Er zijn nog veel wensen te vervullen in 1976 Alkemade is bij burgemeester Bolten in goede aarde gevallen Ik heb mijn partijen meer inhoud gegeven dan andere spelers WOENSDAG 31 DECEMBER 1975 LEIDSE COURANT Ptciw IIIIIII1IIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIHII[1IIII1IIIIII1II1IIIIII!IIIIII!III1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!>IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIII£ ^lllllllllllllllllllll S Zo mensen, het jaar 1975 zit S er voor wat betreft deze ru- S briek nu definitief op. Een S paar maanden achtereen heb I ik u bijna dagelijks op de hoogte kunnen houden van wat er zich zo al aan aardige voorvallen afspeelden in ons gebied maar ook ver daar bui ten. Zo volgde ik bij voorbeeld op de voet de droomreis in Amerika van de Sassenheimse Margriet Verdegaal en liet ik u ook weten hoe ruim honderd Katwijkse zangers in dat zelf de land de reis van hun leven maakten. Soms was ik wel genoodzaakt om wat trieste zaken aan te snijden, maar over het alge meen kwamen de mensen die mij opbelden aandragen met blije onderwerpen omdat, zo heten ze mij steeds weten, „er al narigheid voldoende is op de wereld". Ze waardeerden het dat in onze krant nu flinke ruimte is ingedeeld om ook eens wat positieve geluiden te laten horen. En op die voet wil ik doorgaan in het komende jaar. Maar ik - sluit 1975 niet af voordat ik ."x een groot aantal mensen de 'vj UV beste wensen voor het nieuwe Jw3&k3& jaar heb overgebracht. Ik be- gin maar met een paar burge- Ba MË&Ê meesters een goed 1976 toe te iliipaA'fc. jm MÊÊM wensen. Op de eerste plaats V nt Mf MLSÊ&Ê zijn dat onze nieuwe burge- *'•-< 'v. /--V meesters in Roelofarendsveen - en in Katwijk, waarvan de laatste ongetwijfeld een ge- denkwaardig jaar tegemoet gaat. Want in 1976 moet einde- JBH hjk het Centrumplan gestalte i iuii*~"'**g!ga'^ gaan krijgen, waarop men in pV.j JÊÊm Katwijk al 25 jaar zit te wach ten. De inwoners van de bad- De Warmonder Van Trigt: nog alle vertrouwen in plaats eisen voor 1976 dat er Amerika-reis in 1976. nu eindelijk schot in de zaak komt. Ik wens ook de gemeenteraad van Voorhout veel sterkte toe. Dat zal men wel nodig hebben nu in 1976 het provinciale be stuur gaat beslissen of Voor hout in de toekomst moet gaan fungeren als bouwlocatie om de uitbreiding van Den Haag op te vangen. De raad van Voorhout is fel gekant tegen die plannen en vast van plan zich tot het uiterste daartegen te verzetten. Een voorspoedig 1976 wens ik onze oudste lezers toe. Dat zijn opoe Daleman uit Rijpwete- ring, die dit jaar honderd jaar werd en nog steeds de scepter zwaait in haar knusse café en opa Hogeboom uit Leimuiden die dit jaar de 101 vol maakte. Mijn beste wensen gaan ook naar het „poezenvrouwtje" Pleuntje van Poelgeest uit De Zilk, voor wie 1975 een erg 5{ triest jaar werd omdat haar vervallen landhuisje, waarin EE zij samenwoonde met talloze katten en honden, aan het be gin van dit jaar afbrandde en ze sindsdien een zwervend be staan moest leiden. Gelukwen sen ook voor de Noordwijkse „moeder Koomen" die in haar boerderij in het Noordwijkse Langeveld nu al een paar jaar tevergeefs vecht tegen de ge meentelijke autoriteiten, die haar nog steeds geen vergun ning willen geven voor haar campingbedrijf, dat op slot is gegaan omdat moeder Koom en weigert een deugdelijke drinkwatervoorziening voor haar gasten te laten aanleg gen. Een goed 1976 wens ik de bur gemeesters uit ons gebied. Voor sommigen van hen was 1975 een moeilijk jaar. Zoals