sneller dan Leah Poulos en Cathy Priestner. Ook de 1000 meter bij de sprinters leverde een overwinning op voor de Rus Koelakov. Jos Valentijn werd tweede met een achterstand van 11/100 seconde. Bij de all-rounders werd de 500 meter gewonnen door Hans van Helden, die een tijd liet noteren van 40,63 seconden. Bij de dames herstelde de Ameri kaanse Sheila Young zich van een matige 500 meter, door op de kilometer tweede te worden achter de Canadese Cathy Priestner. IJMUIDEN Olga Commandeur heeft de knoop doorgehakt. Niet langer verkeert zij nu in twijfel over het bekende probleem sport/s tudie, waarover ook in het verle den al tallozen zich het hoofd heb ben gebroken. De ranke IJmuiden se heeft haar keuze bepaald. Zij zal zich de komende maanden vooral richten op haar eindexamen aan het Ichtuscollege in Driehuis, waar zij de HAVO-opleiding volgt. „Ik was eerst van plan de school dit jaar te laten schieten voor Montreal", zegt de inmiddels zeventienjarige gazelle uit de IJ- mond. „Maar ik heb ik overleg met verschei dene mensen besloten toch te proberen mijn eindexamen te halen. Daarna kan ik me altijd nog anderhalve maand intensief voor bereiden om in Montreal zo goed mogelijk voor de dag te komen." De beslissing van Olga Commandeur, die in het vorige seizoen van de ene indrukwek kende triomf naar de andere snelde, bete kent voor de Nederlandse afvaardiging een gevoelige aderlating. Zij zal hoogstwaar schijnlijk wel in de Canadese stad aan de start komen, maar een niet-optimale voorbe reiding zal de verwachtingen niet hoog ge spannen doen zijn. Olga Commandeur heeft echter bij haar besluit laten meetellen dat een succesvol optreden in Montreal een zeer zware opgave betekent. „Voor je zelfs maar in de finale zit moet je drie series lopen", zegt de Suomi- atlete. „En het is de vraag of ik daar voldoende ervaring voor heb. Ik heb de overwinningen van vorig jaar als iets van zelfsprekends ervaren, maar soms ben ik wel eens bang voor een terugslag. Daarom was het verstandiger om het accent te leg gen op school". Olga Commandeur begint zich overigens weer een beetje prettig te voelen.. Na de glorieuze ogenblikken van het vorige sei zoen trad voor de IJmuidense een fase van verzadiging in. In eens werd alles wat te veel. Op dat moment bleek dat alles wel licht wat te snel, in een te korte tijd en te intensief was gegaan. In plaats van terug te schakelen en na haar verbazingwekkende gouden race bij de Eu ropese jeugdtitelstrijd in Athene bleef Olga Commandeur vrijwel volop trainen. Dat ver oorzaakte een weerslag, die zich uitte in een te hoge bloeddruk en hartslag. Dat was aanleiding om het signaal op rust te zetten en enige weken raakte Olga Commandeur geen spike meer aan. Zij wierp zich volop in de geneugten die het leven tijdens de feestdagen van de afgelopen maand ken merkte en maakte zich geen moment zorgen over de gevolgen van het overvloedige spijs- en drankverbruik. Maar inmiddels is Olga Commandeur weer opgebloeid. Met het aan breken van het Olympische jaar ontwaakte Olga Commandeur uit haar „winterslaap" die was gevolgd op een seizoen van onverge lijkbare successen. De komeetachtige sprong naar de top die zij in minder dan een half jaar realiseerde in een handvol confrontaties met buitenlandse concurrentes heeft Olga Commandeur niet overmoedig gemaakt. Zij is het nuchtere meisje gebleven dat zij was vóór haar opzienbarende prestaties. „Ik moet er gewoon hard voor werken om het eindexamen te halen. Op mijn kerstrapport was ik er nooit doorheen gekomen. Daarom moest ik die keuze wel maken. Ik vind dat ik beter eerst die school kan afmaken, want als je een jaar laat schieten zit je daarna weer met dat probleem. Daarom heb ik in overleg met leraren besloten elke dag een uur langer op school te blijven om dan geconcentreerder te kunnen leren. Thuis gaat dat nu eenmaal moeilijk." Leven veranderd Het leven is voor Olga Commandeur door haar in het oog springende verrichtingen wel danig veranderd. Was zij tot juni nogal eens het slachtoffer van blessures, die voor wat betreft voetklachten werden verholpen door steunzolen, daarna ging het ineens razendsnel. Op de 400 meter kwam de beste seizoentijd op de klokken, maar voor „Athene" kreeg toch de dubbele afstand de voorkeur. En met niet gering succes. In een weliswaar tactisch onjuist gelopen race greep zij de juniorentitel in een ongeëvenaarde explosie van kracht en souplesse. Toen zij vervolgens het wereldjeugdrecord met 2.01,6 op haar naam schreef wierpen de media zich op haar. Olga Commandeur verscheen voor radio en televisie en het dikke plakboek bewijst dat ook vele kranten interviews met het IJmuidense meisje publiceerden. „In het begin vond ik dat wel een beetje eng", herinnert Olga Commandeur zich. „Die ge sprekken beperkten zich aanvankelijk tot ja en nee op vragen, maar ik ben nu wat vrijer geworden. Ik was' in de eerste tijd nogal verlegen, maar ik vertel nu gewoon wat iedereen weten wil." geen probleem meer. De atletiekunie