Junioren overtroffen nieuwelingen op districtstitels eerste boksavond Kritiek op Hans Kueng in boek van tien theologen Anglikanen en lutheranen verleggen gesprek naar „veelbelovende gebieden" Citroen GS „Jippie-auto" KORTE METTEN Zondvloed 10500 jaar geleden AUTOGRAMMEN 1976 wordt jaar van de auto LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1976 DEN HAAG Voor de eerste wedstrijdavond van de districtskampioenschappen van Zuid-Holland boksen had de organiserende vereniging „Hoogen- band" een nieuwe accommodatie ontdekt. Inderdaad een ontdekking, de fraaie sporthal aan de Gaslaan die een behoorlijk aantal bezoekers kan bergen maar toch niet een „bakbeest" is zodat er sfeer geschapen kan worden. En die was er gisteravond toen in hoofdzaak nieuwelingen in de ring kwamen. Zij werden echter in techniek en stijl overtroffen door twee jeug dige boksers van de Rotterdam se vereniging Crooswijk, waar om. oud-prof Teun Brommer de opleiding verzorgt Croos wijk blijkt goed in de talenten te zitten, om. Smit en v.d. IJs- sel, clubgenoten die elkaar de junior B-titel weltergewicht be twistten. Een uitstekende partij, vol technische hoogtepunten waarvan Smit het merendeel op zijn conto schreef. De actievolle partij, waarin geen van beide boksers - terecht - met opzet doorstootte, leverde de titel en de stijlprijs op voor Smit, een evident talent. Er kwam nog een Crooswijkse jongeling in de ring, Sloof die kampioen van Zuid-Holland Holland bij de zwaarwelters C-junioren werd door een pun- tenzege op de zich moedig we rende Van Berkt (Hoogenband, Den Haag). Sloof bokste echter net iets te zelfverzekerd en toen Van Berkt nadien niet meer geïntimideerd was, kwam hij knap terug. In de derde ronde besliste de conditie ten gunste van Sloof die de doodvermoeide Van Berkt met een linkse hoek rust gaf. Een hoek die zeker dat effect niet had gehad als de Hagenaar niet zo vermoeid was geweest. Aan conditie valt te werken, moed en techniek bezit Van Berkt al in voldoende mate voor zijn klasse. In de nieuwelingenklasse wer den eveneens enige finales ge bokst. Vedergewicht v.d. Berg (Hoogenband) palmde de titel in na een goede prestatiepartij te gen de Amsterdammer Vonk. In de zwaarwelterklasse was Lan- geveld (Kristalijn, Den Haag) vooral in de derde ronde te weinig actief om Saez (De Haan, Schiedam) van het kampioen schap te kunnen afhouden. Voorpostgevechten De rest van het programma be stond uit „voorpostgevechten", halve en kwartfinales. Van Kal ken (Kristalijn) bereikte de fina le halfzwaargewicht in een „duel van toevalstreffers" met Verbeij (Huizenaar, Rotterdam). Na lange tijd kwam ook weer een Leidenaar in de Haagse ring, Van Leeuwen van DTS, die de kwartfinale zwaarge wicht tegen de zwaar stotende Loomeier (Bouwlust, Dordrecht) niet overleefde. In de eerste ron de ging de in een merkwaardig hippende stijl door de ring gaande Van Leeuwen voor acht tellen neer op een linkse hoek en in de tweede bleef de k.o. hem niet bespaard na een zware serie. Lisbeth (Westland) ging zonder boksen over naar de hal ve eindstrijd zwaargewicht om dat Schot (Crooswijk) niet in de ring verscheen. In het middengewicht werden Hermus (Crooswijk) en Schaap (Hoogenband) de finalisten. In de halve eindstrijden kon de kleinere Damsteeg (Te Pas. Den Roy Soetisma hoort het van instructeur Jan Nicolaas: te laat in de aanval gegaan. Haag) niet veel meer doen tegen Hermus dan zich, zij het kanp, verdedigen en scoren