voor burgemeester Breen van Leimuiden, die voor lange tijd in het ziekenhuis belandde en voor burgemeester Kret van Sassenheim, die ook voor een tijd op non-actief stond, waar schijnlijk omdat hij zich heeft aangetrokken dat zijn opvol gers in de Leidse gemeente raad hem na zijn aanstelling in Sassenheim nog flink wat trappen na hebben gegeven, waar ze overigens later wel hun excuus voor hebben moe ten aanbieden. De Warmonder Van Trigt krijgt van mij ook de beste wensen. Die wil in 1976 met een paar honderd Nederlandse scholieren het jubilerende Amerika (200-jarig bestaan) een miljoen tulpen gaan aan bieden. Althans dat was het plan. Maar in het afgelopen jaar is wel duidelijk geworden dat die droom geen werkelijk heid kan worden omdat het geld om die actie te financie ren tegen zijn verwachtingen in niet binnenstroomt. Toch ziet hij de Amerikareis nog steeds zitten. Een „veilig 1976" wens ik de inwoners van Hoogmade, die nu al een paar jaar tevergeefs wachten op de oplossing van hun verkeersproblemen waar in ze verzeild zijn geraakt sinds dagelijks honderden au tomobilisten hun plaatsje ge bruiken als „sluiproute". En zo zou ik nog talloze wen- zen voor het komende jaar kunnen uitspreken. Maar ik hou het kort. Rest mij nog slechts al onze lezers een voor- EE treffelijk 1976 toe te wensen. r m mijn Leidse dammer Evert Bronstring na Suikerdamtoemooi: Evert Bronstring: tevre den Van onze sportredactie AMSTERDAM/LEIDEN - Evert Bronstring-nationaal meester en eerste bordspeler van het Leids Dam Genoot schap- kon na afloop van de prijsuitreiking in Krasnapolsky van het zevende internationele Suikerdamtoemooi met tevre denheid op dit hele gebeuren terugkijken. Niet zozeer vanwege de vijfde plaats in de grootmeestergroep, die hij moest delen met de Rus Agofonov en de Nederlanders Hermelink en De Ruiter (-vorig jaar werd Bronstring nog win naar van de meestergroep-) maar wel om zijn eigen spel. Zelf was hij eigenlijk één van de meest creatieve spelers en vandaar ook die tevredenheid. „Als ik mijn partijen vergelijk met die van de andere spelers dan vind ik dat ik er meer inhoud aan heb gegeven, afge zien dan van de partijen van Wiersma". Terugblikkend op dit toernooi, zegt hij: „Ik ben tevreden over de creativiteit van mijn eigen spel. Ik heb in mijn partijen spanningen opgeroepen, die ik bij andere spelers gemist heb. Tijdens dit toernooi heb ik wel veel punten laten liggen. Niet in de partij tegen Koeperman, maar tegen Bassirou Ba, Agofo nov en N'Diaye. Dat wil overi gens niet zeggen, dat ik hoger had kunnen eindigen want de anderen hebben ook punten la ten liggen en bovendien mis ik nog voldoende techniek-Wiers- ma won door pure beheersing van techniek- en vooral uithou dingsvermogen. Geradbraakt Het damseizoen kent voor Evert Bronstring de laatste jaren slechts twee hoogtepunten: het internationale Suikerdamtoer- nooi en de finale van het Neder lands kampioenschap. „De rest van het seizoen ben ik uit vorm", moet hij eerlijk beken nen. „Het zou mij ook opbreken als ik in de rest van het seizoen ook nog zulke sterke tegenstand zou ontmoeten. De tegenstan ders in de competitie en op mijn De twee dammers waar het op het Suikerdamtoemooi om draaide: Koeperman omhelst winnaar Wiersma. vereniging bezorgn mij al ge noeg problemen om mijn partij en te winnen. Daarom vind ik die twee hoogtepunten meer dan genoeg. Het Suikerdamtoer- nooi betekende een goede in- werkperiode voor de halve fina le van het kampioenschap van Nederland. Daar