Vijf Hovenhuis voelt zich tekort gedaan Prof. Teldersschool en Kennedyschool winnaars schoolkorfbaltoemooi Ook de mooisten van Duif-Expo zaten zacht te koeren terwijl het congres boven danste Vormingscen trum Troef start met nieuwe groepen Karin de Haas en Jan van der Zalm winnaars school tafeltennistoernooi ZATERDAG 3 JANUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Na het clubhuis de Zevensprong in Leiden-Noord is ook het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan gekomen met een zwartboek over het buurt-en clubhuiswerk. Evenals in dat van de Zevensprong wordt ook hierin het welzijnsbeleid van gemeente en rijk gekriti seerd. De werkers van het VijfHovenhuis maken zich vooral kwaad over de gang van zaken bij de subsidiëring van de welzijnswer kers. Evenals hun collega's ii\ Leiden-Noord verwijten zij de gemeente de armoede onder de verschillende buurthuizen te verdelen, ter wijl er volgens hen meer dan een ton beschik baar is om twee gebieden, het Westerkwartier en de Slaaghwijk, uit de moeilijkheden te helpen. Daarmee zou meteen een stuk oud zeer van het Vijf Hovenhuis uit de wereld geholpen kunnen worden. Volgens de welzijnswerkers' van het Vijf Hovenhuis draait men in het Westerkwartier met een kracht, die eigenlijk in het Vijf Hovenhuis zou moeten werken. De Stichting Buurt-en Clubhuiswerk Westerkwar tier is vorig jaar gestart onder druk van het ministerie van CRM in het zgn, oude Haag- wegkwartier tussen de Potgieterlaan, Kloos- laan Boshuizerkade, Ter Haarkade en Haag- weg. Om redenen van sociale rechtvaardig heid werd toen een kracht die het Vijf Hoven huis had aangevraagd geplaatst in het Haag- wegkwartier, De officiële instanties weigeren, nu volgens het Vijf Hovenhuis, te erkennen, dat deze kracht eigenlijk aan de Hoflaan thuis hoort. „Wij hebben vorig jaar willen bewerk stelligen dat een einde zou komen aan het verzieken van het oude Haagwegkwartier door het overheidbeleid, door met de werkers van het Vijf Hovenhuis een dam hiertegen op te werpen, en dit dreigt nu verhaald te wor-' den op de Hoflanders en de andere buurtbe woners van de Hoflaan", zo stelt het zwart boek. In dit verband spreken zij zelfs van een „overval" „Het besluit van de algemene bestuursverga dering van de Leidse Jeugd Actie (L. J. A) dat voor de verhouding tussen Westerkwartier en Vijf Hovenhuis een structurele oplossing gevonden zou moeten worden, werd door de LJA vertaald in een brief aan het gemeente bestuur als „met betrekking tot de herschik king van mankracht ten behoeve van Wester kwartier dient een relatie gelegd te worden met de Stichting het Vijf Hovenhuis", aldus het zwartboek. De welzijnswerkers houden het gemeentebe stuur en de LJA voor dat zaken van perso neelsuitbreiding en nieuwe activiteiten, waar het hierom gaat, vallen buiten de procedure voor de 8% die het buurt-en clubhuis dit iaar meer zal mogen besteden. Zij eisen van ge meente en rijk dat er nieuw geld komt voor het Westerkwartier en de slaaghwijk die de hoogste prioriteit zouden hebben". De Wet houder, de LJA en de betrokken instellingen zullen met steun van de Leidse gemeenteraad CRM daarop aan moeten spreken", zo menen zij. En als er helemaal niets anders meer mogelijk is, dan moet het geld maar komen uit gemeen telijke fondsen, waarbij het zwartboek er op wijst, dat er over 1972 en 1973 nog voor een bedrag van 107.641 gulden aan niet-bestede subsidies ligt. Gemeenteraad De gemeenteraad vergadert op maandag 5 januari 1976 om 19.30 uur in het stadhuis. Agenda: 0 Beëdiging en installatie van het nieuw benoemde lid van de gemeenteraad, de heer F. van Oosten Nieuwjaarsrede van de voor zitter Benoeming van leden van di verse commissies ter voorzie ning in