£eidóe Soiwcwit Orkaan richt enorme verwoestingen aan MILJOENEN GULDENS SCHADE Roof motief voor moord Goudswaard België roept om grotere brandveiligheid Judy zoekt kennismaking Kinderbijslagplan van Den Uyl slecht ontvangen KAPPERS DUURDER Hotelbrand bedreigde oude dorp Noordwijk Drive-in Show Veronica Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank. Amro-bank N.V.. Leiden- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. WC. Leune Advertenties (excl. BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Zaterdag 3 januari 1976,66e jaargang no. 203li Kommando Western Het kommando der wrake op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.20 uur Q Q (1). Ned. I om 20.05 uur Arilique (4). Zondag Ned. I om 20.30 uur Pygmalion, blijspel. Ned. II om 18.35 uur Roques Rotseiland (1). Om 21.35 uur Lehning in Markant en om 22.40 uur W. F. Hermans in Beel- spraak. Afnemende storm Enkele opklaringen, maar ook nu en dan regen. Zware tot zeer zware storm uit het noordwest en in de loop van de dag gelei delijk afnemend. Temperaturen omstreeks 6 graden. DEN HAAG Kappers mogen vanaf vandaag hun tarieven met vier procent verhogen. Het minis terie van economische zaken heeft hiervoor toestemming gegeven. Een en ander is het gevolg van gestegen loon- en overige bedrijfs kosten. DEN HAAG Bijna alle Tweede Kamer fracties hebben negatief gereageerd op het VPRO-radio interview met premier Den Uyl waarin hij een aantal suggesties deed om tot drastische wijzigingen te komen in het so ciaal-economisch beleid. KVP-fractie-voorzitter in de Tweede Kamer, mr. Frans Andriessen, vindt het terugschroe-, ven van de kinderbijslag op de wijze als premier Den Uyl die heeft voorgesteld, vol strekt onaanvaardbaar. Reagerend op de uiteenzetting die de minister president gisteren heeft gegeven, beklemtoon de mr. Andriessen dat beperking van de kinderbijslag niet kan worden los gezien van tal van andere, tegelijkertijd te nemen, maat regelen. Vermindering van de uitkeringen zonder meer, zou volgens de KVP-fractie- voorzitter de inkomenspositie van brede lagen van de bevolking onaanvaardbaar verslechte ren. Hij wees in dit verband met name op kostwinners met een inkomen van 30 35 mille die daarvan een gezin met studerende kinderen moeten onderhouden. De plannen van premier Den Uyl behelzen het afschaffen van de kinderbijslag voor kost winners die meer dan 24.000 verdienen. Daarnaast wil hij de fiscale aftrek-mogelijk heden, voor gezinnen met kinderen, beperken. Evenals mr. Andriessen heeft de VVD-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer Hans Wiegel zich er boos over gemaakt dat de premier zijn voornemens niet langs de geëigende weg aan de volksvertegenwoordiging heeft kenbaar ge maakt. De liberale oppositie-leider heeft hu een aantal schriftelijke vragen aan de premier gesteld. Daarin oppert hij dat beperking van de fiscale kinderaftrek en van de fiscale aftrek-mogelijkheden voor de premies volks verzekeringen, zullen resulteren in nieuwe looneisen. De CHU-fractie heeft laten weten dat naar haar oordeel, de bezuiniging die Den Uyl met zijn plannen beoogt, te laat komt Uitnodiging illegale gastarbeiders DEN HAAG - Namens 180 ille gaal in Nederland verblijvende gastarbeiders is gisteren een nieuwjaarswens aan de Neder landse bevolking uitgegeven, waarin alle Nederlandse bur gers worden uitgenodigd naar één van de kerken te komen waar zij asiel hebben gekregen. Dat zijn de Gerardus Majella- kerk in Den Haag, de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam en het studentenpastoraat Cunera in Utrecht. De daar verblijvende gastarbei ders voeren actie voor een ver blijfsvergunning. „Wij willen graag uitleggen waarom wij in de kerk zitten en wat pecies onze situatie is, aldus de 180 buitenlandse werknemers. Oudejaarsdag heeft de Neder landse Raad van Kerken een verklaring uitgegeven waarin staat dat de 180 zo lang ze in Nederland zijn onder bescher ming van de raad