kom ik nu ge traind aan en ik verwacht dan ook die finale te bereiken". Evert Bronstring moet beken nen, dat dit soort toernooien voor hem een te zware belasting zija „Ik speelde altijd graag toernooien in Rusland, maar dan was ik na afloop wel volko men uitgeput Ik kwam gerad braakt terug. Ook zo'n suiker damtoemooi is eigenlijk te zwaar voor mij. De partijen du ren vaak langer dan vier uur en je blijft belaagd worden door je tegenstander. Ik verlies vaak door uitputting en in dat opzicht is het te vergelijken met de fina le van het Nederlands kam pioenschap. De meestergroep is daarentegen veel lichter. Je hebt meer controle over het spel en bent zelf de man die rare dingen uithaalt. Je eigen berekeningen worden niet voortdurend door kruist door verrassende zetten van tegenstanders". Remisebarrière Het Suikerdamtoemooi leverde weinig nieuwe gezichtspunten op. Opvallend veel partijen eindigden in remise. Daarom komt Evert Bronstring ook tot de conclusie dat hij „weinig ver rassend zaken heeft gezien". Af gezien dan van zijn partij tegen Agofonov. .„Die haalde iets enorms uit in de eerste tijdnood. Die haalde een manoevre uit, die volkomen onverantwoord was en hem een verloren stand opleverde. Ik gaf hem echter toch weer een voordelig eind spel in handen. Ik zelf heb tij dens dit toernooi ook veel remi ses gespeeld. Vorig jaar won ik in de meestergroep van Nimbi (dit jaar in de grootmeestergrop eindigend op een gedeelde ne gende plaats, red.) en alle ande re buitenlanders. Het spel van de negers is bijvoorbeeld sterk op remise ingesteld. Ik probeer altijd wat creatiefs op het bord te brengen en dat lukt vaak. Je moet echter een remisebarrière doorbreken en dat is wel eens frustrerend. Meestal heb ik de kracht om die te doorbreken, maar dan faal ik weer in tech nisch opzicht om die partij te winnen. De partijen tegen De Ruiter en Hermelink zijn als in de finale van het kampioen schap van Nederland. Er is geen doorkomen aan en geen enkele reële bedreiging komt op het bord". De meeste partijen speelde Bronstring volgens zijn eigen randspel. Een systeem dat vaak als dubieus wordt betiteld en waarover Sijbrands zich slechts in vags bewoordingen uitlaat De onbekendheid met het sys teem lijkt daarvoor de beste verklaring. Bronstring versterkt dat zelf nog met: „Als ik Sij brands dit systeem zie spelen, dan denk ik vaak; dat doe je helemaal verkeerd". Verder: „Dit systeem heeft zijn eigen principes, die botsen met de heersende opvattingen. Het sluit weinig aan bij andere systemen. Als je ermee opent en later weer terug krabbelt, ga je volkomen de mist in. Er zijn nog te weinig spelers die het beoefenen. Jan de Ruiter bijvoorbeeld won vol gens dat randspel een partij van Jan van der Wal. Ik speel tij dens het toernooi tegen De Rui ter zelf die opening en dan wijkt hij toch van de partij af; dan blijkt hij het toch weer niet te vertrouwen". Evert Bronstring kwam dit maal minder in de publiciteit dan vorig jaar, toen hij winnaar werd van de meestergroep. Hij: „Dit Suikerdamtoemooi draaide teveel om de confrontatie tussen Wiersma en Koeperman. De doelstelling van zo'n toernooi is echter propaganda voor het damspel. Als echter alleen de winnaar propaganda kan ma ken, ben je gebonden aan een natuurlijk maximum. Men let te weinig op de inhoud van de partijen". PIET VAN DAM (Van een onzer verslaggevers Alkemade Drs. Bolten, Alkemades nieuwe burgemeester, voelt zich drie maanden na zijn installatie al goed thuis in zijn nieuwe gemeente. Hoe