met nako men. In de derde ronde had Damsteeg hèt wapen gevonden: invechten en Hermus bestoken met series waarmee hij totaal geen raad wist. Die vondst kwam echter te laat en boven dien bokste Damsteeg toen niet koelbloedig genoeg. Het punten- verschil was evenwel minimaal. Schaap bereikte de finale na een uitstekende partij tegen stadgenoot Schrader (Kristalijn) doordat hij steviger en cleaner stootte. De fysieke kracht van Schaap sloopte de uiterst moe dige Schrader die in de tweede ronde acht tellen rust moest ne men. Niet geheel terecht omdat scheidsrechter Adriaanse in greep bij een serie op Schraders dekking. Toen hij in de derde ronde zijn dekking even ver waarloosde, kwam hem dat op twee knallende rechtsen te staan en intervenieerde Adriaanse. Schaap, zo boksend, wordt ongetwijfeld volgende week, als in „Amicitia" de fina les worden verwerkt, kampioen. Bij de zwaarwelters in de C-klasse ontstond enig geharre war over gewichten en klassen met het gevolg dat in de kwart finales alleen Soetisma (Nico laas, Rijswijk) en Andrea (West- land) in de ring kwamen. De soepel bewegende maar te wei nig scorende Soetisma ontweek weliswaar de constante - zware - aanvallen van Andrea maar kwam zelf niet aan stoten toe. Eerst in de derde ronde ging hij tot de aanval over in een poging tot forceren. Andrea hield het hoofd koel en werd halve fina list. HERMAN VAN BERGEM. Zuidhollandse boksstrijd met uitgebreide B-klasse DEN HAAG Het aantal deelnemers aan de bokskampioen schappen van het district Zuid-Holland bedraagt dit jaar negenentachtig, onder wie minder nieuwelingen en C-klas- sers dan in voorgaande jaren. Er hebben evenwel veel B-klassers ingeschreven. De kampioenen kunnen desgewenst overgaan naar de A-klasse, zodat de verwachting gewettigd is dat de hoogste klas veel deelnemers zal krijgen. Een aantal bekende boksers zal evenwel in de A-klasse verstek (moeten) laten gaan. Nederlands kampioen zwaarge wicht Piet Holtkamp traint al geruime tijd niet, de Neder landse titelhouder halfzwaargewicht Johan Tabben zal even min deelnemen. Voorts ontbreken middengewicht Benros, die in Frankrijk zijn dienstplicht vervult en de Haagse zwaarwel ters Jan Hermans en Eric Walcott. Titelverdedigers voor de A-klasse, waarvan de eerste partijen al op 26 januari (organisatie Huizenaar-Te Pas-Kristalijn in „Amicitia") worden gebokst, zijn: Cees van Sluis (Bouwlust) in het vedergewicht indien hij vrij van dienst krijgt, lichtge wicht Dolf Krijgsman (Bouwlust), lichtweltergewicht Peter Wullems (Huizenaar), weltergewicht Cor Ton (Huizenaar), zwaarwelter Adrie Magielse (Bouwlust), middengewicht Eric Dooren (Bouwlust). Het halfzwaargewicht, zonder kampioen Tabben, is sterk vertegenwoordigd met o.a. Radings en Klaasens van De Haan (Schiedam), Fassani (Te Pas), Karei Jansen en v.d. Akker (Huizenaar). Tien r.k. theologen van ver schillende theologische facul teiten in West-Duitsland be reiden een „voorjaarsoffen sief' voor tegen prof. dr. Hans Kueng, hoogleraar aan de uni versiteit van Tuebingen. On der leiding van prof. dr. Hans Urs von Balthasar bereiden zij een verzamelband voor, waarin zij hun kritiek publi ceren op Kuengs in 1974 ver schenen bestseller „Christ Sein". Het boek der tien theologen verschijnt in het voorjaar bij Gruenewald in Mainz en draagt tot titel „Diskussion um Hans Kuengs Christ sein". In tegenstelling tot eerder ver schenen discussieboeken, zoals „Diskussion zur Theologie der