staan. Noordwijk Het (sloop)hotel Hollan der aan de Kon. Wil- helmina Boulevard in Noordwijk is afge lopen nacht voor een deel afgebrand. Het huisje naast het ho tel waarin vroeger de familie De Hol lander woonde, ging helemaal verloren. De brand is vermoedelijk aangestoken. Oudejaarsnacht probeerde de jeugd van Noordwijk ook al de fik te steken in het hotel. De brandweer kon de vlammen toen snel doven. Vannacht brak de brand omstreeks drie uur uit De stormachtige wind wakkerde de vlammen aan en in een mum van tijd stond het gebouw in lichter laaie. De brand bedreigde ook nog even het hele oude dorp. Een vonkenregen daalde daarop neer. De politie waarschuwde de bewoners, die hun huizen waar nodig nat hielden. Tegen half vijf was de brandweer de brand meester. Het nablussen duurde nog tot laat in de morgen. OUD BEUERLAND De 22-jarige timmerman uit Goudswaard, die bekend heeft zijn 54-jarige plaatsgenote Jannetje Klein te hebben vermoord in de nacht van 26 op 27 december heeft dit gedaan in een panieksituatie toen hij bij de gezinsverzorgster had ingebroken. De jongeman stak de vrouw met een mes in de rug. Zonder iets mee te nemen nam hij de benen en wierp het wapen enkele huizen verderop in een tuin. De politie ontdekte het mes woensdag tijdens een buurtonderzoek. De jongeman, afkomstig uit een gezin dat in het dorp een goede naam heeft, was tot zijn daad overgegaan omdat hij het door hem gëinde loterijgeld 1300) voor de plaatselijke voetbalclub in cafés had opgemaakt Zondagmorgen deed hij bij de politie aangifte van diefstal van het genoemde bedrag. Iemand zou hem hebben beroofd. Tijdens het huis-aan-huis onderzoek maandag daarop viel de timmerman al door de mand. Zijn alibi klopte niet Bij de begrafenis van de gezinsverzorgster woensdag j.l. was de dader aanwezig. Hij gedroeg zich erg opvallend door naast een politie agent te staan. Donderdag had de politie voldoende bewijsmateriaal verzameld om de jongeman in te rekenen. met Lex Harding met Mike Rondell Het Blesse Paard STOMPWIJK Zondag 4 jan. (Van onze correspondent) La Louvrière Na de brand in het Belgische La Louvrière die aan vijftien jonge mensen het leven heeft gekost is van vele zijden aangedrongen op het verscherpen van de brand- veiligheids voorschriften. Ook is gepleit voor een beter toezicht op de naleving daarvan. Onderzoek heeft uitgewezen dat de in richting van het etablissement waarin de ramp zich heeft voltrokken bijzonder on veilig was. In verband hiermee is de 31-jarige éigenaar Jean-Marie Nalines, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van onopzettelijke doodslag door nalatigheid en het onvrijwillig toebrengen van letsel. De bar van Nalines had slechts één uit-1 gang. Deze was in de rampzalige oude jaarsnacht bovendien met een rolluik af gesloten. Voorts deugde de electrische bedrading niet Vermoed wordt dat dit de directe oorzaak van de noodlottige' gebeurtenissen is geweest Brandweer-au toriteiten wijzen er in dit verband op dat na een kortsluiting de overvloedig aanwe zige en met watten gevoerde versiering in brand is geraakt. Dat de situatie in de bar-dancing, waar op het moment van de ramp vijftig jonge lui aanwezig waren, zo onveilig kon zijn, heeft te maken met het feit dat in België de brand-veiligheidsvoorschriften voor bars die beschikken over een kleine dans vloer, zeer soepel zijn. Van de bar-bezoe- kers die de brand overleefden liggen er nu nog zeventien in het ziekenhuis. De toestand van twee van hen is zeer ernstig. Van onze verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN - De zeer zware Noordwester storm die vannacht en van morgen met stoten van 130 km/uur over ons land raasde heeft miljoenen guldens schade aangericht. Op veel plaatsen woeien bomen en auto's om. Kerk- en stations daken gingen de lucht in. Grote kranen knapten als lu ciferhoutjes af en afgemeer de zeeschepen sloegen van de trossen. Volgens het KNMI in De Bilt was de kracht van het natuurgeweld