wel er de nodige overeenkomsten zijn tussen zijn vorige gemeente, Schiplui den, en Alkemade is burgemeester Bolten inmiddels een toch niet onbe langrijk verschil in geaardheid opge vallen. „De mensen in Alkemade zijn over het geheel genomen aardiger en gemoedelijker dan die in Schiplui den. Dat klinkt misschien onaardig, maar je moet niet vergeten dat de bevolking van Schipluiden voorna melijk bestaat uit jonge tuinbouw-on- dernemers. Hun hoofdzorg vormt het tuindersbedrijf, dus veel tijd voor hun gezin en andere sociale kontak ten blijft er niet over". Alkemades nieuwe burgervader stamt uit het Westfriese Blokker. Na de lagere school be zocht hij de HBS in Alkmaar. Hierna werd hij de eerste en tevens enige ambtenaar van Ur- sem. Bolten: „Dat was een geweldig goede leerschool, want als enige ambtenaar deed ik letterlijk alles. Ik was de gemeente-ontvanger, maar fungeerde tevens als ambtenaar van de burgerlijke stand. Tijdens de oorlog moest Bolten onderduiken, omdat hij weigerde mensen aan te wijzen voor dienstvervulling bij de „Wehrmacht". Na de oorlog keerde Bolten echter weer terug op zijn post in Ursem. In de loop der jaren klom hij via chef financiën, onderwijs en personeelsza ken en gemeentesecretaris in Uithoorn op tot burgemeester van Schipluiden. Boltens doctorandustitel stamt uit zijn „Uit- hoornse periode". Ondanks zijn drukke werk zaamheden op het gemeentehuis en de zorg voor zijn elf kinderen studeerde Bolten toenter tijd sociologie aan de universiteit van Utrecht Ook toen al gaf hij blijk van zijn bestuurlijke capaciteiten, want hij had in die periode zitting in het faculteitsbestuur. Politiek gezien is burgemeester Bolten een KVP-er. Niet zo veel verwonderlijk, want de gemeenteraad had de commissaris van de ko ningin om een katholieke CDA-burgemeester gevraagd. Op 16-jarige leeftijd werd hij activist voor de KVP. Terugkijkend daarop zegt hij: „We plakten altijd onze aanplakbiljetten op plaatsen waar de mensen niet bij konden en bekalkten de wegen met KVP-leuzen". Zijn liefde voor de KVP mondde uit in het lidmaat schap van de partijraad dat hij overigens aan de kant schoof na zijn benoeming als burge meester. „Ik geloof niet dat je als burgemeester zo politiek actief moet zijn als bijvoorbeeld de burgemeester van Rotterdam, André van der Louw. Let wel, ik betwist hem het recht daartoe niet, maar als burgemeester van een wat kleine re gemeente moet je juist de belangen van minderheidsgroepen enigszins beschermen en daar past niet altijd een eigen politiek actieve houding bij. Het meest belangrijke is dat je als burgemeester op dezelfde golflengte als je in woners zit." De meeste problemen in Alkemade zijn volgens burgemeester Bolten dezelfde als die in Schi pluiden. „Als je al zo'n 14 jaar burgemeester bent zijn in een nieuwe gemeente niet zoveel dingen nieuw voor je. Wat dat betreft was de overgang van gemeentesecretaris naar burge meester aanzienlijk groter." Mede dank zij die veertien-jarige ervaring was het Alkemades eerste burger mogelijk om in zeer korte tijd diep in de plaatselijke proble men te duiken. Bolten bruist van werklust. „Ik ben gewend om stevig door te werken. Uiteraard heb ik in de afgelopen maanden hard moeten studeren op de lopende problemen. Ik heb erg veel gelezen en veel mensen gesproken. Om de raad zo eerlijk mogelijk te informeren is het noodzake lijk de achtergronden van de problemen goed te kennen", aldus de 58-jarige burgemeester. Met name op het gebied van personeelsaangele genheden