vacatures Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Duif-Expo in de Stadsgehoorzaal vierde gisteravond een feest. Een bescheiden luidruchtigheid, waaraan de 1200 ingezonden duiven part noch deel hadden. Die stonden zacht koerend beneden in de grote zaal, terwijl hun bazen en aanverwanten met moeite op de dansvloer te krijgen waren in de foyer, waar Stadsge hoorzaalexploitant I. Mi li kan de gemoederen moest op zwepen, want het duivendirectorium had het te druk met andere dingen. De vierderij was opgebouwd rond de huldiging van de ca. 30 kampioenen 1975 (waaronder 10 generale kampioenen), die aan een vliegseizoen extra glans hadden verleend in de Afdeling West van de N.A.B.v.P. Vandaag begint pas het grote evenement, als burgemeester Vis met enkele handelingen de duiven in het (symbolische) zonnetje zet. In de grote zaal was het gister avond niet druk. Twaalfhon derd postduiven zaten er gela ten op hun bewonderaars te prijzen waren gevallen. Pas toen de zaal zo goed als verlaten was toen het feest boven gestalte moest krijgen begonnen de wachten. En ja hoor, daar kwa- vogels ingetogen te koeren, men enkele tientallen melkers Toen hadden ze hun rijk alleen. kooien: een eerste blik leverde ons een mededeling op: "Waar om niet bij de jaarlingen gezet?" De kwiekogende blanke duif- met-grijs, op wie dit sloeg, scheen ons van niets bewust. Enkele passanten: "Heus niet gek, hoor, maar dat móet geloot zijn; dat kèn niet anders". Elke vogel hield zijn bek. Daar kon je dus geen staat op maken. Het was niet zo vrolijk allemaal, vrijdagavond, met die stormach tige wind. Reclame: "Altijd een wiekslag voor!" Enkele duiven zaten er als eenling met een bemerking te koop. Om in de grond te zakken van ellende, maar dat ging niet in de Stadsgehoorzaal. Er ging een meneer langs de kooien met een pistool om lood jes te schieten om de touwtjes van de labels waarop de rap portcijfers stonden. Er waren tal van kooien met het woord. 'Abcent' erop. Dat had niets met Afcent te maken, eerder met absent, wat wilde zeggen, dat de betrokken vogels er niet wa ren... Niemand of niets schetste de innerlijke gevoelens van de kloeke vlieger die een eerste prijs had gewonnen met de kwalificatie "Op één na de be ste". Als je nou erg ambitieus bent, moet dat wel fnuikend zijn. Een schat van een dier had op zijn papiertje staan: "Buiten mededinging". Als er een dui- venkroeg was, had hij daar ge zeten, terwijl het melkerscon gres boven danste. Sommige zie len van duiven hadden ook de bemerking: "laat jong, oude pennen", aan de tralietjes han gen, of: "onregelmatige ruislag- pennen". Eén kraaloog zat wat droef te kijken, ofschoon een keurmeester met onvaste hand op zijn beoordeling had ver meld: pracht vogel! Maar hij viel buiten de prijzen. Waar schijnlijk een zoethoudertje. Zo gaat dat op een Duif-Expo. Daar heb je uitblinkers en dood gewone duiven. Maar het zijn allemaal geweldige vogels en hun bazen zijn er allemaal dol gelukkig mee. Kom maar eens kijken, op die Expo, dan kunt u er zich een voorstelling van maken. Het pronkstuk werd even op de foto vastgelegd: "De mooiste van het geheel", van J. van Vliet uit Rotterdam-Over- schie, nr. 1083. De drie overige hoofdbekroningen waren: De op één na beste duif, van W. v.d. Nieuwendijk uit Leiden, de mooiste doffer van W. Belt sr. uit Zoeterwoude, en de mooiste jonge duivin van H. Kohier uit Den Haag. Dat geeft weer moed voor de toekomst TON PIETERS Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Professor Teldersschool mag zich een jaar lang de sterkste Leidse (lagere) korfbalschool noemen. De Telders school bleek in de „geoefenden-poule" al duidelijk de beste (vier overwinningen en een doelsaldo van 24 voor, drie tegen) en ook in de