Hoffnung" of „Diskussion zur politischen Theologie", is prof. Kueng zelf niet van de partij. Zijn standpunt wordt door geen der deelnemende theolo gen verdedigd. Kuengs aanbod om zelf een bijdrage aan de discussie te leveren of anderen daartoe de gelegenheid te ge ven, werd door de initiatiefne mers afgewezen. In r.k. kerkelijke kringen van West-Duitsland wordt alge meen aangenomen, dat het ini tiatief van dr. Hans Urs von Balthasar de Westduitse bis schoppen niet ongelegen komt. Reeds in hun voorjaarsverga dering van 1975 hadden zij bedenkingen geuit tegen Kuengs opvattingen over de drievuldigheidsleer, de christo logie, de leer over de kerk en over de sacramenten. In hun herfstvergadering spraken zij uit, dat Kuengs boek „Christ sein" correcties behoefde. Overigens volgen de Westduit se bisschoppen hetzeltae ge dragslijn als de congregatie voor de geloofsleer (het voor malige H. Officie) in Rome. Geen maatregelen van boven af, maar theologische discus sie. Klaarblijkelijk verwacht zowel de congregatie voor de geloofsleer als de Westduitse De jaarlijkse algemene verga dering van de Stille Omgang zal zondag 11 januari worden gehouden in het congrescen trum van het RAI-gebouw te Amsterdam. Tijdens deze ver gadering, die om half twaalf begint, zal worden gesproken door mgr. drs. J. W. M. Bluys- sen, bisschop van Den Bosch. De Stille Omgang zelf zal worden gehouden in de nacht van 20 op 21 maart. De inten tie is dit jaar, „dat het myste rie van de eucharistie allen, die in Jezus Christus geloven, mag brengen tot ware eenheid in christelijk geloof'. De Chileense bisschoppencon ferentie heeft op haar bijeen komst in Valdivia mgr. Fran cisco Fresco Larrain, aartsbis schop van La Serena, gekozen tot voorzitter. Mgr. Larrain volgt kardinaal Raul Silva Henriquez op, die sinds 1972 voorzitter is geweest. bisschoppenconferentie, dat de vrije discussies onder de theologen zelf de standpunten van het leergezag voldoende tot gelding zullen brengen. Overigens heeft prof. dr. Hans Kueng zelf niet stil gezeten. Hij werkt aan een vervolgboek op „Christ sein", dat zal han delen over het geloof in God. In verband hiermee houdt hij zich momenteel ook bezig met de godsdienstige crisis, waar van hij de oorzaak zoekt in de crisis der kerk. De Amerikaanse raad van kerken heeft zijn eenendertig aangesloten kerken verzocht zich officieel uit te spreken tegen elke vorm van contact tussen haar medewerkers in het buitenland en de Ameri kaanse inlichtingendiensten. De raad heeft bovendien zich secretaris-generaal, Claire Randall, opgedragen zich schriftelijk te wenden tot pre sident Ford en tot het hoofd van de CAI, William Colby, om van hen te eisen, dat de CIA geen gebruik meer CIA, maken van kerkelijke mede werkers in het buitenland. Het nieuwe gereformeerde In een predikatie tijdens een oecumenische dienst in de pro testantse Stiftskerk van Tue bingen deed hij een beroep op de gelovigen van zowel de evangelische als de r.k. kerk zich niet te onttrekken aan de „minimale verplichting" van geregeld kerkbezoek, want zo zei hij het gaat hier om iets belangrijks. Van de ande re kant verweet hij de kerken, dat de godsdienstoefeningen voor veel mensen weinig uit nodigend zijn. dienstencentrum in Leusden, dat onlangs in gebruik werd genomen, heeft de kerkleden praktisch geen geld gekost. Bouw en terrein, samen onge veer 6,1 miljoen gulden, wer den betaald uit aanwezige middelen. Ongeveer 4,3 mil joen is afkomstig