Den Uvl wil af van kinderbijslag Ook kansen voor kleine gokkers ECONOMIE NIET VERDER TERUG Vijftien doden bij brand in Belgisch café Nederlandse Bank: Rustige jaarwisseling VOOR INKOMENS BOVEN 24.000.- SPELREGELS NEDERLANDSE CASINO'S Paus moet twee weken rust nemen Schip in nood bleek misplaatste grap £eidóe(2oiwcwit Vrijdag 2 januari 1976,66e jaargang no. 20313 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburq 2 Leiden postbus 11 lel 071-122244 - Giro 103003'- Bank: Amro-bank N.V.. Leiden Direcleur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. WC. Leune Advertenties (excl' BTW) 0,45 per mm. Teleloonties 4,08 - Klachten bezorging, lel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27. jaar 149,15: losse nummers. 50 cent Mies Mies Bouwman met „Een mens" op Ned. II om 20.25 uur. Ned. I om 20.20 uur Kojak, om 21.50 uur Caroline en Louis en om 22.20 uur Joey, docu mentaire over man met her senbeschadiging die zijn leven liet beschrijven. Tijdelijk storm Zwaar bewolkt met regen maar aan het eind van de middag van het noordwesten uit weer enkele opklaringen. Harde tot stor machtige zuidwestelijke wind, langs de kust storm en mogelijk enige tijd zware storm, aan het eind van de middag ruimend naar noordwest en afnemend. Maxima omstreeks 9 gradea Morgen: Zon: 8.48-16.40. Maan: 09.29-19.17. Schev. hoogw.: 4.11- 16.24. Laagw.: 12.10 -. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse econo mie loopt niet verder terug. Dat is de voorzichtige conclusie van de Nederlandse Bank getrokken uit de voorlopige economische gegevens over de maanden oktober en november van vorig jaar. De belangrijkste aanwijzingen, waarop de Neder landse Bank in zijn kwartaalbericht de wat opti mistischer economische situatie onderkent zijn: een aanwijsbare groei in de exportorders, de orderontvangst bij de industrie daalde voor het binnenland niet verder, de werkloosheid steeg niet meer zo snel als in de maanden vóór oktober. In de bouw kan men zelfs van een lichte stijging in de werkgelegenheid spreken, de prijzen stijgen in een geringer tempo een lichte stijging van de particuliere aankopen in het derde kwartaal van 1975. Ook al blijft deze stijging nog steeds achter bij de groei van het besteedbaar inkomen, vooral voor wat de duurza me goederen betreft. Los daarvan heeft de Nederlandse Bank nog geen aanwijzing, dat de bedrijfsinvesteringen weer toe nemen. Integendeel zelfs, deze investeringen daal den in het derde kwartaal nog iets. Wat de export betreft: de uitvoer naar de olielan den is aanmerkelijk gestegen. De uitvoer naar Amerika daalde echter, waardoor de cijfers iets lager kwamen te liggen, dan men had gehoopt. Het inluiden van het nieuwe jaar verliep op de meeste plaatsen in ons land erg rustig. Volgens een aantal politiewoordvoerders was dit het gevolg van de regen tijdens de jaarwis seling. In Rotterdam was het iets minder vre dig. Brandweerlieden die al te grote vreugdevu ren wilden blussen, werden met straatstenen bekogeld. Politie-agenten die de vrede poogden te bewaren kregen van hetzelfde laken een pak, waarbij enkelen van hen gewond raakten. De mobiele eenheid moest in actie komen om een wagen van de stadsreiniging, die kerstbomen moest afvoeren, te beschermen (zie foto boven) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de kinder bijslag voor kostwinners, die meer dan 24.00 gulden verdienen, afschaffen. Dat gaatpremier Den Uyl vanavond zeggen in de VPRO-radiorubriek „Embargo". Het ziet er naar uit dat dit een van de eerste maatregelen van het kabinet zal zijn omm drastisch in te grijpen in de steeds sterker stijgende overheidsuitgaven. Onlangs kondigde de regering al aan, dat 10 miljard op de overheidsuitgaven bezuinigd zou moeten worden, waarvan 6 miljard in de sector van de sociale voorzie ningen- Afschaffing