finale waren de scholieren van de Telderskade sterker dan opponent de Hammerskjöldschool: 2—1. De derde plaats ging via een 3—2 zege op de Rudolf Steinerschool naar de Hoornes. Schilderijen-roof in Leiden Van een onzer verslaggevers Leiden Tijdens de jaarwis seling is ingebroken in een flat aan de Zaanstraat De daders verschaften zich toegang tot de woning na het vernielen van de ruit van de keukendeur van de op de eerste etage gele gen woning. Er werden onder meer schilderijen van Van Driessen, landschap met boer derij, en van Goedvriend, landschap met dorp, gestolen. Verder maakten de daders een groot aantal zilveren guldens, rijksdaalders en jubileumtien tjes buit. Bij de ongeoefenden ging de eerste plek naar de Kennedy school. In de eindstrijd werd de Oranjeschool met maar liefst 4—0 verslagen. Derde werd hier de Lorentzschool die in het strafworpen nemen beter was dan de Karei Doormanschool. Uitslagen ongeoefenden: Kwart finales: Kennedyschool—Hoek steen 4—0, Oranjeschool—Du- rieuschool 2—1, Lorentzschool- Karei Doormanschool 1—1. Halve finales: Kennedyschool- Lorentzschool 2—1, Oranje school—Karei Doormanschool 1—0. Finale: Kennedyschool- Oranjeschool 4—0. Om dc 3e plaats: Lorentzschool—Karei Doormanschool. Lor.'sch. w.n.s. Basketbal Voor de Leidse schoolbasketbal- finales, die op 12 april in de Vijf Meihal zullen worden afge werkt, werden gisteren de voor rondes gehouden. Bij de jon gens plaatsten zich acht brug- klasse-teams voor de eindstrijd; bij de meisjes (in die leeftijds groep) vier. Bij de jongens plaatsten zich vijf ploegen direct via overwin ningen in hun poules: Rijnlands Lyceum, Stedelijk Gymnasium, Noord winde SG 3, Bonaventura SG en de Prins Willem Alexan der Mavo. Als beste tweede kwam het Bonaventura 2 uit de bus, terwijl het „Agnes" zich via een zege op de Noordeinde SG .'1—0) en de Oranje Nassau Ma vo door een 146 overwinning op de LTS Don Bosco eveneens voor de „all-in-finales" plaat sten. Poulewinnaars (en automatisch geplaatst) bij de meisjes werden de Agnes SG en de Rembrandt SG. De Louise de Coligny en het Stedelijk Gymnasium werden aan dit tweetal toegevoegd. Van onze correspondent NOORDWIJK De Noordwijkse tafeltennisvereniging T.O.V. organiseerde gisteren in samenwerking met de gemeente Noord- wijk in de Northgo-spqrthal het jaarlijkse tafeltennistoernooi voor scholieren. De animo voor dit evenement was weer bijzonder groot Niet minder dan 166 jongens en meisjes namen er aan deel en tezamen speelden zij op deze dag zo'n 400 500 wedstrijden van elk twee of drie games. Als bijzondere attractie hadden de organisatoren een demonstra tie ingelast, waarbij Nederlands kampioen Bert van der Helm en plaatsgenoot Anton Wil van Zoelen jr. tegen elkaar uitkwamen. Zij boden spel van top-klasse, dat door de jeugdige toemooideel- nemers met veel interesse werd gevolgd. Bij de geoefende jeugd werden de prijzen gewonnen door: Meisjes: 1. Karin de Haas. 2. Angelique van der Bosch, 3. Yolanda van der.Bosch. Jongens: 1. Jan van der Zalm, 2. Han Kuipers. 3. Luuk Schalks. Bert van der Helm reikt het kampioensbekertje uit aan Karin de Haas. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Leidse vormingscentrum Troef aan het Noord- einde 2a start met ingang van maandag met een aantal nieuwe groepen. Op maandagavond van acht tot tien uur is er een groep voor mensen die in de W.S.W. zitten, gezeten hebben of daarin terecht zouden willen komen. Een aantal vaagheden in de WSW-regeling wil men eens met elkaar gaan doornemen en waamodig wil men een poging doen verbeteringen aan te laten brengen. Eveneens op de maandagavond een gespreksgroep over recht en onrecht in arbeidssituaties, en op het kreatieve vlak: toneel en wandkleden maken. Op de