uit de ver koop van gebouwen. Op het gebouw rust geen hypotheek. Het dienstencentrum is een sterke poging tot vereenvoudi ging en versobering in de huis houding van gereformeerd Ne derland, zonder dat hierdoor het dienstbetoon vermindert. Dr. Leslie Weatherhead, be kend Brits methodistisch theoloog en psycholoog, is tweeëntachtig jaar oud te Bexhill in Sussex overleden. Van zijn hand verschenen meer dan dertig boeken, waarvan vele over de verhou ding tussen religie en psycho logie. Kerk en wereld Wetenschappelijke medewer kers van de universiteit van Miami in Florida menen nieu we bewijzen te hebben gevon den voor de waarheid van de bijbelse beschrijving van een zondvloed. Volgens de geoloog Cesare Emiliani van de universiteit van Miami kan met grote mate van waarschijnlijkheid wor den aangetoond, dat ongeveer 10.500 jaren geleden de zees piegel viereneenhalf tot negen meter steeg. Maar deze natuurramp heeft volgens Emiliani toch niet zo'n grote omvang gehad, dat een ark op een bergtop kon stran den. De oorzaak,van de verho ging van de zeespiegel meent de wetenschappelijke staf van Emiliani te moeten toeschrij ven aan een plotseling smelten van de ijsmassa's aan de De internationale gespreks groep van anglikanen en lu theranen zal voorlopig niet meer bijeen komen. In plaats daarvan zullen de oecumeni sche activiteiten van de angli- kaanse gemeenschap en de Lutherse Wereldbond toege spitst worden op drie „veelbe lovende gebieden", namelijk Tanzania in Oost-Afrika, de Verenigde Staten en Europa. noord- en zuidpool. Bewijzen voor hun theorie menen de wetenschappers te hebben ge vonden in fossiele vondsten van polaire oorsprong in de Golf van Mexico en in het oorspronkelijke stroomdal van de Mississippi. Aldus meldt de persdienst van de Lutherse Wereldbond. In Europa wordt een commisie gevormd van anglikaanse en lutherse theologen. Zij zullen trachten overeenstemming te bereiken inzake eucharistie en ambt. Voor deze commissie worden reformatorische en rooms-katholieke theologen als adviseurs aangetrokken. In de Verenigde Staten is het oecumenisch gesprek tussen lutheranen en anglikanen al geëindigd in een overeenstem ming over de eucharistie en een aanbeveling tot intercom munie. In de komende jaren zal het oecumenische gesprek gaan over de vraag „wat is het evangelie?" In Tanzania zal de luthers-an- glikaanse commissie ernaar streven vooroordelen en mis verstanden tussen beide ge meenschappen op te ruimen en de samenwerking op het gebied van zending, onderwijs en maatschappelijk werk be vorderen. Over drie jaar komt de inter nationale gemeenschappelijke werkgroep van anglikanen en lutheranen weer bijeen om de aanbevelingen uit de regionale gesprekken voor te leggen aan de anglikaanse gemeenschap en de Lutherse Wereldbond. Het gesprek tussen anglikanen en lutheranen is vijf jaar gele den officieel begonnen. Het leidde in 1972 tot het zoge noemde Pullach-rapport. Tij dens de zojuist beëindigde ge spreksronde van de internatio nale gespreksgroep in Genève kwamen de theologen na eva luatie van het Pullach-rapport tot de conclusie, dat de betrek kingen tussen anglikanen en lutheranen vooral bemoeilijkt worden door het verschil in opvattingen over .taak en op bouw van het kerkelijk ambt en in zeker opzicht ook over de theologie van het avond maal. De internationale gespreks groep verklaart echter hoop te putten uit de positieve resulta ten van de theologische over eenkomsten