zeker ver gelijkbaar met de beruchte stormen die in april en no vember 1973 ons land teister den. De gemiddelde wind kracht van vannacht was twaalf. Zijn hoogtepunt be reikte de storm vanmorgen rond zes uur. Daarna nam hij zeer geleidelijk af en trok naar Noord-West Duitsland en Denemarken. Zeker voor twee mensen was de storm fataal. In Numansdorp kwam de 67-jarige mevrouw J. M. Hoogvliet-Aartsen om het leven toen zij de balkon deuren van haar bejaarden flat opende en met een zware klap tegen het hek van bal kon terecht kwam. De 20-ja- rige bromfietser J. Slofstra in Apeldoorn verloor het le ven toen hij door een krach tige windvlaag tegen een stilstaande vrachtwagen werd gesmakt. Ook in Den Haag en Leiden hebben politie en brandweer het razend druk gehad. Woordvoerders van de Haagse en Leidse brandweer spra ken van een ware heksenketel. Vol gens de politie hebben zich in Den Haag en Leiden geen werkelijke ern stige persoonlijke ongelukken voor gedaan. Het leeuwendeel van de stormmel- dingen betrof omgewaaide schoor stenen, ingeewaaide ruiten, omgesla gen t.v.-antennes, losgeraakte dakbe- Ook in Leiden waaiden tientallen bomen om, waaronder een aan de Plantage die tot de alleroudste van de hele stad behoorde en onder behandeling stond van boomchirurg Copijne. De omzwachtelde boom verpletterde een auto. dekkingen etc. Wel deden zich in het water van de Soestdijksekade en de Veenendaalkade in Den Haag enkele gevaarlijke situaties voor toen een paar woonboten van hun trossen sloegen. Tijdig ingrijpen voorkwam ook hier ongelukken. Onder meer langs de Scheveningse weg vielen nogal wat zware bomen aan de storm ten prooi. Zoals ook op vele plaatsen elders in het land veroor zaakte het noodweer veel hinder voor het verkeer. De H.T.M. had het, als alle trammaatschappijen in ons land druk met het herstellen van tegen de straat geworpen bovenlei dingen. In Leiden beukte het natuurgeweld zo zwaar op de binnenstad dat de wind daar een complete partij kle ding uit een étalage aan de Stations weg mee de lucht in sleurde. Van de woonboten die veel averij opliepen lagen de meeste aan de Haagweg en in het Rijnschiekanaal. Ernstiger dan in Den Haag en Lei den, zo laat het zich aanzien is de schade in Amsterdam en Rotterdam. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊt Voor zondag 4 januari DIZZY MANS BAND IN DE 'SCHAKEL' te Langeraar Aanvang 20 uur. Moskou: einde inmenging in Angola MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vandaag opgeroepen tot beëindiging van buitenlandse gewapende inmengng in Angola en ontkend dat zij probeert door middel van de voormalige Portugese kolonie voet aan de grond in Afrika te krijgen. In een hoofdartikel in de Prav- da wordt gezegd dat de imperia listische machten „op grove wij ze inmenging" plegen in de bin nenlandse aangelegenheden van Angola. Volgens het artikel is het geen geheim dat Moskou de volksbe-' weging voor de bevrijding van Angola (MPLA) moreel en materieel steunt. De Sovjet-Unie is echter niet uit op „economi sche, militaire of andere winst.! Alle beweringen inzake de be doeling van de Sowjet-Unie om daar militaire bases te vestigen en over Sovjet militaire expan sie in Afrika zijn ongegrond. Volgens de Pravda is het duide-- lijk geworden dat sommige wes telijke landen, met inbegrip van de Verenigde Staten reeds lang wapens leveren aan Angolese seperatisten. Zuidhollandse veilingen: omzet steeg met 170 miljoen Van een onzer verslaggevers Den Haag De omzet van de groente- en bloemenveilingen in Zuid-Holland over 1975 bedraagt bijna 1.4 miljard gulden. Dit is ruim 170 miljoen gulden méér dan over 1974. Deze stijging met 14.1 procent is voor 91 miljoen gulden afkomstig van de groente en fruitveilingen en voor 81 miljoen gulden van de bloemenveilin gen. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u adres: .-.- woonplaats STUUR als dank voor de moeite JUDY naar:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1