heeft zich ontfermd over haar grootste kanspaard-, je en voorziet haar van de nodige facilitei ten. Maar nog geen jaar geleden, toen zij nog niet zo van zich had laten horen, moest Olga Commandeur met een blessure naar een ondeskundige huisarts, waardoor de ge nezing aanzienlijk vertraagde. Maar Olga Commandeur profiteert nu van de mogelijk heden die een topatlete geniet „Ik ben in alle opzichten tevreden", zegt zij over haar huidige begeleiding. Rondjes lopen Geruime tijd was de familie, vijf broers en zusters en de nodige aangetrouwden, de geringe supporterschare van Olga Comman deur. Het meisje dat door haar gymnastie kleraar naar een atletiekvereniging werd gezonden vanwege haar opvallende optre den in het „rondjeslopen" voor aanvang van de les („Ik won steeds erg gemakke lijk") is inmiddels op internationale wed strijden een trekpleister van allure gewor den. Dat bevalt Olga Commandeur die hoopt dat ze komend seizoen geen terugslag zal krijgen. „Ik vind het erg leuk om voor voile tribunes te lopen", zegt ze. „Ik heb pas drie grote wedstrijden afgewerkt, maar die keer dat er in Hannover twintigduizend mensen zaten te kijken doet me toch wel wat." Inmiddels neemt Olga Commandeur op de wereldranglijst de negentiende positie in. Haar opmerkelijke optreden - in al haar 26 races geen enkele nederlaag - heeft de IJ muidense echter, zoals gezegd, niet naast haar schoenen doen lopen. Zij is innemens en bescheiden gebleven. Daarom ook geeft zij zichzelf geen schijn van kans in de morgenavond te houden verkiezing voor de sportvrouw van het jaar die rechtstreeks op de televisie wordt uitgezonden. „Hoe kan ik dat nou worden?", vraagt zij zich met op rechte verbazing af. „Er zijn bij de kandida ten toch veel grotere kanshebbers? Ik vind het al leuk om mee te doen. Aanvankelijk hadden we maar twee kaarten gekregen om de uitzending bij te wonen. Maar op verzoek hebben we er twee bij gekregen." Toen onlangs in de IJmond de verkiezing tot sportvrouw van het jaar werd gehouden kregen de lezers van de plaatselijke krant, die de enquête organiseerde, het consigne hun stem niet op Olga Commandeur uit te brengen, omdat deze te bekend was FRANK WERKMAN Joe Bugner heeft zijn bokshandschoenen uitgetrokken. Na het laatste gevecht tegen Ali is zijn liefde voor de sport verdwenen. LONDEN De Engelse zwaargewichtbokser Joe Bugner heeft in Londen meegedeeld dat hij zich uit de bokssport terugtrekt. De 25-jarige in Hongarije geboren Bugner, die in zijn carrière de Britse,Europese en Gemenebesttitel bezat, bokste zijn laatste wedstrijd tegen Mohammad Ali in Koeala Loempoer in juli 1975 en verloor deze op punten. Bugner, die als zesde op de WBC-lijst van uitdagers voor een titelgevecht tegen Ali voorkwam, vertelde dat hij zich terugtrok omdat zijn liefde voor de sport verdwenen was na het gevecht tegen Ali. Bugner boekte sinds hij prof werd in 1968 51 overwinnin gen en leed slechts zeven nederlagen. Twee keer versloeg Ali hem, behalve in Koeala Loempoer ook in een gevecht waarin de titel niet op het spel etond in 1973 in Las Vegas. In datzelfde jaarverloor Bugner in Londen ook op punten van ex-wereldkampioen Joe Frazier in een gevecht over 12 ronden. Op 10 oktober 1972 veroverde Bugner in de Londense Albert Hall de Europese titel in het zwaargewicht door titelhouder Jürgen Blin (WDL) door knock out in de achtste ronde te verslaan. Bugner verdedigde zijn titel drie keer: tegen Rudi Lubbers en tegen de Italianen Ros en Baruzzi. In september 1975 stond hij de Europese titel vrijwillig af, omdat hij niet tegen de Belg Jean-Pierre Coop- mans wilde uitkomen, die 20 februari in San Juan tegen Ali om de wereldtitel bokst Startschot lossen Ook andere verplichtingen bewezen dat Ol ga Commandeur een gevraagde persoonlijk heid is geworden. Zij maakte deel uit van een panel op televisie, babbelde op de radio en wordt om de haverklap benaderd om ergens een startschot te lossen. „In het begin is dat wel leuk", meent Olga Commandeur. „Maar er gaat zo veel tijd in zitten. En die kan ik nu eigenlijk niet meer missen. Maar ik vind het wel erg leuk. Ik moet ook veel handtekeningen zetten. Laatst in Breda waren het wel een stuk of tweehon derd. Nee, foto's van mezelf heb ik niet bij me. Dat kost je nog een hoop geld ook." Het woord is gevallen. Geld. De familie Commandeur uit IJmuiden heeft zich naar zeggen van de ouders, die de ontwikkeling van dochterlief met welgevallen hebben gadegeslagen, niet veel behoeven te ontzeg gen voor de carrière van Olga. Met een busje toog de familie veelvuldig naar de diverse wedstrijdbanen om de suc cesvolle telg aan het werk te zien en vorig jaar werd een vakantie opgeofferd om film apparatuur aan te schaffen om de verrich tingen van de dochter voor eeuwig vast te leggen. Inmiddels zijn de financiën helemaal €lga Com mandeur gaat weer als eer ste over de fi nish. Binnen een half jaar realiseerde zij een komeet achtige sprong naar su de top.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11