tussen rooms- katholieke theologen en angli kaanse, respectievelijk luther se theologen onder verant woordelijkheid van het secre tariaat voor de eenheid in Ro me en de leiding der angli kaanse gemeenschap en de Lutherse Wereldbond. In nieuwe gesprekken willen anglikanen en lutheranen zich mede baseren op de reeds be reikte resultaten van de com missie voor geloof en kerkorde van de Wereldraad van Ker ken, zoals die in 1974 in Accra werden neergelegd in het rap port: „één doop, één eucharis tie, één ambt AUTOPORTRET Een jonge Fransman gooit zijn stropdas los, trapt het gaspedaal nog wat verder in en slaakt een rauwe kreet: „Jippie...". Dat is het beeld dat Citroen ons voorschotelt in de STER-reclame van de GS-rijder. Terecht of ten onrechte? Beide, geloven wij. Als het de sportiviteit moet uitdrukken van de, betrekkelijk, nieuwe GS 2, terecht. Als het gaat om de „gewone" GS beslist ten onrechte. Het zou de laatste tekort doen. Immers ook de gewone GS Club heeft rijkwaliteiten die een pursang sportwagen niet zouden misstaan. Voor beide auto's kan gesteld worden dat ze naast bijzondere rijkwaliteiten ook nog een zeer bijzonder comfort hebben. Voor beide auto's geldt echter ook dat ze fors aan de prijs zijn. De Club kost 13.780 gulden, de X 2 14.300. Om de GS X2 eerst maar eens ronde klok. Als extra een toe- aan de tandwielen te voelen: de lichtjes opgevoerde 1222 cc motor levert 65 DIN-PK's op, die de aërodynamische bijzon der goed gevormde carrosserie een topsnelheid geven van ruim 155 km per uur. Al te veel schakelen met de vierbak hoeft ook niet, omdat het een erg soepele motor is. Het ge middelde verbruik ligt rond de 1 liter op elf kilometer. Besturing Wat indirect, neu traal, maar de precisie waar mee gestuurd kan worden geeft dat „Jippie"-gevoel. De wagen ligt onder alle omstan digheden rustig. Vering Om aan te wennen. Wie eraan gewend is wil nooit meer anders. Sterkste punt van Citroen van oudsher. De GS is ondanks de soepelheid van de vering echter geen „deinauto" geworden. Alleen plotselinge verhogingen in het wegdek komen als stoten over. Bedieningsorganen Goed in het zicht geplaatst en goed be reikbaar. De GS X2 heeft een totaal afwijkend dashboard van de andere modellen. De roterende snelheidsmeter, „het magische oog" is daar verdwe nen. In plaats daarvan een renteller. Een temperatuurme ter acht Citroen niet nodig. Een lampje moet het werk doen. Comfort Citroen betekent automatisch comfort. Dit geldt voor de berijder van de GS, dat geldt ook voor de inzitten den. Meer dan twee volwasse nen achterin gaat echt niet. De beenruimte is achterin voor lange mensen wat krapjes. Goede verwarming. Veiligheid Gescheiden rem- circuits, Reservewiel voorin moet een eventuele stoot op vangen. Ruime kreukelzones. Goed uitzicht rondom. Algemeen Een ideale auto voor het niet al te grote gezin, zowel voor de kleine afstand, als voor gebruik als reiswa gen. Er kan behoorlijk wat bagage meegenomen worden. Een auto om „Jippie" tegen te zeggen. WEGWIJS door Gerard Croné De Caravan RAI '75 heeft iets minder bezoekers getrok ken dan het jaar ervoor. De Peugeot 104 GL is 200 gulden duurder geworden. Ook Honda heeft de prijzen opgetrokken. Zo kost de 4-deurs Civic 1500 nu 11.690 gulden. Ford Nederland zal over 1975 een aanzienlijk lager be drijfsresultaat boeken dan over 1974. Met de rijwielfabrikanten gaat het ook slecht Gazelle zal het personeelsbestand van 550 man met 50 man moeten