dinsdagavond een educatief programma, met het' leren spreken en verstaan van Engels en onderwijs in het Nederlands. Verder een gespreksgroep over seksualiteit, en de mogelijkheid om aan yoga te doen. Donderdagavond draait Troef ook en wel na afloop van de kookgroep met een programma waarin aandacht voor het pro bleem van kamerbewonen, een gespreksgroep over agressie en op het meer ontspannende vlak: film, muziek en jazzballet Wie zich wil opgeven kan terecht bij Troef, Noordeinde 2a, telefoon: 071-130494. Noordwijker door vuurwerk ernstig gewond Van onze correspondent LEIDEN/NOORDWIJK - De heer M. Plug. monteur bij het electriciteitsbedrijf en een be kend lid van de Noordwijkse Reddingsbrigade, is door vuurwerk ernstig gewond. In de nacht van oud op nieuw bevond hij zich bij zijn doch ter te Leiden en keek op straat naar het afsteken van vuur werk. Een weggeworpen zoge naamde donderslag ontplofte ter hoogte van het hoofd van de heer Plug en verbrijzelde diens bril. Met zeer ernstig oogletsel werd hij naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht waar direct operatief werd ingegrepen. Men vreest dat hij het licht van een of beide ogen zal moeten missen. Harde wind joeg vlammen bij kerstbomenbrand hoog op Van een onzer verslaggevers Leiden De jeugd van de Merenwijk en Leiden Zuid- West hebben gisteravond ge noten van de kerstboomver brandingen die plaats hadden resp. bij het winkelcentrum De Kopermolen en bij de Ba- selstraat. De harde wind joeg de vlammen hoog op. Ook op andere plaatsen in de Leidse regio genoot jong en oud van het bizarre vlammenspel. Vandaag hebben er om. kerst- bomenbranden plaats in Lisse (aan de Ruishornlaan) en Bos koop (achter hotel Florida en bij winkelcentrum Snijdel- wijk), aanvang in beide geval len 17.00 uur. Ook maandag is er op tal van plaatsen een georganiseerde „fik". Onder meer in Wou- brugge (aan de Bateweg), in Leiderdorp (aan de Laan van Ouderzorg), in Oegstgeest (aan de Irislaan), in Warmond (bij de gemeentehaven), in Voor schoten (aan de Kon Marine laan). Aanvang steeds 19 uur. In Sassenheim en Roelofa- rendsveen heeft de kerstboom verbranding pas woensdag a.s. plaats. In Sassenheim nabij zwembad Wasbeek (om 17.00 uur) en in Roelofarendsveen aan de Lupinestraat (om 19.00 uur). Jubileumfeest NKV Lisse start vandaag Van een onzer verslaggevers Lisse De festiviteiten die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het N. K. V. afde^ ling Lisse worden gehouden beginnen vanavond in het Hof van Lisse met een receptie. Daarbij zal ook de voorzitter van het N. K. V. Wim Spit aanwezig zijn. Morgen wordt ter gelegenheid van het jubi leum een eucharisiteviering gehouden om 10.00 uur. Daar na is gelegenheid tot het drin ken van een kopje koffie in het Trefpunt Dinsdag 6 en woensdag 7 januari wordt in 't Trefpunt een feestavond ge geven. Vrijdagavond is spe ciaal gereserveerd voor de le den die jonger zijn dan 24 jaar. Wachtmeester na 30 jaar weg bij rijkspolitie Nieuwkoop Van onze correspondent Nieuwkoop Na een periode van dienst van 30 jaar heeft Nieuwkoop afscheid genomen van wachtmeester M. T. Ver klei van de Rijkspolitie, die met pensioen gaat Daar stond de gemeente even bij stil en deze week werd in de kantine van de sportzaal tijdens een afscheidsreceptie veel lovende woorden over en tot hem gesproken. Vele Nieuwkopers kennen wachtmeester Verklei als een beminnelijk mens, die de hu mor nooit uit het oog verloor. Nieuwkoop zal hem zeker als politieman missen. Hij zal ech ter niet uit het straatbeeld ver dwijnen want hij is met hart en ziel Nieuwkoper met een grote liefde voor de veelheid aan natuurschoon, die deze ge meente te bieden heeft

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3