van de kinderbijslag voor inkomens, die liggen boven het loon van de modale werknemer (gehuwd, twee kinderen en een salaris van 24.500 gulden) levert een besparing van vele honderden mil joenen guldens op. Andere bezuinigingen, die het kabinet overweegt, zijn: het niet meer automatisch koppelen van de sociale uitkeringen aan het laatst verdiende salaris, drastisch aanpakken van de kostenstijgingen in de gezondheidszorg. PvdA-fractievoorzitter drs. Ed van Thijn toonde zich vanmorgen in een commentaar op de voorgenomen uitlatingen van de minister president enigszins ver baasd. „Het verbaast me een beetje dat de minister-pre sident met zulke spontane invallen het nieuwe jaar inluidt. Maar het lijkt me niet bij voorbaat een onaan trekkelijke gedachte, om de kinderbijslag voor de hogere inkomens af te schaffen, wanwege het inkomen- snivellerende effect daarvan". Maar, zo liet van Thijn daarop volgen: „Ik vind dit maar een incidentele greep uit allerlei alternatieven, die in discussie zijn. Ik verwacht van het kabinet één zorgvuldig geformuleerde totaalaanpak. Ik verwacht een stuk met alternatieven. Ik verwacht ze niet als een soort van nieuwjaarsvuurwerk". VOORNEMENS Is er de eerste vierentwintig uur echt iets van terecht gekomen? Ook al is dat niet het geval. de beste wensen voor het komend jaar. Branden in V.S. In de Ver enigde Staten zijn bij branden in huizen op Nieuwjaarsdag ze ker 40 mensen omgekomen. Ne gentien van de slachtoffers wa ren kinderen. Zeven keer was een vlamvattende kerstboom de oorzaak. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De staatssecretarissen Zeevalking (justitie) en Hazekamp (economische zaken) hebben de reglementen bekendgemaakt voor de casino's die in nog nader aan te wijzen gemeenten zullen worden geëxploiteerd door de Nationale Stichting tot Exploi tatie van Casinospelen. In ieder geval komen er casino's in Scheveningen, Zandvoort en Valkenburg. In de casino's kan o.a. worden gespeeld: roulette met 36 nummers en één nul; baccara-chemin de fer en black jack (eenentwintigen). Verder bepalen de spelregels, dat alleen personen van achttien jaar en ouder tot de casinospe len worden toegelaten. Boven dien moeten deze personen vol gens de regels van het huis zijn gekleed en niet de indruk wek ken dat zij de rust en orde zouden kunnen verstoren. Casinobezoekers moeten in het bezit zijn van toegangsbewijzen. De entreeprjzen bedragen: 5 voor een dagkaart, 15 voor een weekkaart en 30 voor een maandkaart De vergunninghouders mogen een bar of buffet exploiteren; de opbrengst daarvan gaat, na af trek van de inkomsten, naar de schatkist Bij het roulettespel variëren de minimuminzetten van 2 tot 10 gulden en de maximuminzetten van 2400 tot 12.000 gulden. Voor black jack zijn de minima en maxima 5 en 500 gulden. Mini mum- en maximuminzetten voor baccara worden door het casino bepaald. De maximale winst is 12.000 gulden. De casi nohouder mag geen reklame maken voor deelname aan de spelen. Gevangenen Ongeveer 40 be woners van de grote Romeinse gevangenis Regina Coeli zijn woensdag naar andere strafin richtingen overgebracht, nadat de bewakers een vrijwel voltooi de vluchtgang hadden ontdekt. Twee bewakers was Het dinsdag opgevallen dat er in een badka mer in de ziekenafdeling van de gevangenis enkele vloertegels loslagen. Bij een nader onder zoek bleek er een lange tunnel gegraven te zijn naar een grote rioolleiding. Via deze weg die op nog geen halve meter na vol tooid was, zou op oudejaars avond een massale vluchtpoging worden uitgevoerd. REISLUSTIG De leden van de Amerikaanse regering reizen te veel en maken te veel gebruik van vliegtuigen. Volgens senator Proxmire werden er in de eerste tien maanden van 1975 975 vluchten door overheidsfunctio narissen gemaakt. Dit kostte de belastingbetaler 6 miljoen dol lar. Het uitgebrande interieur van het café in het Belgische La Louvrière, waar vijftien jongemensen, jongens zowel als meisjes de dood vonden. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Vijftien mensen in de leeftijd van 17 tot 22 jaar zijn in de Belgische plaats La Louvière bij een brand in een café annex dan cing in de nacht van oud- op nieuwjaar levend verbrand. Nog eens dertien personen werden zwaargewond van wie vier levensgevaarlijk en twin tig mensen moesten met lich te verwondingen naar het zie kenhuis. De brandweer weet nog steeds niet hoe de brand in het café, waar vooral jongeren aanwe zig waren om oud op nieuw te vieren, is ontstaan. Wel staat vast dat het café als gevolg van een stroomonderbreking plotseling tegen half vier in de ochtend in duisternis werd ge huld terwijl de feestviering in volle gang was. Vermoedelijk heeft daarop iemand van de aanwezigen een aansteker of lucifer aangestoken waarna plotseling, aldus ooggetuigen, de hele zaak in lichterlaaie stond. Het vuur heeft zich enorm snel verspreid. De brandweer veronderstelt dat de oudjaarsversiering vlam heeft gevat. Daarin was een grote hoeveelheid watten ver werkt, die onmiddellijk vlam vatten. Ook bevond zich in het café veel houtwerk. Er is in het café direct na het ontstaan van de brand paniek uitgebroken. In plaats van door de vlammen naar de uit gang te rennen, waardoor er waarschijnlijk geen doden zouden zijn gevallen, hebben de meeste aanwezigen zich te ruggetrokken achter in het ca fé waar ze als ratten in de val zaten. Er bevond zich daar weliswaar een nooduitgang maar deze was, zo vernamen wij, al enkele jaren vergren deld. Een van de aanwezigen die zich wel door de vlammen in veiligheid bracht en niet werd gewond vertelde dat het vuur in de buurt van de tap kast was begonnen vlak bij de electriciteitsmeter. Het was al leen aan ingewijden bekend dat het café ook een dancing bevatte. Voor een dancing gel den veel strengere veiligheid snormen. Een van de slachtoffers van de cafébrand in La Louvrière wordt weggebracht. VATIKAANSTAD(AP) - Paus Paulus zal een a twee weken volledige rust nemen. Het vermoeiende programma dat de 78-jarige paus tijdens en na de kerstdagen heeft gevolgd, heeft de rust die hij nu gaat nemen noodzakelijk gemaakt. Volgens zegslieden is de algeme ne gezondheidstoestand van de paus goed. Dat hij nu rust neemt moet volgens woordvoerders niet worden geïnterpreteerd als zou de paus een ernstige ziekte heb ben. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een nog onbe kende radioamateur heeft giste ren de sinistere grap uitgehaald om noodsignalen uit te zenden als zou een schip op de Wester- schelde in grote moeilijkheden verkeren. De massale reddings acties van de rijkspolitie ble ken achteraf overbodig te zijn. De rijkspolitie is woedend over de misplaatste grap en heeft alle luisterposten ingeschakeld om de zender op te sporen. Deze heeft sinds het noodsignaal ech ter niets meer van zich laten horen. Het noodsignaal meldde gister morgen, dat de Amerikaanse sleepboot „Brittanic" bij het Oostgat in de Westerschelde in moeilijkheden was geraakt Aan boord van het schip zou zich een dode bevinden. De overige vijf bemanningsleden zouden in een sloep zijn gegaan en schoten vuurpijlen af. Onmiddellijk na de melding werden reddingbo ten uitgestuurd. Alle zoekacties naar de noodlij dende sleepboot werden van nacht om drie uur gestaakt. De rijkspolitie was er toen van overtuigd, dat de opgevangen noodsignalen van een radioama teur waren. Na het opvangen van een nood signaal komen de reddingsacties altijd onmiddellijk op gang. Pas daarna gaat men de noodsigna len op echtheid controleren. Dit laatste leverde gisteren ten aan zien van de „Brittanic" niets op.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1