in krimpen. Westerterp: „Ook de auto is onmisbaar. Het is waar dat het openbaar vervoer in het hon derd zou lopen als iedereen daarvan gebruik zou maken". Het wereldverbruik van na tuurrubber zal in 1976 stijgen met 5,3 procent tot een record van 3,6 miljard kilo. Dat ver wacht de Goodyear Tire Rubber Company, 's werelds grootste verbruiker van na tuurrubber. Geen nood echter, de potentiële wereldproduktie van natuurrubber is ruim vol doende om aan deze verhoog de vraag te voldoen, zegt de heer J. J. Riedl, directeur van Goodyears „Rubber Division" in Amerika. Ruim 2500 steden en dor pen zijn per openbaar vervoer bereikbaar: ongeveer 2200 daarvan alleen per bus over de weg. Dit blijkt uit het jaar verslag van de Exploitatie Sa menwerking Openbaar ver voerbedrijven te Utrecht. De samenwerkende streekver- voerbedrijven zorgden voor verplaatsing van 245 miljoen reizigers in 1975, dat is vijf miljoen meer dan in 1974. In plaatsen, die niet beschikken over een gemeentelijk ver voersbedrijf, vervoerde het streekvervoer nog eens 55 mil joen mensen. Voor deze pres tatie waren 3900 autobussen nodig die gezamenlijk 300 mil joen kilometer over de weg aflegden. In het streekvervoer vinden momenteel 11.000 men sen werk. 0 Volgens de Duitse toeris tenbond ADAC zijn dit jaar ongeveer 33 miljoen Duitsers met vakantie op reis gegaan, wat neerkomt op 54 procent van de gehele bevolking. On geveer 17 miljoen geeft de voorkeur aan het eigen land, 16 miljoen gaat naar het bui tenland. Favoriete landen zijn Oostenrijk, Italië, Spanje en Frankrijk. Ongeveer 20 mil joen Duitsers namen de auto, 7 miljoen gingen met de trein, 4 miljoen met het vliegtuig en 2 miljoen namen bus of tou ringcar. Ter vergelijking ruim 6,5 miljoen Nederlanders gin gen dit jaar met vakantie in binnen- en buitenland. Per au to gingen rond 5 miljoen, 0,6 miljoen namen de trein, 0,6 miljoen gingen per vliegtuig naar het buitenland uiteraard en per touringcar gingen 0,5 miljoen. Aan het einde van "Het jaar van de vrouw" waren Westduitse deskundigen ervan overtuigd, dat 1976 "het jaar van de auto" zal worden. Niet alleen hebben alle fabrieken nieuwe motoren geprepa reerd, maar naarmate de energiecrisis in de verge telheid is geraakt, wordt de vraag naar nieuwe auto's groter. Mercedes verheugt zich in zulk een populariteit dat de gehele produktie van het volgende jaar 'onge zien' al uitverkocht is. Daartoe behoren nieuwe, zogenaamde kleine Mercedessen met vier cylinders in de klasse van 220 tot en met 280, die eind januari naast een nieuwe zes-cylinder met een motor van 2,5 liter zullen worden voorgesteld. BMW wil de markt verrassen met bijzonder sterke coupés met een motorinhoud van 3,3 liter en tegen de fikse prijs van tussen de 40 en 50 duizend mark, terwijl ook Audi met een '120' hogerop wil. Als eerste verschijnt volgend jaar echter Ford met een 'bijgeslepen' Taunus op de markt. Als 4-cylinder wordt deze nieuwe, strakgetrokken wagen met mo toren van 1,3 en 2 liter inhoud uitgerust en als 6-cylinder met motoren van 2 en 2,3 liter. Tegelij kertijd gaat Ford echter ook in de 'kleinhandel'. Henry Ford II zal volgend jaar zomer in Saarlouis hoogstpersoonlijk de lopende band inschakelen voor de 'Fiesta', waarvan de Keulse directeur zei: "van alle kleine auto's, van de Mini tot de Audi 50 en van de Peugeot 104 tot de Polo hebben we het allerbeste genomen. De „gewone" GS, ook een „Jippie-auto"

Leidse Courant | 1976 | | pagina 10