wil Bolten zo breed mogelijk geïnfor meerd worden. „Nog niet zo lang geleden kreeg ik te horen dat vier weken tevoren iemand van de buitendienst bij een ongeluk op het werk een verbrijzelde arm had opgelopen. Zoiets behoor ik eigenlijk veel eerder te weten." Inmiddels heeft de burgemeester ook in een aantal andere zaken verandering gebracht Zo verdedigen de wethouders, sinds de nieuwe burgemeester de spreekwoordelijke scepter zwaait in de raadsvergadering zélf de zaken die hun portefeuille betreffen, „Ik heb gehoord dat mijn voorganger alle zaken namens het college verdedigde. Ik ben echter van mening dat wethouders volwaardige college-leden zijn en derhalve ook in staat zijn hun eigen zaken te verdedigen of toe te lichten. Het is uiteraard wel zo dat wij elkaar helpen als dat nodig is." Om diezelfde reden wordt de op 2 januari te houden nieuwjaarsreceptie, in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen uitsluitend de burge meester en zijn vrouw als respectievelijk gast heer en gastvrouw fungeerden, gegeven door het dagelijks bestuur van de gemeente. Dat houdt in dat niet alleen de burgemeester maar ook de wethouders en de gemeentesecretaris als gastheren zullen optreden. Een verhuizing vlak voor de kerstdagen valt zeker niet mee en derhalve vierde het gezin Bolten het kerstfeest anders dan in vorige jaren. Dat er door al die verhuis-activiteiten geen tijd meer was voor het plaatsen van een kerstboom en kerststal, betreurt burgemeester Bolten. „Dit jaar zijn we alleen aan het kerst feest herinnerd door de kerstmis, die we als praktiserend katholieken hebben bezocht, door de kerstkrans én door de verjaardag van onze 28-jarige dochter, een kerstkind." Ondanks het feit dat het gezin Bolten elf kinderen telt was het tijdens de kerstdagen niet overdreven druk in de ambtswoning „Huis ter Veen". „De meeste van onze kinderen hebben de kerstdagen met hun eigen gezin in hun eigen huis doorgebracht" Ondanks de verhuisdrukte is Alkemades eerste burger zijn vrouw bij de voorbereidingen van het kerstdiner niet bijgesprongen. „Ik ben be paald geen keukenpiet of pottekijker. Mijn vrouw is er aan gewend geraakt voor zowel grote als kleine gezelschappen te koken en als ik daar dan ga rondlopen, loop ik haar alleen maar in de weg." Vanavond, zal er in het gezin Bolten, in tegen stelling tot de meeste andee Nederlandse gezin nen, geen vuurwerk worden afgestoken. „Ik heb het altijd al vrij zinloos en gevaarlijk gevonden." Ook zullen de gemeenteambtenaren dit maal geen verlichte kerstbomen hoeven te verwijde ren, om de doodeenvoudige reden dat die dit jaar door het gemeentebestuur niet geplaatst zijn. Een maatregel die is genomen omdat enkele jaren geleden een verlichte kerstboom tijdens de jaarwisseling in brand was gestoken. „Het is mij in deze korte periode opgevallen dat er door de Alkemadese jeugd vrij veel wordt vernield. Herhaaldelijk worden autospie gels, antennes, ruiten en bomen vernield. Uit dat oogpunt bezien, leek het ons als gemeente bestuur zinloos om 10.000 gulden uit te geven voor een nieuwe boomverlichting". Burgemeester Bolten heeft zin in 1976. „Ik hoop dat het voor de inwoners van Alkemade ook een erg goed jaar wordt, en dat de problemen die momenteel nog in de gemeente spelen tot een voor ieder bevredigende oplossing worden gebracht" ED JANSEN Burgemeester Bolten is 's morgens vaak als eerste op het gemeentehuis. Drs. Bolten: met plezier op de fiets naar werk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7